RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Czytelnictwo: aż 86% młodych ludzi czyta książki

W czasach, gdy poziom czytelnictwa spada z roku na rok największą grupę osób czytających stanowi młodzież szkolna. Co więcej, dotyczy to nie tylko osób, które czytają lektury, młodzież chętnie czyta również inne książki. Gdyby młodzi ludzie w dorosłym życiu pozostali wierni tej formie spędzania czasu, czytelnictwo w Polsce wzrosłoby kilkukrotnie.

 

Jak czytają Polacy – raport końcowy

Przedstawiamy badanie, wynikiem którego jest raport „Jak czytają Polacy?”. Zostało ono zrealizowane przez Centrum Cyfrowe w latach 2015-2016. Celem badania było określenie, jak kontakt z technologiami cyfrowymi wpływa na czytanie dłuższych tekstów, lecz wyłącznie w kontekście spędzania wolnego czasu, czyli czytania dla przyjemności.

 

Allegro i Empik podważają dane Biblioteki Narodowej dotyczące czytelnictwa

Księgarnie

Coś tu nie gra. Empik sprzedaje książki za prawie miliard złotych. Użytkownicy Allegro co minutę kupują 13 książek. Dlaczego zatem Biblioteka Narodowa twierdzi, że Polacy przestali czytać.

 

Wyniki badań czytelnictwa w formie aplikacji

Biblioteka Narodowa stworzyła stronę internetową na której można sprawdzić, jak wygląda czytelnictwo w różnych grupach w zależności od miejsca zamieszkania, wieku czy wykształcenia.

 

Raport – czytelnictwo w social mediach

Raport stworzony przez Instytut Monitorowania Mediów ( IMM) dotyczący deklaracji czytelnictwa w social mediach. Facebook jako najaktywniejsze źródło publikacji    

 

Padł rekord w domenie .pl

Internet

W najnowszym raporcie NASK podsumował IV kwartał 2015 i cały ubiegły rok. Wynika z niego, że był to rok rekordowy, zarówno pod względem nowych rejestracji domen polskich, jak i pod względem liczby abonentów.

 

Stan bibliotek w Polsce 2014. Wybrane dane i wskaźniki

Biblioteki

Biblioteka Narodowa przedstawia zestaw podstawowych danych i wskaźników dotyczących wyników funkcjonowania bibliotek w Polsce w 2014 r. opracowanych na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Dariusz Rosiak z nagrodą PAP im. R. Kapuścińskiego

Nagrody

W czwartek 3 grudnia Dariusz Rosiak odebrał w warszawskich Łazienkach Królewskich prestiżową Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury uhonorowało publicystę Trójki w kategorii „materiał dźwiękowy” za reportaż „Raport z Kurdystanu”.

 

Jaka powinna być polska polityka historyczna? - raport trafił do nowego Prezydenta

Wydarzenia

Jaka powinna być polska polityka historyczna? - raport trafił do nowego Prezydenta!  

 

Polskie szkoły publiczne nie uczą języków obcych!

Wydawnictwa

Już za trzy lata najlepsze polskie szkoły średnie mogą być dostępne tylko dla dzieci z zamożnych rodzin.

 

5 proc. uczniów szóstych klas i 14 proc. gimnazjalistów nie czyta książek

Wydarzenia

Kontakt z literaturą wzbogaca język, pobudza wyobraźnię, a także rozwija zdolność do empatii. Niestety, mimo bogatego i różnorodnego rynku literatury dla dzieci i młodzieży aż 14 proc. polskich gimnazjalistów nigdy nie sięga po książkę. Wolą oglądać telewizję i korzystać z internetu.

 

E-bookowe tajemnice, czyli kilka ciekawostek o książce elektronicznej.

Internet

Książki elektroniczne podbiły już serca setek tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie.

 

Zaglądamy do portfela Empiku

Księgarnie

Grupa EM&F, do której należy m.in. Empik i Grupa Wydawnicza Foksal udostępniła dane dotyczące sytuacji finansowej w 2014 roku. Czy jest nadzieja dla Empiku?

 

Raport o rynku wydawniczym w Polsce w 2013 r.

Wydawnictwa

Biblioteka Narodowa publikuje kolejny raport dotyczący rynku wydawniczego - zawierający dane dotyczące książek i periodyków, które ukazały się w Polsce w roku 2013. W roku tym Biblioteka Narodowa zarejestrowała 32863 tytuły książek, czyli o prawie 1300 mniej niż rok wcześniej.

 

Polacy wciąż czytają mało książek, ale za to słuchają coraz więcej audiobooków. Audioteka bije rekordy słuchalności

Wydawnictwa

Polacy ciągle czytają za mało książek, ale za to słuchają coraz więcej audiobooków. Media komentują raport czytelnictwa za 2014 przygotowany przez Bibliotekę Narodową, zaś serwis Audioteka ujawnia wyniki minionego roku.

 

Komunikat prasowy grupy EM&Fashion z dn. 25.11.2014

Księgarnie

Grupa EM&F z sukcesem zakończyła proces zapewnienia finansowania obligacyjnego i kredytowego, który umożliwi jej stabilny rozwój przez kolejne 3 lata

 

Oczekiwania polskiego e-czytelnika, a rynek książki

Wydarzenia

Jak deklaruje ponad połowa respondentów badania realizowanego przez Virtualo, e-booki to przyszłość książek.

 

„Co się zmieniło w bibliotekach? Program Rozwoju Bibliotek w danych Głównego Urzędu Statystycznego

Biblioteki

W Polsce działa prawie 8200 bibliotek publicznych. Ich liczba sukcesywnie spada, podobnie jak liczba osób wypożyczających w bibliotekach książki (zjawisko to występuje nie tylko w naszym kraju – jest ono wyrazem globalnego trendu). Jednak Polacy przychodzą do bibliotek nie tylko po książki, a biblioteki mają dla nich coraz szerszą, coraz bardziej zróżnicowaną ofertę kulturalną i edukacyjną.

 

Polski rynek książki w liczbach: czy opłaca się jeszcze wydawać książki?

Wydawnictwa

Mimo że jakiejkolwiek książki do ręki nie bierze w roku nawet co drugi Polak, liczba wydawnictw z roku na rok rośnie. Zobacz najważniejsze dane o polskim rynku wydawniczym.

 

Czytelnictwo to luksus? Raport z badania etnograficznego projektu badawczego PIK

Internet

Przedstawiamy wyniki kolejnego modułu badawczego projektu "Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce". Badanie etnograficzne zrealizowane przez OPI PIB, pogłębiające wyniki badania ilościowego (raport CBOS), miało na celu:

 

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego

Wydawnictwa

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego – legendarnego kuriera. Był jednym z najwspanialszych Polaków, człowiekiem niezwykłej odwagi i determinacji, uosobieniem człowieczeństwa.  

 

Kierunki transformacji rynków kreatywnych. Badania rynku audiowizualnego i wydawniczego

Wydarzenia

Wczoraj, 28 stycznia, o godzinie 11:00 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowane zostały raporty dotyczące funkcjonowania rynków audiowizualnego i wydawniczego w Polsce.

 

Polacy lubią czytniki e-booków. Amazon bezkonkurencyjny

Księgarnie

Czytniki e-booków to urządzenia, które pozwalają zmieścić obszerną biblioteką w jednym, lekkim i poręcznym urządzeniu. Z możliwości posiadania ulubionych książek zawsze pod ręką skorzystało już wielu Polaków - wynika z raportu Okazje.info.

 

Dowiedz się, jakie korzyści biblioteki przynoszą Europejczykom

Biblioteki

Przedstawiamy raport z europejskiego badania opinii użytkowników na temat korzyści wynikających ze stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w bibliotekach publicznych. Badanie zostało przeprowadzone w 17 krajach Unii Europejskiej na zlecenie Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jego głównym celem było ustalenie, jaki wpływ wywierają biblioteki publiczne na życie Europejczyków.

 

IP - Rząd usiłuje przejąć rynek wydawniczy - raport ZPP

Wydawnictwa

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zorganizował dzisiaj konferencję prasową na której przedstawił raport o możliwych konsekwencjach wprowadzenia pomysłu stworzenia tzw. otwartych zasobów publicznych

 

"Lionel Asbo: raport o stanie państwa" Martina Amisa od 7 maja w księgarniach!

Zapowiedzi

Dom Wydawniczy REBIS proponuje najnowszą powieść Martina Amisa "Lionel Asbo: Raport o stanie państwa", która 7 maja książka trafi do księgarń.

 

Książka napędza handel w sieci

Internet

Książki, obok płyt i filmów, królują wśród produktów kupowanych w polskiej sieci, a e-sklepy, które je oferują należą do najlepiej rozpoznawanych przez internautów - wynika z raportu przygotowanego przez Gemius oraz e-Commerce Polska.

 

Koniec taniego internetu w Polsce. Wysokie ceny mogą ograniczyć dostęp do internetu

Internet

Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, ceny dostępu do sieci są u nas jednymi z najwyższych w UE. Duzi dostawcy oferują coraz szybsze, ale i droższe łącza. To sprawia, że spada popyt na ich usługi, zyskać natomiast mogą mali dostawcy, którzy oferują tańszy, chociaż zwykle wolniejszy internet.

 

Google najważniejszą marką dla kultury

Rynek zagraniczny

Added Value opublikowało raport, opisujący kulturowe wpływy największych światowych marek. Liderem rankingu zostało Google

 

Polacy nadal bardzo mało czytają

Wydarzenia

61 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie miało kontaktu z żadną książką - wynika z tegorocznego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Dwa lata temu było nieco lepiej - ten wskaźnik był o 5 proc. niższy.

 

Kto czyta e-booki? Raport Random House

Rynek zagraniczny

Jakie są różnice pomiędzy czytelnikami tradycyjnych, papierowych książek i e-booków? Na podstawie stworzonej przez Random House infografiki możemy powiedzieć, że dość duża jest różnice w kwocie, którą się wydaje na książkę. Przynajmniej na rynku amerykańskim, bo jego dotyczy raport.

 

Sieć Matras zwiększa obroty w dwucyfrowym tempie

Księgarnie

Będąca najemcą m.in. centrów handlowych, sieć księgarni Matras zwiększa obroty w dwucyfrowym tempie - pisze Puls Biznesu.

 

Asus: Tablety szturmują rynek - trwa tabletowy boom

Rynek zagraniczny

Popularność tabletów rośnie w bardzo szybkim tempie - według raportu IDC w trzecim kwartale 2012 roku na świecie sprzedało się 27,8 miliona tych urządzeń. To aż o 49,5% więcej niż rok wcześniej. Tempo wzrostu popytu na ten rodzaj urządzeń mobilnych jest ogromne - tablety coraz częściej stanowią bardzo przydatną pomoc w codziennym życiu.

 

Końcowy raport programu PETRA

Wydarzenia

Prezentujemy końcowy raport Programu PETRA "Na rzecz poprawy sytuacji tłumaczy literatury w Europie", w którym zebrano rekomendacje opracowane na podstawie Kongresu PETRA w grudniu 2011 roku.

 

Czytanie ebooków na smartfonach i tabletach - na przykładzie użytkowników aplikacji mobilnych Legimi

Księgarnie

Szanowni Państwo, nieodłącznym elementem dynamicznie rozwijającego się rynku ebooków są tablety i smartfony. Ich wzrastającą popularność w roli urządzeń do czytania obserwujemy na co dzień, prowadząc internetową księgarnię Legimi.com. Tysiące naszych klientów korzystają z aplikacji, przygotowanych z myślą o systemach operacyjnych iOS, Android i Windows Phone.  

 

Konkurs na potargowy raport medialny - blisko asto książek do wygrania

Rokrocznie po zakończeniu Targów Książki w Krakowie przygotowywany jest profesjonalny raport medialny, w którym zamieszczamy informacje, kto i co pisał o Targach przed ich realizacją, w trakcie, jak i po ich zakończeniu.

 

Polacy nie potrzebują bibliotek?

Biblioteki

Z bibliotek objętych Programem Rozwoju Bibliotek korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości, gdzie się one mieszczą – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?". Dla 37 proc. badanych biblioteki to jedyne miejsca, gdzie mogą skorzystać z internetu.

 

Ebooki w bibliotekach i rekomendacje czytelnicze (badania)

Biblioteki

Wiele interesujących danych, nie tylko na temat popularności ebooków w amerykańskich bibliotekach, ale także praktyk czytelniczych czy mechanizmów rynku wydawniczego, znaleźć można w jednym z ostatnich raportów Pew Research Center.

 

Departamentu Stanu USA broni dziennikarki Doroty Kani

Prawo

Skazanie w procesie karnym Doroty Kani i Jerzego Jachowicza jest przykładem ograniczania wolności słowa w Polsce – stwierdza coroczny raport amerykańskiego Departamentu Stanu o przestrzeganiu praw człowieka na świecie.

 

Sytuacja tłumaczy w Polsce

Wydarzenia

Przedstawiamy "Raport o sytuacji tłumaczy literackich w Polsce", opracowany przez Sławomira Paszkieta, na zlecenie Instytutu Książki w ramach projektu PETRA (Europejska Platforma Przekładu Literackiego). A w nim m.in.: prawny i socjalny aspekt pracy tłumacza oraz jego pozycja w świecie wydawniczym.

 

Kogo Eduardo Mendoza wysłyła w kosmos i dlaczego? nowa przezabawna powieść - "Prześwietny raport kapitana Dosa"

Nowości

Wydawnictwo Znak prezentuje Państwu nową książkę Eduardo Mendozy - "Prześwietny raport kapitana Dosa", która ukaże się w księgarniach już 22 marca.

 

Ściąganie z internetu nie szkodzi przemysłowi kulturalnemu

Internet

Internauci, ściągający treści kulturowe - filmy, muzykę i książki - z sieci, są najczęściej klientami księgarń, sklepów muzycznych i widzami w kinie - wynika z raportu "Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści" przygotowanego przez Centrum Cyfrowe.

 

Rynek reklamy internetowej rośnie

Internet

O blisko 25% w I połowie 2011 roku wzrosły w Polsce wydatki na reklamę w internecie, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2010.

 

Polska e-reklama w 2011 r., prognozy na 2012 (raport)

Internet

Jaki był mijający rok w polskiej branży reklamy internetowej? Oceniają przedstawiciele czołowych agencji, sieci i domów mediowych m.in. Marcin Maj, Magdalena Surowiec, Maciej Mincer, Anna Kaczmarska, Łukasz Lewandowski i Witold Kemp

 

Mapa bibliotek wykluczających cyfrowo

Biblioteki

W 2010 r. 83,3 proc. bibliotek publicznych posiadało komputery, w tym 79 proc. – z podłączeniem do internetu

 

E-zakupy oczami klientów

Internet

Serwis skupiający opinie o sklepach internetowych Opineo.pl oraz porównywarka cenowa Skąpiec.pl po raz kolejny przygotowały raport "E-zakupy oczami klientów. Niezależny ranking dotyczący sklepów internetowych i produktów". Jakie wyniki?

 

W Polsce popularny Internet szerokopasmowy

Internet

Najpopularniejszym rodzajem połączenia z Internetem w Polsce wciąż jest stałe łącze, które jest używane przez około 3/4 posiadaczy dostępu do sieci z domu - wynika z opublikowanego przez Grupę TP i Agorę raportu World Internet Project 2011.

 

eCommerce 2011: Jak wygląda polski rynek e-sprzedaży?

Internet

Allegro.pl, Neo24.pl, Electro.pl, Empik.com oraz Oponeo.pl to piątka największych serwisów internetowych działających na polskim rynku e-commerce - wynika z piątej edycji raportu eCommerce 2011.

 

Raport o niszczeniu wolności słowa - w Polsce

Ukazał się „Raport o zagrożeniach wolności słowa w Polsce w latach 2010-1011″, opracowany na zamówienie Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza (nie mylić z partią PJN) przez Zespół pod kierunkiem Teresy Bochwic.

 

Raport Komisji Selekcyjnej ESK o Wrocławiu

Wniosek Wrocławia najlepiej odzwierciedlała cele i kryteria Europejskiej Stolicy Kultury oraz posiada najlepszy potencjał dla skutecznej realizacji obchodów" – napisali w swoim raporcie członkowie Komisji Selekcyjnej wybierającej Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

 

Ponad 67% amerykańskich bibliotek publicznych oferuje ebooki!

Biblioteki

Stany Zjednoczone to bez wątpienia kraj, w którym branża elektronicznych publikacji rozwinęła się i przybrała obecny, globalny kształt. To właśnie w USA swoją siedzibę ma Amazon, e-publishingowy gigant, oraz wszechogarniający swoimi skanerami Google.

 

Prasa będzie traciła na rzecz Internetu

Wydawnictwa

PricewaterhouseCoopers szacuje, że w Polsce w nadchodzących latach będziemy obserwować spadek przychodów ze sprzedaży drukowanej prasy ze 143 mln USD w 2010 r. do 134 mln USD w roku 2015, spowodowany głównie migracją czytelników do Internetu.

 

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2010

Szanowni Państwo, pragniemy zaprezentować Państwu „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2010", zawierające komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnicę w minionym roku.

 

Polska: 15,8 mln internautów. Obraz polskiego Internetu

Internet

Już ponad 15,8 mln Polaków korzysta z Internetu, jednak aż w 37 proc. gospodarstw brak dostępu do Internetu - wynika z raportu IAB Polska, który przedstawia ciekawy obraz Internetu. Kim są Polscy internauci

 

Dostęp do Internetu wszędzie - potrzebne pojemne sieci

Internet

Rynek telekomunikacyjny przeżywa prawdziwą rewolucję. W 2010 roku liczba abonentów szerokopasmowego Internetu na świecie przekroczyła pół miliarda. Ericsson szacuje, że pod koniec 2011 roku liczba ta przekroczy miliard i będzie bliska 5 mld w 2016 roku.

 

Biblioteka passe? - raport specjalny

Biblioteki

Niemcy-online.pl przygląda się czytelnictwu: w raporcie "Strażnicy dusz" pisaliśmy o akcjach propagujących czytanie książek w Polsce i Niemczech.

 

Zawód dziennikarz: Ile zarabiają dziennikarze?

Wydarzenia

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich opublikowało raport "Zawód: dziennikarz", który przedstawia obraz dziennikarstwa w oczach samych dziennikarzy. Okazuje się, że poziom zadowolenia z uprawiania tego zawodu jest średni. Ile zarabiają dziennikarze?

 

Z czytelnictwem nadal źle - raport z badań Biblioteki Narodowej

Wydarzenia

Aż 56% Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46% nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni.

 

Amazon: e-booki wyparły książki

Rynek zagraniczny

Amazon ogłosił, że sprzedaje więcej e-booków niż książek w miękkiej okładce. To przełomowy moment w historii przemysłu wydawniczego.

 

Digitalizacja i udostępnienie zbiorów online szansą na „nowy renesans”

Internet

Europa ma szansę na „nowy renesans" dzięki digitalizacji i upublicznieniu dóbr kultury w Internecie - tak określili wieloletnią perspektywę autorzy raportu o digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego, który otrzymała w poniedziałek 10 stycznia Komisja Europejska.

 

Czytelnictwo i dostęp do kultury książki - Raport Obywateli Kultury

Publikujemy przed sobotnim spotkaniem w kinie "Kultura", za stroną www.obywatelekultury.pl - raport o "Czytelnictwie i dostępie do kultury książki". Dotyka on wiele spraw pobieżnie, zaledwie sygnalizuje głębię pewnych zjawisk, ale zarazem ma postać gotowej "ściągi" do szerszej nad nią dyskusji.

 

Łódź najczęściej prezentowanym w mediach kandydatem do tytułu ESK

Instytut Monitorowania Mediów opublikował wyniki badania aktywności w mediach oficjalnych kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Raport: nabywcy książek audio w Polsce

Wokół książek

Polski nabywca książek audio jest stosunkowo młody, najczęściej po studiach, mieszka w dużym mieście i całkiem nieźle zarabia.

 

Literatura polska na świecie/Targi Książki w Londynie/2010

Wokół książek

Tuż przed Międzynarodowymi Targami Książki w Londynie (19-21 kwietnia br), drugimi na świecie najważniejszymi targami obrotu prawami autorskimi, mamy przyjemność przesłać kilka informacji przekazanych przez wydawnictwo W.A.B. a dotyczących sprzedaży praw do literatury polskiej.

 

Wydawnictwo Wilga - wyniki finansowe 2009

Wydawnictwa

Wyniki Wydawnictwa Wilga za poprzedni rok odzwierciedlają prognozy i ocenę sytuacji na rynku książki z początku 2009 roku.

 

Gandalf.com.pl - 110% wzrostu mimo kryzysu

Księgarnie

Rok 2009 na świecie stał pod znakiem kryzysu. W Księgarni Gandalf strategią na kryzys było aktywne działanie. Zaplanowane zostały nowe projekty do realizacji i wdrożenia, które miały jeszcze bardziej ułatwić, polepszyć i usprawnić korzystanie z serwisu oraz podwyższyć stopień zadowolenia klienta.

 

Wysylkowa.pl trzecią siłą na rynku polskich księgarni internetowych

Internet

Na polskim rynku księgarni internetowych wyraźnie rządzą dwie firmy: Empik i Merlin. Trzecią pozycję chce osiągnąć wysylkowa.pl - jedna z najstarszych księgarni internetowych w Polsce.

 

Wyniki finansowe WSiP S.A. po IV kwartałach 2009

Grupa WSiP podała swoje wyniki finansowe po IV kwartałach 2009 roku. Działalność Grupy Kapitałowej WSiP charakteryzuje się dużą sezonowością, związaną ze sprzedażą produktów z segmentu „Podręczniki i poradniki szkolne i przedszkolne”.

 

Już ponad 600 DKK w całej Polsce

Wydarzenia

To był dobry rok dla programu: powstało blisko 150 nowych Dyskusyjnych Klubów Książki – obecnie jest ich już 637, klubowicze omówili w sumie kilkaset tytułów, napisali kilkaset recenzji z omawianych książek, wzięli udział w rekordowej liczbie prawie 600 spotkań autorskich.

 

Rozszyfrowane tajemnice rynku książki

Wydawnictwa

Dwunasta edycja „Rynku książki w Polsce” ma pięć tomów. Dla zainteresowanych krajowym biznesem wydawniczym to pozycja fundamentalna. Zawiera informacje o ubiegłorocznych najistotniejszych wydarzeniach w branży, najważniejszych oficynach i ich strategiach, trendach oraz prognozach.

 

Zaproszenie na IV Forum Księgarzy

Księgarnie

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy z siedzibą w Łobzie zaprasza na IV Forum Księgarzy, które odbędzie się w dniach od 26 do 29 listopada 2009 r.

 

Raport KE: Rynek sklepów internetowych nie sprawdza się

Rynek zagraniczny

Europejski rynek zakupów online nadal nie działa - przyznaje Komisja Europejska. Ponad połowa prób zakupy towaru przez internet w innym kraju Unii nie dochodzi do skutku. A niektóre towary, takie jak np. muzyka, są dostępne tylko w wybranych krajach.

 

Sytuacja na polskim rynku książki

Księgarnie

Jak podaje raport przygotowany na zlecenie Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki oraz Polskiej Izby Książki sytuacja na polskim rynku książki od kilku lat jest stabilna.

 

Raport na temat stanu czytelnictwa

Wydarzenia

W pierwszej połowie 2009 roku do branży napłynęły pozornie sprzeczne sygnały na temat stanu czytelnictwa. Z jednej strony czytaliśmy o wyśmienitej kondycji rynku, zwłaszcza w sektorze wydawniczym. W wielu też miejscach powtarzana była wiadomość o 10-krotnym wzroście wartości rynku w latach 1992-2008, a jednocześnie Biblioteka Narodowa przekazała informację o ogromnym spadku poziomu czytelnictwa i znacznym spadku odsetka osób kupujących książki w latach 2006-2008.

 

Ukazał się komiks o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Nowości

Ukazał się komiks historyczny o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza podziemia, który dobrowolnie poszedł do obozu Auschwitz, by stworzyć tam konspirację, zamordowanego po wojnie przez komunistów. Komiks "Raport Witolda" ukazał się w ramach serii "Epizody z Auschwitz", które przybliżają historię niemieckiego obozu.

 

Po Kongresie Kultury

Wydarzenia

Na pytanie „po co kongres?” jeden z urzędników MKiDN odpowiedział z rozbrajającą szczerością „to taka gra pozorów”. Rzeczywiście czasami można było mieć takie wrażenie, tym bardziej że dominującym tematem stał się w pewnym momencie spór: stadiony czy telewizja?

 

Alexis de Tocqueville - Raport o pauperyzmie

Recenzje

"Każdego, kto wędruje po różnych zakątkach Europy, uderzać musi zupełnie niezwykłe i na pozór niewytłumaczalne zjawisko – czytamy na samym początku tej rozprawki, "Raportu o pauperyzmie".

 

WSiP podtrzymał plany akwizycyjne dotyczące trzech spółek

Wydawnictwa

Spółka Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi, zgodnie z którymi zamierza przeprowadzić akwizycje trzech spółek, poinformowali przedstawiciele spółki w czwartek

 

Raport o książce na stronie internetowej Kongresu Kultury Polskiej

Internet

Na stronie internetowej Kongresu Kultury Polskiej (www.kongreskultury.pl) pojawił się „Raport o książce” – jedno z 15 opracowań, obrazujących przemiany, jakie dokonały się w polskiej kulturze w trakcie ostatnich dwudziestu lat.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.