RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Polcon2016 - Relacja okiem konwentowicza!

W dniach 18-22 sierpnia we Wrocławiu odbywała się Eurokonferencja pod nazwą Fantastyczne Światy - Polcon 2016.

 

Miesiąc Spotkań Autorskich: Carlos Be

Dnia 31.07 (niedziela) w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich do Mediateki zaproszony został artysta posługujący się pseudonimem Carlos Be. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Kolankowska, a tłumaczyła Justyna Nowicka.

 

Relacja z Literackiego Woodstocku – dzień III

Ostatni dzień spotkania członków dyskusyjnych klubów z całej Polski to przede wszystkim próba generalna Światowego Hymnu Książki UNESCO i rozmowa z Danutą Wałęsą na wrocławskim Rynku.

 

Relacja zdjęciowa z czwartego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich

Wydarzenia

Dnia 5.07 (wtorek) w Mediatece we Wrocławiu miały miejsce kolejne dwa spotkania w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich. Zaproszeni tego dnia zostali hiszpański pisarz i dziennikarz Ignacio Vidal-Folch oraz tworzący po rosyjsku ukraiński pisarz i autor scenariuszy Andrej Kurkov.

 

Wielkie otwarcie za nami!

– 7. Warszawskie Targi Książki i 10. Targi ACADEMIA to ponad 800 wystawców z 25 krajów i 1000 autorów. Targi obejmują ponad 1500 spotkań – mówił podczas otwarcia targów ich dyrektor Jacek Oryl.

 

Dzień drugi Festiwalu Europejski Poeta Wolności: każdy trochę rozrabia w literaturze

Uniwersytet Poezji Europejskiej, część warsztatowa oraz spotkania autorskie zdominowały drugi dzień festiwalu. Dużo uwagi poświęciliśmy młodym poetom z sieci Versopolis oraz tematyce przekładu. Z gośćmi festiwalu rozmawialiśmy o rozrabianiu w literaturze, portugalskiej melancholii, bałkańskim doświadczeniu i przekraczaniu granic.

 

Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2015

W drugi dzień Bruno Schulz. Festiwal najmocniej wybrzmiała zuchwałość wpisana w literackie życiorysy i towarzysząca przestrzeni tworzącej klimat dyskusjom o literaturze. Zestawienie obok siebie postaci Rafała Wojaczka, Marcina Świetlickiego, Lecha Janerki, Pablopavo i Tadeusza Konwickiego mówi wiele o wyrafinowanej grze, w jaką zostali włączeni uczestnicy festiwalu.

 

Czytanie w ciemnościach na MFO

Spotkanie z młodym irlandzkim pisarzem Colinem Barrettem, którego debiutancki zbiór opowiadań zebrał kilka prestiżowych nagród oraz prezentacje autorów, wśród których znaleźli się m.in. Magdalena Grzebałkowska, Filip Springer, Jakub Żulczyk czy Petra Soukupová – takie wydarzenia czekały na spragnionych literackich wrażeń wrocławian 1 października podczas 11 Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

 

Undergroundowy autor z Koszyc i pisarka-prawniczka z Kijowa

Agda Bavi Pain, undergroundowy pisarz o tureckich korzeniach pochodzący ze wschodniej Słowacji oraz autorka, prawniczka, działaczka na rzecz praw człowieka, Łarysa Denysenko gościli 25 lipca podczas Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu.  

 

Relacja z pierszego dnia MFK Wrocław 2015

Dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zaczęła się z przytupem. Nie mogło być inaczej, gdy mikrofony w rękach dzierżyły Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska i Marta Guzowska, a tematem była twórczość autorki, do której każda z pań ma inny stosunek. Jeżeli wszystkie spotkania będą równie dynamiczne jak panel dyskusyjny „A jak Agatha”, to o jedno można być spokojnym – nudno na pewno nie będzie.

 

Małgorzata Szejnert w Matrasie-relacja

W czwartek, 5 marca w kultowej księgarni Matras przy Nowym Świecie 41 w Warszawie odbyło się spotkanie z Małgorzatą Szejnert, która opowiadała o powstawaniu książki Usypać góry. Historie z Polesia.

 

Tęsknota za pełnią czyli Joanna Bator w Matrasie!

Księgarnie

W poniedziałek, 9 lutego o godzinie 18.00 w kultowej księgarni Matras przy Nowym Świecie 41 w Warszawie odbyło się spotkanie z Joanną Bator i jej inspiracjami do książki Wyspa łza.

 

Wieczór Julii Hartwig

Biblioteki

Wczoraj (3 lutego 2015 r.) w Bibliotece Raczyńskich odbył się Wieczór autorski Julii Hartwig.

 

Adam Sztaba w Matrasie

Księgarnie

W piątek, 9 stycznia w kultowej księgarni Matras przy Nowym Świecie 41 w Warszawie odbyło się spotkanie z Adamem Sztabą.

 

35 000 osób odwiedziło 23. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

W niedzielę o godz. 16.00 zakończyły się 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które odbyły się 4-7 grudnia na dworcu Wrocław Główny (antresola/1 piętro). Informujemy, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności - Targi przez 4 dni odwiedziło ponad 35000 osób!

 

Silesia Expo – Targi Książki 2014 okiem Łukasza Migury

Na katowickie targi wybrałem się z zamiarem skrytykowania organizatorów. Zeszłoroczna edycja pokazała, że Śląsk literaturą nie stoi; we wrześniu 2013 roku największym powodzeniem cieszyły się ustawione w holu stoliczki z używanymi książkami

 

10. MFO: Szansa na zaistnienie

W środę, pierwszego października, we Wrocławiu rozpoczął się 10 Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Ta trwająca do niedzieli uroczystość ma olbrzymią szanse zaspokoić apetyty wszystkich spragnionych kultury wysokiej. Organizatorzy zadbali bowiem nie tylko o zaproszenie ciekawych gości, ale także o różnorodność oferowanych wydarzeń. Oprócz spotkań z uznanymi w literackim świecie autorami, wielbiciele krótkich form mogą wziąć udział także w pokazach filmów w Kinie Nowe Horyzonty, koncertach oraz...

 

Jak opisać współczesność: Wojciech Nowicki i Hal Duncan w Mediatece

W poniedziałek, 7 lipca w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich gościliśmy we wrocławskiej Mediatece przy ul. Teatralnej dwóch bardzo różnych autorów: Wojciecha Nowickiego, tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Gdynia za książkę "Salki" i szkockiego autora science fiction i fantasy Hala Duncana, znanego z takich książek jak "Welin" czy jego kontynuacja "Atrament". Autor nominowany do World Fantasy Award i Locus Award. Jego książki w Polsce opublikowało wydawnictwo...

 

Za nami pierwszy dzień Miesiąca Spotkań Autorskich

Pierwszym gościem tegorocznego festiwalu Miesiąc Spotkań autorskich był czeski pisarz o kongijskich korzeniach – Tomáš Zmeškal, autor wydanej w Polsce przez W.A.B. książki „List miłosny pismem klinowym”. Na spotkaniu wysłuchaliśmy fragmentów jeszcze nieopublikowanego tekstu autobiograficznego o poszukiwaniu nieobecnego dotychczas w jego życiu ojca.

 

Kryminał retro to dobry interes

Drugiego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału trójka pisarzy: Nadia Szagdaj, Krzysztof Beśka i Joanna Szwechłowicz rozmawiali w mediatece o pisaniu kryminałów retro.

 

Tłumy na oględzinach miejsca zbrodni czyli pierwszy dzień MFK za nami

Spotkania ze specjalistą medycyny sądowej, prokuratorami, policjantami, wykłady, a także sesja naukowa - program pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału był bardzo bogaty. Wieczorem sale Kina Nowe Horyzonty zapełniały się do ostatniego miejsca podczas wydarzeń MFK.

 

Relacja z wręczenia Nagród Feniks

W sobotni wieczór 5 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie po raz 17. wręczono Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

 

Tad Williams na PYRKONIE - podsumowanie

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, TAD WILLIAMS, jedna z gwiazd tegorocznego PYRKONU spotkał się w Polsce z niezwykle miłym przyjęciem, mnóstwem czytelników i masą ciekawych pytań, na które odpowiadał wytrwale podczas całego maratonu spotkań.

 

Gorąca dyskusja podczas spotkania o książce „Szpieg CIA w polskim sztabie generalnym”

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, 13 marca 2014 roku z okazji premiery książki „Szpieg CIA w polskim sztabie generalnym” odbyło się spotkanie z autorem, gen. dyw. Franciszkiem Puchałą.

 

Zadbaj o swój komfort psychiczny i skorzystaj z porad Johna Greya i Barbary Annis spisanych w książce "Pracuj ze mną"

Nowości

Szanowni Państwo, Aż 2015 godzin spędza w pracy przeciętny Polak. Jak wynika z opracowania firmy Sedlak&Sedlak, w którym porównano dane statystyczne dot. czasu pracy w krajach OECD, dłużej od Polaków pracują tylko Południowi Koreańczycy.

 

Ewa Lipska, pani Schubert i ...czytelnicy

Wydawnictwa

Drodzy Państwo, 6 czerwca odbył się wieczór prezentujący najnowszy tom Ewy Lipskiej. Z autorką rozmawiał Tomasz Fiałkowski, ale w spotkaniu mieli też swój udział goście - Grzegorz Turnau przypomniał fragment ulubionego wiersza Ewy Lipskiej a Anna Szałapak porwała publiczność w zaimprowizowanym występie

 

Azjatyckie nowości Wydawnictwa Akademickiego DIALOG

Nowości

Z ogromną dumą informujemy, że nakładem naszego wydawnictwa ukazały się wiersze nietłumaczonego wcześniej na język polski chińskiego poety Duo Duo.

 

Sukces spotkania z Eduardo Mendozą!

Księgarnie

Wczoraj, podczas jedynego spotkania Eduardo Mendozy z czytelnikami w Polsce, księgarnia Matrasa pękała w szwach. Organizator nie spodziewał się aż takiego zainteresowania, w czasie spotkania przez księgarnię na Solidarności 113 przewinęło się blisko 500 osób!

 

Nie ma sprawiedliwości w poezji - po pierwszym dniu 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław

Wydarzenia

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu Literackiego było zdecydowanie spotkanie z Hertą Műller: skromną, neurotyczną i wyrazistą. Właściwie jeszcze mocniejszym akcentem była debata nad niesprawiedliwością życia literackiego, ale barbarzyńska pora, o której się ona odbywała pozwoliła jedynie nielicznym doświadczać jej przy pełnej świadomości.

 

Amos Oz odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Wydarzenia

Szanowni Państwo, 20 marca br. Amos Oz, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Orhan Pamuk w Wydawnictwie Literackim - podsumowanie

Wydarzenia

Na te chwile z niecierpliwością czekaliśmy od wielu miesięcy. Przyjazd Orhana Pamuka do Krakowa to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie kulturalne roku.

 

II Targi Książki w Katowicach - zamiast podsumowania

Minął już tydzień od zakończenia II Targów Książki w Katowicach. Czekaliśmy na jakieś podsumowanie ze strony organizatorów. Niestety jedynymi głosami na jakie natrafiliśmy w internecie są wypowiedzi blogerów...oto jedne z nich Wybraliśmy je gdyż są to bardzo szczere, własne uwagi i przemyślenia, a przy okazji prawdziwy "targowy debiut" autorki...

 

Część druga relacji z wizyty Davida Webera w Polsce

Kolejny etap wizyty mistrza militarnej SF w Polsce to odwiedziny w Poznaniu. Tutaj, podczas trzydniowego pobytu, autor spotyka się z czytelnikami dwukrotnie. Wczoraj fani jego twórczości mogli uzyskać autograf w salonie Empik Megastore.

 

Imieniny Jana Kochanowskiego - relacja

Wczoraj w Ogrodzie Krasińskich odbyła się pierwsza edycja festynu zorganizowanego przez Bibliotekę Narodową. Obchody Imienin Jana Kochanowskiego trwały w sobotę od 12:00 do północy. Osobiście uczestniczyłem w wydarzeniu od 12:00 do 14:00 i od 18:15 do 20:15, więc zdaję relację jedynie z tego, co widziałem.

 

Joanna Ostrouch-Kamińska, Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów.

Recenzje

"Rodzina partnerska…" to ważna pozycja książkowa, szczególnie dziś w czasach podwójnych karier, gdy oboje rodzice podejmują aktywność zawodową, a tym samym model mężczyzna jako jedyny żywiciel rodziny i kobieta jako „kapłanka domowego ogniska” powoli odchodzi już do lamusa.

 

Kolumb odkryty na nowo - podsumowanie wizyty Manuela Rosy

W ostatnich dniach gościł w Polsce – w Warszawie i Poznaniu – Manuel da Silva Rosa, autor wydanej przed tygodniem przez Dom Wydawniczy REBIS książki "Kolumb. Historia nieznana".

 

Targi Wydawców Katolickich - otwarcie targów i nagrody Feniks

Wydarzenia

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się dziś otwarcie XVIII Targów Wydawców Katolickich. Uroczystość poprowadził redaktor Krzysztof Ziemiec, jednocześnie członek Kapituły Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

 

Ksiądz Adam Boniecki "zapalił" fajkę w Żninie

Szanowni Państwo W załączeniu przedstawiamy tekst i zdjęcia ze spotkania autorskiego z ks.Bonieckim w Żninie nadesłane przez Organizatorów.

 

Nagroda im. Joachima Lelewela

Wydawnictwa

Z radością informuję, że tegoroczną nagrodę im. Joachima Lelewela (najlepsza naukowa książka z dziedziny historii) przyznano prof. dr hab. Wojciechowi Kriegseisenowi za książkę „Stosunki wyznaniowe w relacjach państwo-kościół między reformacją a oświeceniem: Rzesza Niemiecka -- Niderlandy Północne -- Rzeczpospolita polsko-litewska” (Wydawnictwo Naukowe SEMPER)

 

Postindustrialne Czytanie – relacja z akcji „Czytamy gdzie indziej"

Małe grupki podążające za „przewodnikami" po postindustrialnej przestrzeni. Tu miękkie poduchy, tam worki sako, gdzie indziej kolorowe fotele, leżaki, krzesła. Tajemniczo i swojsko zarazem. W każdym „punkcie" elegancko ubrana osoba, czekająca na przybyłych, z tekstem literackim przed sobą... Z „Konikiem garbuskiem", „Brombą" , fragmentami z książek Ericha Kestnera i Anny Lewickiej.    

 

Relacja ze spotkania autorskiego z P. Januszem L. Wiśniewskim

Spotkanie autorskie z Panem Januszem L. Wiśniewskim, które odbyło się w niedzielne popołudnie 2 października w Bibliotece Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim zgromadziło wielbicieli jego twórczości zarówno żeńskiej, jak i męskiej płci.

 

Stres w rodzinie. Jak radzić sobie z trudnymi relacjami

Zapowiedzi

Rodzina ma najsilniejszy i najtrwalszy wpływ na życie każdego człowieka. Nawet gdy się usamodzielniamy i wyprowadzamy się od rodziców, łącząca nas z nimi więź nie zostaje zerwana. Utrzymujemy też ciągle kontakty z rodzeństwem i dalszymi krewnymi, a z czasem w naszym życiu pojawiają się nowe więzi – z naszymi dziećmi. Każda z tych relacji ma na nas pozytywny wpływ, ale członkowie naszych rodzin często nas również drażnią i wyprowadzają z równowagi.

 

Siódmy dzień MFK Wrocław 2010

Wydarzenia

Siódmy dzień Festiwalu należał do tegorocznych debiutantów, ale, dodawać wypada, debiutantów nie byle jakich. Dzień rozpoczął wykład Roberta Ziębińskiego o Kubie Rozpruwaczu.

 

Szósty dzień MFK Wrocław 2010

Wydarzenia

Szóstego dnia uwagę w całości poświęcono dokumentacji, czyli przygotowaniom do pisania powieści. W otwierającym temat wykładzie Irek Grin przekonywał, że przemyślana intryga i świetny bohater to mało, trzeba również postarać się, aby realia, w których osadzono akcję pokrywały się z rzeczywistością

 

Wieczór literacki w PIW-ie transmitowany na żywo w Programie 2 PR

Państwowy Instytut Wydawniczy i Program 2 Polskiego Radia serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę cyklu spotkań literackich Gościem specjalnym wieczoru będzie Marek Nowakowski.  

 

Nowość SuperNowej: Relacja z pierwszej ręki, Janusz A. Zajdel

Zapowiedzi

Jak informuje wydawnictwo SuperNowa 10 września trafi do sprzedaży "Relacja z pierwszej ręki" Janusza A. Zajdla.

 

Zapowiedź SuperNowej - Relacja z pierwszej reki, Janusz A. Zajdel

Zapowiedzi

W lipcu mija 25 lat od śmierci Janusza Andrzeja Zajdla, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy fantastyki naukowej. Z tej okazji wdowa po pisarzu, Jadwiga Zajdel, dokonała wyboru 33 opowiadań Zajdla.

 

Maj nad Wilią 2010 - goście i przyjaciele

Jeszcze nigdy nasz „Maj nad Wilią” nie cieszył się takim powodzeniem. Na tyle, że musiałem wystosować na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu coś w rodzaju „otwartego listu”, w którym tłumaczyłem chętnym przyjazdu, dlaczego nie jesteśmy w stanie zaprosić jeszcze szerszego grona poetów, naukowców i ludzi, interesujących się Litwą i Wilnem, że możliwości organizatora pod wieloma względami są ograniczone.

 

Kopytraj Poland

Rynek zagraniczny

Mkniemy katowicką słuchając audiobooka z biografią Kapuścińskiego. Krytykujemy wydawcę, chwalimy lektora. Peugeot trzyma się nieźle. Za niemal niedostrzegalną granicą włączamy stację mdr Figaro. Relacje z targów towarzyszą nam do rogatek miasta. Jest wczesne czwartkowe popołudnie. Wpadamy do hal. Właśnie dobiega końca IV Lipski Kongres Informacji i Bibliotek. Nie dostrzegam niestety wyróżniającego się zwykle napisu „Bücher aus Polen”, opatrzonego logiem Instytutu Książki. Czyżby decydenci...

 

Daria Widawska i Marzena Rogalska o książkach przy kawie

W otoczeniu aromatycznego zapachu świeżo parzonej kawy, w warszawskim Empiku Junior, odbyło się spotkanie inaugurujące Złotą Kolekcję Jacobs Cronat Gold.

 

Czym zasłynął św. Mikołaj? - relacja z Mikołajkowej imprezy w MBP w Jaśle

Biblioteki

W jakim kraju urodził się św. Mikołaj? Co mogą otrzymać od św. Mikołaja niegrzeczne dzieci? Jaki jest ulubiony kolor św. Mikołaja i skąd wie, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko? - to zaledwie kilka z wielu pytań, na które odpowiadały dzieci biorące udział w imprezie czytelniczej „Mikołajki z Mikołajkiem”.

 

Relacja: Piosenka o zależnościach i uzależnieniach

Wieczorek poetycki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego był niewątpliwie okrasą zakończonych w niedzielę Wrocławskich Targów Dobrej Książki. Na duży sukces spotkania, i nie cichnące po jego zakończeniu oklaski, wpływ miała jednak nie tylko świetna jakościowo poezja, ale także sposób, w jaki tegoroczny laureat nagrody Nike hipnotyzował nią swych gości.

 

Iskry zapału i totalny sukces!

Wydarzenia

XVIII Targi Książki Historycznej – branżowy punkt widzenia

 

Historycznych analiz moc

Wydarzenia

Ostatni dzień XVIII Targów Książki Historycznej za nami. Wypada udowodnić, że wydawcy i księgarze mogą z bieżących relacji targowych dowiedzieć się więcej niż z czasopism, które odnajdują na półkach swoich, pisząc z całym szacunkiem, bibliotek. Analiz – tych historycznych – także dziś nie brakowało. Warto czasem wiedzieć, co jest publikowane w książkach, które sprzedajemy.

 

W tę i we w tę

Relacja z trzeciego dnia XVIII Targów Książki Historycznej.

 
 

Targowa Arkadia: relacja z Targów Książki Historycznej + galeria zdjęć

Wydarzenia

I dzień XVIII Targów Książki Historycznej za nami. Zaczęło się to, na co wszyscy wydawcy książek historycznych czekają zwykle cały rok. W tym czekali pewnie z większym zniecierpliwieniem i pytaniem, jak będzie w nowym miejscu?

 

II dzień Festiwalu Miłosza

Wydarzenia

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się spotkaniem Seamusa Heaney'a w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem.

 

Poważna poezja i rozrywkowa proza - relacja ze spotkania z Jarosławem Klejnockim

Biblioteki

W ramach projektu „Literacki alfabet” 12 października 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Jarosławem Klejnockim, pisarzem poetą, eseistą oraz krytykiem literackim, adiunktem w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (zajmuje się metodyką nauczania oraz polską literaturą współczesną). Od ponad roku prowadzi własny blog.

 

Jan Jagoda, Władysław Zdanowicz - Afganistan. Relacja BOR-owika

Recenzje

J.Jagoda, W.Zdanowicz, Afganistan. Relacja BOR-owika Na rynek wydawniczy wchodzi właśnie kolejna pozycja dotycząca Afganistanu. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z publikacją o charakterze reportażowym czy podróżniczym. W odróżnieniu od poprzedniczek proponuje wejrzenie w życie codzienne ludzi przebywających na misji z perspektywy jednego z nich.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.