RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Herbatka o piątej! Bill Bryson - zapowiedź

Książki, Zapowiedzi

Wyprawy Billa Brysona to najlepsza rozrywka pod słońcem. Najnowszym reportażem autor broni tytuł mistrza literatury podróżniczej... i króla ciętego dowcipu! Herbatka o piątej! to uroczy i zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Ukazuje się niemal dwadzieścia lat po bestsellerowym klasyku literatury podróżniczej - Zapiskach z małej wyspy - w którym Bill Bryson opisał swój pierwszy gorący romans z przybraną ojczyzną. Podążając trasami z Bognor...

 

Pierwsza edycja Festiwalu Reportażu Non-Fiction

Spotkania z twórcami polskiego reportażu, a także warsztaty i projekcje filmowe wypełnią program pierwszego Festiwalu Reportażu Non-Fiction w Krakowie. Według organizatorów to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju, poświęcone reportażowi na taką skalę

 

Reszka z nagrodą im. Kapuścińskiego

Paweł Reszka, autor książki „Diabeł i tabliczka czekolady", został tegorocznym laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - ogłoszono w piątek podczas gali wręczenia nagrody w Warszawie.

 

Nagroda „Odry” dla Małgorzaty Szejnert

Nagrody

Redakcja oraz Rada Redakcyjna miesięcznika „Odra” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” za rok 2015 Małgorzacie Szejnert jako autorce Usypać góry. Historie z Polesia oraz innych książek, które łączą w sobie reporterską dociekliwość, epicką perspektywę i poetycką wrażliwość.

 

W wydawnictwie Literackim: „Głód” Martín Caparrós

Zapowiedzi

Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat. Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.

 

Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo

Nowości

Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie. Czasem to kwestia życia lub śmierci. Dla niektórych – dosłownie.

 

Nominacje do Nagrody Kapuścińskiego 2015

Wydarzenia

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki - pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego - w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak, Lidia Ostałowska, nominowało 10 tytułów spośród 96 książek zgłoszonych do tegorocznej edycji:

 

7. edycja Nagrody Kapuścińskiego

Wydarzenia

Jutro poznamy tytuły 10 książek nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Podczas konferencji prasowej przedstawieni zostaną również laureaci Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Szabłowski w Penguin Random House

Wydawnictwa

Renomowane światowe wydawnictwo Penguin Random House kupiło prawa do książki „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Witolda Szabłowskiego

 

Gryfia dla Ewy Winnickiej

Nagrody

Ewa Winnicka zdobyła tegoroczną Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia″ za reporterską książkę Angole. Wraz ze statuetką otrzymała czek na 50 tysięcy złotych ufundowany przez „Kurier Szczeciński”.

 

Jagielski z Nagrodą Pruszyńskich

Wydarzenia

Wojciech Jagielski, pisarz i reporter, odebrał w poniedziałek nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich przyznawaną za reportaż literacki i eseistykę.  

 

Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski z nagrodą im. Kapuścińskiego

Nagrody

W czwartek, 14 maja, została wręczona nagroda za reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku podzielono ją pomiędzy autorów dwóch książek: Swietlanę Aleksijewicz za "Czasy secondhand" i Michała Olszewskiego za "Najlepsze buty na świecie".

 

Nowe wydawnictwo z literaturą faktu na rynku

Wydawnictwa

W kwietniu na rynku debiutuje nowe wydawnictwo FABUŁA FRAZA, stworzone przez doświadczonych redaktorów i menedżerów z wieloletnią praktyką na rynku prasowym i wydawniczym. Głównym obszarem zainteresowania wydawnictwa jest reportaż i literatura faktu. Wydawca, jako pierwszą, wprowadzi na rynek serię wydawniczą EKSPRESS REPORTERÓW, ukazującą się w cyklu miesięcznym, a do końca roku ma również w planach wydanie kilku książek.

 

Pióro wolności dla Martina Pollacka!

Wydarzenia

Jury Nagrody Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki podjęło uchwałę o uhonorowaniu – w 35. rocznicę Polskiego Sierpnia – „Piórem Wolności” Martina Pollacka, znanego w Polsce austriackiego pisarza, dziennikarza i eseisty.

 

81 książek nominowanych do Nagrody im. Kapuścińskiego

Nagrody

Na stronie internetowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki opublikowano dziś listę książek zgłoszonych do 6. edycji Nagrody.

 

Zamek Reporterów

Centrum Kultury ZAMEK rozpoczyna nowy cykl spotkań literackich - „Zamek Reporterów”. W ramach tego projektu odbywać się będą spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami. W programie znajdą się również warsztaty reporterskie dla młodzieży oraz popularne nocne czytania.

 

Recenzja: „Pęknięte miasto Biesłan” Zbigniew Pawlak Jerzy A. Wlazło

Recenzje

Dziesięć lat po straszliwych wydarzeniach na Kaukazie, polski czytelnik ma szansę przypomnieć sobie echa tragedii Biesłanu. Niestety trochę przegadana narracja i nudnawy styl utopiły tę książkę w morzu dziesiątków podobnych reportaży podróżniczych.

 

Iza Michalewicz we Wrocławiu

Wydarzenia

W środę, 25 czerwca, Iza Michalewicz spotka się z czytelnikami w Mediatece we Wrocławiu o godz. 17.00. Spotkanie z wybitną reportażystką poprowadzi Jacek Antczak.

 

Elisabeth Asbrink z Nagrodą Kapuścińskiego

Nagrody

W piątej edycji konkursu Nagrodę (50 tysięcy złotych) otrzymała Elisabeth Åsbrink za książkę „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” (Och i Wienerwald står träden kvar) opublikowaną w 2013 roku przez Wydawnictwo Czarne w przekładzie Ireny Kowadło-Przedmojskiej.

 

Gwarancja Kultury 2014 dla Małgorzaty Rejmer

Nagrody

Nagrodę TVP Kultura w kategorii Literatura otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę "Bukareszt. Kurz i krew" (Wydawnictwo Czarne).

 

Nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego

Wydarzenia

Znamy książki nominowane do Nagrody im. Kapuścińskiego. W nominowanej dziesiątce jest pięć książek autorstwa Polaków oraz pięć autorstwa znakomitych reportażystów ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

 

Premiera: „100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku”

Wydawnictwa

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się właśnie antologia polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła. E-booki mamy na tydzień przed wersją papierową!

 

Recenzja: "Ameksyka.Wojna wzdłuż granicy" Ed Vulliamy

Recenzje

Pamiętacie pewnie z telewizji klasyczne amerykańskie westerny, gdzie sprawiedliwy szeryf walczy na swoim terenie ze złem, bezprawiem i bandytyzmem. Tak było w epoce kina. Teraz mamy terror telewizyjnych ekranów przez które przelatują bezwładne obrazy grozy, śmierci wyzbytej z ludzkich z uczuć. Przed chwilą byłeś, za chwilę już cię nie ma. Czysty relatywizm, sacrum w międzyczasie wyparowało. Książka Eda Vulliamy "Ameksyka" traktuje nas tak, jak szklany ekran telewizora; obezwładnia,...

 

Ważna książka: 100/XX Antologia polskiego reportażu XX wieku

Zapowiedzi

Wydawnictwo Czarne zapowiada na styczeń 2014 roku ważną książkę "100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku" pod redakcją Mariusza Szczygła, przy współpracy Julianny Jonek.  

 

Recenzja: "Eli, Eli" Wojciech Tochman

Recenzje

Reportaż wzbogacony zdjęciami to klasyczna para, duet idealny. W wykonaniu Wojciecha Tochmana i Grzegorza Wełnickiego związek ten zyskuje drapieżności i pikanterii. Staje się niepokojący, szorstki, głęboki i wzruszający.

 

Nabór do Polskiej Szkoły Reportażu

Wydarzenia

Trwa nabór do piątek edycji Polskiej Szkoły Reportażu. Jest to roczna szkoła prowadzona przez Instytut Reportażu. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa absolwentów szkół wyższych oraz studentów ostatnich lat.

 

Marcin Kącki "Lepperiada" - dziennikarz śledczy bierze na warsztat Samoobronę!

Nowości

Firma Księgarska i wydawnictwo Czarne polecają publikację Marcina Kąckiego zatytułowaną "Lepperiada"

 

Recenzja: "Mój brat obalił dyktatora" Jerzy Haszczyński

Recenzje

"Mój brat obalił dyktatora" Jerzego Haszczyńskiego, to jeden z najlepszych reportaży jaki czytałem w ostatnim okresie Od lat jestem fanem tego gatunku literackiego jakim stał się współczesny reportaż.

 

Farby wodne" - książką maja warszawskiej Premiery Literackiej

Nowości

"Farby wodne" - reporterska książka Lidii Ostałowskiej o losie namalowanych w Oświęcimiu portretów romskich więźniów - została Książką Maja Warszawskiej Premiery Literackiej. Wręczenie nagrody odbyło się w wtorek w warszawskim Klubie Księgarza.

 

VIII Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2012"

W najbliższą sobotę, 26 maja, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się VIII Gala Polskich Reportażystów "MELCHIORY 2012".

 

Wydawnictwa Czarne - już w sprzedaży: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Nowości

Wydawnictwa Czarne anonsuje już w sprzedaży "Czarnobylską modlitwę. Kronika przyszłości" Świetłany Aleksijewicz opublikowaną w serii: "Reportaż".  

 

Maj w Instytucie Reportażu. Księgarnia "Wrzenie świata"

Księgarnie

Księgarnia "Wrzenie świata" zaprasza na "Maj w Instytucie Reportażu". Oto program:

 

Polski reportaż w Budapeszcie

Instytut Polski w Budapeszcie realizuje cykl projektów promujących polski reportaż. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie prezentacja polskiej szkoły reportażu z udziałem polskich autorów: Lidii Ostałowskiej, Włodzimierza Nowaka i Mariusza Szczygła.

 

Nagroda im. Kapuścińskiego - nominacje

Wydarzenia

Znamy już tytuły dziesięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011. W tym roku do nagrody zgłoszono 72 książki.

 

80 lat temu urodził się Ryszard Kapuściński

Mistrz reportażu literackiego i najwybitniejszy pisarz wśród reporterów - mówiono o Ryszardzie Kapuścińskim. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. 4 marca przypada 80. rocznica jego urodzin.

 

Twoja pierwsza książka non-fiction

Literatura non-fiction przeżywa rozkwit. Staje się równoprawnym elementem polskiej literatury, a biorąc pod uwagę liczbę przekładów, także ważnym „towarem eksportowym“ naszej kultury. To doskonały moment, by pomyśleć o realizacji własnych planów i marzeń twórczych. O własnej książce reporterskiej.

 

Szkolenie w Polskiej Szkoły Reportażu - 13-17.06.12 - Badowo na Mazowszu

Wydarzenia

Chcesz napisać pierwszą reporterską książkę? Są jeszcze wolne miejsce na wyjątkowym szkoleniu Polskiej Szkoły Reportażu. 13-17.06.12 Napisz pierwszą reporterską książkę. Zapisy trwają.

 

Nowość Czarnego: Jacek Hugo-Bader "Dzienniki kołymskie"

Nowości

Wydawnictwo Czarne anonsuje publikację w serii: Reportaż - "Dzienników kołymskich" Jacka Hugo-Badera.

 

Niezwykli mieszkańcy świętokrzyskich wsi bohaterami książki

Pisarz Zbigniew Masternak, rolnik budujący wały wokół upraw dla ochrony przed powodzią oraz kronikarz od 70 lat spisujący historię swojej wsi znaleźli się wśród bohaterów zbioru reportaży o mieszkańcach świętokrzyskich wsi "Być jak diament" Andrzeja Nowaka.

 

Nowość wydawnictwa naukowego Semper: "Język reportażu telewizyjnego"

Nowości

Warszawskie wydawnictwo naukowe Semper anonsuje publikację książki autorstwa Moniki Skarżyńskiej pt. "Język reportażu telewizyjnego. (na przykładzie Magazynu Ekspresu Reporterów w TVP2)".

 

Premiera zbioru reportaży "Mulat w Pegeerze"

Ukazała się właśnie najnowsza książka z Serii Publicystycznej Wydawnictwa Krytyki Politycznej - "Mulat w pegeerze" - zbiór dziesięciu reportaży w wyborze zbiór reportaży, pokazujących zapomniany świat PRL-u.

 

Relacje kobiet z oblężonego Leningradu. 900 dni próby

W imieniu Ośrodka KARTA i Instytutu Reportażu zapraszamy na dyskusję wokół książki "Oblężone" z serii „Tematy Karty”, z udziałem: Anny Dodziuk (psychoterapeuta), red. Agnieszki Knyt (Ośrodek KARTA) i Wojciecha Tochmana (reporter).

 

"Poranek dla seniorów" - Tuszyńska - 23 maja o 10.00

23 maja 2011 o godzinie 10.00 zapraszamy Seniorów i wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Oskarżona: Wiera Gran”.

 

Nagroda im. Kapuścińskiego dla Aleksiejewicz

Swietłana Aleksijewicz, autorka książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” oraz jej tłumacz Jerzy Czech zostali laureatami drugiej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za "reportaż literacki".

 

W Piszu powstanie pomnik Melchiora Wańkowicza

W Piszu na Mazurach powstanie pierwszy w Polsce pomnik Melchiora Wańkowicza - zdecydowali w czwartek tamtejsi radni. Przypadająca w tym roku 75. rocznica wydania książki Na tropach Smętka ma pomóc w promocji szlaków turystycznych na trasie podróży pisarza.

 

Głubinka. Reportaże z Polski

Nowości

Nowa książka Jędrzeja Morawieckiego, autora znakomitego zbioru reportaży rosyjskich pt. "Łuskanie światła" (2010), jest wyzwaniem rzuconym tym wszystkim, którzy prawdziwego życia i prawdziwych wartości szukają na Dalekim, Bliskim lub Najbliższym Wschodzie. Stąd nieco przekorny tytuł "Głubinka" – tak przecież zwykliśmy nazywać mityczną rosyjską prowincję, zapomniane przez Boga miejsca z dala od Moskwy, gdzie wprawdzie nie ma co jeść, ale ludzie pozostali...

 

Marzec w Instytucie Reportażu

Instytut Reportażu zaprasza w marcu na spotkania we Wrzeniu Świata. W programie m.in. rozmowa o współczesnym Egipcie wokół książki Chalida al-Chamisiego "Taxi" oraz spotkanie z autorem książki "I ktoś rzucił za nim zdechłego psa", Jeanem Rolinem. Szczegółowy program zamieszczamy poniżej.

 

Od 24 lutego w sprzedaży "Prowadzący umarłych

Zapowiedzi

Wydawnictwo Czarne anonsuje: już od 24 lutego w sprzedaży reportaże Liao Yiwu "Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych",      

 

Luty we Wrzeniu Świata

Instytut Reportażu zaprasza na lutowe spotkania z reporterami do kawiarni Wrzenie Świata.

 

Polska według Szczygła

Nowości

Wszystkim amatorom reportażu wydawnictwo Czarne proponuje nową książkę: "20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła"

 

Hanna Krall w TOK FM: Opowiadanie jest dla człowieka terapią

Wydarzenia

- Człowiek jest taką emocjonalną istotą i musi opowiadać, o tym, co jest dla niego ważne. I opowiada to wielokrotnie. Jak nie opowiada, to choruje. Opowiadanie jest dla niego terapią - mówi w TOK FM Hanna Krall. Dziś premiera spektaklu na podstawie jej książki "Różowe strusie pióra".

 

Konferencja prasowa (23.11.2010) Międzynarodowy Festiwal Reportażu "Warszawa bez fikcji"

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poświęconą Międzynarodowemu Festiwalowi Reportażu WARSZAWA BEZ FIKCJI z udziałem: Grzegorza Gaudena – dyrektora Instytutu Książki Elżbiety Kalinowskiej – szefowej festiwalu z ramienia Instytutu Książki Mariusza Szczygła – współzałożyciela i członka zarządu Instytutu Reportażu Joanny Czudec – dyrektorki Instytutu Reportażu i szefowej festiwalu z ramienia Instytutu Reportażu

 

Warszawa bez fikcji

Ogłaszamy, że w dniach 24-28 listopada odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Reportażu WARSZAWA BEZ FIKCJI organizowany przez Instytut Reportażu i Instytut Książki.

 

"Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie"

Nowości

Do sprzedaży wchodzi właśnie nowa książka wydawnictwa "Sic!" - "Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie" Jędrzeja Morawieckiego.

 

Spotkania autorskie z Czarnym

Wydawnictwo Czarne zaprasza do Księgarni Instytutu Reportażu w Warszawie na cykl spotkań z autorami reportaży.

 

Rusza "Wrzenie Świata". Księgarnia i kawa

Księgarnie

Księgarnia Instytutu Reportażu "Wrzenie Świata" rusza już 10 września (piątek)! Zapraszamy codziennie od 9:00 do 21:00.

 

"Nocni wędrowcy" w Zurychu

Wokół książek

W Literaturhaus w Zurychu odbędą się 5-6 września międzynarodowe warsztaty dla krytyków literackich poświęcone literaturze z Europy Środkowowschodniej.

 

Piszesz reportaże? Weź udział w konkursie im. Macieja Szumowskiego

Maciej Szumowski dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych. Urodził się 18 kwietnia 1939 roku, zmarł 2 lutego 2004 r. Twórca reportaży i ponad 100 filmów dokumentalnych. Dwukrotny laureat najwyższej dziennikarskiej nagrody im. B. Prusa przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

"Polityka” wydaje reportaże z ostatnich 10 lat

Zapowiedzi

W środę 7 lipca br. w sprzedaży pojawi się wydana przez Politykę Spółdzielnię Pracy publikacja „Reportaże Polityki. Afery, skandale, kryminały”. Wydanie zawierać będzie teksty reporterów tygodnika publikowane w nim przez ostatnie 10 lat.

 

Jaka będzie przyszłość reportażu?

„Res Publica Nowa” i Instytut Reportażu zapraszają na debatę o przyszłości reportażu. W jakim kierunku podąża współczesny reportaż? Czy jest jeszcze w Polsce zapotrzebowanie na ambitne reportaże, które pokazują to, co dotychczas nieodkryte i obce? Czy nasze zainteresowanie innymi zaspokajają seriale, reality show, internet i dostępne dla wszystkich podróże? Co dzisiaj pragnie pokazać reportaż? Jaka misja przyświeca jego twórcom?

 

Reportaże "Przeczytane w tłumaczeniu 2010"

Instytut Reportażu i Eunic Cluster Warszawa zapraszają na otwarty "Wieczór Niespodziewanych Inspiracji Polskiej Szkoły Reportażu Instytutu.

 

Polecamy czwartkową audycję Instytutu Reportażu - Wrzenie świata

W najbliższym wydaniu, 4 marca (czwartek), po godz. 20:00 na antenie TOK FM, Paweł Goźlinski będzie rozmawiał z Tomaszem Dostatnim o książce reportaży Wojciecha Tochmana Bóg zapłać (premiera 10 marca).

 

Nagroda za reportaż literacki

Konkursy

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju tego roku

 

Tochman po ukraińsku

Książka "Jakbyś kamień jadła" Wojciecha Tochmana ukazała się w przekładzie na język ukraiński w kijowskim wydawnictwie Nasz Czas w serii Klasyka Światowego Reportażu. Autorem tłumaczenia jest Andrij Bodnar.

 

Reportaże z Chin: "Z cienia Mao. Walka o duszę nowych Chin"

Nowości

Przedstawiamy reportaże z współczesnych Chin pt. "Z cienia Mao" napisane przez Philipa P. Pana, korespondenta "Washington Post".

 

Trylogia amerykańska Wańkowicza

Nowości

W sprzedaży ukazało się trzytomowe wydanie reportaży amerykańskich Melchiora Wańkowicza - "W ślady Kolumba".

 

Festiwal Reportażu z Instytutem Książki i Wydawnictwem Czarne

Wydarzenia

W imieniu Instytutu Książki i Wydawnictwa Czarne zapraszamy na Festiwal Reportażu. Poniżej zamieszczamy program spotkań.

 

18-20.XI - Peter Godwin na Festiwalu Pora Reportażu

Zapraszamy na spotkania z Peterem Godwinem, autorem książki „Gdzie krokodyl zjada słońce”, w ramach Festiwalu Pora Reportażu, organizowanego przez Instytut Książki.

 

17.XI - inauguracja Festiwalu Reportażu w Traffic Club

Wydarzenia

We wtorek, 17 listopada o godz.18:30 Wydawnictwo Czarne i Instytut Reportażu mają zaszczyt zaprosić na wieczór promujący antologię 20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła.

 

Festiwal 4 Pory Książki - Pory Reportażu

Wydarzenia

Instytut Książki serdecznie zaprasza na czwartą i ostatnią w tym roku odsłonę Festiwalu 4 Pory Książki - Porę Reportażu.

 

Najnowsze pozycje z serii Reportaż!

Nowości

Polska rzeczywistość ostatnich 20 lat i egzotyka tajemniczych białych plemion tej jesieni tylko w Wydawnictwie Czarne!

 

Po Kapuścińskim: sztuka reportażu w 21 wieku - debata w New York University

Wydarzenia

W przyszłym tygodniu na New York University odbędzie się publiczna debata pod hasłem "After Kapuscinski: the Art of Reportage in the 21st century" ("Po Kapuścińskim: sztuka reportażu w 21 wieku") z udziałem czołowych autorów reportażu z całego świata m.in. Breytena Breytenbacha, Adriana LeBlanca, Lawrence'a Weschlera, Suketu Mehta, Elizabeth Rubin, a także polskich reporterów, Pawła Smoleńskiego i Wojciecha Jagielskiego, którego książka "Wieże z kamienia" ukazała...

 

35 lat temu zmarł Melchior Wańkowicz

Autorzy

Ostatni polski mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak ""Bitwa o Monte Cassino", "Hubalczycy", "Ziele na kraterze" - Melchior Wańkowicz - zmarł 35 lat temu, 10 września 1974 roku.  

 

Włodzimierz Nowak - Obwód głowy

Książki, Recenzje

Książka Mariusza Szczygła „Gottland” otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz tytuł Książki Stycznia 2007. Dlaczego o tym wspominam? Tuż po niej w interesującej serii Reportaż, wydawanej przez Wydawnictwo Czarne, pojawiła się inna pozycja, dotycząca tym razem stosunków polsko-niemieckich.

 

Barbara N. Łopieńska – Łapa w łapę i inne reportaże

Recenzje

Tragiczna śmierć Barbary N. Łopieńskiej na początku tego roku z pewnością miała wpływ na czas ukazania się tej książki. Jestem jednak przekonana, że Łapa w łapę i inne reportaże i tak prędzej czy później trafiłaby do rąk czytelników. Bowiem książka ta należy do tych pozycji, których konieczność wydania wydaje się trudna do podważenia, z co najmniej kilku powodów.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.