RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Wystawa „Album Sienkiewiczowskie”

Rynek, Wydarzenia

Trwa wystawa poświęcona zarówno twórczości, jak i samej sylwetce Henryka Sienkiewicza ­jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.

 

Dzisiaj urodziny francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Autor wielu wspaniałych książek (chociaż znany jest głównie jako autor „Małego Księcia"). "Doświadczenie nas uczy, że miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.  

 

„Ach, wszystkiego jest kilka wierszy na ten temat". Ślady Czerwca '56 (wystawa)

Rynek, Wydarzenia

W związku z obchodami 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca do końca lipca 2016 r. w Bibliotece Raczyńskich (w Galerii Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23) można oglądać wystawę „ŚLADY CZERWCA '56". Ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

 

Sto lat, PIW-owi!

25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania Państwowego Instytutu Wydawniczego do istnienia. Na ich książkach wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad wydano ponad 8000 tytułów i kilkaset serii.

 

MG zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego

Wydawnictwo MG zaprasza Państwa na kolej na rocznicę Jana Kochanowskiego obchodzoną w stolicy!

 

90. Urodziny Tadeusza Konwickiego w pierwszy dzień lata

Wydarzenia

Kino Atlantic, Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Studio Filmowe ZEBRA, Ognisko Teatralne „U Machulskich”, Maria Konwicka zapraszają na 90. urodziny Tadeusza Konwickiego w Pierwszy Dzień Lata.

 

Rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida. Jeden z najbardziej niezwykłych polskich poetów

Wydarzenia

Mija 133 lata od śmierci Cypriana Kamila Norwida, poety, dramatopisarza, prozaika, rzeźbiarza i malarza.

 

20-lecie Nobla Wisławy Szymborskiej

Dla uczczenia 20. rocznicy przyznania Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zapraszamy do spotkania z poezją urodzonej na Prowencie poetki

 

Paweł Hertz - 15. rocznica śmierci

Wydarzenia

Zeszyty Literackie przypominają o 15 rocznicy śmierci poety, tłumacza, wydawcy Pawła Hertza.

 

170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. W Oblęgorku można oglądać biurko pisarza

Pałacyk w Oblęgorku stał się własnością Henryka Sienkiewicza dzięki narodowej zbiórce Polaków.

 

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego

Wydarzenia

23 kwietnia w Krakowie zostanie otwarty Pawilon Józefa Czapskiego. Będą w nim prezentowane jego prace oraz stała ekspozycja poświęcona życiu intelektualisty, pisarza, malarza i współtwórcy paryskiej „Kultury

 

10. rocznica śmierci Stanisława Lema

(1921-2006) to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: jego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

 

Józef Wittlin – 40. rocznica śmierci

Wydarzenia

Józef Wittlin, poeta i powieściopisarz, autor „Soli ziemi", zmarł czterdzieści lat temu w Nowym Jorku. Był jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich tworzących na emigracji.

 

70 lat temu powstał Instytut Literacki

Wydarzenia

70 lat temu - 11 lutego 1946 roku - powołano do życia Instytut Literacki, najważniejsze polskie wydawnictwo emigracyjne, gdzie ukazywały się najważniejsze tytuły polskiej literatury powojennej, krajowej i emigracyjnej, a także miesięcznik „Kultura″.

 

Czwarta rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

1 lutego 2012 roku odeszła wybitna polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roki i niezwykła osobowość.

 

Pierwsza rocznica śmierci Tadeusza Konwickiego

Wydarzenia

Rok temu w Warszawie zmarł Tadeusz Konwicki, jeden z najwybitniejszych prozaików i reżyserów filmowych drugiej połowy XX wieku. W chwili śmierci miał niespełna 89 lat. Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Wojciecha Górskiego 1 (na tyłach ulicy Nowy Świat), gdzie pisarz mieszkał, postanowili uczcić jego pamięć okolicznościową tablicą, jaka została dzisiaj odsłonięta.

 

70. urodziny Rafała Wojaczka

W tym roku Rafał Wojaczek obchodziłby swoje 70 urodziny. Chcąc upamiętnić tę rocznicę, Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka i przygotował cykl spotkań poświęconych poecie oraz jego twórczości. Pierwsza część obchodów odbyła się w maju – miesiącu, w którym zmarł Wojaczek, na drugą Instytut zaprasza 3 i 4 grudnia – w rocznicę urodzin poety.

 

Projekt Szekspir

Rynek zagraniczny

Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Serię otwiera powieść Jeanette Winterson Przepaść czasu, adaptacja szekspirowskiej „Zimowej opowieści”.

 

Finał Nagrody Alchemika zbliża się wielkimi krokami!

Wydawnictwa

Finał Nagrody Alchemika zbliża się wielkimi krokami! W 20. rocznicę polskiego wydania Alchemika Paula Coelho wydawnictwo Drzewo Babel postanowiło ufundować nagrodę w wysokości 20 000 zł dla człowieka, który podobnie jak Santiago, bohater powieści, miał odwagę sięgnąć po swoje marzenia.

 

Czytelnicy Lema do piór!

Wydarzenia

Z okazji 94. rocznicy urodzin Stanisława Lema serwis www.lem.pl we współpracy z www.lubimyczytac.pl zapraszają do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję książki Stanisława Lema.

 

70 lat „Twórczości”

Wydarzenia

„Twórczość” obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania. To prawdziwy rekord. Bo niewiele jest pism na świecie z taką tradycją i renomą jednocześnie.

 

Czesław Miłosz - 11. rocznica śmierci

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie przypominają, iż 14 sierpnia mija 11 rocznica śmierci Czesława Miłosza:

 

17. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

W dniu, gdy odszedł, myślą wracam do pierwszych spotkań z jego poezją. Nie umiem tych spotkań wyczerpać w słowach, ich magia to magia poezji, polega na takim właśnie zestawieniu słów, że działają jak amulet [...].

 

592. Urodziny Łodzi w Pałacu Biedermanna - spotkanie wokół książki Miasto w mojej pamięci. Powojenne wspomnienia Niemców z Łodzi.

Wydawnictwa

Już w przyszłą sobotę, tj. 25 lipca od godz. 14.00 do 18.00, zapraszamy do wspólnego świętowania 592. Urodzin Łodzi w Pałacu Biedermanna.

 

Czesław Miłosz - 104. rocznica urodzin

Wydawnictwa

30 czerwca 2015 przypada 104. rocznica urodzin Czesława Miłosza, poety, prozaika, eseisty, tłumacza,

 

Wieczór poezji Josifa Brodskiego

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie zapraszają na wieczór poezji Josifa Brodskiego z okazji 75. rocznicy urodzin.

 

Josif Brodski - 75. urodziny

Wydarzenia

24 maja mija siedemdziesiąta piąta rocznica urodzin Josifa Brodskiego, poety,

 

Konferencja prasowa dot. 50 urodzin Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

Wydarzenia

Austriackie Forum Kultury w Warszawie świętuje 50. lat swojej działalności. 29 i 30 maja 2015 r. na ulicy Próżnej i na Placu Grzybowskim odbędzie się szereg imprez kulturalnych pod tytułem „Feta na Próżnej”. Honorowym patronem jest Prezydent m. st. Warszawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Nowa wystawa poświęcona Marii Dąbrowskiej! Wernisaż

Wydarzenia

Muzeum Literatury zaprasza serdecznie na najnowszą wystawę: „Moje noce, moje dni". W 50. rocznicę śmierci Marii Dąbrowskiej

 

Rok Rafała Wojaczka

Wydarzenia

Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka, pragnąc upamiętnić tym 70. rocznicę urodzin autora. W ramach obchodów przygotowano spotkania i wydarzenia poświęcone poecie i jego twórczości – na pierwsze z nich Instytut Mikołowski zaprasza już w maju.

 

Pierwsza rocznica śmierci Marka Nowakowskiego

Wydarzenia

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie poświęcone pierwszej rocznicy śmierci Marka Nowakowskiego:

 

Rozpoczęły się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka

Rynek zagraniczny

W całych Włoszech i w wielu krajach 4 maja rozpoczynają się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka. Dokładna data jego przyjścia na świat nie jest znana; urodził się w maju lub czerwcu 1265 roku we Florencji.

 

British Council zapowiada program „Shakespeare Lives"

Wydarzenia

W 2016 roku świat będzie obchodził 400 lecie śmierci Szekspira British Council ogłosił dziś Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira.

 

Tadeusz Różewicz in memoriam

W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Goethe-Institut i Media Kontakt zapraszają na wieczór poświęcony pamięci Poety.

 

Powstanie w getcie warszawskim w Zeszytach Literackich

Nowości

19 IV 2015 przypada 72. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji przypominamy specjalny numer "Zeszytów Literackich" (121) i stronę internetową poświęcone powstaniu w getcie.

 

Rocznica śmierci Kornela Filipowicza

Wydarzenia

28 lutego mija 25. rocznica śmierci Kornela Filipowicza - wybitnego pisarza i poety, związanego przez prawie całe swoje życie z Krakowem.

 

Trzecia rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2012 odeszła znakomita polska poetka, Wisława Szymborska, laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

 

Chcesz uczcić pamięć Vaclava Havla? Podwiń nogawki!

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

18 grudnia to rocznica śmierci Vaclava Havla. Czesi znaleźli niecodzienny sposób na uczczenie jego pamięci - od dwóch lat obchodzą ten dzień jako dzień krótszych nogawek.

 

11 listopada - „Zagraj” z Muzeum Historii Polski

Wydarzenia

Przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne oraz spacer po Warszawie śladami międzywojennego teatru to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski na 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości.

 

Zbigniew Herbert - 90. rocznica urodzin

Wydawnictwa

Dzisiaj obchodzimy 90 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta (29 października 1924 - 28 lipca 1998)

 

Herbert 2014 - obchody 90. rocznicy urodzin Poety

Wydarzenia

Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową.

 

Spotkanie poświęcone Janinie Katz w Warszawie

Wydarzenia

Duński Instytut Kultury ma przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone pisarce i tłumaczce Janinie Katz w pierwszą rocznicę Jej śmierci.

 

70 lat Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik″

Wydawnictwa

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik″, najstarsze z powojennych wydawnictw, kończy w październiku tego roku siedemdziesiąt lat.

 

Konferencja naukowa: „Książka dobrem kultury i źródłem wiedzy"

Wydarzenia

W dniach 12 - 13 maja 2014 r. w Tarnowie k/Łobza odbyła się konferencja naukowa Książka dobrem kultury i źródłem wiedzy"

 

Krzysztof Jung - rocznica śmierci

Wydawnictwa

Krzysztof Jung ( 11 VII 19151 - 5 X 1998) - malarz, performer, pedagog, przyjaciel "Zeszytów Literackich".  

 

Dowód kulturalny – 18 lat Wydawnictwa Czarne

Wydawnictwa

Zapraszamy na obchody pełnoletności wydawnictwa Czarne.. Już od środy 1 października spotkania, konkursy, niespodzianki oraz promocje w naszej mikroksięgarni na Hożej i w księgarni internetowej

 

75. rocznica śmierci Witkacego

Wydarzenia

75 lat temu - 18 wrze­śnia 1939 roku - Wit­ka­cy, autor "Nie­na­sy­ce­nia", "Szew­ców" i setek ob­ra­zów, jeden z naj­więk­szych in­dy­wi­du­ali­stów 20-le­cia mię­dzy­wo­jen­ne­go po­peł­nił sa­mo­bój­stwo w małej kre­so­wej wio­sce. Miej­sce jego po­chów­ku po­zo­sta­je nie­zna­ne

 

Pamiętanie Miłosza

Wydarzenia

14 sierpnia, w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza, w Dworze w Krasnogrudzie odbędzie się Sympozjon „Pamiętanie Miłosza”. W programie m.in. pokazy filmów, spotkania, wieczór poezji i muzyki.

 

70. rocznica Powstania Warszawskiego: program obchodów. Warszawa 1 sierpnia

Wydarzenia

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przed nami. Jak wygląda program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2014 roku? 1 sierpnia warszawiacy uczczą pamięć powstania, śpiewając (nie)Zakazane Piosenki. Sprawdź, co dzieje się w Warszawie 1 sierpnia, 2 i 3 sierpnia;

 

Dziś mija 16. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

W 16. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta Program Drugi Polskiego Radia przypominana jego opowieści o podróżach, zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

 

113. rocznica urodzin Bruno Jasieńskiego

Wydarzenia

17 lipca 1901 roku urodził się Brunon Jasieński, polski futurysta. Jego biografia i tragiczny jej koniec powoli odchodzą w zapomnienie, chociaż ten pojedynczy ludzki los powinien być przestrogą dla kolejnych pokoleń poetów – rewolucjonistów.

 

9. rocznica śmierci Tymoteusza Karpowicza

Wydarzenia

29 czerwca mija 9 rocznica śmierci Tymoteusza Karpowicza. Jednej z najwiekszych postaci poezji polskiej XX w. Uznawany za jednego z wielkich modernistów. Czesław Miłosz powiedział o nim, że „w samotności uświetniał polską poezję”. Przez lata zapomniany wielki samotnik. Dopiero w ostatnim dziesięcioleciu, już po śmierci jego twórczość zaczęła odzyskiwać należną jej popularność i uwagę.

 

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego

Wydawnictwa

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego – legendarnego kuriera. Był jednym z najwspanialszych Polaków, człowiekiem niezwykłej odwagi i determinacji, uosobieniem człowieczeństwa.  

 

Demonstracja Literacka Hrabal/100

Wydarzenia

28 marca minęła setna rocznica urodzin Bohumila Hrabala. Z tej okazji Czuły Barbarzyńca, Czeskie Centrum, Teatr Barakah i Konfederacka 4 zapraszają na Demonstrację Literacką Hrabal/100.

 

100 rocznica urodzin Bohumila Hrabala

Wydarzenia

28 marca 1914 urodził się czeski pisarz, który wywarł znaczący wpływ na literaturę światową. Kojarzymy go przede wszystkim z głośną powieścią, które doczekało się ekranizacji - "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W swoich książkach opisywał Pragę jako miejsce wyjątkowe, magiczne.

 

Rok Tove Jansson

Wydarzenia

Z okazji 100-lecia urodzin Tove Jansson, fińskiej twórczyni ukochanych przez dzieci i dorosłych książek o Muminkach, w trasę po Polsce rusza wystawa przedstawiająca jej życie i sztukę z różnych perspektyw.

 

Czytelnictwo zaczyna się od dzieciństwa

Wydarzenia

2 marca zakończyły się Poznańskie Spotkania Targowe, w których uczestniczyło 49 wydawców i około 40 tys. odwiedzających. Wśród wystawców znalazły się m.in Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Literatura, Publicat, a także instytucje kulturalne, jak np. Centrum Sztuki Dziecka. Publikacje skierowane do młodego czytelnika prezentowane były także na stoiskach miast partnerskich Poznania: Brna (Czechy), Györ (Węgry) i Hannoveru (Niemcy).

 

40 lat wydawnictwa w drodze i spotkanie z J. Sosnowskim

Wydawnictwa

Miesięcznik „W drodze”, w ramach obchodów 40-lecia swojego istnienia, zaprasza na spotkanie z p. Jerzym Sosnowskim – pisarzem, publicystą, dziennikarzem programu III Polskiego Radia, zatytułowane „Bluźnierstwo – kicz – prowokacja. Na co może sobie pozwolić artysta”.

 

Jarosław Iwaszkiewicz bohaterem Big Books Festiwal 2014

Wydarzenia

120. rocznika urodzin Iwaszkiewicza jest pretekstem do tego, aby uczynić go bohaterem warszawskiego festiwalu literackiego, który w tym roku będzie się odbywać 14-15 czerwca.

 

120. rocznica urodzin J. Iwaszkiewicza w Stawisku

Wydawnictwa

Z okazji 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza Muzeum w Stawisku zaprasza 23 lutego 2013 o godzinie 16.30 na koncert tradycyjnych pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu Dziczka.

 

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Nowości

Drodzy Państwo, z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego - to już za 4 dni!- przygotowaliśmy dla naszych czytelników specjalną ofertę cenową.

 

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Wieczór poświęcony Kapuścińskiemu

Wydarzenia

Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają dzisiaj, 23 stycznia 2014, o godz. 19, do Sali Kolumnowej w Gmachu Pomuzealnym (siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) na wieczór poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu w 7. rocznicę Jego śmierci.

 

2. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Dzień z Markiem Hłaską

Wydarzenia

Program Drugi Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z Markiem Hłaską. 14 stycznia, w dniu 80. rocznicy urodzin pisarza Dwójka przypomni fragmenty jego książek, będą wspomnienia i rozmowa z autorem biografii autora "Pięknych dwudziestoletnich".

 

Archipelag Gułag - 28.12.1973 roku minęło czterdzieści lat od premiery

Nowości

Szanowni Państwo, Czterdzieści lat temu, 28 grudnia 1973 r., ukazał się w Paryżu "Archipelag Gułag" Aleksandra Sołżenicyna. To jedna z najważniejszych książek na temat totalitaryzmu, jaki ukazały się w XX wieku.

 

Wydawnictwo Literackie wznowi książki Doroty Terakowskiej

Wydawnictwa

4 stycznia mija 10 lat od śmierci pisarki, dlatego w tym roku ukażą się dobrze znane czytelnikom książki Doroty Terakowskiej: "Córka Czarownic", "Tam, gdzie spadają Anioły", "W krainie Kota", "Samotność Bogów" w nowej szacie graficznej.

 

60 lat temu zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński

Wydarzenia

60 lat temu, 6 grudnia 1953 roku, zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, autor "Zaczarowanej dorożki", "Listów z fiołkiem", "Teatrzyku Zielona Gęś", "Kronik olsztyńskich", poematu "Niobe", jeden z najbardziej cenionych polskich poetów.

 

50. rocznica śmierci C.S. Lewisa

Wydarzenia

22 listopada tego roku przypada 50. rocznica śmierci jednego z największych pisarzy XX wieku, C.S. Lewisa, twórcy kultowych "Opowieści z Narnii" i wielu dzieł eseistycznych, filozoficznych i powieści dla dorosłych.

 

15 lat Rity Baum - 15-17 listopada

Wydawnictwa

Rita Baum kończy w tym roku 15 lat. Z tej okazji zapraszamy na trzy dni urodzinowego świętowania. Program 15-lecia „Rity Baum” Promocja podwójnego numeru „Rity Baum” (mini)Festiwal czasopism - Rita Dzieciom.

 

25 lat temu zmarł Jan Himilsbach

Wydarzenia

Legendarny polski aktor, pisarz i scenarzysta znany przede wszystkim z niezapomnianego "Rejsu" zmarł 11 listopada 1988.

 

Jubileusz 90. urodzin Józefa Hena - spotkanie i benefis z Trójce!

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, 8 listopada Józef Hen obchodzi 90 urodziny. W listopadzie świętujemy jubileusz wybitnego pisarza, scenarzysty i reżysera.    

 

Już niebawem 100. rocznica urodzin Alberta Camusa

Wydarzenia

7 listopada 2013 roku mija 100. rocznica urodzin Alberta Camusa. Z tej okazji warto przypomnieć książkę Albert Camus. Biografia autorstwa Oliviera Todda, w przekładzie Jana Kortasa.

 

100. rocznica urodzin Alberta Cossery'ego, autora powieści "Szyderstwo i przemoc".

Nowości

Szanowni Państwo, 3 listopada mija 100. rocznica urodzin Alberta Cossery’ego, autora powieści "Szyderstwo i przemoc".

 

Urodziny Juliana Tuwima

Wydarzenia

Rok 2013 jest Rokiem Tuwima, a zatem słyszymy o poecie całkiem często. Dzisiaj (13 września) jest jeszcze dodatkowy powód, dla którego warto pochylić się nad postacią poety - 119. rocznica jego urodzin.

 

180. rocznica Księgarni Polskiej w Paryżu

Księgarnie

Pani Vera Michalska zaprasza na uroczystość upamiętniającą 180. rocznicę powstania Księgarni Polskiej w Paryżu.

 

Czytanie Fredry

Wydarzenia

W 2013 roku przypada 220 rocznica urodzin hrabiego Aleksandra Fredry. Z tej okazji zapraszamy na wspólne czytanie dzieł tego twórcy już 7 września. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Zeszyty Literackie poświęcone Van Goghowi

Nowości

Zeszyty Literackie wydały numer związany z 123. rocznicą śmierci Vincenta van Gogha:    

 

15. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

28 lipca 1998 roku zmarł wybitny polski poeta, Zbigniew Herbert. Aż trudno uwierzyć, że to już 15 lat. W dniu rocznicy jego śmierci polecamy niezmiennie jego ponadczasową twórczość.

 

Radiowa Dwójka pamięta o Herbercie

Wydarzenia

Wiersze w autorskiej interpretacji, fragmenty rozmów, słuchowiska, zagadki literackie oraz – uwaga – unikatowe nagranie przygotowanej przez Herberta w 1972 roku audycji radiowej! W 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta Dwójka zaprasza na weekend specjalny poświęcony Poecie.

 

Krzysztof Jung - 62. rocznica urodzin

Nowości

Krzysztof Jung (11 VII 1951-5 X 1998), malarz, performer, pedagog, przyjaciel "Zeszytów Literackich".

 

Rok 2013 rokiem Kafki – 130 rocznica urodzin pisarza

Rynek zagraniczny

Franz Kafka (1883–1924), czeski pisarz, tworzący w języku niemieckim, autor powieści "Proces", "Zamek" i "Ameryka", jedna z czołowych postaci światowej literatury XX wieku.

 

Rocznica zamachu w Sarajewie

Nowości

28 VI 2013 przypadała 99. rocznica zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga.

 

2 lipca Urodziny Szymborskiej

Wydarzenia

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.

 

Czerwcowe spotkanie literackie

Wydarzenia

Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić Państwa w imieniu Augustowskich Placówek Kultury i własnym na czerwcowy Czwartek literacki z okazji 75. rocznicy urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego - urodzonego 18 lutego 1938 w Suwałkach, a od 1956 roku mieszkającego w Krakowie, poety, autora książek dla dzieci i tekstów piosenek.

 

Papcio Chmiel skończył 90 lat!

Wydarzenia

Jego komiksy należą do absolutnego kanonu polskiego rysunku, zmieniając na zawsze definicję "zabawy przez naukę". Kilka pokoleń śledziło z wypiekami na twarzy przygody dwójki harcerzy i małpy, czyli kultowego "Tytusa, Romka i A'Tomka". Dzisiaj Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, obchodzi piękny jubileusz swojego barwnego życia - kończy 90 lat.

 

70.rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Nowości

W związku z uroczystymi obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim chcielibyśmy zaprosić do lektury wydanych przez Wydawnictwo Trio publikacji, które upowszechniają losy narodu żydowskiego osiadłego na ziemiach polskich i jego zagładę dokonaną przez Niemców w czasie II wojny światowej.

 

Virtualo świętuje trzy lata w Grupie Empik

Księgarnie

Trzy lata temu Grupa Empik zainwestowała w e-booki kupując spółkę Virtualo. Jak od tamtej pory zmienił się rynek książek elektronicznych ? Co planuje Virtualo – największy dystrybutor treści cyfrowych?

 

Jubileusz 650-lecia księgarstwa

Księgarnie

19 marca 2013 roku odbyło się w Klubie Księgarza w Warszawie pierwsze spotkanie zaproszonych przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgarzy Polskich przedstawicieli organizacji wchodzących w skład Komitetu Porozumiewawczego Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców.

 

70. rocznica wydania "Małego Księcia"!

Wydawnictwa

Książka Antoine'a de Saint-Exupéry'ego została po raz pierwszy wydana w 1943 roku. Do dziś zachwyca swoją prostotą i przenikliwością, a cytaty z "Małego Księcia" zna właściwie każdy.

 

Biblioteka Narodowa kończy 85 lat - poznaj jej historię

Biblioteki

Biblioteka Narodowa - największa narodowa książnica - ma 85 lat. Została ona powołana 24 lutego 1928 roku rozporządzenem prezydenta Ignacego Mościckiego. Rocznica przypada na czas przemian - generalny remont budynku i zmiany związane z cyfryzacją zbiorów.

 

Maciej Niemiec - 1. rocznica śmierci

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie czczą pierwszą rocznicę śmierci "poety wyklętego" Macieja Niemca:

 

150. Rocznica Powstania Styczniowego - styczniowy numer "Mówią Wieki"

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, najnowszy numer magazynu historycznego "Mówią Wieki" jest w całości poświęcony tematyce Powstania Styczniowego.  

 

Emil pięćdziesięciolatek

Wydarzenia

Eeeeemil, do drewutni! Ten przeciągły krzyk przywołuje w pamięci czasy dzieciństwa, które wielu z nas spędziło z bohaterem opowieści Astrid Lindgren.

 

Rocznica śmierci Grażyny (Gajki) Kuroń

Wydarzenia

23 XI 2012 przypada 30. rocznica śmierci Grażyny (Gajki) Kuroń. Tego dnia o g. 18.00 w kościele sióstr Wizytek w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 34) odbędzie się msza w intencji Grażyny, Jacka i Macieja Kuroniów.  

 

90 rocznica urodzin Jose Saramago - zapraszamy na spotkanie!

Wydawnictwa

Drodzy Państwo, 16 listopada przypadła 90 rocznica urodzin Jose Saramago. Dom Wydawniczy REBIS wydał z tej okazji niepublikowaną dotychczas powieść tego wybitnego, zmarłego przed dwoma laty portugalskiego noblisty zatytułowaną Podróż słonia.

 

19 listopada - rocznica śmierci Brunona Schulza

Wydarzenia

19 listopada w 70 rocznicę śmierci Bruno Schulza zapraszamy na pokaz filmu "Alfred Schreyer z Drohobycza" oraz spotkanie z jego twórcami Małgorzatą Sady i Marcinem Giżyckiem.

 

Sylvia Plath i Ted Hughes

Wydarzenia

26 X 2012 w w Bibliotece Śląskiej Katowicach w ramach Krajowego Kongresu Kultury Książki odbędzie się sesja poświęcona Sylvii Plath i Tedowi Hughes'owi.

 

Gombrowicz i Grinberg: dwaj indywidualiści o agonii Zachodu

Wydarzenia

W roku 2012 Wydawnictwo Literackie jako polski wydawca dzieł Witolda Gombrowicza organizuje obchody 75. rocznicy pierwszego wydania powieści Ferdydurke.

 

45. rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej

Wydarzenia

11 października 1967 roku w wieku 32 lat odeszła Halina Poświatowska.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.