RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida. Jeden z najbardziej niezwykłych polskich poetów

Wydarzenia

Mija 133 lata od śmierci Cypriana Kamila Norwida, poety, dramatopisarza, prozaika, rzeźbiarza i malarza.

 

Paweł Hertz - 15. rocznica śmierci

Wydarzenia

Zeszyty Literackie przypominają o 15 rocznicy śmierci poety, tłumacza, wydawcy Pawła Hertza.

 

10. rocznica śmierci Stanisława Lema

(1921-2006) to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: jego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.

 

Józef Wittlin – 40. rocznica śmierci

Wydarzenia

Józef Wittlin, poeta i powieściopisarz, autor „Soli ziemi", zmarł czterdzieści lat temu w Nowym Jorku. Był jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich tworzących na emigracji.

 

Czwarta rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

1 lutego 2012 roku odeszła wybitna polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roki i niezwykła osobowość.

 

Pierwsza rocznica śmierci Tadeusza Konwickiego

Wydarzenia

Rok temu w Warszawie zmarł Tadeusz Konwicki, jeden z najwybitniejszych prozaików i reżyserów filmowych drugiej połowy XX wieku. W chwili śmierci miał niespełna 89 lat. Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Wojciecha Górskiego 1 (na tyłach ulicy Nowy Świat), gdzie pisarz mieszkał, postanowili uczcić jego pamięć okolicznościową tablicą, jaka została dzisiaj odsłonięta.

 

Czesław Miłosz - 11. rocznica śmierci

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie przypominają, iż 14 sierpnia mija 11 rocznica śmierci Czesława Miłosza:

 

17. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

W dniu, gdy odszedł, myślą wracam do pierwszych spotkań z jego poezją. Nie umiem tych spotkań wyczerpać w słowach, ich magia to magia poezji, polega na takim właśnie zestawieniu słów, że działają jak amulet [...].

 

Nowa wystawa poświęcona Marii Dąbrowskiej! Wernisaż

Wydarzenia

Muzeum Literatury zaprasza serdecznie na najnowszą wystawę: „Moje noce, moje dni". W 50. rocznicę śmierci Marii Dąbrowskiej

 

Pierwsza rocznica śmierci Marka Nowakowskiego

Wydarzenia

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie poświęcone pierwszej rocznicy śmierci Marka Nowakowskiego:

 

British Council zapowiada program „Shakespeare Lives"

Wydarzenia

W 2016 roku świat będzie obchodził 400 lecie śmierci Szekspira British Council ogłosił dziś Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira.

 

Tadeusz Różewicz in memoriam

W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Goethe-Institut i Media Kontakt zapraszają na wieczór poświęcony pamięci Poety.

 

Rocznica śmierci Kornela Filipowicza

Wydarzenia

28 lutego mija 25. rocznica śmierci Kornela Filipowicza - wybitnego pisarza i poety, związanego przez prawie całe swoje życie z Krakowem.

 

Trzecia rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2012 odeszła znakomita polska poetka, Wisława Szymborska, laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

 

Chcesz uczcić pamięć Vaclava Havla? Podwiń nogawki!

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

18 grudnia to rocznica śmierci Vaclava Havla. Czesi znaleźli niecodzienny sposób na uczczenie jego pamięci - od dwóch lat obchodzą ten dzień jako dzień krótszych nogawek.

 

Spotkanie poświęcone Janinie Katz w Warszawie

Wydarzenia

Duński Instytut Kultury ma przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone pisarce i tłumaczce Janinie Katz w pierwszą rocznicę Jej śmierci.

 

Krzysztof Jung - rocznica śmierci

Wydawnictwa

Krzysztof Jung ( 11 VII 19151 - 5 X 1998) - malarz, performer, pedagog, przyjaciel "Zeszytów Literackich".  

 

75. rocznica śmierci Witkacego

Wydarzenia

75 lat temu - 18 wrze­śnia 1939 roku - Wit­ka­cy, autor "Nie­na­sy­ce­nia", "Szew­ców" i setek ob­ra­zów, jeden z naj­więk­szych in­dy­wi­du­ali­stów 20-le­cia mię­dzy­wo­jen­ne­go po­peł­nił sa­mo­bój­stwo w małej kre­so­wej wio­sce. Miej­sce jego po­chów­ku po­zo­sta­je nie­zna­ne

 

Pamiętanie Miłosza

Wydarzenia

14 sierpnia, w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza, w Dworze w Krasnogrudzie odbędzie się Sympozjon „Pamiętanie Miłosza”. W programie m.in. pokazy filmów, spotkania, wieczór poezji i muzyki.

 

Dziś mija 16. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

W 16. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta Program Drugi Polskiego Radia przypominana jego opowieści o podróżach, zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

 

120. rocznica urodzin J. Iwaszkiewicza w Stawisku

Wydawnictwa

Z okazji 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza Muzeum w Stawisku zaprasza 23 lutego 2013 o godzinie 16.30 na koncert tradycyjnych pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu Dziczka.

 

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Nowości

Drodzy Państwo, z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego - to już za 4 dni!- przygotowaliśmy dla naszych czytelników specjalną ofertę cenową.

 

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Wieczór poświęcony Kapuścińskiemu

Wydarzenia

Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają dzisiaj, 23 stycznia 2014, o godz. 19, do Sali Kolumnowej w Gmachu Pomuzealnym (siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) na wieczór poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu w 7. rocznicę Jego śmierci.

 

2. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Wydawnictwo Literackie wznowi książki Doroty Terakowskiej

Wydawnictwa

4 stycznia mija 10 lat od śmierci pisarki, dlatego w tym roku ukażą się dobrze znane czytelnikom książki Doroty Terakowskiej: "Córka Czarownic", "Tam, gdzie spadają Anioły", "W krainie Kota", "Samotność Bogów" w nowej szacie graficznej.

 

60 lat temu zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński

Wydarzenia

60 lat temu, 6 grudnia 1953 roku, zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, autor "Zaczarowanej dorożki", "Listów z fiołkiem", "Teatrzyku Zielona Gęś", "Kronik olsztyńskich", poematu "Niobe", jeden z najbardziej cenionych polskich poetów.

 

50. rocznica śmierci C.S. Lewisa

Wydarzenia

22 listopada tego roku przypada 50. rocznica śmierci jednego z największych pisarzy XX wieku, C.S. Lewisa, twórcy kultowych "Opowieści z Narnii" i wielu dzieł eseistycznych, filozoficznych i powieści dla dorosłych.

 

25 lat temu zmarł Jan Himilsbach

Wydarzenia

Legendarny polski aktor, pisarz i scenarzysta znany przede wszystkim z niezapomnianego "Rejsu" zmarł 11 listopada 1988.

 

Zeszyty Literackie poświęcone Van Goghowi

Nowości

Zeszyty Literackie wydały numer związany z 123. rocznicą śmierci Vincenta van Gogha:    

 

15. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

28 lipca 1998 roku zmarł wybitny polski poeta, Zbigniew Herbert. Aż trudno uwierzyć, że to już 15 lat. W dniu rocznicy jego śmierci polecamy niezmiennie jego ponadczasową twórczość.

 

Radiowa Dwójka pamięta o Herbercie

Wydarzenia

Wiersze w autorskiej interpretacji, fragmenty rozmów, słuchowiska, zagadki literackie oraz – uwaga – unikatowe nagranie przygotowanej przez Herberta w 1972 roku audycji radiowej! W 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta Dwójka zaprasza na weekend specjalny poświęcony Poecie.

 

Maciej Niemiec - 1. rocznica śmierci

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie czczą pierwszą rocznicę śmierci "poety wyklętego" Macieja Niemca:

 

Rocznica śmierci Grażyny (Gajki) Kuroń

Wydarzenia

23 XI 2012 przypada 30. rocznica śmierci Grażyny (Gajki) Kuroń. Tego dnia o g. 18.00 w kościele sióstr Wizytek w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 34) odbędzie się msza w intencji Grażyny, Jacka i Macieja Kuroniów.  

 

19 listopada - rocznica śmierci Brunona Schulza

Wydarzenia

19 listopada w 70 rocznicę śmierci Bruno Schulza zapraszamy na pokaz filmu "Alfred Schreyer z Drohobycza" oraz spotkanie z jego twórcami Małgorzatą Sady i Marcinem Giżyckiem.

 

Sylvia Plath i Ted Hughes

Wydarzenia

26 X 2012 w w Bibliotece Śląskiej Katowicach w ramach Krajowego Kongresu Kultury Książki odbędzie się sesja poświęcona Sylvii Plath i Tedowi Hughes'owi.

 

45. rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej

Wydarzenia

11 października 1967 roku w wieku 32 lat odeszła Halina Poświatowska.

 

Spotkanie poświęcone pamięci Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego

W 68. rocznicę śmierci Poetów Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Norbertinum Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia zapraszają na spotkanie poświęcone Ich pamięci.

 

Dziś mija 311. rocznica śmierci pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska

Jan Chryzostom Pasek, herbu Doliwa urodził się ok. 1636 r. w Węgrzynowicach na Mazowszu w rodzinie szlacheckiej. Był polskim pamiętnikarzem epoki baroku.

 

Rocznica śmierci Joanny Pollakówny

28 VI 2012 przypada 10. rocznica śmierci Joanny Polakówny (1939-2002) poetki, eseistki i historyka sztuki, znawczyni twórczości Józefa Czapskiego. Jej szkice i wiersze publikowaliśmy w "Zeszytach Literackich" nry: 9, 24, 40, 45, 48, 49, 54, 60, 65, 72, 76, 79.

 

Wydawnictwo Marginesy - Wspomnienie o Gustawie Holoubku

Nowości

W najbliższy wtorek 6 marca mija czwarta rocznica śmierci wybitnego polskiego aktora i reżysera Gustawa Holoubka. Artysta Urodził się w Krakowie 21 kwietnia 1923 roku.

 

2012 – rokiem trzech poetów, w tym Władysława Sebyły

W tym roku obchodzić będziemy okrągłe rocznice związane z trzema znakomitymi poetami: 200-lecie urodzin Zygmunta Krasińskiego, 110. rocznicę urodzin Władysława Sebyły oraz 50 lat od śmierci Władysława Broniewskiego. Stały się one podstawą do ustanowienia przez Sejmik Województwa Mazowieckiego roku 2012 – rokiem tych trzech poetów na Mazowszu.

 

50. rocznica śmierci Władysława Broniewskiego w Muzeum Niepodległości

W ramach obchodów 50 rocznicy śmierci Władysława Broniewskiego Wydawnictwo Iskry, Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Muzeum Niepodległości zapraszają na cykl spotkań poświęconych publikacjom książkowym z jego twórczością.

 

Ryszard Kapuściński in memoriam

Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Instytut Dziennikarstwa UW, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot oraz Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" zapraszają 23 stycznia 2012, o godz. 18, rocznica, do Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 32) na wieczór poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu w 5. rocznicę Jego śmierci.

 

20 lat temu zmarł Stefan Kisielewski

20 lat temu - 27 września 1991 roku zmarł Stefan Kisielewski, jedna z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce, niekwestionowany autorytet moralny, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, pisarz i felietonista m.in. "Tygodnika Powszechnego".

 

85 lat temu zmarł Jan Kasprowicz

Uważany za jednego z najciekawszych poetów Młodej Polski Jan Kasprowicz urodził się w biednej , chłopskiej rodzinie i wszystko, co osiągnął, zawdzięczał własnej pracy i uporowi. 1 sierpnia mija 85 lat od śmierci autora Hymnów i Krzaku dzikiej róży.

 

Trzynaście lat temu zmarł Zbigniew Herbert

Trzynaście lat temu, 28 lipca 1998 roku, zmarł Zbigniew Herbert jeden z największych pisarzy XX wieku, ochrzczony zaszczytnym mianem "Księcia poetów polskich"

 

20 lat temu zmarł Isaac Bashevis Singer

wie dekady temu, 24 lipca 1991 r. w Miami na Florydzie, zmarł urodzony w Polsce żydowski pisarz Isaac Bashevis Singer. Książki pisane głównie w jidysz i przełożone na ponad trzydzieści języków przyniosły mu literacką Nagrodę Nobla.

 

Leszek Kołakowski - 2. rocznica śmierci

W niedziele minęła druga rocznica śmierci Leszka Kołakowskiego - 23 X 1927-17 VII 2009.

 

35 lat temu zmarł Antoni Słonimski

Antoni Słonimski, poeta, felietonista, dramatopisarz, satyryk, krytyk teatralny i filmowy, skamandryta, autor słynnych "Kronik Tygodniowych" publikowanych w przedwojennych "Wiadomościach literackich" zginął w wypadku samochodowym 4 lipca 1976 roku.

 

Czesław Miłosz - 100. rocznica urodzin

W związku z obchodzonym Rokiem Milosza, setną rocznicą jego urodzin, a także polską prezydencją w UE, gdzie twórczość Miłosza będzie prezentowana na całym świecie, w bardzo różnej formie, wydawnictwo Zeszyty Literackie przygotowało kilkanaście związanych z nim publikacji. Oto kilka z nich, reszta w linku:

 

Dzień, w którym odeszła Tove Jansson

Dziesięć lat temu zmarła mama Muminków, twórczyni niezwykłego świata, w którym mogą się odnaleźć zarówno dzieci, jak i dorośli. Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej tej wyjątkowej pisarce.

 

10 rocznica śmierci Pawła Hertza

Wczoraj minęła 10 rocznica śmierci wybitnego poety, prozaika, eseisty i tłumacza Pawła Hertza,      

 

20. rocznica śmierci Kosińskiego

Spotkanie zatytułowane "Żyć i umrzeć jak Jerzy Kosiński" przypominające kontrowersyjną postać tego urodzonego w Łodzi pisarza organizuje w najbliższą środę 4 maja Muzeum Miasta Łodzi. Dzień wcześniej - 3 maja - przypada 20. rocznica samobójczej śmierci Kosińskiego.  

 

Obchody 94. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

Mieszkańcy Białegostoku uczcili w czwartek 94. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z tego miasta twórcy języka esperanto. Przy jego pomniku złożono kwiaty, przechodniom rozdawano żonkile, dzieci śpiewały po esperancku.

 

80-te urodziny Thomasa Bernharda

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów na obchody 80-tych urodzin Thomasa Bernharda. W programie m. in.: prezentacja książek w przekładzie Sławy Lisieckiej:

 

5 lat temu odszedł wybitny ksiądz-poeta

Wybitny poeta, autor ponad 50 książek, świetny kaznodzieja, serdeczny człowiek - ks. Jan Twardowski zmarł przed pięciu laty 18 stycznia 2006 r. w Warszawie.  

 

Mija 100. rocznica śmierci Lwa Tołstoja.

Czas się nie spieszy, to my nie nadążamy - mawiał Lew Tołstoj Według wielu był najwybitniejszym, najważniejszym i najciekawszym pisarzem XX wieku.

 

100 śmierci Wawrzyńca Engestroma

W imieniu Dyrektora Biblioteki Wojciecha Spaleniaka i Gminy Tarnowo Podgórne 22 października 2010 zapraszamy na godz. 17.00 do Pracowni-Muzeum J. I. Kraszewskiego na konferencję popularnonaukową w 100. rocznicę śmierci Wawrzyńca Benzelstjerny Engeströma „Miał nadzieję pośród przeciwności”.

 

70 rocznica śmierci mazurskiego poety

22 września minie 70. rocznica śmierci mazurskiego poety Michała Kajki. Ten wioskowy cieśla i murarz w swej poezji i prozie podkreślał piękno mazurskich krajobrazów, ale przede wszystkim bronił ojczystego języka i podtrzymywał na duchu w walce o polską kulturę w czasach germanizacji.

 

Maisons-Lafitte - 10 lat później

4 września mija 10 lat od śmierci Jerzego Giedroycia. W Maisons-Lafitte, najsłynniejszym ośrodku emigracyjnym, nie ma już "pielgrzymek" do twórcy "Kultury".

 

36. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza

10 września minęła 36. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza, wybitnego publicysty, dziennikarza i pisarza. Był mistrzem opowieści reportażowej, łączącej relację o faktach z elementami fikcji literackiej i gawędy.

 

Mija 40 lat od śmierci Pawła Jasienicy

Paweł Jasienica, jeden z najbardziej cenionych polskich historyków powiedział sam o sobie: "Żywot przypadł mi na czasy historii skondensowanej, jak nigdy jeszcze". 19 sierpnia minie 40 lat od śmierci autora "Rzeczpospolitej Obojga Narodów".

 

12-ta rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Dziś mija 12-ta rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Zbigniew Herbert ur. się 19.10.1924 r. we Lwowie, w rodzinie inteligenckiej. Po wojnie studiował prawo, ekonomię i filozofię w Krakowie, Toruniu i Warszawie. W okresie powojennym, gdy narzucono polskiej literaturze socrealistyczny kaganiec wybrał milczenie.

 

10. rocznica śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 r. w Skrzelczycach, zmarł 4 lipca 2000 r. w Neapolu - pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień sowieckich łagrów.

 

V rocznica śmierci Jana Pawła II - przeżyjmy to razem!

2 kwietnia przypada piąta rocznica śmierci Jana Pawła II - przygotujmy się do jej przeżycia poprzez rekolekcje. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach o. Józefa Augustyna "Śladami Jana Pawła II" na DEON.pl.

 

70 rocznica śmierci Michała Bułhakowa

Dziś mija 70 rocznica śmierci Michała Bułhakowa. Jego najsłynniejsze, najczęściej wznawiane i adaptowane dla teatru i filmu dzieło to „Mistrz i Małgorzata”.

 

5-lecie śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego - zaproszenie

Po wznowieniu działalności Stowarzyszenie pracowników, współpracowników i przyjaciół rozgłośni polskiej radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na spotkanie pt.: "Co po Janie Nowaku-Jeziorańskim? Refleksje w 5. rocznicę śmierci "Kuriera z Warszawy"".

 

Rok temu zmarła Inger Christensen

2 stycznia minęła pierwsza rocznica śmierci Inger Christensen - wybitnej duńskiej poetki, eseistki i pisarki.

 

„Najbardziej niedoceniony polski romantyk" - wystawa w MBP

W związku z 200 rocznicą urodzin i 160 rocznicą śmierci Juliusza Słowackiego Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2009 roku Rokiem Słowackiego. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączając się w obchody tej rocznicy przygotowała wystawę „Juliusz Słowacki – Królom równy” poświęconą wieszczowi.

 

5 rocznica śmierci Zygmunta Kałużyńskiego

Dziś, tj. 30 września przypada 5 rocznica śmierci wybitnego polskiego krytyka filmowego Zygmunta Kałużyńskiego.

 

145. rocznica śmierci Jacoba Grimma

Autorzy

Dziś mija 145. rocznica śmierci Jacoba Grimma, niemieckiego pisarza, autora baśni. Jacob Ludwig Karl (ur. 4 stycznia 1785 w Hanau, zm. 20 września 1863 w Berlinie) był członkiem Akademii Nauk w Berlinie.

 

"Witkacego portret wielokrotny" - nowość PIW z okazji 70. rocznicy śmierci autora

Nowości

18 września przypada 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Z tej okazji PIW wydał książkę "Witkacego portret wielokrotny" autorstwa Janusza Deglera.      

 

Zapomniany romantyk

Autorzy

19 września 1897 roku, czyli 112 lat temu zmarł Kornel Ujejski. Jeden z tych niedocenionych poetów romantycznych, o których zbyt rzadko wspomina się na lekcjach języka polskiego. Taki, o których zbyt rzadko się pamięta. Ostatnio - niestety w kontekście politycznym - przytoczony przez Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku, kiedy padły słowa o „innych szatanach, którzy byli tam czynni". I w ten oto sposób, dzięki ówczesnemu premierowi, Ujejski miał swoje pięć minut w...

 

70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza

Autorzy

Obchodzimy dziś 70. rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, zwanego Witkacym. Żył on w latach 1885-1939, był malarzem, fotografem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. W dzieciństwie nie chodził do szkoły. Edukację zapewnił mu ojciec - malarz i krytyk sztuki Stanisław Witkiewicz, który sprowadzał do domu wybitnych korepetytorów, często uniwersyteckich profesorów.

 

35 lat temu zmarł Melchior Wańkowicz

Autorzy

Ostatni polski mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak ""Bitwa o Monte Cassino", "Hubalczycy", "Ziele na kraterze" - Melchior Wańkowicz - zmarł 35 lat temu, 10 września 1974 roku.  

 

Videograf zaprasza na wieczór z Wojciechem Korfantym

Wydarzenia

17 sierpnia br. minęła 70. rocznica śmierci wybitnego polityka i najbardziej znanego Górnoślązaka XX wieku - Wojciecha Korfantego. W związku z tym jubileuszem w Katowicach odbędzie się ważna impreza, która wpisuje się w program obchodów Roku Korfantego ogłoszonego przez Sejmik Wojewóztwa Śląskiego.  

 

O Grochowiaku turpiście w 33. rocznicę śmierci

Autorzy

2 września mijają 33 lata od śmierci Stanisława Grochowiaka - poety, dramatopisarza i publicysty. Urodził się 24 stycznia 1934 r. w Lesznie. W swoim rodzinnym mieście mieszkał do roku 1953, potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie początkowo pracował w „Tygodniku Katolickim".

 

36. rocznica śmierci Johna Ronalda Tolkiena

Autorzy, Książki

2 września 1973 r. w Bournemouth w Anglii zmarł John Ronald Reuel Tolkien, angielski pisarz i filolog. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

 

Wystawa z okazji 435. rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego

Autorzy

Z okazji 425. rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Łazach wystawa planszowa pt. „Jan Kochanowski – ojciec literatury polskiej”.

 

5. rocznica śmierci Czesława Miłosza

Autorzy

Urodził się w roku 1911 w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. Poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.

 

Komu potrzebny noblista - wokół twórczości Cz. Miłosza

Autorzy

Miłosz byłby dobrym patronem polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Któż lepiej reprezentuje ideę wielonarodowej, tolerancyjnej, otwartej na Wschód Europy?

 

Minęła 20. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej

Wydarzenia

20 lat temu, 15 lipca 1989 roku, zmarła pisarka Maria Kuncewiczowa, współtwórczyni polskiej prozy psychologicznej, której pozycję w świecie literackim ugruntowała powieść "Cudzoziemka" - poruszające studium psychologiczne kobiety.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.