RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Dzisiaj urodziny francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Autor wielu wspaniałych książek (chociaż znany jest głównie jako autor „Małego Księcia"). "Doświadczenie nas uczy, że miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.  

 

MG zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego

Wydawnictwo MG zaprasza Państwa na kolej na rocznicę Jana Kochanowskiego obchodzoną w stolicy!

 

90. Urodziny Tadeusza Konwickiego w pierwszy dzień lata

Wydarzenia

Kino Atlantic, Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Studio Filmowe ZEBRA, Ognisko Teatralne „U Machulskich”, Maria Konwicka zapraszają na 90. urodziny Tadeusza Konwickiego w Pierwszy Dzień Lata.

 

170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. W Oblęgorku można oglądać biurko pisarza

Pałacyk w Oblęgorku stał się własnością Henryka Sienkiewicza dzięki narodowej zbiórce Polaków.

 

70. urodziny Rafała Wojaczka

W tym roku Rafał Wojaczek obchodziłby swoje 70 urodziny. Chcąc upamiętnić tę rocznicę, Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka i przygotował cykl spotkań poświęconych poecie oraz jego twórczości. Pierwsza część obchodów odbyła się w maju – miesiącu, w którym zmarł Wojaczek, na drugą Instytut zaprasza 3 i 4 grudnia – w rocznicę urodzin poety.

 

Czytelnicy Lema do piór!

Wydarzenia

Z okazji 94. rocznicy urodzin Stanisława Lema serwis www.lem.pl we współpracy z www.lubimyczytac.pl zapraszają do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję książki Stanisława Lema.

 

Czesław Miłosz - 104. rocznica urodzin

Wydawnictwa

30 czerwca 2015 przypada 104. rocznica urodzin Czesława Miłosza, poety, prozaika, eseisty, tłumacza,

 

Josif Brodski - 75. urodziny

Wydarzenia

24 maja mija siedemdziesiąta piąta rocznica urodzin Josifa Brodskiego, poety,

 

Rok Rafała Wojaczka

Wydarzenia

Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka, pragnąc upamiętnić tym 70. rocznicę urodzin autora. W ramach obchodów przygotowano spotkania i wydarzenia poświęcone poecie i jego twórczości – na pierwsze z nich Instytut Mikołowski zaprasza już w maju.

 

Rozpoczęły się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka

Rynek zagraniczny

W całych Włoszech i w wielu krajach 4 maja rozpoczynają się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka. Dokładna data jego przyjścia na świat nie jest znana; urodził się w maju lub czerwcu 1265 roku we Florencji.

 

Zbigniew Herbert - 90. rocznica urodzin

Wydawnictwa

Dzisiaj obchodzimy 90 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta (29 października 1924 - 28 lipca 1998)

 

Herbert 2014 - obchody 90. rocznicy urodzin Poety

Wydarzenia

Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową.

 

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego

Wydawnictwa

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego – legendarnego kuriera. Był jednym z najwspanialszych Polaków, człowiekiem niezwykłej odwagi i determinacji, uosobieniem człowieczeństwa.  

 

100 rocznica urodzin Bohumila Hrabala

Wydarzenia

28 marca 1914 urodził się czeski pisarz, który wywarł znaczący wpływ na literaturę światową. Kojarzymy go przede wszystkim z głośną powieścią, które doczekało się ekranizacji - "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W swoich książkach opisywał Pragę jako miejsce wyjątkowe, magiczne.

 

Czytelnictwo zaczyna się od dzieciństwa

Wydarzenia

2 marca zakończyły się Poznańskie Spotkania Targowe, w których uczestniczyło 49 wydawców i około 40 tys. odwiedzających. Wśród wystawców znalazły się m.in Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Literatura, Publicat, a także instytucje kulturalne, jak np. Centrum Sztuki Dziecka. Publikacje skierowane do młodego czytelnika prezentowane były także na stoiskach miast partnerskich Poznania: Brna (Czechy), Györ (Węgry) i Hannoveru (Niemcy).

 

Jarosław Iwaszkiewicz bohaterem Big Books Festiwal 2014

Wydarzenia

120. rocznika urodzin Iwaszkiewicza jest pretekstem do tego, aby uczynić go bohaterem warszawskiego festiwalu literackiego, który w tym roku będzie się odbywać 14-15 czerwca.

 

Dzień z Markiem Hłaską

Wydarzenia

Program Drugi Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z Markiem Hłaską. 14 stycznia, w dniu 80. rocznicy urodzin pisarza Dwójka przypomni fragmenty jego książek, będą wspomnienia i rozmowa z autorem biografii autora "Pięknych dwudziestoletnich".

 

Jubileusz 90. urodzin Józefa Hena - spotkanie i benefis z Trójce!

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, 8 listopada Józef Hen obchodzi 90 urodziny. W listopadzie świętujemy jubileusz wybitnego pisarza, scenarzysty i reżysera.    

 

Już niebawem 100. rocznica urodzin Alberta Camusa

Wydarzenia

7 listopada 2013 roku mija 100. rocznica urodzin Alberta Camusa. Z tej okazji warto przypomnieć książkę Albert Camus. Biografia autorstwa Oliviera Todda, w przekładzie Jana Kortasa.

 

100. rocznica urodzin Alberta Cossery'ego, autora powieści "Szyderstwo i przemoc".

Nowości

Szanowni Państwo, 3 listopada mija 100. rocznica urodzin Alberta Cossery’ego, autora powieści "Szyderstwo i przemoc".

 

Urodziny Juliana Tuwima

Wydarzenia

Rok 2013 jest Rokiem Tuwima, a zatem słyszymy o poecie całkiem często. Dzisiaj (13 września) jest jeszcze dodatkowy powód, dla którego warto pochylić się nad postacią poety - 119. rocznica jego urodzin.

 

Czytanie Fredry

Wydarzenia

W 2013 roku przypada 220 rocznica urodzin hrabiego Aleksandra Fredry. Z tej okazji zapraszamy na wspólne czytanie dzieł tego twórcy już 7 września. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Krzysztof Jung - 62. rocznica urodzin

Nowości

Krzysztof Jung (11 VII 1951-5 X 1998), malarz, performer, pedagog, przyjaciel "Zeszytów Literackich".

 

Rok 2013 rokiem Kafki – 130 rocznica urodzin pisarza

Rynek zagraniczny

Franz Kafka (1883–1924), czeski pisarz, tworzący w języku niemieckim, autor powieści "Proces", "Zamek" i "Ameryka", jedna z czołowych postaci światowej literatury XX wieku.

 

2 lipca Urodziny Szymborskiej

Wydarzenia

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.

 

Czerwcowe spotkanie literackie

Wydarzenia

Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić Państwa w imieniu Augustowskich Placówek Kultury i własnym na czerwcowy Czwartek literacki z okazji 75. rocznicy urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego - urodzonego 18 lutego 1938 w Suwałkach, a od 1956 roku mieszkającego w Krakowie, poety, autora książek dla dzieci i tekstów piosenek.

 

Papcio Chmiel skończył 90 lat!

Wydarzenia

Jego komiksy należą do absolutnego kanonu polskiego rysunku, zmieniając na zawsze definicję "zabawy przez naukę". Kilka pokoleń śledziło z wypiekami na twarzy przygody dwójki harcerzy i małpy, czyli kultowego "Tytusa, Romka i A'Tomka". Dzisiaj Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, obchodzi piękny jubileusz swojego barwnego życia - kończy 90 lat.

 

Emil pięćdziesięciolatek

Wydarzenia

Eeeeemil, do drewutni! Ten przeciągły krzyk przywołuje w pamięci czasy dzieciństwa, które wielu z nas spędziło z bohaterem opowieści Astrid Lindgren.

 

90 rocznica urodzin Jose Saramago - zapraszamy na spotkanie!

Wydawnictwa

Drodzy Państwo, 16 listopada przypadła 90 rocznica urodzin Jose Saramago. Dom Wydawniczy REBIS wydał z tej okazji niepublikowaną dotychczas powieść tego wybitnego, zmarłego przed dwoma laty portugalskiego noblisty zatytułowaną Podróż słonia.

 

Sylvia Plath i Ted Hughes

Wydarzenia

26 X 2012 w w Bibliotece Śląskiej Katowicach w ramach Krajowego Kongresu Kultury Książki odbędzie się sesja poświęcona Sylvii Plath i Tedowi Hughes'owi.

 

Urodziny Tuwima w Łodzi

Wydarzenia

Julian Tuwim miałby dziś 118 lat. Współzałożyciel „Skamandra”, jeden z najbardziej znanych poetów dwudziestolecie międzywojennego zostawił po sobie dorobek, który do dziś przemawia do czytelników, zarówno tych najmłodszych, jak i tych zupełni dużych.

 

Urodziny Janusza Korczaka

22 lipca przypada rocznica urodzin Janusza Korczaka - pedagoga, pisarza, publicysty, prekursora działań na rzecz praw dziecka. Nie wiadomo jednak na pewno, która to rocznica, sam Korczak nie wiedział, czy przyszedł na świat w 1878 czy w 1879 roku.

 

120 lat temu urodził się Bruno Schulz

W czwartek przypada 120. rocznica urodzin Brunona Schulza, jednego z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownika i grafika, twórcy m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".

 

Urodziny Czesława Miłosza

30 VI 2012 przypada 101. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji przypominamy książki Czesława Miłosza wydane nakładem Zeszytów Literackich.

 

80 lat temu urodził się Ryszard Kapuściński

Mistrz reportażu literackiego i najwybitniejszy pisarz wśród reporterów - mówiono o Ryszardzie Kapuścińskim. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. 4 marca przypada 80. rocznica jego urodzin.

 

2012 – rokiem trzech poetów, w tym Władysława Sebyły

W tym roku obchodzić będziemy okrągłe rocznice związane z trzema znakomitymi poetami: 200-lecie urodzin Zygmunta Krasińskiego, 110. rocznicę urodzin Władysława Sebyły oraz 50 lat od śmierci Władysława Broniewskiego. Stały się one podstawą do ustanowienia przez Sejmik Województwa Mazowieckiego roku 2012 – rokiem tych trzech poetów na Mazowszu.

 

Setna rocznica urodzin Mariana Brandysa

Sto lat temu urodził się Marian Brandys, pisarz historyczny, eseista, dziennikarz, autor takich książek jak "Kozietulski i inni" czy "Koniec świata szwoleżerów". Sposób opisywania historii przez Brandysa określany jest często, jako "reportaż z przeszłości".

 

Tomas Venclova - 64 urodziny

11 września 1937 r. urodził się w Kłajpedzie, litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej - Tomas Venclova.

 

Krzysztof Jung - 60. rocznica urodzin

10 VII 2011 w Warszawie odbyło się spotkanie przy grobie Krzysztofa Junga na Powązkach Wojskowych z okazji jego 60. rocznicy urodzin (11 VII 1951-5 X 1998).

 

Paweł Hertz (1918–2001)

Poeta, eseista, tłumacz m.in. Bubera, de Custine'a, Hofmannsthala, Muratowa. Prousta, Tołstoja, Turgieniewa. Przygotował edycje dzieł Dostojewskiego, Krasińskiego, Słowackiego, Tołstoja, Turgieniewa. Redaktor serii "Podróże" Państwowego Instytutu Wydawniczego.

 

Josif Brodski - urodziny

Josif Brodski, laureat literackiej Nagrody Nobla, 1987, członek redakcji "Zeszytów Literackich" - 24 V 1940-28 I 1996.

 

123. rocznica urodzin Thomasa Eliota

26 kwietnia 1888 roku urodził się Thomas Stearns Eliot, poeta, dramaturg i eseista angielski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1948. Autor takich utworów jak: "Jałowa ziemia", "Morderstwo w katedrze", "Zjazd rodzinny".

 

Obchody 94. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

Mieszkańcy Białegostoku uczcili w czwartek 94. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z tego miasta twórcy języka esperanto. Przy jego pomniku złożono kwiaty, przechodniom rozdawano żonkile, dzieci śpiewały po esperancku.

 

Nowy projekt literacki "Listy do Miłosza"

Z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, Europejska Sieć Domów Literackich Halma zainicjowała międzynarodowy projekt literacki pt. „Listy do Miłosza”.

 

185. rocznica śmierci Stanisława Staszica

20 stycznia 1826 r. zmarł w Warszawie ksiądz Stanisław Staszic, wybitny działacz polityczny, społeczny, gospodarczy i oświatowy, naukowiec, jeden z czołowych przedstawicieli reform w Polsce.

 

Dni Wysockiego

W imieniu Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku zapraszamy w dniach od 25 do 28 stycznia 2011 r. na Dni Wysockiego.

 

Jubileusz dwusetnej rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Polska Izba Książki, Polska Izba Druku, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW serdecznie zapraszają do udziału w obchodach jubileuszu dwusetnej rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda.

 

99 lat temu urodził się Czesław Miłosz

30 czerwca 99 lat temu urodził się Czesław Miłosz. W przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą, setną rocznicę jego urodzin. Przez 365 dni wiersze i eseje Miłosza czytane będą w wielu polskich miastach, na Litwie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Francji i Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i nie tylko.

 

Adam Zagajewski 65. rocznica urodzin

Ur. 21 VI 1945 we Lwowie. Poeta i eseista, laureat wielu nagród literackich, m.in. Międzynarodowej Nagrody Literackiej Neustadt (2004), oraz Nagrody Fundacji Konrada Adenauera (2002), członek redakcji "Zeszytów Literackich".

 

Josif Brodski - 70. rocznica urodzin

Laureat literackiej Nagrody Nobla, 1987, członek redakcji "Zeszytów Literackich" Josif Brodski obchodził wczoraj 70 rocznicę urodzin.  

 

Uroczysta Gala z okazji 100. urodzin Ireny Sendler

17 lutego 2010 r. (środa) o godz. 13.00 w stołecznym Centrum Promocji Kultury Praga Południe odbędzie się uroczysta Gala z okazji setnych urodzin Ireny Sendler, w której udział weźmie Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka.    

 

Wujaszek Wania w każdym z nas

Rozczarowanie, wątpliwości, zwlekanie i utrata złudzeń – to wszystko przewija się w twórczości Antoniego Czechowa. Właśnie przypada 150 rocznica jego urodzin.

 

Rosja gardzi Tołstojem

W związku z obchodami setnej rocznicy śmierci Lwa Tołstoja na całym świecie zaplanowano mnóstwo interesujących imprez. Jedynie Rosja dość chłodno i z dystansem przygląda się tej "Tołstojmanii".

 

Obchody 150. rocznicy urodzin Zamenhofa

Promocji esperanto mają służyć obchody w Białymstoku 150. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy tego międzynarodowego języka. W piątek rozpoczęły się tam 10. Dni Zamenhofa, w programie których są m.in. prezentacje książek, wykłady, spotkania i koncerty.

 

100. rocznica urodzin Pawła Jasienicy, najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego

Wydarzenia

We wtorek 10 listopada mija 100. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego - Pawła Jasienicy, autora słynnego cyklu esejów o przedrozbiorowych dziejach Polski („Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów”, „Rzeczpospolita Obojga Narodów”).

 

Waglewski, Kulka, Staszczyk śpiewają poezję Herberta

Prezentacje

Do sklepów trafiła kompilacja zatytułowana "Herbert". Ten album to hołd Artystów dla Zbigniewa Herberta w przypadającą w tym roku 85. rocznicę Jego urodzin

 

80. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

26 października 1929 roku urodziła się Wanda Chotomska, poetka, dziennikarka, prozaik, autorka słuchowisk radiowych, tekstów piosenek, widowisk teatralnych i telewizyjnych oraz znanych i lubianych utworów dla dzieci, m.in. Dzieci pana Astronoma, Przygody jeża spod miasta Zgierza, Od rzeczy do rzeczy, Kareta z piernika, Legendy polskie.

 

Wystawa upamiętniająca Braille'a - twórcę pisma dla niewidomych

W czwartek (15.10.2009r) o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pn. "Patrzeć dotykiem". Ekspozycję przygotowano w związku z przypadającą w bieżącym roku 200 rocznicą urodzin Ludwika Braille'a - twórcy pisma dla osób niewidomych.

 

„Najbardziej niedoceniony polski romantyk" - wystawa w MBP

W związku z 200 rocznicą urodzin i 160 rocznicą śmierci Juliusza Słowackiego Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2009 roku Rokiem Słowackiego. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączając się w obchody tej rocznicy przygotowała wystawę „Juliusz Słowacki – Królom równy” poświęconą wieszczowi.

 

„Rysowałem wiele…” – wykład otwarty poświęcony Juliuszowi Słowackiemu

Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na wykład dr Urszuli Makowskiej, który będzie kolejnym z cyklu pięciu spotkań poświęconych Juliuszowi Słowackiemu przygotowanych w 200. rocznicę urodzin Poety. Wykład odbędzie się w piątek 2 października 2009 o godz. 18.00 w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5). Wykład jest otwarty dla miłośników twórczości Poety, dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

 

Obchody urodzin J. Słowackiego na Ukrainie

Na Ukrainie trwają przygotowania do 200. rocznicy urodzin polskiego wieszcza narodowego, Juliusza Słowackiego. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Krzemieńcu na zachodniej Ukrainie, gdzie 4 września 1809 roku poeta przyszedł na świat i w Kijowie, gdzie zostanie odsłonięty pomnik Słowackiego.

 

Juliuszada - obchody 200 rocznicy urodzin J. Słowackiego

MBP we Wrocławiu włącza się w obchody 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. 4 września przypada 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego! Program uroczystości:

 

Urodzinowe Literackie Wędrowanie z Juliuszem Słowackim

Otwarciem wystawy prac Łukasza Niewiary "Odcienie Słowackiego - barwy romantyzmu" w Bibliotece Śląskiej zainaugurowane zostaną obchody 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Właśnie tutaj młodzież z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie rozpocznie Urodzinowe Literackie Wędrowanie do Krzemieńca na międzynarodowe obchody Jubileuszu Wieszcza.

 

260 rocznica urodzin Johanna Wolfganga von Goethe

Autorzy

28 sierpnia 2009 r. przypada 260 rocznica urodzin Johanna Wolfganga von Goethe, wybitnego niemieckiego poety i pisarza, myśliciela, uczonego i męża stanu.

 

100. rocznica urodzin Jerzego Andrzejewskiego

Autorzy

19. sierpnia mija sto lat od urodzin prozaika, scenarzysty filmowego, autora takich książek jak: "Bramy raju", "Ciemności kryją ziemię, "Miazga", "Popiół i diament".

 

95. rocznica urodzin Ryszarda Matuszewskiego i 75. pracy twórczej

Autorzy

Ryszard Matuszewski, polski eseista, krytyk literacki oraz autor podręczników szkolnych, kończy dziś 95 lat. W tym roku jubilat obchodzi również 75-lecie pracy twórczej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.