RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Akacja Szymborskiej

Akacja Wisławy Szymborskiej i buk jej życiowego partnera Kornela Filipowicza zostały zasadzone w poniedziałek w ogrodzie Dworku Łowczego w Krakowie.  

 

Nagroda im. Giedroycia dla Maksa Szczura

Białoruski pisarz Maks Szczur został w 2016 roku laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez Pen Club przy wsparciu Ambasady RP w Mińsku dla najlepszej książki w języku białoruskim.

 

Miesiąc Spotkań Autorskich: Pablo Garcia Casado

Dnia 30.07 (sobota) pierwszym zaproszonym gościem był Pablo Garcia Casado, hiszpański poeta. Spotkanie poprowadzone zostało przez Małgorzatę Kolankowską, która również wcieliła się w rolę tłumaczki tego dnia.

 
 

Adam Zagajewski Kawalerem Legii Honorowej

Wydarzenia

Poeta Adam Zagajewski został w środę w Warszawie odznaczony insygniami Kawalera Legii Honorowej.

 

Recenzja: "Moje życie obok"

Recenzje

Rodzina. Czasem trochę zwariowana, czasem całkiem poważna, kochająca, nienawidząca, chaotyczna, a może porządna; inna lub taka sama jak wszystkie. Lubię mówić, że rodzina to najpiękniejsze co mogło się przytrafić człowiekowi w życiu. Lubię, gdy ktoś się ze mną w tej kwestii zgadza. W tym momencie mogłabym sobie podać rękę z Garretami. Za to z Reedami zapewne miałabym na pieńku.

 

Już 2 czerwca premiera najnowszej powieści Jonasa Jonassona!

Zapowiedzi

Jonas Jonasson, autor bestsellerów Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął oraz Analfabetka, która potrafiła liczyć powraca z nową, jeszcze bardziej zdumiewającą powieścią!    

 

Spotkanie z Martą Masadą, autorką "Święta trąbek" w Krakowie.

Wydawnictwa

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza na spotkanie z Martą Masadą, autorką książki Święto trąbek. Rozmowę poprowadzi Łukasz Orbitowski. 9 maja, godz. 19.00; Kraków, PASAŻ   Po spotkaniu zapraszamy na after party: Kornelia Binicewicz (Ladies on Records) Polish-Israeli Groove Connection DJ set PASAŻ (Pasaż Bielaka / Stolarska 5), Kraków

 

Bill Gates, Andy Grove i Steve Jobs - pięć ponadczasowych lekcji

Nowości

Właśnie wczoraj trafiła do sprzedaży publikacja Davida B. Yoffie i Michaela A. Cusumano „Zasady strategii".        

 

Polska kuratela sądowa na przełomie wieków … w Oficynie Impuls

Nowości

Oficyna Wydawnicza „Impuls“ nie ustaje w pracy, by do rąk Czytelników trafiały wciąż nowe publikacje z zakresu pedagogiki — świeżą nowość prezentujemy w poniższej wiadomości oraz na łamach naszego serwisu.

 

Julia Hartwig Oficerem Legii Honorowej

Wydarzenia

Julia Hartwig, jedna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, pisarka, eseistka i tłumaczka, została odznaczona przez Francuzów orderem oficera Legii Honorowej. Insygnia orderu wręczył jej ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

 

Wyczekiwany i polecamy debiut Mary Masady pt. „Święto trąbek"

Zapowiedzi

Wyjątkowy i wyczekiwany debiut Marty Masady, który polecają Katarzyna Bonda i Łukasz Orbitowski już w kwietniu! Trzy miasta, trzy miłości, jedna obsesja. Rozpięta między Warszawą, Nowym Yorkiem i Tel Awiwem brawurowa historia młodej teatrolożki Zuli, która desperacko szuka miłości i miejsca na ziemi wikłając się w burzliwe romanse.

 

Rodzinny interes - premiera szwedzkiego kryminału - autorzy w Polsce!

Wydawnictwa

26-28 listopada w Warszawie będziemy gościć niezwykły szwedzki duet pisarski: Andersa Roslunda i Stefana Thunberga, autorów ukazującego się 18 listopada kryminału pt „Rodzinny interes”. Książka ukaże się w 33 krajach! Prawa do ekranizacji kupiło studio DreamWorks Stevena Spielberga!

 

II seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

Szczepan Twardoch ambasadorem Mercedesa

Wydarzenia

Pisarz na swoim profilu na Facebooku opublikował informację, że podjął współpracę z niemiecką marką samochodów, z którą wcześniej związała się również Fundacja im. Wisławy Szymborskiej.

 

Ambasador Nowej Europy 2015

Wydarzenia

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że jury konkursu Ambasador Nowej Europy w składzie: Jolanta Darczewska (Ośrodek Studiów Wschodnich), Andrzej Brzeziecki (Nowa Europa Wschodnia), Paweł Kowal i Artur Rogoś (Europejskie Centrum Solidarności) nagrodziło tytułem Ambasadora Nowej Europy autorów oraz, tym samym, dwa wydawnictwa.

 

Patryk Vega w Matrasie!

Księgarnie

W poniedziałek, 11 maja o godzinie 18.00 w księgarni Matras, Al. Solidarności 113 w Warszawie Patryk Vega i jego książka „Złe psy. W imię zasad". Czytelnicy sami będą mogli spytać autora, jak udało mu się zdobyć zaufanie policjantów i namówić ich do zaskakującej wylewności.

 

"Złe psy. W imię zasad"- prawda bez kompromisów i cenzury.

Nowości

Jesteśmy tuż po premierze jednej z najbardziej oczekiwanych książek gatunku non-fiction tego roku. „Złe psy. W imię zasad” autorstwa Patryka Vegi to opowieść o tym, jak naprawdę wygląda codzienność w polskiej policji.

 

Ciemna strona portali

Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje, że do internautów, a częściej rodziców niektórych internautów, trafiają wezwania do zapłaty za rzekome rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim

 

Wysadzić Rosję - książka zakazana na terytorium Rosji

Wydawnictwa

Chciałbym dzisiaj przypomnieć książkę Wysadzić Rosję" autorstwa Aleksandra Litwinienki i Jurija Felsztyńskiego, tak bardzo aktualną w dzisiejszych czasach. Publikacja przedstawia przerażający obraz Rosji we władaniu służb specjalnych! Dodam, ze do dzisiaj jest zakazana na terytorium Rosji.    

 

A zegar tyka - Oficyna Impuls poleca i zaprasza

Nowości

W przyrodzie czas ekstraordynaryjny. Dogorywamy z resztą świata, wyglądając końca kanikuły. Tymczasem, choć świat zastygł w spiekocie, zegar wciąż tyka – sklepy dyskretnie zmieniają wystrój, a w naszej Oficynie ściśle pedagogiczna nowość: "Codzienność szkoły. Nauczyciel".

 

UOKiK wygrywa w sądzie z e-zakupami w Matras

Księgarnie, Prawo

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentom także wtedy gdy odbierają oni zakupiony towar w sklepie stacjonarnym. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się ze stanowiskiem UOKiK

 

Tarantino pozywa serwis Gawker za publikację scenariusza "The Hateful Eight

Rynek zagraniczny

Amerykański reżyser Quentin Tarantino podał do sądu serwis Gawker za publikację w sieci jego scenariusza.

 

Książka z wizerunkiem Żakowskiego aresztowana. „Resortowe dzieci” bez twarzy redaktora

Wydawnictwa

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał na rok publikacji książki „Resortowe dzieci. Media” z wizerunkiem Jacka Żakowskiego.

 

Odrzucony pozew wydawców w sprawie Chomikuj.pl

Wydawnictwa

Pozew zbiorowy wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki przeciwko Chomikuj.pl został w zeszłym tygodniu odrzucony przez Sąd Apelacyjny.

 

Google Books wygrało proces z pisarzami

Rynek zagraniczny

Amerykański sąd orzekł, że udostępnianie książek przez Google służy społeczeństwu i przyczynia się do wzrostu czytelnictwa. Autorzy oburzeni.

 

Dom Wydawniczy Rebis otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy

Wydawnictwa

Dom Wydawniczy Rebis otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy za książkę "Rozważania o wieku XX" Tony'ego Judta i Timothy'ego Snydera. Tutuł został wręczony w Gdańsku podczas rozpoczętej konferencji "Europa z widokiem na przyszłość".

 

Biuro Literackie po 10 latach wraca do Legnicy

Wydarzenia

Po dziesięciu latach Biuro Literackie wraca do Legnicy z dużym, międzynarodowym projektem. Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów to przedsięwzięcie, za sprawą którego literatura połączy na rok Moskwę i Małą Moskwę - jak często nazywana jest Legnica. Partnerem Biura Literackiego jest Rosyjski Instytut Książki, Instytut Polski w Moskwie oraz Miasto Legnica i Legnicka Biblioteka Publiczna.

 

Nowość Studio Emka: Inspiracje i drogowskazy

Nowości

Nakładem Wydawnictwa Studio Emka ukazała się książka Zdzisława Dąbczyńskiego "Inspiracje i drogowskazy" . Jak rozsądnie poruszać się po drogach i bezdrożach życia. Oprócz wersji tradycyjnej, książka jest dostępna również w wersji elektronicznej.

 

Prawdziwa historia agentki izraelskiego wywiadu

Zapowiedzi

Drodzy Państwo, zapraszamy do świata tajemnic najskuteczniejszej agencji wywiadowczej świata "Sylvia, agentka Mossadu":

 

Sprawa Domu Towarowego Braci Jabłkowskich znów w sądzie

Prawo

Dom Towarowy przy ul. Brackiej 25 w Warszawie jest własnością spółki Bracia Jabłkowscy, bo tak wynika z wpisu w księdze wieczystej – orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dodał, że jeżeli spółka Traffic Club uważa inaczej, to musi tego dowieść.

 

Akcja społeczna "Majewskich posadzili" - zapraszamy na wielki finał!

Wydarzenia

Grupa Wydawnicza Foksal wspiera akcję społeczną Fundacji ZMIANA pt. "Majewskich posadzili";            

 

Biblioteki szkolnej nie może prowadzić miejski ośrodek kultury

Biblioteki

Gimnazjum nie może zlecić prowadzenia biblioteki szkolnej miejskiemu ośrodkowi kultury - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że biblioteka ma być prowadzona przez samą szkołę i jej pracowników.

 

Wydawcy-Chomikuj.pl 2:0

Prawo

W czwartek 7 lutego br. Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił zażalenie właścicieli portalu chomikuj.pl na zarządzenie prokurator Joanny Kopczyńskiej, dotyczące nakazu wydania danych wszystkich utworów rozpowszechnianych na portalu chomikuj.pl.

 

Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb

Recenzje

Mossad który kojarzy się wszystkim z najważniejszą żydowską organizacją wywiadowczą w strukturze tajnych służb zajmuje miejsce zaledwie poślednie. Prawdziwą tajemnicą otoczone są najważniejsze z nich - struktury wykonawcze jak Szin Bet, Aman i specjalne grupy szturmowe "Masada" i "Cezarea", brygada "Kidon", a potem słynny Sarajat posiadające licencję na zabijanie".

 

Nowość Rebisu: "Wysadzić Rosję. Kulisy intryg FSB"

Nowości

Przerażający obraz Rosji we władaniu służb specjalnych Jak to się stało, że Rosja wróciła w koleiny ZSRR? Jak doszło do tego, że Czeczeni, do niedawna uważani za szlachetny naród walczący o wolność, dziś są traktowani jak banda terrorystów? Jak to możliwe, że bezbarwny dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa został prezydentem?

 

"Mossad" rewelacją oferty świątecznej w Rebisie!

Nowości

Szanowni Państwo, "Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb" autorstwa Michaaela Bar-Zohara i Nissim Mishal to najlepiej sprzedająca się książka ze świątecznej oferty Domu Wydawniczego REBIS. Od 6 listopada na rynek trafiło już 21 tysięcy egzemplarzy tego tytułu.  

 

Monografia środowiska Tygodnika Powszechnego

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, 2 grudnia swoją premierę będzie miał "Krąg Turowicza" - monografia środowiska "Tygodnika Powszechnego".

 

Porywająca historia Mossadu wkrótce w księgarniach!

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, 20 listopada trafi do księgarń publikacja "Mossad.Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb, autorstwa Michaela bar-Zohara i Nissim Mishal.

 

Wydawcy – Chomikuj.pl 1:0

Prawo

W dniu 5.11.2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej odrzucił zażalenie organizatorów programu partnerskiego chomikuj.pl na postanowienie prokuratora prowadzącego postępowanie przeciw portalowi chomikuj.pl i zobowiązał WEB 5 Sp. z o.o., administratora programu partnerskiego (dawniej TSNET Sp. z o.o.), do niezwłocznego wydania wszystkich danych, osób biorących udział w programie partnerskim tego portalu.

 

Ursula Krechel laureatką Niemieckiej Nagrody Literackiej 2012

Rynek zagraniczny

Laureatką Niemieckiej Nagrody Literackiej 2012 została Ursula Krechel za powieść Landgericht [Sąd okręgowy] (Jung und Jung).

 

Kathy Reichs gościem MFK Wrocław 2012

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Czytaliście powieści o doktor Temprence Brennan? A może oglądaliście serial "Kości"? Jeśli tak, to ucieszy Was wieść, że gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012 będzie Kathy Reichs - amerykańska pisarka i antropolog sądowa odwiedzi Polskę 20 października, by odebrać Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.  

 

„Zapach luksusu” – spotkanie z książką austriackiego autora Adama Granville’a „Gentleman. Mam zasady”

W niedzielę, 23 września o 17:30 w lokalu „Czuły Barbarzyńca” położonym u stóp Wawelu (ul. Powiśle 11) dr Georg Nowak-Krogh, austriacki menedżer kultury, będzie wprowadzać uczestników w świat zapachów luksusu.

 

Promocja książki Macieja Sadowskiego "Janusz Korczak. Fotobiografia"

Wydawnictwa

Serdecznie Państwa zapraszamy na spotkanie z Maciejem Sadowskim, pomysłodawcą i autorem albumu fotograficznego o Januszu Korczaku.    

 

Fabryka Słów poleca: Po trzecie dla zasady - premiera książki już 31 sierpnia

Zapowiedzi

Na 31 sierpnia 2012 Wydawnictwo Fabryka Słów ogłasza premierę książki „Po trzecie dla zasady” Janet Evanovich. Książka ta wchodzi w cykl o Stephanie Plum – Łowczyni nagród, która na rynku polskim jest obecna od lutego br. Od tego czasu zdobyła już rzesze fanek.

 

Ameryka w kieleckiej bibliotece

Biblioteki

Elektroniczny dostęp do 20 tys. amerykańskich książek, encyklopedii, ponad tysiąca filmów dokumentalnych i milionów artykułów zyskali mieszkańcy Kielc dzięki programowi „Ameryka w twojej bibliotece”.

 

Nowość Iskier: Janusz Korczak. Fotobiografia

Nowości

Historia życia wybitnego polskiego pedagoga, pisarza, lekarza, światowej sławy prekursora działań na rzecz praw dziecka. Opowiedziana za pomocą fotografii opatrzonych cytatami z jego dzieł (w języku polskim i angielskim) sprawia wrażenie swoistej autobiografii.

 

Fundacja Wisławy Szymborskiej została zarejestrowana

Krakowski sąd zarejestrował Fundację Wisławy Szymborskiej. Będzie się ona zajmować się propagowaniem polskiej twórczości literackiej i przyznawaniem nagród literackich. Prezesem fundacji został wieloletni sekretarz poetki Michał Rusinek.

 

"america@your Library" - partnerski program w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Biblioteki

Z wielką przyjemnością informujemy, że w drodze konkursu ogłoszonego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, jako jedna z siedmiu bibliotek w kraju, została wybrana do realizowania partnerskiego programu „america@your library®”, którego celem jest pogłębianie wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Wydawnictwo Czarne Ambasadorem Nowej Europy

Wydawnictwa

Wydawnictwo Czarne zostało w czwartek wyróżnione główną nagrodą Ambasadora Nowej Europy, przyznawaną przez Kolegium Europy Wschodniej i Europejskie Centrum Solidarności.  

 

Ambasador Nowej Europy - wręczenie nagród

Wydawnictwa

W czwartek o godz. 19.00 w kamienicy Pod Złotym Słońcem odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Ambasador Nowej Europy dla wydawcy najbardziej interesującej książki o tematyce wschodniej. W finale znalazło się czterech wydawców i sześć książek.  

 

VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Wawrzyn Sądecczyzny"

Grupa Literacka „Sądecczyzna”, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu ogłaszają konkurs poetycki pod hasłem: "Człowiek przed lustrem".

 

Nowości w Impulsie - „Kształcenie człowieka” w wersji video!

Wydawnictwa

Koniec roku to czas podsumowań. Oficyna Wydawnicza Impuls w 2011 r. potwierdziła swoja pozycję wśród wydawców książki naukowej i akademickiej, publikując ponad sto nowych tytułów, docierając do licznej rzeszy wymagających czytelników: pedagogów, terapeutów, rodziców itd. Wyznacznikiem powodzenia poszczególnych tytułów są liczne nagrody i wyróżnienia, zarówno branżowe jak i czytelnicze, zdobyte na przestrzeni ostatniego roku kalendarzowego.

 

Promocja książki Teresy Semik „Zabiorę twoje łzy. Sądowa historia pacyfikacji Kopalni "Wujek” w Bibliotece Śląskiej.

19 grudnia 2011 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w sali Benedyktynka odbędzie się promocja książki Teresy Semik „Zabiorę twoje łzy. Sądowa historia pacyfikacji Kopalni "Wujek”.

 

"Mój chory de Sade" - Elwira Watała

Zapowiedzi

Zachęcamy do lektury najnowszej książki Elwiry Watały "Mój chory de Sade". Wydawnictwo Bellona zaznacza, że jest to bardzo niecodzienna książka, z czasem okrutnymi wręcz fragmentami.

 

Administrator forum nie musi sprawdzać komentarzy

Prawo, Internet

Usługodawca świadczący usługi drogą elektroniczną polegające na bezpłatnym udostępnianiu możliwości korzystania z internetu i utworzonego przez niego portalu dyskusyjnego nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych, o których mowa w art. 12-14 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Wystawa: " Droga do Miłosza"

Ambasada Republiki Litewskiej serdecznie zaprasza na międzynarodową wystawę "Droga do Miłosza".

 

Możliwy kolejny pozew za książkę Zyzaka o Wałęsie"

Prawo

Jeżeli w następnym wydaniu książka Pawła Zyzaka "Lech Wałęsa. Idea i historia" ukaże się w tej samej formie, ponownie zostanie złożony pozew przeciwko jej wydawcy - poinformował pełnomocnik córki Wałęsy mec. Ryszard Rydiger.

 

Adam Zagajewski między Krakowem i Chicago

We wtorek 14 czerwca, godz. 19. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (ul. Lipowa 4), odbędzie się spotkanie z Adamem Zagajewskim.

 

Literatura Skandynawska na Warszawski Targach Książki 12-15 maja

Wydarzenia

W dniach 12 – 15 maja Duński Instytut Kultury, Ambasada Finlandii, Ambasada Norwegii i Ambasada Szwecji zapraszają do Pałacu Kultury i Nauki na stoisko C-349.    

 

Literatura Skandynawska na Warszawski Targach Książki 12-15 maja

Wydarzenia

W dniach 12 – 15 maja Duński Instytut Kultury, Ambasada Finlandii, Ambasada Norwegii i Ambasada Szwecji zapraszają do Pałacu Kultury i Nauki na stoisko C-349.    

 

Olga Tokarczuk ambasadorką polszczyzny

Język polski mimo pewnych negatywnych tendencji nie jest zagrożony - oceniają uczestnicy trzydniowego Kongresu Języka Polskiego, który rozpoczął się w środę w Katowicach.

 

Pozew za książkę o Tygodniku Powszechnym

Prawo

Wstrzymania rozpowszechniania książki "Cena przetrwania. SB wobec Tygodnika Powszechnego", przeprosin oraz zadośćuczynienia finansowego domaga się syn Mieczysława Pszona, oskarżonego o współpracę z tajnymi służbami PRL.

 

Sad...nagość...człowiek - rozmowa o prozie Myśliwskiego

Nowości

Wczesna jesień.Niebo jest delikatnie zachmurzone. Wieje lekki wiatr. Okolicznichłopi pracują w pocie czoła na brunatnych polach. Między nimi biegnie prosta polna droga, którą powoli, bardzo powoli, wręcz od niechcenia, przechadza się dwójka krytyków. Na horyzoncie widać zarysy krytych strzechą chałup.

 

Apel SDP do Agory i Rymkiewicza o polubowne zakończenie sporu

Wydawca "Gazety Wyborczej" zaciągnął Jarosława Marka Rymkiewicza do sądu. Agora uznała, że słowa poety pod adresem redaktorów są obraźliwe. Ale Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich mówi krótko: "Sąd nie jest od tego".

 

Tajemnica zdania Myśliwskiego

Recenzje

Ostatnia wydana przez Wiesława Myśliwskiego książka, a więc Traktat o łuskaniu fasoli z 2006 roku był jedną z niewielu pozycji, które w mijającej dekadzie w pełni zasłużenie otrzymały nagrodę Nike. Powiem więcej: dla mnie to nie tylko zdecydowanie najlepsza polska powieść ostatnich dwudziestu lat, ale i jedyna rodzima książka od czasu przełomu, jaką z czystym sumieniem mogę nazwać arcydziełem. Wznowiony ostatnio przez wydawnictwo Znak debiut Myśliwskiego – Nagi sad – pokazuje nam, że nie...

 

Już w sprzedaży: "Zasady negocjacji" - rewelacyjny podręcznik dla wszystkich "negocjatorów"

Nowości

Szanowni Państwo! Właśnie trafiła do ksiegarń książka Zasady negocjacji, autorstwa Roya J. Lewickiego, Davida M. Saundersa, Bruce Barry’ego. To wydanie poszerzone uzupełnione i uaktualnione tego rewelacyjnego podręcznika!

 

Wulgarny Chopin na zlecenie MSZ. Komiks za 30 tys. euro trafi na makulaturę?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w Berlinie sfinansowały powstanie komiksu, który miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Fryderyka Chopina.

 

Wiara, wiedza, uzasadnienie

Recenzje

Książka Wiara, wiedza, uzasadnienie to zapis konferencji zorganizowanej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego wiosną 2008 roku. Podczas lektury warto mieć na uwadze ów kontekst pragmatyczny. Sytuacja komunikacyjna, która dała asumpt publikacji, doskonale wyjaśnia bowiem specyfikę zebranych w niej tekstów.

 

"Publikowanie Mein Kampf w Internecie zakazane"

Wyrokiem z dnia 13.01.2011 Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie II Wydział Karny stwierdził w sprawie nielegalnego rozpowszechniania w Internecie Mein Kampf Adolfa Hitlera, że publikowanie tej książki w Internecie jest zakazane.

 

Sąd Najwyższy: gazety internetowe trzeba rejestrować tak samo jak papierowe

Prawo

Gazeta wydawana w internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa "papierowa" - podkreślił w środę Sąd Najwyższy. Oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, który prezentował odmienny pogląd w głośnej sprawie wydawcy strony gazetabytowska.pl.

 

Dyskusja wokół książki o zbrodniach Hitlera i Stalina

W Waszyngtonie odbył się w środę wieczór autorski historyka Timothy'ego Snydera, poświęcony jego książce "Bloodlands: Europe between Hitler and Stalin".

 

Proces o Kapuścińskiego bez prasy

Prawo

Proces o głośną biografię Ryszarda Kapuścińskiego będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

 

Anglik w Paryżu

Zapowiedzi

Prezentujemy nowość Wydawnictwa Pascal -„Anglika w Paryżu” autorstwa Michaela Sadlera. To niezwykle zabawna i inteligentna relacja z „edukacji kontynentalnej’ pewnego Anglika zakochanego w Paryżu. Najlepszą dla niej rekomendacją niech będą słowa Karoliny Korwin Piotrowskiej: Kup wino, bagietkę, ser i zacznij czytać.

 

Trwa VIII Japoński Październik w Warszawie

Wystawa ikebany, pokazy nowoczesnego japońskiego tańca butoh, warsztaty z ceremonii parzenia herbaty, spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych - w ten sposób kulturę Japonii chcą przybliżyć warszawiakom organizatorzy VIII Japońskiego Października.

 

Etgar Keret w Warszawie i we Wrocławiu

W imieniu Ambasady Izraela, Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i Wydawnictwa W.A.B. z wielką przyjemnością zapraszamy na spotkania z Etgarem Keretem w Warszawie i we Wrocławiu.

 

"Demon teorii" - zapowiedź

Zapowiedzi

Już niedługo w sprzedaży nowa książka Antoine'a Compagnona "Demon teorii. Literatura a zdrowy rozsądek" w przekładzie Tomasza Stróżyńskiego.

 

Katarzyna Sadowska, "Jamila"

Recenzje

"Jamila" Cambell nie ma w sobie niczego codziennego. Jej imię, które w języku arabskim brzmi "piękna", pochodzenie, na poły dzikie, na poły uległe, całe życie dziewczyny jest jak stygmat, skazujący ją, pozornie bezbronną, na wędrówkę poprzez ciernie.

 

Nieznane utwory Kafki zostaną wreszcie udostępnione?

Prawo

Bankowe sejfy, zawierające nieznane rękopisy Franza Kafki oraz rozległą korespondencję pisarza ze Stefanem Zweigiem i Maksem Brodem, zostały otwarte na polecenie izraelskiego sądu z końcem lipca w Zurichu i Tel Awiwie. Zespół prawników i ekspertów ma ocenić wartość przechowywanych tam dokumentów na potrzeby procesu o prawa do literackiej spuścizny po Kafce, toczącego się między Biblioteką Narodową w Jerozolimie i Hawą Hoffe.

 

Akrybia w układzie

Dnia 23 lipca Sąd Rejonowy w Tarnowie, na rozprawie z wniosku Akrybia sp. z o.o. przychylił się do wniosku Spółki, wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu. Sąd uznał, że przedstawione przez spółkę projekcje finansowe gwarantują wierzycielom zaspokojenie w większej części ich należności niż w przypadku przeprowadzonej likwidacji Spółki.

 

Wyrok w sprawie budowy Biblioteki Uniwersyteckiej

Biblioteki

Na karę czterech lat więzienia skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy we Wrocławiu Cezarego T., głównego oskarżonego w sprawie korupcji przy budowie nowego gmachu wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej.    

 

Handel w sieci zakazaną książką. Nawet 300 złotych

Zakazana przez sąd książka znanego reżysera Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik" stała się cenną zdobyczą na Allegro. Książka na licytacji osiąga cenę nawet trzystu złotych. "Nocnik" został zakazany przez sąd na wniosek prawników aktorki Weroniki Rosati.

 

Nie przeproszą za książkę Zyzaka

Sąd apelacyjny w Krakowie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji uznający, że spółka Arcana - wydawca książki Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie - częściowo naruszyła dobra osobiste córki b. prezydenta Anny Domińskiej.

 

Małgorzata Chmielewska zawsze poza schematem

Zapowiedzi

Wydawnictwo ZNAK poleca uwadze dociekliwych czytelników książkę autorstwa Stanisława Zasady "Generał w habicie. Opowieść o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie „Chleb życia".

 

Bolesław Leśmian w całości wydany

Zapowiedzi

Nie trzeba przekonywać, iż Bolesław Leśmian jest jednym z najwybitniejszych poetów dwudziestego wieku. A mimo to nie doczekał się jeszcze pełnej krytycznej edycji swoich dzieł. Najwyższa pora nadrobić tę zaległość.

 

Premiera wydawnicza - "Spisek Bogatych" Robert Kiyosaki

Nowości

27 maja do księgarń trafiła książka "Spisek Bogatych" autorstwa Roberta Kiyosaki. W książce tej autor opisuje zasady rządzące rynkiem po ostatnim kryzysie ekonomicznym, wskazując co każdy z nas może zrobić ze swoimi pieniędzmi, aby nie stać się ofiarą tego kryzysu.

 

Zaproszenie na promocję Historii Albanii

Ambasada Republiki Albanii, Towarzystwo Polsko-Albańskie oraz Wydawnictwo Ossolineum zapraszają na promocję książki Tadeusza Czekalskiego, Jerzego Hauzińskiego i Jana Leśnego " Historia Albanii".

 

Powieść o Polsce debiutanckim hitem w USA

Wokół książek

Amerykanka polskiego pochodzenia, Brigid Pasulka, została wyróżniona tegoroczną nagrodą Fundacji Hemingwaya (Hemingway Foundation/PEN Award) za debiut literacki, powieść "Dawno, dawno temu i zasadniczo prawdziwe" ("A long, long time ago and essentially true").

 

Zmarł ojciec Joachim Badeni

W wieku 97 lat zmarł dzisiaj w Krakowie najstarszy polski dominikanin o. Joachim (Kazimierz) Badeni - poinformowali na swojej stronie internetowej oo. dominikanie.

 

Dni Krajów Francuskojęzycznych 2010

Już po raz dwunasty Alliance Française i Dział Kultury Ambasady Francji organizują w stolicy Dolnego Śląska Dni Krajów Francuskojęzycznych – festiwal, który poprzez różne formy sztuki, m.in. teatr, muzykę, fotografię czy literaturę, promuje język francuski oraz kulturę krajów francuskojęzycznych, upamiętniając tym samym powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF).

 

Spadkobierca Zakonu szuka magicznego artefaktu

Nowości

Gdzie szukać magicznego artefaktu, który nie chce być odnaleziony? Tylko Bóg jeden wie, i może jeszcze jasnowidz...  

 

Eric-Emmanuell Schmitt w Warszawie!

Na zaproszenie Wydawnictwa Znak oraz Ambasady Francuskiej i Instytutu Francuskiego w Warszawie w dniach 7-8 marca będzie gościł w Warszawie Eric-Emmanuel Schmitt promując swoją najnowszą powieść Ulisses z Bagdadu.

 

"Kapuściński non - fiction" - szczegóły pozwu

Trwa batalia o Kapuścińskiego - a dokładnie walka w sądzie dotycząca pozwu o wstrzymanie biografii reportażysty napisanej przez Artura Domosławskiego.

 

Najdroższy plagiat za miliard dolarów na wokandzie

Słynną autorkę cyklu książek o przygodach Harrego Pottera czeka najprawdopodobniej niezwykle kosztowny proces. J.K. Rowling została bowiem oskarżona o wykorzystanie w swoich publikacjach pomysłów należących do innego autora książek dla najmłodszych.

 

Chińska pisarka oskarża Google

W październiku Mian Mian złożyła pozew w pekińskim sądzie przeciwko internetowemu gigantowi, po tym jak ten bez zgody i wiedzy autorki zeskanował jej najnowszą książkę "Acid House" i umieścił w serwisie Google Books.

 

Poza Zasadą Lansu - podsumowanie

Wydarzenia

28 listopada zakończyła się w Warszawie seria wydarzeń kulturalnych pod nazwą „Poza zasadą lansu”. Wszystkie spotkania i dyskusje zostały zarejestrowane i są dostępne w Internecie. Organizatorzy zapraszają do oglądania materiałów wideo.

 

Konferencja prasowa - podsumowanie imprezy "Poza Zasadą Lansu"

W związku z zakończeniem się imprezy pt. "Poza Zasadą Lansu" serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na konferencję prasową.

 

„Poza zasadą lansu” - zapowiedź piątkowych wydarzeń

Wydarzenia

Od 23 listopada trwa w Warszawie seria imprez kulturalnych pod nazwą „Poza zasadą lansu”. Program piątego dnia obejmuje prezentacje dwóch książek oraz koncert.

 

Lansowi już podziękujemy - festiwalowy pozalansowy czwartek

Program czwartego dnia obejmuje, jak zwykle, prezentacje dwóch książek oraz dyskusję panelową.

 

Program wydarzeń kulturalnych "Poza zasadą lansu"

Wydarzenia

23 listopada, w poniedziałek, rozpoczyna się w Warszawie nietypowa impreza kulturalna pod nazwą „Poza zasadą lansu”. Poniżej zamieszczamy jej szczegółowy program.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.