RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Dwudziesty ósmy dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Ildefonso Falcones i Olga Tokarczuk

Dzień specjalny nr 2!!! Spotkanie z gościem specjalnym Festiwalu - Ildefonso Falconesem! Wyjątkowo o godz. 18.00 na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki (ul. Czajkowskiego 109). Zapraszamy!

 

Recenzja: „Wegetariańska sztuka gotowania krok po kroku” Lena Tritto

Recenzje

„Wegetariańska szkoła gotowania krok po kroku”, wbrew stosunkowo oczywistemu tytułowi, nie zabiera nas w podróż do bezmięsnej kuchni dla początkujących. Może to się wydawać nadinterpretacją tego co wydawca miał na myśli, lecz książka ta zabiera czytelnika nie tyle na lekcję jarskiego gotowania, co na lekcję sztuki kulinarnej i zdrowego stylu życia jako takich.

 

Warszawska Szkoła Pisania SPP

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w ramach Warszawskiej Szkoły Pisania zaprasza wszystkich poetów, prozaików, dramatopisarzy, którzy zaczynają swoją przygodę z literaturą, a przede wszystkim członków Stajni Literackiej SPP na 47. warsztaty literackie

 

Recenzja: Ludvik Vaculik „Siekiera"

Recenzje

„Siekiera" Ludwika Vaculika to książka prozatorska na wskroś przesiąknięta poezją. I za chwilę wciągnie nas w swoją materię, ta dziwna składnia, która wymaga od czytelnika skupienia i wnikliwej uwagi. Vaculik prowadzi swoją narrację prosto i jasno, a jego bogaty język powoduje, iż czytając ją mamy wrażenie, że autor maluje przed nami wielobarwny obraz. Stara się nasączyć go odcieniami różnych barw, tak, iż po pewnym czasie mamy przeświadczenie, że to malarski literacki blejtram....

 

Darmowy podręcznik "Nasza szkoła" dla 3-klasistów: Pierwsze części już dostępne

Wydawnictwa

• MEN opublikowało pierwsze części darmowego podręcznika dla trzecioklasistów "Nasza szkoła". • Resort czeka na opinie w sprawie podręcznika. • Konsultacje społeczne potrwają do 9 lutego.

 

Warszawska Szkoła Pisania

Wydarzenia

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w ramach Warszawskiej Szkoły Pisania zaprasza wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z literaturą, a przede wszystkim członków Stajni Literackiej SPP na 45. warsztaty literackie w Domu Literatury.

 

Recenzja: „Dydaktyka szkolna dla kandydatów na nauczycieli” Franciszek Bereźnicki

Recenzje

Polska szkoła od dłuższego czasu przeżywa poważny kryzys. Wynika on między innymi z upadku autorytetu nauczyciela. Obecnie ludzie, którzy wybrali taki zawód są raczej wyszydzani i nierozumiani, nie mogą oczekiwać ani wdzięczności uczniów ani dobrych zarobków. Niestety, takie podejście do tego, dawniej bardzo szanowanego, fachu doprowadza nieraz do skrajnych sytuacji. Dziś nauczyciel ma mały wpływ na ucznia oraz niewiele środków, którymi mógłby dziecko nakłonić do współpracy....

 

Studia podyplomowe - Szkoła Mistrzów

Wydarzenia

Zapraszamy na studia podyplomowe: „Szkoła mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego” w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego pod patronatem honorowym Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

W wydawnictwie Jedność: „Wegetariańska szkoła gotowania krok po kroku"

Zapowiedzi

Kieleckie wydawnictwo Jedność poleca Państwa uwadze tytuł: „Wegetariańska szkoła gotowania krok po kroku":

 

Rozmowa z Bernardem Werberem: Trzeba szukać takich ludzi, którzy powiedzą, przeczytawszy książkę, co im się w niej nie podoba i dlaczego

Redakcja Portalu Księgarskiego przedstawia rozmowę z Bernardem Werberem francuskim pisarzem znanym polskiemu czytelnikowi z dwóch świetnych trylogii mrówczanej: „Imperium mrówek", „Dzień mrówek", „Rewolucja mrówek" oraz trylogii bogów w skład której wchodzą „Szkoła bogów", „Oddech bogów" i „Tajemnica bogów".

 

Recenzja: Edukacja (w) polityce. Polityka (w) edukacji, Bogusław Śliwerski

Recenzje

Pedagogika i edukacja zostały upolitycznione i poddane ideologizacji jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Praktycznie nic od dawna w tej materii się nie zmieniło. Polska edukacja od początku transformacji jest politycznym zakładnikiem każdej z rządzących partii. Mamy oto sytuację, w której dyrektor szkoły staje się urzędnikiem realizującym program edukacji zatwierdzony przez dany rząd, a nauczyciel z charyzmatycznego mistrza zamienia się w państwowego sprzedawcę...

 

Urodziny Jego Świątobliwości Dalajlamy

Wydawnictwa

6 lipca Jego Świątobliwość Dalajlama będzie obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie organizowane przez Wspólnotę Tybetańską w Polsce, z udziałem bliskiego ucznia Dalajlamy, J. E. Desi Rinpocze ze szkoły Gelugpa.

 

Już można oceniać trzecią część podręcznika "Nasza szkoła"

Wydawnictwa

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące trzeciej część bezpłatnego podręcznika dla drugoklasistów "Nasza szkoła". Z treścią podręcznika można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Szymon Hołownia czyta książkę dziennie

Na spotkaniu z czytelnikami we Wrocławiu Szymon Hołownia mówił między innymi o tym, że współczesne chrześcijaństwo powinno polegać na działaniu. Opowiadał o swojej działalności w założonych przez siebie fundacjach: Kasisi i Dobra Fabryka, o sierocińcu w Rwandzie, hospicjum w Kongo oraz o sposobach, w jaki można się efektywnie włączyć w pomoc.

 

Jest już rządowy podręcznik dla klas II w podstawówkach

Wydawnictwa

Resort edukacji przedstawił podręcznik „Nasza szkoła” dla uczniów klas II szkół podstawowych. Minister edukacji zwróciła uwagę, że w odróżnieniu od podręcznika dla pierwszoklasistów będzie on miał wyodrębnioną część matematyczną.

 

Książki naszych marzeń

Wydarzenia

1123 szkoły walczyły o zwycięstwo w ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursie „Książki naszych marzeń”. Dzisiaj poznaliśmy laureatów. Wyróżnienia przedstawicielom szkół - laureatów wręczyła szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym

MEN zaprasza do udziału w ankiecie, w której można zgłosić swoje propozycje książek, które powinny znaleźć się na szkolnej liście lektur dla uczniów szkół podstawowych.

 

Recenzja: Seria reprintów „Przywrócić pamięć" ożywia tradycję ruchu skatuowskiego w Polsce

Recenzje

Polskie harcerstwo ma za sobą piękne karty swojej historii, reprezentowanej przez fantastycznych ludzi. Oficyna Wydawnicza Impuls wznawiając przedwojenne reprinty w ramach swojej serii wydawniczej "Przywrócić pamięć" przywraca im priorytetową rangę w naszej polskiej tradycji skautingu i ruchu harcerskiego.

 

Koniec elementarza. W internecie można obejrzeć i zrecenzować IV część

Wydawnictwa

Maj i czerwiec – to miesiące, w których pierwszoklasiści będą się uczyć z ostatniej, czwartej części „Naszego elementarza”. Można ją obejrzeć i zrecenzować na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl

 
 

Recenzja: „Szkoła jako przestrzeń edukacyjnego (nie)porozumienia” red. Agnieszka Domagała-Kręcioch, Bożena Majerek

Recenzje

Dyskusje nad poziomem oraz kondycją szkolnictwa w Polsce trwają od lat. To, że nie jest dobrze, wiemy wszyscy. Globalizacja i komputeryzacja dotknęła także szczebel edukacji. Skupianie się na podstawowych funkcjach szkolnictwa: wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej i środowiskowej oraz nieudolne ich wykonywanie, tylko problem pogłębiły. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, dotychczasowe dyskusje niczego dobrego nie przyniosły, zwróciły tylko uwagę na obecny stan rzeczy.

 

Zmiany na rynku podręczników - podsumowanie spotkań dla dyrektorów szkół

Wydarzenia

64 konferencje, w których udział wzięło ponad 12 tysięcy osób – to najkrótsze podsumowanie spotkań dla dyrektorów szkół podstawowych, dotyczących zmian na rynku podręczników.

 

Mądra szkoła czyta dzieciom

Wydarzenia

Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom zaprasza do udziału w swojej kampanii "Mądra szkoła czyta dzieciom", która zachęca do głośnego czytania uczniom w czasie zajęć szkolnych.

 

Spór o lektury

Wydarzenia

- Trwa spór o klasyczne lektury, takie jak "Plastusiowy pamiętnik" czy "Szewczyk Dratewka".

 

Czy Wielkiej Brytanii grozi kulturalne zubożenie?

Rynek zagraniczny

Brytyjskie środowiska twórcze obawiają się, że najnowsza propozycja rządu wpłynie destruktywnie na poziom kulturalny społeczeństwa.

 

Nabór do Polskiej Szkoły Reportażu

Wydarzenia

Trwa nabór do piątek edycji Polskiej Szkoły Reportażu. Jest to roczna szkoła prowadzona przez Instytut Reportażu. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa absolwentów szkół wyższych oraz studentów ostatnich lat.

 

Matematyka w szkołach waldorfskich. Premiera w Impulsie

Nowości

Okres wakacyjny to dla wielu osób czas odpoczynku również od książek. Niesłusznie. Wszak poszerzanie horyzontów, zdobywanie wiedzy, oraz samokształcenie to sama przyjemność, a skoro przyjemność, to także rozrywka. I to na najwyższym poziomie. Impulsowe propozycje doskonale się sprawdzają w różnorodnych okolicznościach: w podróży, nad wodą, w kawiarni, w górach, wszędzie tam gdzie znajdzie się miejsce na odrobine refleksji i otwarty umysł.

 

Matematyka w szkołach waldorfskich. Premiera w Impulsie

Wydawnictwa

Okres wakacyjny to dla wielu osób czas odpoczynku również od książek. Niesłusznie. Wszak poszerzanie horyzontów, zdobywanie wiedzy, oraz samokształcenie to sama przyjemność, a skoro przyjemność, to także rozrywka.

 

Cyfrowa szkoła - rzeczywistość czy kwestia przyszłości?

Wydarzenia

Nowoczesna szkoła potrafi z sukcesem wykorzystywać technologie cyfrowe, pozwalając nauczycielom uczyć efektywniej i bardziej angażować uczniów.

 

Recenzja: "Inteligencja – sposoby oddziaływania na IQ. Dlaczego tak ważne są szkoła i kultura" Richard E. Nisbett

Recenzje

To wyjątkowa książka. Prawdziwy "lodołamacz" zamrożonych paradygmatów i stereotypów. Można się jej dać olśnić i zainspirować. Świeżo brzmią pytania: Czym jest inteligencja? Co na nią wpływa? Jak na nią oddziaływać? To przykład śmiałego szturmu na "zabetonowany pogląd", że geny determinują inteligencję. Iście amerykański błysk optymizmu i pragmatyzmu w duchu wolności osobistej i wyrównywania możliwości.

 

Patologiczna sytuacja rynku podręczników

Wydawnictwa

Sytuacja na rynku podręczników szkolnych jest w naszym kraju patologiczna. Kwestia ta powinna być uregulowana, a nie, jak obecnie, całkowicie poddana wolnemu rynkowi – przekonywał w czwartek szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

 

Niedofinansowana edukacja

Wydarzenia

Po głośnych publikacjach medialnych dotyczących umów, jakie podpisywały szkoły z wydawnictwami w zamian za nowoczesne narzędzia edukacyjne na głowy dyrektorów szkół i wydawców posypały się gromy krytyki. Mało kto zwrócił jednak uwagę na to, że cała sprawa to kolejny dowód na chroniczne niedoinwestowanie systemu edukacji.

 

Informacja dla dyrektorów szkół - Kurarorium we Wrocławiu

Prawo

W związku z pojawiającą się w ostatnim czasie problematyką, dotyczącą oferowania szkołom przez wydawców podręczników szkolnych, korzyści majątkowych w zamian za wybór podręczników danego wydawnictwa, przypominam, że zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), nauczyciel ma prawo wyboru podręcznika spośród tych, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego.

 

O przyszłości bibliotek w Sosnowcu

Biblioteki

Bibliotekarze z całego województwa śląskiego już po raz dziewiąty spotkali się, by debatować nad kierunkami, w jakich podąża bibliotekarstwo w Polsce oraz kondycją polskiego czytelnictwa i przyszłością bibliotek w kraju.

 

Richard E. Nisbett, Inteligencja. Sposoby oddziaływania na IQ. Dlaczego tak ważne są szkoła i kultura

Recenzje

Czy przyszłość każdego z nas została już z góry przesądzona w momencie naszego poczęcia, jak chcą zwolennicy teorii odziedziczalności, czy też na kształt naszego życia wywierają wpływ nie tylko geny, lecz również inne czynniki i jaka jest ich rola w rozwoju naszego IQ? Czy można wpływać na rozwój ilorazu inteligencji u dzieci i dorosłych i co go warunkuje? Czy niektóre nacje są bardziej inteligentne od pozostałych? Kto ma wyższe IQ: Azjaci, Europejczycy czy Afrykanie? Na te i inne pytania stara...

 

Bogusław Śliwerski - Szkoła na wirażu

Recenzje

W jaką by nie zaglądnąć sferę polskiego życia społecznego wszędzie absurd goni absurd. Staje się to powoli polską normą, a coraz większy procent społeczeństwa jest pewna, że inaczej się nie da.

 

Cyfrowa szkoła coraz bliżej

Wydarzenia

Zakończył się pierwszy etap rewolucyjnych zmian w polskiej edukacji, związany z wyposażeniem szkół w sprzęt umożliwiający korzystanie z pomocy multimedialnych

 

Przybędzie cyfrowych szkół

Wydawnictwa

Program cyfrowa szkoła, czyli nowy sprzęt dla szkół, e-podręczniki i szkolenia dla nauczycieli, będzie kontynuowany po zakończeniu trwającego właśnie pilotażu

 
 

Warmińsko-mazurskie. Otwarto pierwsza cyfrową szkołę

Wydarzenia

Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie jako pierwsza na Warmii i Mazurach została wyposażona w interaktywne pomoce naukowe w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła". We wtorek odbyła się tam lekcja pokazowa z użyciem nowych technologii.

 

Laptopy dla bydgoskich uczniów zamiast książek

Wydarzenia

54 laptopy dla dzieci i trzy komputery dla nauczycieli – tyle sprzętu dotarło już do Szkoły Podstawowej nr 46 na Kapuściskach

 

Zostań mistrzem rysunku z poradnikiem wyd. Olesiejuk!

Nowości

Wydawnictwo Olesiejuk poleca poradniki Katarzyny Nicińskiej-Staweckiej dotyczące mistrzowskiej sztuki rysowania:

 

Co dalej z e-podręcznikami?

Wydawnictwa

Zbierają się chmury nad jednym z głównych założeń Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach cyfryzacji szkół. Wart 45 mln złotych projekt e-podręczników, który zakłada ich wprowadzenie do szkół w 2015 roku zostanie poddany audytowi Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej pominięto ostrzegawcze głosy wydawców, których nie dziwi obecny obrót spraw.

 

NIK skontroluje e-podręczniki

Prawo

Zapowiedziana przez NIK kontrola to skutek z jednej strony wniosku klubu parlamentarnego PiS o zbadanie procedury konkursowej na wybór partnerów do projektu e-podręczniki do nauczania ogólnego, a z drugiej strony efekt doniesień medialnych (m.in. „Rzeczpospolitej”) o niejasnych powiązaniach pomiędzy angażującymi się w projekt osobami i instytucjami a wiceminister Joanną Berdzik.

 

Cyfryzacja szkoły na razie nie zdaje egzaminu (wideo)

Internet

Kłopoty z cyfryzacją polskiej szkoły. Program pilotażowy zakłada, że w tym roku do szkół ma trafić sprzęt wartości około 50 mln złotych. Na razie dotarł do 20 szkół, a do programu pilotażowego zakwalifikowano około 400 placówek

 

Szkoły nie są przygotowane na cyfrową rewolucję e-podręczników

Wydarzenia

MEN forsuje e-podręczniki, mimo iż nauczyciele alarmują, że szkoły nie są przygotowane na taką rewolucję - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 

"Jaka jest szkoła od A do Ż" Marek Adam Mencel

Recenzje

Po przeczytaniu tej niewielkiej objętościowo książeczki pt. "Jaka jest szkoła od A do Ż. Szkolne abecadło (niepełne)" możemy dojść do wniosku, że tyle jest szkół, ile ich sobie wyobrażamy.

 

Warszawska Szkoła Pisania SPP

Wydarzenia

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich uruchamia Warsztaty Literackie w ramach Warszawskiej Szkoły Pisania.

 

Cyfrowa szkoła przerosła dyrektorów

Internet

Blisko 70 na ok. 200 ogłoszonych przetargów na sprzęt w ramach pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" zostało unieważnionych. Dyrektorzy placówek skarżą się, że nie radzą sobie z organizacją konkursów, donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Łódź zwleka z „Cyfrową szkołą”

Wydarzenia

Łódź to jedyne miasto w województwie, które do dziś nie ogłosiło przetargu na „Cyfrową szkołę” i nie wybrało firmy, mającej dostarczyć sprzęt do placówek

 

Zarzuty nieuczciwej konkurencji w stronę autorów e-podręczników

Prawo

Prawnicy reprezentujący wydawców zarzucają autorom darmowych e-podręczników nieuczciwą konkurencję i grożą skierowaniem sprawy do sądu. Celem e-podręczników nie jest zysk - odpowiadają zwolennicy upowszechniania wiedzy.

 

Bestseller z wydawnictwa Impuls: Jaka jest szkoła od A do Ż? Szkolne abecadło (niepełne)

Wydawnictwa

Oficyna wydawnicza Impuls poleca najnowszą swoją publikację poświęconą szkole. Jest skonstruowana na zasadzie przewrotnego alfabetu, gdzie od A do Z, ukazano jej absurdy, a także postulaty uczniów i nauczycieli wzywające do "normalności":

 

Nie będzie partnerstwa z producentami komputerów w ramach "Cyfrowej szkoły

Wydarzenia

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje partnerstwa z producentami sprzętu komputerowego w ramach programu rządowym „Cyfrowa szkoła"

 

Cyfrowa Szkoła, czyli komputery i tablety dla uczniów

Wydarzenia

Polska szkoła staje się coraz bardziej cyfrowa. W ponad 400 szkołach odbywa się pilotaż programu Cyfrowa Polska, który zapewni nie tylko szkolny mobilny sprzęt komputerowy dla uczniów, ale również darmowe e-podręczniki do wszystkich przedmiotów.

 

Nowy rozdział walki o e-podręczniki

Wydarzenia

42 mln zł z dotacji ministerialnych i unijnych dostali w ciągu trzech lat wydawcy podręczników.

 

Amatorzy z ministerstwa spartolili cyfrową szkołę

Internet

Rząd stworzył program, ale nie zarejestrował jego znaku towarowego i nie zarezerwował adresów internetowych. Wykorzystują to prywatne firmy.

 

E-podręczniki pogrążą minister Szumilas?

Wydarzenia

Solidarna Polska chce dymisji minister edukacji Krystyny Szumilas w związku z doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach przy wprowadzaniu projektu e-podręcznika. W związku z tą sprawą SP złożyła także zawiadomienie do prokuratury.

 

Książki do szkoły mogą być tańsze

Wydarzenia

Nowy rok szkolny, to również wydatki na niezbędne podręczniki. Komplet nowych książek kosztuje od 200 do 400 zł, ale przy zakupie z drugiej ręki czy przez Internet można sporo zaoszczędzić – czytamy w "Dzienniku Polskim".

 

Komisja Europejska chwali e-podręczniki

Wydarzenia

Polski program „Cyfrowa Szkoła”, a zwłaszcza sposób tworzenia w nim otwartych podręczników jest przyjmowany bardzo życzliwie za granicą

 

Burza wokół e-podręczników trwa

Wydarzenia

Wokół programu e-podręczników pojawia się coraz więcej kontrowersji. Wydawcy skupieni w Porozumieniu Nowoczesna Edukacja uważają, że realizacja projektu może doprowadzić do złamania prawa antymonopolowego.

 

Powtórzyć przetarg i co dalej?

Wydarzenia

Wrze wokół projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących przygotowania e-podręcznika. Przetargi wygrały mało znane i oskarżane o niedostateczne przygotowanie kadrowo-techniczne firmy.

 

Znajomi wiceministra obłowią się na e-podręcznikach

Wydarzenia

Wielomilionowe zlecenia na realizację e-podręcznika trafiają do firm, instytucji i ludzi z otoczenia wiceminister edukacji Joanny Berdzik.

 

MEN zaczyna pracę nad e-podręcznikami

Wydawnictwa

MEN na poważnie ruszył z pracami nad e-podręcznikami.

 

Kontrola ws. e-podręczników

Wydarzenia

Minister edukacji Krystyna Szumilas wysłała do Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie specjalną kontrolę, która ma zbadać "możliwe nieprawidłowości towarzyszące wyborowi partnera technologicznego" projektu e-podręcznika - poinformowało w środę MEN.

 

Kłopot z e-podręcznikami

Wydawnictwa

Firma odpowiedzialna za wdrażanie e-podręcznika nie ma odpowiedniego doświadczenia.

 

Cyfrowa szkoła najważniejsze ze wszystkich zadań

Wydarzenia

Wdrożenie programu Cyfrowa Szkoła oraz przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o posłaniu do szkoły 6-latka to najważniejsze decyzje minister edukacji Krystyny Szumilas w roku szkolnym 2011/2012 - można przeczytać na stronie MEN.

 

13 milionów więcej na „Wyprawkę szkolną"

Wydarzenia

W 2012 roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd przeznaczy 128 milionów złotych. To o 13 mln złotych więcej niż w zeszłym roku (2011 rok - 115 mln, 2010 rok - 103 mln).

 

Zajęcia z haiku

SZKOŁA HAIKU zaprasza. Haiku to krótka forma poetycka, ale i sposób patrzenia na świat.

 

Wyprawka szkolna bardziej dostępna?

Wydarzenia

Samorządowcy domagają się podniesienia kryterium dochodowego, uprawniającego do korzystania z wyprawki szkolnej.

 

Nauczyciele boją się cyfryzacji

Internet

Dzisiaj dowiemy się, które placówki oświatowe zakwalifikowały się do pilotażowego programu „Cyfrowa szkoła”.

 

Cyfrowa szkoła" - różne zainteresowanie w różnych regionach Polski

Wydarzenia

Zainteresowanie udziałem w pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" jest różne w różnych regionach kraju - wynika z danych zebranych przez PAP. Prawie wszędzie jednak liczba szkół i wysokość środków, o które ubiegają się gminy, przewyższa możliwości pilotażu.

 

Przywracamy lekcje historii do szkół

Wydarzenia

2 maja rozpoczyna się zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej lekcje historii w polskiej szkole.

 

Wiejskie szkoły na razie poza cyfryzacją

Internet

Z programu „Cyfrowa szkoła” mogą skorzystać tylko placówki, które mają szerokopasmowy dostęp do Internetu.

 

Częstochowa stawia na tablety

Wydarzenia

Uczniowie, którzy najlepiej poprowadzą lekcje z wykorzystaniem tabletów w organizowanym przez częstochowski samorząd konkursie „Tablety w gimnazjum i szkole podstawowej”, przyczynią się do wyposażenia ich klas w te urządzenia.

 

"Cyfrowa szkoła" bez e-podręcznika

Wydarzenia

- Praca nad dobrym multimedialnym podręcznikiem trwa 3 lata, dlatego gdy ruszy pilotaż rządowego programu "Cyfrowa szkoła" uczniowie w e-klasach, nie będą mieli się z czego uczyć, bo podręcznika dla nich jeszcze nie będzie - zauważa Polska Izba Książki.

 

"Cyfrowa szkoła" przygotuje nauczycieli

Wydarzenia

Kluczowym elementem rządowego programu "Cyfrowa szkoła" jest przygotowanie nauczycieli, na ten cel w ramach programu pilotażowego przeznaczonych ma zostać 20 mln zł ze środków unijnych - poinformowała posłów wiceminister edukacji Joanna Berdzik.

 

18 e-podręczników w ramach "Cyfrowej Szkoły"

Wydawnictwa

Do 2015 r. ma powstać 18 podręczników dla szkół w wersji elektronicznej, pierwsze z nich w 2013 r. - zapowiedziała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Uczestniczyła ona w poniedziałek w Gliwicach w konferencji "Cyfryzacja - szerokie możliwości".

 

Polski reportaż w Budapeszcie

Instytut Polski w Budapeszcie realizuje cykl projektów promujących polski reportaż. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie prezentacja polskiej szkoły reportażu z udziałem polskich autorów: Lidii Ostałowskiej, Włodzimierza Nowaka i Mariusza Szczygła.

 

Tablety w szkole jednak płatne?

Internet

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozważa wariant informatyzacji szkoły, w którym rząd nie będzie fundował uczniom tabletów.

 

1,8 mld zł w ramach „Cyfrowej szkoły”

Wydarzenia

Według nowego harmonogramu dyrektorzy szkół powinni do 11 kwietnia złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach projekty „Cyfrowa szkoła”.

 

Coraz więcej projektów upowszechniania wiedzy w internecie, powstaną e-podręczniki

Internet

E-podręczniki w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła", lektury szkolne w bibliotece internetowej, materiały edukacyjne dla Polaków za granicą - to najważniejsze działania na rzecz upowszechniania wiedzy w sieci, prowadzone w Polsce.

 

Cyfrowa szkoła rusza na próbę

Wydarzenia

E-podręczniki, lektury szkolne w bibliotece internetowej, materiały edukacyjne dla Polaków za granicą – to najważniejsze działania na rzecz upowszechniania wiedzy w sieci, prowadzone w Polsce.

 

Twoja pierwsza książka non-fiction

Literatura non-fiction przeżywa rozkwit. Staje się równoprawnym elementem polskiej literatury, a biorąc pod uwagę liczbę przekładów, także ważnym „towarem eksportowym“ naszej kultury. To doskonały moment, by pomyśleć o realizacji własnych planów i marzeń twórczych. O własnej książce reporterskiej.

 

Szkolenie w Polskiej Szkoły Reportażu - 13-17.06.12 - Badowo na Mazowszu

Wydarzenia

Chcesz napisać pierwszą reporterską książkę? Są jeszcze wolne miejsce na wyjątkowym szkoleniu Polskiej Szkoły Reportażu. 13-17.06.12 Napisz pierwszą reporterską książkę. Zapisy trwają.

 

Cyfryzacja szkół, czyli nadciąga klapa

Internet

Już same definicje pomocy dydaktycznych proponowane przez MEN wywołują uśmiech na ustach ekspertów – ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Szkoły powalczą o tablety

Wydarzenia

Placówki zapowiadają, że powalczą o pieniądze na komputery czy skanery z programu „Cyfrowa szkoła”

 

Wydawnictwo Jedność proponuje: Ilustrowana szkoła gotowania - kuchnia włoska krok po kroku

Nowości

Czy zdarzyło się Wam natrafić gdzieś w Italii, czy może na naszej polskiej ziemi sympatyczne ristorantino, w którym wasze podniebienie oszalało z powodu ravioli con ricotta albo fettucine con funghi porcini?

 

Takiej książki jeszcze nie było! - "Ilustrowana szkoła gotowania".

Zapowiedzi

Na początek tygodnia pragniemy zaprezentować nową książkę z działu "Jedność dla domu" pt. "Ilustrowana szkoła gotowania". Kuchnia włoska krok po kroku to wyjątkowa publikacja na rodzimym rynku księgarskim.

 

"Niższa szkoła jazdy" Bajana Szyrianowa - spotkania premierowe w Warszawie, Łodzi i Gdańsku

Wydawnictwa

Przeczytaj rosyjski Trainspotting! Bajan Szyrianow łączy poetykę w duchu legendarnego Burroughsa z trzeźwą dziennikarską ironią.

 

Nowości dla uczniów w bestsellerowej serii "Dzielni-samodzielni"

Nowości

Wydawnictwo Papilon poleca dwie nowości: "Praktyczny poradnik ucznia. Twoja szkoła bez tajemnic" autorstwa Marcina Przewoźniaka i "Mały inżynier. Nauka i zabawa" autorstwa Elżbiety Bednarek i Krzysztofa Nowopolskiego.

 

Zapowiedź Jedności: "Ilustrowana szkoła gotowania Kuchnia włoska" krok po kroku

Zapowiedzi

Czy zdarzyło się Wam natrafić gdzieś w Italii, czy może na naszej polskiej ziemi sympatyczne ristorantino, w którym wasze podniebienie oszalało z powodu ravioli con ricotta albo fettucine con funghi porcini?

 

Multimedialny powrót do szkoły z UPC Polska

Internet

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, z myślą o rozwoju od najmłodszych lat, UPC Polska stworzyło szereg inicjatyw, które pozwolą dzieciom samodzielnie albo z pomocą rodziców bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii.

 

MEN chce e-podręczników, ale zapomniało o szczegółach

Prawo

Podręczniki mają się obowiązkowo ukazywać także w formie elektronicznej - taką propozycję przedstawiło w lipcu Ministerstwo Edukacji Narodowej. Teoretycznie może to ułatwić dostęp do podręczników, ale konieczne będzie dopracowanie szczegółów, takich jak format podręcznika lub ograniczenia DRM. Na braki w rozporządzeniu zwróciła uwagę Koalicja Otwartej Edukacji.

 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Laskach Wielkich bez podręczników z winy Wyd.Edukacja Polska

Wydarzenia

Na terenie powiatu Żnińskiego znalazła się jedna szkoła, a jest nią Szkoła Podstawowa w Laskach Wielkich zarządzana przez dyrektora Pawła Brzykcego, która dwa lata temu zafundowała sobie podręczniki szkolne od pięciolatków do trzeciej klasy podstawowej z Wydawnictwa Edukacja Polska Sp. z o.o. z Marek pod Warszawą.

 

Amanda Kirby - Dyspreksja. Rozwojowe zaburzenie koordynacji

Recenzje

Publikacja dr Amandy Kirby pt. "Dyspraksja. Rozwojowe zaburzenie koordynacji" jest całościowym, bardzo ciekawie ujętym spojrzeniem na zespół bezradnego dziecka".

 

Mogilno - W księgarni taniej niż u Pani w szkole

Księgarnie

Właściciel Księgarni Regionalnej Jacek Chudziński mówi, że to nieuczciwa konkurencja.

 

Monster High. Upiorna szkoła” - światowy bestseller w Polsce!

Zapowiedzi

W środę 4 maja 2011 r. odbędzie się premiera pierwszego tomu serii "Monster high". Perypetie nastoletnich potomków słynnych potworów, które próbują sobie radzić w normalnej szkole wśród zwyczajnych rówieśników, opisała popularna autorka Lisi Harrison.

 
 

Online po literackim Krakowie

Kraków będzie mieć w internecie swoją literacką mapę, dzięki której powstaną w mieście szlaki, prowadzące śladami znanych pisarzy i poetów - pisze "Dziennik Polski".

 
 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.