RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Jacek Gutorow, Życie w rozproszonym świetle. Eseje

Nowości

Już 15 września w „Sztuce Czytania”, nowej serii Wydawnictwa Ossolineum, ukaże się książka Jacka Gutorowa Życie w rozproszonym świetle. Na tom składa się szesnaście esejów o perypetiach dwudziestowiecznej myśli krytycznej i filozoficznej oraz o dramacie języka i wyobraźni artystycznej w epoce nowoczesności.  

 

Książka Tygodnia: "Między nauką a sztuką"

Nowości

W tym tygodniu wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury oferujemy 25% zniżki na książkę Kaliny Kukiełko-Rogozińskiej "Między nauką a sztuką. Teoria i praktyka artystyczna w ujęciu Marshalla McLuhana".

 

Wydawnictwo ARKADY poleca: „Sztuka kolorowania. Arcydzieła malarstwa" Marion Augustin

Nowości

Ta piękna księga prezentuje 30 wspaniałych dzieł sztuki od XV do XX wieku, od Giotta i Tycjana, przez Vermeera, Maneta, po Picassa i Magritte.

 

Getting Things Done

Nowości

Całkiem nowe wydanie! Przejmij stery swojego życia i zapomnij, co to stres! Kiedy piętnaście lat temu David Allen pisał swój bestseller — pierwsze wydanie książki Getting Things Done — nie przypuszczał, że świat biznesu oszaleje na punkcie tej publikacji. Książkę adresował głównie do menedżerów wyższego szczebla w korporacjach i szybko wpłynęła ona na filozofię działania wielu dyrektorów. Jednak Allen uznał, że czas na zmiany.  

 

Nowa książka o Harrym Potterze w lipcu 2016!

Zapowiedzi

"Harry Potter i przeklęte dziecko" będzie nosiła tytuł nowa książka J.K. Rowling o młodym czarodzieju. Premiera to 31 lipca 2016. Fani już zacierają ręce.

 

Nowość ha!artu: "Sztuka przegrywania. Esej o bólu, jaki wywołują gry wideo"

Nowości

Proponujemy nową pozycję w serii Cyfrowa Humanistyka: „Sztuka przegrywania. Esej o bólu, jaki wywołują gry wideo" Jespera Juula:

 

Recenzja: „Bezcenne. Naziści opętani sztuką” Anders Rydell

Recenzje

Na całym świecie nie słabnie zainteresowanie dziełami sztuki. Muzea, prywatne galerie wciąż są chętnie odwiedzane przez spragnionych estetycznych doznań turystów, którym niestraszne są wielogodzinne kolejki oraz zawyżone ceny biletów. Chcą choć przez chwilę znaleźć się bliżej piękna, obserwować na własne oczy jego rozwój, ważne wydarzenia historyczne, zmiany stylów uwiecznione w starych malowidłach czy rzeźbach. Wbrew zakazom robią zdjęcia, filmują wnętrza, by zachować na dłużej w pamięci...

 

Nowy rok szkolny pełny sztuki!

Nowości

Wydawnictwo BOSZ proponuje początek roku zacząć od obcowania z publikacjami promującymi sztukę:

 

Zajdle 2015 wręczone

Wydarzenia

Na gali zamknięcia jubileuszowego Polconu 2015 ogłoszono wyniki nagrody imienia Janusza A. Zajdla. Laureatami zostali Anna Kańtoch za opowiadanie „Sztuka porozumienia” oraz Michał Cholewa za powieść „Forta”.

 

Publikacja MOCAK-u: „Śmierć nie ma ostatniego słowa. Sztuka w tragicznych latach 1933-1945”

Nowości

27 stycznia 2015 roku przypadła 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Z tej okazji otwarto w Bundestagu wystawę Śmierć nie ma ostatniego słowa. Towarzyszyła jej książka napisana przez kuratora wystawy, Jürgena Kaumköttera.

 

Recenzja: Z problematyki cyberpunku. Literatura- sztuka - kultura"

Recenzje

Od kiedy internet zawładnął naszą aktywnością historia zamieszczanych w nim tekstów, w tym fantastyki naukowej ewoluującej stopniowo w kierunku dark future, a potem cyberpunku wymknęła się zwykłej metodologii literaturoznawczej stając się z czasem obiektem badań nauk społecznych, filozoficznych, socjologicznych, a później inspiracją dla awangardy artystycznej.

 

Pierwsze polskie wydanie książki Whitney Chadwick "Kobiety, sztuka i społeczeństwo"

Nowości

Prezentujemy dzisiaj pierwsze polskie wydanie książki Whitney Chadwick „Kobiety, sztuka i społeczeństwo". To znakomite studium przekrojowo ujmujące dzieje twórczości kobiet od średniowiecza po czasy współczesne w kontekście feministycznych badań, oparte na poprawionej i rozszerzonej piątej edycji brytyjskiej.

 

Recenzja: „Sztuka Trzech Miłości" Navis Nord

Recenzje

Co to znaczy „Sztuka Trzech Miłości", w dopowiedzeniu miłości ziemskiej i uniwersalnej? Każdy w pierwszym skojarzeniu odniesie to do miłości między mężczyzną i kobietą, do pożądania, aktu seksualnego itp.

 

Street Art & Poetry of Wrocław / Sztuka ulicy i poezja Wrocławia

Nowości

Album zawiera 53 fotografie malowideł powstałych w ostatnich kilkunastu latach na ścianach i murach Wrocławia. Znajdują się tu zarówno dzieła monumentalne, jak i zbuntowana młoda sztuka o niewielkich formatach.

 

"Szalbierz" Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie"

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością polecamy Państwu spektakl Szalbierz Györgya Spiró! Głośna sztuka węgierskiego pisarza o ojcu polskiej sceny narodowej – Wojciechu Bogusławskim – zostanie wystawiona w 250. rocznicę polskiego teatru publicznego.    

 

Konkurs z wydawnictwem Antares

Konkursy

Portal Księgarski i wydawnictwo Antares ogłaszają konkurs czytelniczy związany z książką autorstwa Navis Norda, a zatytułowaną „Sztuka Trzech Miłości”:

 

Recenzja: Sztuka Trzech Miłości, Navis Nord

Recenzje

Najnowsza książka Navisa Norda pt. „Sztuka Trzech Miłości” może wydawać się poradnikiem, lecz znacznie lepszym określeniem jest „drogowskaz”.

 

Portal Poleca: wydawnictwo Antares - Sztuka Trzech Miłości, Navis Nord

Nowości

Kochać i być kochanym – oto pragnienie wielu ludzi, to warunek który będąc spełniony ma zagwarantować człowiekowi szczęście. Jednak liczba rozwodów i krótkotrwałych, szybko kończących się związków może nas informować o tym, że często nie potrafimy kochać w sposób, który przynosi spełnienie i niestety wielu takiej miłości nie doświadcza ze strony partnera.

 

Navis Nord i promocja książki "Sztuka Trzech Miłości".

Księgarnie

Wydawnictwo Antares zaprasza na spotkanie autorskie z Navis Nord oraz promocję książki "Sztuka Trzech Miłości". 16 października (czwartek) godz. 19:00 -kawiarnio-księgarnia Tarabuk

 

Odkrywaj świat z książkami Jedności

Nowe książki Wydawnictwa Jedność są pełne pomysłów na twórcze spędzenie wolnego czasu. Jeśli poszukujesz inspiracji, która rozbudzi w dziecku fantazję i zapał do twórczego działania, już nie musisz szukać.

 

Nowość Ha-artu: Ewa Majewska "Sztuka jako pozór? Cenzura i inne paradoksy upolitycznienia kultury"

Nowości

Korporacja har-art poleca wybór tekstów krytycznych Ewy Majewskiej pt. "Sztuka jako pozór? Cenzura i inne paradoksy upolitycznienia kultury":

 

Zapowiedź słowa/obrazu terytoria: Anna Filipowicz "Sztuka mięsa. Somatyczne oblicza poezji"

Zapowiedzi

Kolejna zapowiedź tytułowa gdańskiego wydawnictwa obraz/terytorium traktuje o współczesnej polskiej poezji pt. "Sztuka mięsa. Somatyczne oblicza poezji":

 

Styczniowa premiera wydawnictwa BOSZ - "Sztuka II RP" Stefanii Krzysztofowicz - Kozakowskiej

Nowości

Szanowni Państwo, z przyjemnością informuję o zbliżającej się premierze najnowszej książki wydawnictwa BOSZ zatytułowanej Sztuka II RP.

 

"Sztuka szczęścia w trudnych czasach" - zapraszamy do księgarń!

Nowości

Szanowni Państwo, Czasy są ciężkie – to zdanie powtarzane jest jak mantra przez wielu. Wychodząc malkontentom naprzeciw proponujemy dzisiaj publikację Jego Świątobliwości Dalajlamy i Howarda C. Cutlera "Sztuka szczęścia w trudnych czasach".

 

Nagroda im. W. Hulewicza dla Roberta Jarockiego

Wydawnictwa

Dnia 20 listopada (środa) 2013 r. w godz. 17.00 w Domu Literatury w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 odbył się finał XVIII Edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza przyznawanej przez Zarząd Warszawski Związku Literatów Polskich.

 

Książka o fenomenie kryminałów

Nowości

"Prosta sztuka zabijania. Figury czytania kryminału " Mariusza Kraśki jest próbą spojrzenia na fenomen popularności powieści kryminalnej.

 

Wakacyjna Sztuka Czytania - konkurs fotograficzny

Wydarzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do udziału w kolejnym konkursie w ramach projektu "Sztuka Czytania".

 

"Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" - spotkanie autorskie z Grzegorzem Jankowiczem

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, zapraszamy w imieniu Organizatorów na spotkanie autorskie wokół książki Grzegorza Jankowicza "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami", które odbędzie się 4 lipca o godz.17.30 w klubokawiarni Państwomiasto w Warszawie

 

Warsztaty ze "Sztuki portretu" 11 czerwca / Empik

Wydawnictwa

Szanowni Państwo! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na niezwykły warsztat czytania obrazów, który odbędzie się z okazji premiery książki "Sztuka portretu".

 

"Sztuka portretu" - nowość wydawnictwa BOSZ

Nowości

Wydawnictwo BOSZ poleca Państwa uwadze swoją ostatnią nowość wydawniczą, którą jest autorski podręcznik malowania portretów Izabeli Marcinek:

 

Rusza Sztuka Czytania

Wydarzenia

Ogólnopolski Konkurs „Literacka podróż po Gdańsku” oraz warsztaty pisarskie, prowadzone przez znakomitych autorów, błyskotliwego literaturoznawcę, skutecznego wydawcę oraz wszechstronnego dziennikarza, to pierwsze tegoroczne wydarzenia projektu Sztuka Czytania przygotowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W tym roku motywem przewodnim Sztuki Czytania jest podróż, której początek znajduje się w bibliotece, natomiast kierunków jest tyle, ile książek na bibliotecznych...

 

Warsztaty pisarskie w bibliotece - zgłoszenia do 6 maja

Biblioteki

Zapraszamy do udziału w intensywnych warsztatach pisarskich, które odbędą się w dniach 13 - 24 maja w Bibliotece Głównej WiMBP (ul. Targ Rakowy 5/6, Gdańsk).

 

Premierowe książki wydawnictwa Świat Książki

Nowości

Książki historyczne, fantastyka, a także poradnik "Sztuka życia dla mężczyzn" - prezentujemy pozycje z wydawnictwa Świat Książki, które wznowiło niedawno działalność.

 

5 książek, które pomogą Wam przetrwać Walentynki

Wydarzenia

Perypetie miłosne często przypominają komedie pomyłek. O ile czytamy o nich na kartach powieści, to wszystko w porządku, gorzej, jeśli przytrafiają się nam samym. Aby uniknąć co bardziej spektakularnych porażek w kwestii dogadania się płcią przeciwną może warto zapoznać się z kilkoma tekstami, które wyjaśnią źródła niektórych romantycznych problemów.

 

5 książek, które pomogą Wam przetrwać Walentynki

Perypetie miłosne często przypominają komedie pomyłek. O ile czytamy o nich na kartach powieści, to wszystko w porządku, gorzej, jeśli przytrafiają się nam samym. Aby uniknąć co bardziej spektakularnych porażek w kwestii dogadania się płcią przeciwną może warto zapoznać się z kilkoma tekstami, które wyjaśnią źródła niektórych romantycznych problemów.

 

Recenzja: "Sztuka dobrego życia" Mariola Bojarska-Ferenc

Recenzje

Pewnie każdy co jakiś czas obiecuje sobie, że nadejdzie czas, kiedy zadba wreszcie o siebie: zacznie zdrowiej się odżywiać, chodzić na fitness, biegać, zrobi badania. Często jednak wygoda, lenistwo biorą górę i nie jesteśmy w stanie wprowadzić nawet najdrobniejszej zmiany w swoim stylu życia. Książka znanej propagatorki zdrowego trybu życia, Marioli Bojarskiej-Ferenc może dostarczyć konkretnych, praktycznych porad, jak takie zmiany wprowadzać, jak układać swoje posiłki, w jaki sposób ćwiczyć,...

 

Spotkanie ze Słowmirem Marcem w Księgarni Artystycznej

Księgarnie

Wydawnictwo Olesiejuk oraz Księgarnia Artystyczna zapraszają na spotkanie ze Sławomirem Marcem, autorem książki „Sztuka polska 1993–2014. Arthome versus artworld”, które odbędzie się 22 stycznia 2013 (wtorek) o godzinie 18:30 w Księgarni Artystycznej (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, wejście przez hol główny).

 

Nowy program dla fascynatów literatury

Wydarzenia

Od 5 stycznia w TVP Kultura rusza program "Sztuka czytania" skierowany do tych, którzy potrafią i lubią czytać.

 

"Sztuka Czytania" - pierwszy Festiwal Czytelniczy w Gdańsku - 23-25 listopada 2012

Biblioteki

W piątek 23 listopada, w Bibliotece Manhattan rozpocznie się pierwszy Festiwal Czytelniczy w Gdańsku "Sztuka Czytania".

 

MCKiS prezentuje sztukę "Złoty smok / Der goldene Drache Roland Schimmelpfennig"

Wydarzenia

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki prezentuje polską prapremierę wybitnego tekstu Rolanda Schimmelpfeniga Złoty Smok.

 
 

Kolejna książka o twórczości Kornela Filipowicza

Nowości

Wydawnictwo Śląsk opublikowało książkę eseistyczną autorstwa Wojciecha Lipowskiego pośwoęconą twórczości Kornela Filipowicza:

 

Nowość PIW-u: Robert Jarocki - "Sztuka i krew 1939-1945"

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze książkę Roberta Jarockiego zatytułowaną "Sztuka i krew 1939-1945".

 

Kazimierz Wiśniak i jego "Życie ze sztuką splecione" w Lanckoronie

Wydarzenia

23 czerwca 2012 r. o godz. 16.00 w "Cafe Pensjonat" w Lanckoronie odbędzie się spotkanie autorskie z Kazimierzem Wiśniakiem i promocja jego najnowszej książki pt. "Życie ze sztuką splecione" wydanej nakładem Wydawnictwa Vandre.

 

"Szpetne w sztukach pięknych"

Recenzje

Jeżeli odczytując tytuł: „Szpetne w sztukach pięknych”, budzi się u Państwa skojarzenie z „Historią brzydoty” pod red. Umberto Eco, to jest ku temu powód. Niniejszy wolumin gromadzi prace podejmujące problem estetycznego wartościowania. Koncentruje się jednak na sztuce nowoczesnej, i nie jest próbą syntezy. Złożone nań teksty, służą wnikliwemu badaniu konkretnych przypadków z dziedziny sztuk pięknych (nierzadko również zajmują się ich związkiem z literaturą czy...

 

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki "Korespondencja"

Wydarzenia

Korespondencja to w podstawowym rozumieniu wymiana wiadomości za pomocą pisma. W szerszym aspekcie za pomocą znaków i ich znaczeń. Wszystko to powinno prowadzić do zrozumienia między podmiotami wchodzącymi w tę korespondencję.  Komunikowanie się jest formą krótszą porozumienia, a korespondencja obszerniejszą, dogłębniejszą i szlachetniejszą.  

 

Tysiące cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki - do oglądania w internecie

Wydarzenia

Wiele polskich muzeów digitalizuje swoje zbiory, a następnie udostępnia je w internecie. Dzięki temu miłośnicy sztuki mogą wirtualnie zwiedzać wystawy, oglądać obiekty w postaci ich cyfrowych kopii, mają też szybki i prosty dostęp do informacji na temat dóbr kultury.

 

Przerażający kicz! Sztuka wobec zła

W czwartek, 1 marca w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25 odbędzie się debata pt. "Przerażający kicz! Sztuka wobec zła". W dyskusji udział wezmą Katarzyna Kasia, Monika Małkowska, Zbigniew Mikołejko, Paweł Śpiewak oraz Jacek Wakar. Poprowadzi ją szef działu "Czytając" w "Kulturze Liberalnej" Piotr Kieżun.

 

Cytaty i aforyzmy w toruńskich tramwajach

Wydarzenia

Cytaty i aforyzmy, sentencje, złote myśli, maksymy i powiedzenia światowej sławy naukowców, pisarzy oraz poetów usłyszeć mogą pasażerowie toruńskiego MZK w ramach projektu "Sztuka w tramwaju". Kampania potrwa do 2 marca 2012 roku.

 

"Bogumił Kobiela. Szutka aktorska"

Nowości

Szanowni Państwo, prezentujemy najnowszą książkę od wydawnictwa Słowo/obraz terytoria "Bogumił Kobiela. Sztuka aktorska." autorstwa Magdaleny Przyborowskiej.

 

"Sztuka przyjaźni" w Vocatio

Nowości

Wszystkim ceniącym sobie trwałe więzi w życiu polecamy książkę wydawnictwa Vocatio "Sztuka przyjaźni".

 

Otwarcie Muzeum Współczesnego Wrocław

Wydarzenia

2 września 2011 roku w Schronie przy placu Strzegomskim zostanie otworzona tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław.

 

E-book tygodnia: „Sztuka uwodzenia kobiet w Internecie”

Niejeden już próbował, wielu poległo. Ile bezsennych wieczorów próbowaliście, drodzy panowie, wykrzesać z siebie czarujące słowa, które skłonią poznaną na czacie czy portalu randkowym kobietę do wpadnięcia w wasze sidła? Czas na profesjonalne podejście do tematu internetowych romansów, koniec z prowizorką.

 

Nowości w Impulsie

Nowości

Oficyna Wydawnicza Impuls przygotowała dla swoich czytelników ciekawe nowości książkowe. Oto kilka z nich!

 

Miłosz uważał, że literatura jest "turniejem garbusów"

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku otwarta zostanie wystawa "Sztuka jest w ogóle podejrzana". Dzięki niej poznamy mało znany stosunek Miłosza do sztuk".

 

Warsztaty Sztuki Opowiadania “Tworzenie Słowem”

W dniach od 7 do 8 kwietnia 2011 r. w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie odbędą się Warsztaty Sztuki Opowiadania Tworzenie Słowem.

 

Masłowska debiutuje w Nowym Jorku

Sztuka Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" została pokazana w Nowym Jorku.

 
 

Larry Grobel w Polsce!

Wydawnictwo Wojciech Marzec oraz organizatorzy festiwalu Plus Camerimage zapraszają na spotkanie z Larrym Groblem, autorem książki „Sztuka wywiadu. Lekcje mistrza”. Spotkanie odbędzie się 1 grudnia o godzinie 16.oo poprowadzi Zbigniew Banaś.

 

"Agorafilia. Sztuka i demokracja w postkomunistycznej Europie"

Nowości

Dom Wydawniczy Rebis przedstawia książkę Piotra Piotrowskiego "Agorafilia. Sztuka i demokracja w postkomunistycznej Europie" -Kontynuację "Awangardy w cieniu Jałty", uhonorowanej nagrodą im. J. Długosza oraz Premiera RP za wybitne osiągnięcia naukowe

 

Wywiad z tłumaczem "Sztuki pierdzenia"

Prezentujemy wywiad z Krzysztofem Rutkowskim - tłumaczem książki "Sztuka pierdzenia"

 

Nowa książka o prozie Kapuścińskiego

Nowości

Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria wydało właśnie nową książkę poświęconą pisarstwu Ryszarda Kapuścińskiego: "Zbieranie głosów. Sztuka opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego" Magdaleny Horodeckiej.

 

"Perswazja. Szutka pozytywnego wpływania na ludzi"

Nowości

nakładem Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego ukazała się właśnie "Perswazja. Szutka pozytywnego wpływania na ludzi" Jamesa Borga. Prezentujemy niniejszą pozycję.

 

Traktat o pierdzeniu

Zapowiedzi

„Doprawdy wstyd, Czytelniku, że od kiedy pierdzieć począłeś, nie wiesz nawet, jak to robisz i jak to robić powinieneś" - 17 września ukaże się "Sztuka pierdzenia" Pierrae'a-Thomasa-Nicolasa Hurtauta wydana przez "Słowo,obraz,terytoria".

 

Jak osiągnąć szczęście?

Nowości

W najbliższą środę (8 września) do księgarń trafi publikacja "Sztuka szczęścia w trudnych czasach" autorstwa Jego Świątobliwości Dalajlamy oraz Howarda C. Cutlera. Termin wydania tej pracy zbiega się z wizytą Dalajlamy w Polsce (22 września o godzinie 14.00 we Wrocławiu, w hali Stulecia odbędzie się wykład Jego Świątobliwości).  

 

Co ma zen do obsługi motocykla?

Nowości

Zen i sztuka obsługi motocykla to dzieło legendarne, kultowa książka lat siedemdziesiątych, która do dziś inspiruje miliony ludzi. Opowieść o wakacyjnej podróży, w którą wyruszają narrator i jego jedenastoletni syn, przeradza się w osobistą i filozoficzną odyseję, wyprawę w głąb własnego "ja", mozolne odkrywanie sensu istnienia. Na pozór prozaiczna sztuka obsługi motocykla staje się punktem wyjścia wspaniałej syntezy nauki, religii i humanizmu. Ta poruszająca, transcendentna księga...

 

Napisz i zaprezentuj swoją pracę szkolną i naukową!

Nowości

„Pisanie prac i sztuka ich prezentacji” to opracowanie adresowane do uczniów szkół średnich i studentów, a także rodziców i nauczycieli - którzy jako twórcy i opiekunowie twórców mają kontakt z rozmaitymi pracami pisemnymi.

 

Rzecz o wolności i fundamencie człowieczeństwa

Zapowiedzi

"Zen i sztuka obsługi motocykla" to dzieło legendarne, kultowa książka lat siedemdziesiątych, która do dziś inspiruje miliony ludzi. Opowieść o wakacyjnej podróży, w którą wyruszają narrator i jego jedenastoletni syn, przeradza się w osobistą i filozoficzną odyseję, wyprawę w głąb własnego "ja", mozolne odkrywanie sensu istnienia. Na pozór prozaiczna sztuka obsługi motocykla staje się punktem wyjścia wspaniałej syntezy nauki, religii i humanizmu....

 

Arcydzieło nowej prozy węgierskiej

Nowości

Najnowsza powieść Pétera Esterházyego Niesztuka nawiązuje do powstałego w latach osiemdziesiątych cyklu Wstęp do literatury pięknej, a zwłaszcza Czasowników posiłkowych serca, uznawanych przez węgierską krytykę za jedno z najwybitniejszych dokonań nurtu tzw. nowej prozy węgierskiej.

 

Sztuka częściowo napisana przez Szekspira

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka "Podwójna nieprawda" (ang. Double Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.  

 

Promocja książki "Sztuka Burgundii i Niederlandów"

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Kluboksięgarnia Serenissima zapraszają na wykład dr hab. Antoniego Ziemby prof. UW "Jan van Eyck, Memling, Bosch – malarstwo niderlandzkie XV wieku".

 

Konferencja "Przestrzenie kultury komiksowej"

W imieniu Biblioteki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Collegium Europaeum Gnesnense UAM oraz Projektu Centrala – Sztuka Komiksu Europy Środkowej zapraszamy na międzynarodową konferencję "Przestrzenie kultury komiksowej".

 

CSW zaprasza na dyskusję "Sztuka jako sztuka konceptualna"

Dyskusja wokół książek Jana Świdzińskiego: "Sztuka, społeczeństwo i samoświadomość" wydanej przez CSW Zamek Ujazdowski oraz "Sztuka i jej kontekst" wydanej wspólnie przez Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim i MCSW Elektrownia w Radomiu, a także publikacji "Global Comunication", zawierającej materiały z sympozjum W kontekście teraz (Radom 2009).  

 

"Sztuka, czyli wszystko. Krajobraz po postmodernizmie" - spotkanie ze Sławomirem Marcem

Mała Litera Art i Muzeum Sztuki zapraszają na spotkanie wokół książki Sławomira Marca "Sztuka, czyli wszystko. Krajobraz po postmodernizmie".

 

Spotkanie z Agnieszką Helman-Ważny

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Wydawnictwo Trio serdecznie zapraszają na promocję książki Agnieszki Helman-Ważny "Sztuka tybetańskich ksiąg klasztornych".

 

"Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały..." - nowość WAiP

Zapowiedzi

Przedstawiamy nowość Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych: "Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce" Lawrence'a Lessig'a.

 

WAiP zaprasza do Salonu Polityki: "Czy nasze dzieci są przestępcami?"

Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Tygodnik "Polityka" mają przyjemność zaprosić do Salonu Polityki na dyskusję pod tytułem: "Czy nasze dzieci są przestępcami?" zainspirowanej tematem najnowszej książki Lawrence'a Lessiga "Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce" wydanej nakładem WAiP.

 

W poszukiwaniu szczęścia, czyli Sztuka życia Zygmunta Baumana

Nowości

Zacznę od słów Immanuela Kanta przytoczonych przez Zygmunta Baumana na ostatniej stronie jego nowej książki Sztuka życia: „Ideał szczęścia, zdaniem Kanta, jest dziełem nie rozumu, lecz wyobraźni. Kant przestrzegał także, że «z tak krzywego kawałka drewna, z jakiego uczyniony jest człowiek, nie da się zrobić nic prostego»”.

 

Nowość: Lawrence Lessig, Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce

Nowości

"Inspiracją do napisania tej książki jest wojna o prawa autorskie, przez którą ludzie prawomyślni rozumieją nie wojnę przeciwko prawom autorskim prowadzoną przez piratów, lecz wojnę przeciwko piractwu, które "zagraża przetrwaniu" określonych ważnych branż amerykańskiego przemysłu.

 

Po Kapuścińskim: sztuka reportażu w 21 wieku - debata w New York University

Wydarzenia

W przyszłym tygodniu na New York University odbędzie się publiczna debata pod hasłem "After Kapuscinski: the Art of Reportage in the 21st century" ("Po Kapuścińskim: sztuka reportażu w 21 wieku") z udziałem czołowych autorów reportażu z całego świata m.in. Breytena Breytenbacha, Adriana LeBlanca, Lawrence'a Weschlera, Suketu Mehta, Elizabeth Rubin, a także polskich reporterów, Pawła Smoleńskiego i Wojciecha Jagielskiego, którego książka "Wieże z kamienia" ukazała...

 

dr med. Lisa Sanders - Zagadki medyczne i sztuka diagnozy

Zapowiedzi

"Jeśli sądzisz, że są jeszcze choroby, których nie da się wyleczyć w godzinę - włącznie z przerwami na reklamę - to powinieneś przeczytać tę książkę. Fantastyczna lektura".   Hugh Laurie odtwórca roli dr. House'a  

 

Seminarium z cyklu: Antropocen, Noosfera, Nooawangarda, Sztuka w epoce kapitalizmu kogitywnego

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa zaprasza w środę, 2 września, o godz. 16.00, do Sali Kino/Audytorium na kolejne seminarium z cyklu Antropocen, Noosfera, Nooawangarda, Sztuka w epoce kapitalizmu kognitywnego.

 

Andy Rottenberg - Sztuka w Polsce 1945-2005

Książki, Recenzje

Dzieło Sztuka w Polsce 1945-2005 Andy Rottenberg, to znakomita praca dokumentująca i sytuująca względem siebie niezwykle precyzyjnie, jeśli użyć tu takiego terminu, wszelkiego rodzaju tendencje, nurty i kierunki, jakie występowały lub występują we współczesnej polskiej sztuce. Jest to praca unikalna z jednej strony ze względu na jej rozmach, z drugiej zaś niezwykle zwięzłą i konkretną informację, co przy delikatnej materii jakiej dotyka, stawia ją poza wszelką konkurencją w tej dziedzinie....

 

Maria Poprzęcka - Galeria. Sztuka patrzenia

Książki, Recenzje

Jak głosił Rudolf Stainer w swoich pracach każdy z nas rodzi się z zakodowaną wrażliwością czy talentem, umiejętna praca nad nimi, powoduje otwarcie na estetyczne doznania i twórczy rozwój naszej osobowości

 

Eva Rice - Utracona sztuka dochowywania tajemnic

Książki, Recenzje

Nie minę się zbyt drastycznie z prawdą, nie będę również zbyt odkrywczy stwierdzając, że nie gustuję w prozie kobiecej. Łatwo jest jednak pomylić się, zaliczając niektóre powieści do grona tych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla kobiet. Książką, która w podobny sposób podejmuje opisywany w niej temat, jest bez wątpienia Utracona sztuka dochowywania tajemnic Evy Rice, pisarki opowiadającej kobietom o problemach kobietach.

 

Lawrence Grobel - Sztuka wywiadu

Recenzje

Sztuka przeprowadzania wywiadów to prawdziwe clou dziennikarskiej profesji. Jest to ten rodzaj najwyższego wtajemniczenia, który powoduje, iż nasz rozmówca jest do końca przekonany, że mówi tylko to, co chce nam powiedzieć, często nie biorąc pod uwagę tego, że tak naprawdę mówi o tym, o czym to my chcemy usłyszeć.

 

Walter Murch - W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego

Recenzje

W gruncie rzeczy człowiek siedzący na widowni w oczekiwaniu na seans w większości przypadków nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest montaż filmowy. Na plakatach, prezentujących kolejne hollywoodzkie superprodukcje czołowe miejsce zajmuje osoba reżysera czy aktora, odgrywającego główną rolę, których nazwiska odróżniają się od pozostałych wielkością liter, lub też grubością czcionki.

 

Remigiusz Mielcarek – Sztuka taniego podróżowania

Recenzje

Podróżowanie jest niejako genetycznie związane z naszym ludzkim gatunkiem. Jako jedno z arkadyjskich źródeł życia, dostarcza nam nowych wrażeń, jest energetycznym kręgiem wiedzy o nas samych, świecie i ludziach. Wrodzona nomadyjska potrzeba włóczęgi stała się dla wielu życiową inspiracją. Wystarczy wspomnieć barona de Custine, Artura Rembauda, Wiktora Hugo, Jack Kerouac, i wielu innych.

 

Charles Messenger - Sztuka Blitzkriegu

Recenzje

Nakładem Bellony ukazała się kolejna, ciekawa pozycja z zakresu historii wojskowości. Omawia ona zdawałoby się doskonale znaną strategię prowadzenia wojny jaką, jest „blitzkrieg”. Jego definicja przyjęta przez autora powstała pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Według niej „wojna błyskawiczna” to osiągnięcie szybkiego zwycięstwa poprzez sprzężenie działań zmechanizowanych sił lądowych i sił powietrznym w celu szybkiego pokonania przeciwnika, nie poprzez całkowite fizyczne zniszczenie...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.