RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Krzyżacy Live w Pekinie

Wydawnictwa

W tym roku obchodzimy 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego pisarza historycznego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z roku 1905 Henryka Sienkiewicza.

 

Wydawnictwo Czarne z nagrodą Lew Hieronima

Nagrody

W pierwszej edycji Nagrody Lew Hieronima dla wydawcy przyjaznego tłumaczom Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury postanowiło uhonorować Wydawnictwo Czarne.

 

Nominacja dla "Nothing more" Krystyny Miłobędzkiej

Nagrody

Elżbieta Wójcik-Leese, tłumaczka polskiej poezji współczesnej na język angielski, została nominowana do tegorocznej nagrody The Popescu Prize za przekład zbioru wierszy Krystyny Miłobędzkiej Nothing More, który ukazał się w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Arc Publications w 2013 r.

 

„Lalka” w Holandii

Rynek zagraniczny

„Czym Madame Bovary Flauberta jest dla literatury francuskiej, Anna Karenina Tołstoja dla rosyjskiej, tym jest Lalka dla literatury polskiej” - napisał w posłowiu niderlandzkiego wydania powieści Prusa jej tłumacz, Karol Lesman. Książka, zaliczana do arcydzieł literatury polskiej, została opublikowana przed miesiącem przez wydawnictwo Atlas Contact z Amsterdamu przy wsparciu Instytutu Książki. „Jest co czytać: 926 stron, 1480 gram – waga ciężka!” – stwierdziła nasza...

 

Recenzja: „Czerwona Atlantyda. Upadek komunizmu w Europie wschodniej” Luigi Geninazzi

Recenzje

Zgrabny reportaż z podróży po walącym się w gruzy czerwonym imperium. Luigi Geninazzi napisał bardziej pamiętnik, niż zapis historycznych wydarzeń, dlatego jego relację z tamtych mrocznych czasów czyta się lekko i płynnie.

 

Konkurs na tłumaczenie opowiadania

Wydarzenia

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizator MFO, ogłasza konkurs na przekład opowiadania towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Opowiadania 2015. Patronem konkursu jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Języki 2015: angielski, szwedzki, hiszpański, ukraiński.

 

"Lampart poluje w ciemności" w tłumaczeniu Katarzyny Bogiel

Nowości

Wydawnictwo Albatros informuje, że jako autora tłumaczenia książki Wilbura Smitha „Lampart poluje w ciemności”, wydanej w latach 2009 i 2013 r., błędnie wskazało Artura Leszczewskiego.

 

Tłumaczcie francuskie książki!

Wydarzenia

Do 8 maja 2015 roku polscy wydawcy mogą składać wniosek do programu wsparcia wydawniczego realizowanego przez Institut Francais, którego celem jest upowszechnianie i promocja literatury francuskiej za granicą.

 

"On wrócił" Timura Vermesa - przełożony już na 40 języków!

Wydawnictwa

Po pierwszym milionie sprzedanych egzemplarzy pojawiło się w mojej głowie całkiem nowe pytanie – Kim, do cholery, są czytelnicy, którzy to kupują? – żartuje Timur Vermes, autor powieści On wrócił” w rozmowie z Piotrem Koftą (Dziennik Gazeta Prawna, 7/2014)

 

Wręczono Found in Translation 2014

Wydarzenia

6 grudnia, podczas tegorocznej edycji nowojorskiego festiwalu New Literature from Europe, odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Found in Translation, której laureatem został Philip Bohem.

 

Nagrody Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie 2013 roku

Nagrody

W środę, 23 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Cervantesa w Krakowie przy ul. Kanoniczej 12, odbędzie się uroczystość wręczenia 11 Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2013 roku.  

 

Konkurs na tłumaczenie literackie

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie ogłasza 11. edycję konkursu na najlepsze tłumaczenie literackie z dowolnego z urzędowych języków krajów hiszpańskojęzycznych na język polski.

 

Polska – Austria. Wszyscy tłumaczą Ilse Aichinger

Wydawnictwa

- Przekłady w tomie to dzieło 35 osób, wśród których są uczestnicy warsztatów translatorskich oraz najwybitniejsi polscy tłumacze z języka niemieckiego. To ich hołd dla austriackiej pisarki - mówił w Dwójce Jacek Buras o książce "Mój zielony osioł" Ilse Aichinger.

 

Poezja Szymborskiej i Różewicza w Tajpej

Rynek zagraniczny

Na Tajwanie ukazały się przekłady poezji Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Różewicza.

 

840 prac w konkursie na najlepsze tłumaczenie Różewicza

Wydarzenia

Konkurs na najlepsze tłumaczenie na język rosyjski wierszy Tadeusza Różewicza wzbudził olbrzymie zainteresowanie na całym świecie. Jest on organizowany przez Fundację "Za Waszą i Naszą Wolność" przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

 

Nagroda Instytutu Cervantesa przyznana

Wydarzenia

Marta Szafrańska-Brandt została laureatką 10. edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za tłumaczenie literackie z hiszpańskiego na polski. Jury doceniło Brandt za przekład Listów do młodego pisarza Mario Vargasa Llosy wydanych przez Znak.

 

Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów

Wydawnictwa

Do 15 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów. Jej celem jest uhonorowanie najlepszego przekładu książki z dziedziny matematyczno-przyrodniczej oraz technicznej, wydanej w okresie od 1 kwietnia 2012 roku do 31 marca 2013 roku.

 

Konkurs na tłumaczenie literackie

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie ogłasza kolejną, dziesiątą i jubileuszową, edycję konkursu na najlepsze tłumaczenie literackie z dowolnego z urzędowych języków Hiszpanii na język polski.

 

Biblia bestsellerem w Norwegii - ku wielkiemu zdumieniu Brytyjczyków.

Rynek zagraniczny

Dziennikarze The Guardian nie mogą otrząsnąć się ze zdziwienia, patrząc na zainteresowanie Norwegów Pismem Świętym.    

 

Wydawnictwo Kurhaus laureatem Nagrody Economicus za najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomicznejWydawnictwo Kurhaus laureatem Nagrody Economicus za najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomicznej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Z dumą informujemy, że wydana przez Wydawnictwo Kurhaus książka "Wielki Problem Drobniaków" zdobyła Nagrodę Economicus i pierwsze miejsce w kategorii Najlepsze Tłumaczenie Zagranicznej Książki Ekonomicznej.

 

Przekład książki Gajto Gazdanowa pt. "Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa" nominowana do nagrody Читай Россию/Read Russia

Państwowy Instytut Wydawniczy ma przyjemność poinformować, że tłumaczenie książki Gajto Gazdanowa pt. Wieczór u Claire. Widmo Aleksandra Wolfa dokonane przez Henryka Chłystowskiego, jako jedyne z Polski, znalazło się w ścisłej czołówce nominowanych do nagrody Читай Россию/Read Russia, która jest przyznawana za najlepsze tłumaczenie z języka rosyjskiego na obcy wydane poza Rosją.

 

Dziennik" Gombrowicza po angielsku

Rynek zagraniczny

Nakładem Yale University Press ukazało się pierwsze pełne wydanie "Dzienników" Witolda Gombrowicza w języku angielskim.

 

W USA ukaże się książka Domosławskiego "Ryszard Kapuscinski: A Life".

Rynek zagraniczny

Nakładem wydawnictwa Verso ukaże się w lipcu w Stanach Zjednoczonych książka Artura Domosławskiego "Ryszard Kapuscinski: A Life". Doczekała się ona już recenzji m.in. w "World Street Journal" i "Columbia Journalism Review".

 

Festung Breslau Marka Krajewskiego w Danii

Rynek zagraniczny

Informujemy, że duńskie wydawnictwo TIDERNE SKIFTER opublikowało Festung Breslau (duński tytuł Fæstning Breslau) autorstwa Marka Krajewskiego.

 

William Shakespeare w nowej odsłonie! "Wieczór Trzech Króli" w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego

Wydawnictwa

Dramaty Williama Shakespeare’a w nowym brawurowym przekładzie Piotra Kamińskiego, pod redakcją naukową Anny Cetery, w nowoczesnej szacie graficznej Macieja Buszewicza.

 

Saturn Jacka Dehnela we Włoszech

Wydawnictwa

Wydawnictwo Salani wygrało aukcję na zakup włoskich praw do Saturna. Tłumaczenie ukaże się w 2013 r. Najnowsza powieść Jacka Dehnela budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych wydawców.

 

"Złoty wilk" Bartłomieja Rychtera w Niemczech

Rynek zagraniczny

Niemieckie wydawnictwo Deutscher Taschenbuch Verlag opublikowało książkę Złoty wilk, autorstwa Bartłomieja Rychtera, pod tytułem Die bestie von Sanok w przekładzie Lisy Palmers.

 

"Samotność w Sieci" w Chinach

Właśnie ukazuje się w Chinach (po 10 latach od premiery w Polsce) bestsellerowa książka Janusza L. Wiśniewskiego "Samotność w Sieci".

 

"Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego na Ukrainie

Wydawnictwa

W grudniu 2011 r. Wydawnictwo W.A.B. podpisało umowę z ukraińskim Wydawnictwem Urbino na wydanie tłumaczenia Uwikłania Zygmunta Miłoszewskiego.

 

Najpiękniejszy "Pinokio" już do kupienia w Polsce

Nowości

Do księgarń trafił nowy przekład słynnej powieści Carla Collodiego, którego autorem jest Jarosław Mikołajewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ilustracje do "Pinokia", rys. Roberto Innocenti

 

Francuska prasa chwali książkę o Kapuścińskim

Książka Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction" to rzetelne dziennikarskie śledztwo, nie pomijające słabości wielkiego reportera - pisze "Liberation".

 

Polak w amerykańskiej antologii grozy

Ukazała się amerykańska antologia "Creature feature: a monster anthology" (Opencasket Press), w której opublikowane zostało opowiadanie Krzysztofa T. Dąbrowskiego pt."Zemsta Franciszka" ("Benjamin’s vengeance" - w tłumaczeniu Moniki Olasek)

 

Recenzje amerykańskiego wydania "Jadąc do Babadag" Andrzeja Stasiuka

Amerykańskie tłumaczenie "Jadąc do Babadag" Andrzeja Stasiuka zbiera kolejne dobre recenzje.Oto poniżej ich fragmenty:

 

"Pan Tadeusz" po wietnamsku w muzeum w Śmiełowie

Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (woj. wielkopolskie) otrzymało egzemplarz wietnamskiego wydania "Pana Tadeusza". Darczyńcą jest autor tłumaczenia, pracujący na polskich uczelniach, Nguyen Van Thai.

 

"Jadąc do Babadag" po angielsku

Rynek zagraniczny

Amerykański i angielski przekład "Jadąc do Babadag" Andrzeja Stasiuka, który w najbliższych dniach ukaże się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, już zbiera świetne recenzje w lokalnej prasie:

 

Sukces Piaskowej Góry Joanny Bator w Niemczech!

29 czerwca, w środę, poznamy laureata międzynarodowej nagrody literackiej German International Literary Award Haus der Kulturen der Welt 2011, do której nominowano niemiecki przekład Piaskowej Góry Joanny Bator, w tłumaczeniu Esther Kinsky (Suhrkamp Verlag 2011)

 

„Solaris” Stanisława Lema w kongenialnym przekładzie

Nowości

Arcydzieło Stanisława Lema ukazało się po raz pierwszy w tłumaczeniu z polskiego na angielski. Jego autorem jest wybitny tłumacz i popularyzator literatury polskiej profesor Bill Johnston.

 

Rebecca Skloot, "Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks"

Nowości

W 1951 roku młoda czarna kobieta zmarła na raka. Jej śmierć zmieniła historię medycyny. Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcom jest znana jako HeLa. Była ubogą farmerką z Południa, gdzie pracowała przy uprawach tytoniu. Jej komórki rakowe - pobrane od niej bez jej wiedzy - stały się jednym z najważniejszych narzędzi współczesnej medycyny. Miały, bowiem wyjątkowe właściwości.

 

Konkurs Instytutu Cervantesa

Instytut Cervantesa ma przyjemność ogłosić kolejną, ósmą edycję konkursu na najlepsze tłumaczenie literackie z dowolnego z urzędowych języków Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych na język polski.

 

Imperium" po rosyjsku na targach w Moskwie

Rynek zagraniczny

Pisarz ważny dla kultury europejskiej - w taki sposób przedstawiono Ryszarda Kapuścińskiego na trwających w Moskwie 12. Międzynarodowych Targach Książki Non/Fiction.

 

Domosławski przedstawił w Hiszpanii książkę o Kapuścińskim. "Nie czytali, a krytykują"

Rynek zagraniczny

Artur Domosławski przedstawił hiszpańskim mediom swoją kontrowersyjną książkę "Kapuściński non-fiction", świeżo wydaną przez Galaxia Gutenberg - Circulo de Lectores.

 

Gnój Wojciecha Kuczoka w Macedonii

Autorzy

W Macedonii ukazał się Gnój Wojciecha Kuczoka pod tytułem "Ѓубре". Powieść opublikowało wydawnictwo Makeдонска Рєч w tłumaczeniu Natalii Łukomskiej i Filipa Dimevskiego.

 

"Wielki Bazar Kolejowy" w radiowej Dwójce

Wydawnictwo Czarne zaprasza do wysłuchania książki autorstwa Paula Theroux zatytułowanej "Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję", w tłumaczeniu Magdaleny Budzińskiej.

 

Nowy Ulysses Moore już w księgarniach

Nowości

Jason, Julia, Anita i Rick powrócili do Kilmore Cove z niepokojącą wiadomością - wśród mieszkańców miasteczka ukrywa się zdrajca. Ktoś, kto od lat po kryjomu coś knuje. I kto, przy pomocy Podpalaczy teraz chce dokonać prywatnej zemsty.

 

Dostojewski: reaktywacja. W najnowszym "Magazynie Literackim" w "Tygodniku Powszechnym"

Wokół książek

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym”, w Magazynie Literackim – Książki w Tygodniku! - o reaktywacji pisarstwa Dostojewskiego.  

 

"Wagon Rosja" w Programie II Polskiego Radia

Już jutro, 14 lipca (środa), w Programie II Polskiego Radia między 16.00 a 17.30 w audycji Katarzyny Nowak Wybieram Dwójkę będzie można posłuchać o książce Natalii Kluczariowej "Wagon Rosja" w tłumaczeniu Małgorzaty Buchalik.

 

Fiński żołnierz wspomina... udział w "Cudzie nad Wisłą"

Zapowiedzi

Po zakończeniu wojny domowej w Finlandii, Kurko wraz z innymi ochotnikami udał się do Estonii, gdzie walczył w szeregach armii generała Judenicza. Po klęsce autor przedostał się do Polski i wstąpił w szeregi walczącej u boku Wojska Polskiego, Rosyjskiej Ludowej Armii Ochotniczej, dowodzonej przez gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza. Kurko uczestniczył m.in. w bitwie warszawskiej.

 

Wywiad z Anną Sam, autorką książki „Udręki pewnej kasjerki”

Wokół książek

Warszawskie wydawnictwo Poradnia K, anonsując swoją ostatnią nowość wydawniczą „Udręki pewnej kasjerki”czyli satyra na świat supermarketów", poleca zainteresowanym wywiad z jej autorką, Anną Sam.

 

Jak nie umrzeć? Patolog sądowy podpowiada

Zapowiedzi

Wejdź do mrocznego świata medycyny sądowej. Poznaj najbardziej tajemnicze przypadki ludzkich śmierci. Wraz z Jan Garavaglią, prowadzącą program Doktor G - lekarz sądowy, wkraczamy do prosektorium - miejsca ponurego, lecz skrywającego wiele fascynujących opowieści.

 

Cay Rademacher, "In nomine mortis"

Recenzje

Lubię opowieści, w których słowo pisane ma dla bohaterów wartość tak dużą, że nie wahają się oni posunąć do przewinienia, przestępstwa, przemocy – a nawet zbrodni! – żeby tylko uchronić je przed wpadnięciem w tzw. niepowołane ręce. Sympatyczne wydają mi się narracje, gdzie wydaje się, że to słowo (czy lepiej, jego znakowa reprezentacja: księga) pociąga za wszelkie sznurki; gdzie wiedza i władza, które za tym słowem stoją, bywają nawet okupiona śmiercią czasami niewinnych ludzi. Dlaczego jestem...

 

Przejmujący z oddali: Joy Division i Ian Curtis

Zapowiedzi

Subiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.

 

Hitler, Niemcy i Ostateczne rozwiązanie

Zapowiedzi

Ian Kershaw, jeden z najbardziej wnikliwych i wpływowych historyków zajmujących się tematyką nazistowskich Niemiec, zgromadził w tej książce wiele znakomitych artykułów, które są doskonałym uzupełnieniem jego monumentalnego dzieła poświęconego Hitlerowi oraz pionierskich prac dotyczących opinii powszechnej i postaw ludności niemieckiej w okresie Trzeciej Rzeszy.

 

Wielka Emigracja - zemia obiecana nie dla każdego

“Piekło obiecane” – spotkanie autorskie Elsy Drucaroff i rozmowa o jej książce traktującej o handlu Żydówkami sprowadzanymi do argentyńskich burdeli.

 

Odkryj tajne kulty zła

Zapowiedzi

Studium bardzo groźnego zjawiska, jakim są sekty. Autor podchodzi do tego problemu w sposób wielowymiarowy: nie poprzestaje na przedstawieniu historii najważniejszych sekt XX wieku, ale wskazuje również na wewnętrzne mechanizmy ich działania.

 

Biografia Luchino Viscontiego już w księgarniach

Nowości

Reżyser "Śmierci w Wenecji" i "Zmierzchu Bogów" urodził się w 1906 roku w Mediolanie jako czwarty syn księcia Giuseppe Viscontiego di Modrone i Carli Erby, spadkobierczyni jednej z najbogatszych rodzin Mediolanu. Odebrał bardzo staranną edukacje, bardzo wcześnie zaczął też wystawiać własne przedstawienia w prywatnym teatrze rodziców.

 

Historia literatury z ziemi włoskiej do Polski

Nowości

Wyjątkowa synteza przygotowana przez włoskich polonistów. Książka skłania do przemyśleń, co w rodzimej kulturze jest lokalne, a co europejskie i uniwersalne.

 

Made in Poland: jak postrzegają Polaków?

Nowości

Miło poczytać, że byliśmy i jesteśmy wszędzie, choć nierzadko pod obco brzmiącymi nazwiskami, przyczyniając się do sukcesów... amerykańskiego kina i włoskiej polityki, angielskiej literatury i szwedzkiego popu. Krzepią i zadziwiają setki ciekawostek o ludziach, miejscach, rzeczach i sprawach na całym świecie, związanych z Polską i Polakami.

 

Człowiek w szponach technologii

Nowości

Jest XXVII wiek. Człowiek już dawno podzielił się na kilka podgatunków, a zmodyfikowane zwierzęta stanowią część ludzkiej społeczności. W galaktyce znów grasują Inhibitorzy, wyrafinowane maszyny, które tępią wszystkie istoty inteligentne. Ocaleńcy z poprzedniej wojny wyruszają w kierunku odległego gazowego giganta.

 

"Huśtawka oddechu" - pierwsza jej powieść po Noblu

Recenzenci "Die Zeit" podkreślają mistrzostwo autorki w sztuce empatii. Zachwycają się, jak w swej wdzięcznej, nabrzmiałej od emocji prozie potrafi wykazać tak głębokie współodczuwanie ludzkiego cierpienia.

 

Nowość wydawnictwa Poradnia K - „Udręki pewnej kasjerki”

Nowości

Warszawskie wydawnictwo Poradnia K poleca swoją ostatnią nowość wydawniczą „Udręki pewnej kasjerki”czyli satyra na świat supermarketów" autorstwa Anny Sam.

 

"Dialektyka Oświecenia" - nareszcze nowe wydanie

Nowości

Opublikowana po raz pierwszy w 1947 roku a pisana w mrocznym okresie II wojny światowej Dialektyka oświecenia jest być może pierwszą próbą opisu stanu życia publicznego, w którym „myśl staje się nieuchronnie towarem a język jego reklamą”. To z niej czerpała większość postmodernistycznych demaskatorów nowoczesnego rozumu (od Zygmunta Baumana po Michela Foucaulta i Jeana-François Lyotarda).

 

17-letni obrońca Berlina

Zapowiedzi

Żywa i barwna relacja nastolatka, powołanego do armii w ostatnich tygodniach dogorywającej Trzeciej Rzeszy. Autor przeszedł szkolenie tuż za linią frontu na wschód od Berlina.

 

Wybierz się w podróż Orient-Expresem

Nowości

"Wielki bazar kolejowy" jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągiem, a właściwie wieloma pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską.

 

Jest XXVII wiek... - nowość z Wydawnictwa Mag

Nowości

Wydawnictwo MAG poleca państwu kolejną książkę Alaistair'a Reynoldsa zatytułowanym Otchłań rozgrzeszenia".

 

Ważna rzecz - Depresja wieku podeszłego

Nowości

Depresja obok otępienia jest najczęstszym schorzeniem psychicznym wieku podeszłego. Często przyjmuje maski somatyczne, bo osoby starsze rzadziej uskarżają się na smutek, częściej na rozmaite bóle, zaparcia i zmęczenie.

 

W jednym człowieku - kilku ludzi?

Nowości

Big Mind jest jedną z głównych praktyk nauczanych przez Genpo Roshi, służącą doświadczeniu oświecenia i odkryciu przez ludzi ich prawdziwego życia. Big Mind korzysta z technik psychologii Gestalt (Voice Dialogue) oraz teoretycznej bazy psychologii głębi, która zakłada, że w każdym człowieku istnieje co najmniej kilka osobowości.

 

"Czarna mewa goni białą mewę"?

Nowości

Refleksja nad nieograniczonymi możliwościami człowieka w niezwykłej powieści Richarda Bacha. Mewa Richarda Bacha umacnia w każdym z nas przekonanie o nieograniczonych możliwościach człowieka. Splatające się w tej niezwykłej powieści tradycje religii chrześcijańskiej i buddyzmu tworzą nową duchową jakość, sprawiając, że świat staje się zrozumiały i celowy.

 

Ostateczna bitwa wojny: Okinawa

Nowości

Monografia opisująca ostatnią z największych bitew II wojny - zdobycie Okinawy, które kosztowało ponad ćwierć miliona zabitych. Ostateczna bitwa opowiada o krwawych walkach na Okinawie w sposób, w jaki nie mówiono o nich nigdy wcześniej. Przyjmując punkt widzenia poszczególnych żołnierzy, Bill Sloan prezentuje porywającą i niezwykle osobistą historię bohaterstwa i poświęcenia uczestników tego ostatniego wielkiego starcia drugiej wojny światowej, opartą głównie na wywiadach z...

 

Brak wiadomości od Gurba to dobry Znak?

Nowości

Kosmita w gorącej Barcelonie ze swoim matematyczno-logicznym nastawieniem trafia prosto w realia ludzkiej codzienności. Dla niego zaczyna się wędrówka przez świat nieodgadnionych rytuałów i tajemniczych zachowań. Dla nas - wyborna zabawa przy jednej z najśmieszniejszych książek Eduardo Mendozy.

 

Susan Sontag uwrażliwia na widok cudzego cierpienia

Nowości

Rozwinięcie i uzupełnienie O fotografii. Autorka powraca do wielu kwestii poruszanych wcześniej, skupiając się jednak na zagadnieniu przedstawiania obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu.

 

Uważaj na Siewcę wojny

Nowości

"Siewca wojny" to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym człowieku, starającym się naprawić błędy, jakich dopuścił się setki lat temu.

 

Dunkierka. Opór do końca

Zapowiedzi

Winston Churchill stwierdził kiedyś, że wojen nie wygrywa się dzięki ewakuacjom, ale gdyby nie Dunkierka, Wielka Brytania mogłaby przegrać II wojnę światową. I tak by się zapewne stało, gdyby nie wahanie Hitlera, niszczyciele Royal Navy i pospolite ruszenie właścicieli brytyjskich „stateczków”, które przewiozły przez La Manche 340 tysięcy alianckich żołnierzy.

 

Talmud babiloński wreszcie po polsku

Zapowiedzi

Traktat Chagiga należy do Talmudu - źródła mało w Polsce znanego i do tej pory nieopublikowanego w całości po polsku, a ważnego zarówno dla studiów nad judaizmem, jak i literaturą żydowską i wczesnochrześcijańską. Dotychczas ukazało się zaledwie kilka traktatów talmudycznych.

 

Voodoo: bogowie, czary, rytuały

Nowości

W społeczeństwie panuje przekonanie, że voodoo jest czymś w rodzaju kultu satanistycznego, w którym zaklina się moce ciemności, aby pomogły zadręczyć niewinnych ludzi. Kult ten nie jest jednak konglomeratem szkodliwych zabobonów. Voodoo jest kompleksowym systemem religijnym i praktyczną filozofią życia, a w niemałej mierze także magicznym środkiem pozwalającym przetrwać pewnej kulturze.

 

Kryminał w cieniu sztokholmskich sex-clubów

Zapowiedzi

Młoda dziennikarka Annika Bengtzon pracuje "na stażu" w jednym ze sztokholmskich tabloidów i marzy o tym, by dostać tam stałą pracę. Pod nieobecność redakcyjnej koleżanki odbiera telefon - anonimowy świadek donosi, że na jednym z miejskich cmentarzy znajdują się zwłoki młodej kobiety... Dla Anniki może to być wielka szansa.

 

Paul Varley, Kultura japońska

Recenzje

"Nie wiem, kogo bardziej kocham: Jezusa czy Japonię" - to Uchimura Kanzō, który na przełomie wieków skandalizował Kraj Wschodzącego Słońca i był posądzany o obrazę jego majestatu. "Moi rodacy nienawidzą mnie z powodu Jezusa jako yaso [czyli chrześcijanina], a zagraniczni misjonarze nie lubią mnie z powodu Japonii jako ograniczonego nacjonalisty. To bez znaczenia - mogę stracić wszystkich przyjaciół, ale nie mogę stracić Japonii i Jezusa". Zaskoczeni, drodzy czytelnicy? Bo...

 

Twarzą w twarz z korporacją Celebrus

Nowości

Star Risk to firma ochroniarska, ale zakres jej działalności jest bardzo szeroki. Kiero­w­nictwo spółki - była major Marines, żołnierz służb specjalnych, który uciekł spod stryczka, włochaty kosmita Grok - podejmuje się przeróżnych zadań. Nie straszni im piraci rabujący górników z asteroid czy bandyci szantażujący premiera jednej z planet.

 

Nadepnęłam na węża - premiera wydawnictwa Karakter

Zapowiedzi

Już 20 kwietnia w księgarniach znajdzie się nowość wydawnictwa Karakter "Nadepnęłam węża" autorstwa Hiromi Kawakami.

 

Tej nocy w Lizbonie nie zapomnisz

Nowości

Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie,ostatniej bramie do wolnego świata.

 

Jedna z najważniejszych książek XX wieku

Zapowiedzi

„Wbrew wszystkiemu sądzę, że ludzie w głębi serca są naprawdę dobrzy. Nie potrafię budować swego życia w oparciu o chaos, cierpienie i śmierć. Obserwuję, jak świat powoli staje się dziki, czuję nadciągającą burzę. Czuję cierpienie milionów. Mimo to, gdy spojrzę na niebo, podświadomie czuję, że te okrucieństwa się skończą i na ziemię powrócą spokój i ukojenie”.

 

"I że Cię nie opuszczę..." - kontynuacja "Jedz, módl się i kochaj

Zapowiedzi

Pod koniec "Jedz, módl się, kochaj" Elizabeth zakochała się w Felipe. Wzajemne zauroczenie przerodziło się w płomienny romans. Zamieszkali razem w Ameryce, przyrzekli sobie dozgonną wierność i to, że nigdy nie wezmą ślubu.

 

Mężczyzna - instrukcja obsługi

Zapowiedzi

Poradnik dla kobiet utrzymany w żartobliwej konwencji "instrukcji obsługi". Instrukcja nie dotyczy jednak żadnego urządzenia, lecz... mężczyzny.

 

Nowa seria wydawnictwa Nasza Księgarnia

Zapowiedzi

KONTRAPUNKT to nowa seria Wydawnictwa Nasza Księgarnia, prezentująca szczególnie godne uwagi dzieła współczesnych twórców – wysmakowane literacko i skłaniające do refleksji.

 

Znajdź czas na tę książkę

Nowości

Czym jest czas? Jak nasz stosunek do czasu zmieniał się przez wieki i w jaki sposób czas wpływa na to, jak organizujemy nasze życie w społeczności? Barbara Adam zabiera czytelnika w podróż pełną odkryć, od mitologii i filozofii klasycznej po świat współczesny z jego szybkimi sieciami komputerowymi i globalnymi relacjami społecznymi.

 

Wiesz wszystko o Marleyu? Przeczytaj biografię jego żony

Nowości

Aby zrozumieć Boba Marleya - warto sięgnąć po tę książkę i posłuchać głosu kobiety, która towarzyszyła mu przez całe dorosłe życie, jako jego żona, matka jego dzieci, opiekunka, wspólniczka, członkini zespołu i duchowa siostra.

 

Oddajmy głos Pieśniarzowi

Nowości

Macie dość szkoły, nauczycieli, testów? Odwiedźcie Aramanth – miasto, w którym wszystko, nawet miejsce zamieszkania i kolor ubrania zależy od punktacji. To dopiero koszmar. Sytuację może odmienić śpiew Pieśniarza Wiatru, ale ktoś ukradł mu głos…

 

Ten egzorcysta radzi sobie z nieboszczykami

Nowości

Felix Castor zarabia na życie jako egzorcysta, więc radzenie sobie ze zmarłymi jest jego specjalnością. Dzięki, często przedziwnym, zleceniom, jakie dotąd otrzymał, sądzi, że widział już wszystko. Jednakże nocne wezwanie na osiedle w południowym Londynie dowodzi, że istnieją sprawy, które mogą go zaskoczyć.

 

Nowa książka Neila Gaimana na dniach

Zapowiedzi

Błyskotliwa, krótka, lecz treściwa opowieść oparta na tradycyjnej mitologii skandynawskiej, w której Neil Gaiman zabiera swych czytelników na szaloną wyprawę do krainy bogów i olbrzymów - i z powrotem.

 

"Pakt zabójców" - nowa powieść Wydawnictwa WAM

Nowości

Krakowskie wydawnictwo WAM przedstawia kolejną nowość - książkę autorstwa popularnego i poczytnego pisarza Maxa Gallo pt. "Pakt zabójców".

 

Nadchodzi Wilkołak

Nowości

Szczęśliwe życie Lawrence’a Talbota skończyło się tej nocy, kiedy umarła jego matka. Chłopak opuścił wiktoriański dwór, by szukać zapomnienia w dalekiej Ameryce.

 

Tomaš Halík dotyka ran

Nowości

Dotknij ran to najnowsza na polskim rynku książka „czeskiego Tischnera”, czyli księdza Tomaša Halíka. Chrześcijanie często nie chcą pamiętać lub wręcz buntują się przeciw temu, że fundamentem ich wiary jest Krzyż - czyli cierpienie i rany.

 

Spadkobierca Zakonu szuka magicznego artefaktu

Nowości

Gdzie szukać magicznego artefaktu, który nie chce być odnaleziony? Tylko Bóg jeden wie, i może jeszcze jasnowidz...  

 

Zamieszkaj w Mieście Szkła

Zapowiedzi

Już w kwietniu tysiące miłośniczek serii Dary Anioła będzie szturmować księgarnie w całej Polsce. 24 marca ukazał się trzeci tom serii zatytułowany "Miasto Szkła" amerykańskiej pisarki Cassandry Clare.

 

16 pragnień, które czynią nas nietolerancyjnymi

Nowości

W „16 pragnieniach” Steven Reiss twierdzi, że ludzie są w naturalny sposób nietolerancyjni wobec tych, którzy wyrażają wartości wyraźnie różne od ich własnych. Z powodu tej nietolerancji psycholodzy i psychiatrzy niekiedy mylą indywidualność z nienormalnością, błędnie diagnozując zaburzenia.

 

Litewskie tłumaczenie "Traktatu o łuskaniu fasoli" nominowane

Rynek zagraniczny

Litewskie wydanie "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego (Mintis, 2009) w tłumaczeniu Kazysa Uscili znalazło się w siódemce finalistów konkursu na najlepszy przekład roku, organizowanego przez Litewski Związek Tłumaczy Literatury.

 

Sorry, przepraszam

Nowości

Nicholas, angielski antropolog, wraz z żoną, wielbicielką Szekspira, przybywa do Australii Zachodniej, aby pisać pracę o rdzennych mieszkańcach kontynentu, do których jako "prawdziwy" Brytyjczyk odczuwa pogardę.

 

Zakamarki z nową partią sprawdzonych bestsellerów

Nowości

Już są - wyczekiwane przez wielu młodych czytelników zakamarkowe dodruki bestsellerów. Wśród nich - "Tajemnica kina" i masowo rabowanych psów.

 

Czuła jest noc F. S. Fitzgeralda po 43 latach ponownie w sprzedaży

Zapowiedzi

Czuła jest noc F. S. Fitzgeralda po 43 latach ponownie w sprzedaży! 17 lutego za sprawą Domu Wydawniczego REBIS trafi do księgarń ta trochę zapomniana powieść autora Wielkiego Getsby’ego. Wraz z nową edycją książka doczekała się nowego tłumaczenia przez Wojsława Brydaka.

 

Historia szpiegostwa i agentury

Nowości

Jest to wyczerpujące opracowanie historii szpiegostwa od czasów najdawniejszych po najnowsze. Szeroką panoramę dziejów szpiegostwa autor rozpoczyna od opisu funkcjonowania wywiadu w czasach starożytnych, według przekazów biblijnych, w czasie wojen perskich, w starożytnych Indiach i Japonii.

 

Jaka jest logika działania społecznego?

Nowości

Teorie socjologiczne interpretują i wyjaśniają ogólne procesy społeczne w oparciu o różne modele świata ludzkiego. W serii Współczesne Teorie Socjologiczne publikujemy najważniejsze dzieła reprezentujące te wizje rzeczywistości społecznej, które okazały się szczególnie znaczące po II wojnie światowej, i które uważamy za istotne do dzisiaj.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.