RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Tokarczuk laureatką szwedzkiej nagrody literackiej

Olga Tokarczuk i Jan Henrik Swahn, tłumacz Ksiąg Jakubowych na szwedzki, zostali laureatami pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (Domu Kultury i Teatru Miejskiego) w Sztokholmie.

 

Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone

Wydarzenia

5 października, podczas uroczystej gali w Teatrze Królewskim Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie zostały wręczone nagrody laureatom, których działalność w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury.  

 

Teatr, kuglarstwo i magia na XX edycji festiwalu Korczak

Najlepsze spektakle z Polski i ze świata wypełnią program jubileuszowej XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2016. Przed nami 12 dni jesiennych spotkań z teatrem dla maleńkich, młodych i dorosłych.

 

XX specjalna edycja Festiwalu Korczak 2016

Już 1 października rozpocznie się wyjątkowa jubileuszowa XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016.

 

Rozmowa z Davidem Lleonte: „Pisząc zdałem sobie sprawę, że kiedy piszę o tych prawdziwych faktach czy historiach, to ta moja powieść zamienia się w dystopię

Dwudziestego trzeciego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich późnym popołudniem gościliśmy urodzonego 1973 roku w Madrycie powieściopisarza, dramaturga Davida Lleonte.

 

Spotkanie z Piotrem Pazińskim: „Nie wiem, które z naszych książek będą trwały dłużej, ale na pewno większość z nich wyląduje na takim bibliotecznym cmentarzu"

Dwudziestego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich gościem spotkania wieczornego był pisarz, eseista, tłumacz Piotr Paziński. Spotkanie z autorem prowadził prof. Leszek Pułka.

 

Spotkanie z Jesusem Ruizem Mantillą: „Cisza jest dla mnie ideałem".

Dwudziestego pierwszego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich we wrocławskiej Mediatece późnym popołudniem naszym gościem był pisarz, dziennikarz „El Pais" Jesús Ruiz Mantilla.

 

Spotkanie z twórczością Adolfo Garcii Ortegi: „Kiedy czytam „Don Kichota", to właśnie czuję tą radość, ten przypływ radości".

Dzisiaj 20 lipca w środowe popołudnie naszym gościem będzie pisarz i tłumacz Adolfo Garcii Ortega. Urodził się w 1958 roku w Valladolid. Mieszka na stałe Madrycie i pokochał to miasto jak zdążył wcześniej opowiedzieć o tym tłumaczce i prowadzącej Małgorzacie Kolankowskiej.

 

Rozmowa z Peterem Šulejem: „..gdy wracam do moich tekstów po kilku latach odkrywam w nich zupełnie coś innego"

Gościem szesnastego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich był słowacki poeta, prozaik, założył wydawnictwo „Drewo a srd", redaktor naczelny czasopisma „Vlna" - Peter Šulej.

 

„Życie dzienne, życie nocne" - spotkanie z Andrijem Ljubką

Gościem drugiego spotkania, dnia 31.07 w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich był Andrij Ljubka, ukraiński poeta, prozaik i tłumacz. Urodził się w Rydze, ukończył szkołę wojskową w Mukaczewie.  

 
 

20. Festiwal Szekspirowski rusza w Gdańsku

Wydarzenia

Wielkie nazwiska i wybitne szekspirowskie realizacje wypełnią jubileuszowy program 20. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

 

Spotkanie z Eider Rodriguez - Literatura jest dla mnie rodzajem myślenia i mówienia

W niedzielę 17 lipca gościliśmy późnym popołudniem baskijską pisarkę Eider Rodriguez , autorkę dramatów, urodzoną w 1973 roku. Najpierw studiowała komunikację audiowizualną, później pracowała w wydawnictwie, tu jest pasja do literatury zaczęła się szybko rozwijać. Spotkanie prowadziła Małgorzata Kalinowska.

 
 

Lluís-Anton Baulenas po stokroć różny

Piętnastego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich późnym popołudniem mogliśmy spotkać się z Lluísem-Antonem Baulenas'em, pisarzem, dramaturgiem, scenarzystą, tłumaczem, językoznawcą, reżyserem teatralnym, aktorem, urodzonym w 1958 r. w Barcelonie.   Spotkanie prowadziła Małgorzata Kolankowska.

 

Dwudziesty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Luisa Leante i Piotr Paziński

Dziś o godz. 19.00 gościć będziemy Luisa Leante - pisarza, scenarzystę i dziennikarza. Zapraszamy do Mediateki!

 

Szesnasty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Eider Rodriguez i Peter Šulej

Pierwszym gościem dnia 16. będzie Eider Rodriguez - baskijska pisarka. Zapraszamy do Mediateki o godz. 19.00

 

Piętnasty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Lluís-Anton Baulenas i Petra Soukupová.

Dzień 15. (czyli półmetek) i pierwszy gość - Lluís-Anton Baulenas - Pisarz, dramaturg, scenarzysta, tłumacz, językoznawca, reżyser teatralny, aktor. Mediateka - godz. 19.00!

 

Czternasty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Jacek Hugo-Bader

Dziś zapraszamy tylko na JEDNO spotkanie - o 20.30 naszym gościem będzie Jacek Hugo-Bader. Zapraszamy do Mediateki!

 

Trzynasty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Pilar Adón i Hana Lundiaková

Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy do Mediateki na spotkanie z jedną z najbardziej znanych współczesnych pisarek hiszpańskich Pilar Adón.

 

Spotkanie ze znakomitym autorem książkowych komiksów Alfonso Zapico

Szóstego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym mogliśmy się spotkać ze znakomitym autorem powieści komiksowych Alfonso Zapico.

 

Ruszyła szósta polska edycja Miesiąca Spotkań Autorskich

62 pisarzy codziennie przez 31 dni: od 2 lipca do 1 sierpnia w Mediatece (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu) przy placu Teatralnym 5 we Wrocławiu dwa spotkania autorskie – o 19:00 i o 20:30. Czeka nas prawdziwa uczta literacka!

 

Międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich 2016 Gość honorowy – Hiszpania

62 pisarzy, dwa spotkania dziennie, od 2 lipca do 1 sierpnia we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu).  

 

Nominacje do Nagrody im. C. K. Norwida w 2016 roku i laureat narody "Dzieło Życia"

Ogłaszamy nazwiska nominowanych do Nagrody im.C. K. Norwida w 2016 roku w kategoriach literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr oraz laureata w kategorii Dzieło Życia !

 

W Światowej Stolicy Książki UNESCO ponownie rozdają pierwsze wyprawki czytelnicze

Na dobry początek” 2016 Do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu trafiają już po raz szósty wyprawki czytelniczce dla najmłodszych wrocławian.

 

Coraz bliżej literackiego lata - Festiwal Pięknej Książki w Rzeszowie 11-12 czerwca

38 wydawców wytypowanych przez Radę Programową zaprezentuje swoją ofertę podczas Festiwalu Pięknej Książki w Rzeszowie (11-12 czerwca). Oprócz spotkań z autorami i osobistościami świata kultury w Salonie Literackim, uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych oraz wystawach. Właśnie poznaliśmy pierwsze szczegóły programu wydarzenia organizowanego w ramach Bieszczadzkiego Lata z Książką.

 

Wystawa "Druki wrocławskiego Kalamburu"

Wydarzenia

W dniach 10 maja – 26 czerwca 2016 odbędzie się wystawa książek poświęconych teatrowi, wydawnictw poetyckich i prozatorskich oraz licznych druków ulotnych.

 

Nowa książka o Harrym Potterze w lipcu 2016!

Zapowiedzi

"Harry Potter i przeklęte dziecko" będzie nosiła tytuł nowa książka J.K. Rowling o młodym czarodzieju. Premiera to 31 lipca 2016. Fani już zacierają ręce.

 

Salon Poezji z Adamem Zagajewskim

Wyjątkowy Salon Poezji Adama Zagajewskiego, podczas którego usłyszymy wiersze w interpretacji samego Poety.

 

Wydawnictwo MG zaprasza do Katowic - promocja najnowszej książki Zbigniewa Białasa TAL

Wydawnictwa

Wydawnictwo MG zaprasza w imieniu Zbigniewa Białasa autora książek „Tal" oraz „Korzeniec" na spotkanie autorskie do Teatru Śląskiego.

 

Teatrzyki na cztery pory roku. Niech zabawa w teatr trwa cały rok!

1 września ukazała się nowa publikacja dla dzieci Wydawnictwa Szkolnego PWN: Teatrzyki na cztery pory roku Doroty Gellner i Danuty Gellnerowej. Książka zawiera 35 wierszowanych, krótkich przedstawień, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

Recenzja: „Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej” Tomasz Ciesielski

Recenzje

,,Ciało jest naszym ogólnym sposobem posiadania świata” – tymi słowami, zaczerpniętymi z rozważań Merleau-Ponty’ego warto rozpocząć pisanie o książce Tomasza Ciesielskiego ,,Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej”. Studium, które udostępnia Czytelnikowi autor wzbogaca skromną jeszcze tradycję badawczą, jaką dysponuje teatrologia i performatyka.

 

"Właśnie kocham. Poświatowska" - spektal muzyczny w Teatrze Polonia

Wydarzenia

Dokładnie 9 maja 2015 r. Halina Poświatowska świętowałaby swoje 80. urodziny i właśnie tego dnia zapraszamy na muzyczny spektakl oparty o jej teksty – głównie pełne emocji wiersze, ale też fragmenty prozy czy listów poetki do bliskich jej ludzi. Słowa Haliny Poświatowskiej będą prowadzić widzów przez subtelny i pełen delikatnych niuansów świat uczuć, a także przez obecne w jej twórczości z racji życiorysu poetki najważniejsze tematy, czyli miłość, przemijanie i śmierć. Tekstom towarzyszyć...

 

Hryhorij Semenczuk poeta i muzyk - Świat jest piosenką wariata

Ostatniego dnia 5. edycji Miesiąca Spotkań Autorskich ze strony ukraińskiej gościliśmy Hryhorija Semenczuka, poetę, muzyka, działacza kulturalnego, inicjatora wielu festiwali literackich na Ukrainie.

 

Hałyna Kruk - Wszystko może być poezją

Przedostatniego dnia 5.edycji Miesiąca Spotkań Autorskich wieczór wypełniło spotkanie z kolejną ukraińską poetką i tłumaczką Hałyną Kruk.

 
 

Dwudziesty Pierwszy Dzień Miesiąca Spotkań Autorskich Agda Bavi Pain i Łarysa Denysenko

W sobotę odwiedzą nas w Mediatece przy ul. Teatralnej: Agda Bavi Pain, poeta, prozaik i publicysta i Łarysa Denysenko, pisarka i adwokat. Serdecznie zapraszamy

 

Kateřina Tučková - Czarownice były i są wśród nas

W piątkowe lipcowe popołudnie gościem Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu była czeska powieściopisarka, publicystka i kuratorka Kateřina Tučková.

 

Jiří Hájíček i Anatolij Dnistrowyj - Nasz świat to niekończąca się opowieść

Dziewiętnastego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich mogliśmy się zapoznać z twórczością Jiří Hájíčka, czeskiego autora opowiadań i powieści oraz Anatolijem Dnistrowym, ukraińskim poetą, eseistą, powieściopisarzem i plastykiem.

 

Dziewiętnasty Dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Jiří Hájíček i Anatolij Dnistrowyj

W czwartek będziemy mogli spotkać się z: Jiří Hájíčekiem, czeskim autorem opowiadań i powieści i Anatolijem Dnistrowyjem, ukraińskim poetą, eseistą, powieściopisarzem i plastykiem. Serdecznie zapraszamy!

 

Pavol Rankow - Kiedy historia zostaje świadkiem literackiej inspiracji

W sobotę byliśmy świadkami bardzo ciekawego spotkania ze słowackim pisarzem Pavlo Rankovem prozaikiem, publicystą i eseistą. Przedstawił nam fragmenty swojej najnowszej powieści pt. „Matki", przetłumaczonej przez Tomasza Grabińskiego i opublikowanej w wydawnictwie Książkowe Klimaty.

 

Spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem - Między ludową rubasznością a humorem Hrabala

Drugim gościem trzynastego dnia 5.edycji Miesiąca Spotkań Autorskich był ukraiński pisarz, scenarzysta, dziennikarz Jurij Wynnyczuk.

 

Ostap Sływyńskij - Poezja na najwyższej strunie

Trzeci dzień Miesiąca Spotkań Autorskich miał otworzyć Krzysztof Varga, lecz nie dojechał utonąwszy w korku na autostradzie. Magda Piekarska zrekompensowała to publiczności czytając fragmenty jego książki „Masakra" i „Gulasz z turula".

 

Salon poezji Adama Zagajewskiego

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu Zeszytów Literackich na salon poezji Adama Zagajewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Teatrzyk Zielona Gęś - polecają Iskry

Nowości

Wydawnictwo Iskry poleca na wakacyjną lekturę scenki najmniejszego Teatru Świata, jakie zostały wydrukowane w „Przekroju" w latach 1946–1950 przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

 

„Niezapominajki" wg poezji Anny Frajlich

Wydawnictwa

Wydawnictwo FORMA Pawła Nowakowskiego oraz Teatr Anny Gielarowskiej zapraszają na spektakl „Niezapominajki" wg. poezji Anny Frajlich.

 

Teatralne Święto na WTK 2015

Z okazji 250. rocznicy ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego i trwających w całym kraju obchodów tego jubileuszu patronem 6. Warszawskich Targów Książki został Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dzięki temu po raz pierwszy w historii tego wydarzenia teatr, który jest nierozłącznie związany z życiem społecznym i literaturą, będzie tak widocznym tematem.

 

Światowy Dzień Teatru z Impulsem

Nowości

Krakowska Oficyna Wydawnicza IMPULS zaprasza na obchody Światowego Dnia Teatru połączone ze specjalną promocją cenową!

 

Do 17 kwietnia | zgłaszanie kandydatur do XIV edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Wydarzenia

Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do zgłaszania kandydatur do XIV edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Termin zgłaszania kandydatur upływa 17 kwietnia 2015 r.

 

Teatralność u Th. Bernharda - prezentacja książki

Wydarzenia

Austriackie Forum Kultury zaprasza na prezentację książki Agaty Wittchen-Barełkowskiej pt. „Kategoria teatralności w dziele Thomasa Bernharda", opublikowaną w 2014 roku przez poznańskie wydawnictwo Nauka i Innowacje.

 

W 2015 r. obchodzimy Rok św. Jana Pawła II, Jana Długosza i Polskiego Teatru

Wydarzenia

Św. Jan Paweł II oraz Jan Długosz decyzją Sejmu zostali ogłoszeni patronami 2015 r. Rozpoczęty właśnie rok jest również w sposób szczególny poświęcony Polskiemu Teatrowi. 5 grudnia 2014 r. posłowie podjęli specjalne uchwały w tych sprawach.  

 

"Szalbierz" Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie"

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością polecamy Państwu spektakl Szalbierz Györgya Spiró! Głośna sztuka węgierskiego pisarza o ojcu polskiej sceny narodowej – Wojciechu Bogusławskim – zostanie wystawiona w 250. rocznicę polskiego teatru publicznego.    

 

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Litery i słowa"

Zapraszamy na 9. edycję festiwalu, na którym będziemy mogli spotkać artystów z różnych stron świata. Festiwal to niesamowita gratka dla miłośników sztuki opowiadania, muzyki, tańca, a także teatru. Impreza odbędzie się w dniach 19-23 listopada w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Opowiadacz w opałach – Dan Yashinsky na 9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa”.

Wydarzenia

Jednym z najważniejszych wydarzeń 9. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” (19-23 listopada, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie będą spektakle Dana Yashinsky‘ego z Kanady, który w niezwykłych, kameralnych opowieściach przypomni o tym, jak blisko historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą.

 

Nietypowa adaptacja nietypowej powieści. "Morfina" Twardocha w postindustrialnej przestrzeni

Wydarzenia

Prapremiera „Morfiny”, według głośnej powieści Szczepana Twardocha, w reżyserii Eweliny Marciniak i adaptacji Jarosława Murawskiego odbyła się w sobotę w postindustrialnej przestrzeni Galerii Szyb Wilson w Katowicach.

 

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“, odbędzie się w Instytucie Teatralnym Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1. w dniach 19-23 listopada 2014.

 

Różewicz Open Festiwal

Wydarzenia

Premiery spektakli, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z artystami przypomną twórczość Tadeusza, Stanisława i Janusza Różewiczów podczas Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014.

 

„Koniec świata w Breslau” na deskach teatru

Wydarzenia

Trwają prace nad scenariuszem spektaklu na podstawie kryminału wrocławskiego mistrza tego gatunku, Marka Krajewskiego. Zobaczymy go na scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu.

 

Dwie poetyki, dwa różne kraje: Polska i Szkocja, ale wrażliwość bardzo podobna

Wczoraj na kolejnym spotkaniu we wrocławskiej Mediatece gościli nagradzani poeci z dużym i cenionym dorobkiem; Polskę reprezentował Ryszard Krynicki, Szkocję - Liz Lochhead.

 

MFK Wrocław 2014 - Szajba na troopie

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014 rozpocznie się już za tydzień, dokładnie we wtorek 27 maja. Startujemy spektaklem grupy Teatrakcja zatytułowanym Szajba na troopie, do którego scenariusz napisali uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich z ubiegłych lat: Marta Matyszczak i Michał J. Zieliński.

 

Dzieci z Bullerbyn z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym

W czwartek 3 kwietnia 2014 o godzinie 11:00 na Scenie Kameralnej zostanie zagrany spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym – Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk

 

Konkurs z Wydawnictwem Dreams

Konkursy

Wydawnictwo Dreams i Portal Księgarski zapraszają do udziału w konkursie! Do wygrania zestaw trzech książek dla młodych czytelników.

 

Z życia marionetek (Recenzja książki Lidii Miś W pewnym teatrze lalek...)

W pewnym teatrze lalek... to kolejna książka Lidii Miś, pochodzącej z Podkarpacia autorki, która zdążyła już zdobyć sobie uznanie czytelników i krytyków z całego kraju. Pozycja przeznaczona jest głównie dla młodych odbiorców, powinna jednak zainteresować także wszystkich tych wielbicieli literatury, którzy cenią sobie bezpretensjonalność, dowcip i umiejętność snucia opowieści.

 

"Pokolenie solo" w Instytucie Teatralnym

Wydawnictwa

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na pierwsze z cyklu spotkań promujących książkę "Pokolenie Solo. O co chodzi w nowym tańcu?

 

"W pewnym teatrze" Lidia Miś

23 lutego w Wydawnictwie Dreams ukaże się najnowsza książka Lidii Miś, w której poznamy historię pewnej marionetki.

 

Literatura stosowana: dlaczego nie warto podróżować?

Wydarzenia

19 grudnia o godz. 19.00 w warszawskim Teatrze Studio odbędzie się spotkanie z Wojciechem Tochmanem i Krzysztofem Środą. Będzie to kolejne spotkanie cyklu „Literatura stosowana”.

 

Nowość wydawnictwa Axis Mundi: "Dziedzictwo Sinobrodego. Śmierć i tajemnice od Bartoka do Hitchcocka."

Nowości

Wydawnictwo Axis Mundi poleca swoją najnowszą publikację "Dziedzictwo Sinobrodego. Śmierć i tajemnice od Bartoka do Hitchcocka". Biblioteka Teatru Wielkiego - Opery Narodowego.

 

Promocja I tomu ,,Listów" do rodziny, przyjaciół i tzw. wrogów S. I. Witkiewicza

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy w likwidacji zaprasza na promocję I tomu "Listów do rodziny, przyjaciół i tzw. wrogów" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

Węgierska nagroda dla Bohdana Zadury

Wydarzenia

Polski poeta i tłumacz literatur narodów Europy środkowej i wschodniej, redaktor naczelny miesięcznika "Twórczość" uhonorowany został w Budapeszcie nagrodą im. Gábora Bethlena.

 

"Daisy" monodram w wykonaniu aktorki Aldony Struzik

Wydarzenia

Aktorka Teatru Polskiego z Wrocławia Aldona Struzik zaprasza do Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, na monodram poświęcony Księżnej Daisy von Pless pt. "Daisy", autorstwa Zbyszka Niedźwieckiego Ravicza.

 

Dwa tysiące książek zebranych w Chorzowie

Wydawnictwa

Giełda książki i Fredro w wykonaniu aktorów Teatru Rozrywki – już w piątek na ulicach Chorzowa.

 

Promocja Dziennika Żałobnego w Tajnych Kompletach

Nowości

Zapraszamy wszystkich do "Tajnych kompletów" na spotkanie poświęcone promocji pierwszej publikacji wydawnictwa Teatru Polskiego we Wrocławiu "Dziennika żałobnego" Rolanda Barthes'a:

 

Spotkanie literackie o Hannah Arendt w Teatrze Żydowskim (Falk, Szaflarska, Grzela, Posmysz, Sobelman) 12 maja

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w najbliższą niedzielę 12 maja o 14.00 Teatr Żydowski zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, poświęcone tym razem Hannah Arendt.

 

Polska odsłona międzynarodowego projektu „Ganymed goes Europe”

Wydarzenia

Łączący malarstwo, literaturę i teatr „Ganymed goes Europe” to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów - od maja do lipca 2013 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

Nagroda Literacka Miasta Łodzi im. Tuwima - 100 tys. zł

Wydarzenia

100 tysięcy złotych - tyle otrzyma laureat reaktywowanej właśnie przedwojennej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi. Przyznana będzie w grudniu, podczas Festiwalu Puls Literatury, po uroczystym koncercie w Teatrze Nowym.

 

Premiery z Wydawnictwa Bellona

Nowości

Bellona zabiera swoich czytelników w podróż na daleką północ, a także na salony XIX-wieku i do roku 1981.

 

Miłosne Dramatorium w Teatrze Barakah

Wydarzenia

Stowarzyszenie Willa Decjusza, Szwajcarska Fundacja dla Kultury i Teatr Barakah zapraszają na czytanie opowiadań z tomu „Romantycy. Historie o miłości” Annette Mingels - szwajcarskiej pisarki w rewelacyjnym przekładzie Iwony Nowackiej.

 

Laureaci Paszportów Polityki 2012

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Znamy już laureatów XX Paszportów Polityki. Uroczysta Gala miała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

 

Czynne Poniedziałki - Magiel Literacki z Nataszą Goerke

Wydarzenia

7.01.2013 / godz. 19:00 / Scena Kameralna Gościem profesora Stanisława Beresia będzie Natasza Goerke.

 

Festiwal After Schulz

Od 10 do 12 grudnia w Chicago w Teatrze Chopina odbywać się będzie „After Schulz”, festiwal i konferencja poświęcona sylwetce Brunona Schulza.

 

Zaproszenie na spotkanie " O sztuce przekładu"

Wydawnictwa

Wydawnictwo W.A.B. oraz Teatr Polski zapraszają na spotkanie „ O sztuce przekładu”, wokół „Burzy” Williama Shakespeare’a w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

 

MCKiS prezentuje sztukę "Złoty smok / Der goldene Drache Roland Schimmelpfennig"

Wydarzenia

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki prezentuje polską prapremierę wybitnego tekstu Rolanda Schimmelpfeniga Złoty Smok.

 

Magiel Literacki z Jackiem Hugo-Baderem

Wydarzenia

W pierwszym w tym sezonie Maglu literackim gościem profesora Stanisława Beresia będzie Jacek Hugo-Bader.

 

Nominacje do Nagrody im. Jana Długosza

Z 50 zgłoszonych do Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza książek, 10 wydanych w roku 2011 zostało nominowanych do Nagrody Głównej.

 

Debata poświęcona Halinie Mikołajskiej w Teatrze Polskim

Wydarzenia

29 października, w poniedziałek, o godzinie 18.00, zapraszamy na IV Publiczną Debatę Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego dedykowaną Halinie Mikołajskiej, która była aktorką Teatru Polskiego i bohaterką książki Joanny Krakowskiej Mikołajska. Teatr i PRL.

 

Spektakl "James X" Gerarda Mannixa Flynna na Conrad Festival 2012

Wydarzenia

We wtorek (23 października) o godz. 21.00 zapraszamy do Teatru Bagatela - Scena na Sarego (ul. Sarego 7) na wstrząsający monodram James X, napisany przez Gerarda Mannixa Flynna i wyreżyserowany przez Gabriela Byrne'a. Od dzisiaj czekamy na zgłoszenia osób, które chcą obejrzeć spektakl.

 

Zaproszenie na promocję książki Elżbiety Baniewicz "Dziwny czas - szkice o teatrze..."

Wydarzenia

Instytut Książki oraz Redakcja miesięcznika "Twórczość" zapraszają na 25 września do Instytutu Teatralnego na spotkanie autorskie z Elżbietą Baniewicz.

 

Przypowieść Mrożka w Krakowie

Wydarzenia

"Karnawał albo druga żona Adama" - nowy utwór mistrza dramatu, Sławomira Mrożka wystawi jesienią 2013 r. krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego - informuje "Dziennik Polski".

 

Teatr Zar nagrodzony w Edynburgu

Nagrody

Spektakl „Cesarskie cięcie” wrocławskiego Teatru ZAR zdobył Herald Angel – prestiżową nagrodę przyznawaną dla najlepszego, zdaniem krytyków „The Herald”, spektaklu na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Przedstawienie nominowane jest także do nagrody Total Award.

 

Zmarł Erwin Axer, wybitny twórca polskiego teatru

Reżyser teatralny, eseista i pedagog, jeden z największych twórców powojennego teatru; wieloletni dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego w Warszawie zmarł w niedzielę w nocy. Miał 95 lat.

 

Spotkanie autorskie z Tadeuszem Slobodziankiem

Teatr na Woli oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem autorem książki "Śmierć proroka i inne historie o końcu świata".

 

Odwiedzą miejsca opisane przez Singera

Warsztaty języka jidysz i spektakle teatralne złożą się na festiwal „Śladami Singera”, który odbywać się będzie od czwartku w sześciu miastach Lubelszczyzny.

 

Międzynarodowe Biennale X Spotkania Teatralna "Terapie i Teatr"

Wydarzenia

Poleski Ośrodek Sztuki oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Teatrem Nowym, Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Austriackim Forum Kultury oraz Stowarzyszeniem "Obszary Kultury" organizuje Międzynarodowe Biennale X Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr"

 

Fabryka skór z zabich cipek - czytanie performatywne

Goethe-Institut, Teatr Powszechny, Agencja Dramatu i Teatru ADiT zapraszają na czytanie performatywne Oliver Kluck „Fabryka skór z żabich cipek”, przekład: Iwona Uberman.

 

Warsztaty dla dzieci w święto UKSW

Galeria "Przy Automacie" i Teatr Akademicki UKSW "Ale o co chodzi?" zapraszają na święto UKSW (28 MAJA, godz. 10.00) na Legendy Warszawskie - warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci. Zapraszamy dzieci zarówno pracowników i studentów UKSW, jak i mieszkańców Warszawy i okolic.

 

Czytanie we Wrocławiu – tak było!

Z okazji Światowego Dnia Książki w niedzielę 22.04.2012 czytaliśmy pod chmurką wraz z dziećmi i aktorami Wrocławskiego Teatru dla Dzieci bajki Tomiego Ungerera.

 

Mikołajska. Teatr i PRL" Joanny Krakowskiej w finale Nagrody Literackiej Gryfia

Wydawnictwa

Miło nam poinformować, że książka "Mikołajska. Teatr i PRL" Joanny Krakowskiej znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”.    

 

Lubiewo na scenie w Goeteborgu

Sztuka "Lubiewo - Wyspa Miłości" na podstawie skandalizującej powieści Michała Witkowskiego od piątku gości na dużej scenie Teatru Miejskiego w Goeteborgu. To pierwsza inscenizacja powieści Witkowskiego za granicą.

 
 

W obronie polskiego teatru

"Teatr nie jest firmą ani produktem, widz nie jest klientem. Nie rezygnujmy z artystów, rezygnujmy z niekompetentnych decydentów" - wzywają sygnatariusze "Listu ludzi teatru przeciwko degradacji polityki kulturalnej w Polsce".

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.