RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Kraków świętuje urodziny Lema!

Wydarzenia

Spacer śladami Stanisława Lema, pokaz filmu „Kongres” i debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” – tak 10 i 12 września Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema. Pisarz, który wychował pokolenia czytelników na całym świecie i doczekał się zarówno planetoidy jak i pierwszego polskiego satelity naukowego ochrzczonych swoim nazwiskiem, 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

 

95. Urodziny Julii Hartwig - (ur. 14 VIII 1921)

Wydarzenia

14 sierpnia poeta, tłumaczka Julia Hartwig obchodzi dziewięćdziesiąte piąte urodziny!

 
 

"Twórczość jest zawsze tylko ekspedycją w kierunku prawdy" ­ F. Kafka

Rynek, Wydarzenia

Dnia 3 lipca obchodzimy rocznicę urodzin wybitnego pisarza Franza Kafki.

 

Co łączy Mika Tysona i Czesława Miłosza?

Rynek, Wydarzenia

Dnia 30 czerwca urodzili się zarówno wybitny polski poeta, jak i jeden z najbardziej znanych na świecie pięściarzy.

 

Dzisiaj urodziny francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Autor wielu wspaniałych książek (chociaż znany jest głównie jako autor „Małego Księcia"). "Doświadczenie nas uczy, że miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.  

 

MG zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego

Wydawnictwo MG zaprasza Państwa na kolej na rocznicę Jana Kochanowskiego obchodzoną w stolicy!

 

90. Urodziny Tadeusza Konwickiego w pierwszy dzień lata

Wydarzenia

Kino Atlantic, Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Studio Filmowe ZEBRA, Ognisko Teatralne „U Machulskich”, Maria Konwicka zapraszają na 90. urodziny Tadeusza Konwickiego w Pierwszy Dzień Lata.

 

Wystawa w Muzeum Niepodległości na urodziny

Pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, jego listy do pierwszej narzeczonej oraz wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza będzie można m.in. od czwartku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości.

 

170. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. W Oblęgorku można oglądać biurko pisarza

Pałacyk w Oblęgorku stał się własnością Henryka Sienkiewicza dzięki narodowej zbiórce Polaków.

 

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego

Wydarzenia

23 kwietnia w Krakowie zostanie otwarty Pawilon Józefa Czapskiego. Będą w nim prezentowane jego prace oraz stała ekspozycja poświęcona życiu intelektualisty, pisarza, malarza i współtwórcy paryskiej „Kultury

 

Zapraszamy na Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego - Wieczór Austriacki

Wydarzenia

Kino Atlantic zaprasza 4 marca (piątek) o godz. 18.30 na Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego – Wieczór Austriacki.

 

Dziś urodziny Fryderyka Chopina!

206 lat temu, 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Poznaj najwybitniejszego polskiego kompozytora dzięki książkom Państwowego Instytutu Wydawniczego!

 

70. urodziny Rafała Wojaczka

W tym roku Rafał Wojaczek obchodziłby swoje 70 urodziny. Chcąc upamiętnić tę rocznicę, Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka i przygotował cykl spotkań poświęconych poecie oraz jego twórczości. Pierwsza część obchodów odbyła się w maju – miesiącu, w którym zmarł Wojaczek, na drugą Instytut zaprasza 3 i 4 grudnia – w rocznicę urodzin poety.

 

Wieczór urodzinowy Agnieszki Osieckiej

Na wieczór urodzinowy Agnieszki Osieckiej 27 października o godz. 19.00 zapraszają: Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

Czytelnicy Lema do piór!

Wydarzenia

Z okazji 94. rocznicy urodzin Stanisława Lema serwis www.lem.pl we współpracy z www.lubimyczytac.pl zapraszają do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję książki Stanisława Lema.

 

90. urodziny Andrei Camilleriego

Rynek zagraniczny

90 lat kończy w niedzielę włoski pisarz Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Autorem bestsellerów został w wieku 70 lat. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.

 

111. urodziny Witolda Gombrowicza

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie przypominają o sto jedenastej rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza:

 

592. Urodziny Łodzi w Pałacu Biedermanna - spotkanie wokół książki Miasto w mojej pamięci. Powojenne wspomnienia Niemców z Łodzi.

Wydawnictwa

Już w przyszłą sobotę, tj. 25 lipca od godz. 14.00 do 18.00, zapraszamy do wspólnego świętowania 592. Urodzin Łodzi w Pałacu Biedermanna.

 

Pippy Pończoszanka ma 70 lat!

Szwedzka książka dla dzieci o dziewczynce-łobuzie obchodzi w tym roku 70 urodziny! Stworzona przez Astrid Lindgren postać Pippi podbija serca czytelników swoją zaradnością, oryginalnością i niekonwencjonalnymi zachowaniami.

 

Urodziny Jego Świątobliwości Dalajlamy

Wydawnictwa

6 lipca Jego Świątobliwość Dalajlama będzie obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie organizowane przez Wspólnotę Tybetańską w Polsce, z udziałem bliskiego ucznia Dalajlamy, J. E. Desi Rinpocze ze szkoły Gelugpa.

 

Czesław Miłosz - 104. rocznica urodzin

Wydawnictwa

30 czerwca 2015 przypada 104. rocznica urodzin Czesława Miłosza, poety, prozaika, eseisty, tłumacza,

 

Jubileusz Adama Zagajewskiego

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na obchody siedemdziesiątych urodzin Adama Zagajewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów, które odbędą się 20. czerwca o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26, Kraków).

 

70. urodziny Pippi Pończoszanki

70 lat temu córka Astrid Lindgren, Karin, otrzymała od mamy prezent na swoje dziesiąte urodziny. Był to manuskrypt przygód zwariowanej dziewczynki, którą miał pokochać cały świat.

 

Josif Brodski - 75. urodziny

Wydarzenia

24 maja mija siedemdziesiąta piąta rocznica urodzin Josifa Brodskiego, poety,

 

Rok Rafała Wojaczka

Wydarzenia

Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka, pragnąc upamiętnić tym 70. rocznicę urodzin autora. W ramach obchodów przygotowano spotkania i wydarzenia poświęcone poecie i jego twórczości – na pierwsze z nich Instytut Mikołowski zaprasza już w maju.

 

Rozpoczęły się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka

Rynek zagraniczny

W całych Włoszech i w wielu krajach 4 maja rozpoczynają się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka. Dokładna data jego przyjścia na świat nie jest znana; urodził się w maju lub czerwcu 1265 roku we Florencji.

 

Criocoteka - obchody 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora

Wydarzenia

Cricoteka zaprasza na wystawę Tadeusza Kantora (1915-1990) i Marii Stangret (ur. 1929), żony artysty, malarki, od 1956 roku członkini zespołu Teatru Cricot 2 i czołowej aktorki tego Teatru, towarzyszącej artyście przez wiele, wiele lat w jego artystycznych zmaganiach i wędrówkach po świecie.  

 

Dziś urodziny Wilkonia

Dziś 85. urodziny Józefa Wilkonia, wybitnego malarza, grafika, autora ilustracji do ponad 100 książek dla dzieci. A już jutro otwarcie wystawy "85 ilustracji Józefa Wilkonia" w Galerii Brzozowa Stołecznego Centrum Edukacji Kulturlanej. Ekspozycję oglądać będzie można do 9 marca.

 

Urodziny Grahama Mastertona!

Wydawnictwa

Dzisiaj Graham Masterton, jeden z najpopularniejszych pisarzy anglojęzycznych w naszym kraju, obchodzi swoje 69 urodziny! REBIS życzy wszystkiego najlepszego i jeszcze wielu nowych książek!    

 

70-te urodziny Małgorzaty Musierowicz

Wydarzenia

9 stycznia 70 lat kończy autorka bardzo popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Powołani przez nią do życia bohaterowie poznańskiej sagi rodzinnej zatytułowanej "Jeżycjada" do dziś wzbudzają wiele emocji dzięki wciąż powstającym nowym tomom. Życzymy Pani Małgorzacie wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!

 

Zbigniew Herbert - 90. rocznica urodzin

Wydawnictwa

Dzisiaj obchodzimy 90 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta (29 października 1924 - 28 lipca 1998)

 

Herbert 2014 - obchody 90. rocznicy urodzin Poety

Wydarzenia

Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową.

 

Urodziny Julii Hartwig

93 lata temu, 14 sierpnia 1921 roku, urodziła się w Lublinie Julia Hartwig. Z okazji rocznicy urodzin Autorce życzymy wielu lat w szczęściu i zdrowiu oraz wielu pięknych natchnień, które zamienią się w nowe wiersze. Wydawnictwo a5 zapowiada nową książkę Julii Hartwig, która ukaże się. Będzie to zbiór rozmów, jakie na przestrzeni kilkunastu lat przeprowadził z Poetką Jarosław Mikołajewski. Na tom „Największe szczęście, największy ból” złoży się również wspomnienie Julii Hartwig o Józefie...

 

Targowe premiery Dwóch Sióstr

Wydawnictwo Dwie Siostry prezentuje trzy książki, które będą miały swoje premiery podczas V Targów Książki w Warszawie: „Urodziny prawie wszystkich”, „Słodkie abecadło” i „Typogryzmol”.

 

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego

Wydawnictwa

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Karskiego – legendarnego kuriera. Był jednym z najwspanialszych Polaków, człowiekiem niezwykłej odwagi i determinacji, uosobieniem człowieczeństwa.  

 

100 rocznica urodzin Bohumila Hrabala

Wydarzenia

28 marca 1914 urodził się czeski pisarz, który wywarł znaczący wpływ na literaturę światową. Kojarzymy go przede wszystkim z głośną powieścią, które doczekało się ekranizacji - "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W swoich książkach opisywał Pragę jako miejsce wyjątkowe, magiczne.

 

Rok Tove Jansson

Wydarzenia

Z okazji 100-lecia urodzin Tove Jansson, fińskiej twórczyni ukochanych przez dzieci i dorosłych książek o Muminkach, w trasę po Polsce rusza wystawa przedstawiająca jej życie i sztukę z różnych perspektyw.

 

Czytelnictwo zaczyna się od dzieciństwa

Wydarzenia

2 marca zakończyły się Poznańskie Spotkania Targowe, w których uczestniczyło 49 wydawców i około 40 tys. odwiedzających. Wśród wystawców znalazły się m.in Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Literatura, Publicat, a także instytucje kulturalne, jak np. Centrum Sztuki Dziecka. Publikacje skierowane do młodego czytelnika prezentowane były także na stoiskach miast partnerskich Poznania: Brna (Czechy), Györ (Węgry) i Hannoveru (Niemcy).

 

Jarosław Iwaszkiewicz bohaterem Big Books Festiwal 2014

Wydarzenia

120. rocznika urodzin Iwaszkiewicza jest pretekstem do tego, aby uczynić go bohaterem warszawskiego festiwalu literackiego, który w tym roku będzie się odbywać 14-15 czerwca.

 

Urodziny Grahama Mastertona

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Graham Masterton, jeden z najpopularniejszych w naszym kraju pisarzy brytyjskich, obchodzi dzisiaj swoje 68 urodziny. Życzymy mu wszystkiego najlepszego, zdrowia, dobrej kondycji i nieustającej weny twórczej.

 

Dzień z Markiem Hłaską

Wydarzenia

Program Drugi Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z Markiem Hłaską. 14 stycznia, w dniu 80. rocznicy urodzin pisarza Dwójka przypomni fragmenty jego książek, będą wspomnienia i rozmowa z autorem biografii autora "Pięknych dwudziestoletnich".

 

67. urodziny Stanisława Barańczaka

Wydarzenia

13 listopada 1946 urodził się poeta, tłumacz m.in. Szekspira, Cummingsa, krytyk literacki - Stanisław Barańczak.

 

Jubileusz 90. urodzin Józefa Hena - spotkanie i benefis z Trójce!

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, 8 listopada Józef Hen obchodzi 90 urodziny. W listopadzie świętujemy jubileusz wybitnego pisarza, scenarzysty i reżysera.    

 

Już niebawem 100. rocznica urodzin Alberta Camusa

Wydarzenia

7 listopada 2013 roku mija 100. rocznica urodzin Alberta Camusa. Z tej okazji warto przypomnieć książkę Albert Camus. Biografia autorstwa Oliviera Todda, w przekładzie Jana Kortasa.

 

100. rocznica urodzin Alberta Cossery'ego, autora powieści "Szyderstwo i przemoc".

Nowości

Szanowni Państwo, 3 listopada mija 100. rocznica urodzin Alberta Cossery’ego, autora powieści "Szyderstwo i przemoc".

 

Alfabet Bobkowskiego - nowy serwis Polskiego Radia

Wydarzenia

Na 100-lecie urodzin Andrzeja Bobkowskiego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy poświęcony "chuliganowi wolności" - niezwykłemu publicyście, rowerzyście, modelarzowi i podróżnikowi, a przede wszystkim wielkiemu pasjonatowi życia.

 

Italo Calvino. 90. rocznica urodzin z książkami jubilata

Nowości

Szanowni Państwo, 15 października 1923 roku urodził się Italo Calvino – dziennikarz, prozaik i eseista. Z okazji 90. rocznicy urodzin wydawnictwo W.A.B. przypomina jego utwory.

 

Zapowiedź: "Zebrane" Marcin Baran

Nowości

W związku z ukończeniem przez Marcina Barana 50 lat, Wydawnictwo EMG ma zaszczyt przedstawić tom wierszy zebranych poety.

 

Urodziny Juliana Tuwima

Wydarzenia

Rok 2013 jest Rokiem Tuwima, a zatem słyszymy o poecie całkiem często. Dzisiaj (13 września) jest jeszcze dodatkowy powód, dla którego warto pochylić się nad postacią poety - 119. rocznica jego urodzin.

 

Czytanie Fredry

Wydarzenia

W 2013 roku przypada 220 rocznica urodzin hrabiego Aleksandra Fredry. Z tej okazji zapraszamy na wspólne czytanie dzieł tego twórcy już 7 września. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

6. urodziny Zakamarków

Wydawnictwo Zakamarki z Poznania będzie świętowało swoje 6. urodziny w niedzielę, 25 sierpnia w parku Starego Browaru od 12. do 16.

 

86. urodziny profesora Janusza Tazbira

Wydarzenia

5 sierpnia obchodził swoje 86. urodziny historyk, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce - Janusz Tazbir.

 

Krzysztof Jung - 62. rocznica urodzin

Nowości

Krzysztof Jung (11 VII 1951-5 X 1998), malarz, performer, pedagog, przyjaciel "Zeszytów Literackich".

 

Rok 2013 rokiem Kafki – 130 rocznica urodzin pisarza

Rynek zagraniczny

Franz Kafka (1883–1924), czeski pisarz, tworzący w języku niemieckim, autor powieści "Proces", "Zamek" i "Ameryka", jedna z czołowych postaci światowej literatury XX wieku.

 

2 lipca Urodziny Szymborskiej

Wydarzenia

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.

 

Czerwcowe spotkanie literackie

Wydarzenia

Szanowni Państwo, mam przyjemność zaprosić Państwa w imieniu Augustowskich Placówek Kultury i własnym na czerwcowy Czwartek literacki z okazji 75. rocznicy urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego - urodzonego 18 lutego 1938 w Suwałkach, a od 1956 roku mieszkającego w Krakowie, poety, autora książek dla dzieci i tekstów piosenek.

 

Papcio Chmiel skończył 90 lat!

Wydarzenia

Jego komiksy należą do absolutnego kanonu polskiego rysunku, zmieniając na zawsze definicję "zabawy przez naukę". Kilka pokoleń śledziło z wypiekami na twarzy przygody dwójki harcerzy i małpy, czyli kultowego "Tytusa, Romka i A'Tomka". Dzisiaj Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, obchodzi piękny jubileusz swojego barwnego życia - kończy 90 lat.

 

Urodziny Biblioteki Manhattan

Biblioteki

9 marca br. Biblioteka Manhattan obchodzi swoje pierwsze urodziny i z tej okazji zaprasza czytelników na huczne świętowanie. W programie atrakcje dla najmłodszych, ale też dla nieco starszych.

 

70. urodziny Bogusława Kierca w Biurze Literackim

Wydarzenia

Biuro Literackie postanowiło uczcić wspólnie z autorem ten jubileusz, organizując specjalny wieczór poświęcony solenizantowi i jego najnowszej książce Manatki.

 

Emil pięćdziesięciolatek

Wydarzenia

Eeeeemil, do drewutni! Ten przeciągły krzyk przywołuje w pamięci czasy dzieciństwa, które wielu z nas spędziło z bohaterem opowieści Astrid Lindgren.

 

Tablica upamiętniająca Artura Międzyrzeckiego

Wydarzenia

Tablicę upamiętniającą poetę i prozaika Artura Międzyrzeckiego odsłonięto we wtorek na ścianie jego warszawskiego domu na rogu Marszałkowskiej i ks. Skorupki. Uroczystość upamiętniła przypadającą w tym roku 90. rocznicę urodzin pisarza.

 

90 rocznica urodzin Jose Saramago - zapraszamy na spotkanie!

Wydawnictwa

Drodzy Państwo, 16 listopada przypadła 90 rocznica urodzin Jose Saramago. Dom Wydawniczy REBIS wydał z tej okazji niepublikowaną dotychczas powieść tego wybitnego, zmarłego przed dwoma laty portugalskiego noblisty zatytułowaną Podróż słonia.

 

88 lat temu urodził się Zbigniew Herbert

Wydarzenia

29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert. Wielki polski poeta, dramaturg, eseista. Wolny i niezależny przez całe życie.

 

Sylvia Plath i Ted Hughes

Wydarzenia

26 X 2012 w w Bibliotece Śląskiej Katowicach w ramach Krajowego Kongresu Kultury Książki odbędzie się sesja poświęcona Sylvii Plath i Tedowi Hughes'owi.

 

Urodziny Tuwima w Łodzi

Wydarzenia

Julian Tuwim miałby dziś 118 lat. Współzałożyciel „Skamandra”, jeden z najbardziej znanych poetów dwudziestolecie międzywojennego zostawił po sobie dorobek, który do dziś przemawia do czytelników, zarówno tych najmłodszych, jak i tych zupełni dużych.

 

Urodziny Julii Hartwig

14 sierpnia obchodziliśmy dziewięćdziesiąte pierwsze urodziny Julii Hartwig - (ur. 14 VIII 1921)

 

Urodziny Janusza Korczaka

22 lipca przypada rocznica urodzin Janusza Korczaka - pedagoga, pisarza, publicysty, prekursora działań na rzecz praw dziecka. Nie wiadomo jednak na pewno, która to rocznica, sam Korczak nie wiedział, czy przyszedł na świat w 1878 czy w 1879 roku.

 

120 lat temu urodził się Bruno Schulz

W czwartek przypada 120. rocznica urodzin Brunona Schulza, jednego z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownika i grafika, twórcy m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".

 

Marian Bizan - 85 rocznica urodzin

Marian Bizan ur. 2 VII 1927 w Brodnicy. Autor glos do dzieł Słowackiego i książek "Przez granice, przez wieki", "Ziemia święta. Zapiski z podróży", "Z mojej domowej kroniki". Edytor pism Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego. Przyjaciel i współpracownik "

 

Urodziny Czesława Miłosza

30 VI 2012 przypada 101. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji przypominamy książki Czesława Miłosza wydane nakładem Zeszytów Literackich.

 

Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer na Sympozjum CAGE100 w Lublinie

Z okazji stulecia urodzin Johna Cage'a w dniach 16-19 maja 2012 r. odbywa się w Lublinie Sympozjum CAGE100. organizowane w ramach Roku Johna Cage'a Lublin 2012.

 

Debata: Michael Walzer - Aleksander Kwaśniewski| 10 lat Krytyki Politycznej | 19.05

Szanowni Państwo, w sobotę 19 maja o godz. 18. 00 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na drugą warszawską debatę z okazji dziesiątych urodzin pisma „Krytyka Polityczna”.

 

Noblista paradujący w karaibskiej koszuli. Gabriel Garcia Marquez kończy 85 lat

Twórca realizmu magicznego i pierwszy laureat literackiego Nobla z Ameryki Południowej kończy we wtorek 85 lat. Gabriel Garcia Marquez od kilku lat ma poważne kłopoty ze zdrowiem, wycofał się z życia publicznego i będzie świętował w gronie najbliższych.

 

80 lat temu urodził się Ryszard Kapuściński

Mistrz reportażu literackiego i najwybitniejszy pisarz wśród reporterów - mówiono o Ryszardzie Kapuścińskim. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. 4 marca przypada 80. rocznica jego urodzin.

 

2. Targi Książki dla Dzieci, 1-3 czerwca 2012 Kraków

Wydarzenia

Przyjdź na urodziny Koziołka Matołka - to hasło przewodnie 2. Targów Książki dla Dzieci, Kraków 1-3.06.2012 r.

 

2012 – rokiem trzech poetów, w tym Władysława Sebyły

W tym roku obchodzić będziemy okrągłe rocznice związane z trzema znakomitymi poetami: 200-lecie urodzin Zygmunta Krasińskiego, 110. rocznicę urodzin Władysława Sebyły oraz 50 lat od śmierci Władysława Broniewskiego. Stały się one podstawą do ustanowienia przez Sejmik Województwa Mazowieckiego roku 2012 – rokiem tych trzech poetów na Mazowszu.

 

Setna rocznica urodzin Mariana Brandysa

Sto lat temu urodził się Marian Brandys, pisarz historyczny, eseista, dziennikarz, autor takich książek jak "Kozietulski i inni" czy "Koniec świata szwoleżerów". Sposób opisywania historii przez Brandysa określany jest często, jako "reportaż z przeszłości".

 

Umberto Eco, włoski filozof i powieściopisarz skończył właśnie 80 lat

Umberto Eco, włoski filozof i powieściopisarz, który uczy nas rozumieć i interpretować świat, skończył właśnie osiemdziesiąt lat. Trzy lata temu zgolił brodę, co niektórzy do dzisiaj mają mu trochę za złe.

 

Pierwszy rok Tajnych Kompletów

Księgarnie

W sobotę 15 października księgarnia wrocławska "Tajne Komplety świętują swoje pierwsze urodziny.

 

Poznań: huczne urodziny polskiej Wikipedii w najbliższy weekend

Internet

Już w najbliższy weekend ponad 200 twórców i sympatyków Wikipedii będzie w poznańskim Starym Browarze obchodziło jej 10. urodziny.

 

Tomas Venclova - 64 urodziny

11 września 1937 r. urodził się w Kłajpedzie, litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej - Tomas Venclova.

 

Krzysztof Jung - 60. rocznica urodzin

10 VII 2011 w Warszawie odbyło się spotkanie przy grobie Krzysztofa Junga na Powązkach Wojskowych z okazji jego 60. rocznicy urodzin (11 VII 1951-5 X 1998).

 

Paweł Hertz (1918–2001)

Poeta, eseista, tłumacz m.in. Bubera, de Custine'a, Hofmannsthala, Muratowa. Prousta, Tołstoja, Turgieniewa. Przygotował edycje dzieł Dostojewskiego, Krasińskiego, Słowackiego, Tołstoja, Turgieniewa. Redaktor serii "Podróże" Państwowego Instytutu Wydawniczego.

 

Tadeusza Konwickiego wyróżnia talent

Dziś Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, kończy 85 lat. W rozmowie z Joanną Sławińską opowiada o nim Janusz Głowacki.

 

Listy do Miłosza

Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Sieć Centrów Literackich Halma zapraszają na spotkanie autorskie z Igorem Stokfiszewskim (PL) i Ostapem Slywynskim (UA), autorami esejów Listy do Miłosza, powstałych z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza.

 

Josif Brodski - urodziny

Josif Brodski, laureat literackiej Nagrody Nobla, 1987, członek redakcji "Zeszytów Literackich" - 24 V 1940-28 I 1996.

 

Maraton czytania dzieł wszystkich Karola Maya

Maraton czytania dzieł wszystkich Karola Maya non stop, twórcy postaci Winnetou, Old Shatterhanda i Kary ben Nemsi spotkał się w Niemczech z szerokim odzewem. Jego fantazja była niezwykła.

 

123. rocznica urodzin Thomasa Eliota

26 kwietnia 1888 roku urodził się Thomas Stearns Eliot, poeta, dramaturg i eseista angielski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1948. Autor takich utworów jak: "Jałowa ziemia", "Morderstwo w katedrze", "Zjazd rodzinny".

 

Obchody 94. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

Mieszkańcy Białegostoku uczcili w czwartek 94. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z tego miasta twórcy języka esperanto. Przy jego pomniku złożono kwiaty, przechodniom rozdawano żonkile, dzieci śpiewały po esperancku.

 

Nowy projekt literacki "Listy do Miłosza"

Z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, Europejska Sieć Domów Literackich Halma zainicjowała międzynarodowy projekt literacki pt. „Listy do Miłosza”.

 

Urodziny peruwiańskiego pisarza Mario Vargas'a Llos'y

75 lat kończy peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku.

 

W stulecie urodzin Kisiela "Dzieła zebrane"

100 lat temu - 7 marca 1911 roku urodził się Stefan Kisielewski, jedna z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce, niekwestionowany autorytet moralny, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, pisarz i felietonista m.in. "Tygodnika Powszechnego".

 
 

Zapraszamy na urodziny "Kacperiady"!

Łódzkie wydawnictwo Literatura i Grzegorz Kasdepke zapraszają serdecznie zapraszają na urodziny Kasperiady.

 

185. rocznica śmierci Stanisława Staszica

20 stycznia 1826 r. zmarł w Warszawie ksiądz Stanisław Staszic, wybitny działacz polityczny, społeczny, gospodarczy i oświatowy, naukowiec, jeden z czołowych przedstawicieli reform w Polsce.

 

Dni Wysockiego

W imieniu Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku zapraszamy w dniach od 25 do 28 stycznia 2011 r. na Dni Wysockiego.

 

62 urodziny Murakamiego

Haruki Murakami skończył w środę 62 lata.

 

Jubileusz dwusetnej rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Polska Izba Książki, Polska Izba Druku, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW serdecznie zapraszają do udziału w obchodach jubileuszu dwusetnej rocznicy urodzin Samuela Orgelbranda.

 

Tadeusz Różewicz skończył 89 lat

Dramaturg, poeta i eseista Tadeusz Różewicz skończył 89 lat. Z okazji urodzin jednego z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych wrocławskie teatry przygotowały specjalną ofertę.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.