RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Kraków świętuje urodziny Lema!

Wydarzenia

Spacer śladami Stanisława Lema, pokaz filmu „Kongres” i debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” – tak 10 i 12 września Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema. Pisarz, który wychował pokolenia czytelników na całym świecie i doczekał się zarówno planetoidy jak i pierwszego polskiego satelity naukowego ochrzczonych swoim nazwiskiem, 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

 

95. Urodziny Julii Hartwig - (ur. 14 VIII 1921)

Wydarzenia

14 sierpnia poeta, tłumaczka Julia Hartwig obchodzi dziewięćdziesiąte piąte urodziny!

 
 

"Twórczość jest zawsze tylko ekspedycją w kierunku prawdy" ­ F. Kafka

Rynek, Wydarzenia

Dnia 3 lipca obchodzimy rocznicę urodzin wybitnego pisarza Franza Kafki.

 

Co łączy Mika Tysona i Czesława Miłosza?

Rynek, Wydarzenia

Dnia 30 czerwca urodzili się zarówno wybitny polski poeta, jak i jeden z najbardziej znanych na świecie pięściarzy.

 

Zapraszamy na Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego - Wieczór Austriacki

Wydarzenia

Kino Atlantic zaprasza 4 marca (piątek) o godz. 18.30 na Urodziny Ryszarda Kapuścińskiego – Wieczór Austriacki.

 

Dziś urodziny Fryderyka Chopina!

206 lat temu, 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Poznaj najwybitniejszego polskiego kompozytora dzięki książkom Państwowego Instytutu Wydawniczego!

 

Wieczór urodzinowy Agnieszki Osieckiej

Na wieczór urodzinowy Agnieszki Osieckiej 27 października o godz. 19.00 zapraszają: Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

90. urodziny Andrei Camilleriego

Rynek zagraniczny

90 lat kończy w niedzielę włoski pisarz Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Autorem bestsellerów został w wieku 70 lat. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.

 

111. urodziny Witolda Gombrowicza

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie przypominają o sto jedenastej rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza:

 

592. Urodziny Łodzi w Pałacu Biedermanna - spotkanie wokół książki Miasto w mojej pamięci. Powojenne wspomnienia Niemców z Łodzi.

Wydawnictwa

Już w przyszłą sobotę, tj. 25 lipca od godz. 14.00 do 18.00, zapraszamy do wspólnego świętowania 592. Urodzin Łodzi w Pałacu Biedermanna.

 

Pippy Pończoszanka ma 70 lat!

Szwedzka książka dla dzieci o dziewczynce-łobuzie obchodzi w tym roku 70 urodziny! Stworzona przez Astrid Lindgren postać Pippi podbija serca czytelników swoją zaradnością, oryginalnością i niekonwencjonalnymi zachowaniami.

 

Urodziny Jego Świątobliwości Dalajlamy

Wydawnictwa

6 lipca Jego Świątobliwość Dalajlama będzie obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie organizowane przez Wspólnotę Tybetańską w Polsce, z udziałem bliskiego ucznia Dalajlamy, J. E. Desi Rinpocze ze szkoły Gelugpa.

 

Jubileusz Adama Zagajewskiego

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na obchody siedemdziesiątych urodzin Adama Zagajewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów, które odbędą się 20. czerwca o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26, Kraków).

 

70. urodziny Pippi Pończoszanki

70 lat temu córka Astrid Lindgren, Karin, otrzymała od mamy prezent na swoje dziesiąte urodziny. Był to manuskrypt przygód zwariowanej dziewczynki, którą miał pokochać cały świat.

 

Dziś urodziny Wilkonia

Dziś 85. urodziny Józefa Wilkonia, wybitnego malarza, grafika, autora ilustracji do ponad 100 książek dla dzieci. A już jutro otwarcie wystawy "85 ilustracji Józefa Wilkonia" w Galerii Brzozowa Stołecznego Centrum Edukacji Kulturlanej. Ekspozycję oglądać będzie można do 9 marca.

 

Urodziny Grahama Mastertona!

Wydawnictwa

Dzisiaj Graham Masterton, jeden z najpopularniejszych pisarzy anglojęzycznych w naszym kraju, obchodzi swoje 69 urodziny! REBIS życzy wszystkiego najlepszego i jeszcze wielu nowych książek!    

 

70-te urodziny Małgorzaty Musierowicz

Wydarzenia

9 stycznia 70 lat kończy autorka bardzo popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Powołani przez nią do życia bohaterowie poznańskiej sagi rodzinnej zatytułowanej "Jeżycjada" do dziś wzbudzają wiele emocji dzięki wciąż powstającym nowym tomom. Życzymy Pani Małgorzacie wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!

 

Urodziny Julii Hartwig

93 lata temu, 14 sierpnia 1921 roku, urodziła się w Lublinie Julia Hartwig. Z okazji rocznicy urodzin Autorce życzymy wielu lat w szczęściu i zdrowiu oraz wielu pięknych natchnień, które zamienią się w nowe wiersze. Wydawnictwo a5 zapowiada nową książkę Julii Hartwig, która ukaże się. Będzie to zbiór rozmów, jakie na przestrzeni kilkunastu lat przeprowadził z Poetką Jarosław Mikołajewski. Na tom „Największe szczęście, największy ból” złoży się również wspomnienie Julii Hartwig o Józefie...

 

Targowe premiery Dwóch Sióstr

Wydawnictwo Dwie Siostry prezentuje trzy książki, które będą miały swoje premiery podczas V Targów Książki w Warszawie: „Urodziny prawie wszystkich”, „Słodkie abecadło” i „Typogryzmol”.

 

Urodziny Grahama Mastertona

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Graham Masterton, jeden z najpopularniejszych w naszym kraju pisarzy brytyjskich, obchodzi dzisiaj swoje 68 urodziny. Życzymy mu wszystkiego najlepszego, zdrowia, dobrej kondycji i nieustającej weny twórczej.

 

67. urodziny Stanisława Barańczaka

Wydarzenia

13 listopada 1946 urodził się poeta, tłumacz m.in. Szekspira, Cummingsa, krytyk literacki - Stanisław Barańczak.

 

Alfabet Bobkowskiego - nowy serwis Polskiego Radia

Wydarzenia

Na 100-lecie urodzin Andrzeja Bobkowskiego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy poświęcony "chuliganowi wolności" - niezwykłemu publicyście, rowerzyście, modelarzowi i podróżnikowi, a przede wszystkim wielkiemu pasjonatowi życia.

 

Italo Calvino. 90. rocznica urodzin z książkami jubilata

Nowości

Szanowni Państwo, 15 października 1923 roku urodził się Italo Calvino – dziennikarz, prozaik i eseista. Z okazji 90. rocznicy urodzin wydawnictwo W.A.B. przypomina jego utwory.

 

6. urodziny Zakamarków

Wydawnictwo Zakamarki z Poznania będzie świętowało swoje 6. urodziny w niedzielę, 25 sierpnia w parku Starego Browaru od 12. do 16.

 

86. urodziny profesora Janusza Tazbira

Wydarzenia

5 sierpnia obchodził swoje 86. urodziny historyk, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce - Janusz Tazbir.

 

2 lipca Urodziny Szymborskiej

Wydarzenia

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.

 

Urodziny Biblioteki Manhattan

Biblioteki

9 marca br. Biblioteka Manhattan obchodzi swoje pierwsze urodziny i z tej okazji zaprasza czytelników na huczne świętowanie. W programie atrakcje dla najmłodszych, ale też dla nieco starszych.

 

70. urodziny Bogusława Kierca w Biurze Literackim

Wydarzenia

Biuro Literackie postanowiło uczcić wspólnie z autorem ten jubileusz, organizując specjalny wieczór poświęcony solenizantowi i jego najnowszej książce Manatki.

 

88 lat temu urodził się Zbigniew Herbert

Wydarzenia

29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert. Wielki polski poeta, dramaturg, eseista. Wolny i niezależny przez całe życie.

 

Urodziny Julii Hartwig

14 sierpnia obchodziliśmy dziewięćdziesiąte pierwsze urodziny Julii Hartwig - (ur. 14 VIII 1921)

 

Marian Bizan - 85 rocznica urodzin

Marian Bizan ur. 2 VII 1927 w Brodnicy. Autor glos do dzieł Słowackiego i książek "Przez granice, przez wieki", "Ziemia święta. Zapiski z podróży", "Z mojej domowej kroniki". Edytor pism Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego. Przyjaciel i współpracownik "

 

Urodziny Czesława Miłosza

30 VI 2012 przypada 101. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji przypominamy książki Czesława Miłosza wydane nakładem Zeszytów Literackich.

 

Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer na Sympozjum CAGE100 w Lublinie

Z okazji stulecia urodzin Johna Cage'a w dniach 16-19 maja 2012 r. odbywa się w Lublinie Sympozjum CAGE100. organizowane w ramach Roku Johna Cage'a Lublin 2012.

 

Debata: Michael Walzer - Aleksander Kwaśniewski| 10 lat Krytyki Politycznej | 19.05

Szanowni Państwo, w sobotę 19 maja o godz. 18. 00 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na drugą warszawską debatę z okazji dziesiątych urodzin pisma „Krytyka Polityczna”.

 

Noblista paradujący w karaibskiej koszuli. Gabriel Garcia Marquez kończy 85 lat

Twórca realizmu magicznego i pierwszy laureat literackiego Nobla z Ameryki Południowej kończy we wtorek 85 lat. Gabriel Garcia Marquez od kilku lat ma poważne kłopoty ze zdrowiem, wycofał się z życia publicznego i będzie świętował w gronie najbliższych.

 

2. Targi Książki dla Dzieci, 1-3 czerwca 2012 Kraków

Wydarzenia

Przyjdź na urodziny Koziołka Matołka - to hasło przewodnie 2. Targów Książki dla Dzieci, Kraków 1-3.06.2012 r.

 

Umberto Eco, włoski filozof i powieściopisarz skończył właśnie 80 lat

Umberto Eco, włoski filozof i powieściopisarz, który uczy nas rozumieć i interpretować świat, skończył właśnie osiemdziesiąt lat. Trzy lata temu zgolił brodę, co niektórzy do dzisiaj mają mu trochę za złe.

 

Pierwszy rok Tajnych Kompletów

Księgarnie

W sobotę 15 października księgarnia wrocławska "Tajne Komplety świętują swoje pierwsze urodziny.

 

Poznań: huczne urodziny polskiej Wikipedii w najbliższy weekend

Internet

Już w najbliższy weekend ponad 200 twórców i sympatyków Wikipedii będzie w poznańskim Starym Browarze obchodziło jej 10. urodziny.

 

Tadeusza Konwickiego wyróżnia talent

Dziś Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, kończy 85 lat. W rozmowie z Joanną Sławińską opowiada o nim Janusz Głowacki.

 

Urodziny peruwiańskiego pisarza Mario Vargas'a Llos'y

75 lat kończy peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku.

 

W stulecie urodzin Kisiela "Dzieła zebrane"

100 lat temu - 7 marca 1911 roku urodził się Stefan Kisielewski, jedna z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce, niekwestionowany autorytet moralny, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, pisarz i felietonista m.in. "Tygodnika Powszechnego".

 
 

Zapraszamy na urodziny "Kacperiady"!

Łódzkie wydawnictwo Literatura i Grzegorz Kasdepke zapraszają serdecznie zapraszają na urodziny Kasperiady.

 

62 urodziny Murakamiego

Haruki Murakami skończył w środę 62 lata.

 

Tadeusz Różewicz skończył 89 lat

Dramaturg, poeta i eseista Tadeusz Różewicz skończył 89 lat. Z okazji urodzin jednego z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych wrocławskie teatry przygotowały specjalną ofertę.  

 

Milczący Mrożek

Listy gratulacyjne od prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałka Grzegorza Schetyny, prezydentów Warszawy i Krakowa odczytano wczoraj na spotkaniu z okazji 80. urodzin Sławomira Mrożka w Warszawie.

 

Sławomir Mrożek odwiedzi Kraków

Wyjeżdżając dwa lata temu z Krakowa do słonecznej Nicei, Sławomir Mrożek obiecał, że czasem pod Wawel zajrzy. Dramaturg słowa dotrzyma. Już za miesiąc świętował będzie w Polsce swoje 80. urodziny.

 

3 urodziny Zakamarków

Wydawnictwa

Wydawnictwo Zakamarki obchodzi trzecie urodziny! Qlturka oraz Portal Księgarski życzą stu lat i kolejnych świetnych książek.

 

Julia Hartwig - urodziny

14 sierpnia 2010 r. Julia Hartwig, poetka, eseistka, tłumaczka, odchodziła swoje 85. urodziny.

 

Urodziny Edwarda Stachury - 18.08.10 w Legalnej

W najbliższą środę, 18 sierpnia 2010 r. o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie z okazji urodzin Edwarda Stachury do klubokawiarni Legalna, Warszawa-Grochów, ul. Terespolska 4. Wstęp wolny.

 
 

Śniadanie prasowe - 5. urodziny ksiegarnio-kawiarni Tarabuk

w imieniu Jakuba Bułata, właściciela księgarnio-kawiarni TARABUK - "Kawa i Kultura" serdecznie zapraszam na śniadanie z okazji 5. Urodzin Tarabuka środa, 26 maja 2010 roku, godzina 9.30 Tarabuk,ul. Browarna 6.

 

Urodziny Marka Nowakowskiego

2 kwietnia 1935 roku obchodził urodziny Marek Nowakowski - pisarz, publicysta, aktor i scenarzysta. Debiutował w 1957 roku ogłoszonym na łamach „Nowej Kultury” opowiadaniem Kwadratowy.

 

125. rocznica urodzin Witkacego

Na obchody 125. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz 25. rocznicy powstania teatru jego imienia złoża się między innymi wystawy, spektakle, koncerty i projekcje filmów. Jubileusz zainauguruje "Korowód a la Witkacy", który w środę przejdzie zakopiańskimi Krupówkami.

 

80 urodziny szczecińskiej poetki, Heleny Raszki

Z okazji 80 urodzin szczecińskiej poetki Heleny Raszki Książnica Pomorska organizuje sympozjum pt. "Pospolite ruszenie słów...".

 

Urodziny Mistrza Janusza

Nisza Literacka i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kod-Krowa zapraszają na Urodziny Mistrza Janusza - jubileuszowy wieczór autorski Janusza Stycznia z okazji 70. urodzin Poety.

 

Znani Cugowscy tym razem czytają

15 października 2009 roku o godzinie 11.00 w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej ( Rynek 11) odbędą się uroczyste obchody 83 Urodzin Kubusia Puchatka.

 

Stefania Grodzieńska kończy 95 lat

Autorzy

Stefania Grodzieńska, pisarka, felietonistka, tancerka, przyjaciółka "Gazety" i swoich czytelników, kończy dziś 95 lat.  

 

71. rocznica urodzin Doroty Terakowskiej

Autorzy

30 sierpnia 2009 r. mija 71. rocznica urodzin Doroty Terakowskiej, znanej pisarki i dziennikarki  

 

Polski internet obchodzi osiemnastkę!

Internet

Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale ledwie 18 lat temu życie w Polsce toczyło się bez internetu. Nie było jeszcze Facebooka, Google'a a nawet stron www.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.