RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Koniec polskich księgarni i wydawnictw – nowa ustawa kosztowała lobbystów 90 tys. zł

Prawo

Przedrukowujemy za portalem www.prawy.pl głos polemiczny w sprawie ustawy o książce uważając, że bardzo ważnym jest aby nie popełnić przy jej tworzeniu takich samych błędów jakie popełniono przy pisaniu ustawy o ochronie języka polskiego, gdzie przepisy wykonawcze podzielono między trzy ministerstwa: spraw wewnętrznych, kultury i edukacji. Stąd kondycja języka polskiego jest coraz gorsza a ochrona żadna. Przypomnijmy, że polskie ustawodawstwo jest bardzo słabe, pisane z reguł "na...

 

Rada Miasta Krakowa mówi „TAK” dla przyszłości literatury i czytelnictwa w Polsce!

Księgarnie

Dobre wieści dla całej polskiej literatury! Rada Miasta Krakowa przegłosowała projekty miejskiej Nagrody Conrada oraz zarządziła opracowanie programu wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach. Podczas gorącej dyskusji w krakowskim urzędzie miasta radni omawiali również rezolucję nawołującą Sejm do jak najszybszego procedowania Ustawy o Książce.

 

Ustawa o książce: nowy rozdział w procesie legislacyjnym

Projekt Ustawy o książce (wcześniej określanej mianem Ustawy o jednolitej cenie książki) otrzymał indywidualny numer druku sejmowego i został skierowany do pierwszego czytania na obradach Komisji Kultury i Środków Przekazu.

 

Kiedy młot na piratów dzieł autorskich jest skuteczny?

Wiele krajów uporało się z nielegalnym rozpowszechnianiem utworów przez Internet, podczas gdy Polska pozostała w tyle stając się przysłowiowym Eldorado dla piratów. Bez wątpienia problem piractwa winien być i u nas rozwiązany, jednak nie podzielałbym opinii, że lekarstwem w tym przypadku będzie nowelizacja Prawa autorskiego.

 

Komunikat PIK: Klubu PSL ws. projektu Ustawy o książce

Ustawa

W dniu 08.04. br. Klub Parlamentarny PSL wniósł do laski marszałkowskiej projekt ustawy o książce, oparty na projekcie wypracowanym przez Polską Izbę Książki we współpracy z organizacjami księgarzy, wydawców oraz środowiska literackiego.

 

Senatorowie zajmą się projektem ustawy o książce

Ustawa

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie zdecydowała we wtorek o podjęciu prac ustawodawczych nad przygotowanym przez Polską Izbę Książki projektem ustawy o książce, przewidującym m.in. utrzymanie stałej ceny nowości książkowych przez rok od publikacji.

 

Projekt zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych został skierowany do konsultacji publicznych

Prawo

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

 

"Szalbierz" Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie"

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością polecamy Państwu spektakl Szalbierz Györgya Spiró! Głośna sztuka węgierskiego pisarza o ojcu polskiej sceny narodowej – Wojciechu Bogusławskim – zostanie wystawiona w 250. rocznicę polskiego teatru publicznego.    

 

Polska książka potrzebuje nie ratunku lecz jedności środowiska!

Ustawa

„Polska książka potrzebuje ratunku" - pod takim hasłem zaczęła się kolejna kampania piarowska mająca na celu, jak to mówiła na Targach w Krakowie pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, "przekonać decydentów i środowiska polityczne do wprowadzenia "Ustawy o książce".

 

Ustawa dotycząca darmowych podręczników wchodzi w życie

Prawo

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zapewniającą stopniowe zaopatrzenie uczniów w bezpłatne podręczniki wchodzi we wtorek w życie. Jako pierwsi - dzięki niej - podręczniki otrzymają we wrześniu tego roku uczniowie I klas szkół podstawowych.

 
 

Uczniowie będą stopniowo zaopatrywani w bezpłatne podręczniki

Wydarzenia

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada ona stopniowe zaopatrzenie uczniów w bezpłatne podręczniki szkolne, począwszy od września tego roku. Od 2017 r. będą mogli korzystać z nich wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów.

 

Nowelizacja o bezpłatnych podręcznikach bez poprawek

Prawo

Senacka komisja nauki, edukacji i sportu nie zgłosiła poprawek do nowelizacji dotyczącej podręczników szkolnych. Przewiduje ona, że od 2017 r. z bezpłatnych podręczników będą mogli korzystać wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów.

 

Nowelizacja dot. podręczników powinna być wdrożona jak najszybciej?

Wydawnictwa

Senat zajmie się w środę nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Przewiduje ona, począwszy od września tego roku, stopniowe zaopatrzenie uczniów w bezpłatne podręczniki szkolne. Od 2017 r. będą mogli korzystać z nich wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów.

 

Ustawa podręcznikowa - komentarz Jarosława Matuszewskiego, przewodniczącego Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK

Prawo

Komentarz Przewodniczącego Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki w związku z przegłosowaniem w Sejmie nowelizacji ustawy oświatowej – tzw. ustawy podręcznikowej.

 

Sejm zdecydował: od września darmowy podręcznik dla pierwszaków, od 2017 roku dla wszystkich uczniów

Prawo

Sejm przyjął nowelizację ustawy o oświacie dot. podręczników szkolnych. Nowela przewiduje, że od września 2014 r. z bezpłatnych podręczników korzystać będą uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych, a od 2017 r. wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów.

 

Darmowe podręczniki stały się kiełbasą wyborczą?

Wydawnictwa

Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym podręczników szkolnych. Opozycja, mimo wątpliwość wobec niektórych zapisów projektu, podkreśliła, że najważniejszy jest jego cel - darmowy podręcznik.

 

Sejm zajmie się drugim projektem ws. podręczników

Wydawnictwa

- Do wyposażenia uczniów klas I-III szkół podstawowych w bezpłatne podręczniki oraz do zapewnienia dotacji celowej na zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów - zobowiązany będzie resort edukacji zgodnie z projektem, którym w czwartek 24 kwietnia zajmie się Sejm.

 

Projekt nowelizacji ws. darmowych podręczników przyjęty

Prawo

- Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który przyjął we wtorek rząd, umożliwi wprowadzenie darmowego podręcznika dla polskich uczniów - powiedział premier Donald Tusk. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapewniła, że MEN ma na to środki.

 

Francja uderza w Amazon

Księgarnie

Izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła ustawę, która bezpośrednio uderza w Amazon i innych internetowych sprzedawców książek.

 

W sobotę weszła w życie nowela ustawy ws. darmowego podręcznika

Prawo

W sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która otwiera Ministerstwu Edukacji Narodowej formalną drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów

 

Prezydent Komorowski podpisał nowelę ustawy ws. bezpłatnego podręcznika

Prawo

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację ustawy o systemie oświaty, która otwiera Ministerstwu Edukacji Narodowej drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów.

 

MEN powinien określić warunki dot. bezpłatnego podręcznika

Prawo

- Możliwość wydania przez MEN rozporządzenia określającego warunki jakie muszą spełniać bezpłatne podręczniki dla uczniów - zawiera poprawka zgłoszona w środę przez senatorów PiS do nowelizacji otwierającej MEN drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów.

 

Ustawy ws. bezpłatnego podręcznika trafi do podpisu prezydenta

Prawo

Senat nie wprowadził w czwartek żadnych poprawek do noweli ustawy o oświacie, która otwiera MEN drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

 

List otwarty w sprawie "Ustawy o książce"

Ustawa

Przedłożony przez PIK projekt ustawy o "jednolitej cenie ksiażki", wbrew twierdzeniom jego autorów, nie był przedmiotem konsultacji społecznych, ani nawet branżowych.

 

Czy czekają nas całoroczne targi książek?

Prawo

Polska Izba Książki chce uregulować rynek przez ustawę o jednolitej cenie tytułów.

 

Polityka a czytelnictwo i książki

Wydarzenia

Polska Izba Książki i Instytut Książki zapraszają na konferencję dotyczącą regulacji na rynku książki. Zostaną poruszone następujące zagadnienia:

 

Dyrektor szkoły nie będzie musiał podawać listy podręczników?

Wydawnictwa

- Sejmowa podkomisja ds. jakości edukacji przyjęła w piątek poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącą przepis, który nakładał na dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników, jakie będą obowiązywać w placówce w nowym roku szkolnym.

 

Alternatywna wersja ustawy o książce

Ustawa

Cele ustawy o stałej cenie książki według ustnych deklaracji przedstawicieli PIK oraz innych zwolenników są dwa – ochrona małych księgarń oraz poprawienie statystyk czytelnictwa w Polsce. Narzędziem do osiągnięcia tych celów ma być wprowadzenie stałej ceny na każdą nową książkę. Nie będzie rabatów dla nabywcy.  

 

Dyskusja o ustawie o książce w Dwójce

Prawo

Debata na temat regulacji na rynku książki trwa. – Ta ustawa zadecyduje o tym, czy będziemy nowoczesnym społeczeństwem czytelniczym – mówiła w Dwójce Małgorzata Staniewicz ze Stowarzyszenia "Zmowa". – Przepisy nie wychowają czytelników. Po tylu latach zaniedbań czeka nas długi program odbudowy czytelnictwa – odpowiadała Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B.

 

Książka z kratką?

Ustawa

Proponowana Ustawa o Książce zakłada wprowadzenie przymusu stosowania w detalu stałych cen książek. Jej celem miałoby być między innymi: (i) uratowanie przed upadkiem małych księgarni, (ii) spowodowanie, że również książki małych wydawców byłyby łatwo dostępne. Poniżej kilka uwag na ten temat oraz tematy pokrewne.

 

Trwają prace nad analizą skutków Ustawy o książce

Ustawa

Jak informuje Polska Izba Książki, firma CASE-doradcy pracuje nad oszacowaniem skutków społeczno-ekonomicznych wprowadzenia Ustawy o książce.

 

Nowość na Portalu Księgarskim: zakładka "Ustawa"- debata na temat ustawy o książce

Prawo

Zapraszamy księgarzy, wydawców, osoby związane z rynkiem książki, a także czytelników do dyskusji o projekcie ustawy o książce. W zakładce "Ustawa" znajdziecie kolejne głosy w tej sprawie.

 

E-booki i rabaty doprowadziły do upadku wydawnictw?

Wydawnictwa

98 wydawców wycofało się z działalności w tym roku w Wielkiej Brytanii. To 42% więcej niż w roku poprzednim. Takie dane wskazał roczny raport, który obejmował okres do sierpnia 2013.

 

Ustawa o książce – diabeł tkwi w szczegółach

Ustawa

Od kilku tygodni zintensyfikowano branżowe spotkania, których tematem numer jeden stała się „Ustawa o książce”. Zaczęto od morza aż po Tatry przekonywać się wzajemnie, nie wyłączając ministra kultury, iż oto ustawodawcza akcja zakończona wstawieniem gotowej „Ustawy o książce” na sejmową ścieżkę legislacyjną jest tym jedynym uniwersalnym panaceum na bolączki całej branży wydawniczo-księgarskiej.

 

Po co regulować rynek książki?

Ustawa

Na Targach w Krakowie w listopadzie 2010 roku podczas Walnego PIK mec. Marek Bukowski omówił założenia do kolejnego już projektu ustawy o książce. Tym razem założenia powstały na zlecenie PIK. Wcześniej projekty ustawy zgłaszał Instytut Książki oraz różne organizacje księgarskie. Niestety nowego projektu prawie nikt nie skomentował, a już na pewno nie publicznie.

 

Włodzimierz Albin przekonuje, że ustawa uporządkuje rynek

Ustawa

W wywiadzie z Maciejem Majem z Dziennika Internautów, prezes Polskiej Izby Książki opowiedział o pozytywnych zmianach, jakie ma przynieść ustawa o książce.

 

Krótka historia uchwalenia ustawy Langa we Francji

Ustawa

W 1970 roku stowarzyszenie wydawców SNE oraz księgarzy FFSL zleciły opracowanie raportu na temat rynku książki. W 1973 roku powstał tzw. raport Chetochine, który sygnalizował, że powstanie nowych form dystrybucji i kierowanie się wyłącznie kategorią zysku może zagrozić pewnym typom książek – np. ambitnym powieściom czy esejom, części wydawnictw oraz tradycyjnych księgarń.

 

Ustawa o książce w Polsce. Skoro są za, muszą być przeciw

Ustawa

Targi Książki w Krakowie AD 2013. Drugiego targowego dnia wiele znanych osób ze środowiska książki prezentuje PLAN na 2014: wprowadzić ustawą Sejmu RP stałe ceny (fixed price) na nowe książki. Ponieważ plan w zaprezentowanej formie jest dziurawy, naciągany i typowo polityczny z mety niezorganizowana grupa wydawców i księgarzy wyraziła kuluarowy sprzeciw. Poniżej prezentuję omówienie założeń do PLANU w imię równowagi wypowiedzi.

 

Ustawa o książce w Polsce. Skoro są za, muszą być przeciw

Ustawa

Targi Książki w Krakowie AD 2013. Drugiego targowego dnia wiele znanych osób ze środowiska książki prezentuje PLAN na 2014: wprowadzić ustawą Sejmu RP stałe ceny (fixed price) na nowe książki. Ponieważ plan w zaprezentowanej formie jest dziurawy, naciągany i typowo polityczny z mety niezorganizowana grupa wydawców i księgarzy wyraziła kuluarowy sprzeciw. Poniżej prezentuję omówienie założeń do PLANU w imię równowagi wypowiedzi.  

 

Rząd usiłuje przejąć rynek wydawniczy - zaproszenie na konferencę prasowąą ZPP

Wydarzenia

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaprasza na konferencję prasową, na której zostanie zaprezentowany raport

 

Egzemplarze obowiązkowe w wysyłce bezpłatnej - tylko do 10 kg

Wydawnictwa

Poczta Polska jednostronnie nie powiadamiając o tym Ministerstwa Kultury zmodyfikowała zapis ustawy regulującej bezpłatną wysyłkę "egzemplarzy obowiązkowych.

 

Spotkanie w PIK w sprawie Ustawy o Książce

Ustawa

W miniony piątek (16 listopada 2012 r.) w siedzibie PIK-u odbyło się pierwsze spotkanie obu Izb nt. ustawy o książce.

 

Biblioteki nie dostaną więcej pieniędzy

Biblioteki, Prawo

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę budżetową na 2012 r. dotyczącą m.in. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Przepadła jednak poprawka dzięki, której biblioteki mogłyby liczyć na większe dotacje.

 

Premier: Zawieszamy ratyfikację ACTA

Prawo, Internet

Ostatnie protesty internautów przeciwko ratyfikacji międzynarodowej umowy ACTA przyniosły skutek. W piątek premier Donald Tusk poinformował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA.

 

ACTA: premier.gov.pl nadal nieczynny. Umowa ACTA podpisana

Prawo, Internet

Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami.

 

ACTA: Nikt nie zamierza dokonywać zmian w stosunku do istniejącego prawa

Prawo, Internet

- Jeśli w art. 27. ustęp 4 ACTA pojawiają się zagrożenia dotyczące osób prywatnych, internautów, to my na pewno tego nie wprowadzimy do polskiego prawa i będą te przepisy, które istnieją do tej pory - powiedział w piątek Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

 

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza "Nie dla ACTA w Polsce"

Prawo, Internet

Ogłoszono zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej ratyfikacji ACTA w Polsce!  

 

SOPA, PIPA, ACTA. Dlaczego przepisy antypirackie wywołują tyle kontrowersji?

Prawo, Internet

O ile pomysłowi walki z cyberprzestępcami warto kibicować, to niepokój budzą zamiary wielu rządów, by przy okazji rozprawy z piratami wprowadzić rozwiązania, zagrażające wolności słowa. Kto i w jaki sposób chce wprowadzić restrykcyjne prawo?

 

Boni: ACTA nic nie zmieni

Internet, Prawo

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, poinformował, że porozumienie ACTA zostanie 26 stycznia podpisane przez Polskę.

 

Od wtorku demonstracje przeciwko ACTA. Zobacz, gdzie i kiedy!

Prawo, Internet

24 stycznia o godzinie 16 rozpoczęła demonstracja w Warszawie. "Nie dla ACTA" - tak będzie brzmiało główne hasło.

 

Polska odrzuci ACTA? Olejniczak: Tusku, nie musisz

Internet

- ACTA to dokument jednostronny, pisany w zaciszu gabinetów pod dyktando wielkich korporacji. Głównie zresztą amerykańskich. Opinia publiczna o treści negocjacji dowiadywała się tylko z przecieków. Pozycja posła do Parlamentu Europejskiego doprawdy nie była lepsza. Dlatego apeluję do premiera o niepodpisywanie porozumienia ACTA. Tusku, nie musisz! - pisze na swoim blogu w Onecie Wojciech Olejniczak.

 

Nie dla ACTA - nie zgadzam się na podpisanie umowy przez Polskę

Prawo, Internet

26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu podpiszą ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która wprowadzi drastyczne narzędzia służące ochronie praw własności intelektualnej i ograniczające wolności w sieci.

 

Siedlecka, Izdebski,Bodnar, Kowalczyk: Nowela ustawy o informacji publicznej. Czyli (nie)smak polskiej demokracji (nie)obywatelskiej

Szanowni Państwo, …a jednak Prezydent RP podpisał. Kampania wyborcza z licytacją na obietnice oraz setki gadających głów nie mogą nam przesłonić spraw fundamentalnych.

 

Sejm źle skończył kneblując wolność słowa

Prawo

Na swoim ostatnim posiedzeniu, wbrew opinii komisji sejmowej i pod partyjną dyscypliną, Sejm przyjął senacką poprawkę do ustawy o dostępie do informacji publicznej, która w praktyce ogranicza możliwość społecznej kontroli władzy na każdym szczeblu.

 

Sejm przyjął poprawki do ustawy zgłoszone przez środowisko bibliotekarskie. Co najmniej jedna biblioteka w gminie.

Prawo

Z wielkim zadowoleniem informujemy środowisko bibliotekarzy, że 1 lipca Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw.

 

Dyrektywa dotycząca dzieł osieroconych

Prawo

Komisja Europejska przyjęła propozycję ustawy dotyczącej dzieł osieroconych i ustanowienia wspólnych zasad ich wykorzystania w celach digitalizacji i udostępniania w Internecie

 

Ustawa o systemie oświaty gotowa. Co chce zmienić MEN?

Prawo

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o systemie edukacji. Zmiany dotkną sześciu dziedzin. Co więc się zmieni?

 

Na razie nie ma regulacji internetu. Sejm przyjął ustawę

Prawo

ejm przyjął większość poprawek Senatu do noweli ustawy o rtv. Tym samym nie znajdą się w niej budzące kontrowersje m.in. internautów zapisy dotyczące audiowizualnych usług na żądanie. Bez zmian pozostał zaś zapis ograniczający czas autopromocji nadawców.

 

Kontroli będzie podlegać cała zawartość internetu? KRRiT o poprawkach Senatu

Internet

Jeśli Sejm utrzyma senackie poprawki do noweli ustawy o RTV, konieczna będzie jej kolejna nowelizacja, by w pełni wdrożyć do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej - oceniła w środę KRRiT. Poprawkami senatorów Sejm zajmie się w tym tygodniu.

 

Senat usunął kontrowersyjny zapis ws. internetu

Internet

Senat wprowadził w czwartek poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące internetowych usług na żądanie.

 

Ministerstwo kultury: nie wprowadzamy koncesjonowania internetu. To nadużycie

Internet

Nowelizacja Ustawy medialnej nie wprowadza koncesjonowania internetu, takie głosy to nieprawda i nadużycie - stwierdziło ministerstwo kultury w odpowiedzi na nasiloną w ostatnich dniach krytykę ustawy.

 

"Idiotyczna ustawa wykończy polskie media" - opinie internautów

Prawo

"Idiotyczna ustawa, doprowadzi do tego, że z rynku zniknie kilka rodzimych serwisów internetowych", "kontrola najwyższą formą zaufania" - tak Internauci komentują zmiany w ustawie medialnej, dotyczące serwisów internetowych zamieszczających materiały wideo.

 

Co czeka polski internet? Koncesje, cenzura i kary finansowe

Internet

Swobodna ekspresja w internecie zagrożona! Rząd ekspresowo przepchnął przez Sejm ustawę, która na dziesiątki tysięcy serwisów internetowych nakłada dodatkowe wymogi, niektóre są nierealne do spełnienia. Serwisy te będą się musiały rejestrować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

 

VAT w 2011 - Ustawa - paragraf dotyczący Vatu na książki

Prawo

Przedrukowujemy projekty ustawy, które zmieniają niektóre z wcześniejszych ustaw, a inne modyfikują. "Wyciąłem"jej części nie wiążące się merytorycznie z rynkiem książki.

 

SDP: dalsze ograniczanie dostępu do informacji dla dziennikarzy

Prawo

Wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie informacji niejawnych może spowodować dalsze ograniczanie dostępu do informacji dla dziennikarzy - uważa SDP, które apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie uchwalonej 5 sierpnia noweli.

 

PIK o egzemplarzu obowiązkowym, zmianie prawa autorskiego... i ustawie o książce

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Książki, które odbyło się 18 grudnia 2009 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie zgromadziło 36 przedstawicieli członków Izby i ich pełnomocników, a także zaproszonych gości.  

 

Obywatel w sieci policji

Internet

W ramach antyhazardowej krucjaty rząd forsuje projekt blokowania stron internetowych i chce większych uprawnień policji w sieci - pisze "Gazeta Wyborcza".

 

25 tys. osób na 13. Targach Książki

Wydawnictwa

Około 25 tys. osób odwiedziło zakończone w niedzielę 13. Targi Książki w Krakowie - poinformowała Ewelina Podsiad z Targów w Krakowie. Są to wstępne, jeszcze niedokładne dane.

 

Egzemplarz obowiązkowy – nowe rozwiązania

Prawo

Jak informowaliśmy za Polską Izbą Książki w Komunikacie z 16 października, zostały podjęte nowe działania w sprawie zmniejszenia liczby egzemplarzy obowiązkowych.

 

Egzemplarz obowiązkowy – nowe działania

Prawo

Od dłuższego czasu Polska Izba Książki postuluje wprowadzenie zmian w przepisach o egzemplarzu obowiązkowym. Po spotkaniu 25 lutego w Bibliotece Narodowej, podczas którego doszło do pierwszej szerszej debaty między bibliotekarzami a wydawcami w sprawie ograniczenia liczby egzemplarzy obowiązkowych, obie strony postanowiły kontynuować dyskusję w tej sprawie.  

 

Głos z Frankfurtu za rozsądkiem

Kto potrafi rzeczowo uzasadnić, komu służy ustawa o książce? W Polsce najczęściej słychać, że służy tym, którzy lubią porządek na rynku. Oznacza to, po pierwsze, że na rynku jest bałagan, po drugie, że wszyscy, co nie są za ustawą, są za bałaganem. Inne argumenty zasadzają się na prostej obserwacji, że książka to dobro kulturowe, a nie worek jabłek, a zatem należy ją chronić.

 

Frankfurckie Targi Książki - dzień drugi

"Kanclerz Angela Merkel podczas otwarcia targów obiecała, że ustawa o książce oraz system stałych cen detalicznych zostaną rozciągnięte także na e-booki" - informuje we wstępniaku do specjalnego dodatku targowego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.