RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Wołyń. Wspomnienia ocalałych - Marek A. Koprowski

Książki, Zapowiedzi

Dnia 12 lipca 2016 nakładem Wydawnictwa Replika ukaże się książka Marka A. Koprowskiego "Wołyń. Wspomnienia ocalałych" tom 1 (tom 2 już w przygotowaniu), kolejna już pozycja dotycząca tematyki wołyńskiej w dorobku tego autora.

 
 

"Twórczość jest zawsze tylko ekspedycją w kierunku prawdy" ­ F. Kafka

Rynek, Wydarzenia

Dnia 3 lipca obchodzimy rocznicę urodzin wybitnego pisarza Franza Kafki.

 

Co łączy Mika Tysona i Czesława Miłosza?

Rynek, Wydarzenia

Dnia 30 czerwca urodzili się zarówno wybitny polski poeta, jak i jeden z najbardziej znanych na świecie pięściarzy.

 

W służbie III Rzeszy. Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej 1943–1945

Zapowiedzi

Proponujemy dzisiaj w imieniu Domu Wydawniczego REBIS książkę Karla Heinza Schlesiera „W służbie III Rzeszy. Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej 1943–1945". To trzecia nasza propozycja wydana w serii Byliśmy żołnierzami.

 

Recenzja: „Ocalić od zapomnienia", pamiętniki, szkice biograficzne, wspomnienia

Recenzje

4 czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej ogłosiło konkurs na monografie wspomnienia i pamiętniki wybitnych lekarzy dolnośląskich, a zarazem społeczników, którzy dbając o zdrowie mieszkańców obszaru Dolnego Śląska, tym samym dbali o szeroko rozumiany rozwój regionu przyczyniając się niejako dom wzrostu jego znaczenia w powojenne Polsce.

 

Michał Rusinek „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”

Zapowiedzi

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

 

„Przy wigilijnym stole" trafia do księgarń. Do świat zostalo 16 dni...

Nowości

Do świąt zostały dwa tygodnie. Już jutro do księgarń trafi książka „Przy wigilijnym stole”Danuty Śmierzchalskiej.

 

Zapowiedź wydawnictwa MG: Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach

Zapowiedzi

Mariola Pryzwan to ceniona biografistka. Spod jej pióra wyszły książki przybliżające sylwetki między innymi Zbyszka Cybulskiego i Anny German. Jedną z jej ulubionych bohaterek jest także Maria Pawlikowska Jasnorzewska – Lilka.

 

Mariola Pryzwan o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w księgarni Matras w Warszawie

24 września, w czwartek, o godzinie 18.00 w księgarni Matras przy ulicy Nowy Świat 41 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Mariolą Pryzwan, autorką książki „Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach".

 

Recenzja: „U boku Marszałka. Wspomnienia Szefa Gabinetu", Adam Ludwikk Korwin-Sokołowski

Recenzje

Polskie losy i najnowsza historia wystarczyłyby pewnie za kanwę kilku sensacyjnych seriali. Z tym, że zagraniczny widz musiałby do każdej sceny otrzymać dodatkowe objaśnienia. Polacy są mistrzami w komplikowaniu prostych spraw, a także w tworzeniu opozycji w stosunku do najbłahszego nawet problemu.

 

„Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach” Mariola Pryzwan

Zapowiedzi

Była i jest zjawiskiem poetyckim. Najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy.

 

Zabierz książkę na wakacje – tytuły, które warto przeczytać tego lata

Wydarzenia

Rozpoczęliśmy sezon wakacyjny, a wraz z nim nastał czas planowania urlopów i weekendowych wypadów. To doskonała okazja, by nadrobić czytelnicze zaległości. Nawet jeśli planujecie aktywny wypoczynek, z pewnością znajdziecie chwilę na odpoczynek z książką w ręku. Empik podpowiada miłośnikom różnych gatunków, jakie tytuły warto spakować do walizki.

 

Recenzja: Łódź oczami Niemców. „Miasto w mojej pamięci. Przedwojenne wspomnienia Niemców z Łodzi”

Recenzje

Zakończenie II Wojny Światowej przyniosło nie tylko długo oczekiwany spokój i wlało odrobinę radości w serca tych, którym udało się przetrwać, ale przede wszystkim spowodowało ogromne zmiany w dotychczasowych granicach Polski. Decyzją Wielkiej Trójki Polska utraciła tereny należące obecnie do Litwy, Białorusi i Ukrainy, w zamian uzyskując należące dotychczas do Niemiec ziemie na zachodzie. Mimo to nie wszyscy cieszyli się z takiego przebiegu wypadków. Konsekwencją zmian granic stały się masowe...

 

Spotkanie wspomnieniowe o Kornelu Filipowiczu

Wydarzenia

W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Miłosza Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją Kraków Miasto Literatury i Kinem pod Baranami zaprasza 17 maja o godz. 13.30 do Kina Pod Baranami (Rynek Główny 27, Sala Czerwona) na spotkanie poświęcone Kornelowi Filipowiczowi.

 

Aleksander Żabczyński "Jak drogie są wspomnienia" autorstwa Ryszarda Wolańskiego

Zapowiedzi

18 marca trafi do księgarń Aleksander Żabczyński „Jak drogie są wspomnienia” Ryszarda Wolańskiego. To już trzecia książka o przedwojennych gwiazdach show biznesu napisana przez tego autora.

 

Mariola Pryzwan i Besides w Matrasie! zapowiedzi

Księgarnie

W środę, 14 stycznia o godzinie 18.00 w kultowej księgarni Matras przy Nowym Świecie 41 w Warszawie Mariola Pryzwan i jej najnowsza książka Cześć starenia! Cybulski we wspomnieniach.

 

Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej PIW 2014

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca na tą zimową porę lekturę wspomnień o Halinie Poświatowskiej pt. „ja minę ty miniesz...” Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej. Zebrała i opracowała Mariola Pryzwan.

 

Wspomnienia o Tadeuszu Konwickim

Wydarzenia

Tadeusz Konwicki był człowiekiem o wielu talentach i wielkiej przenikliwości - tak o zmarłym pisarzu i reżyserze mówi PAP minister kultury Małgorzata Omilanowska.

 

Recenzja: „Snajper. W obronie Leningradu”

Recenzje

Zdeformowane przez komunistyczną propagandę wspomnienia weterana wojny niemiecko-radzieckiej, gdzie żołnierze Armii Czerwonej, szlachetni obrońcy ojczyzny w bohaterskim boju wypędzają podłych i nikczemnych Niemców. Książka zdecydowanie do jednorazowego użytku.

 

„Wspomnienia brudnego anioła" - nowa powieść Henninga Mankella.

Zapowiedzi

Wydawnictwo W.A.B. ma zaszczyt polecić Państwu nową powieść Henninga Mankella - „Wspomnienia brudnego anioła" w przekładzie Ewy Wojciechowskiej. Premiera: 22 października 2014

 

Różewicz: całe życie. Wieczór wierszy i wspomnień

Wydawnictwa

Katedra Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza na spotkanie "Różewicz: całe życie. Wieczór wierszy i wspomnień".

 

Nowość LTW: Witold Olszewski "Budujemy kanał. Wspomnienia kierownika Biura Planowania"

Nowości

Wydawnictwo LTW opublikowało właśnie książkę Witolda Olszewskiego "Budujemy kanał. Wspomnienia kierownika Biura Planowania":

 

Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan

Księgarnie

Zapraszamy na spotkanie z Mariolą Pryzwan autorką książki „Anna Jantar we wspomnieniach”.

 

Recenzja: „Zajeździmy kobyłę historii” Karol Modzelewski

Recenzje

„Zajeździmy kobyłę historii” to autobiograficzna opowieść jednego z najwybitniejszych polskich opozycjonistów zaangażowanego w działalność publiczną od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, historyka, naukowca, wykładowcy akademickiego, przez dwadzieścia pięć lat objętego państwowym zakazem prowadzenia pracy dydaktycznej, wieloletniego więźnia politycznego.

 

"Tańcząca Eurydyka" - Anna German we wspomnieniach bliskich!

Nowości

Firma Księgarska Olesiejuk poleca książkę autorstwa Marioli Pryzwan pt. "Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach" opublikowaną przez wydawnictwo Marginesy

 

Recenzja: "Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia" Józef Hermanowicz MIC

Recenzje

Szeroko pojęta literatura obozowa zawsze napawała mnie przerażeniem i smutkiem. Pozostawiała po sobie tylko powracające jak echo pytanie, na które trudno znaleźć sensowną odpowiedź: jak doszło do tego, że takie okrucieństwa naprawdę miały miejsce? Wszelkie opowiadania i powieści opisujące życie w obozach, jak przystało na taką literaturę, dosłownie mroziły krew w żyłach i dostarczały tych negatywnych emocji. Byłam przekonana, że akurat do tego tematu nie da się podejść inaczej. Ale przecież...

 

Recenzja: "Córka Kossaka.Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec" Rafała Podrazy

Recenzje

Wspomnienia bywają ulotne. Jednak nie te o Magdalenie Samozwaniec, o czym można się przekonać w książce Rafała Podrazy „Córka Kossaka.”  

 

Blisko 100 autorów przesłało do IPN swoje wspomnienia i dzienniki z lat 80. Najlepsze prace nadesłane na ten konkurs będa opublikowane - zapowiada IPN.

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Z przyjemnością informuję Państwa, że blisko 100 autorów przesłało do IPN swoje wspomnienia i dzienniki z lat 80.

 

Nowość Muzeum Historycznego m. Warszawy: Tereszczenko, "Wspomnienia Warszawiaka"

Nowości

Wydawnictwo Muzeum Historycznego m. Warszawy prezentuje Państwu w serii "Biblioteka Warszawska" kolejną książkę w której tym razem Jan Treszczenko wspomina egocentrycznie swoją własną Warszawę - pisaną przez duże "JA".  

 

100 lat temu zmarł Bolesław Prus

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, Bolesław Prus, prowadził spokojne, wypełnione pracą życie, w jego biografii nie znajdziemy skandali ani romansów. W związku z przypadającą 19 maja setną rocznicą śmierci autora Lalki obchodzony jest właśnie Rok Bolesława Prusa.

 

Seev Eisiković - Wspomnienia czcigodnego fałszerza

Recenzje

Książka ta to wspomnienia bohatera żydowskiego ruchu oporu, który uratował życie wielu ludzi. W swoim życiu był odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, selfmademan’em, prowadząc działalność gospodarczą jeszcze w czasach zimnej wojny od Wiednia po obszar dawnego Związku Sowieckiego.

 

Spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu serdecznie zapraszają na spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem autorami książki pt.: "Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”

 

Keith Richards... pisarzem roku. Jest autobiografia, będzie ekranizacja?

Nowości

Pasma sukcesów bestsellerowych wspomnień gitarzysty Rolling Stones ciąg dalszy. Keith Richards został uznany pisarzem roku i to z zupełnie niespodziewanej strony - przez magazyn dla panów "GQ".

 

Przypominamy: konkurs na wspomnienia wydawców trwa!

Komisja Historyczna PTWK przypomina, że w roku 2011, który jest rokiem dziewiećdziesięciolecia PTWK planowaliśmy finał konkursu na wspomnienia wydawców i liczyliśmy, że uda się nam zgromadzić materiał na interesującą książkę. Przypominamy zamieszczony komunikat.    

 

"Według ojca, według córki" nominowana do Nagród historycznych tygodnika Polityka

Książka Magdy Krzyżanowskiej-Mierzewskiej i Jerzego Krzyżanowskiego "Według ojca, według córki" została nominowana przez tygodnik Polityka do Nagród Historycznych 2011 w dziale pamiętniki i wspomnienia. Uroczystość wręczenia Nagród odbyła się 10 maja, o godz. 16.00, w redakcji Polityki.

 

Ocalałem z Treblinki. Wspomnienia 1942-1943

Zapowiedzi

Jechiel Rajchman, urodzony w 1914 roku w Łodzi, podczas II wojny światowej trafił do getta w Ostrowie Lubelskim, skąd w 1942 roku został – razem z młodszą siostrą – wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Cudem ocalony z selekcji, musiał stawić czoło straszliwej rzeczywistości obozowej. Pracował kolejno przy sortowaniu odzieży ofiar komór gazowych, jako fryzjer, tragarz zwłok i „dentysta” – wyrywał złote zęby zagazowanym.

 

Nowości Salwatora

Nowości

Szanowni Czytelnicy, prezentujemy wam najnowsze książki wydawnictwa Salwator, w tym inspirujący zbiór wspomnień o Janie Pawle II.

 

Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German

Nowości

Anna German (1936-1982), piosenkarka, kompozytorka, niezapomniana interpretatorka lirycznych przebojów, wśród których największą popularność zdobyły Tańczące Eurydyki, Człowieczy los, Być może i Bal u Posejdona. Anna German to posiadaczka głosu o niepowtarzalnej barwie. Głosu, za którym tęsknią miliony słuchaczy w Polsce, we Włoszech, w Japonii i krajach byłego Związku Radzieckiego.

 

Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku

Zapowiedzi

Stanisław Grochowiak ma swoją dobrą i złą legendę. Dobra ukazuje go jako niekwestionowanego przywódcę pokolenia Współczesności, charyzmatycznego redaktora naczelnego, opiekuna młodych poetów, człowieka renesansu, wybitnego twórcę, wspaniałego przyjaciela.

 

Tony Blair wydaje swoje wspomnienia

Rynek zagraniczny

Publikacje opisujące kulisy życia znanych polityków stają się bestsellerami. 1 września do brytyjskich księgarń trafią długo oczekiwane wspomnienia byłego premiera Tony’ego Blaira - zapowiada "Rzeczpospolita".

 

Fidel Castro zaprezentował pierwszy tom swych wspomnień

Przywódca rewolucji kubańskiej Fidel Castro przedstawił w Hawanie pierwszy tom swych wspomnień pod tytułem "Zwycięstwo strategiczne".

 

Starorzecza - Antoni Kroh o Polsce powojennej

Zapowiedzi

Porywająco napisany tom wspomnień znakomitego etnografa, historyka kultury, pisarza, tłumacza literatury słowackiej i czeskiej, jest swego rodzaju portretem pokolenia Polaków żyjących w Polsce powojennej lecz tradycją rodzinną i cywilizacyjną osadzonych w czasach przed II wojną światową.

 

Idealny materiał na książkę? Surrealistyczny ojciec Sarkozy'ego

Niezwykłe przygody, spektakularna kariera w biznesie, liczne romanse, cztery małżeństwa i syn, który został prezydentem Francji - życie ojca Nicolasa Sarkozy’ego wydaje się idealnym materiałem na książkę…

 
 

Wspomnienia o ks. Stanisławie Musiale

Wydawnictwo WAM zaprasza na spotkanie "Wspomnienie o Ks. Stanisławie Musiale SJ. połączone z prezentacją książki "Listy ks. Stanisława Musiała do rodziny".

 

Tłum marzł na mrozie. Nie mógł wejść na spotkanie z Bartoszewskim

Kilkadziesiąt osób czekało we wtorek wieczorem pod siedzibą Wydawnictwa Literackiego w Krakowie. Chcieli się spotkać z Władysławem Bartoszewskim podczas dyskusji o książce "O Niemcach i Polakach. Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje."

 

Nowość Ad oculos: Żegnaj dawna Słocino

Nowości

To prawda, że tej dawnej Słociny już nie ma. Ale tak naprawdę, to jest. Bo przecież pamięć zawsze towarzyszy czasowi, nawet jeżeli nie jest to już ten czas z lat dwudziestych XX wieku, z okresu okupacji, czy trudnych powojennych lat.

 

Wspomnienia zażartej Polki

Nowości

Wspomnienia księżnej Marii Krystyny Habsburg pt. "Księżna. Wspomnienia o polskich Habsburgach Z Marią Krystyną Habsburg rozmawiali Adam Tracz i Krzysztof Błecha opublikowało wydawnictwo Bonimed, Żywiec 2009.

 

"O Niemcach i Polakach..." W. Bartoszewskiego

Zapowiedzi

Poniżej przedstawiamy Państwu nowość Wydawnictwa Literackiego: "O Niemcach i Polakach. Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje" Władysława Bartoszewskiego. Premiera książki: 21 stycznia 2010 r.

 

Łempicka nawet we wspomnieniach kontrowersyjna

Nowości

Laura Claridge w pierwszej biografii tej wielkiej piękności, symbolu epoki jazzu, barwnie odtwarza nawet mało znane epizody z jej życia, odsłania fabrykowane przez nią mistyfikacje.

 

Nowa seria Wydawnictwa Czarne

Nowości

Z przyjemnością i dumą anonsujemy za wydawnictwem Czarne powstanie nowej serii wydawniczej "Przez rzekę". Zaskakującą, podejmującą nowe tematy i będącą próbą zrozumienia procesów zachodzących w każdym z nas.  

 

Antonina Spandowska, "Wojna i okolice"

Recenzje

“O szóstej rano obudziły mnie samoloty. I głośna rozmowa na ulicy. Czy pani jest pewna, że to jest próbny alarm?” - to pierwsze słowa z cyklu wojennych wspomnień Antoniny Spandowskiej, a czytelnik już się domyśla, że próbny alarm to bynajmniej nie był. Że to była najprawdziwsza wojna, mimo że “tego 1 września rano nikt nie był pewny, czy to już”.

 

Aleksander Szemiel - Wspomnienia kresowiaka z lat wojny

Recenzje

Aleksander Szemiel w swojej książce pt. „Wspomnienia kresowiaka z lat wojny” przypomina nam, czym tak naprawdę był bolszewizm i komunizm, jak wyglądało w praktyce ucieleśnienie marzeń o stworzeniu raju na ziemi pod egidą proletariatu i Armii Czerwonej, gdy wyzwolone zostały nie tyle „bratnie narody” Związku Sowieckiego, co wszystkie najiższe instynkty tkwiące w człowieku - które dotychczas w miarę skutecznie tłumiła kultura, etyka i religia - a on sam otrzymał społeczny mandat na zabijanie....

 

"Urodzinowe" Wspomnienie o Lemie

Autorzy

Z okazji 88. rocznicy urodzin Stanisława Lema do księgarń trafi wyjątkowa książka - wspomnienie. Autorem publikacji jest syn Stanisława Lema - Tomasz.    

 

Finał konkursu wspomnieniowego. Zaproszenie do Biblioteki

Biblioteki

„Dziennik Polski” i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystym finale konkursu „Piszemy wspomnienia”.

 

Wrześniowe zapowiedzi wydawnicze PIW-u

Zapowiedzi

Poniżej przedstawiamy wrześniowe zapowiedzi Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jednocześnie przypominamy, że 18 września przypada 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza...

 

Wanda Trzeciecka - Wspomnienia z Kresów

Recenzje

Mimo iż od najwcześniejszych wydarzeń opisywanych przez Wandę Trzeciecką w książce pt. "Wspomnienia z Kresów" minęło prawie pół wieku, to jednak wciąż pozostają one niezwykle żywe w jej pamięci. Autorka w sposób obrazowy przedstawia swoje dzieciństwo spędzone na Kresach Wschodnich - bogate tradycje, obyczaje i kulturę duchową mieszkańców tego regionu Polski, "kiedy jeszcze żyły dawne podania i widać jeszcze było ostatki dawnego wiejskiego życia" (A. Mickiewicz o "Panu...

 

Antologia - Nieświeskie wspomnienia. Ciąg dalszy...

Recenzje

"Nieświeskie wspomnienia", to drugi już tom antologii wspomnień kresowych, wydany przez warszawskie wydawnictwo Łośgraf.

 

Książki o Polaku papieżu Janie Pawle II

Nowości

Całe przebogate życie i jeden z najdłuższych pontyfikatów w kościele katolickim Karola Wojtyły, który wybrany na głowę Kościoła przybrał imię Jana Pawła II obfitowało jak nigdy przedtem w masę publikacji jemu poświęconych. Nigdy bowiem na czele Kościoła nie stał tak wszechstronnie uzdolniony i otwarty na problemy ludzi i świata człowiek jakim był właśnie pierwszy papież Polak Jan Paweł II.

 

Hugo Steinhaus - Wspomnienia i zapiski

Recenzje

Oficyna Wydawnicza ATUT opublikowała Wspomnienia i zapiski Hugona Steinhausa - zmarłego w 1972 roku - znakomitego matematyka, jednego z twórców tzw. "lwowskiej szkoły matematycznej", przedstawiciela polskiej inteligencji pierwszej połowy XX wieku.. Steinhaus podnosił matematykę do poziomu nauki najbardziej abstrakcyjnej, wysublimowanej, "nauki czystej", w której żaden zmysł nie odgrywa roli bo zaangażowany do niej jest tylko umysł człowieka i kartka papieru.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.