RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Olga Tokarczuk na Festiwalu Pen World Voices

Wydarzenia

Olga Tokarczuk będzie dziś (25 kwietnia) gościem wieczoru inaugurującego nowojorski festiwal PEN World Voices, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń literackich na świecie. W jego dwunastej edycji weźmie udział ponad 150 pisarzy z 30 krajów. Tegoroczny program poświęcony jest głównie literaturze i kulturze Meksyku.

 

Jutro Światowy Dzień Książki!

Wydarzenia

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku to dla nas podwójne święto, gdyż tego dnia Wrocław Europejska Stolica Kultury stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Wrocław przejmie ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon.

 

Ryszard Wolański z ksiązką o E. Bodo na Targach w Białymstoku

DOM WYDAWNICZY REBIS zaprasza do Białostockiego Teatru Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1, w sobotę 23.04, godz. 11.00-12.30 - na spotkanie z Ryszardem Wolańskim, autorem książki "Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań" w ramach Targów Ksiązki w Białymstoku. Zapraszamy też na nasze stoisko w budynku Opery Białostockiej.

 

Poczytaj mi Wrocław. Inauguracja Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016

23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego miasta Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie miasto uzyskało, jak napisała w liście gratulacyjnym Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, w uznaniu za przygotowanie „wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Wrocław – Światowa Stolica Książki – dołączył tym samym do takich miast jak: Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos...

 

Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Czy dla wielbicieli książek może być wiosną coś lepszego niż lektura ciekawej książki w ogrodzie? Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury – od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich i konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.

 

Ruszyło głosowanie na najlepszą polską książkę dla dzieci 2015

Zapraszamy do głosowania na najlepszą polską książkę dla dzieci za rok 2015! Kapituła konkursu wybrała następujące tytuły. Znasz je? Głosuj teraz!

 

Rusza Festiwal Poetycki „Grafomaniada"

Środowiska literackie skupione wokół sieciowych społeczności piszących poezję postanowiło powołać nowy własny festiwal poetycki pt, „Grafomaniada".

 

XXII Targi Wydawców Katolickich - konferencja prasowa

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zaprasza na konferencję prasową poprzedzającą XXII Targi Wydawców Katolickich, które w dniach 7-10 kwietnia odbędą się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W ciągu czterech targowych dni blisko 180 wystawców zaprezentuje czytelniczej publiczności ofertę blisko 10 tysięcy najciekawszych tytułów książek religijnych wydanych w ostatnich latach.

 

Ważą się losy Festiwalu Haupta

Wydarzenia

Festiwal Haupta, który miał w zeszłym roku swoją pierwszą edycję nie otrzymał w tym roku dofinansowania Ministra Kultury. Organizatorzy chcą złożyć odwałanie. Publikujemy oficjalny komunikat:

 

Festiwal Pięknej Książki w Rzeszowie

Wydawnictwo BOSZ od dziesięciu lat organizuje Bieszczadzkie Lato z Książką – festiwal czytelniczy, otwierający już tradycyjnie Ogólnopolski Letni Sezon Czytelniczy (cykl spotkań organizowanych w całej Polsce od Bieszczadów po Pomorze, poświęconych literaturze), który wspiera i koordynuje Instytut Książki oraz liczne media regionalne i ogólnokrajowe.

 

Apostrof - nowy festiwal literatury

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury ogłosił właśnie swoją pierwszą edycję oraz pierwsze gwiazdy. Wybitni, ale też popularni pisarze – Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen i Paullina Simons – już w maju pojawią się w Polsce. Apostrof to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą.

 

21 marca - Światowy Dzień Poezji

Wydarzenia

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, obchodzony jest na całym świecie 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. W Warszawie cały marzec upływa pod znakiem poezji, w warszawskim metrze, w ramach akcji Wiersze w metrze, pokazywane są wiersze z całej Europy. W Gdańsku, w dniach 17-19 marca odbędzie się Festiwal Europejski Poeta Wolności. W Festiwalu bierze udział siedmioro europejskich poetów...

 

XXII Targi Książki Naukowej - dzień 3

Prezentujemy relację z ostatniego - trzeciego dnia XXII Targów Książki Naukowej, mających miejsce w gmachu Politechniki Wrocławskiej.

 

Spotkanie z autorami książek wydawanych w serii „Horyzonty zdarzeń”

Dom Wydawniczy REBIS ma przyjemość zaprosić na spotkanie z autorami książek wydawanych w serii „Horyzonty zdarzeń”.

 

Światowy Dzień Poezji w Zamku Ujazdowskim

21 marca poeci spotkają się w Warszawie, by wspólnie z czytelnikami świętować ten wyjątkowy dzień. Z tej okazji organizatorzy Wierszy w metrze oraz Festiwalu Europejski Poeta Wolności zapraszają na niepowtarzalny wieczór poezji, podczas którego wystąpią poeci z ośmiu krajów europejskich: Anikó Polgár (Węgry), Siergiej Stratanowski (Rosja), Ana Blandiana (Rumunia), Lidija Dimkovska (Macedonia), Daniel Jonas (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakos Charalambidis (Cypr), Aidas...

 

XXII Targi Wydawców Katolickich

W dniach 7-10 kwietnia 2016r. odbędą się XXII Targi Wydawców Katolickich. Wydarzenie będzie miało miejsce w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim, Plac Zamkowy 4, Warszawa.

 
 

Czas na "Nowe głosy z Polski"

Biuro Literackie ogłasza start kolejnego premierowego projektu. "Nowe głosy z Polski" to krajowy odpowiednik międzynarodowych "Nowych głosów z Europy". Inicjatywa będzie wspierać rodzimych twórców wyznaczających nowe trendy w literaturze, poszukujących nowatorskich rozwiązań formalno-estetycznych, których dzieła nie mieszczą się w realiach rynku komercyjnego i dla których wspólnym polem zainteresowań są społeczne konteksty, rola i funkcja literatury.

 

Marzec w Krakowie pod znakiem LiteraTURY

Jedenaście miejsc i aż dwadzieścia trzy wydarzenia. W marcu literatura opanuje Kraków. Spotkania autorskie, spektakle i dramatoria. Książka będzie w marcu pretekstem zarówno do zażartych dyskusji, jak i odwiedzania wyjątkowych miejsc.

 

Sobota z Książką w Kordegardzie

W sobotę 30 styczna w godzinach 16.00-18.00, po raz kolejny odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu.  

 

Będą granty na wydarzenia kulturalne w księgarniach

Księgarnie

Kraków chce wspierać księgarnie stacjonarne. Radni zdecydowali w środę, że stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe będą mogły w otwartym konkursie walczyć o dotacje na organizowanie w księgarniach wydarzeń kulturalnych.

 

Najważniejsze wydarzenia rynku literacko-wydawniczego w Polsce w 2015 roku

Miniony rok był ze wszech miar udany dla branży literacko-wydawniczej. Pomimo iż krytycy (Dariusz Nowacki) narzekają na to, że polska literatura współczesna dała się zepchnąć na "margines", a także odnotowują małą ilość ważnych debiutów, to myślę, że tłumy czytelników wypełniających obiekty targowe świadczą o czymś zupełnie innym.

 

Już od czwartku Wrocławskie Promocje Dobrych

24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek zbliżają się wielkimi krokami! Już dzisiaj będziemy cieszyć się we Wrocławiu obecnością najlepszych wydawnictw z całej Polski i uczestniczyć w licznych spotkaniach z pisarzami.

 

70. urodziny Rafała Wojaczka

W tym roku Rafał Wojaczek obchodziłby swoje 70 urodziny. Chcąc upamiętnić tę rocznicę, Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka i przygotował cykl spotkań poświęconych poecie oraz jego twórczości. Pierwsza część obchodów odbyła się w maju – miesiącu, w którym zmarł Wojaczek, na drugą Instytut zaprasza 3 i 4 grudnia – w rocznicę urodzin poety.

 

Zamek reporterów

W ramach cyklu Zamek Reporterów czekają nas w tym tygodniu dwa spotkania w poznańskim Centrum Kultury Zamek: pierwsze, w środę 18 listopada z Michałem Olszewskim, drugie, w czwartek 19 listopada – z Dionisiosem Sturisem.

 

Wydarzenia w Księgarni z bajki

Listopadowe i grudniowe wydarzenia Księgarni z bajki z Poznania. Warsztaty dla dzieci, spotkania z autorkami książek, poranki literackie, spotkania motywacyjne dla dorosłych.

 

19. edycja Poznańskich Dni Książki nie tylko naukowej

W tym roku zapraszamy Państwa do odwiedzenia Collegium Maius w dniach 4–6 listopada. Tradycyjnie wydawcy będą prowadzili sprzedaż książek w cenach promocyjnych. Oprócz dużego wyboru książek akademickich będzie można znaleźć nowości wydawców książki popularnonaukowej, wśród których znajdą się: Bellona SA, Helion SA, Państwowy Instytut Wydawniczy, Ossolineum, Prószyński i S-ka, Publicat SA, słowo/obraz terytoria, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wydawnictwo Sejmowe, a także wydawnictwa muzealne:...

 

XXXVIII Międzynarodowy Listopad Poetycki 2015

Międzynarodowe Listopady Poetyckie wskrzeszone przez Nikosa Chadzinikolau - dzięki staraniom poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich trwają nieprzerwanie przez 38 lat. Dziś mają wymiar bardziej industrialny i happeningowy. Nie zatraciły jednak swojej niepowtarzalnej atmosfery i emocjonalno-kulturalnej więzi, jaka łączy wszystkie środowiska twórcze, zaprzeczając jakimkolwiek rozłamom.

 

Program Festiwalu Schulza

Prezentujemy tegoroczny program wrocławskiego Festiwalu Brunona Schulza, który odbędzie się 13-18 października.

 

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 26.09-4.10.2015

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Opowiadania jak zawsze poświęcony jest promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Oprócz popularnych w Polsce autorów takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta („Młode skóry”), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O’Connora za zbiór opowiadań (25000 euro), bułgarskiego...

 

Salon Książki Krakowskiej 30.09.2015, godz. 18.00, Pałac Krzysztofory

W środę 30 września o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) na kolejne spotkanie z cyklu "Salon Książki Krakowskiej". Tym razem zaprezentowane zostaną dwa wydawnictwa: katalog wystawy Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa (1915−2015) oraz książka Wokół Rynku Podgórskiego.

 

Festiwal Komiksu w Łodzi

Tegoroczny festiwal, jak w dwóch poprzednich latach, odbędzie się w Atlas Arenie. Głównymi atrakcjami imprezy bez wątpienia będą wizyty zagranicznych twórców komiksu oraz ESL Mistrzostwa Polski w grach komputerowych.

 

Wszystkie wojny Lary - spotkanie z Wojciechem Jagielskim we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Jagielskim i rozmowę o jego najnowszej książce - zaskakującym reportażu o palących problemach XXI wieku „Wszystkie wojny Lary” w środę 23 września o godzinie 18.00 w Salonie Empik Renoma we Wrocławiu (Świdnicka 40). Rozmowę poprowadzi Jakub Żary

 

Czas, by Haupt powrócił - inauguracja Festiwalu Haupta

Rozpoczyna się 1. edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Na dziesięć dni Gorlice staną się literackim centrum Polski, a to za sprawą bogatego programu wydarzeń oraz obecności znakomitych gości – autorów, badaczy literatury, aktorów i muzyków.

 

Performans poetycki w Zamku Ujazdowskim

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na performans poetycki Grzegorza Wróblewskiego o tajemniczym tytule: „Europa. Zmierzch antropocenu?”. Wydarzenie odbędzie się jutro o godz. 20.00 w Sali im. W. Krukowskiego (Laboratorium CSW). Kuratorką przedsięwzięcia jest Natalia Malek.

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Przedstawiamy program 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania:

 

19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 22-25 października 2015 r. Targi, wpisując się w program promocji czytelnictwa, są otwarte dla szerokiej publiczności, a w trakcie ich trwania wystawcy prowadzą sprzedaż detaliczną książek tradycyjnych i elektronicznych, jak i wszelkiego rodzaju akcesoriów czytelniczych.

 

Bruno Schulz. Festiwal po raz czwarty

Czwarta edycja Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się w dniach 13-18 października 2015 we Wrocławiu. Prace nad programem wciąż trwają, ale już teraz organizatorzy informują, że poczesne miejsce zajmie w nim Rafał Wojaczek, którego twórczości będzie poświęcona m.in. sesja naukowa Wojaczek – przeczytany, a także szereg festiwalowych spotkań.

 

Finał Nagrody Literackiej Gdynia 2015

Między 3 a 6 września w Muzeum Miasta Gdyni odbędą się Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski.

 

5 lipca rusza Miesiąc Spotkań Autorskich

Pisarze z Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji będą gościli we Wrocławiu w ramach międzynarodowego festiwalu literackiego, którego polską edycję organizuje Miejska Biblioteka Publiczna. Pierwszego dnia z czytelnikami spotkają się Ryszard Krynicki i Oksana Zabużko.

 

Za kilka dni Port Literacki w Kołobrzegu

Już za kilka dni rozpoczyna się pierwszy z trzech wakacyjnych Portów Literackich. Na kilkanaście godzin Kołobrzeg opanują debiutanci oraz miłośnicy gier terenowych. Nie zabraknie najważniejszych polskich poetów, książek i wydarzeń dla małych i dużych czytelników, a także wystaw, projekcji filmowych oraz bardzo dobrej muzyki

 

Lato w Bibliotece Raczyńskich

Tytuł: Akcja Lato z Książką 2015. Zajęcia edukacyjno-artystyczne w filiach Biblioteki Raczyńskich dla czytelników w wieku 7-12 lat. Zajęcia bezpłatne. Obowiązują zapisy.

 

Weekend Literacki w Gdyni

Przed nami 3. Weekend Literacki Miasta Słowa, festiwalu towarzyszącego Nagrodzie Literackiej GDYNIA. W ostatni weekend czerwca Gdynię odwiedzą m.in. wybitny kataloński pisarz Jaume Cabré, Ryszard Krynicki, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Illg, Tadeusz Dąbrowski i Ewa Winnicka. Oprócz spotkań autorskich przygotowano wiele dodatkowych atrakcji. Festiwal Miasto Słowa to szereg wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w...

 

Już 5 lipca rusza... Miesiąc Spotkań Autorskich!

62 pisarzy, dwa spotkania dziennie: od 5 lipca do 4 sierpnia we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 trwać będzie międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gość honorowy edycji 2015: Ukraina.

 

Dzisiaj zaczyna się Big Book Festiwal

Festiwal rozpocznie się jutro o 19.30 spotkaniem Razii Iqbal z Arturem Domosławskim i rozmową o przyszłości reportaży i biografii – o odwadze i odpowiedzialności tych, którzy opisują świat.

 

Święto Joyce'a w Krakowie

Jak co roku 16 czerwca miłośnicy Jamesa Joyce’a spotkają się w różnych miastach na całym świecie, by wspólnie świętować Bloomsday.

 

Żywa Biblioteka po raz jedenasty w Mediatece we Wrocławiu

12 i 13 czerwca w Mediatece ruszy nietypowa wypożyczalnia - Żywa Biblioteka, w której naprawdę można czytać z drugiego człowieka jak z otwartej książki. Żywej Książki. Ich „okładki” niekiedy wyróżniają się na tle innych – mają inny kolor skóry, jeżdżą na wózku inwalidzkim, są niewidome, często jednak z pozoru wyglądają tak jak większość – dopiero tytuł zdradza, jaką treść może w sobie zawierać. Żywe Książki podzielą się swoją historią, odpowiedzą na zadawane pytania – w kameralnych rozmowach...

 

Tonący książki się chwyta

Projekt autorstwa Joanny Grzelczyk i Małgorzaty Grączewskiej „Tonący książki się chwyta” odwołuje się do historii mostu Uniwersyteckiego, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie dotykany przez powodzie, a bezpośrednio do wydarzeń z lipca 1997 roku, określanych mianem „Powodzi Tysiąclecia”. Pomysłodawczynie chcą poprzez happening na Moście Uniwersyteckim jednocześnie opowiedzieć historię o odważnych wrocławianach i uniwersalnej wartości książki.

 

Dzień Dziecka we Wrocławiu

Prezentujemy szeroki zakres atrakcji skierowanych do dzieci z okazji 1 czerwca w stolicy Dolnego Śląska.

 

Noc bibliotek

Po zeszłotygodniowej Nocy Muzeów zapraszamy na pierwszą ogólnopolską Noc Bibliotek, której współorganizatorem jest Instytut Książki. Ta niezwykła noc w roku, promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, odbędzie się 30 maja.

 

Za nami 6. Warszawskie Targi Książki i 9. Targi Książki Akademickiej i Naukowej

Dziękujemy Francji gościowi honorowemu Targów, a także Wystawcom, Partnerom i Patronom oraz wszystkim gościom, którzy przez cztery dni tworzyli niezwykłą atmosferę Wielkiego Święta Książki na Stadionie Narodowym.

 

Tomasz Sekielski z własnym wydawnictwem

Wydawnictwa

Z przyjemnością informujemy, że popularny dziennikarz, Tomasz Sekielski, stał się także wydawcą. Oficyna Od deski do deski" zadebiutuje już w marcu serią „Na F/Aktach”.

 

Zamek Reporterów

Centrum Kultury ZAMEK rozpoczyna nowy cykl spotkań literackich - „Zamek Reporterów”. W ramach tego projektu odbywać się będą spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami. W programie znajdą się również warsztaty reporterskie dla młodzieży oraz popularne nocne czytania.

 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2014 roku

Koniec kolejnego roku literacko wydawniczego wiąże się z różnego rodzaju podsumowaniami i analizami. Jedno jest pewne końcówka roku była dla wydawców i księgarzy dobra tak pod względem udanych imprez targowych jak i zwiększoną sprzedażą książek. W tym roku aż 40% ankietowanych wybrało właśnie książkę jako atrakcyjny prezent pod choinkę. Nie powstrzymano kurczenia się sieci księgarni indywidualnych, dotyka to szczególnie dużych miast tj. jak Warszawa, Szczecin, as prym wśród nich wiedzie...

 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze na świecie w 2014 roku

Na świecie systematycznie spada czytelnictwo ale nie jest aż tak dramatycznie jak u nas. W Niemczech o 1,5%, we Francji 4,5%, we Włoszech o 8%, a ogarniętej kryzysem Hiszpanii wzrosło o 8%. Imprezy targowe oblegane są przez wydawców jak i czytającą publiczność. Dynamicznie rozwija się rynek książki elektronicznej mimo wysokiego Vatu, rośnie sprzedaż czytników i tabletów. Gdyby chociaż część tego optymizmu dotarła do Polski to myślę, że czytanie na powrót stałoby się modne, ale u nas tzw....

 

10. MFO: Bieńczyk, Rudnicki, Grzegorzewska, Varga

Dzisiaj na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania konferencja menedżerów kultury, dyskusja wokół tekstów Julio Cortázara, spotkania z pisarzami: Han Kang, Iban Zaldua, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Wioletta Grzegorzewska, Krzysztof Varga, Halldór Armand Ásgeirsson, Stefan Sprenger. Wieczorem film Todda Solondza „Opowiadanie”.

 

W Poznaniu lubimy czytać

Literacka Mapa Poznania, Bieg z Książką, Nocna Wymiana Książek – to kilka wydarzeń, jakie zaplanowaliśmy dla poznańskich czytelników w ramach akcji "W Poznaniu lubimy czytać".

 

Czytajmy. Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży

W dniach 19−21 września 2014 roku po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”. Impreza, która będzie otwarta w godzinach 10-18.00, to mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i rodzin. Wstęp wolny.

 

Literacki spacer po Krakowie śladami Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

31 maja odbędzie się pierwszy z serii spacerów literackich ulicami Miasta Literatury. Jego motywem przewodnim będzie życie i twórczość Wisławy Szymborskiej. Dwugodzinna wycieczka śladami autorki rozpocznie się o godzinie 17:00 przy Kamienicy Szołayskich (Plac Szczepański).

 
 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze na świecie w 2013 roku

Rynek zagraniczny

Świat też odczuwa kryzys lecz jest on mniej bolesny niż w byłym bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Niemcy generują spadek sprzedaży w segmencie książek o 1%- 1,5%, Francuzi o 1,5 do 2,5%, Hiszpanie do 0k. 10%, a Grecja najbardziej dotknięta kryzysem 15% - 17%.

 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2013 roku

Wydarzenia

2013 rok zbliża się ku końcowi. To był trudny dla wielu branż czas, w którym wydawcy liczyli każdą złotówkę. Rok wydarzeń targowych, które w naszych polskich warunkach są po prostu kiermaszami książek.

 

Najważniejsze wydarzenia rynku księgarsko-wydawniczego w Polsce w minionym 2012 roku

Wydarzenia

Miniony rok mimo odczuwalnego spadku sprzedaży w księgarniach prywatnych, był dobry dla placówek sieciowych, typu Matras czy Empik. Był to także rok wielu udanych imprez targowych, wysypu nagród literackich i pod wieloma względami udanych spotkań autorskich.

 

Najważniejsze wydarzenia na światowym rynku wydawniczym w 2012 roku

Wydarzenia

Jak co roku przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, jakie zagościły w 2012 roku na światowym rynku wydawniczym:

 

Już za 10 dni Warszawskie Targi Książki

Zapraszamy na konferencję prasową 3. Warszawskich Targów Książki, która odbędzie się we wtorek, 8 maja o godzinie 12.00 w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie.

 

Co ciekawego w marcu we wrocławskich bibliotekach?

Biblioteki

Zobacz jakie imprezy dla dzieci i dorosłych odbędą się w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu w marcu: dyskusje o książkach, nauka angielskiego, spotkania autorskie, gry planszowe, zajęcia rodzinne.

 

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-księgarskie w Polsce 2011 rok

Wydarzenia

Mimo wyraźnych oznak kryzysu wydawcy informowali o dobrym roku. Potwierdzają to liczne udane imprezy targowe; od poznańskich targów Książki dla Dzieci i Młodzieży, II Warszawskie Targi Książki a skończywszy na Krakowskich Targach Książki. Przypomnijmy sobie niektóre wydarzenia mijającego roku.

 

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie 2011 rok

Wydarzenia

2011 rok mimo kryzysu nie dał o sobie znać znacznym pogorszeniem wyników sprzedaży na świecie. Dynamikę tą "nakręcały" e-booki i różnego typu czytniki oraz tablety. Na wiodących imprezach w Londynie, Paryżu czy Frankfurcie - sprzedawana i kupowano prawa autorskie, dyskutowano o zmianach zachodzących w samej strukturze książki czy prawach autorskich. Myślę, że warto przypomnieć sobie niektóre fakty.

 

Recenzja: Wydawcy gorszego boga

Recenzje

Dzieje ruchu wydawniczego w naszym kraju były i są ściśle związane z polityką i przemianami społeczno-gospodarczymi.

 

Wyniki naboru do Priorytetu Literatur

Wydarzenia

Instytut Książki zarządza Priorytetem 4 (Literatura) oraz Priorytetem 5 (Czasopisma) Programu MKiDN "Wydarzenia artystyczne".

 

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w 2010 roku na świecie

Rynek zagraniczny

Pomimo kryzysu, i spadku czytelnictwa w Wlk. Brytanii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii, tamtejszy rynek książki lepiej zorganizowany, finansowo silniejszy nie odczuwa aż tak kryzysu, reagując nań przyspieszonymi działaniami tak w sferze "technologii cyfrowej", e-papieru jak i ciągle udoskonalanych czytników e-booków.

 

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce 2010 roku

Wydarzenia

Jak co roku wchodzimy w okres podsumowań, tworzenie "raportów" z działalności, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia w danej branży. Mijający rok dla wydawców, mimo, iż był trudny, i krył w sobie liczne "sieciowe" pułapki, był mówiąc kolokwialnie - nie najgorszy. Najgorsze może być dopiero przed nami.

 

Szkolenia z przygotowywania wniosków do MKiDN

Prawo

  Instytut Książki zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu przygotowywania wniosków do programów MKiDN 2011: - Wydarzenia artystyczne - Priorytet 4 – Literatura; - Wydarzenia artystyczne - Priorytet 5 – Czasopisma.

 

To już 50 lat od wydarzeń zielonogórskich

Nowości

30 maja 1960 roku zielonogórzanie czynnie zaprotestowali przeciwko decyzji władz państwowych o likwidacji Domu Katolickiego w ich mieście. Według wielu obserwatorów, protest ten zgromadził około 5000 osób. Zatrzymano 333 demonstrantów. Niewiele mniejsza liczba osób poniosła sankcje ze strony władz.

 

Nocne tanie książek czytanie - tylko we Wrocławiu

W czwartek, 24 czerwca, startuje Wrocławskie Tanie Książek Czytanie – kolejna edycja kiermaszu literatury, organizowanego w ramach Święta Wrocławia. W trakcie czterech dni imprezy wydawcy z całego kraju sprzedawać będą literaturę po promocyjnych cenach, odbędzie się m.in. szereg spotkań autorskich, konkursy z nagrodami oraz piknik literacki dla dzieci. W piątek książki będzie można kupować aż do północy!

 

Warszawskie Tragi Książki nie zwalniają tempa

Wydarzenia

Warszawskie Targi Książki, które odbyły się po raz pierwszy w Pałacu Kultury i Nauki w dniach 13-16 maja 2010 roku z udziałem 312 wystawców, przez cztery dni odwiedziło blisko 28 000 gości. Na targach akredytowało się ponad 270 przedstawicieli mediów, zapowiedzi i relacje z imprezy ukazały się w wiodących tytułach. Odbyło się ponad 300 różnorodnych wydarzeń programowych: dyskusji, seminariów, konferencji, spotkań z autorami, wystaw, uroczystości wręczenia nagród, szkoleń, prezentacji, a także...

 

Na pomoc powodzianom - kiermasz książki i inne wydarzenia w Książnicy Pomorskiej

W najbliższym czasie zapraszamy przede wszystkim w imieniu Organizatorów czyli Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Kiermasz "KSIĄŻKA ZA ZŁOTÓWKĘ".    

 

Odwołane wydarzenia w lubelskiej i jasielskiej MBP

W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie odwołuje wszystkie imprezy zaplanowane w Bibliotece na bieżący tydzień.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza w styczniu

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza w styczniu:

 

Program na styczeń 2010 r. Śródmniejskiego Ośrodka Kultury

Wydarzenia

Przedstawiamy ciekawe książkowe wydarzenia Śródmniejskiego Ośrodka Kultury na styczeń 2010:

 

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie

Rynek zagraniczny

Świat rozwija się swoim tempem, i pomimo kryzysu tak daleko nam odskoczył, iż według mnie nie mamy szans go dogonić. Tak samo jest w branży wydawniczej. Coraz lepsze czytniki e-booków, coraz więcej ciekawych tytułów audiobooków, elektroniczne podręczniki, książki w telefonach komórkowych. Zaawansowanie Światowej Biblioteki Cyfrowej, Projektu Gutenberg świadczy o konsekwencji i pragmatyzmie. My potrafimy się przeważnie kłócić lub targować, jak choćby we Wrocławiu o profity w nieuruchomionych...

 

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce

Wydarzenia

Od przeszło sześciu lat Portal Księgarski zamieszcza podsumowanie "najważniejszych wydarzeń rynku wydawniczo-księgarskiego". Ten rok był mimo "zawieszenia" kilku imprez targowych bogaty w różne wydarzenia, szczególny "wysyp" widoczny był w kategorii nagród literackich.

 

Wydarzenia kulturalne w Traffic Club

Wydarzenia

Przedstawiamy wydarzenia kulturalne w Traffic Club:

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.