RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Pierwszy Dzień Wrocławskich Targów Książek

Wczoraj w samo południe 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek otworzyły twoje podwoje dla czytelników. Tłumów nie było, ale targi dopiero się rozkręcają. Na miłośników dobrych książek czeka mnóstwo atrakcyjnych tytułów i spotkań z autorami.

 

Wydawcy edukacyjni: szkoły nie dostają od nas prezentów

Wydawnictwa

Wydawnictwa nie proponują dyrektorom ani nauczycielom żadnych korzyści w zamian za wybór konkretnych podręczników. Byłoby to niezgodne z prawem a także z wewnętrznymi zasadami obowiązującymi wszystkich wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki, którzy jednoznacznie odcinają się od takich praktyk. –Dyrektorzy i nauczyciele doskonale wiedzą, jakie zasady powinny obowiązywać w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi. Próby uporczywego sugerowania, że w polskich szkołach może kwitnąć...

 

Promotorzy debiutów

Wydarzenia

Jesteś wydawcą i chcesz wydać pierwszą książkę pisarza-debiutanta? Instytut Książki i Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz nasi partnerzy: Festiwal Conrada, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Tygodnik Powszechny ogłaszają konkurs właśnie dla ciebie!

 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2014 roku

Koniec kolejnego roku literacko wydawniczego wiąże się z różnego rodzaju podsumowaniami i analizami. Jedno jest pewne końcówka roku była dla wydawców i księgarzy dobra tak pod względem udanych imprez targowych jak i zwiększoną sprzedażą książek. W tym roku aż 40% ankietowanych wybrało właśnie książkę jako atrakcyjny prezent pod choinkę. Nie powstrzymano kurczenia się sieci księgarni indywidualnych, dotyka to szczególnie dużych miast tj. jak Warszawa, Szczecin, as prym wśród nich wiedzie...

 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze na świecie w 2014 roku

Na świecie systematycznie spada czytelnictwo ale nie jest aż tak dramatycznie jak u nas. W Niemczech o 1,5%, we Francji 4,5%, we Włoszech o 8%, a ogarniętej kryzysem Hiszpanii wzrosło o 8%. Imprezy targowe oblegane są przez wydawców jak i czytającą publiczność. Dynamicznie rozwija się rynek książki elektronicznej mimo wysokiego Vatu, rośnie sprzedaż czytników i tabletów. Gdyby chociaż część tego optymizmu dotarła do Polski to myślę, że czytanie na powrót stałoby się modne, ale u nas tzw....

 

Konkurs "Edycja", czyli najpiękniejsze książki

Nagrodę główną w konkursie "Edycja" na najpiękniej wydaną książkę otrzymało Wydawnictwo Dwie Siostry, nagrodzono "Słodkie abecadło" i "Typogryzmoł".

 

Polscy wydawcy apelują do polityków: zatrzymajcie monopol Google

Wydawnictwa

- Zatrzymajcie quasi-mopolistyczną wyszukiwarkę (samo)promującą własne komercyjne produkty i usługi - zwracają się do polityków polskie i międzynarodowe organizacje zrzeszające głównie wydawców prasowych, apelując, by Komisja Europejska odrzuciła ugodę w tej sprawie zaproponowaną przez Google.

 

Wojna Amazońska, czyli wydawnictwa kontra internetowe ksiągarnie

Księgarnie, Internet

Wielkie wydawnictwo i internetowy gigant Amazon kłócą się o ceny e-booków i przyszłość branży księgarskiej. Pisarze celebryci poparli wydawcę, szarzy wyrobnicy pióra – internetową księgarnię.

 

Egzemplarze obowiązkowe

Prawo

Mimo postulatów wydawców o zmniejszenie liczby obowiązkowych egzemplarzy, sejmowa komisja do spraw kultury utrzymała to zobowiązanie na poziomie 17 książek. Muszą one trafić do Biblioteki Narodowej oraz 13 bibliotek uniwersyteckich i bibliotek publicznych w Lublinie, Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Gdańsku, Opolu i Białymstoku.

 

Wydawcy hurtem stoją, a tymczasem... ocena rynku dokonana przez Wiktora Ostrowskiego

Wydarzenia

Redakcja: oficjalne wstrzymanie latem 2013 roku przez Matras płatności dla wydawców wywołało kolejną dyskusję o kondycji nie tylko tej jednej z największych sieci księgarskich w Polsce, ale w ogóle o sytuacji na rynku księgarsko-wydawniczym. Włączamy się do tej dyskusji, prosząc osoby z szeroko rozumianej branży wydawniczej o ocenę tego rynku. Zaczynamy od analityka i znawcy tematu Wiktora Ostrowskiego.

 

10 największych wydawców książek

Rynek zagraniczny

Najpotężniejsze wydawnictwa świata udowadniają, że książki ciągle mogą być dochodowym biznesem. Zarabiać można na książkach naukowych i popularnych erotykach.

 

Apple w zmowie cenowej z wydawcami e-booków

Rynek zagraniczny

Apple był z wydawcami w zmowie mającej na celu zawyżanie cen e-booków - orzekła w środę w Nowym Jorku sędzia federalna Denise Cote, podkreślając, że materiał dowodowy nie pozostawia żadnych wątpliwości, iż firma ta dopuściła się złamania prawa antymonopolowego.

 

Wydawcy – Chomikuj.pl 1:0

Prawo

W dniu 5.11.2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej odrzucił zażalenie organizatorów programu partnerskiego chomikuj.pl na postanowienie prokuratora prowadzącego postępowanie przeciw portalowi chomikuj.pl i zobowiązał WEB 5 Sp. z o.o., administratora programu partnerskiego (dawniej TSNET Sp. z o.o.), do niezwłocznego wydania wszystkich danych, osób biorących udział w programie partnerskim tego portalu.

 

Mistrzowie słowa w nowej kolekcji audiobooków

Wydarzenia

W piątek (5 października 2012 roku) ukaże się pierwszy tom kolekcji "Mistrzowie słowa". Zapoczątkuje ją książka "Pod słońcem Toskanii" w interpretacji Danuty Stenki. Wydawcami kolekcji są Agora i Bellona.

 

II Festiwal Literacki Autorów, Redaktorów i Wydawców z Polski, Słowacji, Czech i Serbii

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu Organizatorów 5–7 października 2012, do Domu Kultury Śródmieście – Scena na Smolnej 9 i Klub na Hożej 41 lok. na 2 przestrzenie spotkania II Festiwal Literacki Autorów, Redaktorów i Wydawców z Polski, Słowacji, Czech i Serbii organizowany w ramach międzynarodowego projektu Review within Review – Asymmetries in Europe 2012 (Standard IVF Grants), wstęp wolny.    

 

Zarzuty nieuczciwej konkurencji w stronę autorów e-podręczników

Prawo

Prawnicy reprezentujący wydawców zarzucają autorom darmowych e-podręczników nieuczciwą konkurencję i grożą skierowaniem sprawy do sądu. Celem e-podręczników nie jest zysk - odpowiadają zwolennicy upowszechniania wiedzy.

 

Bojkotują e-podręczniki

Wydawnictwa

Rząd szykuje przewrót w podręcznikach. Ale wydawcy boją się strat i nie chcą ich produkować dla MEN. Czy to storpeduje e-rewolucję?

 

Wojna wydawców z MEN?

Wydawnictwa

Może dojść do bojkotu kończącego się za tydzień konkursu na przygotowanie e-podręczników

 

Jak się robi e-booka?

Ciekawy artykuł "od kuchni" opublikował portal eksiazki.org. Autor na codzień zajmuje się konwersją e-booków do postaci przyjaznej czytelnikowi. Opowiedział nieco o swojej pracy, a także osobistych doświadczeniach z czytaniem polskich e-booków.

 

Programy wsparcia Instytutu Francuskiego

Wydawnictwa

Aby rozwijać i promować książkę francuską poza granicami, francuski rząd przygotował specjalne programy wsparcia dla zawodowców rynku wydawniczego na całym świecie. Mogą z nich skorzystać polskie wydawnictwa, tłumacze i księgarnie.

 

Recenzja: Wydawcy gorszego boga

Recenzje

Dzieje ruchu wydawniczego w naszym kraju były i są ściśle związane z polityką i przemianami społeczno-gospodarczymi.

 

Nie karm książkowego potwora! Kupuj u wydawcy!

Wydarzenia

Gdzie kupujesz nowości książkowe? W małych księgarenkach? W centrach handlowych? W księgarniach sieciowych? A może za pośrednictwem Internetu? Zastanów się dobrze, bowiem Twoja odpowiedź może mieć wpływ na to, czy będziesz jeszcze miał co czytać?

 

"Wydawcy gorszego boga" nominowani do tytułu najlepszej książki historycznej

Do 16 listopada na wortalu Granice.pl odbywa się drugi i ostatni etap konkursu "Historia zebrana" – konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną”. Wśród publikacji konkursowych znajdziecie nasze książki Wojciecha Śliwerskiego!  

 

Wydawcy kuszą nauczycieli

Wydawnictwa

O rynek podręczników szkolnych dla 5 mln uczniów walczy kilkunastu liczących się wydawców i kilkudziesięciu mniejszych. Część z nich stosuje wątpliwe chwyty, aby zwiększyć sprzedaż. O czym wiadomo od lat, ale niewiele się w tej materii zmieniło.

 

Seminarium dla wydawców: "E-booki – wpływ nowych technologii na proces wydawniczy i funkcjonowanie wydawnictw

Wydarzenia

Studium Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na seminarium dla wydawców E-BOOKI – wpływ nowych technologii na proces wydawniczy i funkcjonowanie wydawnictw.

 

"Polityka historyczna w Rosji" - wywiad z Borisem Sokołowem

Boris Sokołow to niezwykła postać: Historyk, znawca rosyjskiej literatury, etnograf, pisarz i gawędziarz. Misiowaty ogromny chłop, gdy zacznie opowiadać potrafi zasłuchać w sobie każdego.

 

Przypominamy: konkurs na wspomnienia wydawców trwa!

Komisja Historyczna PTWK przypomina, że w roku 2011, który jest rokiem dziewiećdziesięciolecia PTWK planowaliśmy finał konkursu na wspomnienia wydawców i liczyliśmy, że uda się nam zgromadzić materiał na interesującą książkę. Przypominamy zamieszczony komunikat.    

 

Harcerstwo z Impulsem

Nowości

Dokumentacja historii polskiego harcerstwa przygotowana przez naocznego świadka wielu związanych z nią wydarzeń. Oficyna Wydawnicza Impuls przedstawia książki Wojciecha Śliwerskiego: „Różne oblicza harcerstwa” i „Wydawcy gorszego Boga” - pozycje ważne nie tylko dla osób związanych z ruchem harcerskim!

 

Spotkanie reprezentacji wydawców i dystrybutorów w PIK, 14.01.11

Prawo

Dzisiaj odbyło się w siedzibie PIK spotkanie reprezentacji wydawców i dystrybutorów w obecności kancelarii prawnej MDDP. Wyjaśniono podstawowe kwestie dotyczące niejasności wynikających z różnych interpretacji przepisów o okresie przejściowym oraz współpracy z dystrybutorami po jego upływie. Szczegółowe informacje uzupełnione o definicje prawne prześlemy do Państwa w najbliższy poniedziałek.

 

List protestacyjny wydawców. Prośba o poparcie.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w związku z naszym zaniepokojeniem w sprawie proponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań dotyczących okresu przejściowego został wystosowany list protestacyjny. Podpisało go już wiele autorytetów ze środowiska twórczego i dziennikarskiego.

 

Wydawcy akademiccy i naukowi spotkali się z prof. Zbigniewem Mariniakiem w MNiSW

We wtorek 13 października wydawcy naukowi i akademiccy – przedstawiciele Polskiej Izby Książki i Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych – spotkali się z prof. Zbigniewem Marciniakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

XIV Poznańskie Dni Książki Naukowej

Wydarzenia

Tegoroczna ekspozycja XIV Poznańskich Dni Książki Naukowej prezentowana będzie w przestronnych i zabytkowych wnętrzach Collegium Maius, ul.Fredry 10, w sercu miasta - nieopodal Opery i Zamku, a zgromadzi znane w kraju i cenione wydawnictwa i oficyny, nie tylko naukowe, ale i literackie, artystyczne,filmowe etc. Kulturalną, naukową i akademicką rangę ogólnopolskich XIV Poznańskich Dni Książki Naukowej podkreśla honorowy patronat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz osobisty...

 

Pisma IKP w sprawie polityki długotrwałych rabatów na książki w sieci księgarni Matras

Prawo

Przedstawiamy czytelnikom pisma, wystosowane do firmy Matras, PIK, PTWK, IK, wydawców oraz dystrybutorów książek , w których Izba sprzeciwia się polityce udzielania długotrwałych wysokich rabatów na książki.

 

XVI Targi Wydawców Katolickich przełożone na maj

Wydarzenia

Poniżej zamieszczamy list ks. Romana Szpakowskiego, Prezesa SWK, informujący o przełożeniu XVI Targów Książki Katolickiej.

 

Impresje po spotkaniu bibliotekarzy z wydawcami

Wydarzenia

W poniedziałek 15 marca 2010 roku odbyło się wspólne spotkanie bibliotekarzy i wydawców w sprawie egzemplarza obowiązkowego.

 

Wydawcy boją się e-booków

Internet

Wydawcy chcieli zrewolucjonizować polskie biblioteki i wprowadzić do nich e-booki. Kilkunastu z nich przestraszyło się jednak piratów i tego, że ich książki wyciekną do internetu, pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Dlaczego poszukiwanie wydawców jest błędem

Wydawnictwa

Pisarze, którzy chcą znaleźć wydawców swojej książki, rozsyłają tzw. query letters. W Internecie można znaleźć wiele porad, jak taką propozycję należy przygotować. W Polsce próby zwrócenia uwagi sprowadzają się do napisania krótszego lub dłuższego maila.

 

Egzemplarza obowiązkowego ciąg dalszy

Wydarzenia

W połowie grudnia w Bibliotece Narodowej odbyło się spotkanie zespołu roboczego wydawców i bibliotekarzy w sprawie ograniczenia liczby egzemplarzy obowiązkowych.

 

Nowa propozycja Google dla wydawców prasy

Google proponuje wydawcom ograniczenia w dostępie do informacji on-line. Gdy przeczytasz pięć artykułów z tego samego źródła w ciągu dnia wyszukiwarka zaproponuje Ci elektroniczną prenumeratę ulubionego tytułu.

 

Krakowskie doniesienia. Epizod trzeci, księgarska schiz(m)a

Wydarzenia

Próbujecie, Drodzy Księgarze Zwolennicy ustawy o książce, dowodzić swoich racji w fatalnym stylu i bez szacunku dla liczb. Po drugie nie możecie pozwalać sobie na manipulowanie faktami oraz przeinaczanie cudzych wypowiedzi.

 

Polska kupuje najwięcej licencji niemieckich

Rynek zagraniczny

Jak donosi Związek Wydawców i Księgarzy Niemieckich w swojej publikacji „Buch und Buchhandel in Zahlen 2009“, Polska w 2008 roku podobnie jak w roku 2005 i 2007 zajęła pierwsze miejsce wśród dziesięciu krajów kupujących najwięcej licencji od niemieckich wydawnictw książkowych.

 

III Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2009

Wydarzenia

Organizatorzy III Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2009 zapraszają wszystkich odbiorców książek naukowych i miłośników ambitnej literatury do Auli Głównej Politechniki Warszawskiej na wyjątkowe wydarzenie.  

 

Zapraszamy XIII Poznańskie Dni Książki Naukowej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy P.T. Wydawców do udziału w XIII Poznańskich Dniach Książki Naukowej , w dniach 21-23 października 2009 - u progu nowego roku akademickiego

 

Google się nie damy

Internet

Wczoraj o północy minął termin ultimatum, jakie Google postawił wydawcom książek z całego świata. - Jeśli nie zgłosicie sprzeciwu, zeskanujemy wasze książki i wrzucimy do internetowej biblioteki.  

 

Potrzebne nowe prawo do cytatu -wywiad z Adamem Wojdyłą, prezesem zarządu Polskich Badań Czytelnictwa

Wydawnictwa

Z Adamem Wojdyłą, prezesem zarządu Polskich Badań Czytelnictwa, portal Brief rozmawia o prawie autorskim i dyrektywie audiowizualnej w kontekście bronienia interesów wydawców prasy.  

 

Hotlist - konkurencja dla nominacji Niemieckiej Nagrody Literackiej?

Wokół książek

Po ogłoszeniu w sierpniu 20 nominacji do Niemieckiej Nagrody Literackiej 2009, mniejsi niezależni wydawcy niemieccy stworzyli konkurencyjną listę autorów i tytułów (w kolejności alfabetycznej):  

 

Wydawcy krytykują projekt nowego prawa prasowego

Prawo

Minister kultury Bogdan Zdrojewski obiecywał, że wprowadzi do prawa prasowego więcej wolności. Na razie nie bardzo to widać.

 

Wydawcy rozważają zakup akcji Ruchu

Wydawnictwa

Rynek kolportażu prasy czekają zmiany. Kryzys wymusi likwidację nierentownych punktów sprzedaży i lepszą dystrybucję gazet. Znaczenie będzie miało też to, kto zostanie udziałowcem Ruchu.

 

Przegląd prasy: "Financial Times" - Google na celowniku europejskich wydawców

Internet

Narasta opozycja w Europie wobec ugody prawnej zawartej przez firmę w USA z wydawcami i autorami książek, stwarzając nowe wyzwanie dla porozumienia, które mogłoby rozstrzygnąć przyszłą strukturę branży książek cyfrowych.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.