RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Recenzja: "Wilk", Marek Hłasko

Recenzje

Nie wyobrażam sobie, jak można nie znać Marka Hłasko. Chociażby ze słyszenia powinno się kojarzyć go z lekcji polskiego lub biblioteki. Ja sama ze wstydem muszę przyznać, że poznałam go późno, bo zaledwie kilka lat temu. Nigdy nie pisał o łatwych rzeczach. W jego twórczość trzeba było się wgryźć, a niektórzy łamali sobie na tym zęby. Jak mogłabym go określić jako czytelniczka? To dla mnie polski James Dean.

 

"Książka o czytaniu" Justyna Sobolewska

Zapowiedzi

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek.  

 

Biografia Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Nowości

Biografia Kazimierza Przerwy-Tetmajera (1865–1940), to próba przybliżenia dzisiejszemu czytelnikowi wybitnego poety Młodej Polski, którego twórczość literacką przerwała postępująca choroba psychiczna.

 

W Iskrach: Ludwik Stomma „Polskie złudzenia narodowe”

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry prezentuje nową książką Ludwika Stommy pod znamiennym tytułem „Polskie złudzenia narodowe”.

 

Mariusz Urbanek z Nagrodą Prezydenta Wrocławia

Nagrody

Mariusz Urbanek otrzymał z rąk Prezydenta Wrocławia, Rafała Dudkiewicza, Nagrodę Prezydenta Wrocławia "za przedstawienie dorobku naukowego lwowskiej i wrocławskiej szkoły matematycznej". Razem autorem zostali również nagrodzeni: prof. Roman Duda i Daniel Davies. Prezydent Wrocławia napisał: Trójkę pisarzy: Dudę, Daviesa, Urbanka nagradzam dzisiaj, w czasie święta Wrocławia. I dziękuję im stokrotnie. Za pamięć o Lwowie.    

 
 

Spotkania z autorami na 6. Warszawskich Targach Książki

Wydawnictwo Iskry zaprasza Państwa na 6, Warszawskie Targi Książki, na swoje stoisko 73/D9:

 

Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny

Zapowiedzi

Wydawnictwo Ikry polecają Państwa uwadze swoją zapowiedź wydawniczą: Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny":

 

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera dla Antoniego Kroha

Wydawnictwa

Antoni Kroh otrzymał nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.

 

Polecamy książki Wiktora Osiatyńskiego

Nowości

Wydawnictwo Iskry poleca publikacje Wiktora Osiatyńskiego poświęcone jego osobistej walce z chorobą alkoholową, a także w jej szerszym aspekcie społecznym.

 

Zapowiedź Iskier: Taniec był moim życiem...

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry zapowiadają publikację biografii słynnej tancerki Marii Krzyszkowskiej pt. „Taniec był moim całym życiem" autorstwa Jana Stanisława Witkiewicza.

 

Wydawnictwo Iskry poleca: „Kisielewscy Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry zapowiada kolejną książkę Mariusza Urbanka poświęconą rodzinie Kisielewskich.

 

Wydawnictwo Iskry poleca

Nowości

Wydawnictwo Iskry poleca książki Stefana Themersona jako intelektualną rozrywkę na najwyższym poziomie!

 

Wydawnictwo Iskry poleca

Nowości

Wydawnictwo Iskry polecają nie tylko na walentynkowy prezent książkę autorstwa Juliana Tuwima pt. Moja miłość":

 

"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Mariusz Urbanek

Nowości

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

 

Antoni Kroh w Klubie Księgarza

Wydawnictwa

Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na spotkanie z autorem książki "Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich", Antonim Krohem.      

 

Zapowiedź tytułowa Iskier: Ludwik Stomma Antropologia wojny

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry prezentują nową publikację autorstwa Ludwika Stommy pot. Antropologia wojny":

 

Recenzja: „Błazen.Maski metafory" Monika Sznajderman

Recenzje

„Błazen Maski metafory" Moniki Sznajderman to drugie poprawione wydanie książki, w której Autorka zastanawia się nad pomijanym dotąd w aspekcie badań antropologiczno-literackich micie błazna czy też klowna.

 

Zapowiedź Wydawnictwa Iskry: Dariusz Michalski „Trzysta tysięcy gitar nam gra"

Zapowiedzi

Proponujemy listopadową zapowiedź tytułową wydawnictwa Iskry: Dariusz Michalski „Trzysta tysięcy gitar nam gra Historia polskiej muzyki rozrywkowej lata 1958–1973" :

 

Zapowiedzi Wydawnictwa Iskry: „W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania" Katarzyna Panejko-Wanat, Wojciech Wanat

Nowości

Wydawnictwo Iskry zapowiadają publikację „W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania" autorstwa Katarzyna Panejko-Wanat, Wojciech Wanat.

 

Recenzja: „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści" Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Recenzje

Zbiór artykułów i wywiadów Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm z odchodzącym już pokoleniem II RP, pokoleniem walczącym wpierw o niepodległość Polski, a później z faszystowskim i "czerwonym" okupantem doskonale wpisują się w nurt opowieści, które coraz bardziej zdobywają sobie serca czytelników i to szczególnie ostatnio młodego pokolenia.

 

Monika Śliwińska w Lublinie

Wydawnictwa

Wydawnictwo Iskry i Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN" zapraszają na spotkanie autorskie i promocję książki Moniki Śliwińskiej pt. „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich":

 

Iskry na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami wydawnictwa Iskry podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w sobotę (25 października):

 

Zapowiedzi Wydawnictwa Iskry

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry anonsuje publikację dwóch październikowych zapowiedzi tytułowych:

 

Karol Modzelewski laureatem Literackiej Nagrody Nike

Wydarzenia

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca".

 

Recenzja: "Jasnowidz w Salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej"

Recenzje

Na wzmianki o popularności seansów spirytystycznych natknąłem się wielokrotnie w książkach traktujących o końcu wieku XIX i początkach wieku XX.

 

Recenzja: „Wiem co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem”

Recenzje

„Wiem co mówię czyli dialogi uzdrawiające” to zbiór rozmów z Józefem Henem przeprowadzonych pomiędzy 1948 a 2013 rokiem, obejmujący imponujący okres 65 lat twórczości pisarza. Wyboru tych rozmów dokonała córka pisarza, Magdalena Hen.  

 

Łukasz Ksyta w Zakroczymiu

Centrum Nieruchomości HONORATIANUM, Fundacja PRO REBUS CONSERVANDIS oraz Wydawnictwo Iskry zapraszają na spotkanie z Panem Łukaszem Ksytą.

 

Recenzja: Krystyna Kolińska "Uratować od zapomnienia"

Recenzje

Czy zastanawialiście się kiedyś ile różnych historii można poznać przez blisko sześćdziesiąt lat? Zazwyczaj nie skupiamy się na tym, o kim ze znanych nam osób, będziemy nadal pamiętać za wiele lat, a czyje życiorysy ulegną zapomnieniu.

 

„Major Hubal. Historia prawdziwa” Łukasz Ksyta

Nowości

Hubal ­– czyli major Henryk Dobrzański – to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory.

 

Zaproszenie na 17 lipca 2014 r na wręczenie nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej

Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich zapraszają na uroczystość wręczenia nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę 2013 roku w plebiscycie czytelników , bibliotekarzy i księgarzy Karolowi Modzelewskiemu za książkę "Zajedziemy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".    

 

„Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”

Zapowiedzi

Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareńskie. Trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodziła się w wielki skandal towarzyski w Krakowie.

 

Recenzja: „Życie mimo wszystko” Christiane V. Felscherinow, Sonja Vukovic

Recenzje

Christiane F., bohaterka kultowej powieści „My, dzieci z dworca ZOO”, powraca z dalszą częścią swojej historii. Nadal zaskakująca, wciąż do bólu prawdziwa, znów budząca współczucie i niezrozumienie. Od czasów publikacji książki o nastoletniej narkomance w życiu Christiane F. wiele się zmieniło. Na lepsze?

 

Recenzja: „Moja miłość” Julian Tuwim

Recenzje

Ta niewielka książeczka pod skromnym ale wielce mówiącym tytułem "Moja miłość" kryje zapis miłości Juliana Tuwima do żony Stefanii M. W literaturze temat miłosnych wyznań czy fascynacji opisany jest dogłębnie i na różne sposoby: od wierszy, poematów, prozy, opowiadań, pamiętników, wspomnień, dzienników po epopeje.

 

Dzienniki Marka Nowakowskiego

Nowości

Wydawnictwo Iskry anonsuje publikację "Dzienników" Marka Nowakowskiego:

 

„Christiane F. Życie mimo wszystko”

Nowości

35 lat po ukazaniu się My, dzieci z dworca Zoo, książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia dalszy ciąg swojej historii.

 

„Major Hubal. Historia prawdziwa" już w sprzedaży

Nowości

Wydawnictwo Iskry anonsuje, iż trafiła już do sprzedaży praca Łukasza Ksyty pt. "Major Hubal. Historia prawdziwa":

 

W kwietniu przeczytamy w Iskrach

Nowości

Szanowni Państwo, w kwietniu ukazały się w Iskrach: Christiane V. Felscherinow "Christiane F. Życie mimo wszystko", Krystyny Kolińskiej "Preteksty do wspomnień, Łukasza Ksyty "Major Hubal. Historia prawdziwa", Puliny Sołowianiuk "Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej", Jolanty Antas "Rozmowy z psem, czyli komunikacja międzygatunkowa".  

 

Spotkanie z Krystyną Kolińską

Wydawnictwa

Prezes wydawnictwa Iskry zaprasza na promocję książki Krystyny Kolińskiej pod tytułem "Preteksty do wspomnień":

 

Recenzja: "Szopki 1922-1931 Pikadora i Cyrulika Warszawskiego"

Recenzje

Kabaret przedwojenny to osobna wartość na polskiej scenie. Właśnie on był najwyżej doceniany za arcywysoki poziom literacki. Pisali doń najważniejszy poeci i literaci dwudziestolecia międzywojennego, tacy jak Hemar, Lechoń, Słonimski i Tuwim.

 

Zapowiedź wydawnicza Iskier: "Błazen. Maski i metafory" Sznajderman Monika

Nowości

Wydawnictwo Iskry anonsuje publikację pracy Moniki Sznajderman pt, "Błazen. Maski i metafory":

 

Co dalej z Iskrami?

Wydawnictwa

Wydawnictwo Iskry musiało niedawno wyprowadzić się z kamienicy przy ulicy Smolnej, która zmieniła właściciela. Co dalej z wydawnictwem Wiesława Uchańskiego

 

Nowość Iskier: "Moja miłość Juliana Tuwima" już w księgarniach

Nowości

Wydawnictwo Iskry poleca Państwa uwadze kolejną publikację poświęconą Julianowi Tuwimowi. Tym razem jest to jego wyznanie miłości do ukochanej żony Stefanii.

 

Michał Jagiełło w Klubie Księgarza

Wydawnictwa

Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na promocję książki Michała Jagiełły pt. "Zszywanie - w ucieczce":

 

Recenzja: "Stommowisko. O mojej rodzinie i o mnie" Ludwik Stomma

Recenzje

"Stommowisko" było dla mnie ciekawą czytelniczą eskapadą w głąb osobistego palimpsestu jakim obdarzył nas Ludwik Stomma, a Iskry to opublikowały w swojej cenionej serii Biografii i Wspomnień.

 

Recenzja: Andrzej Z. Makowiecki "Warszawskie kawiarnie literackie"

Recenzje

Bohema literacka potrzebowała zawsze jakiegoś swoje własnego rozpoznawalnego miejsca. Terenu na którym mogłoby dojść do twórczej interakcji z przedstawicielami różnych dziedzin sztuki i kultury.

 

Recenzja: "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" Mariusz Urbanek

Recenzje

Rynek wydawniczy zalewają od jakiegoś czasu nadmierne ilości biografii, pamiętników, osobistych zapisków znanych lub zupełnie anonimowych postaci. Nowy typ pisania biografii wiąże się z analitycznym, krytycznym oraz podsumowującym aspektem rozpatrywania życiorysu danej postaci na tle procesów historycznych, społecznych, politycznych. Coraz mniejsza ilość autorów mitologizuje opisywaną jednostkę Jest to proces jak najbardziej słuszny. Kreowanie danej osoby w sposób pomnikowy wydaję się dziś...

 

Recenzja: „Zajeździmy kobyłę historii” Karol Modzelewski

Recenzje

„Zajeździmy kobyłę historii” to autobiograficzna opowieść jednego z najwybitniejszych polskich opozycjonistów zaangażowanego w działalność publiczną od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, historyka, naukowca, wykładowcy akademickiego, przez dwadzieścia pięć lat objętego państwowym zakazem prowadzenia pracy dydaktycznej, wieloletniego więźnia politycznego.

 

Prof. Karol Modzelewski gościem Stowarzyszenia RWE

Wydawnictwa

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz wydawnictwo Iskry zapraszaką na kolejne spotkanie - dyskusję w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej, po ukazaniu się książki Karola Modzelewskiego pt.: "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca":

 

Trylogia Tadeusza Gadacza w Iskrach

Nowości

Wydawnictwo Iskry poleca książki "O umiejętności życia", "O ulotności życia" i "O zmienności życia".

 

Nowości wydawnicze Iskier: Karol Modzelewski i J.R.R.Tolkien

Nowości

Polecamy Państwu ostatnie nowości tytułowe wydawnictwa Iskry: wspomnienia wybitnego historyka, Karola Modzelewskiego i "Hobbita" - arcydzieło literatury fantasy.

 

Magdulka i cały świat. Robert Jarocki rozmawia z Witoldem Kieżunem

Nowości

Witold J. Kieżun - profesor nauk ekonomicznych, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień sowieckich łagrów, pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie opowiada o Polsce wileńskiej, przedwojennej Warszawie żoliborskiej, nauce i konspiracji podczas okupacji niemieckiej, powstaniu warszawskim, o studiach i pracy w powojennym Krakowie oraz o swej dalszej drodze zawodowej: amerykańskich uniwersytetach, misji...

 

Jubileusz dziewięćdziesiątych urodzin Józefa Hena w Klubie Księgarza

Wydawnictwa

Wydawnictwo ISKRY zaprasza na spotkanie z Józefem Henem z okazji jego 90. urodzin oraz ukazania się książki "Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające" 8 listopada.

 
 

Premiera albumu Andrzeja Mleczki "Kto pieprzy ten lepszy"

Nowości

Mleczko w swej najnowszej książce odnosi się jak zwykle do aktualnych problemów nurtujących Polaków. Stanowi ona wspaniałą satyrę na Polskę, spojrzenie na różne role społeczne z przymrużeniem oka, przez palce, ze sporym dystansem. Warto samemu się o tym przekonać, bo wiele z tego, co stanowi o jej wyższości nad innymi publikacjami tego typu trudno wyrazić słowami. Trzeba jeszcze nadmienić, iż najciekawsza myśl, co do treści obrazów i komentarzy przychodzi dopiero po czasie. Dlatego warto do...

 

Nowości wydawnictwa Iskry

Nowości

Wydawnictwo Iskry przedstawia swoje dwie ostatnie nowości tytułowe: "Warszawskie kawiarnie literackie i "Wiem co mówię czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem":

 

Spotkanie z autorem książki "Warszawskie kawiarnie literackie"

Wydawnictwa

Wydawnictwa ISKRY zaprasza na spotkanie z Andrzejem Z. Makowieckim autorem książki "Warszawskie kawiarnie literackie".

 

Recenzja: Andrzej Luter "Ekspostkatolik"

Recenzje

Książka ks. Andrzeja Lutra, duszpasterza środowisk twórczych i dziennikarzy jest bardzo aktualna i potrzebna.  

 

Wrzesień w Iskrach - "Warszawskie kawiarnie literackie" i "Tuwim. Wylękniony bluźnierca pióra"

Zapowiedzi

Ukazała się właśnie książka Andrzeja Z. Makowieckiego "Warszawskie kawiarnie literackie", a 30 września ukaże się dawno oczekiwana biografia Juliana Tuwima "Tuwim. Wylękniony bluźnierca pióra" Mariusza Urbanka.

 

Recenzja: "Brzechwa nie dla dzieci" Mariusz Urbanek

Recenzje

Swoją córkę zobaczył po raz pierwszy, kiedy miała 9 lat. Jego znajomi wspominają, że bał się dzieci. Ale to właśnie dla nich napisał najlepsze utwory w swojej karierze. Chociaż nigdy nie chciał przejść do historii literatury jako genialny bajkopisarz. Wolałby, żeby pisano o nim: Jan Brzechwa - poważny poeta liryczny.

 

Nowość Iskier: "Warszawskie kawiarnie literackie"

Nowości

Przedstawiamy jedną z ostatnich nowości tytułowych wydawnictwa Iskry: "Warszawskie kawiarnie literackie"

 

Iskry polecają: "Inne życie" biografię Iwaszkiewicza i "Pogodę czasu" wybór jego wierszy

Nowości

Wydawnictwo Iskry polecają z pośród swoich ostatnich nowości: "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza".Tom I, autorstwa Radosław Romaniuka i jego zbiór wierszy zatytułowany "Pogoda czasu", w wyborze Piotra Mitznera, opatrzony jego posłowiem.  

 

Wydawnictwo Iskry poleca .cz. I

Nowości

Wydawnictwo Iskry poleca biografie: Kaliny Jędrusik oraz Jerzego Wasowskiego autorstwa Dariusza Michalskiego.

 

Wydawnictwo Iskry Spółka z o.o - nowości wydawnicze

Nowości

Wydawnictwo Iskry prezentują kilka tytułów których motywem przewodnim jest prehistoria i historia Polski opowiedziana trochę reobur's.

 

Wydawnictwo Iskry Spółka z o.o.] Rok Juliana Tuwima w Iskrach

Wydawnictwa

Wydawnictwo Iskry przygotowało w Roku Tuwima kilka tytułów przypominających twórczość Tuwima oraz opisujących meandry jego życia:

 

"Warszawskie kawiarnie literackie" w Iskrach w październiku

Zapowiedzi

W kawiarni literackiej, niezwykłym zjawisku kulturowym schyłku wieku XIX i całego wieku XX, spotykało się warszawskie środowisko literackie, by zawiązywać kontakty i przyjaźnie. Wymieniano opinie o literaturze i sztuce, ferowano wyroki i tworzono hierarchie artystyczne, ale także plotkowano i prowadzono rozmowy towarzyskie skrzące się dowcipem i złośliwością

 

W Iskrach: Przygody Pędrka Wyrzutka” Themersonów. Na tropie tożsamości

Nowości

Wydawnictwo Iskry wznowiło niezwykle wartościową powiastkę filozoficzną Stefana Themersona dla dzieci i dorosłych, ilustrowaną przez żonę autora, Franciszkę – „Przygody Pędrka Wyrzutka”.    

 

Recenzja: "Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy’"

Recenzje

Trwa okres wakacji. Urlopy, przerwy międzysemestralne zachęcają nas do spakowania plecaka i ruszenia w nieznane Podróżujemy w najróżniejsze sposoby: autostopem, na wycieczki all inclusive wybierając opcje, która najbardziej nam pasuję. Czasami jednak nie musimy ruszać się z domu, aby odbyć ciekawa przygodę i zawędrować do miejsc, odległych nie tylko czasowo, ale i przestrzennie. Tak jest w przypadku książki Stanisława Milewskiego ,,Życie uliczne niegdysiejszej...

 

Recenzja: "Skąd Litwini wracali?", Józef Markuza, Biruta Markuza

Recenzje

Niewielka, zgrabnego formatu książka wspomnieniowa Józefa Markuzy i jego córki, Biruty otwiera arterie pamięci mojej i moich bliskich - Kresowian. Ale myślę również, że jest nie do przecenienia w przywracaniu znaczenia losów tamtego pokolenia, wplątanego między dwie okrutne wojny.

 

Wybrane tytuły e-książek w promocyjnej cenie

Nowości

Virtualo.pl i wydawnictwo Iskry polecają Państwa uwadze tytuły e-książek w promocyjnych cenach:

 

Zapraszamy na Imieniny Jana

Serdecznie zapraszamy Państwa na Imieniny Jana Kochanowskiego 22 czerwca w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

 

Spotkanie on-line z Mariuszem Urbankiem

Wydawnictwa

Kiedyś Brzechwa trafiał pod strzechy Teraz wraz ze swoim dociekliwym biografem Mariuszem Urbankiem pojawi się w internecie.  

 

W ISKRACH w maju - cz II

Nowości

Prezentujemy część drugą majowych nowości wydawnictwa Iskry:

 

W Iskrach w maju - cz I

Nowości

Szanowni Państwo, w maju br. ukazały się: "Brzechwa nie dla dzieci" Mariusza Urbanka, Stanisława Milewskiego "Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy," Andrzeja Lutra "Ekspostkatolik" oraz dwa wznowienia: Dariusza Michalskiego "Starszy Pan A. Opowieść o Jerzym Wasowskim" i Stefana Themersona "Przygody Pędrka Wyrzutka".

 

Recenzja: "Jak błądzić skutecznie" Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską

Recenzje

Wywiady rzeki sprzyjają i głębokiej refleksji i pewnemu tonowi życiowego unisono, w którym staramy się jeszcze nie stawiać ostatniej gamy, ale już czujemy, że to może być jedna z końcowych harmonijnych kadencji.

 
 

Kwiecień w Iskrach

Nowości

Szanowni Państwo, w kwietniu 2013 ukazały się jeszcze książki: "Skąd Litwini wracali" Józefa i Biruty Markuzów, Wiktora Osiatyńskiego "Drogowskazy" i tomik poezji Janusza Drzewuckiego "Dwanaście dni". Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska (81/D8) na IV Warszawskich Targach Książki.   Dobrej lektury.

 

Recenzja: ,,Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim’’

Recenzje

Tadeusza Konwickiego wypada znać. Choćby fragmentarycznie i wyrywkowo, ale jednak. To dość istotna postać kultury współczesnej . Błyskotliwy pisarz (autor: ,,Kalendarza i klepsydry’’, ,,Małej Apokalipsy’’) oraz odważny i bezkompromisowy filmowiec (,,Salto’’, ,,Jak daleko stąd, jak blisko’’, ,,Lawa’’). Artysta ,,stworzony przez epokę pieców wojennych i prawdziwego okrucieństwa’’, ale przede wszystkim wnikliwy obserwator.

 

Andrzej Luter "Ekspostkatolik" - zapowiedź Wydawnictwa ISKRY

Zapowiedzi

Wspomnienia rockowej młodości i artystycznego podziemia z czasów PRL, refleksje dotyczące przeczytanych książek, obejrzanych filmów i spektakli, rozważania o wierze i... wątpieniu.

 

Wojciech Józef Burszta - Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle

Recenzje

Wojciech Józef Burszta w swojej książce "Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle" próbuje zdiagnozować, co dzisiaj możemy nazwać światem kultury w którym żyjemy?

 

Wiktor Osiatyński w Trafficu

Wydawnictwa

Wiesław Uchański prezes wydawnictwa ISKRY zaprasza na spotkanie z Wiktorem Osiatyńskim autorem książki "Drogowskazy"

 

Niezwykłe wspomnienia - "Skąd Litwini wracali" (ISKRY)

Zapowiedzi

Ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem czytelników, a dzięki temu także wydawców, cieszą się wspomnienia. Takie subiektywne relacje ludzi opowiadających o swoich przeżyciach są źródłami wiedzy, która po krytycznej ich interpretacji składa się na naszą historię. Oto w Polsce ukazuje się źródło niezwykłe. Opowieść Litwina, który był świadkiem i uczestnikiem odradzania się niepodległości Litwy w pierwszej połowie XX wieku.

 

Recenzja: "Wymowność rzeczy" Zdzisław Skrok

Recenzje

W jednym z rozdziałów autor – ustami pewnego bibliotekarza – cytuje Franza Kafkę. „Powinniśmy czytać tylko te książki, które nas atakują. Jeśli książka nie uderza nas jak uderzenie w głowę, nie warto po nią sięgać, marnować czasu na lekturę i oddawać jej swój czas. (...) Książka powinna być siekierą na zamarznięte morze, które jest w nas”. Cóż, "Wymowność rzeczy" do takich nie należy.

 

Prof. Zbigniew Mikołejko w Instytucie Badań Literackich PAN

Wydarzenia

Wydawnictwo Agora i wydawnictwo Iskry zapraszają na spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką związaną z promocją jego nowej książki " Jak błądzić skutecznie":

 

"Na więcej, na przepadłe" Wacława Tkaczuka w Iskrach

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry zapowiada trzecie tomik poety, kronikarza, egzegety, znanego z anteny II Programu Polskiego Radia.

 

Władysław Mickiewicz - Pamiętniki

Recenzje

Jak zamknąć swoje życie, zdarzenia których byliśmy świadkami, podróże, spotkania ze znanymi ludźmi, uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym tamtych czasów na niespełna tysiącu stron, tak by własna egzystencja stała zaledwie gdzieś w tle podobna do teatralnych dekoracji?

 

Spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejko

Wydawnictwa

Wydawnictwo Agora oraz Wydawnictwo Iskry zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejką, na którym opowie on o swojej najnowszej książce pt. "Jak błądzić skutecznie".

 

Prof. Wojciech Józef Burszta w Klubie Księgarza

Wydawnictwa

Prezes wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Józefem Bursztą pt."Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle".

 

Recenzja: "Ten stary złodziej. Benek Kwiaciarz"

Recenzje

„Ten stary złodziej” i „Benek Kwiaciarz” to jedne z najsłynniejszych zbiorów opowiadań Marka Nowakowskiego, których wznowienia podjęło się wydawnictwo Iskry. Niezwykle krótkie, pozbawione oceny autora historie ukazują panoramiczny obraz życia w rzeczywistości PRL-owskiej.

 

Spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało we Wrocławiu

Wydarzenia

W najbliższy piątek, 15 lutego o godzinie 19.00 we Wrocławiu, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało, którego tematem będzie najnowszy tomik esejów poetyckich "Inicjał z offu".  

 

"Kotwice pewności" Wojciech Józef Burszta

Zapowiedzi

W Wydawnictwie ISKRY ukaże się nowa książka polskiego antropologa, kulturoznawcy i eseisty.

 
 

Wiele historii jednej Europy - Ludwik Stomma "Nasza różna Europa"

Recenzje

Ludwik Stomma nie przestaje grać z historią i jej powszechnym postrzeganiem. Po napisaniu Historii przecenionych i Historii niedocenionych, które niejako rewindykowały podręcznikową, utartą i uproszczoną wiedzę na temat czasów minionych, jaką zdobywa się na różnych poziomach edukacji, proponuje on swojemu czytelnikowi kolejną ciekawą pozycję pt. Nasza różna Europa.

 

Rozmowy wokół "Pamiętników" Władysława Mickiewicza

Wydawnictwa

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki, prezes wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zapraszają na promocję książki "Pamiętniki" Władysława Mickiewicza.

 

Pamiętniki Władysława Mickiewicza

Wydawnictwa

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki, prezes wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zapraszają na promocję książki "Pamiętniki" Władysława Mickiewicza.

 

Recenzja: "Niby-dziennik ostatni 1981-1987" Zygmunta Mycielskiego

Recenzje

Warszawa, 7 luty 1981: „Wczoraj, na (drogim) targu na Polnej, ani masła, 2 kg kartofli «spod lady» kupiłem”. Vaduz, 16 kwietnia 1981: „Wczoraj wieczorem, we trójkę tylko z Liechtensteinami, pijąc ostatnią «Wikiamine» [...] Szofer odwozi mnie do Sargans”. Te dwie notatki kronikarskie, zdają się przedstawiać rozłączne losy, wręcz całkiem obce światy. Ale łączą je nie tylko nieodległe daty. Obie pochodzą z dziennika Zygmunta Mycielskiego (1907-1987). Kompozytora, wieloletniego redaktora...

 

Książka Roku 2011

Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury oraz Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich oraz Wydawnictwo Iskry zapraszają na wręczenie Warszawskiej Premiery Literackiej prof. Januszowi Tazbirowi za książkę "Od Sasa do Lasa"

 

Spotkanie promocyjne wokół książki "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza"

Wydarzenia

Wydawnictwo ISKRY zaprasza na spotkanie promocyjne związane z książką Radosława Romaniuka "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza".

 

Carmen Laforet "Za żelazną kurtyną" - Wydawnictwo ISKRY

Zapowiedzi

W 1967 r. obywatele hiszpańscy nie mogą oficjalnie wyjeżdżać do Polski. Nasze kraje nie mają stosunków dyplomatycznych. Słynna pisarka hiszpańska, Carmen Laforet, i jej polska przyjaciółka, Karolina „Linka” Babecka, udają się w podróż do Polski.

 

Spotkanie wokół książki Wiktora Osiatyńskiego

Wydarzenia

Teatr Ósmego Dnia zaprasza: "Rehabilitacja. O trudach, zaskoczeniach i nieoczekiwanych konsekwencjach powrotu do życia". Inspiracją do rozmowy będzie nowa książka Wiktora Osiatyńskiego pt. Rehabilitacja, która jest trzecią częścią historii zapoczątkowanej Rehabem.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.