RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Wernisaż Radosława Nowakowskiego: Nieopisywanie świata

Księgarnie

Galeria Pięknych Książek Gwido Zlatkesa zaprasza 28 września, o godz. 18.00 na wernisaż Radosława Nowakowskiego - pisarza, muzyka, tłumacza, projektanta, wydawcy!

 

Wystawa „Stare obrazki ze zwierzętami”

Rynek, Wydarzenia

Z grafik dawnych zoologów i naturalistów wyłania się proces tworzenia nowożytnej wiedzy – obserwacji, obiegu informacji, kontaktów i sporów między uczonymi. Są one efektem dalekich i bliskich wypraw, mozolnej pracy badaczy, artystów, sztycharzy i wydawców. Widać na nich zarówno wiarę w autorytety, jak i rewolucyjne pomysły, doskonalenie metod klasyfikacji, zmiany w terminologii, kopiowanie wzorców i próby odtwarzania wyglądu zwierząt na podstawie opisów lub niefortunnie spreparowanych...

 

Otwarcie wystawy „Malować Lwów" 36 współczesnych artystów lwowskich

Wydarzenia

W imieniu Organizatora: Mazowieckiego Instytutu Kultury (Galeria Mazowiecka) przy współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, z udziałem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie", zapraszamy na otwarcie wystawy zbiorowej pt. „Malować Lwów":

 

Wystawa „Album Sienkiewiczowskie”

Rynek, Wydarzenia

Trwa wystawa poświęcona zarówno twórczości, jak i samej sylwetce Henryka Sienkiewicza ­jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.

 

„Ach, wszystkiego jest kilka wierszy na ten temat". Ślady Czerwca '56 (wystawa)

Rynek, Wydarzenia

W związku z obchodami 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca do końca lipca 2016 r. w Bibliotece Raczyńskich (w Galerii Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23) można oglądać wystawę „ŚLADY CZERWCA '56". Ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

 

Coraz bliżej literackiego lata - Festiwal Pięknej Książki w Rzeszowie 11-12 czerwca

38 wydawców wytypowanych przez Radę Programową zaprezentuje swoją ofertę podczas Festiwalu Pięknej Książki w Rzeszowie (11-12 czerwca). Oprócz spotkań z autorami i osobistościami świata kultury w Salonie Literackim, uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych oraz wystawach. Właśnie poznaliśmy pierwsze szczegóły programu wydarzenia organizowanego w ramach Bieszczadzkiego Lata z Książką.

 

Wystawa "Druki wrocławskiego Kalamburu"

Wydarzenia

W dniach 10 maja – 26 czerwca 2016 odbędzie się wystawa książek poświęconych teatrowi, wydawnictw poetyckich i prozatorskich oraz licznych druków ulotnych.

 

Wystawa w Muzeum Niepodległości na urodziny

Pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, jego listy do pierwszej narzeczonej oraz wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza będzie można m.in. od czwartku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości.

 

50 na 50 na 50, czyli światowa czołówka ilustratorów po raz pierwszy w Polsce

Festiwal Literatury dla Dzieci we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Artist and Masterpieces of Illustration", curated by Bologna Children`s Book Fair/Bologna Fiere - Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat.

 

Zobacz Psałterz floriański na własne oczy!

Biblioteki

W sobotę, 23 kwietnia Psałterz floriański – niezwykły rękopis opuszcza na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a jego dzieje, treść i tajemnice przybliżać będą nam wykłady specjalistów!

 

Wystawa okładek książek - Skrót treści

Wydawnictwa

Z radością informujemy, że w piątek (22 kwietnia) odbędzie się otwarcie wystawy Skrót treści. Okładki książek. Michał Batory / Wydawnictwo Drzewo Babel - 20 lat współpracy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (Galeria na Siatkach w pasażu, hol katalogowy).

 

Młodzieżowa Pracownia Opowieści - wystawa prac

Od 5 do 19 kwietnia 2016 w Galerii BOSA we Wrocławiu prezentowane będą prace uczestników projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści realizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji z Wrocławia i Reykjavik Miasto Literatury UNESCO.

 

Salon Ilustratorów 2016

Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej (zwłaszcza reprezentantów młodego pokolenia, stojących u progu kariery), a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców, dlatego też Salon usytuowany jest bezpośrednio na ekspozycji targowej. Salon Ilustratorów 2016 zaproszony już został, po zamknięciu Targów, do dalszego prezentowania w Wielkopolsce a także wielu miastach Polski.

 

,,Tu czym tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut Książki zapraszają na otwarcie wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci″ w sobotę 20 lutego 2016 o godzinie 14:00.

 

Wystawa polskich ilustracji z lat 50.-80. XX w.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (oddział Muzeum Warszawy) zaprasza na wernisaż wystawy „Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.-80. XX w.” Wystawa zorganizowana została z okazji 35-lecia Muzeum.  

 

Maria Konopnicka - O krasnoludkach i o sierotce Marysi

Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Książki Obrazkowej OKO i Krasnobrodzki Dom Kultury zapraszają na zbiorową poplenerową wystawę najsłynniejszych polskich ilustratorów „Maria Konopnicka - O krasnoludkach i o sierotce Marysi".

 

Recenzja: „Powszechna Wystawa Światowa w Paryżu w 1900 roku" Elżbieta Jedlińska

Recenzje

Świat na początku XX wieku stał u progu zbrojnego konfliktu, ale przedtem zanim młodzi Europejczycy zaczęli spoglądać na Europę z perspektywy pół bitewnych i okopów Francja Napoleona III chciała pokazać jej osiągnięcia naukowe i gospodarcze.

 

Wystawa poświęcona Zuzannie Ginczance

Muzeum Literatury wraz z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…″. Jest to próba przedstawienia postaci polskiej poetki żydowskiego pochodzenia – Zuzanny Ginczanki – (1917-1944) jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym.  

 

Peiper wraca do Hiszpanii

Jeszcze tylko do 6 września można w warszawskim Muzeum Narodowym oglądać znakomitą wystawę Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie. Potem ekspozycja pojedzie do Madrytu, gdzie od 18 września do 6 listopada 2015 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando.

 

Wystawa i dyskusja: Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)

Wydarzenia

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dr Jarosław Klejnocki i Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jan Miodek zapraszają na spotkanie towarzyszące wystawie Dialog o losie i duszy". Stanisław Vincenz (1888-1971)

 

Wystawa: „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek biblioteki „Kultury” - zaprasza Instytut Książki

W imieniu Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki oraz Wojciecha Sikory, prezesa Instytutu Literackiego Kultura serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek biblioteki „Kultury”, które odbędzie się 14 maja o godz. 14.30 (WTK, Stadion Narodowy, Hol Centrum Konferencyjnego, poziom 2)

 

Nowa wystawa poświęcona Marii Dąbrowskiej! Wernisaż

Wydarzenia

Muzeum Literatury zaprasza serdecznie na najnowszą wystawę: „Moje noce, moje dni". W 50. rocznicę śmierci Marii Dąbrowskiej

 

Zobacz rękopisy Heleny Modrzejewskiej -zaprasza Biblioteka im. Raczyńskich

Wydarzenia

Szanowni Państwo, od 2006 roku Biblioteka Raczyńskich, dzięki mecenatowi PKO Banku Polskiego, prezentuje publiczności najpiękniejsze i najcenniejsze piśmiennicze skarby kultury narodowej i europejskiej ze swoich zbiorów.

 

"Sempé w Krakowie" - wernisaż wystawy "Paryż" J.J. Sempégo

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Paryż" J.J. Sempégo, która już w najbliższy piątek 6 marca o godz. 19:00 odbędzie się w księgarni Czuły Barbarzyńca w Krakowie (ul. Brzozowa 15).

 

Retro-reklama i książki

Biblioteki

Jeszcze tylko do 12 marca będzie można obejrzeć wystawę „Nie dość czytać!” – sensacyjny romans retro-reklamy i książki na łamach polskiej prasy do 1939 roku. Organizatorem ekspozycji jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

 

Najnowszy komiks Janka Kozy w Białymstoku i Centrala w Szwajcarii

Nowości

Zapraszamy na otwarcie wystawy najnowszego komiksu Janka Kozy: "Złe sny". Wystawa organizowana jest przez Białostocki Ośrodek Kultury w ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?.  

 

Wieczór z książkami w Cricotece!

Księgarnie

Wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Księgarnię/Wystawę oraz Cricotekę. Niepowtarzalna kupienia powieści, która jest też dziełem sztuki!

 

Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS zapraszają na wystawę pokonkursową "Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci".

 

Zobaczyć niewidoczne - 25 lat wypożyczalni dla niewidomych

Biblioteki

Biblioteka Raczyńskich zaprasza na otwarcie wystawy Zobaczyć niewidoczne przygotowanej z okazji 25-lecia wypożyczalni dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

Cricoteka - otwarcie wystawy "Czytać jak książkę" / "Reads Like a Book

Wydarzenia

Zapraszamy na godziny dla mediów: 23.01.2015 godz. 12:00 – 14:00 podczas których obecni będą: David Maroto i Joanna Zielińska oraz Cheng Ran i Lindsay Seers - Czytać jak książkę / Reads Like a Book   Projekt The Book Lovers

 

W Kielcach wystawa o Annie Frank

Wydarzenia

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu zaprasza do swej siedziby w Kielcach przy ul. Planty 7 na wystawę poświęconą Annie Frank. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 8 stycznia 2015 r. o godz. 16.00.

 

Recenzja: „Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg"

Recenzje

Władysław Hasior jest osobnym zjawiskiem na polskiej scenie artystycznej. Nie wiem, ile podobieństw łączy go z Rauschenbergiem, ale wiem jedno, jego plebejskość, mistyczna ludyczność i empatia dociera do nas zaklęta w przedmiotach, rzeczach i akcesoriach użytych do konstrukcji jego rzeźb, tableau czy emballages.

 

Gry: przypadki książkowe – wystawa na Ha!wangardzie 2014

Wydarzenia

Korporacja Ha!art organizuje interaktywną wystawę, która zostanie otwarta w Artetece WBP w Krakowie 2 października 2014.

 

„Wędrująca biblioteka” w Gdańsku

W piątek 12 września w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa o godzinie 18 zostanie otwarta wystawa „Wędrująca biblioteka”. Pierwsza odsłona wystawy była prezentowana w Bibliotece MOCAK-u (23.4–16.5.2013), pokaz w Gdańsku został wzbogacony o nowe prace.

 

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej w Toruniu

Wydarzenia

W piątek 4 lipca o godzinie 19 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu otwarto wystawę "Kolaże, czyli wyklejanki lub karteczki własnego wyrobu" Wisławy Szymborskiej. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest partnerem wystawy.

 

Hrabal na grzybach

Od 3 lipca w filii MBP nr 57 przy ulicy Szewskiej we Wrocławiu można oglądać wystawę zdjęć Ladislava Michálka "Magiczny świat Bohumila Hrabala".

 

Wernisaż wystawy Book Me One

Wydarzenia

Kto jest najważniejszy, najładniejszy, najfajniejszy. Kto jest bohaterem, wrogiem, przyjacielem? Komu ufać, a kogo się bać. Lepiej mówić prawdę czy kłamać jak z nut. Zrobić sobie dziarę czy złote paznokcie. Wybierać, testować, sprawdzać i układać. Przestać być dzieckiem i mieć plan na życie.

 

„Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle”

Biblioteki

Biblioteka Raczyńskich i literatura w czasie zaborów. Z okazji 185-lecia Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wydarzenia w ramach projektu „Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle”:

 

„Biblioteka najlepsza inwestycja” - wystawa w sejmie

Biblioteki

Metamorfozę polskich bibliotek publicznych przedstawia wystawa, którą 8 maja br. w gmachu Sejmu RP otworzyła Podsekretarz Stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska. Ekspozycja jest podsumowaniem programów MKiDN oraz działań Instytutu Książki na rzecz wspierania bibliotek i bibliotekarzy.

 

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

Wystawę 270 kolaży Wisławy Szymborskiej zaprezentowano w sobotę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK).

 

Kurz na małych książkach – niezwykła wystawa „Kapselek od kuchni”

Staroświecka biblioteka z ok. tysiącem maleńkich książek (każdą z nich można wyjąć z miniaturowej półeczki), stojący zegar, filigranowe rzeźby, maleńkie, piękne obrazki, szafka, a w niej mieszkanko z łóżkiem, komodą i antresolką...

 

Książki-pistolety i inne wydarzenia specjalne Wrocławskich Targów Dobrych Książek!

Na Dworcu Wrocław Główny po raz pierwszy w Polsce będzie można oglądać wystawę zdjęć prac dwóch oryginalnych zagranicznych artystów, którzy rzeźbią w książkach – Roberta The z Nowego Jorku (USA) oraz Nicholasa Jonesa z Melbourne (Australia). Słynne książki-pistolety Roberta The, zawierające najczęściej jakąś grę z tytułem lub obrazem z okładki, doczekały się całej serii prac i pokazywane są obecnie na całym świecie. Książki (wyławiane często ze śmietników czy antykwariatów) są przez niego...

 

Wystawa „Cyrkowców” i kiermasz książek na KIDS ABOUT SPACE

Kiermasz książek i wystawa „Cyrkowców” na "Kids about space" w Krzywym Kominie we Wrocławiu - zaprasza wydawnictwo Format:  

 

Bruno Schulz. Festiwal - wystawa prac Artura Szyka

Wydarzenia

Zapraszamy na wystawę Artur Szyk (1894-1951). Żyd, Polak, patriota, iluminator.    

 

Urodziny Bobkowskiego w Krakowie

Bobkowski. Chuligan wolności” to tytuł wystawy zorganizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana we współpracy z Muzeum Historii Polski, której wernisaż odbędzie się 24 października w Krakowie.

 

Wystawa "Bobkowski. Chuligan wolności”

Wydarzenia

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza Andrzeja Bobkowskiego, autora "Szkiców piórkiem" i z tej okazji Muzeum Historii Polski zaprasza na wystawę poświęconą jego życiu i twórczości. Już 30 września w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy „Bobkowski. Chuligan wolności”.

 

Wystawa w British Library

Rynek zagraniczny

"Intrygująca"- The Independent, "Prowokująca"- The Economist, w ten sposób brytyjskie gazety komentowały wystawę pod tytułem "Propaganda- power of Persuasion" zorganizowaną przez British Library i British Film Institute.

 

Wystawa „Fiction / Non-Fiction - biblioteka obrazów"

Wydarzenia

Kostas Kiritsis, artysta posługujący się fotografią, głównym motywem i najbardziej znaczącą formą swoich prac uczynił książkę – symbol odchodzącej epoki. Ze swoich fotografii tworzy unikatowe książki, które stanowią requiem dla tej formy przekazu; są hołdem składanym jej przez obraz.    

 

Wystawa Warszawa Białoszewska w Muzeum Literatury

Wydarzenia

Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej Mironowi Białoszewskiemu: 24 czerwca (poniedziałek) o godz. 18:00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

 

Wilkoń w paryskim metrze

Rynek zagraniczny

Przez całe wakacje na paryskiej stacji metra Saint-Germain-des-Prés będą pokazywane rysunki Józefa Wilkonia. Wystawa jest częścią czwartej edycji festiwalu "Chopin au Jardin du Luxemburg".

 

Portrety literackie Elżbiety Lempp

Wydarzenia

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza 16 maja 2013 (czwartek) o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Portrety literackie Elżbiety Lempp (na zdjęciach m. in. Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński).

 

Biblioteka to dobra inwestycja

Biblioteki

Przykłady udanych inwestycji oraz adaptacji przestrzeni bibliotecznych można od wtorku oglądać na otwartej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach wystawie "Biblioteka-dobra inwestycja". Ekspozycja prezentuje najciekawsze rozwiązania architektoniczne z całej Polski.

 

Wędrująca biblioteka w MOCAKu

Biblioteki

Od 24 kwietnia w Czytelni Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. "Wędrująca biblioteka".

 

Łódzka odsłona wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności"

Wydarzenia

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” prezentująca biografię słynnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, pokazywana będzie w kwietniu w łódzkiej Manufakturze.

 

W Moskwie wystawa polskiej książki dla dzieci

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Na prośbę koneserów książek dla dzieci w Moskwie w Bibliotece Literatury Zagranicznej w „Sali dla Dzieci" otwarto „Wystawę Polskiej Grafiki Książki Dziecięcej 1950-1970".

 

Litwa: 14. wileńskie targi książki & polski komiks

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

W dniach 21-24 lutego 2013 r. w Wilnie w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym „Litexpo” (al. Laisvės 5) odbędą się 14. Międzynarodowe Targi Książki 2013: Tu strefa książki – dołącz się!

 

Wystawa wyklejanek Szymborskiej

Wydarzenia

    Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły, a wysyłała z życzeniami przyjaciołom. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

 

Szuflada Szymborskiej" w TVN24. "Trochę przymrużenia oka i poczucia humoru"

Wydarzenia

W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańko.

 

"Papier contra cyfra" - niezwykła wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteki

Wystawa "Papier contra cyfra" dostępna od czwartku do 1 lutego w Bibliotece Jagiellońskiej oraz międzynarodowa konferencja w czwartek i piątek będą podsumowaniem projektu "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" realizowanego od 2010 r. przez Bibliotekę Jagiellońską

 

Wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego pt. "1863. Gra o niepodległość",

Wydarzenia

Interaktywna wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego "1863. Gra o Niepodległość", Pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego - Biblioteka Uniwersytecka (ul. Dobra 56/66) w Warszawie - 22 stycznia – 24 lutego 2013        

 

"Wyklejanki" Wisławy Szymborskiej - wystawa w Krakowie

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza na wystawę wyklejanej poetki.

 

Władysław Sebyła. Nokturn†1940. Wernisaż wystawy

Biblioteki

12 grudnia (środa) o godz. 18.00 odbył się w głównej siedzibie Muzeum Literatury, wernisaż wystawy "Władysław Sebyła. Nokturn†1940" prezentującej po raz pierwszy w tak szerokiej perspektywie twórczość literacką Władysława Sebyły.

 

Wystawa kalendarzy adwentowych do 10 stycznia w Opolu

Wydarzenia

Jeszcze tylko do 10 stycznia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na prezentowaną po raz pierwszy w Polsce i poza granicami Niemiec wystawę "100 lat kalendarzy adwentowych”    

 

Tygodnik Powszechny" zaprasza do współpracy Monikę Drożyńską // "Dookoła świata" ks. Adama Bonieckiego // W roli świata - szara reneta //

Wydawnictwa

Książka ks. Adama Bonieckiego "Dookoła świata" jest już w sprzedaży w całym kraju, w działach prasowych salonów EMPIK, w sieciach RELAY i INMEDIO, w sklepach internetowych literia.pl i empik.com. Można ją także kupić w sklepiku internetowym "Tygodnika Powszechnego" wislna12.na.allegro.pl.  

 

100 lat introligatorstwa w Ossolineum

Biblioteki

W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, na wystawie poświęconej introligatorom i artystom, przez których ręce przechodziły największe skarby kultury narodowej, można oglądać książki oprawione przez ossolińskich mistrzów.

 

Co słychać w Muzeum Literatury?

Wydarzenia

Wystawa z okazji XXX-lecia „Zeszytów Literackich” , promocja książki Beaty Nessel-Łukasik. i spektakl "Mandelsztam".

 

Te książki były kiedyś zakazane. Dziś zobaczysz je na wystawie w Poznaniu

Wydarzenia

Świetna ekspozycja "Zakazane inicjatywy wydawnicze 1977 - 1989" do obejrzenia w holu Collegium Maius przy ul. Fredry. Polecamy - ta wystawa to kawał historii, szczegółowo ujęty w atrakcyjnej formie.

 

Jesień w Goethe-Institut pod znakiem kryminału

Wydarzenia

Powieść kryminalna przeżywa ostatnio prawdziwy renesans. A ponieważ jesień sprzyja mrocznym klimatom tego gatunku, Goethe-Institut w Warszawie organizuje szereg kryminalnych atrakcji.

 

Wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi w Muzeum Kinomatografii w Łodzi

Wydarzenia

W ramach wystawy poświęconej Januszowi Korczakowi Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentuje książki opublikowane przez Wydawnictwo W.A.B.:

 

20 września rzeczywistość zostanie przesunięta | Bruno Schulz - nowa wystawa

Wydarzenia

Muzeum Literatury, posiadające największy na świecie zbiór prac plastycznych Brunona Schulza prezentuje wyjątkową wystawę.

 

Czerwiec w Bibliotece Raczyńskich -spotkanie z arcydziełem

Biblioteki

Szanowni Państwo, od 2006 roku Biblioteka Raczyńskich prezentuje najpiękniejsze i najcenniejsze piśmiennicze skarby kultury narodowej ze swoich zbiorów. Pieczołowicie przechowywane pozostają nieznane szerszej publiczności.    

 

Wystawa - Żydowscy świadkowie polskiego stulecia

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Konsulat Generalny USA w Krakowie, w ramach partnerskiego programu "Ameryka w Twojej bibliotece" - zapraszają na otwarcie wystawy „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia“ / „Jewish Witness to a Polish Century”.  

 

Wystawa pod wspólnym niebem

Przesłaniem wystawy „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, jest przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej – jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw wczesno nowożytnej Europy.

 

Zaproszenie: "Galicja Leopolda von Sacher-Masocha" i podpisanie porozumienia o współpracy

Biblioteki

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu -Tadeusz Chrobak oraz Dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego - dr hab. prof. UO Maria Katarzyna Lasatowicz zapraszają na uroczyste podpisanie P O R O Z U M I E N I A O WSPÓŁPRACY oraz wykład i wystawę „Galicja Leopolda von Sacher-Masocha” w dniu 12 kwietnia 2012 r. o godz. 11.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Piastowskiej 20

 

Wystawa fotograficzna Stefana Arczynskiego w Wydawnictwie

Wydawnictwa

Mili Państwo, w środę, po Świętach, zapraszamy do WYDAWNICTWA na otwarcie wystawy fotograficznej Stefana Arczyńskiego z udziałem Autora. Słowo wstępne: Andrzej Rutyna.    

 

Wystawa - "Zaginiony świat"

Biblioteki

Celem wystawy jest przybliżenie prehistorycznego życia na Ziemi. Zwiedzający będą mogli zobaczyć skamieliny od Prekambru (pierwszego okresu w dziejach naszej planety) do „wielkiego wymierania kredowego”, czyli przedział czasowy od około 4,6 mld lat temu do 65 mln lat temu. Jeszcze inaczej: formy życia od jednokomórkowców do wyginięcia dinozaurów a wraz z nimi 75% gatunków zwierząt żyjących w tamtych czasach.

 

Wystawa najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego

Jedne z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego: Biblię Jakuba Wujka, Kazania Świętokrzyskie, rękopisy: Jana Kochanowskiego i Juliusza Słowackiego można obejrzeć w Warszawie na wystawie "Najstarsze ojczyste - dodaj do ulubionych."

 

Zapraszamy na wieczór autorski Andrzeja Kotańskiego

16 Lutego [Czwartek], księgarnio-kawiarnia Czuły barbarzyńca zaprasza o godzinie 20.00 na wieczór autorski Andrzeja Kotańskiego.

 

Wernisaż fotografii - pejzaż norweski

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na wernisaż fotografii Michała Skałby pt. "NORGE"

 

Inaugurujemy obchody Roku Janusza Korczaka

30 stycznia 2012 roku, o godzinie 10.00 Filia nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Rynek 11 inauguruje obchody Roku Janusza Korczaka.

 

Wystawa: „Jak wyglądałby świat, gdyby stworzył go Michel Houellebecq?”

Szanowni Państwo, Zapraszamy na wyjątkową wystawę: „Jak wyglądałby świat, gdyby stworzył go Michel Houellebecq?” Czynna od 14 grudnia 2011 r. (środa) w Tratorii Rucola przy ul. Miodowej 1 w Warszawie.

 

Bohdan Butenko w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej Bohdana Butenko

 

Polska książka artystyczna w Tokio

W Galerii Musashino University of Art otwarto dziś wystawę kolekcji "Polska książka artystyczna z przełomu XX i XXI wieku". Jest to pierwsza zagraniczna ekspozycja zbioru, składającego się z około 150 dzieł stworzonych przez artystów polskich lub zagranicznych twórców polskiego pochodzenia.  

 

Wojciech Karpiński w Muzeum Literatury w Warszawie o Leonor Fini i Konstantym A. Jeleńskim

Fundacja Zeszytów Literackich i Muzeum Literatury w Warszawie zapraszają na spotkanie z Wojciechem Karpińskim w związku z otwarciem wystawy „Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny”

 

Trzy głosy o Lwowie - kolejna odsłona Kultury Intime

Kolejne zdarzenie w cyklu "Kultura intime" w siedzibie redakcji "Rity Baum": piątek 7 października o godz. 19.00.  

 

Janusz Bąkowski, Jacek Bąkowski, Dorota Bąkowska-Rubeńczyk, CHYBA Ż

Zapraszamy 17 września 2011, sobota do Galerii 2b+r, o godzinie 19:00 na wernisaż wystawy "CHYBA ŻE".

 

Wystawa: " Droga do Miłosza"

Ambasada Republiki Litewskiej serdecznie zaprasza na międzynarodową wystawę "Droga do Miłosza".

 

Wystawa ilustracji Strumiłły

Zapraszamy do gmachu głównego Biblioteki Raczyńskich na wystawę Ilustracje Andrzeja Strumiłły. Prezentujemy ponad 50 wykonanych w różnych technikach, oryginalnych ilustracji do książek wydanych głównie w latach 1965-1989 (m.in. Andersena, Goethego, klasyki rosyjskiej, uzbeckiej, armeńskiej i wielu innych).

 

Niezwykła wystawa w domu Marii Dąbrowskiej

Ekspozycję poświęconą twórczości Marii Dąbrowskiej oraz zdjęcia z jej życia mogli obejrzeć goście "Niedzieli u Niechciców", którą przygotowano w rodzinnym dworku pisarki w Russowie pod Kaliszem. Dąbrowska urodziła się w tej miejscowości.

 

Wystawa o Guenterze Grassie na tle historii Polski i Niemiec

Manuskrypty, rysunki, listy i zdjęcia składają się na wystawę "Z Gdańska Do Lubeki: Guenter Grass i Polska". Ekspozycja, które ukazuje życie i twórczość noblisty z niemieckiej oraz polskiej perspektywy, zostanie otwarta w piątek w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

 

Losy Ormian w Polsce - nowa wystawa

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i Towarzystwo Ormian Polskich zapraszają na wystawę: "Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce"

 

Wernisaż wystawy "Karaj jołłary - karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii

W imieniu Domu Spotkań z Historią i Związku Karaimów Polskich zapraszamy na wernisaż wystawy "Karaj jołłary - karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii".

 

Miłosz uważał, że literatura jest "turniejem garbusów"

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku otwarta zostanie wystawa "Sztuka jest w ogóle podejrzana". Dzięki niej poznamy mało znany stosunek Miłosza do sztuk".

 

Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego na wystawie

Na pierwszą w Polsce wystawę listów miłosnych, które znany malarz Franciszek Starowieyski pisał przez niemal 20 lat do swojej żony Teresy, zaprasza Muzeum Historyczne, Pałac Królewski we Wrocławiu.

 

Wystawy ilustracji na Targach Książki dla Dzieci w Krakowie, 3-5 czerwca.

Wydarzenia

„Pan Toti - jak powstaje ilustracja” wystawa ilustracji do serii książek „Pan Toti” autorstwa Sorn Gary. Targi Książki dla Dzieci w Krakowie, 3-5 czerwca.

 

Wystawy ilustracji na Targach Książki dla Dzieci w Krakowie, 3-5 czerwca. (kopiuj 1)

Wydarzenia

„Pan Toti - jak powstaje ilustracja” wystawa ilustracji do serii książek „Pan Toti” autorstwa Sorn Gary. Targi Książki dla Dzieci w Krakowie, 3-5 czerwca.

 

Oryginały Jana Heweliusza - pokaz

Szanowni Państwo, informujemy o organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich X - jubileuszowym "Spotkaniu z Arcydziełem".  

 

Komiks polski na wystawie w Zamku Książ

Przegląd prac dziesięciu wybitnych polskich rysowników komiksów będzie można oglądać na wystawie "Czas Na Komiks", której wernisaż odbędzie się w piątek w Wałbrzyskiej Galerii BWA "Zamek Książ".

 

Wystawa: Jan Paweł II Święty Pielgrzym

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zaprasza na wystawę pt. "Jan Paweł II Święty Pielgrzym - w medalierstwie, filatelistyce i literaturze"

 

Wystawa: "Huculszczyzna i twórczość Stanisława Vincenza"

Muzeum Podkarpackie w Krośnie przy ul. Piłsudskiego 16 zaprasza na wystawę "Huculszczyzna jako inspiracja twórczości i filozofii Stanisława Vincenza", którą w czwartek 14 kwietnia 2011 o godzinie 17.00 otworzy Wieczór Vincenzowski.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.