fesstiwal słowa w piosence
--

SWE PIK: Jak nie przepłacać za podręczniki?

Wydawnictwa [08.08.14]

Zbliża się początek roku szkolnego i czas pomyśleć o zakupie szkolnej wyprawki. Dużą jej część stanowią podręczniki – kupując je rozważnie można sporo zaoszczędzić.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

W jaki sposób? Sprawdzenie cen, jakie oferują wydawcy, skorzystanie z internetowych porównywarek cen albo wizyta na lokalnych kiermaszach książek – to tylko kilka ze sposobów na to, aby nie przepłacać za szkolne książki.

 1. Sprawdźmy ceny u wydawcy

Wydawnictwa nie mają i nie mogą mieć wpływu na ceny, w jakich oferowane są podręczniki przez sprzedawców detalicznych. Jedynym miejscem, w którym wydawnictwa biorą odpowiedzialność za ceny są ich własne sklepy internetowe. Warto do nich zajrzeć i sprawdzić ceny – są dobrym punktem odniesienia przy poszukiwaniu najlepszej oferty na rynku.


 1. Nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę

Co prawda Ministerstwo Edukacji Narodowej zniosło w 2014 roku wygodny dla rodziców obowiązek publikowania do 15 czerwca przez dyrektorów listy podręczników obowiązujących w kolejnym roku szkolnym, ale część szkół, starym zwyczajem, jeszcze przed wakacjami wywiesiło listy podręczników. Zakup podręczników rozłożony na kilka miesięcy będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu. Poza tym, niektóre podręczniki na przykład w lipcu 2014 były tańsze niż w ubiegłym roku. Kupując podręczniki odpowiednio wcześniej unikniemy także uciążliwych kolejek do księgarń przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zdarza się, że we wrześniu w księgarniach brakuje niektórych podręczników.


 1. Nie kupujmy w pierwszym lepszym miejscu

Podręczniki można kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych, w sklepach wydawców i na kiermaszach książek. Zanim kupimy podręczniki, warto sprawdzić ich ceny w kilku źródłach – w przypadku zestawów mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt złotych. Dla przykładu, podręczniki szkolne dostępne w internecie są często tańsze o kilka, a nawet o kilkanaście złotych. Wydawnictwa edukacyjne (w swoich sklepach internetowych) i księgarnie internetowe posiadają duży wybór podręczników w atrakcyjnych cenach, często z bezpłatną przesyłką i licznymi rabatami. Także księgarnie stacjonarne często przyciągają klientów atrakcyjnymi rabatami. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzać cenę końcową, a nie wysokość oferowanych rabatów.

 1. Podręczniki na raty mniej obciążają budżet

Wydawnictwa i księgarnie coraz częściej umożliwiają zakup podręczników w nieoprocentowanym systemie ratalnym, dzięki temu nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty jednorazowo całej kwoty. Wydatek ten nie obciąża tak mocno domowego budżetu i wynosi on ok. 20-30 złotych miesięcznie (przy zakupie kompletu książek dla jednego dziecka).


 1. Nie trzeba kupować całych zestawów

Chociaż podręczniki dla najmłodszych klas dostępne są w wygodnych zestawach (czyli tzw. boxach), ułatwiających ich przechowywanie, rodzice nie muszą kupować całych kompletów. Można zakupić poszczególne elementy zestawu i np. dobrać ćwiczenia do podręcznika, który używało starsze dziecko. Jeśli nie znajdziemy ich w księgarni, warto domagać się od sprzedawcy sprowadzenia poszczególnych elementów zestawu.


 1. Z podręczników można korzystać wiele lat

Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat podręczników jest niemożliwość ich wielokrotnego wykorzystania. W rzeczywistości, z większości podręczników (dotyczy to przede wszystkim starszych klas) można korzystać przez wiele lat. Wyjątkiem są klasy objęte przeprowadzanymi co kilka lat przez ministerstwo edukacji reformami programowymi. Używane podręczniki możemy kupić na kiermaszach, w antykwariatach lub w szkole od starszych kolegów. Na jednym podręczniku możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych.

 

 

 

 1. Wyprawka Szkolna” – rządowa pomoc w zakupie podręczników

Rodzinny o niższych dochodach mogą korzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu „Wyprawka Szkolna”. Wysokość dofinansowania w przypadku niektórych uczniów może wynieść ponad 700 zł. Co ważne – „Wyprawka Szkolna” nie obowiązuje w tym roku pierwszaków.


 • Kto może uzyskać dofinansowanie?
  Dofinansowanie przewidziane jest dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w: klasach II, III lub VI szkoły podstawowej, klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum, klasach II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie III liceum plastycznego, klasie III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej.


W powyższych przypadkach pomoc przysługuje, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 539 zł netto.

„Wyprawka Szkolna” przysługuje także uczniom z niepełnosprawnościami: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową (w tym afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest wymieniona wyżej.

 • Gdzie złożyć wniosek i jaki jest termin?
  W celu uzyskania informacji na temat terminu i miejsca złożenia wniosku o dofinansowanie trzeba zgłosić się do szkoły, do której dziecko będzie uczęszczało. Uwaga! Terminy składania wniosków różnią się w zależności od gminy. O terminy składania podań należy pytać w lokalnym wydziale oświaty, lub na stronach internetowych swojej gminy lub szkoły.

 • Jakie dokumenty są potrzebne?
  Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o korzystaniu z zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, lub zaświadczenie o wysokości dochodów. Kiedy rodzina ucznia nie spełnia kryteriów otrzymania dofinansowania, ale jest w trudnej sytuacji życiowej, należy dołączyć uzasadnienie do wniosku. Rodzice powinni dokonać zakupu za własne pieniądze, a następnie na podstawie paragonu, rachunku, faktury VAT lub oświadczenia o zakupie książek, mogą zgłosić się do szkoły po uzyskanie zwrotu części pieniędzy za zakupione podręczniki.


Szczegółowe informacje nt. programu „Wyprawka szkolna” dostępne są na stornie MEN: http://www.men.gov.pl/index.php/wyprawka-szkolna/1119-wyprawka-szkolna-w-2014-r oraz na stronach kuratoriów oświaty, poszczególnych szkół, gmin i innych organów prowadzących oraz szkół. Fundacja Rzecznik Praw Rodziców uruchomiła dla rodziców specjalną infolinię tel. 788 567 603.


Materiał został opracowany przez Sekcję Wydawnictw Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

GLK. Informacja nadesłana

08.08.14 17:17
/
księgarz
Skoro wydawca nie ma wpływu na cenę swego produktu, ja twierdzi PIK, to pora zacząć drodzy wydawcy handlować pietruszką lub gnojem, bo na handlu to wy się nie znacie. Od kiedy to producent nie ustala i nie narzuca ceny na swoje produkty. Proszę mi w takim razie wyjaśnić, kto ustala cenę na energię elektryczną, ceny telewizorów, mleka, i choćby jajek. Większego debilizmu to już nie słyszałem, a podobno PIK chce ustawy o książce, gdzie sprawą najważniejszą jest właśnie cena książki. Panowie z PIK, warto walnąć się w głowę, zanim napisze się idioctwo.
08.08.14 17:20
/
księgarz
Korzystając z waszej propozycji o dofinansowanie, proponuję abyście wszyscy mogli o nią wystąpić, bo do niczego innego się nie nadajecie.
09.08.14 00:33
/
K>
Banda pazernych wydawców z PIK szuka kozła ofiarnrgo. Ciemny lud da się nabrać. Już teraz ludzie ubliżają , od złodziejów też Emoticon
Mam nadzieję ,ze do rękoczynów nie dojdzie a te wielkie rabaty wydawców - 15% na MACa i do tego na BPZ - śmiech na sali
09.08.14 00:34
/
K>
to też dobre.............warto domagać się od sprzedawcy sprowadzenia poszczególnych elementów zestawu.

a to sprowadzenie badziewia to darmo? Może jeszcze luz do kl.2 mam sprowadzać - a weźmiecie te nie sprzedane?
11.08.14 16:38
/
isia
cudownie PIK namawia do zakupów z pominięciem księgarzy...
o co chodzi z tymi rababatami,czy towary sezonowe np.kozaki kupujecie w listopadzie z rabatem.....
11.08.14 17:13
/
barbara
Ten sezon drodzy Państwo jest szczególny, bardzo ciekawy komentarz pokazał sie pod tym artykułem na portalu rynek książki,polecam.
Drodzy rodzice i ksiegarze, rzeczywiście niepojęte jest ,żeby wydawca (producent )wskazywał detaliście gdzie ma kupowac.To znaczy,ze wydawcy maja świadomość,ze podręczniki są drogie. Księgarz dostaje fakturę na której widnieje cena detaliczna i od tej ceny ma marżę.pytam więc dlaczego ceny są tak różne.Dlaczego wydawcy nie drukuja cen na ksiazkach ,czego sie boja? ,dlaczego nakład to tajemnica, dlaczego wydawca nie panuje nad tym co się dzieje na rynku, nie panuje, bo moze nie chce panować , nie jest w stanie zrozumieć ,że jak ma 100 uczniów ,to 120 podręczników nie sprzeda.Dlaczego ?,moze dlatego,zeby w tym bałaganie zrzucić winę na innych, Wydawca każe klientowi szukać gdzie taniej, kaze mu ponosic koszty tego szukania , czy przypadkiem punkty gdzie mozna kupić podręcznik z 30% upustem nie mają za zadanie wprowadzić w błąd klienta i oczyścić samego wydawcę, wszak to przeciez oni ustalaja wielkośc upustów dla reszty graczy na rynku.Bywa zawsze tak, drodzy wydawcy,ze kij zawsze ma dwa końce i myślę ,ze wy tym drugim końcem dostaniecie porządne lanie w odpowiednim czasie.Świadomość rodziców juz nie jest taka zła jak myślicie ,coraz częściej zadają pytania o narzut Wasz na podręczniki i wcale sie im nie dziwie,nikt nie jest głupi i wie dobrze ,ze wielkość rabatów ma swoja granicę,chyba ,ze Wy uznajecie,ze rodzice to motłoch i winą za cenę podręcznika obciąży księgarzy.Słowem mówiąc to juz nie te czasy ,manipulowanie cenami, rabatami juz nikomu nie przysłoni oczu.Jeżeli prawdą jest ,ze mozna kupić tanie podręczniki ,które spadły " tira" to w przyszłym roku Wasze nakłady sprzedadzą się maksymalnie w50%. Zwykle tak to bywa,ze kto mieczem wojuje, to od miecza ginie. Drodzy księgarze kupujcie podręczniki z wielka rozwaga , szanujcie swojego klienta ,pozyskujcie go jakością swoich usług. ten rynek musi sie rozwalic do końca i dopiero wówczas będziecie mogli na nowo budować swoja pozycję na nowo. pozdrawiam
12.08.14 08:48
/
Rafał
Większe bzdury można przeczytać tylko w komunikatach rządowych oraz orzeczeniach sądów IIIRP

Tekst sponsorowali wydawcy ??
Przecież takie postępowanie można jedynie rodzica w kłopoty wpędzić.
Nie dość, że jest cała masa podobnych podręczników, to jeszcze praktycznie nie ma szkoły, gdzie w wykazy nie wkradły by się jakieś błędy.
Wydaję ludziom książki zamawiane samodzielnie przez internet i praktycznie co 4-5 osoba ma coś źle zamówione. A to zbędne ćwiczenia, a to stara wersja lub podręcznik metodyczny zamiast książki ucznia, itd. Poza tym, jeśli już po napisaniu wykazu, w szkole zorientują się w sprawie błędów, to też nikt nie powiadamia każdego rodzica z osobna, tylko dają informacje do najbliższych księgarń.
Jest wiele stron internetowych, gdzie można zamówić podręczniki z rabatami a później odebrać w miejscowej księgarni. Tam Księgarze, a nie zwykli sprzedawcy, pomogą sprawdzić czy na pewno wszystko się zgadza. To najsensowniejszy sposób robienia zakupów podręcznikowych.

i jeszcze co do zdania z samego początku artykułu" "Wydawnictwa nie mają i nie mogą mieć wpływu na ceny, w jakich oferowane są podręczniki przez sprzedawców detalicznych." - a kto niby ustala ceny katalogowe których nie wolno przekraczać??(a przynajmniej kiedyś nie wolno było i nic nie wiem o zmianach) i kto ustala wysokość marży dla sprzedawców detalicznych ?? bo z moich doświadczeń wynika, że to wydawnictwa ustalają ceny detaliczne, oraz skromne rabaty dla sprzedawców.
12.08.14 16:49
/
@@@@
Może ktoś nagrał ( jakiś kelner....) jak się wydawcy umawiają z merlinem , światem książki czy innym empikiem na rabaty by wystarczyło dać klientom końcowym po 21% upustu , nie zostać z towarem i na tym zarobić....
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.