fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie

Rynek zagraniczny [31.12.09]

Świat rozwija się swoim tempem, i pomimo kryzysu tak daleko nam odskoczył, iż według mnie nie mamy szans go dogonić. Tak samo jest w branży wydawniczej. Coraz lepsze czytniki e-booków, coraz więcej ciekawych tytułów audiobooków, elektroniczne podręczniki, książki w telefonach komórkowych. Zaawansowanie Światowej Biblioteki Cyfrowej, Projektu Gutenberg świadczy o konsekwencji i pragmatyzmie. My potrafimy się przeważnie kłócić lub targować, jak choćby we Wrocławiu o profity w nieuruchomionych jeszcze centrum naukowym EIT Plus. Czy nam wstyd, czy czujemy się zażenowani? Myślę, że większość Polaków tratuje to jak normalną rzeczywistość, po prostu inaczej nie potrafimy... Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie na świecie w 2009 roku.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Styczeń:

1. Brytyjski dramaturg, poeta, aktor i scenarzysta filmowy Harold Pinter, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 2005, zmarł w wieku 78 lat - poinformowała jego druga żona, lady Antonia Fraser.

2. Książka "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona była w ubiegłym roku najlepiej sprzedającą się książką w Unii Europejskiej. Stale zajmuje też czołowe miejsca na listach bestsellerów w pięciu krajach Unii.

3. Pisarz i poeta John Hoyer Updike, uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich literatów pokolenia powojennego, zmarł w wieku 76 lat - poinformował jego wydawca.

Luty:

1. Debiutancka powieść Michelle Harrison zatytułowana "The 13 Treasures" zdobyła Waterstone's Children's Book Prize.

2. Największymi zwycięzcami 81. gali rozdania Oscarów okazali się twórcy filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" - obraz zdobył wszystkie najważniejsze statuetki. Autorem bestsellerowej książki, na podstawie której powstał scenariusz jest Vikas Swarup.

3. Około 2500 spośród 6000 języków świata jest zagrożonych - uznało UNESCO w nowym wydaniu swego Międzynarodowego atlasu zagrożonych języków, zaprezentowanym w czwartek w Paryżu.

4. Popularny twórca horrorów, nie przebierając zbytnio w słowach, obcesowo podsumował umiejętności pisarskie Stephanie Meyer, autorki "Zmierzchu".
- Stephanie Meyer to beztalencie! - oświadczył King.

5. Fabuły są ponure, sceneria jest złowroga, a główni bohaterowie to z reguły udręczeni alkoholicy. Kryminały ze Skandynawii nagle podbiły serca europejskich czytelników królując na listach bestsellerów w wielu krajach.

6. Prezydent Nicolas Sarkozy, podczas specjalnej uroczystości w paryskim Pałacu Elizejskim, uhonorował Joanne K. Rowling, autorkę serii książek o Harrym Potterze, medalem Legii Honorowej. Jest to najwyższe cywilne, francuskie odznaczenie. Sarkozy podziękował również pisarce za zachęcenie milionów dzieci do czytania książek.

7. Europejska Federacja Księgarzy (European Bookseller Federation - EBF), Rada Pisarzy Europejskich (European Writers’ Council – EWC) i Federacja Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers – FEP) zostały wyznaczone do zorganizowania selekcji zwycięzców oraz ceremonii przyznania Literackiej Nagrody Unii Europejskiej (EUPL), która zostanie przyznana jesienią 2009r. Jak co roku - od 2009 do 2011 - 11 lub 12 z 34 krajów biorących udział w Programie Kultura UE wyselekcjonuje swojego indywidualnego zwycięzcę jako nowy talent w dziedzinie współczesnej literatury pięknej. Polska została wybrana wśród pierwszej grupy krajów, które wyznaczą jednego zwycięzcę nagrody EUPL w 2009 r.

Marzec:

1. Uroczysta inauguracja rzymskich obchodów Roku Jerzego Grotowskiego odbyła się w audytorium uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

2. Polskie kryminały i dwadzieścia nowości literackich zaprezentowano na polskim stoisku na największych w Europie Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu.

3. 24 marca w stolicy Francji  odbył się retrospektywny przegląd twórczości Tadeusza Kantora i dorobku jego teatru Cricot 2. Zorganizowana przez La Compagnie Gérard Gérard impreza potrwa trzy dni.

4. Nad brzegiem Sekwany, a dokładnie przy Porte de Versailles, odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki, gdzie słowo drukowane jest na pierwszym miejscu. Gościem  honorowym , witanym "muy caliente" był Meksyk.  Pisarzy podpisujących swe książki było aż... trzy tysiące. Odwiedzających przeszło 40 tysięcy, chociaż Pawilony mogłyby przyjąć nawet 200 tysięcy - wydawnictw - 97 procent wydawnictw francuskich, książek - pojmowanych w jak najszerszym rozumieniu. Poza ujęciem tradycyjnym (wydania klasyków, literatury pięknej), duży nacisk położono na inne rejestry literatury - powieść kryminalną, komiks, manghę a także, czy może przede wszystkim, livres audio, czyli audiobooki prezentowane w ramach panelu lektury jutro.

Kwiecień:

1. Rusza odsłona Światowej Biblioteki Cyfrowej, w której w internecie będzie można za darmo korzystać z dzieł i dokumentów z bibliotek i archiwów całego świata, zostanie zainaugurowana 21 kwietnia w siedzibie UNESCO w Paryżu - podała w komunikacie ta organizacja. 

2. Serwis internetowy po raz pierwszy w historii otrzymał nagrodę Pulitzera. Portal PolitiFact.com został wyróżniony za "oddzielanie retoryki od faktów" podczas kampanii prezydenckiej w USA.

3. Najnowsza powieść Nabokova  "The Original of Laura", mimo jego życzeń wyrażonych w testamencie, aby ją zniszczyć pojawiła się w  listopadzie w księgarniach w krajach anglojęzycznych. Trzeciego listopada książka zostanie opublikowana równocześnie w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

4. Dziennikarz Andrew Brown otrzymał tegoroczną nagrodę Orwella za książkę na temat Szwecji, zatytułowaną Fishing in Utopia. Pisarz otrzymał czek opiewający na 3 tysiące funtów. To w Wielkiej Brytanii najwyższe wyróżnienie za teksty o zacięciu politycznym. 

5. W Nowym Jorku zorganizowano 5. Festiwal Literatury Światowej PEN World Voices, którego pomysłodawcą jest Salman Rushdie. Organizowany jest przez PEN American Center, amerykański oddział międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy, założonego w 1921 w Londynie w celu rozwijania kontaktów oraz intelektualnej współpracy pomiędzy autorami z całego świata.
W piątej edycji PEN World Voices wzięlo udział 160 pisarzy z 40 krajów świata, m.in. Paul Auster, Neil Gaiman, David Grossman, Edward Hirsch, Siri Hustvedt, Paul Krugman, Dany Laferrière, Michael Ondaatje, Santiago Roncagliolo, Salman Rushdie, Colm Tóibín, Enrique Vila-Matas. 

6. Na Sorbonie w Paryżu odbyła się 3–4 kwietnia międzynarodowa konferencja promująca wpis Archiwum Instytutu Literackiego „Kultury” w Maissons Lafitte na listę Pamięć Świata UNESCO.

7. Na Londyńskich Międzynarodowych Targach Książki, które jak co roku odbywały się w hali wystawienniczej na Earls Court, wydawcy z całego świata prezentowali swoje najnowsze pozycje. Efekty rozmów handlowych, mamy nadzieję, już wkrótce ucieszą czytelników na całym świecie.

Maj:

1. Carol Ann Duffy została nową "Poetką Laureatką", czyli nadworną poetką brytyjskiej rodziny królewskiej. To pierwsza kobieta, pierwsza lesbijka i pierwsza Szkotka w blisko 400-letniej historii tego stanowiska. Zastąpi na nim Andrew Motiona, który służył królowej od 1999 roku.

2. Google jest pierwszą na świecie marką, której wartość została oszacowana na ponad 100 miliardów dolarów - wynika z badania Millward Brown Optimor. Wartość 100 najcenniejszych brandów wyniosła 1,95 tryliona USD.

3. Hiszpańska staruszka Maria Amelia Lopez, najstarsza blogerka świata, zmarła w wieku 97 lat - poinformowała BBC.

4. Jedna z najbardziej znanych kanadyjskich pisarek Alice Munro otrzymała tegoroczną literacką Nagrodę Bookera dla obcokrajowców - "Man Booker International Prize".

5. W Parlamencie Europejskim po wielu europejskich internetowych protestach i burzliwych "kuluarowych" dyskusjach uchwalono "Pakiet Telekomunikacyjny" zezwalający na prewencyjne "cenzurowanie" Internetu.

6. Tegoroczna literacka nagroda im. Georga Buechnera została przyznana austriackiemu pisarzowi Walterowi Kappacherowi - poinformowała przyznająca wyróżnienie Niemiecka Akademia Języka i Poezji. Laureat otrzyma 40 tys. euro.

Czerwiec:

1. "1Q84" - najnowsza powieść japońskiego pisarza Haruki Murakamiego cieszy się w Japonii ogromną popularnością i osiągnęła statusd bestsellera. W związku z tym jej wydawca zdecydował się powiększyć nakład do ponad miliona egzemplarzy.

2. Na uroczystej 14. corocznej "Gali the Audie Awards", najważniejszej nagrody przemysłu audiobooków w USA, organizowanej i sponsorowanej przez the Audio Pulishers Organization (APA), która odbyła się w Nowym Jorku, ogłoszono zwycięzców najlepszych audiobooków roku w 29 kategoriach. W najwyższej kategorii - Audiobook Roku - zwyciężyła Księga cmentarna Neila Gaimana, w jego własnej interpretacji i wykonaniu.

3. Węgierski pisarz i dramaturg György Spiró został laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, przyznawanej przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

4. Irlandzka sieć księgarń Eason sprzedała właścicielowi sieci dyskontowej "The Works" 36 księgarń należących wcześniej do British Bookshops.

5. Pierwsze wydanie "Ulissesa" Jamesa Joyce'a zostało sprzedane za 275 tysięcy funtów. To najwyższa kwota, za jaką dotychczas sprzedano pochodzące z XX wieku pierwsze wydanie utworu. Zlicytowany egzemplarz ma numer 45 i został wydrukowany na ręcznie czerpanym holenderskim papierze.

6. Ponad 300 tys. euro zapłacono na aukcji w Paryżu za rękopis francuskiego pisarza i lotnika Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Jak poinformowała paryska filia domu aukcyjnego Sotheby's, zbiór 58 stron to fragment "Ziemi, planety ludzi", który dotychczas pozostawał w rękach rodziny pisarza, to środkowa część opowiadania.

7. Albański pisarz Ismail Kadare został tegorocznym laureatem nagrody księcia Asturii w dziedzinie literatury. Jury podkreśliło piękno i leżące u podstaw literackiej twórczości laureata zaangażowanie w sprawy społeczne. Kadare został nazwany "uniwersalnym głosem przeciwko totalitaryzmowi".

Lipiec:

1. Powołano do życia nową nagrodę literacką. Nosić będzie imię Harolda Pintera. W jury nagrody zasiadaj lady Antonia Fraser, wdowa po Haroldzie Pinterze, Tom Stoppard oraz Mark Lawson. 

2. Günter Grass wspomina w wydanej ostatnio książce "Die Box", o życiu widzianym oczami jego dzieci, jak pisze "był ojcem nieobecnym, znikał za drzwiami swego gabinetu i bez przerwy pisał".

3. Kolejna, prestiżowa nagroda "Erich Maria Remarque Peace Prize", przyznawana od 1991 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka, trafi w ręce Henninga Mankella. Nagrodę wręczy prezydent Niemiec, Horts Köhler w Osnabrücku, rodzinnym mieście Remarque'a.

4. Wojna i pokój Lwa Tołstoja znalazła się na pierwszym miejscu sporządzonej przez amerykański tygodnik "Newsweek" listy najważniejszych książek świata - pisały w ubiegłym tygodniu rosyjskie witryny internetowe.Na kolejnych miejscach "wylądowały:
2. Rok 1984, George`a Orwella,
3. Ulisses, Jamesa Joyce`a,
4. Lolita, Władimira abokowa,
5. Wściekłość i wrzask, Williama Faulknera,
6. Do latarni morskiej, Virginii Woolf,
7. Duma i uprzedzenie, Jane Austen.

Sierpień:

1. Ogłoszono wybór dwudziestu tytułów siedmioosobowe jury Niemieckiej Nagrody Literackiej (Deutscher Buchpreis). W ciągu pięciu miesięcy jury poddało lekturze 154 pozycji z blisko 80 wydawnictw obszaru niemieckojęzycznego. Po raz pierwszy członkowie kapituły mogli przy tym skorzystać z nowinki technicznej - czytnika elektronicznego Sony.

2. Schwytanie Cerbera to pierwszy od 34 lat nowy kryminał z serii o detektywie Herkulesie Poirot. Choć jego autorka, Agatha Christie, nie żyje od 33 lat, udało się złożyć w spójną całość zapiski z notatników i maszynopisów sprzed 60 lat. Odkryto je w domu letnim królowej kryminału w Greenway w hrabstwie Devon.

Wrzesień:

1. 9. Międzynarodowy Festiwal Literatury w Berlinie zgromadził 200 autorów z 52 krajów. Podczas 12 dni festiwalu odbyło się ponad 200 imprez, w których wzięli udział poeci ów i pisarze z całego świata, było to także spotkanie różnych generacji. Obok debiutantów czy autorów bardzo młodych na festiwal berliński przyjeżdżają ich uznani w świecie literatury koledzy, a także wydawcy, tłumacze i krytycy.

2. "The Lost Symbol" - nowa powieść Dana Browna, która ukazała się w poniedziałek w USA i Kanadzie pobiła rekord sprzedaży w kategorii książek dla dorosłych, rozchodząc się w pierwszym dniu w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

3. Słynna powieść Gabriela Garcii Marqueza "Sto lat samotności" zajęła pierwsze miejsce w nowym rankingu czasopisma literackiego "Wasafiri" na najlepszą książkę ostatnich 25 lat.

4. Brytyjski Dramaturg Tom Stoppard otrzymał w Japonii nagrodę artystyczną "Praemium Imperiale".

Październik:

1. Pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego Nagrody Bookera. Została nagrodzona za 650-stronicową powieść historyczną "Wolf Hall", której głównym bohaterem jest Thomas Cromwell, jeden z najbliższych doradców króla Henryka VIII.

2.  Herta Müller jest dziesiątym pisarzem języka niemieckiego uhonorowanym literackim Noblem i dwunastą kobietą, która zdobyła tę nagrodę. Müller dostała literackiego Nobla, jako ta, "która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych" - napisała w uzasadnieniu werdyktu Akademia Szwedzka.

3. 160 lat po śmierci Edgara Allana Poe - twórcy powieści detektywistycznej i horroru, jednego z najbardziej wpływowych pisarzy Ameryki - miasto Baltimore w stanie Maryland (wschodnie wybrzeże USA) urządziło mu drugi, ale za to pierwszy przyzwoity pochówek.

4. Bohater słynnej francuskiej serii komiksów, Asterix, skończył 29 października, 50 lat. W najpopularniejszych miejscach stolicy Francji pojawiły się tego dnia gigantyczne rzeźby i obrazy przypominające o przygodach sympatycznego Galla i jego kompanów.

Listopad:

1. Słynny francuski myśliciel, twórca nowoczesnej antropologii i ojciec strukturalizmu Claude Levi-Strauss zmarł w nocy z soboty na niedzielę w wieku 100 lat - poinformowała we wtorek Akademia Francuska. 28 listopada skończyłby 101 lat.

Grudzień:

1. Brno - miasto rodzinne Milana Kundery - przyznało  autorowi "Nieznośnej lekkości bytu" swe honorowe obywatelstwo w uznaniu dla jego dokonań literackich.

2. Pięć wielkich amerykańskich wydawnictw prasowych poinformowało o planach stworzenia internetowego "kiosku z gazetami". Mają to być multimedialne gazety "nowej generacji", dostosowane do mobilnych urządzeń, korzystających z internetu.

Opr. GLK

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.