fesstiwal słowa w piosence
--

Nowości i zapowiedzi Wydawnictwa Czarne cz. II

Nowości [30.09.13]

Przedstawiamy drugą część zapowiedzi tytułowych wydawnictwa Czarne z Wołowca:

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

1. Eli, Eli, Wojciech Tochman

Nota o książce:Kto przeczyta Eli, Eli, może już nigdy nie będzie podróżował jak przedtem. Wojciech Tochman opowiada nam o Filipinach, jakich nie znamy, o świecie najuboższych, którzy od lat żyją w slumsach i na cmentarzach Manili. Ale nie jest to książka tylko o nich. Jest i o nas.

Wszyscy coraz więcej podróżujemy, coraz więcej fotografujemy świat. Ale nie widzimy tego, o czym pisze Tochman, i co fotografuje Wełnicki. Tego, co pod powierzchnią: cierpienia i bólu. Bo się na nie uodporniliśmy. Tochman odwraca obiektyw, przygląda się nam, ale i sobie, naszemu spojrzeniu na tragedię, na Innego, i dokonuje odnowienia empatycznej więzi.

Eli, Eli jednocześnie oskarża i niesie nadzieję. A może nawet rozwiązanie dylematu, co zrobić z widokiem ludzkiego cierpienia. Kluczem jest reporterska uważność, krytycyzm wobec własnego spojrzenia i otwartość na innego człowieka.

Gęstej prozie Tochmana towarzyszą znakomite, poruszające zdjęcia Grzegorza Wełnickiego. Twarze, które oglądamy na jego portretach nie są anonimowe. Tochman przedstawia nam historię ludzi z tych fotografii, opowiada o losach każdego z nich. Z głęboką wrażliwością znaną czytelnikom jego poprzednich książek, wprowadza nas w cichy świat kobiety-drzewa, w codzienność dzieci mieszkających na grobach, w dramat czternastoletniego bohatera opery mydlanej, która nigdy nie powstanie. Patrzymy na ich życie z tak bliska, że wreszcie zaczynamy czuć.

Zobacz więcej.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie

14 października w Warszawie

szczegóły

Tytuł: Eli, Eli
Autor: Wojciech Tochman
Seria: Poza Serią
Wydawca: wydawnictwo Czarne
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, premiera: 9 października 2013
Wydanie: I
Objętość:
Ilustracje: fotografie Grzegorz Wełnicki
Format:
Oprawa:
ISBN:
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

 

2. Strażnik trumny. Opowieść o mojej rodzinie, Wenguang Huang

Nota o książce:

 

Kiedy Wenguang Huang miał dziewięć lat, jego babcia zaczęła obsesyjnie myśleć o śmierci. Ponieważ lękała się kremacji, wymogła na rodzinie obietnicę, że zostanie pochowana. Ale w latach siedemdziesiątych w Xi’an, mieście w środkowych Chinach, wszelkie tradycyjne praktyki, w tym pogrzeby, były surowo zakazane. Babcia Huanga uparła się jednak i dwa lata później jego ojciec sprawił jej trumnę. Wyznaczył też swego najstarszego syna do roli jej strażnika. Przez następne piętnaście lat całą rodzinę pochłaniały przygotowania do pogrzebu babci, źródło nieustających napięć i sporów, którym towarzyszyło stałe niebezpieczeństwo przyłapania przez władze. Wiele lat po śmierci babci rodzinne perypetie związane z jej trumną wciąż nie pozwalają o sobie zapomnieć. Liryczna i przejmująca, zabawna i rozdzierająca — Strażnik trumny to wielka opowieść o zwyczajnej rodzinie usiłującej przetrwać wśród zamętu i przemian.

Zobacz więcej.

 

Tytuł: Strażnik trumny. Opowieść o mojej rodzinie
Autor: Wenguang Huang
Przekład z języka angielskiego Dominika Cieśla-Szymańska
Seria: Z Domem
Wydawca: wydawnictwo Czarne
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, premiera: 9 października 2013
Wydanie: I
Objętość:
Format:
Oprawa:
ISBN:
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

3. Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Andrzej Stasiuk

Nota o książce:

…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów.
Z szacunkiem: Autor

Zobacz więcej.

 

Tytuł: Nie ma ekspresów przy żółtych drogach
Autor: Andrzej Stasiuk
Poza Serią
Wydawca: wydawnictwo Czarne
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, premiera: 9 października 2013
Wydanie: I
Objętość:
Format:
Oprawa:
ISBN:
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:


4. Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria,
wybór, redakcja i wstęp Dariusz Czaja

Nota o książce:

Książka jest zbiorem esejów mieszczących się w pojemnej formule: antropologia przestrzeni. Wspólnym dla autorów punktem wyjścia była, dobrze obecna w humanistycznym dyskursie, kategoria nie-miejsca.W rozumieniu Marca Augé odnosi się ona do tych miejsc, które są antytezą przestrzeni domowej i oswojonej; to światy bez pamięci, bez imienia i bez historii, punkty tranzytowe i ziemie niczyje. Według francuskiego etnologa, nie-miejsca stały się wyrazistym emblematem i miarą naszej współczesności. Autorzy prezentowanych tekstów poddają wspomnianą kategorię znaczącej redefinicji: rozumiana jest ona nie tyle jako pojęcie obciążone negatywną treścią, ile raczej jako użyteczny instrument poznania, jako poszerzająca spojrzenie metafora, a czasem jako wielowartościowy symbol. Opisywane w książce inne przestrzenie oraz inne miejsca wymykają się ścisłym, zwłaszcza pejoratywnym, kwalifikacjom. Przywoływane w interpretacjach nie-miejsca przedstawiane są w całej ich wieloznaczności, bogactwie i skomplikowaniu. Poszczególne teksty rozumiane są jako poręczne m a p y, z którymi podróżować można po nieznanych (albo słabo znanych) realnych t e r y t o r i a c h. Autorzy szukają nie-miejsc w miejskiej zabudowie, wyprawiają się na przedmieścia i peryferie, odsłaniają drugie dno znajomych miejsc podróżnych, wchodzą na nieużytki, ruiny, ziemie niczyje, odnajdując w nich bogate pokłady znaczeń, wreszcie, śledzą różne formy żydowskiej (nie)obecności w powojennych topografiach. Tom ma charakter interdyscyplinarny, jego autorami są antropolodzy, literaturoznawcy, kulturoznawcy i filmoznawcy.

Zobacz więcej.


Tytuł: Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria
Wybór, redakcja i wstęp Dariusz Czaja
Seria: Tropiki
Wydawca: wydawnictwo Czarne
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, premiera: 21 października 2013
Wydanie: I
Objętość:
Format:
Oprawa:
ISBN:
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

5. Cesarz wszech chorób . Biografia raka, Siddhartha Mukherjee

Nota o książce:

Siddhartha Mukherjee opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, perspektywą historyka i pasją biografa. W rezultacie powstała przejrzysta i niezwykle błyskotliwa kronika choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci. Cesarz wszech chorób, łącząc przystępnie przekazaną wiedzę naukową z opisem konkretnych – historycznych i współczesnych – przypadków chorych, demistyfikuje najbardziej demonizowaną chorobę wszech czasów.

Książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Potwierdzeniem jej klasy są znaczące wyróżnienia: Nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu, Literacka Nagroda PEN / E.O. Wilson dla Książek Naukowych, nagroda za najlepszy debiut przyznawana przez dziennik „The Guardian”, nagroda „Książki dla Lepszego Życia”. Cesarz wszech chorób został także uznany za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku przez „The New York Times Book Review”, magazyn „TIME” zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś „The New York Times” do stu najlepszych książek non-fiction wszech czasów.

Zobacz więcej.

Tytuł: Cesarz wszech chorób. Biografia raka
Autor: Siddhartha Mukherjee
Przekład z języka angielskiego Jan Dzierzgowski i Agnieszka Pokojska
Poza Serią
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawca: wydawnictwo Czarne
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, premiera: 23 października 2013
Wydanie: I
Objętość:
Format:
Oprawa:
ISBN:
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

6. Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy,
Stefano Liberti

Nota o książce:

Stefano Liberii poświęcił wiele lat na rozmowy z tymi, których największym pragnieniem jest ucieczka. Na południe od Lampedusy opowiada o przyczynach i motywacji popychających afrykańskich emigrantów do ruszenia w niebezpieczną podróży przez cały kontynent aż do niepewnego europejskiego celu.

Liberti zrywa ze stereotypowym postrzeganiem uciekinierów, nie ulega też mitowi łatwej i skutecznej integracji, a jego głównym celem jest na własne oczy zobaczyć realia tranzytu między Sahelem a Maghrebem. Poznaje więc „podróżników rozpaczy”, pośredników, pracowników agencji i instytucji, mających na celu zatrzymanie napływowej fali. Z jednakową uwagą słucha emigracyjnych recydywistów, którzy wydalani raz po raz z europejskiego raju, wciąż nie mogą przestać marzyć o lepszym życiu, rzutkich biznesmenów, dla których uciekinierzy stworzyli niszę legalnego bądź nielegalnego zarobku, wreszcie tych przegranych, utykający gdzieś po drodze – nie stać ich na dalszą podróż, ale ze wstydu, z lęku przed przyznaniem się do porażki nie chcą też wrócić do domu. Pokazuje nam kontynent wykorzystany i porzucony przez sytych, zazdrośnie strzegących własnego dobrobytu Europejczyków.

Stefano Liberti za książkę Na południe od Lampedusy otrzymał Nagrodę im. Indro Montanellego, Nagrodę im. Guido Carlettiego w kategorii „Dziennikarstwo społeczne” oraz Nagrodę im. Marco Luchetty.

Zobacz więcej.

Tytuł: Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy
Autor: Stefano Liberti
Przekład z języka włoskiego Marcin Wyrembelski
Seria: Reportaż
Wydawca: wydawnictwo Czarne
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, premiera: 23 października 2013
Wydanie: I
Objętość:
Format:
Oprawa:
ISBN:
Cena katalogowa:

Podoba mi się, kupuję:

GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.