fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze na świecie w 2014 roku

[03.01.15]

Na świecie systematycznie spada czytelnictwo ale nie jest aż tak dramatycznie jak u nas. W Niemczech o 1,5%, we Francji 4,5%, we Włoszech o 8%, a ogarniętej kryzysem Hiszpanii wzrosło o 8%. Imprezy targowe oblegane są przez wydawców jak i czytającą publiczność. Dynamicznie rozwija się rynek książki elektronicznej mimo wysokiego Vatu, rośnie sprzedaż czytników i tabletów. Gdyby chociaż część tego optymizmu dotarła do Polski to myślę, że czytanie na powrót stałoby się modne, ale u nas tzw. władze nie zwracają na to uwagi.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Książki nie są medialne, nie przekładają się na polityczną popularność, a wiadomo, że utrzymanie się przy "korycie" nie wymaga zbytniego oczytania chociaż gdyby się przyjrzeć temu co nas czeka, to wydaje się, iż wszyscy nasi politycy od lewej do prawej znają na pamięć Orwella, szczególnie ulubionym ich tytułem jest Folwark zwierzęcy". Myślę, że tylko fałszywa skromność nie pozwala im się do tego przyznać. Ale wracając na literacko-wydawniczy grunt przyjrzyjmy się temu, co działo się w tym minionym już 2014 roku:

 

Styczeń 2014:

1. 40 lat temu ukazał się "Archipelag GUŁag" Sołżenicyna.Jedna z najważniejszych dwudziestowiecznych książek na temat totalitaryzmów Aleksandra Sołżenicyna, została wydana po raz pierwszy 40 lat temu. 28 grudnia 1973 r. trzytomowa powieść ukazała się w Paryżu we francuskim wydawnictwie Edition du Seuil. 

2. Niemiecki Kościół Katolicki przeznaczył 65 mln Euro na ratowanie wydawnictwa Wletbild. Jak na ironię te największe niemieckie wydawnictwo ma w swoim katalogu online ponad 2,5 tysiąca powieści erotycznych. "Weltbild" oprócz erotyki ma także w swojej ofercie - jak informuje niemiecki "Die Welt" - książki z dziedziny ezoteryki, wydawnictwa satanistyczne a nawet skrytykowany przez Watykan "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.

3. Wyniki największego dorocznego sondażu zamieszczonego w The Guardian" odnośnie nawyków czytelniczych u brytyjskich dzieci dowodzą, że gatunkiem literackim, który cieszy się u najmłodszych największym powodzeniem, jest fantastyka. Dzieci wolą smoki, magię i antyutopie od powieści rozgrywających się w rzeczywistym świecie.

4. Po raz trzeci od 2004 roku Dan Brown wspiął się na szczyt listy bestsellerów w USA – wynika z listy 100 najlepiej sprzedających się książek minionego roku opublikowanej przez dziennik "USA Today". Brown po raz pierwszy znalazł się na podium w 2004 roku z powieścią "Kod Leonarda Da Vinci". Sukces ten powtórzył w 2006 roku, kiedy książka została sfilmowana z Tomem Hanksem w roli głównej (ekranizacja tegorocznego bestsellera "Inferno" planowana jest na 2015 rok).

5. W Sarajewie prezydent Bośni i Hercegowiny (BiH) Bakir Izetbegović i katarski minister ds. islamu otwarli w środę bibliotekę muzułmańskich rękopisów ufundowaną przez Katar. Liczy ona ponad 100 tys. ksiąg i rękopisów, najstarsze pochodzą z XII w.


Luty 2014:

1. Grupa niezależnych francuskich wydawców i księgarzy ze stowarzyszenia Libr’Aire wzięła udział w nagiej sesji zdjęciowej, aby zaprotestować przeciwko cenzurowaniu książek dla dzieci. 

2. 25 lat temu ajatollah Chomeini ogłosił, że każdy muzułmanin ma moralny obowiązek dążyć do zabicia Salmana Rushdiego, autora książki "Szatańskie wersety". Wymieniany wśród kandydatów do nagrody Nobla pisarz żyje w cieniu fatwy już ćwierć wieku.

3. W 2013 roku norwescy wydawcy przekazali do zniszczenia ponad 830 tysięcy książek. Jak twierdzą, powodem są ogromne koszty magazynowania oraz wzrastająca sprzedaż e-booków.

4. James Patterson  po raz kolejny zajął pierwsze  miejsce na liście najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. W udzielonym wywiadzie podzielił się z czytelnikami wiedzą na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje jego fabryka bestsellerów. Nie pisze swoich książek osobiście. Tworzy jedynie szkic fabuły w formie kilkudziesięciostronicowych konspektów, zaś rozpisaniem wątków zajmują się zatrudnieni na stałe współautorzy.Sam przyznaje się do napisania samodzielnie tylko jednej książki w roku.

5. 9-letnia Faith Jackson z Knutsford w hrabstwie Cheshire (Wielka Brytania) okrzyknięta została przez angielską prasę prawdziwą Matyldą, maniakalną czytelniczką książek znaną z kart powieści Roalda Dahla. Dziewczynka w ciągu ostatnich 7 miesięcy przeczytała 364 książki i wcale nie zamierza zwalniać tempa.

Stowarzyszenie Pisarzy Horrorów ogłosiło nominacje do Nagród im. Brama Stokera za 2013 rok. W szranki o tytuł najlepszej powieści stanął Stephen King wraz ze swoim starszym synem, Joe Hillem. Oprócz tego na liście nominowanych znaleźli się m.in. tacy znani polskim czytelnikom pisarze jak F. Paul Wilson, Kami Garcia.

Marzec 2014:

1. W  Lipsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki. Podczas uroczystego otwarcia wieczorem w sali koncertowej Gewandhaus indyjski pisarz i publicysta Pankaj Mishra otrzymał Nagrodę Porozumienia Europejskiego.W tegorocznych targach uczestniczyło 2194 wystawców z 42 krajów. Krajem partnerskim jest tym razem Szwajcaria. W ramach tego największego po targach we Frankfurcie nad Menem spotkania przedstawicieli branży księgarskiej odbędzie się festiwal "Lipsk czyta" z udziałem 3000 autorów.

2 25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor "Władcy Pierścieni" - trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie.

3. Nagrodę Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki przyznano w tym roku przewodnikowi dla zakochanych pt. "How to Poo on a Date" (z ang. "Jak robić kupę na randce") autorstwa Matsa i Enzo.

4. 89-letnia mieszkanka Nowego Jorku, która zmarła latem ubiegłego roku, przekazała miejscowej bibliotece publicznej spadek w wysokości 6 milionów dolarów.

5. Z sondażu przeprowadzonego przez firmę Shurgard wynika, że Brytyjczycy nigdy nie przeczytali ponad połowy książek, jakie trzymają w swoich domach.

6. Sytuacja na Ukrainie dramatycznie odbiła się na kondycji tamtejszego rynku książki. Nowy ukraiński rząd rozważa zniesienie istniejących ulg podatkowych dla krajowych wydawców w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych dla budżetu państwa. Jak do­no­si por­tal "Pu­bli­shing Per­spec­ti­ves", ukra­iń­scy wy­daw­cy utra­cą niską staw­kę VAT i ko­rzyst­ne ulgi od po­dat­ku do­cho­do­we­go. Nie jest też pewne, czy nowy rząd nie wy­co­fa się z pro­gra­mu za­twier­dzo­ne­go przez po­przed­ni­ków, który za­kła­dał prze­zna­cze­nie na pro­mo­cję ksią­żek i czy­tel­nic­twa rów­no­war­to­ści 60 mi­lio­nów zło­tych. Wy­daw­cy nie będą już mogli za­pew­ne też li­czyć na do­ta­cję, które miały po­kryć od­set­ki od kre­dy­tów za­cią­ga­nych w ban­kach.

Kwiecień 2014:

1. Opublikowany pod koniec kwietnia raport UNESCO wskazuje na niespodziewaną korzyść, jaką przyniosła smartfonowa rewolucja. Okazuje się, że ludzie zamieszkujący rejony, w których jest ograniczony dostęp do książek, czytają więcej dzięki swym przenośnym urządzeniom.

2. W wieku 87 lat zmarł światowej sławy kolumbijski pisarz i dziennikarz Gabriel Garcia Marquez, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1982 roku. Autor ostatnio ciężko chorował.


3.
Tegoroczną Nagrodę Pulitzera, w kategorii beletrystyki zdobyła Donna Tartt za swoją najnowszą powieść "The Goldfinch" (z ang. "Szczygieł").


4.
Hiszpanie z każdym rokiem czytają coraz więcej. Według badań Fnac, czyli tamtejszej sieci sklepów z książkami i muzyką (odpowiednik polskiego Empiku), 58 proc. Hiszpanów czyta od godziny do dwóch dziennie.Hiszpanie czytają przede wszystkim swoją literaturę narodową. A Katalończycy, mieszkańcy Kraju Basków i Galicji czytają ponadto sporo książek napisanych w lokalnych językach – baskijskim, galicyjskim i katalońskim. Według wspomnianych badań Fnac, aż 41 proc. respondentów wskazało Arturo Pérez-Reverte jako ulubionego pisarza.

5. "Niewiedza", ostatnia powieść Milana Kundery, ukazała się trzynaście lat temu. Na początku kwietnia do francuskich księgarni trafiła najnowsza książka czeskiego pisarza "Święto nieistotności", która zebrała pierwsze entuzjastyczne recenzje.

 
Maj 2014:


1. Książka "Japońskie słodycze" autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Gourmand World Cookbook Awards w kategorii kuchnia japońska. Jest to tym bardziej wyjątkowa sytuacja, gdyż pierwszy raz w prawie dwudziestoletniej historii imprezy główna nagroda przypadła dla Polski. "Japońskie słodycze" pokonały w ścisłym finale publikacje z Danii, Japonii, Peru, Singapuru, Francji i USA.

2. Dwaj nowojorscy handlarze unikatowymi książkami, Daniel Wechsler i George Koppelman, wierzą, że odnaleźli słownik należący niegdyś do Williama Szekspira. Jeżeli ich rewelacje się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z jednym z największych odkryć literackich stulecia.

3. Pierwsza anglojęzyczna biografia Mickiewicz. Mickiewicz może być ciekawy raczej jako europejski romantyk, niż jako polski wieszcz - uważa Roman Koropeckyj, autor pierwszej anglojęzycznej biografii poety. Książka "Adam Mickiewicz. Życie romantyka" ukazała się w Polsce na początku roku.

4. 21 maja 2014 r. Marek Bieńczyk oraz Inga Iwasiów byli gośćmi Norsk Litteraturfestival, największego skandynawskiego festiwalu literackiego. Było to kolejne wydarzenie projektu „Transgresje: międzynarodowa wymiana narracji”, którego liderem przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji.


Czerwiec 2014:Lipiec 2014:

1. Nie żyje południowoafrykańska laureatka literackiej Nagrody Nobla Nadine Gordimer, która zasłynęła ze swych zdecydowanych wystąpień przeciwko apartheidowi.

2. Wielkie wydawnictwo i internetowy gigant Amazon kłóciły się o ceny e-booków i przyszłość branży księgarskiej. Pisarze celebryci poparli wydawcę, szarzy wyrobnicy pióra – internetową księgarnię. Blisko 400 pisarzy z literackiego establishmentu Ameryki zarzuciło na początku lipca Amazonowi „oszukiwanie czytelników i utrudnianie im życia przez nieuczciwe praktyki cenowe”. List otwarty zamieszczony na portalu Publisher’s Weekly podpisali Anne Applebaum (autorka m.in. nagrodzonego Pulitzerem „Gułagu”, żona ministra Radosława Sikorskiego), Paul Auster (twórca „Trylogii nowojorskiej”, reżyser kultowego „Dymu” i „Brooklyn Boogie”), John Grisham („Czas zabijania”, „Firma”, „Raport Pelikana”, „Klient”), Stephen King, James Patterson (kryminały z Alexem Crossem) i Nora Roberts (najpłodniejsza chyba autorka harlequinów).Za Amazonem stanęli murem pisarze niezależni, samodzielnie wydający książki.

3. Ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz został uhonorowany nagrodą im. Hannah Arendt. Nagrodzono go za wkład w walkę o niepodległość i demokratyzację Ukrainy. Wyróżnione zostały również członkinie rosyjskiej grupy „Pussy Riot”, Nadieżda Tołokonnikova i Maria Alochina.  Nagroda imienia znakomitej filozof, autorki wybitnych prac na temat totalitaryzmu, przyznawana jest przez Fundację Heinricha Bölla i miasto Bremę. Została ustanowiona w 1995 roku i wynosi 10 tysięcy euro.

4. Izraelski pisarz Amos Oz otrzymał ustanowioną po raz pierwszy w tym roku nagrodę Siegfrieda Lenza ufundowaną przez Fundację Siegfrieda Lenza. Ideą nagrody jest wyróżnianie pisarzy, którzy nawiązują do idei i ducha twórczości Siegfrieda Lenza. W pisarstwie Amosa Oza jury nagrody znajduje odzwierciedlenie ważnych problemów współczesności i złożonych losów jednostki.

5. Z najnowszego raportu PricewaterhouseCoopers (PwC) wynika, że do 2018 roku liczba sprzedanych ebooków w Wielkiej Brytanii wyprzedzi książki drukowane. W tym czasie rynek cyfrowych książek ma wzrosnąć o 250 procent: z 380 milionów funtów do 1 miliarda, podczas gdy przychody ze sprzedaży tradycyjnie drukowanych tytułów spadną do poziomu 912 milionów funtów.

Sierpień 2014:

1. Nienawidzicie niby-słów, którymi żongluje młodzież? Wszystkich tych skrótowców, kalek językowych i nieporadnych spolszczeń? Mamy dla was złe wieści - z karygodnymi zjawiskami w języku nie walczą już nawet językoznawcy. Specjaliści sporządzający internetowy słownik oksfordzki uznali właśnie, że "YOLO" zasługuje na miejsce w ich publikacji. A to nie koniec. Ostatnia aktualizacja słownika (dostępnego na stronie OxfordDictionaries.com) pokazuje, jak wielki wpływ na codzienny język mają media społecznościowe.

2. Prawie 1200 niemieckojęzycznych pisarzy, w tym noblistka Elfriede Jelinek, podpisało protest przeciwko internetowej księgarni Amazon. Skierowali swój list do założyciela Amazona Jeffa Bezosa oraz Ralfa Kleberga, który zajmuje się oddziałem sklepu w Niemczech. Pisarze oskarżali sklep internetowy o wymuszenie na grupie wydawniczej Bonnier Group obniżki cen książek. Działania obejmować mają wydłużenia czasu dostawy książek oraz manipulacje przy listach rekomendacyjnych klientów.

3. Dwa przekłady polskich książek, „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego oraz „Dalekich Krajów” Agnieszki Kuciak otrzymały nominacje do tegorocznej edycji amerykańskiej nagrody National Translation Award. Jej laureat otrzyma 5000 dolarów. Nagroda National Translation Award przyznawana jest od 1998 roku przez American Literary Translators Association (Stowarzyszenie Amerykańskich Tłumaczy Literatury)

 
Wrzesień 2014:


1. Unijne przepisy o prawach autorskich nie zakazują bibliotekom tworzenia e-booków z książek znajdujących się w ich zbiorach i udostępnienia ich czytelnikom w wersji elektronicznej. Tak orzekł  Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrujący spór między biblioteką Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt a niemieckim wydawnictwem Eugen Ulmer KG (sygn. akt C-117/13

2. Adam Zagajewski w ubiegłą niedzielę odebrał Europejską Nagrodę Poetycką im. Petru Krdu. Uroczystość odbyła się we Vršacu, w reprezentacyjnej sali miejskiego ratusza.Październik 2014:

1.
W tym roku honorowany literacką Nagrodą Nobla został francuski pisarz Patrick Modiano. Szwedzka Akademia nagrodziła pisarza "za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

2. Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała francuski Order Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego – poinformowała w środę Ambasada Francji w Mińsku. Uroczystość odbyła się w siedzibie francuskiej ambasady w białoruskiej stolicy. Odznaczenie wręczyła pisarce ambasador Dominique Gazuy.

3. Australijski powieściopisarz Richard Flanagan został laureatem Man Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Wyróżniono jego powieść „JThe Narrow Road to the Deep North" opublikowaną przez wydawnictwo Chatto&Windus.

4. Amazon jest największym na świecie sklepem internetowym branży elektronicznej. Jednak do tej pory był on tylko on-line i tylko ze sprzedażą internetową się on kojarzył. Aż do czasu, gdy doczekaliśmy się pierwszego stacjonarnego sklepu.. jednak z małym "ale" bo to nie będzie do końca tradycyjny sklep.

5. Nastolatka z Pakistanu została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją poruszającą historię opisała w książce „To ja, Malala”.Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.

6. Wybitny włoski dziennikarz Ettore Mo, znany włoski fotograf Gianni Berengo-Gardin i belgijski pisarz David Van Reybrouck laureatami przyznawanej w Rzymie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Specjalne wyróżnienie otrzymał Paweł Smoleński.

Listopad 2014:


1. Ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji The National Book Award - jednej z najbardziej prestiżowych nagród amerykańskich.
Laureatem w kategorii „literatura piękna″ został dwukrotny finalista nagrody, Phil Klay, wyróżniony za książkę „Redeployment” (The Penguin Press/ Penguin Group). Nagrodę w kategorii „literatura faktu” otrzymał Evan Osnos za książkę  „Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China” (Farrar, Straus and Giroux). W kategorii „poezja” wyróżniono tomik poetycki Louise Glück pt. „Faithful and Virtuous Night” (Farrar, Straus and Giroux). Natomiast „Brown Girl Dreaming” Jacqueline Woodson (Nancy Paulsen Books/ Penguin Group) została uznana za najlepszą książkę młodzieżową.

2. Znany i kontrowersyjny ze swoich poglądów pisarz Peter Handke otrzymał niedawno w Skien Międzynarodową nagrodę literacką im, Henryka Ibsena. Bośniacy i Albańczycy protestowali w Skien przeciwko zwycięzcy. Handke był bowiem mocno krytykowany za jego zaangażowanie polityczne w Serbii.
 

3. Lydie Salvayre została w środę tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji - Nagrody Goncourtów. Dostała ją za wydaną w tym roku powieść "Pas pleurer"(Nie płakać). Nagroda Goncourtów przyznawana jest od ponad 100 lat.Grudzień 2014:


1. Amazon wciela w życie kolejny pomysł na przyspieszenie procesu realizacji zamówień internetowych w swoich centrach dystrybucyjnych przy jednoczesnym obniżaniu jego kosztów. W swoich nowo otwartych centrach "ósmej generacji" gigant rynku e-commerce zainstalował 15 tysięcy robotów, które częściowo zastąpią pracowników zajmujących się kompletowaniem zamówień.

2. Komitet ds. Projektów Literackich Duńskiej Fundacji Sztuki przyznał Duńską Nagrodę dla Tłumacza Literackiego 2014 Bogusławie Sochańskiej. W dowód uznania za jej obszerną, wieloletnią i wytrwałą pracę nad przekładem i promocją literatury duńskiej najwyższej rangi.

Opr. GLK.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.