fesstiwal słowa w piosence
--

Ci którzy odeszli - 2012

Wydarzenia [01.11.12]

Najwyższym wyzwaniem dla sztuki jest poszukiwanie sensu śmierci. Pytanie o śmierć jest pytaniem, które nieustannie zadaje sobie życie - napisała w swojej książce "Performerka" Dona DeLilo. Sens śmierci łączy się ściśle z tajemnicą pamięci. Z umiejętnością wspominania najbliższych, i tych, których podziwialiśmy uznając za autorytety czy swoich Mistrzów. Spróbujmy sobie przypomnieć tych, którzy odeszli w 2012....

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

 Październik 2012

Nie żyje Anna Laszuk, dziennikarka radia TOK FM i redaktor naczelna "Furii". Była autorką "Małej książki o homofobii" i zbioru wywiadów "Dziewczyny, wyjdźcie z szafy". Zmarła w wieku 43 lat po ciężkiej chorobie.

W Sosnowcu zmarł Włodzimierz Wójcik, historyk literatury, krytyk, eseista, autor prac o współczesnej literaturze polskiej, profesor honorowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – poinformował rzecznik uczelni Jacek Szymik–Kozaczko.

 Janusz Krasiński, pisarz, dramaturg, członek Szarych Szeregów, żołnierz Powstania Warszawskiego, więzień KL Auschwitz, w latach 2005-2008 prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zmarł  w Warszawie w wieku 84 lat – poinformował prezes Oddziału Warszawskiego SPP Jacek Moskwa.

Wrzesień 2012

 Nie żyje wybitny historyk i krytyk sztuki prof. Mieczysław Porębski. Informację o śmierci prof. Porębskiego potwierdziła rzeczniczka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Julita Kwaśniak. Prof. Porębski miał 91 lat.

 

Sierpień 2012

W wieku 86 lat w Hollywood zmarł amerykański pisarz i scenarzysta Gore Vidal - poinformował dziennik "Los Angeles Times". Jak powiadomił bratanek Vidala, zmarł on we wtorek w swoim domu w wyniku powikłań po zapaleniu płuc.

Reżyser teatralny, eseista i pedagog, jeden z największych twórców powojennego teatru; wieloletni dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego - Erwin Axer zmarł  5 sierpnia w nocy w Warszawie. Miał 95 lat.

W wieku 78 lat po ciężkiej chorobie zmarł Robert Hughes, krytyk, historyk sztuki, pisarz i twórca filmów dokumentalnych dla telewizji, poinformowało "The Telegraph".

Nie żyje Harry Harrison, znany amerykański pisarz science fiction. Miał 87 lat.
Harry Harrison urodził się 12 marca 1925 roku w Stanford w stanie Connecticut. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych. W czasie II wojny światowej był żołnierzem armii amerykańskiej. Początkowo zajmował się komiksem. Zasłynął jako współautor scenariuszy serii komiksów "Flash Gordon".

Nie żyje Maeve Binchy, jedna z najpopularniejszych irlandzkich pisarek, podało "The Telegraph". Autorka tłumaczonych na 37 języków powieści zmarła w wieku 72 lat.

Heidi Holland, jedna z najbardziej szanowanych południowoafrykańskich pisarek i dziennikarek, nie żyje. Policja uważa, że popełniła samobójstwo. W sobotę martwą Holland znalazł w jej domu w Johannesburgu jej ogrodnik.

W Nowym Jorku po długiej chorobie zmarła Helen Gurley Brown, pisarka, wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika "Cosmopolitan".

Joe Kubert, legenda amerykańskiego komiksu, człowiek, który zainspirował całe pokolenia twórców komiksowych, zmarł na nieco ponad miesiąc przed ukończeniem 86 roku życia.

Marcin Różycki lubelski bard i poeta zmarł w nocy z 11 sierpnia,z piątku  na sobotę w wieku 36 lat. Od kilku lat ciężko chorował na chorobę nowotworową.
Przez lata Różycki występował w Lubelskiej Federacji Bardów.

Lipiec 2012

 W wieku 71 lat zmarł związany z Trójmiastem poeta, krytyk literacki i redaktor naczelny czasopisma "Autograf" Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. Autor m.in. ponad 30 książek i zbiorów wierszy.

Z niewysłowionym żalem żegnamy wybitnego poetę Tomasza Pułkę, który zginął 9 lipca 2012 r. w tragicznym wypadku. Miał zaledwie 24 lata - podała korporacja Ha! Art, z którą współpracował poeta.

Zmarł Stephen R. Covey – światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, doradca biznesowy, ekspert od spraw zarządzania, skuteczności działania, rodziny oraz kształtowania relacji międzyludzkich.

Z przykrością zawiadamiamy czytelników za wydawnictwem Skrzat, że zmarła Ewa Ostrowska, autorka wielu poczytnych książek dla dzieci i dorosłych.
Laureatka nagrody IBBY (1983) za książkę "Co tu słychać za tymi drzwiami". Otrzymała również Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. Jej książki tłumaczone były na języki: czeski, słowacki, węgierski i rosyjski.

Z głębokim żalem zawiadamialiśmy, że dn. 29.07.2012 w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zmarł inż. Karol Marzec.
Karol Marzec był twórcą i założycielem Drukarni Colonel, którą powołał do życia w 1991 roku. Znany był z szerokiej działalności społecznej i integracyjnej w środowisku poligraficznym.

Był laureatem wpisu do Złotek Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej, laureatem Złotej i Srebrnej  Odznaki SIMP za zasługi dla Poligrafii, laureatem wyróżnienia Złoty Inicjał

Czerwiec 2012

W wieku 91 lat zmarł w Los Angeles wybitny twórca literatury fantastycznonaukowej Ray Bradbury, autor około 600 opowiadań i prawie 50 powieści, w tym takich bestsellerów jak popularne również w Polsce "Fahrenheit 451" i "Kroniki marsjańskie".

W wieku 86 lat zmarł Henryk Bereza - poinformował WP redaktor naczelny miesięcznika "Twórczość" Bohdan Zadura. Bereza przez dwa lata był przewodniczącym jury Nagrody Literackiej NIKE.

 

Maj 2012

W wieku 83 lat zmarł  Carlos Fuentes, meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta. Fuentes był w grupie pisarzy, którzy zapoczątkowali modę na literaturę iberoamerykańską. Przez lata uchodził za pewnego kandydata do literackiej Nagrody Nobla.

27 maja 2012 roku w Bukareszcie zmarł prof. Ion Petrică, polonista, wybitny tłumacz literatury polskiej na język rumuński.
Ion Petrică był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie w Bukareszcie.

W wieku 80 lat zmarł Jędrzej Tucholski, syn zamordowanego w Katyniu por. Tadeusza Tucholskiego, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, uczestnik ekshumacji ofiar katyńskich - poinformował PAP w czwartek Michał Kurkiewicz z IPN.

Kwiecień 2012

Zmarł Marek Krawczyk - wydawca i działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL.  Urodził się 25 kwietnia 1956 w Warszawie, w 1975 roku ukończył stołeczne Liceum im. Hugona Kołłątaja. W 1979 roku związał się z opozycją antykomunistyczną. Do 1980 roku pracował m.in. w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Krawczyk związał się z podziemnymi wydawnictwami, m.in. jako jeden z organizatorów firmy Mysia 5 rozprowadzającej na terenie kraju "Tygodnik Mazowsze". W 1981 r. pracował w "Tygodniku Solidarność".

 

Marzec   2012

Popularny włoski pisarz Antonio Tabucchi zmarł w Lizbonie w wieku 68 lat po długiej chorobie - poinformował  jego francuski tłumacz. Tabucchi, uważany za jednego z największych włoskich pisarzy współczesnych, był głęboko związany z Portugalią.

 Artysta - znany także pod pseudonimami Moebius i Gir - zmarł w Paryżu w wieku 73 lat po długiej walce z rakiem.  Był scenarzystą i rysownikiem. Stworzył takie serie komiksowe jak: "Blueberry", "Incal", "Feralny major", "Srebrny Surfer" i "Arzach".

 

Luty 2012

Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, zmarł 2 lutego w Krakowie po krótkiej chorobie - poinformował dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. W lipcu skończyłby 74 lata.

Dom Wydawniczy REBIS pożegnał  wieloletniego współpracownika i przyjaciela Jarosława Kotarskiego - tłumacza, redaktora i popularyzatora literatury science fiction, fantasy i książek historycznych (szczególnie epoki napoleońskiej i czasów II wojny światowej).

12 lutego zmarł Daniel Gerould, światowej sławy teatrolog, propagator wiedzy o polskim teatrze w USA.. Zamiłowanie do teatru polskiego rozbudziła w nim twórczość Witkacego. Przetłumaczył na język angielski większość utworów polskiego dramaturga, które ukazały się w obszernej antologii zatytułowanej "The Witkiewicz Reader" (Northwestern University Press, 1992).

Smutkiem napawa nas ta wiadomość, że dzisiaj wieczorem po długiej chorobie, w Krakowie - zmarła w swoim domu, wybitna polska poetka Wisława Szymborska. Była laureatką literackiej Nagrody Nobla. Umarła spokojnie w śnie – powiedział jej sekretarz Michał Rusinek.

20 lutego zmarł Asar Eppel, rosyjski prozaik i znakomity tłumacz literatury polskiej na język rosyjski. Tłumaczył m.in. Gałczyńskiego, Tuwima, Brzechwę, Staffa, Schulza, Mrożka, Różewicza, Herberta i Szymborską.
W 2000 roku odznaczony został polskim Oficerskim Krzyżem Zasługi oraz medalem Zasłużony dla polskiej kultury. W trzy lata później został uhonorowany nagrodą Polskiego PEN-Clubu, za przekłady z literatury polskiej na język rosyjski.

 

Styczeń 2012

22 stycznia zmarła w Warszawie poetka, pisarka, krytyk i historyk literatury, varsavianistka Małgorzata Baranowska - podał polski PEN-Club. Poetka miała 67 lat.

Zmarł wieloletni dziennikarz i komentator tygodnika "Polityka" Andrzej Krzysztof Wróblewski - poinformował felietonista tego czasopisma Daniel Passent.

Nie żyje prof. Hanna Świda-Ziemba - socjolog, wykładowca akademicki, działaczka opozycyjna w czasach PRL. Zmarła wczoraj wieczorem w jednym z warszawskich hospicjów. Miała 81 lat.
Jak poinformował dyrektor Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, dr hab. Wojciech Pawlik, prof. Świda-Ziemba poważnie chorowała od jesieni ubiegłego roku. - Wczoraj została przetransportowana do hospicjum i kilka godzin później zmarła - powiedział.

12 stycznia br., w wieku 75 lat zmarł Reginald Hill, autor 24 bestsellerowych kryminałów ze znanej również polskim czytelnikom serii „Dalziel & Pascoe”.
Powieści Hilla charakteryzowały się skomplikowanymi sprawami kryminalnymi, bohaterami zaś byli charyzmatyczni, wybitni detektywi z ogromnym, typowym dla Anglii, poczuciem humoru.

 

Cześć ich Pamięci!

Opr. GLK

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.