fesstiwal słowa w piosence
--

Wrocław Miasto Literatury UNESCO 2016 - projekty literackie

[12.02.16]

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej. Niezbędne jest roztoczenie opieki nad nimi i dalsze działania w ich ramach.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Sieć miast kreatywnych UNESCO, a szczególnie Miasta Literatury UNESCO, to w tym kontekście wymarzony partner nie tylko jako współpracownik merytoryczny, ale przede wszystkim niezwykle doświadczony kreator kultury, z którym Wrocław może realizować własne przedsięwzięcia, rozwijać je i pogłębiać, a także wzmacniać i dynamizować działania innych miast sieci.

Projekty:


Wybory literackie

Akcja skierowana do szerokiej grupy czytelników, zapraszająca do głosowania na najważniejszych i najpopularniejszych polskich pisarzy – zarówno na klasyków, jak i obecnie żyjących literatów. Wyborcy mogą też zgłosić swoich kandydatów. Głosowania odbywają się w całej Polsce i na dedykowanej stronie internetowej, zgodnie z harmonogramem wyborów politycznych w 2014 i 2015 roku. Celem akcji jest promocja bogactwa polskiej literatury i aktywnych postaw czytelniczych, a także podkreślenie wyjątkowości wspólnoty ludzi książki.
 

Wybory literackie odbywaja się już od maja 2014.

Więcej informacji na: www.wyboryliterackie.pl

 

Światowa Stolica Książki UNESCO 2016

Dzięki temu niezwykle prestiżowemu tytułowi Wrocław dołączył do takich miast jak Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto i 23 kwietnia 2016 roku rozpocznie kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. Wyróżnienie to powiększy międzynarodową skalę naszych działań, urozmaici i wzbogaci rozmowę o różnorodności i tożsamości oraz wydłuży święto książki we Wrocławiu do kwietnia 2017 roku. W jego ramach idea „spotkania”, tak ważna dla literatury i czytelnictwa, wybrzmi jednocześnie we wszystkich językach świata.  

Wrocław będzie nosić tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 przez rok od 23 kwietnia 2016 do 22 kwietnia 2017. 

Bibliopolis. Miasto Biblioteka

1 stycznia 2016 – 22 kwietnia 2017
Wrocław


Celem tego programu jest wprowadzenie książek w przestrzeń miejską i przeobrażenie miasta w wielką bibliotekę, w której słowa są codziennie wszechobecne, a czytanie modne. Projekt ten zakłada cały wachlarz działań na małą i dużą skalę, organizowanych przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Chcemy zaangażować do niego również mieszkańców, jak choćby w projekcie realizowanym w ramach Magazynu Materiałów Literackich „Cegła”. Przez cały rok 2016 kierowcy będą przyklejali na samochody fragmenty utworów poetyckich wydrukowane na naklejkach magnetycznych. Pojazdy zamienione w rozrzuconą kartotekę będą mijać się w mieście, tworząc wielki ruchomy poemat, słowa będą szukać się nawzajem, wzbudzając zainteresowanie i skupiając uwagę mieszkańców Wrocławia na literaturze.

W ramach tego programu zmienimy miasto, czytając wspólnie w domach i w przestrzeni publicznej, grawerując literaturę na czymkolwiek się da, spotykając się na rodzinnych piknikach literackich, wietrząc domowe biblioteki, wyświetlając literaturę na ścianach i w oknach, wymieniając książki, zrywając papierowe owoce z wierszami, drukując poezję na potwierdzeniach wypłaty gotówki z bankomatów i robiąc wiele jeszcze innych rzeczy, wspólnie, a przecież różnorodnie, otaczając się pięknem.

LITERACKI BUDŻET OBYWATELSKI

Kochasz literaturę? Martwisz się niskim poziomem czytelnictwa w swoim mieście? Masz pomysł na zwiększenie obecności słowa w przestrzeni Wrocławia? Pomożemy Ci go urzeczywistnić! 

Na początku 2016 roku zaprosimy Państwa do współpracy w zakresie realizacji założeń programowych Bibliopolis poprzez uruchomienie Literackiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie to program współfinansowania projektów promujących czytelnictwo i obecność książki w przestrzeni miasta. Najlepsze pomysły otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 5000 zł, pomoc przy realizacji, a także rozgłos jako część programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Na początku stycznia ogłoszony zostanie regulamin programu i rozpocznie się cykl spotkań informacyjnych w różnych punktach Wrocławia. Odbędą się dwa nabory wniosków:
7 marca 
7 czerwca

Wrocławski Portal Literacki

Innowacyjne rozwiązanie dla miasta, które na wzór innych miast europejskich, gdzie literatura jest istotnym elementem życia kulturalnego, potrzebuje portalu poświęconego zagadnieniom literatury i czytelnictwa. Ma on skupiać wiele funkcji i elementów, odpowiadać na potrzeby różnych grup i wyzwania technologiczne. Unikatowość tego projektu polega na uczestnictwie wrocławskiej młodzieży szkolnej, która sama będzie tworzyć Portal Literacki, dzięki czemu rozwój kompetencji medialnych nastąpi poprzez aktywne twórcze działanie – młodzi ludzie nie będą odbiorcami zewnętrznie narzuconej treści, ale będą je (zgodnie z ideą Internetu) swobodnie kształtować i prezentować. Jednocześnie portal stanie się miejscem spotkania zarówno ekspertów, jak i młodzieży o różnych zainteresowaniach, umysłów ścisłych, artystycznych i humanistycznych. 

Portal ruszy z początkiem roku 2016.

Wystawy literackie

Trzy multimedialne wystawy czasowe wokół polskich i europejskich pamiątek literackich, organizowane we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. Projektowane są one jako unikatowe i innowacyjne połączenie tradycji i gry, „kartkówki”, nieszablonowego testu. Pierwsza wystawa będzie dedykowana okresowi od Romantyzmu do Pozytywizmu, druga Młodej Polsce i dwudziestoleciu międzywojennemu, a trzecia okresowi od drugiej wojny światowej do współczesności. Ich celem jest przybliżenie polskiego i europejskiego dziedzictwa literackiego młodemu pokoleniu, a towarzyszyć im będzie szeroko zakrojony program edukacyjny, obejmujący wykłady, konferencje i spotkania z zaproszonymi do Wrocławia gośćmi specjalnymi (pisarzami, krytykami, itd.), a także produkcję i dystrybucję w szkołach materiałów pomocniczych do nauki języka polskiego.

Zrób sobie książkę

Rozwinięciem programu i naturalną kontynuacją Forum Pisarskiego Dzieci i Młodzieży będą całoroczne warsztaty zorganizowane w szkołach i bibliotekach we Wrocławiu. Dzięki nim uczestnicy zapoznają się z procesem powstawania książki jako przedmiotu: od produkcji papieru, pisania i redakcji po druk i wykorzystanie nowych technologii. Warsztaty zorganizowane zostaną dla dzieci i młodzieży (od przedszkolaków po licealistów) zainteresowanych sztuką pisania i wydawania książek, chcących pozyskać nowe umiejętności i wiedzę od specjalistów w tej dziedzinie. Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja dzieł stworzonych podczas warsztatów.

Projekt potrwa przez rok od 23.04.2016 do 22.04.2017. 

Seria wydawnicza Europejskiej Stolicy Kultury

Cykl książek wpisujących się w ogólne założenia merytoryczne programu literackiego i uzupełniających luki na rynku wydawniczym. Przygotowane na najwyższym poziomie edytorskim i graficznym przez zespół redakcyjny z wieloletnim doświadczeniem, często w kilku wersjach językowych zostaną opublikowane w latach 2015–2016. W ramach programu już ukazała się książka „Sztuka ulicy i poezja Wrocławia", która zestawia wrocławskie murale z młodą poezją. W tym samym roku opublikowana zostanie antologia twórczości literackiej artystów z kręgu art brut oraz przegląd prozy i poezji młodych autorów. W 2016 roku ukaże się między innymi Kanon. Wierszowana bajka polska w językach mniejszości narodowych, prezentująca wybór literatury dla najmłodszych w kilkunastu wersjach językowych (jak choćby po romsku i łemkowsku), a także antologia twórców związanych z pismem artystyczno-literackim „Helikopter”, czy bibliografia przekładów utworów Tadeusza Różewicza.
 

Cykl ukaże się w latach 2015-2016.


Program translatorski

Książka w przeciwieństwie do sztuk wizualnych czy muzyki ma swoje ograniczenia wynikające z języka – nieprzełożona nie zaistnieje zagranicą. Jeśli już dostaje szansę na publikację w obcym języku, w trakcie przekładu staje się nowym dziełem sztuki – wspólnym dziełem autora i tłumacza. To długi i kosztowny proces. W ramach programu wspieramy działania translatorskie, by zwiększyć liczbę przekładów książek polskich, a zwłaszcza wrocławskich autorów. Stąd koncepcja stworzenia – we współpracy z zajmującym się tym na co dzień Instytutem Książki – mechanizmu wspierającego obecność polskiej literatury w Europie i na świecie. 

Program translatorski ruszy w roku 2016. 

Program naukowy

Krytyka i nauka o literaturze to jeden z niezbędnych warunków rozwoju życia literackiego i czytelniczego. Poza wspieraniem i współpracą z przedsięwzięciami naukowymi poświęconymi literaturze – jak choćby planowana we Wrocławiu w 2016 roku międzynarodowa sesja „Child and the Book” – stawiamy sobie za cel inspirowanie nowych okołoliterackich działań naukowych. Na przykład w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału na Uniwersytecie Wrocławskim cyklicznie już odbywają się konferencje poświęcone kryminałom. Ponadto w ramach programu naukowego stworzymy jeszcze w tym roku system stypendialny dedykowany polskim naukowcom, który umożliwi im szerszy udział w sesjach i konferencjach zagranicznych.

Program naukowy rozpocznie się w styczniu 2016 roku. 

Książka pozwoliła nam mieć dzieciństwo

Do 1989 roku świat europejskiej literatury dla dzieci i młodzieży był niemal szczelnie podzielony wedle strefy wpływów politycznych. Literatura Zachodu i Wschodu rozwijała się oddzielnie. Chcemy przywrócić dziedzictwo literatury dziecięcej i młodzieżowej tworzonej w czasach komunizmu, odzyskać pamięć o tamtych bohaterach i ich czasach, autorach i ówczesnej sytuacji społecznej, poddać je we współpracy z ośrodkami kulturalnymi krajów bloku wschodniego krytycznej analizie i zaprezentować to dziedzictwo w formie kompendium. Realizacji tej idei ma służyć międzynarodowy portal literacki, administrowany przez najważniejsze ośrodki i środowiska literackie w poszczególnych krajach, prowadzony w językach narodowych i po angielsku. Jest to jedna z wielu prób zmierzenia się z historią Europy Środkowo-Wschodniej poprzez dzieła literackie. Ta inicjatywa pozwoli również czytelnikom z innych regionów Starego Kontynentu na pełniejsze zrozumienie czasów, w których wychowywali się obecni kreatorzy kultury nowego świata.

Projekt potrwa cały 2016 rok. 


Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS

Wyróżnienie promujące dzieła i twórców polskiej poezji, fundowane przez miasto Wrocław, przyznawane jest corocznie w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku. Nagrodę stanowią statuetka autorstwa Michała Staszczaka oraz czek na kwotę 100 000 zł dla laureata za całokształt twórczości, 50 000 zł za książkę roku i 20 000 zł za debiut. Gala wręczenia Silesiusa w 2016 roku będzie jednym z najważniejszych punktów Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Więcej na: www.silesius.com.pl


Pracownia Poetycka Silesius

14 maja 2016

To wyjątkowy w skali europejskiej projekt artystyczny związany z przyznawaną przez Miasto Wrocław Nagrodą Poetycką SILESIUS. Pomysłodawcy Pracowni zapraszają nominowanych lub nagrodzonych w konkursie poetów do zaprezentowania swojej wizji poezji w formie manifestu. Stawiają tym samym jej współczesną diagnozę - publikowana jest także w formie książki. Projekt odbywa się corocznie (od 2014 roku) we Wrocławiu i w kilku miastach Polski, poszerzając znacząco dyskurs poetycki i przyczyniając się do promocji wrocławskiej nagrody.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna
www.silesius.wroclaw.pl/pracownia-poetycka-silesius

wstęp wolny
 

Wrocław. Światowa Stolica Książki w oczach dzieci

Przez 365 dni dzieci ze szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu napiszą wyjątkową książkę. Podzielą się w niej opowieściami i doświadczeniami, realizując dzięki temu swoje ambicje literackie. Książka ta ma mieć formę bloga, a autorami wpisów będą różni uczniowie. Koordynacją działań związanych z procesem powstawania książki zajmą się nauczyciele. Pisaniu towarzyszyć będą warsztaty i wykłady dla dzieci i młodzieży. Celem projektu jest promocja twórczości najmłodszych, a także rozbudzanie w nich zainteresowania zarówno literaturą, jak i projektami proczytelniczymi.

Projekt będzie trwać od 23.04.2016 do 22.04.2017. 


Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

Wydarzenie adresowane wyłącznie do młodego czytelnika, skupione na promocji literatury dziecięcej i aktywnym kontakcie z książką. W trakcie targów odbywają się spotkania z autorami i ilustratorami, debaty, warsztaty, wystawy i spektakle. Przyznawana jest ufundowana przez Prezydenta Wrocławia prestiżowa nagroda „Dobre Strony” dla wydawcy najlepszej książki. Nagrodą dla zwycięzców konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej na napisanie najlepszej bajki jest wydawanie prac w formie książki.

Targi odbędą się w dniach 19-22 maja 2016 roku. 

Więcej na: www.wpdk.pl


Mikrofestiwal

Festiwal skupiony głównie na poezji, ale otwarty na różne dziedziny sztuki. Czytanie poezji łączy z wernisażami grafików, koncertami czy pokazami poezji multimedialnej. Proponuje nieco inną formułę spotkania autorskiego – autorzy rozmawiają nie o samych książkach, ale o problemach sztuki, polityki, rynku wydawniczego, etc. Jest to przede wszystkim festiwal młodej poezji, jednak włącza do programu  także pokolenie starszych twórców, pokazując złożoną grę wzajemnych inspiracji.

Mikrofestiwal odbędzie się wiosną 2016 roku. 

Więcej na: www mikrofestiwal.org

Menu literackie

Przez cały rok zapraszać będziemy wrocławskie restauracje do tworzenia specjalnych menu literackich, czyli kompozycji dań pochodzących z książek i związanych z literaturą. Menu tworzone będą przez pisarzy słynących z opisów kulinarnych, a ich różnorodność pozwoli zaprezentować bogactwo wielu kuchni narodowych. Już wiemy, że autorką jednego z menu będzie Camilla Läckberg. Dzięki temu projektowi chcemy jeszcze mocniej podkreślić związki książek ze wszystkimi obszarami życia codziennego.

Projekt będzie trwać od 23.04.2016 do 22.04.2017. 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław

30 maja - 5 czerwca 2016

Podczas najstarszego i największego festiwalu promującego literaturę kryminalną w Polsce odbywają się spotkania z autorami, wykłady, koncerty, gry miejskie, sesje naukowe, lekcje dla młodzieży, a także warsztaty, podczas których młodzi adepci pracują z mistrzami gatunku. Podczas festiwalu przyznawana jest fundowana przez Miasto Wrocław Nagroda Wielkiego Kalibru za najlepszy polski kryminał, której towarzyszy Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. W 2016 roku specjalna edycja poświęcona będzie kryminałowi europejskiemu.

Organizator: Wydawnictwo EMG
www.festiwal.portalkryminalny.pl

Wstęp wolny


Bruno Schulz. Festiwal

10-16 października 2016

Celem Festiwalu jest kreowanie wyjątkowych wydarzeń, pozornie nieprzystających do siebie, i łączenie ich w unikatowy sposób – gier miejskich, slamów, happeningów, murali, koncertów z dyskusjami poświęconymi literaturze, spokaniami autorskimi, kulturze, sztuce oraz konferencjami i lekcjami dla młodzieży. Patron festiwalu, Bruno Schulz, zmusza do głębokiej refleksji o współczesności w kontekście straszliwej historii XX wieku i roli dzieł i biografii twórców w zrozumieniu tego, co się stało oraz w stawianiu diagnoz na przyszłość. W 2016 roku edycja festiwalu zostanie poświęcona problemowi granicy z całym bagażem znaczeniowym, jakie niesie ze sobą to słowo.

Organizatorzy: Wydawnictwo EMG, Miejska Biblioteka Publiczna, Departament Edukacji Urzędu Miasta Wrocław
www.brunoschulz.dybook.pl

Wstęp wolny

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS

Najważniejsza nagroda w dziedzinie prozy polskiej i twórczości tłumaczonej na język polski, przyznawana corocznie pisarzom z Europy Środkowej, podejmującym tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszającym do refleksji i pogłębiającym wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodę, którą stanowią statuetka autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 000 zł, otrzymuje autor najlepszej książki opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Od 2014 roku gala wręczenia odbywa się w trakcie Bruno Schulz. Festiwal.

Nagroda zostanie przyznana w 15 październiku 2016 roku.

 

Biblioteka Nowa

Organizowany przez Instytut Książki cykl międzynarodowych seminariów, którego celem jest wypracowanie założeń i kierunków rozwoju polskich bibliotek publicznych. Seminaria ułożone są tematyczne: nowe wyzwania, nowe koncepcje, nowa architektura, nowa oferta, nowy bibliotekarz/nowa bibliotekarka. We Wrocławiu odbędą się dwa spotkania z tego cyklu – ostatnie przy okazji światowego kongresu Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) w roku 2017.

Seminaria odbędą się w latach 2015 - 2017.

Festiwal Literacko-Artystyczny preTEXTY

Festiwal poetycko-prozatorski propagujący literaturę współczesną, łączenie lokalnych tradycji z twórczością spoza regionu i interdyscyplinarne podejście do literatury (poprzez wystawy i koncerty). Umożliwia lokalnej społeczności bezpośredni kontakt z literaturą współczesną, zapobiega spadkowi czytelnictwa i integruje dolnośląskie środowiska literackie (domy kultury, biblioteki, kluby kulturalne). Festiwal organizowany jest w różnych miastach regionu.

Festiwal odbędzie się w 2016 roku.

Więcej informacji na: www.fundacja-karpowicz.org/category/pretexty/

Czytanie w ciemnościach

Cykl multimedialnych słuchowisk organizowanych przez Stowarzyszenie Rita Baum od 2011 roku, polegający na słuchaniu aktorów czytających w zupełnych ciemnościach, dzięki czemu słuchacze doświadczają mocy słowa w nowy sposób. W 2016 roku cyklowi towarzyszyć będą warsztaty terapeutyczne, podczas których w role aktorów wcielą się osoby niewidome i niedowidzące, dzieląc się w ten sposób ze słuchaczami własnym sposobem czytania, doświadczania i rozumienia literatury.  

Projekt będzie realizowany w 2016 roku.

Więcej informacji na: www.czytaniewciemnosciach.tumblr.com

Wrocławski Program Wydawniczy

Wiele cennych publikacji związanych z danym regionem nie może się ukazać z powodu niewystarczających zasobów finansowych. Program będzie wspierał wydawanie takich książek promujących miasto i region: zarówno dzieł literackich, przewodników, albumów, opracowań historycznych, jak i wydawnictw okolicznościowych. Zadaniem instytucji, którą Wrocław zamierza powołać do życia być może wspólnie z władzami województwa, jest dotowanie i ułatwianie wydawania książek. Jej założenia wzorowane są na regionalnych funduszach filmowych. 

Program zostanie zrealizowany w 2016 roku.

 

Polonica Hispanica

Platforma internetowa, której celem będzie prezentowanie i popularyzowanie polskiej myśli humanistycznej w świecie hiszpańskojęzycznym. Pojawią się tu teksty polskich autorów z najróżniejszych dyscyplin i pokoleń – od Tatarkiewicza i Ingardena po Markowskiego, Ulicką czy Staniszkis. Znajdą się również charakterystyki i spisy treści najważniejszych polskich czasopism humanistycznych oraz nowości polskiego rynku wydawniczego z tego zakresu, a także prace poświęcone sytuacji danej dyscypliny czy stanu badań w Polsce – od teatrologii przez muzykologię po gender studies i inne. Platforma stanowić będzie kluczowe narzędzie promocji polskiej myśli humanistycznej w krajach hiszpańskojęzycznych – i na całym świecie.

Platforma internetowa ruszy w 2016 rok


Stuk, stuk! Co to sztuka? Książka.

We Wrocławiu odbywa się około sześćdziesięciu festiwali artystycznych rocznie – dla uczczenia obchodów Światowej Stolicy Książki zaproponujemy im utworzenie w ramach wydarzeń specjalnych pasm literackich i poszerzenie ich programu o aspekty związane z literaturą. Dobudowanie do wszystkich programów wątków literackich pozwoli nie tylko ukazać związki między książką a innymi dziedzinami sztuki, ale i przypomnieć, że to literatura właśnie jest bardzo często tworzywem tych sztuk. Poprzez takie działania uświadomimy także odbiorcom muzyki, filmu czy sztuk wizualnych ogrom zasług, jakie ma literatura dla rozwoju innych dziedzin sztuki. Już w 2015 roku takie pasmo będzie towarzyszyć festiwalowi T-Mobile Nowe Horyzonty. 

Działania będą mieć miejsce w latach 2016 - 2017.


Zadzwoń do wiersza

W centrum miasta stanie specjalna budka telefoniczna, gdzie każdy będzie mógł na chwilę się zatrzymać i posłuchać poezji. Zaprosimy wrocławian i turystów do miejsca łączącego niezbędną dla odbioru poezji intymność z zaawansowaną technologią. W specjalnie przygotowanej bazie znajdzie się kilkaset utworów poetyckich czytanych przez samych autorów lub znanych aktorów. Aplikacja stworzona na potrzeby tego projektu posłuży w przyszłości jako materiał dydaktyczny w szkołach.

 Projekt będzie realizowany w 2016 roku.

Ikony literatury

W 2016 roku edycje wszystkich wrocławskich cyklicznych wydarzeń związanych z książką będą miały wyjątkowy charakter. Dodatkowo wzmocni je obecność wybitnych współczesnych pisarzy z zagranicy, których chcemy zaprosić do udziału w ważnych wydarzeniach i festiwalach literackich i tym samym uczynić je bardziej atrakcyjnymi również dla odbiorców kultury w całej Europie.

Projekt odbędzie się od 01.01.2016 do 22.04.2017.Book Aid. Światowy hymn książki

Projekt organizowany we współpracy z UNESCO, organizacjami międzynarodowymi, a także poprzednimi Światowymi Stolicami Książki i Europejskimi Stolicami Kultury dla uczczenia książki i czytelników na całym świecie. Jego celem jest stworzenie światowego hymnu książki. Tekstem hymnu będzie wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Muzyka zostanie skomponowana w drodze otwartego konkursu dla muzyków i kompozytorów z Wrocławia i regionu Dolnego Śląska. Zwieńczeniem całego projektu będzie wyjątkowy flash mob: hymn książki zostanie odśpiewany jednego dnia, o jednej godzinie, w kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Wykonanie odbędzie się na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. 

Projekt odbędzie się 22.04.2017.Wrocław w Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN)

ICORN to stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wartości wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych – ukrywających się, więzionych lub objętych zakazem publikowania we własnym kraju. Każde miasto zrzeszone w sieci przyjmuje na pewien czas jednego z pisarzy, zapewniając mu bezpieczeństwo, godne warunki życia i możliwość nieskrępowanej pracy twórczej. Wnosi tym samym praktyczny wkład w promowanie wolności słowa.

 

Wrocław planuje dołączyć do sieci na początku 2016 roku.

GLK. źródło:http://www.wroclaw2016.pl/dzialania-esk-literatura

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.