fesstiwal słowa w piosence
--

Nowi polscy autorzy komiksu dziecięcego_Laureaci I. Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci

[03.10.14]

Nakładem Egmont Polska już w październiku ukaże się pięć premierowych komiksów dla dzieci. Ich autorami są laureaci I. Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci, ogłoszonego przez Egmont w 2013 roku. Do rąk czytelników trafią różnorodne opowieści z plejadą nowych bohaterów. Czas na przygodę!

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

W Polsce wciąż cieszą się dużą popularnością klasyczni bohaterowie polskiego komiksu dziecięcego „Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”, czy „Jonka, Jonek i Kleks”, brakuje natomiast nowych postaci, które rozpalały by umysły dziecięce i ich fantazję.

Laureaci  konkursu  dołożyli wszelkich starań, by na rodzimym rynku zaistnieli nowi bohaterowie na miarę Tytusa, Kajka i kompanów.

Premiera nowych albumów komiksowych będzie miała miejsce w dniach 3-5 października br. na jubileuszowym 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

- Kubatu. I tak nie uwierzysz!, autorstwa Przemysława Surmy i Jakuba Sytego

- Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?, autorstwa Macieja Kura i Piotra Bednarczyka

- Rysiek i Królik. W szortach, autorstwa Łukasza Piotrkowicza, Krzysztofa Budziejewskiego i Katarzyny Urbaniak

- Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua, autorstwa Michała Chojnackiego i Jakuba Grocholi

- Wszystko będzie dobrze, autorstwa Januarego Misiaka

Komiksy utrzymane są w różnej konwencji – od zabawnej fantasy, przez humor, baśń i przygodę, po  poważniejszy komiks obyczajowy. Rysowane różnymi technikami i w różnorodnej stylistyce plastycznej. Poszczególne serie adresowane są do dzieci w różnym wieku, od 6 do 12 lat. Całość kolekcji to interesująca i różnorodna oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzonego przez nową generację polskich twórców.

Wszyscy odwiedzający MFKiG w Łodzi (ATLAS ARENA) będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z autorami oraz zdobyć indywidualną dedykację. W sobotę (4.X) od 11.30 do 12.30 w Sali C odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem twórców. Na spotkaniu obecni będą także jurorzy oraz Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy, patrona konkursu. Dodatkową atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych będą warsztaty rysunkowe z każdym z autorów w Strefie Dziecięcej Atlasa.

 
Strefa dziecięca Atlasa, sobota 4. października 2014

13.00 – warsztaty Maciej Kur i Piotr Bednarczyk

14.00 – warsztaty Michał Chojnacki i Jakub Grochola; January Misiak

15.00 – warsztaty Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak

16.00 – warsztaty Przemysław Surma i Jakub Syty

 
Autografy, dedykacje sobota 4. października 2014

12.30 - January Misiak; Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak

14.00 - Przemysław Surma i Jakub Syty

17.00 - Michał Chojnacki i Jakub Grochola; Maciej Kur i Piotr Bednarczyk

O komiksach:

Kubatu. I tak nie uwierzysz!

Scenariusz: Jakub Syty

Rysunki: Przemysław Surma

Cena: 24,99 PLN

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 215x290 mm

ISBN: 978-83-281-0274-3

Nota o książce:

Kaj uważa, że wyrósł już ze spania z Kubatu, swoją przytulanką. Właśnie wtedy dowiaduje się, że maskotka jest żywym stworzeniem! Wyruszają razem do zamku tajemniczego czarnoksiężnika, twórcy Kubatu, aby ten sprawił, by maskotka nie utraciła wspomnień, jak inne dziecięce przytulanki. Czy chłopiec zdoła udowodnić, że jest prawdziwym przyjacielem Kubatu? Czy dowie się, kim naprawdę jest czarnoksiężnik? Kaja i jego żywą zabawkę czekają niezwykłe i niebezpieczne przygody.

Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?

Scenariusz: Maciej Kur

Rysunki: Piotr Bednarczyk

Cena: 24,99 PLN

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 215x290 mm

ISBN: 978-83-281-0270-5

Nota o książce:

Komedia fantasy dla czytelnika w każdym wieku. Małoludy Lil i Put to idealnie dobrany duet – obaj są z wykształcenia darmozjadami, a z profesji nierobami. Przemierzają świat w poszukiwaniu tanich (a najlepiej darmowych) posiłków. Choć niechętni przygodom, mają tendencje do pakowania się w każde niebezpieczeństwo. Czasem ich drogi krzyżują się ze szlakiem czarodziejki Miksja Iskier, będącej bardzo osobliwym stworzeniem. Naturalnie w komiksie nie brakuje tego, co każda szanująca się opowieść fantasy powinna zawierać: centaurów, smoków, entów, krasnoludów, kotów ani nawet żaboludów.

 

Rysiek i Królik. W szortach

Scenariusz: Łukasz Piotrkowicz

Rysunki: Krzysztof Budziejewski, Katarzyna Urbaniak

Cena: 24,99 PLN

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 215x290 mm

ISBN: 978-83-281-0271-2

Nota o książce:

Rysiek jest chłopcem energicznym, pełnym optymizmu, uwielbia grę w kosza i ma szczególny talent do wpadania w kłopoty. Królik jest dla odmiany spokojny, a chwilami nawet zmienia się w gburowatego pesymistę. Pasjonuje się poezją, choć potrafi również godzinami przesiadywać przed komputerem. Album W szortach zawiera pięć krótkich opowieści o Ryśku i Króliku, w których chłopcy zmierzą się z okropnymi porywaczami poezji, spróbują swoich sił jako grafficiarze, zostaną wessani przez Internet, zagrają turniej z pająkiem, a do tego wszystkiego poznają smak pierwszej miłości!

 

Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua

Scenariusz: Michał Chojnacki

Rysunki: Jakub Grochola

Cena: 24,99 PLN

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 215x290 mm

ISBN: 978-83-281-0272-9

Nota o książce:

Tomek i Jacek są zwyczajnymi misiami – chodzą do szkoły, grają w piłkę, spotykają się z przyjaciółmi. Kiedy jednak pojadą z rodzicami na wyspę Lua Lua, trafią do miejsca, gdzie nic nie będzie zwyczajne. Wystarczy, że zanurkują w morzu, a znajdą tajemnicze przejście, które zaprowadzi ich do świata na opak...

 

 

 

Wszystko będzie dobrze

Scenariusz i rysunki: January N. Misiak

Cena: 24,99 PLN

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 215x290 mm

ISBN: 978-83-281-0273-6

Nota o książce:

Tak to w życiu jest, że czasem wpada się w tarapaty – niekoniecznie z własnej winy. A to rodzice się rozwodzą, a to zwykłe drzwi prowadzą do tajemniczej krainy. Wszystko będzie dobrze jest opowieścią o niezwykłej podróży, w którą – chcąc nie chcąc – wyrusza wcale nie taka już mała dziewczynka.

 

Biogramy laureatów

 „Kubatu. I tak nie uwierzysz!”

Przemysław „Surpiko” Surma (ur. 1977), z wykształcenia inżynier konserwator zabytków, pracuje

jako ilustrator (m.in. podręczników i książek dla dzieci). Ma na koncie dwa albumy komiksowe: Hmmarlowe i niedole Julitty (Wyd. Kultura Gniewu 2009) oraz 88/89 (scenariusz: Michał Rzecznik, Wyd. Widnokrąg 2014). Woli książki od gazet, radio od telewizji i chodzenie od biegania. Od kilku lat najbardziej ze wszystkiego lubi bycie tatą. Mieszka z żoną i córeczką pod Lublinem.


Jakub Syty (ur. 1982), z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Z zamiłowania czytelnik, krytyk, tłumacz, a także autor komiksów. Wychował się na Kajku i Kokoszu, Panu Samochodziku, Kronikach Narni, Thorgalu i Wiedźminie. Kiedyś wierzył, że jego maskotka – miś Dżaki – zabierze go na poszukiwanie wielkiej przygody.


Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?”

Piotr „Bedyk” Bednarczyk (ur. 1985), absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, ilustrator, koncept artysta, twórca murali. Fan komiksu od małoluda, a po spotkaniu naładowanego pozytywną energią scenarzysty Macieja Kura także twórca historii obrazkowych o Lilu i Pucie.


Maciej „Maiki” Kur (ur. 1988), z wykształcenia scenarzysta (Wydział Animacji na warszawskiej ASP), współtwórca seriali animowanych i filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Jego komiksowymi idolami są m.in.: René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Allan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.


Rysiek i Królik. W szortach”

Katarzyna Urbaniak (ur. 1986), absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie
i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, pracuje jako grafik komputerowy
i ilustrator. Uwielbia malować, oglądać dobre filmy i czytać książki biograficzne.


Krzysztof Budziejewski (ur. 1984), z wykształcenia historyk, obecnie ilustrator i grafik komputerowy. Od 2011 roku zajmuje się komiksem, biorąc udział w różnych projektach i konkursach. Fan zespołu San Antonio Spurs i kapeli Primus. Jego ulubieni artyści komiksowi (obecnie): Kevin Nowlan, Klaus Janson oraz Bernie Wrightson.


Łukasz Piotrkowicz (ur. 1988), z wykształcenia finansista, pracuje w biurze rachunkowym. W wolnym czasie rysuje koślawe komiksy i pisze scenariusze. Wielki fan seriali animowanych Pora na przygodę
i Zwyczajny serial. Lubi koty, chodzenie po górach oraz makaron ze szpinakiem.

Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua”

Michał Chojnacki (ur. 1984), absolwent Uniwersytetu Śląskiego, redaktor naczelny miesięcznika dla lekarzy weterynarii. W wolnych chwilach kinoman, miłośnik gier wszelakich, koszykarz oraz, oczywiście, scenarzysta komiksowy (laureat kilku konkursów). Bardzo szczęśliwy posiadacz całkiem dużego psa i całkiem niewielkiego kota.


Jakub Grochola (ur. 1992), absolwent Liceum Plastycznego w Krakowie, ilustrator i rysownik. Laureat wielu konkursów komiksowych. Jeden z redaktorów niezależnego zinu komiksowego Mydło. Interesuje się animacją, jest wielkim fanem filmów studia Pixar oraz wszelakich kreskówek. Wolne chwile poświęca na powiększanie swojej kolekcji zabawek.

Wszystko będzie dobrze”

January Nestor Misiak (ur. 1972), ukończył ASP w Poznaniu, pracuje w studiu filmowym Breakthru Films. W 2011 roku nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu ukazał się jego debiutancki album komiksowy Siedem tygodni. Lubi czytać, być tatą, gubić się w obcych miastach oraz grać w gry,
w których używa się paletki.

Wyobraź sobie. Niebny ląd”

Izabela Dudzik (ur. 1992), studentka projektowania graficznego na ASP w Katowicach. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych dyplomem z grafiki warsztatowej. Obecnie dopiero rozwijająca się w środowisku twórczym ilustratorka. Zajmuje się głównie ilustracją i komiksem.
Nie posiada jeszcze w swoim dorobku wydanej książki. Jej prace można zobaczyć na stronach:  dewizka.tumblr.com oraz dewizka.blogspot.com  

GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.