fesstiwal słowa w piosence
--

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 26.09-4.10.2015

[28.09.15]

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Opowiadania jak zawsze poświęcony jest promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Oprócz popularnych w Polsce autorów takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta („Młode skóry”), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O’Connora za zbiór opowiadań (25000 euro), bułgarskiego prozaika Kalina Terzijskiego, którego opowiadania ukazały się niedawno w wydawnictwie Książkowe Klimaty, szwedzką pisarkę Idę Linde („Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym”), popularną czeską autorkę Petra Soukupovą („Zniknąć”) i gwiazdę literatury francuskojęzycznej, pochodzącego z Konga Alaina Mabanckou (m.in. „Zwierzenia jeżozwierza”, „Kielonek”), a także gości z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kraju Basków.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Czytaniom prozy przez autorów (w językach oryginalnych) towarzyszą warsztaty twórczego pisania, wystawy, panele dyskusyjne  (z udziałem między innymi Jacka Hugo-Badera i Beaty Stasińskiej), przegląd adaptacji filmowych (w tym roku filmów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, pokazy m.in. filmów „Alois Nebel”, „Żywy bicz”, „Krakatit”, „Duży zeszyt”). Zostaną również wręczone nagrody w konkursach na najlepsze opowiadanie („Obiecaj”) i najlepszy przekład.


Tegoroczny festiwal odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym (adaptacje), Galerii Dizajn BWA Wrocław (panele dyskusyjne, spotkania autorskie) i na Starej Plebanii (prezentacje, plac Nankiera 17).

Bilety na pokazy filmowe – 11 zł. Na pozostałe wydarzenia wstęp bezpłatny.

Więcej informacji i program festiwalu na www.opowiadanie.org

 

PROGRAM


26.09.2015, sobota

15:00 – INAUGURACJA WYSTAWY ILONY BŁAUT

Galeria Szewska Pasja, ul. Szewska 27

16:00 – FILM: ALOIS NEBEL

19:00 – FILM: KONIEC PROBOSZCZA


27.09.2015, niedziela

16:00 – FILM: KRAKATIT

19:00 – FILM: ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ


28.09.2015, poniedziałek

17:00 – FILM: DUŻY ZESZYT

20:00 – FILM: NAGANIACZ


29.09.2015, wtorek

17:00 – FILM: SIEDEM CZERWONYCH RÓŻ

20:00 – FILM: ŻYWY BICZ


Wszystkie projekcje odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a, w sali Lwów.


30.09.2015, środa

18:00 – PREMIERA ANTOLOGII „OBIECAJ” z udziałem autorów

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4


1.10.2015, czwartek

16:00 – DYSKUSJA: Obiecaj – interdyscyplinarny panel o obietnicach. Jacek Hugo-Bader, Adriana Prodeus, Marta S. Danielak, Iwo Zmyślony. Prowadzenie Agnieszka Wolny-Hamkało.

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

17:30 – SPOTKANIE Z COLINEM BARRETTEM

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

19:00 – PREZENTACJE

Colin Barrett, Magdalena Grzebałkowska, Krzysztof Niewrzęda, Petra Soukupová, Filip Springer, Jakub Żulczyk

Stara Plebania, plac Nankiera 17


2.10.2015, piątek

16:00 – DYSKUSJA: Książka w ważnej sprawie – literacki panel o książkach, które miały wpływ na rzeczywistość. Magdalena Grzebałkowska, Anna Marchewka, Beata Stasińska. Prowadzenie Szymon Kloska.

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

17:30 – SPOTKANIE Z KALINEM TERZIJSKIM

We współpracy z wydawnictwem Książkowe Klimaty.

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

19:00 - PREZENTACJE

Ołeksij Czupa, Julia Fiedorczuk, Natasza Goerke, Xabier Montoia, Edmundo Paz-Soldán, Clare Wigfall

Stara Plebania, plac Nankiera 17


3.10.2015, sobota

11:00 – FESTIWALOWE WARSZTATY DLA DZIECI 7-12 lat. Prowadzenie: 3D czyli Dizajn Dla Dzieci. Zapisy: 3d@bwa.wroc.pl

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

15:00 – SPOTKANIE Z IDĄ LINDE

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

16:30 – SPOTKANIE Z ALAINEM MABANCKOU

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

18:00 – PREZENTACJE

Jon Boilard, Ida Linde, Alain Mabanckou, Paul McVeigh, Weronika Murek, Dariusz Muszer, Kalin Terzijski

Stara Plebania, plac Nankiera 17


4.10.2015, niedziela

16:00 – Wykład Jacka Utko inaugurujący warsztaty KOPUBLIKACJA realizowane przez Galerię Dizajn BWA Wrocław.

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4


Projekcje filmowe realizowane ramach przeglądu „Ofensywa opowieści” współfinansowanego przez Fundusz Wyszehradzki.


Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014-2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016.


BILETY:

Wstęp na wszystkie spotkania, prezentacje, dyskusje i warsztaty bezpłatny.

Bilety na pokazy filmowe w cenie 11 zł do nabycia w kasach kina.

 

BIOGRAMY PISARZY:

 

Colin Barrett (1982) urodził się i dorastał w irlandzkim Mayo. Debiut Barretta, zbiór „Young Skins”, nagrodzono Frank O'Connor International short story prize, The Rooney Prize for Irish literature i The Guardian UK First Book Award. Jego opowiadania ukazały się w „The Stinging Fly”, “A Public Space”, “Five Dials” i “The New Yorker”. „Young Skins” ukaże się po polsku we wrześniu 2015r.


Jon Boilard mieszka w Kalifornii. W periodykach literackich ukazało się dotąd ponad pięćdziesiąt jego opowiadań. Jest również autorem powieści „The Castaway Lounge” (2015) oraz „A River Closely Watched” (2012). Debiutancki zbiór opowiadań Boilarda ukaże się w 2016 roku, tymczasem autor pracuje nad trzecią powieścią.


Ołeksij Czupa (1986), ukraiński poeta i prozaik, założyciel Donieckiego Slamu. Publikował w czasopismach „Nowa Europa Wschodnia”, „Ha-art!”, SHO (Kijów) oraz w licznych antologiach. Opublikował m.in. tomiki „ukraińsko-rosyjski słownik” (2010), „Koma” (2014) i prozę: „Dziesięć słów o Ojczyźnie” (2014), „Menele Donbasu” (2014), „Bajki mojego bunkra” (2014).


Julia Fiedorczuk - pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, wykłada literaturę amerykańską oraz teorię literatury na wydziale anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała między innymi tomiki: „Listopad nad Narwią”, „Tlen”, utwory prozatorskie: „Poranek Marii i inne opowiadania”, „Nieważkość”. W 2015 ukazała się jej książka „Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki”.


Natasza Goerke (1962) – prozaiczka i poetka, utorka książek „Fractale”, „Księga pasztetów”, „Pożegnania plazmy” oraz „47 na odlew”, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE. Książki i teksty Goerke ukazały się w przekładach na kilkanaście języków. Stypendystka m.in. Akademie Schloss Solitude, Schloss Wiepersdorf, Villa Hellebosch.


Magdalena Grzebałkowska. Rocznik 1972. Mama. Historyczka. Reporterka. Sopocianka. Autorka książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny", "1945. Wojna i pokój".

Ida Linde (1980), szwedzka pisarka, poetka, autorka dramatów. Autorka „Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym” (wyd. polskie Karakter 2015), powieści „Wyznanie miłości” i „Na Północ jedzie się, żeby umrzeć”. W Polsce jej wiersze drukowane były w czasopismach „Portret”, „Tekstualia” i „Rita Baum” oraz prezentowane w ramach projektu „Wiersze w metrze” w Warszawie.

Alain Mabanckou (1966), ur. w Rep. Konga, studiował prawo w Paryżu, obecnie wykłada na University of California w Los Angeles. Jest autorem tomików poetyckich, książek dla dzieci i dziesięciu powieści: „Kielonek” (2005, Prix des Cinq Continents), „Zwierzenia jeżozwierza” (Prix Renaudot, wydanie polskie 2015), „African Psycho”, „Black bazar”, „Jutro skończę 20 lat”. W 2015 nominowany do nagrody The Man Booker International Prize.


Paul McVeigh urodził się w Belfaście. Autor scenariuszy do seriali komediowych i opowiadań publikowanych w wielu antologiach i adaptowanych dla radia BBC. W 2015r. ukazała się debiutancka powieść autora „The Good Son”. McVeigh jest dyrektorem London Short Story Festival i wicedyrektorem Word Factory, wiodącego brytyjskiego salonu literackiego poświęconego opowiadaniu.


Xabier Montoia (1955) jest baskijskim pisarzem i muzykiem, autorem m.in. tomików poezji oraz zbiorów opowiadań „Kobieta z wąsami”, „Plaże Gasteiz”, „Ale serce mówi” oraz podróżniczej książki „Plastikowe kwiaty dla króla” i powieści „Gdzie jest Stalin?”, „Zmarli bez kości”, „Blackout”, „Elektrika”. Dwa ostatnie zbiory opowiadań Montoi to „Baskijskie miasto w płomieniach” i „Fucking Artists”.


Weronika Murek (ur. 1989 w Bytomiu) – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, aplikantka adwokacka, laureatka polskiej edycji konkursu na najlepszą europejską flash fiction Flash Europa 28, autorka książki „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (Wydawnictwo Czarne, 2015), laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015 za „Feinweinblein”.


Dariusz Muszer – prozaik, poeta, tłumacz. Urodził się w Polsce, od 1988 mieszka w Niemczech. Pisze w dwóch językach. Debiutował w 1980, jest autorem licznych publikacji – opowiadań, wierszy, recenzji, reportaży, esejów, piosenek, sztuk teatralnych i słuchowisk. Autor zbiorów poezji oraz powieści „wolność pachnie wanilią” (1999/2008), „Niebieski” (2006), „Homepage Boga” (2007/2013), „Lummick” (2009) i „Schädelfeld” (2015).


Krzysztof Niewrzęda (ur. 1964) – poeta, prozaik, nominowany do wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nagrody Europy Środkowej Angelus i Paszportu „Polityki”. Współautor tłumaczenia książki Olafa Kühla „Gęba Erosa. Tajemnice stylu Witolda Gombrowicza”. Publikował w wielu antologiach i na łamach pism w Polsce oraz w tłumaczeniach na chorwacki, francuski, japoński, niemiecki i ukraiński. Autor m.in esejów „Czas przeprowadzki” i powieści „Zamęt”.


José Edmundo Paz-Soldán – urodził się w Boliwii, mieszka w USA. Przedstawiciel tzw. pokolenia McOndo. Wykładowca Cornell University. Laureat nagrody Juana Rulfo (1997), Premio Nacional de la Novela w Boliwii (2002), stypendysta Fundacji Guggenheima (2006). Autor wielu zbiorów opowiadań, m.in. „Desapariciones”, „Amores imperfectos”, „Norte”; „La puerta cerrada y otros cuentos”, 2009; „Billie Ruth”, 2012, a także dziesięciu powieści.


Petra Soukupová (ur. 1982) – czeska prozaiczka i scenarzystka. Za debiut „Nad morze” otrzymała nagrodę Jiego Ortena. „Zniknąć” (polskie wydanie 2012) była nominowana do nagrody Josefa Škvoreckiego i zdobyła nagrodę Magnesia Litera. W marcu 2015 ukazała się jej najnowsza powieść „Pod sněhem“ („Pod śniegiem”). Soukupova jest również autorką wielu opowiadań, publikowanych regularnie w serii tematycznej Česká povídka.


Filip Springer (ur.1982) – reporter i fotograf. Jego „Miedzianka. Historia znikania” była nominowana do najważniejszych polskich nagród literackich. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i z tygodnikiem „Polityka”. Jest autorem m.in. „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” i „13 pięter” (2015). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska” NCK.


Kalin Terzijski (ur. w 1970) – pracował jako stolarz, ankieter, sanitariusz i pielęgniarz oraz psychiatra. Wydał sześć tomów opowiadań, trzy tomiki wierszy i cztery powieści. Jest też autorem scenariuszy radiowych i telewizyjnych. Jego tom opowiadań „Czy jest ktoś, kto cię kocha?” (wyd. polskie 2015) został w 2011 r. wyróżniony nagrodą literacką Unii Europejskiej.


Clare Wigfall urodziła się w Wielkiej Brytanii, mieszka w Berlinie. Jej debiutancki zbiór opowiadań „The Loudest Sound and Nothing” ukazał się w 2007r. Rok później zdobyła BBC National Short Story Award za opowiadanie „Numbers”, była również nominowana do E.M. Forster Award. Nagrodzona w 2010 K. Blundell Trust Award. Obecnie pisze nowy zbiór opowiadań oraz powieść, której akcja dzieli się w Malezji pod kolonialnymi rządami Wielkiej Brytanii.


Jakub Żulczyk (1983) jest prozaikiem, scenarzystą i dziennikarzem, pisze m.in. dla „Playboya” i „Elle”. Zadebiutował w 2006 powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. Opublikował m.in. „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Zmorojewo” i „Świątynię”. W 2014 ukazało się „Ślepnąc od świateł”, za którą autora nominowano do „Paszportów Polityki” i Gwarancji Kultury TVP Kultura.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.