Nowości października z Noir sur Blanc - Mrożek i DeLillo
Nowości [19.10.13]
Drodzy Państwo, Wczoraj w księgarniach ukazał się zbiór opowiadań Dona DeLillo „Anioł Esmeralda. Dziewięć opowiadań”. Jest to zbiór o tyle interesujący, że wybrano po trzy opowiadania z każdej dekady twórczości DeLillo – możemy więc zobaczyć jak kształtował się i zmieniał styl DeLillo, jakimi tematami się interesował, jak zmieniało się jego podejście do tych tematów.
Opis książki:
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji spotkać się z fascynującą prozą Dona DeLillo, ten mocny, pełen wyrazu zbiór opowiadań może być doskonałym wprowadzeniem do twórczości jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy amerykańskich. Dla tych, którzy już go znają, będzie kolejnym źródłem niezapomnianych przeżyć.
Podobnie jak w większości jego powieści, także w opowiadaniach z tego zbioru tematem wiodącym jest „życie w niebezpiecznych czasach”. Bohaterowie muszą stawić czoło czyhającym zewsząd zagrożeniom. Jedni żyją w nieustającym strachu przed siłami natury, przemocą lub aktami terroru. Inni ulegają głębokim, często nieuświadamianym na co dzień pragnieniom, co kieruje ich ku czynom nieetycznym i żenującym dla nich samych. Gdziekolwiek rozgrywa się akcja – czy w slumsach Nowego Jorku, czy na orbicie okołoziemskiej – DeLillo poddaje bezwzględnej analizie niepokojące sposoby splatania się ludzkich losów i obnaża nieprzyjemną prawdę, ukrytą za emocjonalnymi relacjami. Jego świat to bezczasowa teraźniejszość, widziana ostro i proroczo. Osadza w niej pobudzające wyobraźnię opowieści o żądzy i obsesji, stracie i wyrzutach sumienia, żalu i ekstazie.
Kilka słów o Autorze:Don DeLillo - urodzony 20 listopada 1936 r., pisarz amerykański. Obok Thomasa Pynchona i Johna Bartha, jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu, pisze głównie powieści, ale też eseje, opowiadania i sztuki teatralne. Urodził się i wychował na nowojorskim Bronksie w rodzinie włoskich imigrantów (do pochodzenia pisarza odnoszą się wątki w Podziemiach). W roku 1999 DeLillo, jako pierwszy Amerykanin, otrzymał Jerusalem Prize, nagrodę przyznawaną pisarzom, „którzy w swojej twórczości zajmują się tematem wolności jednostki w społeczeństwie”. (Otrzymali ją tacy pisarze jak Milan Kundera, Mario Vargas Llosa, V.S. Naipaul, Graham Greene, Simone de Beauvoir czy Jorge Luis Borges.) Jego powieści traktują o stanie społeczeństwa amerykańskiego, pokazują procesy jakim podlega jednostka we współczesnym świecie (np. Biały Szum, Gracze, Mao II). W powieści Libra podjął się rekonstrukcji biografii Lee Harveya Oswalda, domniemanego sprawcy śmierci prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Biorąc pod uwagę biegłość w operowaniu materią historyczną przy tworzeniu świata przedstawionego, powieść tę porównuje się do dzieł Thomasa Pynchona. DeLillo nieobce są też problemy dotyczące ery informacji, paranoiczna otoczka rzeczywistości staje się zjawiskiem centralnym dla wielu jego powieści (Podziemia, Pies Łańcuchowy, Nazwy). Przez krytyka literackiego Harolda Blooma zaliczony został do czwórki wielkich amerykańskich powieściopisarzy naszych czasów, obok Thomasa Pynchona, Philipa Rotha oraz Cormaca McCarthy'ego. Amerykańscy pisarze młodego pokolenia (tacy jak Bret Easton Ellis, Jonathan Franzen czy David Foster Wallace) powołują się na DeLillo jako na źródło inspiracji. James Ellroy wspomina, że Libra była jednym z bodźców do napisania przez niego tryptyku Underworld USA - jeszcze bardziej szczegółowego opisu zdarzeń, które mogły doprowadzić do śmierci Kennedy'ego. W Oficynie Literackiej Noir sur Blanc ukazały się dotychczas powieści: Cosmopolis (2005), Libra (2007), Gracze (2008), Spadając (2008), Performerka (2009), Mao II (2010).
Tytuł: Anioł Esmeralda. Dziewięć opowiadań
Tytuł oryginału: "Angel Esmeralda: Nine Stories"
Autor: Don DeLillo
Przekład: Krzysztof Obłucki
Projekt okładki: Chase Guttman
Opracowanie graficzne: Tomasz Lec
Kategoria: proza obca
Wydawca: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Miejsce i rok wydania: Warszawa, premiera: 17 października 2013
Wydanie: I
Objętość: 208 stron
Format książki: 145 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7392-428-4
Cena katalogowa: 29,00 zł
Podoba mi si, kupuję:
A za tydzień w księgarniach „Mrożek w obrazach” – całkowicie subiektywny wybór najlepszych, ponadczasowych rysunków Sławomira Mrożka. Trochę ich ostatnio przypomniano i powrót do tego poczucia humoru, przewrotnego pokazywania naszej rzeczywistości mnie przynajmniej sprawił wiele radości – choć nie zawsze te rysunki są zabawne…
Nota o książce:
Wydawnictwo Noir sur Blanc przygotowało zbiór rysunków Sławomira Mrożka, z pewnością długo oczekiwany przez czytelników. Są to rysunki z różnych okresów jego twórczości, wybrane zarówno z wydanych kiedyś zbiorów, jak i z tych publikowanych w gazetach. Nasz wybór stanowią rysunki najbardziej uniwersalne, ponadczasowe, te najbardziej typowe dla Autora i znane, ale także mniej znane perełki przypomniane po latach; te zabawne i te bardziej refleksyjne. Jest to hołd złożony wielkiemu pisarzowi i rysownikowi.
Nota o autorze:
http://www.noir.pl/ksiazka/608/Slawomir-Mrozek-Mrozek-w-obrazach
Tytuł: Mrożek w obrazach
Autor: Sławomir Mrożek
Projekt okładki: Tomasz Lec
Opracowanie graficzne: Tomasz Lec
Kategoria: rysunki
Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Miejsce i rok wydania: Warszawa, premiera: 17 października 2013
Wydanie: I
Objętość: 224 stron
Zdjęcie: ilustracje: Sławomir Mrożek
Format książki: 170 x 230 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7392-450-5
Cena katalogowa: 39,00 zł
Podoba mi się, kupuję:
Zobacz również
- Nowość lipca wydawnictwa Noir sur Blanc: Jeanne Bourin "Burzliwe lato"
- Noir sur Blanc - rocznica wybuchu I wojny światowej
- Oficyna Literacka Noir sur Blanc: Andrea Camilleri Sezon łowiecki
- Recenzja: "Ślad na piasku" Andrea Camilleri
- Wydawnictwo W.A.B. zapowiedzi – IV kwartał 2013
- Wydawnictwo Muza nowości i wznowienia 23.10.2013
- "Z zimną krwią" T. Capote - jedna z najważniejszych powieści XX wieku w nowej szacie graficznej!
- Nowości w Oficynie Wydawniczej „Impuls”
- Tygodnik Powszechny" 42/2013: noblistka Alice Munro; Tischner i śmierć;
- Ukazała się książka „Copywriting. Jak sprzedawać słowem”
- Nowości Wydawnictwa W.A.B. - książki Wiktora Pielewina i Patrycji Pustkowiak
- "Obraz kontrolny", kontynuacja bestsellerowego Sejfu, Tomasza Sekielskiego
- Nowości i zapowiedzi Wydawnictwa Czarne
- Wydawnictwo DIALOG: Koran - nowe wydanie już w sprzedaży
- Recenzja: "Terapia przez kreację plastyczną w resocjalizacji recydywistów"
- Edukacyjne nowości z Impulsu
- "Czterdzieści dni Musa Dah"
- "Zapomniana stolica Bizancjum. Historia Mistry i Peloponezu" od 22.10 w księgarniach
- Nagrody dla autorek Prószyńskiego i S-ki
- Konkurs z Wydawnictwem Jedność!
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).
Dodaj komentarzy