Promocja książki prof. Leona Tadeusza Błaszczyka | Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku |
Wydawnictwa [13.11.14]
W niedzielę, 16 listopada, na godzinę 17.00 zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Anielewicza 6, Warszawa) na spotkanie połączone z promocją książki prof. Leona Tadeusza Błaszczyka "Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku" w imieniu Żydowskiego Instytuty Historycznego w Polsce.
Spotkanie poprowadzi Anna Skulska - dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.
Kompozytorzy, muzycy, dyrygenci, pedagodzy, a także wydawcy i dziennikarze muzyczni pochodzenia żydowskiego tworzyli w przeszłości niesłychanie barwną mozaikę kulturową, która fascynuje po dziś dzień.
Ich wkład w kulturę polską, to nie tylko giganci tej miary co Fitelberg, Wieniawski czy Rubinstein.
To setki nazwisk artystów, niesłusznie zapomnianych, którym przywracamy pamięć, bo też byli ważni.
Nota o książce:
Wydawnictwo to jest efektem ponad 50-letniej pracy jednego autora, jego badań w archiwach Polskich i zagranicznych, licznych wywiadów z żyjącymi jeszcze wówczas artystami, ich rodzinami i przyjaciółmi.
Słownik zawiera ponad 1500 haseł.
Oprócz haseł biograficznych, w słowniku znalazły się hasła rzeczowe dotyczące instytucji, w których działalności muzyka odgrywała istotną rolę (szkoły muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, teatry muzyczne, synagogi, towarzystwa kulturalno-oświatowe) oraz hasła zbiorcze poświęcone wykonywanym zawodom (kantora, kapelmistrza wojskowego, krytyka i recenzenta muzycznego, producenta i sprzedawcy instrumentów muzycznych oraz gramofonów i płyt, wydawcy i księgarza muzycznego itd.).
Osobne hasła poświęcono też niektórym, szczególnie licznym rodom muzyków. Oprócz muzyków, którzy działali na ziemiach dawnej „Rzeczypospolitej obojga narodów” uwzględniono też osoby działające w innych krajach Europy, a także na innych kontynentach, jeśli pochodzili z ziem polskich oraz tu rozpoczynali naukę i zawodową działalność muzyczną, niezależnie od tego, gdzie się urodzili (dotyczy to zwłaszcza Żydów rosyjskich, którzy wskutek ograniczenia prawa do zamieszkania na terenie Rosji, a następnie nasilających się pogromów, przybywali do Królestwa Polskiego).
Nie ma na rynku europejskim analogicznej publikacji, obejmującej tak szeroki obszar (ziemie polskie w XIX i XX wieku to cały obszar Polski przedrozbiorowej) na przestrzeni dwóch wieków.
***
Kilka słów o Autorze:
Profesor Leon Tadeusz Błaszczyk, ur. 1923 r. w Warszawie. Studiował filologię klasyczną na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, a po 1945 na Uniwersytecie Poznańskim. Doktorat z Filologii Klasycznej obronił na Uniwersytecie Warszawskim w 1950 r. Od 1965 roku był kierownikiem Katedry Historii Kultury na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1967-68 był dyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładał historię polskiej kultury muzycznej XIX w. w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od połowy 1968 roku do 1990 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał tam Historię Literatury i Kultury Polskiej na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich w New York University. Był także redaktorem „The Polish Review”. Wykładał również gościnnie na kilku innych uczelniach amerykańskich.
W roku 1990 roku powrócił do Polski i podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim a następnie przez 10 lat w Wyższej Szkole Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Obecnie jest na emeryturze i zajmuje się pracą badawczą.
Jest autorem m. in.: Dyrygenci polscy i obcy w Polsce działający w XIX i XX wieku (1964), Z dziejów upowszechnienia oświaty i kultury w Łodzi (1968), Polish Contribution to the Musical Life of America; Wydanie jubileuszowe na 200-lecie Stanów Zjednoczonych (1978), The Polish Singers’ Movement in America (1981), The Polish chapter in the history of Petersburg\'s musical life in the 19th century (1988), Życie muzyczne Lwowa w XIX wieku (1991), Henryk Sienkiewicz w muzyce (2000).
***
Spotkanie współorganizuje Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Publikacja dofinansowana za środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Midrasz, Jazz Forum, Polityka.
Zobacz również
- Nowa nagroda tygodnika Polityka - konkurs na najlepszą pracę magisterską o PRL.
- Nowy numer Midrasza oraz wykład Belli Szwarcman-Czarnoty
- Promocja książki „Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce”
- Spotkanie z literaturą żydowską o Warszawie
- 8. Festiwal Opowiadania tuż tuż!
- Nowy numer Midrasza
- 21. Festiwal Kultury Żydowskiej
- 14 Dni Książki Żydowskiej MIDRASZA
- Warszawskie Targi Książki - lista wystawców
- Ministerstwo Kultury dofinansuje kolejne czasopisma!
- 13. Dni Książki Żydowskiej: - środowe spotkania
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).
Dodaj komentarzy