"Szalbierz" Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie"
Wydawnictwa [08.01.15]
Z ogromną przyjemnością polecamy Państwu spektakl Szalbierz Györgya Spiró! Głośna sztuka węgierskiego pisarza o ojcu polskiej sceny narodowej – Wojciechu Bogusławskim – zostanie wystawiona w 250. rocznicę polskiego teatru publicznego.
Premiera 10 stycznia (sobota), godz.19.00 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.
Reżyseria Gábor Máté, aktor i dyrektor artystyczny słynnego Teatru im. Józsefa Katony w Budapeszcie.
W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena im. Gustawa Holoubka, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, Warszawa
Akcja sztuki rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę Świętoszka ma zagrać gościnnie legenda – Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią - intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym. Szalbierz Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie (W.A.B. 2013) zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z polskich bohaterów narodowych. Autorowi oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.
Iksowie – Rok 1815, dzień podpisania Świętego Przymierza. Warszawa. Do miasta po półrocznym pobycie we Lwowie powraca Wojciech Bogusławski. Mistrz, guru, Wielki Dyrektor. Ma pięćdziesiąt osiem lat, fałszywy paszport kupca i jest zadłużony po uszy. Rozpoczyna walkę o stanowisko kierownika Teatru Narodowego, intryguje, zbiera wokół siebie ludzi, chce stworzyć teatr, jakiego jeszcze nie było. Wreszcie udaje mu się wrócić na scenę. Jednak po spektaklu w prasie zaczynają ukazywać się zjadliwe recenzje podpisane tajemniczym X. Ktoś bardzo nie chce, by Mistrz występował... Barwnie przedstawione realia Warszawy z początku dziewiętnastego wieku, tempo akcji niczym w powieści łotrzykowskiej, plastyczny, współczesny język i wnikliwy opis teatru od kulis: przepychanki, utarczki i złośliwości w aktorskiej trupie - Spiró z rozmachem ożywia świat sprzed dwóch stuleci.
György Spiró to jeden z wybitnych współczesnych pisarzy węgierskich, prozaik, dramatopisarz, eseista, dyrektor teatrów, wykładowca uniwersytecki, wspaniały tłumacz literatury pięknej i znawca polskiej kultury. Ma w swoim dorobku przekłady wszystkich dramatów Wyspiańskiego i niektóre dramaty Gombrowicza. Laureat prestiżowych licznych nagród m.in.: Nagrody Kossutha za wszechstronność literacką (2006),Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej przyznawanej przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej (2009) i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus roku 2009 za powieść "Mesjasze" (W.A.B. 2010).
Zapraszamy do przeczytania znakomitej powieści Iksowie i obejrzenia sztuki Szalbierz!
Zobacz również
- Nabór zgłoszeń do Nagrody Gombrowicza
- III edycja projektu - Czytamy gdzie indziej
- Wyniki konkursu o Nagrodę KLIO w 2011
- Przygotowania do Warszawskich Targów Książki 2011 wkraczają w decydującą fazę.
- "Spiski. Przygody Tatrzańskie" Kuczoka książką jesieni!
- Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej dla Marka Radziwona
- WAB na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału
- Książka Marca Polo „Opisanie świata” - edytorsko doskonała!
- Książki polskich autorów wydawnictwa W.A.B. zdobywają Europę
- Wrocław - Dobre Strony książek - program wydarzeń
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).
Dodaj komentarzy