fesstiwal słowa w piosence
--

Rusza Literacki Woodstock

Biblioteki [27.07.16]

Już dziś rozpoczyna się Literacki Woodstock - ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, a także ludzi z nimi związanych.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Będzie on okazją do integracji klubowiczów z całej Polski, ale też do kolejnych, niezapomnianych spotkań z literaturą i jej twórcami. Wydarzenia potrwa od 27 do 31 lipca 2016 r. Zlot został zorganizowany przez Europejską Stolice Kultury Wrocław 2016 i Instytut Książki, aby uczcić 10-lecie istnienia programu Dyskusyjne Kluby Książki oraz uświetnić wydarzenia zawiązane z kadencją Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Na uczestników zlotu czekają:
- nietypowe spotkania autorskie z pisarzami najchętniej czytanymi w Dyskusyjnych Klubach Książki;
- wydarzenia na wrocławskim rynku, podczas których odbędzie się pierwsze, nieoficjalne jeszcze, wykonanie hymnu książki;
- klubowe spotkania w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich (w tym roku gościem honorowym będą pisarze z Hiszpanii)
- w ramach „Niezbędnika moderatora” wykłady, prelekcje, dyskusje poświęcone literaturze.

Literacki Woodstock to przede wszystkim spotkanie członków Dyskusyjnych Klubów Książki, którzy zjadą się do Wrocławia z całej Polski, by świętować 10-lecie istnienia Klubów, ale także na mieszkańców Wrocławia czekają specjalne otwarte wydarzenia:

28 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy na oficjalną galę Dyskusyjnych Klubów Książki, podczas której wręczone zostaną nagrody dla najpopularniejszych autorów wśród społeczności DKK. Następnie spotkamy się z Rosą Montero – hiszpańską pisarką i uznaną dziennikarką El País. Poza tym, że odpowie na wszystkie pytania swoich fanów, będziemy mieli również niepowtarzalną okazję wysłuchać fragmentów jej opowiadań, do tej pory nietłumaczonych na język polski. Czwartkowy wieczór zakończy Pablopavo & Ludziki. Twórcy „Dancingowej piosenki miłosnej” zagrają koncert i na pewno rozruszają zaczytaną publiczność.

29 lipca o godzinie 18:00 gościć będziemy największą gwiazdę festiwalu – Ildefonso Falconesa, który w ramach spotkania autorskiego przeczyta również fragmenty swojej bestsellerowej powieści „Katedra w Barcelonie”. Później odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk – jedną z najbardziej cenionych na całym świecie polskich pisarek swojego pokolenia.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki (wejście przez biuro przepustek przy ul. Czajkowskiego 109). Wstęp bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez stronę internetową literackiwoodstock.pl (zakładka rejestracja), aktywną od 13 do 25 lipca. Po tym terminie nie będzie istniała inna możliwość zdobycia wejściówki.

Otwarte wydarzenia Literackiego Woodstocku zaplanowane są od godziny 18:00 do 22:30.

Szczegóły wraz z programem dostępne na stronie: literackiwoodstock.pl

Projekt dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy:

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016c to rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program składający się z 400 projektów, złożony z około 1000 wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej. Jego główną ideą jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. ESK stanowi ważny element poszukiwania nowej tożsamości zjednoczonej Europy.

Priorytetem dla Wrocławia w 2016 roku jest zaangażowanie mieszkańców w życie kulturalne. Nie chodzi tylko o udział w wydarzeniach i festiwalach, ale przede wszystkim o ich współtworzenie. Swój cel realizuje przede wszystkim poprzez zniesienie ograniczeń i ułatwienie dostępu do programów edukacyjnych i kulturalnych, jak również tworzenie otwartych przestrzeni przyjaznych aktywnościom społecznym. ESK jest platformą na której organizacje z Wrocławia mogą łatwiej i szybciej porozumieć się z partnerami z Polski i Europy we wszystkich dziedzinach sztuki.

Literacki program Europejskiej Stolicy Kultury skupia się przede wszystkim na popularyzacji czytelnictwa oraz książek w różnych wymiarach jej istnienia. Oprócz tradycyjnych spotkań autorskich, czytań, warsztatów i działań happeningowych, wspierane są również projekty wydawnicze. Skalę wydarzeń powiększa prestiżowy tytuł Światowej Stolicy Książku UNESCO jaki otrzymał Wrocław na rok 2016.

www.wroclaw2016.pl

Instytut Książki
Narodowa instytucja kultury, powołana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju.

Instytut Książki informuje, zachęca i przekonuje:

  • tłumaczy literatury polskiej - by tłumaczyli polskie książki,
  • zagranicznych wydawców - by wydawali ich tłumaczenia,
  • organizatorów najrozmaitszych wydarzeń literackich z całego świata - by zapraszali polskich autorów do siebie.

Dzięki finansowemu wsparciu, w ramach Programu Translatorskiego © Poland, w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 1800 tłumaczeń polskich tytułów! Między innymi: Miłosz, Szymborska, Herbert, Kapuściński, Tokarczuk, Stasiuk, Sapkowski, Krajewski i wielu innych.

Instytut Książki promuje kulturę literacką w ponad 1400 Dyskusyjnych Klubach Książki. Jest to największy tego typu projekt w kraju pod względem liczby biorących w nim udział uczestników oraz pod względem zasięgu. Co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach spotyka się ponad 10 000 osób, aby rozmawiać o książkach, literaturze i radości związanej z czytaniem.

Instytut Książki prowadzi programy wsparcia dla bibliotek publicznych. Wspierając budowę i modernizację infrastruktury bibliotek oraz szkoląc bibliotekarzy z nowych kompetencji. Strategicznym celem tych działań jest przekształcenie bibliotek publicznych w ośrodki życia społecznego i lokalne centra dostępu do kultury i wiedzy. Dla  bibliotek opracowaliśmy też system biblioteczny MAK+, umożliwiający dokonywanie wszelkich operacji związanych z katalogowaniem oraz wypożyczaniem zbiorów.

Instytut Książki administruje programami dotacyjnymi Ministra Kultury w obszarze literatury, a od 2010 roku jest wydawcą najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich czasopism kulturalnych, m.in.: „Nowych Książek″, „Twórczości″, „Literatury na Świecie″, „Dialogu″, „Ruchu Muzycznego″ czy „Odry″.

Instytut Książki prowadzi największy polski serwis poświęcony książkom i literaturze. Pod adresem www.instytutksiazki.pl  znaleźć można najświeższe wiadomości literackie z kraju i ze świata, zapowiedzi i nowości wydawnicze, regularny serwis recenzencki, a także biogramy blisko 200 polskich autorów współczesnych, informacje o ponad 1200 książkach wydanych w ostatnich latach, ich fragmenty, eseje krytyczne, adresy wydawców i agencji literackich oraz portrety czołowych polskich pisarzy.

www.instytutksiazki.pl

Dyskusyjne Kluby Książki
Dyskusyjne Kluby Książki to najważniejszy program Instytutu Książki promujący kulturę literacką w Polsce od 2007 roku. Jest to także największy tego typu projekt w kraju pod względem liczby biorących w nim udział uczestników oraz pod względem zasięgu. Co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach spotyka się ponad 10 000 osób, aby rozmawiać o książkach, literaturze i radości związanej z czytaniem. Program adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych, a oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych. Program aktywizuje środowiska lokalne, a także w znacznym stopniu przyczynił się do ożywienia bibliotek publicznych w Polsce. Sukces programu polega między innymi na tym, że nie jest zarządzany centralnie, lecz – dając dużą swobodę bibliotekarzom – wymaga od nich zaangażowania i stałej aktywności.

Zainteresowanie programem jest niesłabnące. Liczba klubów sukcesywnie rośnie – z 290 w 2007 roku do ponad 1400 na początku 2016 roku. Dzięki temu program jest stale rozwijany i poszerzany o nowe idee służące zarówno promocji kultury literackiej (cykl spotkań z najbardziej poczytnymi autorami literatury światowej i polskiej „Dobre książki i kawa z...”), jak również rozwojowi moderatorów prowadzących kluby (szkolenia), klubowiczów (wydarzenia aktywizujące społeczność lokalną).

Program Dyskusyjne Kluby Książki jest znakomicie oceniany zarówno przez samych czytelników,
jak i przez bibliotekarzy. Po kilku latach wytężonej pracy promocyjnej program jest rozpoznawalny medialnie (m.in. programy w stacjach radiowych, artykuły w Gazecie Wyborczej i Wysokich Obcasach, obecność w programie Wszystko o Kulturze emitowanym w TVP oraz w programie radiowej Trójki Z najwyższej półki), co jest sukcesem w przypadku projektów poświęconych kulturze literackiej.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu – organizator festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich
MBP we Wrocławiu to miejska instytucja kultury, w skład której wchodzi 38 filii zlokalizowanych na terenie Wrocławia. Jej głównym zadaniem jest udostępnianie i wymiana dokumentów oraz zapewnienie dostępu do informacji. Współpracuje ze środowiskami twórczymi i stwarza możliwości uczestnictwa mieszkańców Wrocławia w życiu kulturalnym miasta.

Od sześciu lat jest współorganizatorem jednego z największych festiwali literackich Europy Środkowo-Wchodniej – Miesiąca Spotkań Autorskich (wraz z wydawnictwem i agencją Větrné mlýny z Brna, biblioteką Knižnica pre mládež z Koszyc i Artystyczną Radą „Dialog” ze Lwowa), w którym udział biorą pisarze z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz z kraju pełniącego w danym roku rolę Gościa Honorowego.

Miesiąc Spotkań Autorskich to co roku w lipcu 62 spotkania autorskie we wrocławskiej Mediatece (Filia nr 58 MBP we Wrocławiu): o godzinie 19:00 z Gościem Honorowym, o 20:30 z pisarzem polskim, czeskim, słowackim lub ukraińskim.

W 2016 roku włączając się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, MBP we Wrocławiu zaprosiła do udziału w Miesiącu Spotkań Autorskich jako Gościa Honorowego 31 pisarzy z Hiszpanii, a wśród nich gwiazdy literatury światowej, które spotkają się z uczestnikami Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki: Rosę Montero i Ildefonso Falconesa. Polską linię programową podczas Zlotu reprezentować będzie Olga Tokarczuk.

Pełny program Miesiąca Spotkań Autorskich znajduje się na stronie www.msa.wroclaw.pl

GLK. źródłó; instytutksiazki.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.