fesstiwal słowa w piosence
--

Polcon 2016 - Program Bloku Literackiego

Wydarzenia [09.08.16]

Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznego Bloku Literackiego na Polconie.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

 

 

SPOTKANIA

 • Spotkanie z gościem honorowym Polconu –Mają Lidią Kossakowską
 • Spotkanie z gościem honorowym Eurokonferencji Ianem Watsonem i premiera książki „Pamiętamy Babilon”
 • Spotkanie z gościem specjalnym Polconu i Eurokonferencji – Peter V. Brettem
 • Spotkanie z Alastairem Reynoldsem
 • Spotkanie z Andrzejem Sapkowskim
 • Spotkanie z redakcją „Nowej Fantastyki” Marcin Zwierzchowski, Maciej Parowski, Michał Cetnarowski.

Premiery książek

Dom Wydawniczy REBIS

 • Siri Pettersen – premiera książki Zgnilizna i spotkanie z autorką
 • Biały Orzeł – Premiera Ksiażki Marcina Przybyłka

Powergraph

Zapraszamy na spotkanie z autorami dwóch polconowych prapremier Powergraphu: Radkiem Rakiem, autorem „Pustego nieba” wydanego w serii Kontrapunkty oraz Wojtkiem Zembatym, autorem „Głodnego Słońca. Dymiącego zwierciadła” wydanego w serii Fantastyka z plusem.

Polcon – Fundacja ProFantastica

 • Światy Polskiej Fantastyki
 • Album Goście Polconu i Eurokonferencji 2016

Agencja Solaris

 • Ian Watson Pamiętamy Babilon
 • książke serii Galaktyka Gutenberga

Wydawnictwo SQN

 • Clovis LaFay. Z magicznych akt Scotland Yardu Anna Lange 

 

PANELE DYSKUSYJNE

Antybohater

Michał Cholewa, Paweł Majka, Witold Jabłoński
Czemu kochamy „czarne charaktery”? Czy czujemy pociąg do „tych złych”? Antybohaterowie są w popkulturze często tak samo ważni jako bohaterowie. Co takiego nas w nich pociąga? A może to twórcy są bardziej kreatywni, gdy trzeba stworzyć kogoś złego lub pełnego wad?

Between science and fiction

Ian Watson, Alastair Reynolds, Siri Pettersen

How far science fiction can depart from science? Is it obligatory for a science fiction writer to stick only to current scientific knowledge? Should every science fiction writer be expected to do so?

 

Człowiek – brzmi dumnie?

Marcin Przybyłek, Witold Siekierzyński, Rafał Kosik, Marek Baraniecki, Wojciech Zembaty
Co nas różni od innych zwierząt? Od dawna naukowcy (psychologowie, biolodzy, filozofowie, neurolodzy) zastanawiali się nad tym, czemu nasz gatunek zawdzięcza taki sukces. Czy to jedynie zbieg szczęśliwych okoliczności? A może w wyniku ewolucji uzyskaliśmy „to coś”, co dało nam przewagę nad innymi gatunkami? Czy nasza inteligencja, komunikacja, samoświadomość i wierzenia to skutek uboczny rozwoju, czy też jego źródło?

Czy oczekujemy końca świata – czyli dlaczego postapo jest takie popularne? –  panel dyskusyjny

Jarosław Grzędowicz, Jacek Inglot, Paweł Majka, Krzysztof Haladyn, Marek Baraniecki
PostApo staje się ostatnimi laty coraz bardziej popularnym elementem fantastyki. Nie tylko w literaturze, ale i w filmie i komiksie twórcy coraz częściej sięgają po motyw świata „po końcu”. Walki o przetrwanie na świeżych ruinach cywilizacji – co takiego pociąga nas w wizjach końca ludzkości, że chcemy ciągle widzieć jego nowe wizje i dlaczego tak wielu nowych twórców zaczyna właśnie od tego gatunku?

Dystopie

Wojciech Zembaty, Jadwiga Zajdel, Eugeniusz Dębski – prowadzi Jacek Inglot

Czym są dystopie i czemu nigdy nie powinniśmy przestawać pisać, czytać i zastanawiać się nad nimi? Jak nasza rzeczywistość ociera się o poszczególne dystopie? Czym się różni satyra polityczno-spoełczna od futurologicznych spekulacji? Dystopie – analogie, sens, kształt na tle kontekstu historycznego a ponadczasowe spostrzeżenia.

Czy warto być pisarzem fantastyki?

Jarosłąw Grzędowicz, Witold Jabłoński, Marcin Rusnak, Magdalena Kucenty 
Bardzo wiele osób marzy, by zostać pisarzem – piszą do szuflady lub próbują publikować. Wydawnictwa zalewane są propozycjami wydawniczymi, a w internecie jest wiele miejsc, gdzie młodzi pisarze ćwiczą i odkrywają swój literacki talent. Ale czy warto być pisarzem? Czy z pisania można się utrzymać? I czy pisanie przynosi tyle satysfakcji, ile wydaje się młodym twórcom?

 

Elementy filozofii i religii w fantastyce

– panel dyskusyjny Jakub Ćwiek Marcin Przybyłek Radek Rak – prowadzi Simon Zack
Religia i wiara są częścią naszej kultury, trudno się więc dziwić, że pojawiają się w fantastyce, zwłaszcza w obciążonej magicznością fantasy. Czy jednak ich literackie realizacje należy traktować jako wyznania ich twórców, czy jako literackie tło wydarzeń? Czy można w ogóle traktować ich przedstawienia jako naśladowanie istniejących religii, jak chcą niektórzy, czy jako autonomiczne kreacje pozbawione metafizyki?

Erotyka w fantastyce

Łukasz Śmigiel Ewa Białołęcka Radek Rak Klaudia Heintze – prowadzi Michał Stachyra 
Od scen ludzkiego seksu w fantastycznej scenerii do genezy powstania centaurów i syren – jak daleko można się posunąć w tych kwestiach? Jaki poziom kreatywności twórcy będzie jeszcze do przełknięcia (sic) dla czytelnika? Jak pisać erotykę ze smakiem, czego się wystrzegać, jak dopasować opisy scen erotycznych do dzieła? Czy da się uniknąć określeń anatomicznych lub dziecinnych? Jak zachować równowagę w pisaniu erotyki?

 

Fantastyka militarna

Magdalena Kozak, Andrzej Ziemiański, Przemysław Karda, Michał Cholewa
Dlaczego wojna tak nas pociąga i jak ważna (lub nie) jest wiedza na temat militariów, by pisać dobrą fantastykę militarną?
Fantastyczne światy – panel dyskusyjny

Marcin Przybyłek, Maja Kossakowska, Anna Lange, Krzysztof Piskorski – prowadzi Radosław Polański
Jak kreowana jest rzeczywistość w powieściach? Jak tworzyć światy tak by zachowały sens i służyły fabule? Pisarze podzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

 

Imaginary worlds: how to translate them (PL)

– panel dyskusyjny Cristina Macia, Piotr W. Cholewa, Bartek Czartoryski 
How does a work of translator look like? What are the challenges of the job and how does it feel to rewrite a piece of literature in different language? Discussants will answer these and other questions about their work.

 

Imaginary worlds: Fantasy

– discussion panel Peter V. Brett, Cristina Macia, Siri Pettersen

 

Jak przetrwać koniec świata

Paweł Majka, Jacek Inglot, Ewa Białołęcka – prowadzi Radosław Polański
Czy jesteś przygotowany na koniec świata? Co zabrałbyś ze sobą, gdybyś miał 10 minut na spakowanie się? Czy warto się przygotowywać na każdą ewentualność oraz czy bycie gotowym w czymkolwiek nam pomoże? Porozmawiamy o tym, jakie umiejętności i zapasy mogą się przydać na wypadek końca świata.
Jeśli nie smoki – to co? Wyznaczniki kanonu fantasy

Andrzej Sapkowski, Witold Jabłoński, Maja Lidia Kossakowska, Krzysztof Piskorski – panel dyskusyjny – prowadzi Szymon Żakiewicz
Co określa podział gatunkowy w fantastyce? Co jest najbardziej jaskrawym wyznacznikiem gatunku fantasy? Jak daleko można odejść do klasycznej tolkienowskiej czy howardowskiej formy, by nadal pozostać w „kanonie”? A w związku z tym, czy można – a jeśli tak, to w jaki sposób – uniknąć w ramach fantasy wtórności i dodać coś swojego?

Lecimy z prędkością światła

Michał Cholewa, Marcin Przybyłek, Rafał KosikMarek Baraniecki

Fantastyka naukowa to jeden z filarów fantastyki jako konwencji. Kiedyś uważana za „poważniejszą” i bardziej wartościową niż fantasy. Dziś pogląd ten wydaje się mieć coraz mniej zwolenników. Czy dzisiejsza wiedza ogranicza SF, przez co ta rozwija się coraz słabiej? Czy fantastyka naukowa staje się coraz mniej naukowa, a coraz bardziej pulpowa? A może zamiast podbijać kosmos SF coraz bardziej interesuje się człowiekiem i jego otoczeniem?

 

 

Polska fantastyka i jej recepcja za granicą

Marcin Zwierzchowski, Wojtek Sedeńko, Katarzyna Sienkiewicz- Kosik, SuperNOWA
Polska fantastyka coraz częściej pojawia się na rynkach zagranicznych. Już nie tylko Lem, ale i inni polscy pisarze doczekali się przekładów. Czy polska fantastyka ma szanse podbić zagraniczne rynki czytelnicze? Czy może zawsze będzie zbyt niszowa i zbyt zakorzeniona w naszej kulturze, by być dla odbiorców zagranicznych zrozumiała?

Steampunk

Marcin Rusnak, Krzysztof Piskorski, Anna Kańtoch – panel dyskusyjny
Literatura wieku pary – dlaczego jest tak atrakcyjna dla twórców i czytelników? Jakie możliwości daje świat zbudowany na takich podstawach? Jakie ograniczenia narzuca steampunk twórcom i jaką wiedzą należy dysponować, żeby dobrze napisać steampunkową historię?
Upadek cywilizacji w fantastyce

Anna Kańtoch, Marcin Przybyłek, Jacek Inglot, Krzysztof Piskorski
Wielkie cywilizacje nieraz upadały. W fantastyce motyw ten pojawia się często nie tylko w postaci apokaliptycznych wizji, ale również jako symbol upadku, degrengolady czy słabości. W SF motyw wielkich upadłych cywilizacji, po których zostały jedynie ledwie widoczne ślady, jest niemal wszechobecny; podobnie dzieje się także w fantasy. Czy tęsknota za wielkimi, często utopijnymi cywilizacjami z dalekiej przeszłości aż tak głęboko siedzi w nas samych?
Wyginam śmiało ciało!

Robert M. Wegner, Andrzej Ziemiański, Magdalena Kozak, Jarosław Grzędowicz
Opisy bitew i walk bohaterów powieści fantasy i SF – czego może oczekiwać czytelnik, a co może dać mu autor? Co trzeba wiedzieć, żeby taki opis nie był śmieszny albo nudny?

 

 

 

Polska fantasy XXI wieku – kryzys czy wyczerpanie?

Robert M. Wegner, Krzysztof Piskorski, Katarzyna Sienkiewicz-Kosik, Elżbieta Żukowska
Badaczka, autorzy i wydawczyni w burzliwej dyskusji o stanie polskiej fantastyki. Czy to tylko przejściowy kryzys wieku młodzieńczego, po którym nastąpi satysfakcjonująca dojrzałość, czy raczej schyłek, brak pomysłów, etap cliche, ucieczka w steampunk i new weird?

Perspektywy rynku wydawniczego

Katarzyna Sienkiewicz-Kosik, Wojtek Sedeńko, Przedstawiciel Prószyński Media, SuperNOWA, REBIS
Jak zmieniał się przez lata polski rynek wydawniczy niszy jaką jest fantastyka i jak może zmieniać się w przyszłości? Kto, co i w jaki sposób kreuje go dzisiaj i co będzie miało na niego wpływ w przyszłości? Jak może wpływać to na pisarzy debiutantów oraz samych czytelników?
Postacie kobiece w fantasy na przestrzeni ostatnich lat

Ewa Białołęcka, Maja Lidia Kosakowska Robert Wegner, Magdalena Kucenty  – prowadzi Klaudia Heintze
Postacie kobiece w fantastyce pojawiały się od zawsze, jednak ich rola i znaczenie nie zawsze były takie same. Czy w ostatnich latach spojrzenie na postaci kobiecie zmienia się? Czy twórcy kreują je inaczej i powierzają im inne role?

Polska Fantastyka Socjologiczna

– panel dyskusyjny – Maciej Parowski, Jacek Inglot, Jadwiga Zajdel – prowadzi Wojtek Sedeńko
Lata 70. i 80. XX wieku były złotym okresem nie tylko światowej, ale i polskiej fantastyki socjologicznej. W tamtym czasie Polsce tworzyli i wydawali znakomici pisarze, niczym nie ustępujący pisarzom z innych krajów. O tym okresie opowiedzą osoby, które były świadkami złotej ery polskiej fantastyki socjologicznej.

Veracity vs verisimility. Prawdy prawdziwe, prawdy wymyślone – panel dyskusyjny

Piotr Górski Ewa Pawelec Michał Cholewa Marcin Przybyłek 
Czym jest prawda? Jedynie prawda jest ciekawa. Nie chodzi o realizm, czy antyrealizm, ale o prawdę. Prawda jest jedna i wieloraka. Nie ma prawdy, są tylko narracje. Sztuka ma za zadanie naśladować rzeczywistość. Sztuka ma za zadanie wprowadzać rzeczywistość postulowaną. I jak to wszystko przekłada się na książkę fantasy, którą właśnie kupiliśmy w Empiku?

WYKŁADY

Heurystyki poznawcze, czyli o błędach jakie popełniamy na podstawie danych – Witold Siekierzyński
Dlaczego bazując na danych dochodzimy często do błędnych wniosków? Podczas spotkanie zastanowimy się jakie pułapki ma dla nas nasz własny mózg i czy uproszczone mechanizmy (heurystyki) podejmowania decyzji mają jakiś sens

Magia i nauka w literaturze fantasy – dr Ewa Pawelec 
Magia i nauka, magia kontra nauka. Podobieństwa i różnice. Literatura fantastyczna prezentuje często naukę jako magię i magię jako naukę.

Magia czy/i nauka. Rzeczywistość contra światy wymyślone – dr hab. Edyta Rudolf
Magia i technika współistniały ze sobą i jak pisał w swej pracy Jérôme-Antoine Rony: „magia służy technice, chroni ją i pomaga jej się rozwinąć, gdyż w ten sposób afirmuje swoją władzę”.
Powstaje pytanie czy światy fantasy chronią magię czy naukę?

„Obcy” w literaturze science fiction. Na przykładzie Stanisława Lema

Prof. dr hab. Jakub Z. Lichański
Problem, który jest przedmiotem niniejszych rozważań, stwarza już w fazie jego formułowania poważną konfuzję. Mam oto dwa pojęcia, których często używa się wymiennie, są to: exstraterrestial (pozaziemski) i alien (obcy). Dość arbitralnie odrzucam nie tyle wskazaną dwoistość, co przyjmuję, iż drugie z pojęć jest zakresowo większe. Chodzi bowiem o sytuację, gdy stykamy się z czymś całkiem innym – obcym właśnie – acz nie musi, a tylko może owo coś mieć cechę „pozaziemskości”. Poza dziełami Stanisława Lema przywołane zostaną utwory takich pisarzy, jak m.in. Isaac Asimov, Hermann Broch, Frank Herbert, Tove Jansson, Alan A. Milne, Clive Staples Lewis, John Ronald Reuel Tolkien, David Weber.
Typy osobowości a odbiór dzieła – Marcin Przybyłek
Dlaczego ludzie się nie zgadzają co do wartości filmu czy książki? W jaki sposób może być odebrana książka lub film przez osoby o odmiennych typach osobowości?

 

PRELEKCJE

Co mówią nam zwycięzcy nagrody Hugo z ostatnich lat? – Tomasz Kozłowski
Nagroda Hugo dla najlepszej powieści to najbardziej znana i prestiżowa nagroda w świecie zachodniej fantastyki. Mimo afer i kontrowersji z nią związanych, bardzo mocno liczy się na rynku. O czym mówią nam powieści, które zdobywały nagrodę w ostatnich latach? Jaki obraz świata i współczesnej fantastyki wyłania się z lektury „Problemu trzech ciał”, „Zabójczej sprawiedliwości” czy „Czerwonych koszul”? Jak współczesne teksty odnoszą się do klasyki gatunku i czy możemy powiedzieć, że nagroda Hugo wciąż trzyma poziom?

Co po człowieku? Posthumanizm w fantastyce – Jacek Inglot
Posthumanizm to modne słowo, które od pewnego robi karierę. Ale co tak naprawdę znaczy i jakie wizje „poczłowieczej” historii proponują autorzy fantastyki (współcześni i klasycy)? Czy rozmaite posthumanistyczne propozycje to dla ludzkości szansa, czy też zagrożenie? Czy gatunek ludzki będzie dalej ewoluował, czy też dalsza ewolucja na Ziemi będzie się odbywała bez udziału człowieka? Kto zostanie panem przyszłości – zmodyfikowany homo sapiens czy jakaś nieludzka forma inteligencji? Próba podsumowania tematyki i naszkicowania kilku możliwych scenariuszy tego, co będzie „po”. Bo wiele wskazuje na to, że ten „postludzki” przełom może być tuż za progiem.

Co czeka bohatera, czyli schematy w bestsellerach

Anna „Anelis” Cholewczyńska
Zdecydowana większość fantastycznych bestsellerów wśród książek, filmów czy gier komputerowych operuje na tych samych schematach. Jakie motywy poruszają nasze serca, sprawiając, że nam się nie nudzą? Jak powinniśmy skonstruować historię swojego bohatera, żeby odnieść sukces? Zapraszam na przegląd po typowych schematach najpopularniejszych gatunków, ze szczególnym uwzględnieniem cambellowskiego monomitu.

 

Crivens! Łojzicku! Na litość! – o różnicach w tłumaczeniach „Wolnych Cutludzi”

spacekettle 
Jeśli znasz choć trochę Świat Dysku, z pewnością wiesz, że istnieją dwa tłumaczenia „Wolnych Cutludzi”. Każde z nich ma swoje zalety i swoich zwolenników. Jednak co je właściwie różni? Co mogło skłonić tłumaczy do podjęcia takiej a nie innej decyzji? I jak się to wszystko w ogóle ma do oryginału?
Czerwona fantastyka – Piotr Górski
Komunizm a Science Fiction. Dla jednych błąd przeszłości, dla innych lustracyjny hak. Być może dowód, że pod pewnymi względami przegoniliśmy fantastyką anglosaską o 60 lat. Na pewno coś, na co warto spojrzeć świeżym okiem.
Czy androidy marzą o elektronicznych tłumaczeniach, czyli tłumaczenie maszynowe contra Human translation – Dominika Repeczko
Jak tworzyć poezję przy użyciu translatora? Czym jest tłumaczenie posthumanistyczne? Co się stało z Ubu Królem? Co każdy tłumacz wiedzieć powinien? Po czym poznać słabe tłumaczenie? Czyli Wujek Google i inni dziwni tłumacze.

Erotyka i fantastyka – Radek Rak
Czy istnieje różnica między ujęciem erotyki w fantastyce i w literaturze niefantastycznej? Co seks wnosi do fantastyki i co fantastyka wnosi do seksu? Porozmawiamy też o różnych rodzajach pruderii, o sacrum w seksie, o różnych rodzajach literatury erotycznej (tak, o pięćdziesięciu twarzach też) i innych przyjemnych rzeczach, które nam przyjdą do głowy.

 

 

Fan fiction a koniec książki

Agata ‚Aninreh’ Włodarczyk
Fan fiction to fanowskie opowiadania, przez niektórych uważane za kuźnię talentów, przez innych za kuźnię grafomanii, to nieformalnie tworzone opowieści, ściśle jednak uzależnione od głównonurtowych tekstów kultury. W trakcie panelu porozmawiamy trochę o tym, czym współcześnie są fiki, jaki wpływ mają na powstające tekstu kultury (kto z nich korzysta, kto boi, a kto wykorzystuje do tworzenia tzw. meta narracji). Przyjrzymy się również cyfrowym bibliotekom/bazom danych, ich budowie oraz funkcjonowaniu. A także – czy możemy w ogóle w kontekście fików mówić o końcu książki (i czy jest on prawdziwy).
Fanfiki w liczbach

Karolina „Nichiko” Zwierzyńska
Zastanawiałeś/łaś się kiedyś kto ile i jak czyta lub pisze fanfiki? Ja tak. A to, co udało mi się znaleźć i policzyć przedstawię na tej krótkiej prelekcji. Cóż może Cię zaskoczyć?

 

Fani a prawo autorskie – fanfiki, fanarty i inne

Martyna Czapska
Czy kiedykolwiek chciałeś, żeby Twoja ulubiona książka skończyła się inaczej – i opisałeś to? Miałeś swoją wizję bohaterów i stworzyłeś własne ilustracje? A może ulubiona gra natchnęła Cię do napisania piosenki? Dowiedz się, co na to prawo!

 

Fantastyczny świat Słowian w polskiej literaturze historycznej – Witold Jabłoński
Mityczna historia albo historia mitu? Witold Jabłoński, autor cyklu „Słowiańska Apokalipsa”, opowie o mniej lub bardziej fantastycznych wizjach Słowiańszczyzny w dziełach swych poprzedników, również mniej znanych i niesłusznie zapomnianych, jak „Baśń nad baśniami” Wojciecha Dzieduszyckiego.
Fantasy – 150 lat gatunku miecza i magii – Szymon „Simon Zack” Żakiewicz
Simon zabierze Was w multimedialną podróż po krainach Fantasy. Sławni pisarze, legendarni bohaterowie, niezapomniane światy. Wszystko co potrzeba, by rozpalić ciekawość i fascynację tym wspaniałym gatunkiem.

 

Filozofia w fantastyce cz. 1 – Mózg w naczyniu

Marcin Przybyłek

Czy zagadnienia filozoficzne są obecne w fantastyce? Słynny putnamowski mózg w naczyniu, jaskinia platońska, kartezjański podział na duszę i ciało – gdzie i jak odnaleźć te problemy i czy w ogóle jest o czym mówić? Oczywiście, że jest!

 

Filozofia w fantastyce cz. 2 – Jak to jest być nietoperzem

Marcin Przybyłek

Filozofia i dobra fantastyka idą ramię w ramię. Słynny artykuł Thomasa Nagela z 1974 roku streszcza „Inne pieśni”, o teście Turinga dyskutują spece od Platona, zaś statek Tezeusza to już prawdziwa kopalnia filozoficzno-fantastycznych dywagacji.

 

Filozofia w fantastyce cz. 3 – Maszyna przeżyć

Marcin Przybyłek
Czy Cypher marzący, by zagubić się w Matriksie poruszył problem filozoficzny? Czy Han Fierce w „Obrazkach z Imperium” nie powinien trafić za kratki tylko dlatego, że chybił? Wolna wola jest trikiem, pułapką, czy da się obronić jej istnienie?

 

 

Janusz A. Zajdel, ojciec fantastyki socjologicznej –Jacek Inglot
Jeśli można mówić o „złotym wieku” polskiej fantastyki, to z pewnością były nim lata 80. ubiegłego wieku, czas rozkwitu fantastyki socjologicznej, której ojcem założycielem i niewątpliwym mistrzem był Janusz A. Zajdel. Kilka słów o tym, na czym polegała specyfika tego nurtu literackiego, do tej pory – obok twórczości Lema i Dukaja – intelektualnie najambitniejszego zjawiska na terenie polskiej SF. Dlaczego była tak popularna i dlaczego tak gwałtownie zanikła w latach 90.? Krótki rys historyczny zjawiska oraz omówienie twórczości Janusza Zajdla na tle innych pisarzy nurtu socjologicznego. Konfrontacja dawnej chwały polskiej fantastki i jej dzisiejszej mizerii.
Lem dla początkujących Piotr Górski
Lem najlepszym pisarzem jest i basta, ale czasem trudno się przemóc i zaryzykować lekturę. Prelekcja przekona nieprzekonanych, ośmieli nieśmiałych i udowodni, że należy przestać się bać i pokochać Lema.

 

Młodzieżowa literatura fantasy – hit czy kit? – Anika Radzka-Nowaczewska
Czy warto poświęcać czas na lekturę młodzieżowego fantasy, czy to tylko czytadełka dla naiwniaków? Jak cienka jest granica między hitem a kitem i jak ją dostrzec? Na przykładzie utworów m.in. C.Clare, S. Meyer, Orsona S. Carda, Ursuli K. Le Guin, D.Jensen, J.K. Rowling, R.Hartman.

Perfekcyjna Pani Zony Ewa Białołęcka
Jak ma przetrwać w warunkach ekstremalnych mężczyzna omawiano wiele razy: kałasznikow, puszka mielonki i maska pgaz wystarczy. Ale jak ma radzić sobie kobieta, zwłaszcza jeśli nie chce stracić klasy? Jak podać pieczeń z tuszkana? Jak zachować właściwy układ sztućców? Skąd zdobyć serwetki? Jakie gatunki kwiatów doniczkowych najlepiej uprawiać w Zonie? Co począć z zombi, uparcie rujnującymi ogródek? I najważniejsze pytanie: kedy czy szpilki?
Wykład będzie zdecydowanie niepoważny, zachęcam do dyskusji i wspólnej zabawy.

 

Po ciemnej stronie nauki. Tryumf i klęska naukowców przyszłości według powieści „Na srebrnym globie” Jerzego Żuławskiego. – Paweł Brudek
Jak mogłaby wyglądać wyprawa w kosmos w realiach technologicznych przełomu XIX-XX wieku ? Jak zachowywaliby się kosmonauci, jakie wyzwania stawiałaby fizyka, czy hipotetyczny poziom techniki pomagałby w realizacji celu ekspedycji ? Co działoby się z ludzką psychiką pod wpływem traumatycznych przeżyć w kosmosie ? Czy księżycowa rzeczywistość odpowiadałaby ziemskim wyobrażeniom ? Jaki obraz nauki i naukowców w przyszłości wyłania się z opisu tej ekspedycji ? „Na srebrnym Globie” Jerzego Żuławskiego wciąż inspiruje do pytań o możliwości i odpowiedzialność nauki.

Polska liga niezwykłych dam i dżentelmenów – Krzysztof Piskorski
Czy polskie, dziewiętnastowieczne postacie historyczne i literackie mogłyby sformować ligę superbohaterów, która zawstydzi Alana Moore’a albo Avengersów? Na prelekcji zobaczycie drużynę, jakiej nie widział jeszcze świat, oraz poznacie wiele historycznych ciekawostek.

Postfantastyka: kiedy fantastyczni autorzy przestają pisać fantastykę Aga „Shee” Magnuszewska
W ostatnich latach kilku bardzo dobrych pisarzy fantastycznych – Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski i Jakub Małecki – zarzuciło pisanie fantastyki i zdobyło popularność w literaturze głównego nurtu. Gdzie w twórczości tych pisarzy kończy się fantastyka a zaczyna… postfantastyka? W którą stronę to wszystko zmierza i co te fandomowe pożegnania mówią nam o fandomie i fantastyce jako takiej? Shee z bloga Sama Porcelana poszuka odpowiedzi, przyglądając się momentom przejścia w twórczości naszych postfantastów od fantastyki do literatury wymykającej się konwencjom gatunkowym

Powieści z Odległej Galaktyki Ania „Villi” Rymska, Anna „Alienor” Smycz
W 2014 roku Disney przejął Gwiezdne Wojny i zresetował uniwersum, tworząc ze zdekanonizowanych pozycji Legendy. Bardzo szybko kompania zabrała się za zapełnianie kanonicznej pustki kolejnymi produkcjami, komiksami i książkami. Zapraszamy na prelekcję o tym, na co z nowej gwiezdnowojennej beletrystyki warto zwrócić uwagę (i dlaczego), które powieści lepiej omijać i jak odnaleźć się wśród wydawanych serii.

Recenzenci i reckarze, czyli o roli recenzji we współczesnej polskiej fantastyce

Maciej Rybicki
W swoim wystąpieniu chciałbym przyjrzeć się bliżej kształtowi współczesnej krytyki literackiej odnoszącej się do fantastyki. Jakie znaczenie maja recenzje dla czytelników, wydawców i pisarzy? W jaki sposób tworzy się opinia o danej pozycji

 

Space opera i historia. – Piotr Górski
Imperium rzymskie upada pod naporem barbarzyńców… w kosmosie. Majestatyczne żaglowce Nelsona salwa za salwą trafiają we flotę Napoleona… w kosmosie. Łotrzy i awanturnicy szukają szczęścia podczas gorączki złota… w kosmosie. Końca dobiega beznadziejna walka antykomunistycznej partyzantki… w kosmosie. Wietnam… w kosmosie. Twórcy space oper od samego początku inspirują się wydarzeniami historycznymi. Dlaczego to robią i jak? Gdzie przebiega granica między inspiracją, a kopiowaniem?

Sherlock Holmes Crossover

Aleksandra „Alex Verse Naberrie” Stasina
Sherlock Holmes walczy z wampirami, zombi i Deadpool’em? Świat detektywa to nie tylko opowiadanie napisane prze Artura Doyle’a. Przygody Sherlock’a i pozostałych bohaterów z wiktoriańskiej Anglii są rozwijane w filmach, książkach i komiksach, gdzie wszystko jest możliwe. Najciekawsze spotkania detektywa z innymi światami zostaną zaprezentowane na wykładzie.
Światotworzenie: praktyczny poradnik – Krzysztof Piskorski
Popkultura zrodziła tysiące fikcyjnych światów – od Śródziemia, przez Westeros po Azeroth. Jeśli myśleliście o zbudowaniu własnego, albo chce wiedzieć, jakiej wiedzy do tego potrzeba, przyjdźcie na tę prelekcję. Krzysztof Piskorski, którego cykl o budowie fikcyjnych światów publikuje obecnie Nowa Fantastyka, przeprowadzi Was przez temat, dając wiele praktycznych przykładów.

Władysław Stróżewski i Pseudo-Dionizy Areopagita czytają Silmarillion, czyli o pewnym kluczu do symboli u Tolkiena –Konrad Dziadkowiak
Co wspólnego mają filozofowie Stróżewski (XX w. n.e.) i Pseudo-Dionizy (V/VI w. n.e.) z twórcą Władcy Pierścieni i całego legendarium? Otóż okazuje się, że jest coś takiego. Pierwszą kwestią podczas spotkania będzie przybliżenie koncepcji symbolu w ujęciu Władysława Stróżewskiego oraz Pseudo-Dionizego Areopagity. Drugą sprawą będzie pokazanie możliwości wykorzystania myśli symbolicznej wspomnianych myślicieli do interpretacji wybranych symboli u Tolkiena. Wystąpienie bazuje na materiale zebranym do powstającej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego rozprawy doktorskiej pod tytułem „Elementy antropologii symbolicznej J.R.R. Tolkiena”.
Wśród konarów Yggdrasila = Antonina Mańkowska
Wybierzmy się razem w podróż po niezwykle barwnych i zróżnicowanych krainach, wykreowanych przez mitologię nordycką. Poczynając od dziewięciu światów, przez panteon bóstw, aż po mity. Pod znakiem Vegvisira ruszajmy, niechaj moc jego chroni nas i prowadzi

 

Zastosowanie komputerów w tłumaczeniach

Marek Pawelec

Od tłumaczenia wspomaganego po całkowicie maszynowe. Jak to działa, kiedy ma sens, kiedy nie

 

 

 

 

Warsztaty

Najpierw opowiadanie?

Magdalena „Tensza” Kucenty, Szymon „Simon Zack” Żakiewicz
Stawiasz pierwsze kroki w pisarstwie? Zastanawiasz się, od czego zacząć: książki czy opowiadań? My opowiemy, dlaczego warto zacząć od tych drugich.

Warsztaty pisania recenzji

Marcin Rusnak
W dobie Internetu, blogów, vlogów i podcastów praktycznie każdy może pozować na autorytet i wypowiadać się na temat tekstów kultury, jakimi są książki, filmy, komiksy czy chociażby gry wideo. Recenzje pojawiają się w najróżniejszych mediach i tworzą je rozmaici ludzie, jednak znakomita większość tych tekstów tak naprawdę nie spełnia podstawowych reguł, które powinny rządzić ich tworzeniem.

 

KONKURSY

Talga Vassternich – konkurs wiedzy z sagi „Miecz Prawdy”

Paweł „Logen” Noga, Joanna „Atmi” Wieczorek
„Spośród wszystkich tylko jeden osiągnie szczyt. Prawda będzie jego orężem, który pozwoli mu przetrwać i zwyciężyć.”
Uważasz, że znasz w całości uniwersum wykreowane przez T. Goodkind’a w książkach sagi „Miecz Prawdy”? Przepowiednie nie są Ci straszne, znasz ich treść i proroka, który ją wypowiedział? A może nie traktujesz ich poważnie, wybierając wolną wolę?

 

Konkurs ze świata Meekhanu

-Konkurs ze świata Meekhanu z udziałem jego twórcy Roberta M.Wegnera

 

Konkurs wiedzy o Śródziemiu Istimor
Jeśli interesuje Cię świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, we wszystkich swoich aspektach, chciałbyś dowiedzieć się o nim czegoś więcej lub pochwalić własnymi wiadomościami, znalazłeś konkurs dla siebie.

Konkurs wiedzy ze Świata Dysku spacekettle, Ania
Wiesz, dlaczego czarownica nie powinna bać się wędrówki przez ciemny las, czemu Johnsonn był Bezdennie Głupi i na czym właściwie stoi Ankh-Morpork? W takim razie zapraszam Cię do sprawdzenia swojej wiedzy o Świecie Dysku Terry’ego Pratchetta podczas tego quizu.

 

 

 

FANTASTYCZNY WROCŁAW

Breslau-Wrocław, czyli miasto po resecie

Jacek Inglot
O dramatycznej genezie polskiego Wrocławia, czyli przedtem niemieckiego miasta Breslau, które umarło w 1945 roku i odrodziło się jak Feniks z popiołów, choć w zupełnie nowej formie i w innym kraju. Czy w fakcie tej dramatycznej śmierci i cudownego zmartwychwstania tkwi klucz do zagadki niezwykłości nadodrzańskiego grodu?

„Od Indeksu do dzisiaj. Wrocławskie kluby i imprezy fantastyczne

Andrzej Pałka, Henryk Jasicki, Jakub Rzepecki, Robert Karkoszka 
O dziejach wrocławskiego fandomu od pierwszego klubu Indeks działającego w latach 80., przez jego kontynuacje, Dni Fantastyki, Polcon 2012 i 2016 a pomiędzy cała masa imprez, eventów, ludzi i klubów. Fantastyka we Wrocławiu o jakiej nie wiecie!
Młody fantastyczny Wrocław –

Krzysztof Haladyn, Marcin Rusnak

Panel z udziałem młodego pokolenia pisarzy wrocławskich – dlaczego właśnie fantastyka i dlaczego we Wrocławiu?
Mroczne miasto – Wrocław oczami Edwarda Lee

Edward Lee, tłumaczenie – Karolina Kaczkowska
Od czasu swej pierwszej wizyty w Polsce na Polconie 2012, Edward Lee wraca do Wrocławia niemal co rok. O swojej fascynacji Wrocławiem oraz związanych z nim planach i twórczej inspiracji opowie sam autor.

Niesamowite tajemnice Wrocławia– Piotr Drzewiński
Piotr Drzewiński o wrocławskich miejskich mitach. To i owo o zagadkowych miejscach i dziwnych budowlach, których przeznaczenia do tej pory nie udało się wyjaśnić. A także trochę tajemniczych historii z przeszłości Wrocławia.

Wrocław w fantastyce

Zbigniew Krukowski
O wrocławskich motywach w literaturze fantastycznej, na przykładzie prozy autorów miejscowych oraz obcych. Przegląd podstawowych wątków opracowany na podstawie najpopularniejszych utworów i zarazem podsumowanie panującej przez kilka lat literackiej „mody na Wrocław

Wrocław stolicą polskiej fantastyki

Andrzej Drzewiński, Jacek Inglot, Andrzej Ziemiański, Eugeniusz Dębski – panel dyskusyjny – prowadzi Piotr Drzewiński
Panel autorów wrocławskich (Andrzej Drzewiński, Jacek Inglot, Andrzej Ziemiański, Eugeniusz Dębski) poprowadzony przez Piotra Drzewińskiego. Literacka wycieczka do lat 80. zeszłego stulecia, gdy zaczynało tworzyć pierwsze pokolenie wrocławskich autorów SF, zwane przez wielu „Breslau Group”, działający prze Klubie Fantastyki Index. To od nich zaczęła się fantastyka we Wrocławiu.

 

Wrocławscy nobliści

Adam Cebula i Andrzej Drzewiecki
Adam Cebula i Andrzej Drzewiński o laureatach nagrody Nobla pochodzących z Wrocławia, takich jak Theodor Mommsen (literacki Nobel 1902) czy Fritz Haber (Nobel w dziedzinie chemii 1918). Było ich kilkunastu, odnosili sukcesy tak w naukach ścisłych, jak humanistyce, świadcząc o jakości życia umysłowego w przedwojennym Wrocławiu. Tego fenomenu po wojnie nie udało się powtórzyć

 

Z Szedarem przez fantastykę

Henryk Jasicki (i inni działacze klubu)
Panel o wieloletniej działalności klubu i stowarzyszenia fantastyki Szedar, o jego fantastycznej bibliotece i Szedariadach – co się działo we wrocławskiej fantastyce w latach 90. i później.

M.K, informacja prasowa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.