fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-księgarskie w Polsce 2011 rok

Wydarzenia [04.01.12]

Mimo wyraźnych oznak kryzysu wydawcy informowali o dobrym roku. Potwierdzają to liczne udane imprezy targowe; od poznańskich targów Książki dla Dzieci i Młodzieży, II Warszawskie Targi Książki a skończywszy na Krakowskich Targach Książki. Przypomnijmy sobie niektóre wydarzenia mijającego roku.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Styczeń 2011


1. Od 1 stycznia wprowadzono 5-procentowy VAT na książki. Duże zamieszanie. Rozporządzenie ministra finansów w sprawie okresu przejściowego. Protesty PIK, IKP, SKP, OSK, IK przy ZHiU. 

2. Ogłoszono Manifest Republiki Książki.

3.  Rok Czesława Miłosza był obchodzony na Litwie i w Polsce w 2011 roku. Przyczynił się miejmy nadzieję do zbliżenia obu narodów. Wśród projektów związanych z Rokiem Miłosza najwięcej było inicjatyw wydawniczych. Fundacja Zeszytów Literackich opublikowała kolejny tom esejów Miłosza pt. "Rosja" a także książki "Portret podwójny. Czesław Miłosz/Jarosław Iwaszkiewicz". Nakładem "Zeszytów Literackich" w 2011 roku ukazała się też korespondencja Miłosza z Konstantym Jeleńskim, Aleksandrem Watem i Olą Watową, a także książka Tomasa Venclovy "Mój Miłosz".

4. W 18-tej edycji nagrodę "Paszport Polityki" w kategorii "literatura" otrzymał Ignacy Karpowicz, za "Balladyny i romanse".

5. Apel wydawców do Zarządu EMPiKu w sprawie zmian w nowym cenniku usług promocyjnych, co zaowocowało protestami również czytelników i internautów na Facebooku.

Luty 2011

1. Spółka z Bielska-Białej Bezkartek.pl z powodzeniem rozwijająca platformę handlową b2c, oferująca ebooki, audiobooki, gazety i e-czytniki książek odkupiła od Money.pl większościowy pakiet w DigitaAll „Social E-commerce Provider”.

2. Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Adama Mickiewicza w roku 2011. Przyznano ją również Instytutowi Goethego w Monachium oraz Instytutowi Francuskiemu w Paryżu.

3. Startuje wieloletni program rządowy "Kultura +".Program zakłada m.in. modernizację infrastruktury bibliotek na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich, jak również digitalizację i udostępnianie zbiorów.

4. Na początku lutego miąła miejsce premiera faksymilii Kartoteki Różewicza, które wiernie oddają cechy rękopisu. 600 egzemplarzy trafi do kilku wybranych księgarni. Będzie je można nabyć również przez sklep internetowy poezjem.pl.

5. Powstaje projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program Rozwoju Czytelnictwa ma zahamować odnotowywany w ostatnich latach spadek czytelnictwa wśród Polaków.

6. Łączenie bibliotek z innymi instytucjami tylko za zgoda ministra kultury. W ramach jednej instytucji będą mogły działać teatry i domy kultury oraz biblioteki i galerie sztuki.  Usprawnienie funkcjonowania instytucji kultury to główne założenie nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej.

7. 21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dzień ten upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy zginęło 5. studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 6 lat temu.

8. Powstał ruch Obywatele Kultury. To nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania Kultury, który w 2010 rozpoczął publiczną zbiórkę podpisów pod petycją o zwiększenie nakładów na kulturę do co najmniej 1% budżetu państwa. Do dziś apel podpisało prawie 100 tysięcy osób.


Marzec 2011

1. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarza. Ustanowił go PEN Club podczas swojego 48-ego kongresu w 1986 roku. PEN Club został założony w 1921 roku w Londynie. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: Poets (poeci), Essayists (eseiści),  Novelists (powieściopisarze).

2. X Poznańskie Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży. W dniach 4–6 marca 2011 Poznań gościł najmłodszych wielbicieli literatury, twórców oraz wydawców książek dla dzieci i młodzieży. Już po raz dziesiąty odbyły się tu Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży.

3. Obchody roku Różewicza. Projekt jest realizowanych w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu i przypadających w tym roku 90. urodzin poety - poinformowała w środę na konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego Teatru Współczesnego Krystyna Meissner.

4. Prawie trzy tysiące osób wzięło udział w trwającym od piątku w Poznaniu konwencie miłośników fantastyki "Pyrkon". Impreza składała się z dziewięciu bloków programowych wśród nich są m.in. naukowy, literacki, gier planszowych, gier komputerowych, multimedialny.


5. W stulecie urodzin Kisiela - "Dzieła zebrane". "Kisiel. Wszystko" - taki tytuł będzie nosiła 14-tomowa seria zbierająca dzieła wszystkie Stefana Kisielewskiego, której pierwsze tomy trafią do księgarń w maju. W 100 rocznicę śmierci Kisiela, 7 marca, ukaże się też monografia o nim pióra Małgorzaty Gąsiorowskiej.

6. "Złote żniwa" Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross trafiły do księgarń w czwartek, 10 marca. Teza autorów, że prześladowanie Żydów było w polskim społeczeństwie czasów okupacji normą, doczekała się wielu głosów polemicznych, jeszcze przed premierą książki. To najbardziej kontrowersyjna i najczęściej dyskutowana ksiązka 2011 roku

7. Instytut Książki, jak co roku, organizuje polskie wystąpienie na Targach Książki w Lipsku, które w tym roku odbyły się w dniach 17-20 marca. Na stoisku zostały zaprezentowane wystawy książek, m.in. nowości wydawnicze z roku 2010 oraz nowości wiosenne roku 2011.


8. Książka "A house of the mind: maum" z ilustracjami Iwony Chmielewskiej i tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę w kategorii Non Fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award 2011.
Nagroda Bologna Ragazzi Award jest w branży książek dla dzieci i młodzieży tym, czym Oskar w branży filmowej.

9. Redakcja i Rada Redakcyjna miesięcznika „Odra” przyznały Nagrodę „Odry” za rok 2010 Jerzemu Pomianowskiemu w uznaniu jego zasług dla kultury polskiej, kształtowania jej w duchu wolności, troski o sprawy publiczne, tolerancji i dialogu z narodami sąsiednimi.

10. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii. W Polsce to święto nie jest jeszcze zbyt popularne, jednak od lat 21 marca odbywają się różne imprezy związane z poezją, częściej na prowincji, w lokalnych domach kultury, niż w dużych miastach.

11. Zarejestrowano 800 Dyskusyjny Klub Książki. To kolejna okazja, aby podziękować wszystkim moderatorom i koordynatorom wojewódzkim programu.
To dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu ta szczytna inicjatywa ma w całym kraju coraz większą rzeszę zwolenników.

Kwiecień 2011

1. Rozpoczął się 16. festiwal literacki Port Wrocław 2011. Pierwszy dzień festiwalu zadedykowano obchodzącemu 90. urodziny Tadeuszowi Różewiczowi. Pięć wydarzeń: najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii, Słowenii, Meksyku, Walii i Islandii, muzycy z Finlandii, Niemiec i Portugalii, blisko 50 krajowych twórców i 40 premierowych wydawnictw - tak w skrócie prezentował się program 16. edycji festiwalu literackiego.

2. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego poety a zarazem jednego z największych światowych baśniopisarzy Hansa Christiana Andersena.

3. Patriotyzm był tematem przewodnim tegorocznych 11. Dni Tischnerowskich, które odbyły się w Krakowie między 27 a 30 kwietnia. W debacie naukowej głos zabrali m.in. prof. Jerzy Szacki, prof. Bronisław Łagowski i były premier Słowacji Jan Carnogursky.

4. XVII edycja Targów Wydawców Katolickich odbyła się 8-10 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.  W ich trakcie na powierzchni ponad 1000 mkw. swoją ofertę przedstawiło ponad 140 wystawców, którzy zaprezentowali czytelnikom kilka tysięcy tytułów. Gościem Honorowym Targów było hiszpańskie wydawnictwo Edebe.

5. Poetka Urszula Kozioł została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pozostali laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2011: w kategorii "książka roku", laureatem został Bohdan Zadura za "Nocne życie", w kategorii "debiut roku", laureatką została Kira Pietrek za "Język korzyści", 

6.  2 kwietnia na całym świecie jest obchodzony „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego poety a zarazem jednego z największych światowych baśniopisarzy Hansa Christiana Andersena.

7. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Spotkania z pisarzami, seanse głośnego czytania w bibliotekach i autobusach, rabaty i kwiaty w księgarniach a także polecanie lektur premierowi - tak świętowany będzie Światowy dzień Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietna, w tym roku - w Wielką Sobotę.

8. Inga Iwasiów została laureatką austriackiej nagrody Bank Austria Literaris w kategorii literatura środkowoeuropejska za Bambino - informował polski wydawca powieści, Świat Książki.

Maj 2011

1. II Festiwal Miłosza. Otworzyła go 9 maja międzynarodowa konferencja naukowa "Miłosz i Miłosz", podczas której referaty wygłosiło ponad 70 badaczy zajmujących się twórczością noblisty, m.in. Robert Hass, Claire Cavanagh, Stefan Chwin czy Irena Grudzińska-Gross. „Miłosz jest wieloraki, nie jedno ma imię. Organizatorami Festiwalu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na festiwal 1 mln 120 tys. zł. We Wrocławiu w dniach 11-15 maja 2011 roku odbyła się wrocławska edycja Festiwalu Czesława Miłosza. Organizatorem Festiwalu było Wydawnictwo EMG.

2. Premier Donald Tusk i ruch społeczny Obywatele Kultury, reprezentowany m.in. przez Agnieszkę Holland, Krzysztofa Krauze i Krzysztofa Warlikowskiego, podpisali w  9 maja w Warszawie Pakt dla Kultury. To triumf kultury nad władzą - mówił szef rządu po jego podpisaniu. Pakt zakłada m.in. podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. z środków budżetu państwa w perspektywie do 2015 r. Jego powstanie zainicjował nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury.
(W końcu zamiast 1%, ma być 0, 85%!)

3. W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie między 12 a 15 maja 2011 odbyły się II Warszawskie Targi Książki. Zgromadziły 621 wystawców z 14 krajów: Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Izraela, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz z Polski. Na targach gościło blisko 360 autorów. Odnotowano ponad 650 wydarzeń – spotkań autorskich, seminariów, prezentacji, konferencji w tym 128 wydarzeń dla dzieci. Targi były również miejscem wręczania wielu prestiżowych nominacji i nagród oraz prezentacji wystaw. Tegoroczne Warszawskie Targi Książki odwiedziłz 35 683 osoby.

4. W dniach 12-15 maja br. na terenie II Warszawskich Targów Książki działała
pierwsza w Polsce kawiarnia z książkami elektronicznymi "Ebook Cafe".
Odwiedzający II Warszawskie Targi Książki mogli nie tylko odpocząć od targowego zgiełku i skosztować aromatycznej kawy lecz również sięgnąć po e-książkę, zajrzeć do Wirtualnej Czytelni Bezkartek.pl.

5. Vlasta Dvořáčková, wybitna czeska tłumaczka literatury polskiej, otrzymała nagrodę Instytutu Książki - Translatlantyk 2011. Uroczystość odbyła się 13.05. br. w Operze Krakowskiej. Laudację na cześć laureatki wygłosił profesor Jacek Baluch.

6. Ikar - nagroda Sezonu Wydawniczego-Księgarskiego - został w tym roku przyznany wydawnictwu PIW, obchodzącemu jubileusz 65-lecia swego istnienia. Nagrodę przyznano w czwartek, a dzień wcześniej PIW otrzymał od ministra skarbu Alksandra Grada, pismo stawiające je w stan likwidacji.

7. Tydzień Bibliotek trwał od 8 do 15 maja, rozpoczynając się tradycyjnie od Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. W ramach programu organizowany jest konkurs skierowany do bibliotek i ośrodków informacji w całej Polsce, dotyczący wszelkich działań związanych z promocją czytelnictwa i biblioteki. Tydzień Bibliotek to inicjatywa stworzona w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu przybliżenia biblioteki, jako miejsca, gdzie oprócz korzystania z książek, można ciekawie spędzić czas.
Proponuję w tym roku ogłosić Tydzień Księgarni!

8. Laureatką 8. edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2010 została Barbara Jaroszuk. Nagrodzono ją za tłumaczenie powieści "Spalona forsa" ("Plata quemada") Ricardo Piglii (Muza, 2010)

9. Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", została tegorocznym laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Zwyciężczyni otrzymała 50 tysięcy złotych, a jej tłumacz 15 zł. 

11. 19 maja w Café Kulturalna inaugurowano międzynarodowy projekt "Wiersze w Metrze" towarzyszące slamowi poetyckiemu o Warszawie.

12.  26 maja wystartowała II edycja ogólnopolskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Do Wrocławia zjechali wystawcy z całej Polski, a Rynek opanowany został przez młode mole książkowe. Miejscy Bajarze czytali dzieciom książki. Specjalnie z Pacanowa przyjechał też Koziołek Matołek. Doszły do tego spektakle, spotkania autorskie i warsztaty.
Do 29 maja 2011 r. Wrocław zamienił się w mekkę czytania, a młodzi fani książek mieli sporo okazji do świętowania. 

11. Pod adresem www.culture.pl ruszył portal zawierający informacje o krajowym i zagranicznym programie kulturalnym polskiej prezydencji. Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w kraju i na świecie odbędzie się ponad 1400 wydarzeń kulturalnych.

Czerwiec 2011

1. 3 czerwca rozpoczęły się w Krakowie  I Targi Książki dla Dzieci.
Kartonowe miasto, gigantyczne gry planszowe, wspólne ilustrowanie najdłuższej, kilkunastometrowej książki podróżniczej oraz ogromny plac zabaw na terenie hali targowej – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników I edycji Targów Książki dla Dzieci w Krakowie.

2. Ponad 300 osób przyszło pod Urząd Miasta Krakowa, by zaprotestować przeciwko likwidacji antykwariatu z ulicy św. Tomasza.

3. I Festiwal Komiksu Historycznego odbył się w sobotę, 18 czerwca, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W czasie imprezy będzie można spotkać twórców komiksów, kupić wystawione albumy, a nawet wziąć udział w lekcji języka japońskiego.

 4. Tegoroczne Dni Nagrody Literackiej Gdynia – „Literaturomanie 2011”+ 6 edycję Nagrody Literackiej GDYNIA, zorganizowano w specjalnie zbudowanym na tę okazję Gdyńskim Miasteczku Literackim. Organizatorzy ogłosili oficjalny program festiwalu, ale jednocześnie zapowiedzieli, że w Miasteczku będą dziać się również liczne imprezy towarzyszące. Rozpoczęły się 16 czerwca i trwały trzy dni. Tradycyjnie ich zwieńczeniem była Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia, podczas której poznaliśmy czworo tegorocznych laureatów. Zostali nimi: Justyna Bargielska, Ewa Lipska i Stefan Chwin. Tzw. "Nagroda Osobna" przypadła Andrzejowi Sosnowskiemu.

 5. Clare Cavanagh i Stanisław Barańczak zostali tegorocznymi laureatami nagrody dla tłumaczy z języka polskiego na angielski Found in Translation za przekład tomu "Tutaj" Wisławy Szymborskiej.

6. Spotkania z autorami i wydawcami znalazły się w programie Biesiady Literackiej, która rozpoczęła się w czwartek na wrocławskim Rynku. Biesiadzie przyglądali się eksperci z komisji konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., którzy wizytowali Wrocław.

7. Kulminacja Roku Miłosza - 30 czerwca otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie w setną rocznice urodzin poety.

8. X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowano od 29 maja do 5 czerwca 2011. Rozpoczął obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w którą zaangażowanych jest już blisko 6400 Koordynatorów i Liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju.

9. Ruszyła ogólnopolska akcja "Gazety Wyborczej", Radia TOK FM i "Metra" "Czytamy w Polsce” . Jak piszą Organizatorzy we wstępie: "Nie chcemy nikogo pouczać. Ani mówić jak mają żyć. Ale martwimy się tym, że Polacy czytają coraz mniej. Jeśli to się nie zmieni, to nam wszystkim będzie wiodło się coraz gorzej. Czas na czytelnicze przebudzenie".

10. 30 czerwca obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, autora "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Traktatu moralnego", laureata literackiej nagrody Nobla z 1980 roku.

11. Przewodniczący jury, Austriak Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej ogłosił wszem i wobec, że polską stolicą Europejskiej Kultury 2016 został Wrocław.   O tytuł walczyły : Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław.

Lipiec 2011

1. Prezydent odznaczył ludzi książki. Trzynaście osób zasłużonych w pracy na rzecz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, które w tym roku obchodzi swoje 90-lecie, zostało w poniedziałek uhonorowanych wysokimi odznaczeniami państwowymi.
Rafał Skąpski, prezes PTWK oraz dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: rysownik Bohdan Butenko, krytyk literacki, animator życia kulturalnego Tadeusz Górny, redaktorka Stefania Iwanicka oraz Olcha Wierzbowska-Sikorska, wiceprezes PTWK.
 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Janusz Fogler, Danuta Kosińska, Maria Kuisz, Andrzej Palacz, Barbara Petrozolin-Skowrońska, Jan Stryjski oraz Aniela Topulos. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Lidię Sadowską.

2. Akcję Ratujcie kulturę czytania: kupujcie i czytajcie książki! - poparło ponad 10 tys. osób. Rynek książki stoi na skraju zapaści. Zanotowano spadek sprzedaży nawet o  jedną piątą.

3. W krakowskich tramwajach pojawiły się naklejki „Miejsce dla czytelnika”. Akcja jest związana z krakowskimi obchodami roku Czesława Miłosza i staraniami Krakowa o tytuł Miasta Literatury UNESCO.


4. Już w najbliższą sobotę (23 lipca) krakowskie Podgórze zamieni się w wielką Strefę Wolnego Czytania. Dzieci i dorosłych zapraszano na piknik z książką.

5. Biuro Literackie tegorocznym laureatem nagrody „Literatury na Świecie”. Wrocławskie wydawnictwo zostało wyróżnione w kategorii inicjatywy wydawnicze za regularne publikowanie obcej poezji. Translatorskie książki, antologie i przekłady, towarzyszą oficynie kierowanej przez Artura Bursztę od 1998 roku.

6.  W Warszawie zainaugurowano projekt "Wiersze w metrze".
 Wiersze 30 polskich poetów będą mogli przeczytać podróżujący podziemną kolejką w siedmiu stolicach w Europie i Azji w ramach akcji "Wiersze w metrze". Projekt, który jest realizowany w ramach polskiej prezydencji.  

  

Sierpień 2011

1. Empik nie chce figurować na liście laureatów Najgorszych Pracodawców 2010. Związek Syndykalistów Polski otrzymał od Menadżera ds. PR i Eventów i Rzecznika prasowego spółki Empik list domagający się natychmiastowego usunięcia treści zawartych w ogłoszeniu wyników konkursu na Najgorszego Pracodawcę 2010 r. Przypomnijmy, że firma otrzymała trzecie miejsce w tym konkursie.


2. Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki POLKON. Już od 26 lat gromadzi tłumy wielbicieli szeroko pojętej fantastyki. W tym roku jedynym oficjalnym wydarzeniem podczas czterech dni Konwentu będzie wręczenie Nagrody im. Janusza A. Zajdla, którą sami miłośnicy fantastyki przyznają autorom najlepszych polskich powieści i opowiadań.
W kategorii "Powieść" jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy fantasy Jacek Dukaj ("Król Bólu i pasikonik") zmierzy się z nominowanym po raz pierwszy Szczepanem Twardochem ("Wieczny Grunwald"), a także Jakubem Ćwiekiem ("Krzyż Południa. Rozdroża"), Stefanem Dardą (dwie książki - "Czarny Wygon. Słoneczna Dolina" i "Czarny Wygon. Starzyzna"), Markiem S. Huberathem ("Vatran Auraio") i Witem Szostakiem ("Chochoły").

3. NFI Empik Media & Fashion kupiła 70% akcji specjalizującej się w sprzedaży podręczników księgarni internetowej Gandalf, podała spółka w komunikacie. Za pakiet kontrolny spółki zapłacono 12,0 mln zł.

4.  Redakcja pisma literackiego "Literatura na świecie" przyznała swoje nagrody za rok 2010. Tegoroczni laureaci to:
- w kategorii "proza": Hanna Igalson-Tygielska za przekład "Wdowy Couderc" Georges’a Simenona (W.A.B.) i Jakub Ekier za przekład "Wulkanu i wiersza" Dursa Grünbeina (Ars Cameralis)
- w kategorii "nowy głos": Maria Fengler za "Między Itaką a Belfastem" (Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego) i Jakub Momro za "Literaturę świadomości" (Universitas)
- w kategorii "translatologia, leksykografia i literaturoznawstwo": Marian Bielecki za "Historię – Dialog – Literaturę" (Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego)
- w kategorii "inicjatywy wydawnicze": Biuro Literackie we Wrocławiu za edycje poezji obcej. Laureatem Nagrody im. Andrzeja Siemka został Tomasz Swoboda za "Historie oka" (słowo/obraz terytoria). Nie przyznano w tym roku nagród w dwóch kategoriach: "Mamut" i "poezja".

5. Artyści z całej Polski i ze świata spotkali się w ramach VIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbył się w dniach 27 sierpnia - 4 września. W programie przewidziano sztuki teatralne, pokazy kabaretowe i widowiska muzyczne.

Wrzesień 2011


1. Alternatywne sposoby czytania poezji współczesnej i mówienia o niej zaprezentowali uczestnicy VII edycji festiwalu literackiego "Manifestacje Poetyckie", który odbył się w dniach 2-4 września w Warszawie.
Ideą "Manifestacji Poetyckich" jest zachęcenie czytelnika do lektury poezji współczesnej,


2. W czwartek (8 września) rozpoczął się Europejski Kongres Kultury - wyjątkowe spotkanie intelektualistów i twórców z całego świata, którzy przez cztery dni będą we Wrocławiu debatować o roli kultury w nowoczesnym świecie. Zainaugurował go wykład prof. Zygmunta Baumana  nawiązujący do jego książki " Kultura w płynnej nowoczesności". Kongres zakończył się 11 września.


3. 22 września nakładem Biura Literackiego ukazał się tom "Fuga (1955-2011)", wiersze zebrane Urszuli Kozioł,  tegorocznej laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W tomie znajdzie się także cykl nowych wierszy - "Treny dla Feliksa". To pierwsza książka autorki we wrocławskim wydawnictwie.


4. Spotkania literackie, wystawy, koncerty, pokazy filmowe i spektakle teatralne składały się na program rozpoczynającego się 13 września festiwalu Łódź Czterech Kultur. Impreza została wpisana w program kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 w Radzie Unii Europejskiej. Festiwal wyrasta z bogatej tradycji Łodzi wielokulturowej i ma charakter interdyscyplinarny. Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im Marka Edelmana w Łodzi.


5. Andrzej Franaszek został laureatem tegorocznej edycji nagrody Fundacji Kościelskich - podało jury konkursu. Pisarza nagrodzono za książkę pt. "Miłosz. Biografia", która trafiła na półki księgarń w maju.


6. Andrzej Stasiuk znalazł się wśród laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury, przyznawanych za całokształt działalności, wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

7. Tegoroczną nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego przyznano niemieckiej pisarce i tłumaczce, laureatce literackiego Nobla w 2009 r. Hercie Müller oraz polskiemu pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu - poinformowały w czwartek władze Getyngi (Dolna Saksonia).

8. Ponad 1,5 tys. bibliotek z małych miejscowości zakwalifikowało się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Otrzymają one - podobnie jak 1, 9 tys. bibliotek z pierwszej tury programu - sprzęt informatyczny, granty oraz ofertę szkoleń dla pracowników.

9. Nie doszło do zaplanowanej prezentacji książki lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego "Polska naszych marzeń". Jak tłumaczyli organizatorzy - Fundacja Republikańska i wydawnictwo Akapit, dyrekcja Łazienek Królewskich cofnęła zgodę na zorganizowanie spotkania w Starej Pomarańczarni.

10. 30 września – Międzynarodowy Dzień Tłumacza – święto tych, bez których nie moglibyśmy przeczytać wielu naszych ukochanych książek. Tegoroczne warszawskie obchody Dnia Tłumacza były okazją do spotkania z niezwykłą rodziną, której członkowie od lat zajmują się przekładem literatury pięknej, naukowej i popularnonaukowej oraz tłumaczeniami ustnymi z języków: angielskiego, japońskiego, niemieckiego i portugalskiego. Katarzyna i Henryk Lipszycowie wraz z synami Pawłem, Michałem i Adamem opowiedzą o swojej pracy, inspiracjach i fascynacjach literackich.


Październik 2011

1. Publikacja Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zawierająca wybór listów polskiego kompozytora miała premierę 1 października. Suplementem książki "Fryderyk Chopin. Listy" jest płyta z listami Chopina czytanymi przez Zbigniewa Zamachowskiego.

2. Bez Różewicza nie byłoby polskiej poezji współczesnej, to on uczył nas mówić - oceniał prezes polskiego PEN-Clubu Adam Pomorski na spotkaniu poświęconym autorowi "Niepokoju" i "Kartoteki". Tadeusz Różewicz 9 października skończył 90 lat.

3. Mario Vargas LLosa, zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, zawitał  w październiku do Polski w związku z wydaniem swojej najnowszej książki "Marzenie Celta". Pisarz odwiedził Kraków i Warszawę.

4. Sławomir Mrożek odebrał 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości.
 Uroczystość połączona była z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

5.W dniach 19-21 października 2011 roku w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się piąta edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2011, które gromadzą ponad 86 wystawców. Organizatorami imprezy były Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, a organizatorem wykonawczym Murator EXPO sp. z o.o.

6.  Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego otrzymał w poniedziałek znany poeta i dramatopisarz Tadeusz Różewicz.
 

7. Marian Pilot laureatem Literackiej Nagrody Nike za powieść  "Pióropusz".Wręczenie nagrody odbyło się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.  Przewodnicząca jury, prof. Grażyna Borkowska, ogłaszając wybór laureata powołała się w swojej laudacji na słowa Jana Gondowicza, który stwierdził: "Nie jest to książka miła, ponętna, szykowna, łatwa i glamour. Jest za to szorstka, zuchwała, oszałamiająca, zamaszysta i kunsztowna".

8. Stowarzyszenie Willa Decjusza
zapraszało na V Krakowskie Dni Literatury, międzynarodowy festiwal literacki, podsumowujący dla lata międzynarodowego programu stypendiów i wydarzeń literackich Dagny, który  miał miejsce od 6 do 8 października w Krakowie.

9. “Tylko fikcja cię nie zdradzi” - twierdzili organizatorzy tegorocznego, siódmego już Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych krótkiej formie literackiej. 
Obok spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, warsztatów dla pisarzy i tłumaczy, najważniejszą cześcią MFO były " Prezentacje". Swój udział w nich potwierdzili  m.in. Bernard MacLaverty ze Szkocji, Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Simon Van Booy z USA, Helle Helle z Danii, Pavel Rankov i Michal Hvorecky ze Słowacji, Ferenc Kontra z Węgier, Petra Hulova i Petr Sabach z Czech, Silke Scheuermann z Niemiec oraz autorzy z Polski: Stefan Chwin, Agnieszka Kłos, Łukasz Orbitowski, Justyna Bargielska i Bohdan Zadura.

10.
Ok. 7 tys. gości odwiedziło w ciągu czterech dni zorganizowane po raz pierwszy w Katowicach Targi Książki – informowała menedżerka imprezy Monika Badowska. Swoją ofertę na targach przedstawiło 75 wystawców, czytelnicy mogli się spotkać z ok. 80 autorami.

11. Argentyński rysownik Eduardo Risso i amerykański scenarzysta Brian Azzarello - znani z serii "100 naboi" i komiksów o "Batmanie" oraz Brytyjczyk Simon Bisley, twórca komiksów "Lobo" - to gwiazdy 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który rozpoczął  się w Łodzi. Jest  uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy, od ponad 20 lat przyciąga do Łodzi twórców historyjek z dymkiem, a przede wszystkim miłośników komiksu. W tym roku w programie trzydniowej imprezy znajdzie się ponad 20 wystaw, spotkania z artystami, warsztaty dla twórców i koncerty.

12. Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy przypadł Januszowi Głowackiemu. Wręczenie nagród odbyło się w stołecznym teatrze Syrena.


Listopad 2011

1. Blisko 100 pisarzy przybyło na Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, który rozpoczął się w Krakowie. To okazja do spotkań z wybitnymi autorami. Spotkania z polskimi autorami: Markiem Bieńczykiem, Manuelą Gretkowską, Januszem Głowackim, a także rozmowa z Maciejem Zarembą – zdominowały ostatni dzień 3. Festiwalu Conrada. Powtórzmy za recenzentami: literackie imprezy tego typu w Krakowie od dawna już nie notowały tak wysokiej frekwencji.


2. Przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, koncerty, wystawy i konferencje znalazły się w programie - jubileuszowej - 15. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpoczął się w niedzielę 6 listopada w Łodzi.


3.
Wielka gratka dla fanów serii {"Ulysses Moore", "Century" i "Will Moogley. Agencja duchów" - do Polski przyjechał włoski autor bestsellerowych powieści dla młodzieży - Pierdomenico Baccalario!

4. Janusz Głowacki został laureatem nagrody im. Czesława Miłosza przyznawanej przez ambasadę USA w Polsce za wkład w porozumienie amerykańsko-polskie.

5. Już po raz szósty Grupa Studnia O. zapraszała do Warszawy na Międzynarodowy Festiwal Opowieści, podczas którego do stolicy zjadą artyści z całego świata. W listopadowe chłody rozgrzewały nas historie z Wschodu i Zachodu, Południa i Północy.


6. Danuta Wałęsa przerwała milczenie. 23 listopada, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazała się książka, która jeszcze przed publikacją stała się wydarzeniem wydawniczym jesieni: autobiografia Pani Prezydentowej  nosi tytuł: "Marzenia i tajemnice".


7. Kilka tysięcy osób odczytało jednocześnie w sobotę wiersz Czesława Miłosza "Ale książki". Akcję zorganizowano podczas odbywających się w Krakowie 15. Targów Książki. Uczestniczący w sobotę w targach czytelnicy otrzymali kartki z tekstem wiersza poety. O godz. 12 w południe odczytali go wszyscy obecni pod przewodnictwem goszczącego na targach Piotra Kraśki. Akcja "Miłosz w samo południe", oparta na zasadzie tzw. flash mobu, zorganizowana została z okazji obchodów Roku Miłosza. Jak szacują organizatorzy, we wspólnym czytaniu mogło uczestniczyć 10 tys. osób.

8. Nagrodą im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną 2010 r na Tragach w Krakowie uhonorowano prof. Hannę Świdę-Ziembę za książkę "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii”. Książki nominowane do nagrody oceniało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego.

8. Polska Izba Książki rozstrzygnęła konkurs na PIKowe Laury – nagrody dla dziennikarzy za promowanie książek i czytelnictwa w prasie i mediach elektronicznych. Laureatami zostali Beata Kęczkowska z warszawskiej redakcji „Gazety Wyborczej” za "rzetelne i oryginalne promowanie książek, również dla dzieci" oraz Cezary Łasiczka z radia TOK FM za to, jak podkreślił przewodniczàcy jury i prezes PIK Piotr Marciszuk, że z „uporem maniaka” prezentuje książki, porusza tematykę czytelnictwa i szeroko rozumianej kultury w mediach elektronicznych.

10. Po raz trzeci w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyły się w dniach 24–27 listopada 2011 roku Książki Historycznej i Fundację „Historia i Kultura”. Dzięki owocnej współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, po raz pierwszy na TKH został zorganizowany Salon Bibliotek, a po raz drugi Salon Muzeów.
  W tym roku został pobity rekord frekwencyjny – przez cztery dni targowe do Arkad przybyło prawie 21 000 osób zainteresowanych historią.

11. Wiesław Myśliwski został laureatem Złotego Berła - nagrody przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej wybitnym twórcom i animatorom kultury za całokształt twórczości. Wręczenie nagrody odbędzie się 28 listopada w Warszawie.

12. wydawnictwo BOSZ otrzymało kolejną po godle "Teraz Polska" prestiżową nagrodę: jest to „Medal Europejski” przyznawany przez Business Centre Club, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Honorowym Patronacie Europejskiego Komitetu Ekonomiczo-Społecznego.

13. Kryminalne warsztaty literackie, wykłady oraz panele dyskusyjne z udziałem pisarzy znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który rozpoczął się 22 listopada we Wrocławiu. Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymała szwedzka pisarka Maj Sjöwall. Gaja Grzegorzewska laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2010 roku za „Topielicę wydaną w krakowskim wydawnictwie EMG. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 25 000 złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza.

Grudzień 2011

1. Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzona została za powieść "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne

2. W dniu 90. urodzin Tymoteusza Karpowicza nakładem Biura Literackiego ukazał się pierwszy tom od dawna oczekiwanych "Dzieł zebranych". Premiera inauguruje rozpisany na co najmniej osiem książek cykl publikacji wszystkich utworów autora "Słojów zadrzewnych". Realizowany przy wsparciu Miasta Wrocławia projekt zakończy się w 2015 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci "ostatniego poety niemożliwego". Publikacja "Dzieł zebranych" Karpowicza to element projektu "Dziedzictwo literackie" realizowanego przez Miasto Wrocław i Biuro Literackie.

3. Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich dokończy edycję "Pism zebranych" Żeromskiego doprowadzoną do półmetku przez "Czytelnika". Ukażą się m.in. trzy tomy publicystyki, której w PRL nie wydawano ze względów cenzuralnych

4. Książka "Od Sasa do Lasa" profesora Janusza Tazbira, zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, a także została wybrana książką grudnia 2011.

5. Katolicki Uniwersytet Lubelski uzyskał z Watykanu prawa do wydania po polsku zebranych tekstów papieża Benedykta XVI. Ukażą się w liczącej 16 tomów serii Opera Omnia Josepha Ratzingera.
6. Wydawnictwo Literackie zostało laureatem grudniowej edycji Krakowskiej Książki Miesiąca. Jury nagrody doceniło w ten sposób edycję "Dziennika" i listów Sławomira Mrożka, ze szczególnym uwzględnieniem korespondencji ze Stanisławem Lemem. To pierwszy przypadek w całej dotychczasowej historii Krakowskiej Książki Miesiąca, aby wyróżnienie otrzymał nie autor, ale wydawnictwo.

7. Zakończyła się 20. edycja Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Na początku tego roku Biblioteka Narodowa ogłosiła wyniki badania czytelnictwa w Polsce. Wykazały one, że 44% Polaków zadeklarowało przeczytanie w 2010 roku zaledwie jednej książki. W świetle tych informacji – zaskoczeniem jest duża liczba odwiedzających – 18 tysięcy.

8. W dniach 9 - 11 grudnia odbył się w Łodzi I Salon Ciekawej Książki, organizowany przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Ideą Salonu było promowanie czytelnictwa, a także stworzenie interesującego wydarzenia kulturalnego dla mieszkańców Łodzi i regionu.  Podczas Salonu zaprezentowało się 63 wystawców – były to wydawnictwa, biblioteki, hurtownie oraz instytucje kultury. Na stoiskach można było kupić: beletrystykę, poezję, albumy, komiksy, książki popularnonaukowe, książki antykwaryczne i wiele innych.  Przy imprezie akredytowało się 45 dziennikarzy. Targi odwiedziło blisko 4500 osób.

9. Już po raz XIV w sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie Przedsiębiorstwo FAIR PLAY.  Po raz dwunasty certyfikat otrzymał Dom Wydawniczy REBIS. 

10. Polski PEN Club przyznał swoją nagrodę za wybitne dokonania translatorskie w dziedzinie przekładu literatury polskiej na język obcy Martinowi Pollackowi – szczególnie za przekład na język niemiecki współczesnej prozy polskiej, a w szczególności dzieł Andrzeja Bobkowskiego, Wilhelma Dichtera, Michała Głowińskiego, Henryka Grynberga, Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Marka Rymkiewicza i Mariusza Wilka. 

Opr. GLK

19.11.12 16:18
/
Laverne
Some time before, I needed to buy a car for my corporation but I didn't have enough money and couldn't order anything. Thank heaven my mother adviced to try to get the credit loans from banks. Hence, I did so and was happy with my credit loan.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.