fesstiwal słowa w piosence
--

Letni Festiwal Literacki - Program Literackiego Sopotu

[17.06.16]

Spotkania autorskie, targi książki i wiele innych atrakcji czeka miłośników literatury w dniach 18-21 sierpnia. Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie literatura izraelska. Szczegóły programu już wkrótce. Do zobaczenia w sierpniu w Sopocie!

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Znamy nowych Redaktorów Literackiej!

Agnieszka Domańska, Filip Fierek, Julia Kapała, Iza Seliga – to cztery osoby, które dołączą w sierpniu do zespołu organizującego Literacki Sopot i będą współtworzyć festiwalową gazetkę literacką. 

Czwórkę zwycięzców wyłoniono w wyniku otwartego konkursu, którego zadaniem było napisanie krótkiego autorskiego tekstu – relacji z wydarzenia kulturalnego, recenzji książki albo portretu pisarza. Nagrodzone osoby wezmą udział w tegorocznym Festiwalu (na koszt organizatora), mają zapewniony udział w prestiżowych warsztatach oraz okazję do zdobycia ciekawych dziennikarskich doświadczeń. 

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszym konkursie!


Wśród gości imprezy znajdują się m.in. mistrz krótkich form i świeżo upieczony obywatel Rzeczpospolitej Polskiej Etgar Keret, uwielbiany autor kryminałów Dror A. Mishani, królowa komiksu Rutu Modan i bohaterka małego politycznego skandalu w Izraelu Dorit Rabinyan.

 

Goście tegorocznych spotkań z nominowanymi do Nagrody Literackiej Nike

Weronika Murek, nominowana za książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Płaza, nominowany za książkę „Skoruń” będą tegorocznymi gośćmi cyklu spotkań z nominowanymi do Nagrody Literackiej Nike.

Weronika Murek jest absolwentką prawa Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Katowicach. Jej debiutancka, surrealistyczna "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" została doceniona także przez Politykę (nominacja w 2015 roku do Paszportu Polityki) oraz jurorów Nagrody Literackiej Gdynia (nominacja).

Maciej Płaza jest pisarzem i tłumaczem, doktorem humanistyki. Jego prozatorski debiut „Skoruń” – cykl opowiadań o dojrzewaniu kilkunastoletniego chłopca na Sandomierszczyźnie został nominowany także do Nagrody Literackiej Gdyni i Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Już teraz serdecznie zapraszamy!

 

Hannah Arendt, Edith Stein, Simone Weil – festiwalowa debata

 

Hannah Arendt, Edith Stein i Simone Weil – trzy wspaniałe żydowskie kobiety czasów Zagłady, wielkie umysły i bezkompromisowe nauczycielki człowieczeństwa. Zapraszamy na festiwalową debatę o tych fascynujących myślicielkach

Edith Stein zginęła w komorze gazowej w Auschwitz, Simone Weil umarła w wieku 34 lat wycieńczona pracą na rzecz ruchu antyhitlerowskiego, Hannah Arendt przetrwała wojnę za oceanem, by w roku 1961 zobaczyć twarz logistyka Zagłady Adolfa Eichmanna w czasie jego procesu w Jerozolimie. Do końca życia próbowała zrozumieć umysł ludobójcy - istotę zła.

Co powiedziałyby o naszej dzisiejszej duchowej kondycji? Czy zdalibyśmy egzamin z człowieczeństwa u tak bezkompromisowych i wymagających nauczycielek? Festiwalową debatę o tych fascynujących myślicielkach poprowadzi profesor filozofii Robert Piłat, a jego rozmówczyniami będą profesor Anna Grzegorczyk (dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein) oraz doktor Karolina Wigura – Kuisz (szefowa działu politycznego Kultury Liberalnej)

 

Kibuc – pokaz filmu i debata Ran Tal/Yael Neeman

Pokaz „Dzieci słońca” – fascynującego filmu dokumentalnego, złożonego z 80 fragmentów unikalnych materiałów archiwalnych z lat 1930 – 1970, będzie wprowadzeniem do festiwalowej rozmowy o fenomenie kibuców.

Będziemy mieli okazję posłuchać reżysera filmu – Ran Tala oraz autorkę głośnej autobiograficznej książki o dorastaniu w kibucu "Byliśmy przyszłością" Yael Neeman. To będzie jedna z najważniejszych dyskusji podczas tegorocznej edycji festiwalu, dlatego tuż teraz serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Więcej szczegółów wkrótce.


Goście  tegorocznego spotkania z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego!

 

Karolina Domagalska i Michał Książek – to dwójka gości, zaproszonych na tegoroczną edycję festiwalu Literacki Sopot w ramach cyklu spotkań z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Karolina Domagalska wyróżnienie otrzymała za swój książkowy debiut Nie przeproszę że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Wychodząc naprzeciw gorącym politycznym i światopoglądowym sporom w naszym kraju pokazuje doświadczenia osób starających się o dziecko, a żyjących w parach hetero- i homoseksualnych, jak również osób samotnych. Swoich rozmówców szukała nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach, tworząc odważną, ale też wyważoną panoramę postaw i motywacji wokół metody, budzącej w Polsce tak duże kontrowersje.

Tytułowa Droga 816 z poetyckiego reportażu Michała Książka, zwana także Nadbużanką, to wijąca się wśród zakoli Bugu trasa wojewódzka łącząca polskie przejścia graniczne z Białorusią i Ukrainą. Dla autora doskonale przyjętego reportażu Jakuck. Słownik miejsca staje się ona pretekstem do magicznej opowieści o polskiej prowincji, jej materialnej biedzie i duchowym bogactwie, przygniatającej historii, a przede wszystkim o granicy, jaką od 1945 roku stał się Bug - granicy nie tylko polskiego, ale też europejskiego świata.

Więcej szczegółów o spotkaniach już wkrótce. Zapraszamy serdecznie!


Zapisane w chlebie

Anna Królikiewicz  Zapisane w chlebie/ Written in bread
kuratorka Emilia Orzechowska

realizacja: 19 sierpnia 2016 | 12.00 – 17.00 | Muzeum Sopotu | ul. Józefa Poniatowskiego 8, Sopot

Chcemy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w projekcie Zapisane w chlebie/ Written in bread Anny Królikiewicz, który wykorzystuje tradycje pieczenia chleba istniejące w Izraelu i Polsce do postawienia pytania o relacje i pola do wzajemnych inspiracji między obiema kulturami. To realizacja oparta o różne aspekty kultury pieczenia chleba - te na poziomie międzynarodowym, narodowym, a także bardzo osobistym i lokalnym.

W nauczaniu żydowskim, chleb był porównywany do Tory, której”jedzenie” czy „dzielenie się nią” znaczyło czytanie i rozumienie przepisów Bożych (Ks. Powtórzonego Prawa 8:3). W tradycji polskiej chleb i dzielenie się nim ma w nas – tu wychowanym i żyjącym – silnie zakorzenione znaczenie symboliczne i kulturowe.

Poprzez Zapisane w chlebie/ Written in bread artystka zaprasza wszystkich do wspólnej stolnicy na świeżym powietrzu, w ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu, gdzie wraz z innymi gośćmi - piekarzami i ekspertami – uczestnicy będą zagniatać ciasto i na miejscu wypiekać chleb. Te czynności staną się pretekstem do rozmowy o historii pieczywa, jego rodzajach, o pospiesznie wypiekanym chlebie emigrantów, i o wzrastającej wolno i w spokoju chałce. W wymianie doświadczeń i opowieści poszukiwać będziemy związków między wypiekami opartymi o domowy zaczyn chlebowy w Polsce i tymi, które zdobią stoły Izraela.

Rezultatem projektu ma być m.in. kolekcja zakwasów: Muzeum Zakwasu i Zeszyt. Artystka zaprasza wszystkich uczestników, aby przynieśli z domu własny żytni zakwas i po upieczeniu swoich chlebów zostawili jego część w specjalnej gablocie w Muzeum Sopotu wraz z opowieścią o przepisie, proporcjach i historii robienia zakwasu w swojej kuchni.

Do przygotowania ciasta używany jest zakwas ciasta żytniego, pozostawiony z poprzedniego wypieku lub przygotowany zakwas z mąki żytniej, zawierający rozmnożone bakterie kwasu mlekowego i dzikie drożdże. Woda i światło tworzą jego pamięć. Dzielenie zakwasem jest dobrą tradycją – to dzielenie się zaczynem pokarmu. Królikiewicz pisze: „o zaczynie myślę w tym projekcie w kilku wymiarach: jak o zaczynie rozmowy, dialogu, uczenia się przez wspólną pracę i zabawę, w których partycypować mogą wszyscy, jeśli dołączą do stolnicy. Własną rolę w projekcie sytuuję w zaczynieniu idei i rozprzestrzenieniu jej, zaproszeniu do uczestnictwa, ale nie chcę jej formować, a bardziej „doglądać”.

Posadzenie przy jednym stole ludzi wywodzących się z odmiennych tradycji, buduje atmosferę sprzyjającą wymianie. Bogate, inspirujące tło kulturowe pokarmów sprzyja dostrzeżeniu tego, co niepowtarzalne, lokalne, pielęgnowane w rytuałach związanych z karmieniem, tego, co zachowało się z sąsiedzkiego lub rodzinnego przekazu. Wreszcie – inspiruje do zebrania wspomnień, wyprowadzenia na światło dzienne zapisków, zeszytów z przepisami, osobistych doświadczeń, budzi pamięć o lokalnej historii i apetyt do wysłuchania, co przez pokarm mówi ziemia.

(…) To nasi dziadkowie, nasze matki: ci którzy rozgrzewali nasze życie codziennym obiadem, rzadziej odświętnym rosołem i ich otłuszczone zeszyty, żółte kartki z przepisami pełne kleksów ze składników receptur: oto kody do cudzych kuchni, szyfry informacji o cudzym życiu, domu, wzory alchemii rozgrywającej się na kuchence, gdzie przemienia się
piwniczne, brudne bulwy w krzepiącą zupę albo pure.(…) fragment tekstu Anny Królikiewicz, 2013r.

fot. Anna Królikiewicz

 

 

GLK. źródło: trojmiasto.pl

17.06.16 17:02
/
koala
super, uwielbiam festiwale literackie!Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić Zatokę w jego trakcie Emoticon
19.06.16 21:59
/
Zbyszek
O którym roku jest mowa/ W żaden sposób nie wychodzi mi aby 21 sierpnia był czwartek Emoticon

A poza tym - program Festiwalu bardzo zachęcający.
22.06.16 13:46
/
gkaminski
Przepraszam, jest już poprawione! Organizator zapewnia, iż szczegółowy program Literackiego Sopotu będzie dostępny w przyszłym tygodniu
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.