fesstiwal słowa w piosence
--

Goście festiwalu literackiego w Sopocie - pisarze z Izraela i nie tylko

[27.06.16]

Przedstawiamy literackich gości 5. Festiwalu „Literacki Sopot” 2016 zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Dorit Rabinyan

Urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award, Nagrodę Premiera oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Jej pierwsza powieść „Persian Brides” oraz druga - „A strand of a thousand pearls”, obie były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2014 roku Rabinyan opublikowała swą trzecią powieść pt. „Żywopłot”, która bardzo szybko stała się również bestsellerem w Izraelu. Wpływowy magazyn Ha’aretz uznał ją za najlepszą książkę roku, a w 2015 roku autorka otrzymała za nią prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award. W styczniu 2016 roku „Żywopłot” stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela. Na skutek licznych protestów szybko wycofał się jednak ze swojego niefortunnego stanowiska.

fot. Iris Nes

Powiązane wydarzenia


Dror A. Mishani

 

Pisarz, literaturoznawca, specjalizujący się w historii powieści kryminalnych. Autor serii o Inspektorze Avrahamie (Chłopiec, który zaginął; Możliwość przemocy), przetłumaczonej już na kilkanaście języków. Zdobył prestiżową nagrodę Martina Becka dla najlepszej powieści kryminalnej.

Imponujące i absolutnie oryginalne – tak książki Mishaniego rekomendował sam Henning Mankell. 

fot. Sophie Bassoul

Powiązane wydarzenia

Rutu Modan

Ilustratorka i autorka komiksów, która ma na swoim koncie współpracę z takimi tytułami jak „New York Times”, „New Yorker” i „Le Monde” oraz wszystkimi najważniejszymi tytułami izraelskimi.  Jest autorką ilustracji do wielu książek dla dzieci. Otrzymała cztery nagrody Muzeum Izraela w Jerozolimie za Najlepsze Ilustracje Książki dla Dzieci, nagrodę dla Młodego Artysty Roku od Izraelskiego Ministerstwa Kultury, znalazła się na liście honorowej Międzynarodowej Rady ds. Książki dla Młodych w kategorii Ilustracja Książki Dziecięcej, a w 2005 roku została wyróżniona przez Fundację na rzecz Wybitnych Osiągnięć Kultury Izraela (IcExcellence). Była również nominowana do Nagrody im. Goscinny’ego na Festiwalu Komiksu w Angoulême oraz do nagród Eisnera i Ignatza.

W Polsce do tej pory ukazały się Rany wylotowe, Uczta u królowej, Zaduszki oraz Tata ucieka z cyrkiem, przygotowana we współpracy z Etgarem Keretem.

Fot. Z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

 

Etgar Keret

Najpopularniejszy izraelski pisarz młodego pokolenia, znany na całym świecie. Jego opowiadania publikował m.in. “The New York Times”, “Le Monde”, “The New Yorker”, “The Guardian”, “The Paris Review”. Na podstawie jego twórczości powstało ponad 60 filmów krótkometrażowych. Autor wykłada na Uniwersytecie Ben Guriona w Tel Awiwie. Jego książki zostały przetłumaczone na 36 języków i wydane w 39 krajach. Za film “Meduzy” w 2007 roku wraz z Shirą Geffen otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Jego najnowsza książka “Siedem dobrych lat” w 2015 roku została uznana przez “The Guardian” najlepszą w kategorii biografie I wspomnienia.

Fot. Ewa Szatybe

Powiązane wydarzenia

 Ela Sidi

Pisarka, blogerka, publicystka, tłumaczka z języka hebrajskiego na polski, była korespondentka PAP. Laureatka nagrody “Grand Press” (2014) w dziedzinie publicystyki. Nominowana do Nagrody PAP i Nagrody Beaty Pawlak. Od 1991 roku mieszka na stałe w Izraelu, gdzie pracuje jako grafik komputerowy w izraelskiej gazecie „Haaretz”. Od 2010 pisze blog "Gojka z Izraela". W 2013 r. nakładem wydawnictwa „Muza”, w serii „Spectrum poleca” ukazała się książka pt. “rael oswojony” przedstawiająca codzienny Izrael i Izraelczyków z perspektywy zamieszkałej w Izraelu Polki.Jest współtłumaczką dramatów Hanocha Levina zebranych w antologiach: “Udręka życia” i “Wielka Nierządnica z Babilonu” (wyd. “ADiT”, 2015).

fot. Katarzyna Sik

Powiązane wydarzenia

Emil Marat i Michał Wójcik

Emil Marat – absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz. Współtwórca i przez 10 lat dyrektor programowy oraz wiceprezes Radia PiN, wcześniej reporter Radia Zet. Autor powieści pt. Szkło (2013) oraz Lawirynt (2015).

Michał Wójcik – historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku „Przekrój” i miesięczniku „Focus Historia”. Tworzy programy telewizyjne o tematyce historycznej. Ostatnio opublikował kryminał historyczny dla dzieci pt. Porwanie króla, czyli Olaf i Lena na tropie (2016).

Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tar­nawskiego pseudonim „Upłaz” jest trzecią wspólną książką Marata i Wójcika; zamyka trylogię wojen­nych losów żołnierzy AK. Pierwszą częścią cyklu był Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik (2014). Auto­rzy otrzymali za tę publikację Nagrodę Historyczną Polityki 2015. Serię dopełniają Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK (2016).

fot. Emil Marat

Powiązane wydarzenia

 

 

 

 

Eustachy Rylski

Prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 r. dyptykiem powieściowym Stankiewicz. Powrót. Za następną powieść Człowiek w cieniu (2004) został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. W 2006 roku był nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Angelusa za powieść Warunek. Jest autorem tomów opowiadań: Tylko chłód (1984) i Wyspa (2007), sztuk teatralnych, m.in.: Chłodna jesień, Zapach orchidei, Netta, Co nie jest snem oraz powieści Na grobli (2010). W 2009 r. ukazał się tom esejów Po śniadaniu. Jego utwory zostały przetłumaczone na języki włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski i hiszpański. Za ostatnią powieść Obok Julii (2013) był nominowany do Angelusa oraz Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2014 roku opublikował zbiór opowiadań Szara lotka.

fot. Krzysztof Dubiel

Powiązane wydarzenia
 

Karolina Domagalska


 Urodziła się w 1980 roku w Gdańsku. Ukończyła etnologię na UW i gender studies w Central European University w Budapeszcie. Tam pierwszy raz spotkała się zagadnieniem medycyny reprodukcyjnej oraz jej wpływu na tradycyjne pojmowanie rodziny i pokrewieństwa. Reporterka i redaktorka "Wysokich Obcasów", autorka książki nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Nie przeproszę, że urodziłam.

fot. Albert Zawada. Agencja Gazeta

Powiązane wydarzenia


Anna Grzegorczyk

Filozof, kulturoznawca, kierownik Zakładu Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM, założycielka i dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein, redaktor naczelny ukazującej się w jego ramach serii Fenomenów i prac o Edycie Stein ( Niewidzialna rzeczywistość, 1999; Nowa rzeczywistość, 2000). Jej obecne zainteresowania skupione są wokół semiotyki codzienności, kultury chrześcijańskiej, filozofii rozwoju duchowego i historii mistyki.

Anna Grzegorczyk, autorka, m.in., książek: Niekartezjańskie współrzędne w dzisiejszej humanistyce (1995), Anioł po katastrofie. Szkice z filozofii kultury (1995), Kochanek prawdy. Rzecz o twórczości Alberta Camusa (1999), Filozofia nieoczekiwanego. Między fenomenologią a hermeneutyką (2002), Filozofia światła Edyty Stein (2004), Obecność wartości (2010); Ponad kulturami. Uniwersalizm Edyty Stein (2010). Ostatnio opublikowała książkę Humanistyka i Obecność (2014) i Moi Święci (2015).

fot. Maciej Męczyński

Powiązane wydarzenia

Robert Piłat


Profesor filozofii. W latach 1988-2011 kolejno asystent, adiunkt i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Od 2011 roku pracownik Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW Główne obszary dociekań to filozofia umysłu, epistemologia, etyka, filozofia literatury. Opublikował książki: Czy istnieje świadomość (1993); Umysł jako model świata (1999); Krzywda i zadośćuczynienie (2003); Doświadczenie i pojęcie (2006); O istocie pojęć (2007); Powinność i samowiedza (2013), Aporie samowiedzy (2014).

fot. Zofia Gasik

Powiązane wydarzenia

 

Yael NeemanUrodziła się w kibucu Jechiam w Galilei. W wieku dwudziestu lat opuściła kibuc i zamieszkała w Tel Awiwie. Studiowała literaturę i filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Pracowała jako redaktorka w czasopismach i wydawnictwach literackich. Opublikowała opowiadanie dla młodzieży Pomarańczowy wtorek (Jom szliszi hakatom, Am Oved 1998), nowelę Pogłoski o miłości (Szmuot al ahawa, Katom 2004) oraz opowiadania i wiersze w piśmie "Mitaam". W 2011 ukazało się Byliśmy przyszłością – autobiograficzna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w kibucu. Książka stała się wydarzeniem wydawniczym i literackim i została nominowana do Nagrody imienia Sapira za rok 2011.

fot. Tomer Appelbaum

Powiązane wydarzenia

 

Maria Zmarz-KoczanowiczReżyserka i scenarzystka, profesor Łódzkiej Szkoły Filmowej, zajmuje się głównie filmem dokumentalnym, choć w dorobku ma też teatry telewizji i film fabularny „Kraj świata”. W serii Polska Szkoła Dokumentu wydano płytę z jej filmami.

Fot. Z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

Ran Tal
Reżyser filmów dokumentalnych, w których pokazuje iraelską rzeczywistość z perespektywy społeczno-historycznej. Jego filmy zdobyły wiele nagród w Izraelu i za granicą. Najbardziej znane i nagradzone to  "The Garden of Eden" (2012),  który zdobył nagrodę na Jerusalem Film Festival  oraz "Children of the Sun" (2007). Ten film także otrzymał nagrodę na Jerusalem Film Festival. Ran Tal jest wykładowcą na Uniwersytecie w Tel Avivie

Fot. Z archiwum Ran Tala.

Powiązane wydarzenia

Michał Książek


Pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest ornitologiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. Najwięcej publikował w „Polityce”, ale też w „Lesie Polskim” czy w „Twórczości”. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka „Jakuck. Słownik miejsca", a w 2014 roku debiutancki tom wierszy „Nauka o ptakach", za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius" w kategorii „debiut roku". Jego najnowsza książka „Droga 816" znalazła się w finałowej piątce Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Fot. Z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

Bożena Dudko

Redaktorka i dziennikarka. W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: To nie mój pies, ale moje łóżko (1998), Anna z gabinetu bajek (1999), Nietykalni (2000), Zły dotyk (2001), Cała Polska trzaska (2005). Jest inspiratorką zagranicznych antologii polskiego reportażu, dotąd ukazały się trzy: szwedzka, francuska i niemiecka. Przygotowała dwie części Podróży z Ryszardem Kapuścińskim - opowieści jego tłumaczy (2007 i 2009), a dla MSZ wystawę Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu, która w różnych wersjach językowych była pokazywana m.in. w Niemczech, ChRL i na Tajwanie, w Gruzji, na Białorusi, w Kanadzie, USA, Portugalii, Grecji, podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. Od 2005 roku opiekuje się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego - pierwszym efektem jej pracy jest tom pism rozproszonych O książkach, ludziach i sztuce (2009) oraz opracowanie kalendarium (1957-2008) fotograficznych dokonań Kapuścińskiego do jego albumu Ze świata. Jest współautorką (razem z Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji Dzieł wybranych Ryszarda Kapuścińskiego w Bibliotece „Gazety Wyborczej”, dla której przygotowała wydanie jego Spaceru porannego (2009) oraz wznowienia książek Gdyby cała Afryka (2011) i Czarne gwiazdy (2013). Sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Fot. Z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia


Piotr Osęka


Historyk, publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL. Autor książek Rytuały stalinizmu i Marzec '68, My, ludzie z marca a także artykułów historycznych w "Newsweeku", "Polityce" i "Gazecie Wyborczej". W 2013, za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fotografia z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia


Andrzej Bart


Powieściopisarz, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jedną z najciekawszych postaci polskiej literatury. Autor m.in. powieści Rien ne va plus (wyd. I 1991), Pociąg do podróży (1999) oraz Don Juan raz jeszcze (2006). Jako Paul Scarron jr napisał metafizyczno-żartobliwy kryminał Piąty jeździec Apokalipsy (1999). W 2008 roku nakładem W.A.B. ukazała się Fabryka muchołapek (2008) nagrodzona „Gwarancjami Kultury" oraz nominowana do nagród literackich „Cogito", „Gdynia" i „Angelus"; powieść znalazła się także w finale Nagrody NIKE 2009.  Ekranizacja jego  książki Rewers (W.A.B. 2009) zdobyła Złote Lwy, nagrodę główną 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatnia książka Bezdech (W.A.B. 2013) jest próbą diagnozy nie tylko współczesnego artysty i inteligenta, ale każdego z nas w momencie ostatecznego rozrachunku.

Fot. fotobank.pl/UMS

Powiązane wydarzenia

Maciej Płaza

 

Pisarz i tłumacz, doktor humanistyki. Autor książki O poznaniu w twórczości Stanisława Lema (2006). Przekłada z języka angielskiego prace naukowe, beletrystykę współczesną i klasyczną literaturę niesamowitą. Laureat nagrody „Literatury na Świecie” w kategorii Nowa Twarz za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści (2012). Jako prozaik debiutował w 2015 tomem opowiadań Skoruń, nominowanym do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Fotografia z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia

Cezary Łazarewicz

Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich(2013) oraz Elegancki morderca (2015), Żeby nie było śladów (2016).

Fot. Adam Tuchliński

Powiązane wydarzenia


Weronika Murek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Katowicach. Za książkę Uprawa roślin południowych metodą Miczurina nominowana w 2015 roku do Paszportu Polityki w kategorii literatura, a w 2016 do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.

Fot. Z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia

 

Karolina Wigura

Adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, POMP Fellow na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Jest stypendystką m.in. Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu i German Marshall Fund. Za książkę Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki otrzymała w 2012 roku Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

Fotografia z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia


Shira Geffen

Dramaturg, reżyser, autorka książek dla dzieci, aktorka. Występowała w Teatrze Narodowym Habima, a także w teatrach Cameri i Khan. Opublikowała trzy książki dla dzieci, w tym napisaną wspólnie z Etgarem Keretem “Noc bez księżyca” (W.A.B. 2013) W roku 2007 Geffen wyreżyserowała wraz z Keretem swój pierwszy film pełnometrażowy "Meduzy", który zdobył 3 nagrody na festiwalu filmowym w Cannes, w tym prestiżową Camera d'Or. W 2014 roku wyreżyserowała swój drugi pełnometrażowy film “Self-made” ("Śruba"), który miał swoją premierę w Cannes.

fot. Eyal Nevo

Powiązane wydarzenia

 

 

GLK. źródło: http://www.literackisopot.pl/goscie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.