fesstiwal słowa w piosence
--

Zapowiedzi Grupy Wydawniczej Foksal - lipiec 2013

Zapowiedzi [12.07.13]

Grupa wydawnicza Foksal: wydawnictwo Buchmann, W.A.B. Uroboros i Wilga przedstawiają zapowiedzi tytułowe na lipiec 2013:

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Wydawnictwo Buchmann - zapowiedzi lipca 2013

1. Przetwory Atwood Lisa, Courchesne Rebecca, Field Rick

Kategoria: poradnik

seria: kucharskie

data premiery: 03.07.2013

oprawa: zintegrowana

format: 210 x 254 mm

liczba stron: 240

ISBN: 9788378818632

cena katalogowa: 59,90

Aromaty zaklęte w słoikach.


Nota o książce:


Od słodkich dżemów i galaretek owocowych po pikantne smakołyki z warzyw… Oto ponad 130 inspirujących przepisów na doskonałe przetwory z aromatycznych produktów sezonowych oraz mnóstwo ciekawych pomysłów na ich serwowanie. Ta niezwykła, bogato ilustrowana książka kucharska pomoże wyczarować najlepsze przetwory, które zachwycą rodzinę i gości.

2. Anna German. Osobisty album Baranowska Marzena

kategoria: album

seria: album

gatunek: album

data premiery: 31.07.2013

wydanie: I

oprawa: twarda

format: 195 x 235 mm

liczba stron: 208

cena katalogowa: 44,90 zł

Nota o książce:

Album poświęcony Annie German – piosenkarce, kompozytorce i ikonie stylu. Zawiera ponad 100 niepublikowanych dotychczas zdjęć z życia prywatnego oraz kariery zawodowej German.

3. Baśnie, Andersen J.Ch

kategoria: literatura dziecięca

seria: Ingpen

data premiery: 23.07.2013

oprawa: twarda

format: 195x235 mm

liczba stron: 192

cena katalogowa: 44,90

Nota o książce:

Baśnie Hansa Christiana Andersena, z przepięknymi ilustracjami Mai Chmury, inspirowanymi twórczością Roberta Ingpena. Książka wydana w serii klasyki baśni i opowieści, w której do tej pory ukazały się m.in. „Alicja w krainie czarów”, „Wyspa skarbów”, „Baśnie polskie”, „Piotruś Pan i Wendy”, „Mity greckie”.

Wydanie w ekskluzywnej formie edytorskiej, przeznaczone dla całej rodziny – nie tylko dla dzieci. Obowiązkowe w każdej domowej biblioteczce!

4. Koktajle z owoców Tołłoczko Joanna, Syndoman Piotr

Kategoria: poradnik

Seria: kucharskie

data premiery: 24.07.2013

oprawa: twarda szyta

format: 165 x235 mm

liczba stron: 120

cena katalogowa: 29,90

Ponad 100 ciekawych przepisów na koktajle z owoców – zdrowych, smacznych i pożywnych, które mogą być uzupełnieniem posiłku albo samodzielnym dietetycznym daniem.


Zapowiedzi W.A.B. - lipiec 2013


1. Piękny przedmiot,  Martin Steve

kategoria: literatura piękna

seria: poza seriami

gatunek: powieść

data premiery: 03.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 123 x 195 mm

liczba stron: 304

ISBN: 978-83-7747-877-6

tytuł oryginału: The Object of Beauty

przekład: Jacek Konieczny

cena katalogowa: 34,90 zł

 Powieść satyryczna znanego amerykańskiego komika

Nota o książce:

Nowojorski świat galerii i domów aukcyjnych powinien mieć się na baczności. Do miasta przybyła Lacey Yeager. Młoda, seksowna, wybitnie inteligentna, przebojowa. Spragniona wielkiej kariery i gotowa pracować dwadzieścia godzin na dobę. Mężczyzn zmienia jak rękawiczki, a gdy wspominają o uczuciach, postępuje jak modliszka. O tym wszystkim dowiadujemy się od jej powiernika – nieśmiałego, wrażliwego dziennikarza, zafascynowanego, ale i rozczarowanego przyjaciółką. Jak daleko zaprowadzi Lacey jej wielka ambicja?

Steve Martin rysuje ostrą kreską portret wielkomiejskiego świata artystycznego, pokazuje od kuchni życie marszandów, kolekcjonerów, galerii, a przy okazji dzieli się przemyśleniami na temat sztuki XX i XXI wieku. Piękny przedmiot to także sentymentalny portret Nowego Jorku końca poprzedniego stulecia: okresu szalonego optymizmu, beztroski i wielkich tragedii. W precyzyjnie skonstruowanej fabule Martin z wielką wprawą łączy humor z ogromną wiedzą, wzruszenia z celnymi obserwacjami i portretami ludzi. Tekst powieści wzbogacają reprodukcje dzieł sztuki, które po odłożeniu książki zostają w pamięci równie długo jak jej bohaterowie.

Opinia o książce:

W pierwszej chwili można pomyśleć, że Piękny przedmiot będzie komedią romantyczną opowiadającą o nieustępliwej, wyjątkowo bystrej i bezwzględnej dziewczynie, która wyrusza na podbój nowojorskiego świata sztuki. Dopiero z kolejnymi, urzekająco skomponowanymi scenami zaczynamy sobie uświadamiać, że z tej osobistej perspektywy poznajemy quasi-tragiczną historię pewnej epoki/(Joyce Carol Oates)

Powieść tak inteligentna, zabawna i głęboka, że należałoby namówić Martina do rzucenia showbiznesu i zajęcia się wyłącznie pisaniem… Kolejnym pięknym obiektem pożądania jest jego elegancki styl( „Star Tribune”)

Wieloletnie doświadczenie Martina jako kolekcjonera dzieł sztuki uwidacznia się na każdym kroku… Z literackiego punktu widzenia książka pod każdym względem zachwyca( „The New York Times Book Review”)

Martin przedstawił w pigułce szalony i zwariowany koniec tysiąclecia, a w zjadliwej opowieści potrafił ukryć moralitet.( „Publishers Weekly”)

Doskonałe czytadło( „Marie Claire) 

Kilka słów o Autorze:

Steve Martin (ur. 1945) – jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich komików. Reprezentuje typ humoru absurdalnego, w którym wątki z kultury wysokiej mieszają się z dowcipami trywialnymi i numerami wodewilowymi. Po wielkich sukcesach w latach siedemdziesiątych całkowicie zrezygnował z występów scenicznych, aby skoncentrować się na karierze aktora, scenarzysty i pisarza. Jest zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki; często grywa na bandżo z zespołami bluegrassowymi. Laureat wielu nagród, m.in. Emmy, Grammy oraz prestiżowych Kennedy Center Honors i Mark Twain Prize for American Humor. Wydał kilka powieści, nowel i zbiorów opowiadań.


2. Piana dni, Vian Boris

kategoria: literatura piękna

seria: Don Kichot i Sancho Pansa

gatunek: powieść

data premiery: 03.07.2013

wydanie: II

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 123 x 195 mm

liczba stron: 304

ISBN: 978-83-7747-897-4

tytuł oryginału: L’ecume des jours

przekład: Marek Puszczewicz

cena katalogowa: 34,90 zł

Nota o książce:

Jedna z najbardziej wzruszających historii miłosnych wszech czasów!

Powieść Viana zaskakuje nie tylko absurdem i surrealizmem. Najdziwniejsze jest to, że – mimo całego purenonsensowego sztafażu, kpiarskiej energii, niezwykłej lekkości i anarchistycznej swobody – Piana dni jest właściwie melodramatem, stworzonym przez pisarza, którego trudno byłoby podejrzewać o podobne zamiary.

Colin jest wynalazcą, twórcą „pianoktajlu” – połączenia instrumentu muzycznego i maszyny do przygotowywania koktajli. Inny bohater powieści zajmuje się głównie trwonieniem pieniędzy na rękopisy i pamiątki po swoim idolu Jeanie-Solu Partrze (ewentualnie jego partnerce – księżnej de Bovouard). Z kolei służący Colina jest chlubą swojej rodziny, której wielu innych członków stoczyło się w godny pożałowania sposób – zostali absolwentami filozofii lub, o zgrozo, profesorami matematyki.

Historia miłości Colina i Chloe jest prosta, ale trafia w najczulszy punkt. Miłość, choć odarta z mitycznej podniosłości, okazuje się tutaj główną siłą napędzającą wszystkich bohaterów do działania. W dodatku kończy się źle – i przez to Piana dni porusza jeszcze bardziej.

I choć wydana po raz pierwszy w 1947 roku, nie traci na świeżości, o czym najlepiej świadczy to, że doczekała się właśnie drugiej adaptacji filmowej – na początku lipca 2013 wchodzi do polskich kin Dziewczyna z lilią w reżyserii Michela Gondry’ego z Audrey Tautou i Romainem Durisem w rolach głównych.

Opinia o książce:

Najbardziej łamiąca serce i wzruszająca nowoczesna historia miłosna jaka kiedykolwiek została napisana. (Raymond Queneau)

W Paryżu w latach pięćdziesiątych Boris Vian był po prostu wszystkim naraz: poetą, pisarzem, piosenkarzem, wywrotowcem, aktorem, muzykiem i krytykiem jazzowym. Był moim przyjacielem i uwielbiałem go za jego wszechstronność, burzycielską ironię i zmysł prowokacji.(Louis Malle)

Nie przychodzi mi do głowy żaden inny pisarz, który potrafi poruszyć mnie z zaskoczenia tak, jak Boris Vian.(Julio Cortazar)

Atrakcyjny, urokliwy i pociągający Huysmans połowy XX wieku w sosie science fiction. Sprawdźcie sami.Richard Hell)

Pianę dni czyta się jak kombinację Lewisa Carrolla i Thomasa Pynchona.(Thomas Hove, „Review of Contemporary Fiction”)

Był młody. Myślał młodo. Umarł młodo. Jego młodość była wyzywająca i delikatna. Był bezlitosny dla hipokrytów i durniów w każdym wieku. Wyrażał gusty młodych, lecz nigdy im nie schlebiał. Młodzież jest niewdzięczna i ma rację.(Nöel Arnaud)

Tematy, jakie podejmował, były dość wyzywające obyczajowo, działały na mieszczańską moralność drażniąco jak szczotka ryżowa.(Bartek Chaciński, „Machina”)

Kilka słów o Autorze:

Francuski pisarz Boris Vian urodził się w 1920 i zmarł przedwcześnie w 1959 roku. Był przede wszystkim prozaikiem i poetą, ale spełniał się również jako tłumacz (m.in. Raymonda Chandlera), muzyk, aktor, scenarzysta i skandalista. Był także członkiem słynnego Kolegium Patafizyki. Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania jedna z najbarwniejszych postaci powojennego Paryża. Niektóre spośród swoich książek opublikował pod pseudonimem Vernon Sullivan, między innymi czarny kryminał "Napluję na wasze groby", którego wydanie wywołało w swoim czasie skandal obyczajowy. Za najlepszą powieść Viana uważa się powszechnie właśnie "Pianę dni".


3. Moja wielka miłość Czajka-Stachowicz Izabela

kategoria: literatura piękna

seria: poza seriami

gatunek: powieść

data premiery: 03.07.2013

wydanie: II (wydanie I: 1961)

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 123 x 195 mm

liczba stron: 160

ISBN: 978-83-7747-876-9

cena katalogowa: 29,90 zł

Izabela Czajka-Stachowicz po raz kolejny sięga pamięcią do lat międzywojennych, tym razem by opisać swój najtrwalszy związek z mężczyzną – filozofem i lekkoduchem Franciszkiem „Franzem” Fiszerem.

Nota książce:

Jest rok 1930. Młodziutka Bella wraz z mężem, architektem Jerzym Gelbardem, wraca do Warszawy po kilkuletnim pobycie w Paryżu. Częsta nieobecność Jerzyka sprawia, że dziewczyna spędza czas w towarzystwie bywalców kultowej kawiarni Ziemiańska. Kiedy spotyka tam Fiszera, myśliciel ma już siedemdziesiąt lat. Szybko nawiązuje się między nimi nić sympatii i „Franuś” zaczyna regularnie bywać w domu Gelbardów.

W czułych i barwnych anegdotach Czajki Fiszer daje się poznać jako wielki oryginał: dziedzic fortuny, który przejadł cały majątek, filozof, który nie napisał ani jednej książki, wierny przyjaciel poetów, który Lesmana uczynił Leśmianem. Pamięć o Fiszerze, lwie salonowym, przetrwała we wspomnieniach niemal wszystkich ważnych przedstawicieli bohemy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego, ale to z opowieści Czajki wyłania się najpełniejszy i najbardziej fascynujący obraz genialnego Franza.

Fragment:

Weronka wniosła na półmisku pieczoną kaczkę. Kaczka, wiadomo, ptak nieduży – dla Jerzyka i mnie starczyłoby, ale…

Co za wspaniale pachnąca kaczuszka! – Twarz Franciszka poczerwieniała. Trzymając duży widelec do nakładania drobiu, Franciszek utkwił oczy w półmisku. – Hm, nieporęcznie poćwiartowane – mruknął, odebrał z rąk Weronki półmisek i postawił przed sobą.

Ależ prosimy, prosimy, niech się pan nie krępuje, ja, ja jestem niedysponowany, a Belusia, zdaje się, w ogóle nie lubi kaczki…– ratował sytuację Jerzy.

Cóż za naiwne i niemądre stworzenie! Nie lubić kaczki? Można nie lubić pewnych teorii, można nie lubić pewnych znajomych, można, cholera, nie lubić kobiet! Ale kaczki!? Od początku zaobserwowałem u niej niedorozwój umysłowy.

Z recenzji wcześniejszych książek:

Pal sześć dokładność historyczną, nie martwię się tym, że Czajka zamiast Schwitters pisze Stiffers i ma ironiczny stosunek do sztuki abstrakcyjnej. Ważne, że obraz tego świata jest przekonujący, że nigdzie indziej nie zobaczę Hansa Richtera całego w pierzu po groteskowym erotycznym epizodzie z Czajką.( Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”)

Czajka życiorysem mogłaby obdzielić ze cztery stateczne kobiety, a i dla piątej zostałoby trochę ekscesów.(Agnieszka Skórska-Jarmusz, „Kurier Warszawski”)

Kilka słów o Autorce:

Izabela Czajka-Stachowicz (18931969) – polska pisarka. Pochodziła z szanowanej żydowskiej rodziny Szwarców, była stryjeczną wnuczką zgierskiego myśliciela Izuchera Mosze Szwarca (Schwartza). Kronikarka życia międzywojennej bohemy, przyjaciółka i muza artystów i pisarzy, m.in. Witkacego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza. Studiowała w Warszawie, Berlinie i Paryżu. Debiutowała w 1937 roku reportażem Moja podróż: Szlakiem Południa, wydanym pod pseudonimem Iza Bell. W czasie wojny, po ucieczce z getta, pod nazwiskiem Stefania Czajka wstąpiła do oddziału Armii Ludowej. W 1946 roku jako Izabela Gelbard wydała tom poezji Pieśni żałobne Getta. Największy rozgłos zyskały jej powieści autobiograficzne.

Inne książki autorki opublikowane w W.A.B.:

Małżeństwo po raz pierwszy (2012), Nigdy nie wyjdę za mąż (2012), Dubo… Dubon… Dubonnet (2012), Ocalił mnie kowal (2013)


4. Złowrogie szóstki White Kate

kategoria: kryminał, sensacja, thriller

seria: mroczna

gatunek: kryminał

data premiery: 03.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka

format: 130 x 205 mm

liczba stron: 346

tytuł oryginału: Sixties

przekład: Joanna Hanusiak

cena katalogowa: 34,90

Nota o książce:

Nowy thriller autorki bestsellerowej serii kryminałów z Bailey Weggins. Kolejna bohaterka będzie musiała wcielić się w rolę detektywa. Tym razem samotne śledztwo poprowadzi Phoebe Hall, znana pisarka, która po bolesnym rozstaniu z długoletnim partnerem i aferze plagiatowej wokół swojej najnowszej powieści ucieka z Manhattanu do sennej Pensylwanii. Korzystając z propozycji przyjaciółki, obejmuje posadę wykładowcy w college’u. Nie spodziewa się jednak, że przyjdzie jej się zmierzyć z zagadką tragicznej śmierci studentki i tajemnicami sekretnego stowarzyszenia. Z każdym dniem sytuacja będzie stawała się coraz bardziej niebezpieczna i coraz bardziej zagadkowa. Nowe wątki, dawne plotki i dużo niewyjaśnionych faktów – to wszystko bardzo utrudni rozwiązanie sprawy i sprowadzi na Phoebe kolejne zagrożenia. Jaki będzie wynik prywatnego śledztwa? Komu nie spodoba się nieustępliwość nowej nauczycielki? Phoebe będzie błądzić po omacku o krok od zdemaskowania winnego, a ceną za każdy jej ruch będą powracające koszmary z przeszłości i paraliżująca świadomość, że nie może ufać nawet najbliższym.

Opinia o książce:

Nie będziesz chciał odłożyć tej książki.( „Harper’s Bazaar)

Polecam tę powieść wszystkim miłośnikom suspensu z ochotą na porządny dreszczyk emocji.(rundpinne.co) 

Ma wszystkie cechy książki idealnej do czytania podczas urlopu.( Alafair Burke)

Fragment:

Przecinając plac, zauważyła, że wszystkie klony były oblepione ulotkami. Na każdej z nich pod komunikatem „Poszukiwana” widniało zdjęcie Lily Mack. Zdjęcie ładnej dziewczyny z długimi, sięgającymi poniżej ramion blond włosami, z małą blizną na brodzie. Phoebe skojarzyła tę dziewczynę. Co prawda jej nie uczyła, ale się poznały. Pewnego dnia padał deszcz i Phoebe zaprosiła dziewczynę pod parasol. A ta zdradziła jej pewną tajemnicę.

Kilka słów o Autorze:

Kate White (ur. 1951) – amerykańska pisarka, była redaktor naczelna magazynu „Cosmopolitan”. Jest autorką poradników dla kobiet biznesu (Why Good Girls Don’t Get Ahead but Gusty Girls Do) oraz powieści kryminalnych, które cieszą się dużym uznaniem krytyki i znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Złowrogie szóstki to drugi po Hush kryminał spoza serii o Bailey Weggins.


5. Moja droga B. Janda Krystyna

kategoria: literatura faktu

seria: poza seriami

gatunek: felietony

data premiery: 03.07.2013

wydanie: II

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 143 x 205 mm

liczba stron: 200

ISBN: 978-83-7747-854-7

cena katalogowa: 29,90 zł

Nota o książce:

Zbiór felietonów Krystyny Jandy, czytanych przez nią wcześniej w I Programie Polskiego Radia. Aktorka opowiada o swym własnym życiu z tym samym darem obserwacji, refleksji i autoironii, jaki zachwycił czytelników jej poprzedniego bestsellera Gwiazdy mają czerwone pazury. Janda nie dzieli spraw na „wielkie” i „małe”: fascynuje ją i widok za oknem, i poezja Haliny Poświatowskiej. Najbardziej jednak sobie ceni spotkania z ludźmi – sławnymi, jak pewien reżyser, albo bezimiennymi, jak owdowiały portier czy mijany w drodze rowerzysta. Felietony Krystyny Jandy mają siłę przekonywania nie mniejszą niż jej wielkie kreacje aktorskie. A przy tym felietonom tym nie brak dystansu i humoru. Autorka uświadamia nam, jak niezwykłe mogą być zwykłe zdarzenia, jeśli tylko starczy nam na dostrzeżenie tego wrażliwości i wyobraźni. Za ilustracje posłużyło kilkadziesiąt zdjęć z archiwum autorki.

Kilka słów o Autorce:

Krystyna Janda (ur. 1952) – laureatka m.in. nagrody Super Złota Kaczka dla najlepszej aktorki w historii polskiego kina, nagrody Super Wiktora, Medalu im. Vittoria de Sica, nagród na festiwalach w Gdańsku, Belgradzie, San Sebastian i Cannes, jako aktorka zadebiutowała w roku 1976 na scenie warszawskiego teatru Ateneum i w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru. Najbardziej znane kreacje filmowe stworzyła m.in. w filmach Piotra Szulkina (Golem, Wojna światów), Istvana Szabo (Mephisto), Waldemara Krzystka (Zwolnieni z życia), Ryszarda Bugajskiego (Przesłuchanie), Andrzeja Wajdy (Człowiek z marmuru, Bez znieczulenia, Człowiek z żelaza), Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog II), Jana Łomnickiego (Modrzejewska) i Krzysztofa Zanussiego (Stan posiadania, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową). Od 1987 roku aktorka Teatru Powszechnego. Jest także reżyserem teatralnym i filmowym (jej Pestkę nagrodzono na festiwalu gdańskim w roku 1995 jako najlepszy debiut reżyserski). Opublikowała m.in. Gwiazdy mają czerwone pazury (1998), Moja droga B, (2000), Różowe tabletki na uspokojenie (2002). Jest felietonistką kilku czasopism.


6. Ekonomia miłości. Szczęście w związku a zmywanie naczyń Szuchman Paula, Anderson Jenny

kategoria: literatura faktu

seria: poza seriami

gatunek: poradnik

data premiery: 3.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 143 x 210 mm

liczba stron: 352

Nota o książce:

Masz dosyć piętrzącej się w koszu brudnej bielizny i zabawek porozrzucanych po całym domu? Drażni cię odpowiedzialność za zachowanie waszych dzieci? Stres związany z pracą sprawia, że obrywa się wszystkim wokół, a szczególnie najbliższym? A seks? Pamiętasz jeszcze w ogóle, co oznacza to słowo?

Na podstawie własnego życia uczuciowego, wysłuchawszy par, które borykały się z rozmaitymi problemami, opierając się na badaniach dotyczących amerykańskiej gospodarki i rządzących nią praw oraz odwołując się do opinii kilku światowej sławy ekonomistów – dwie dziennikarki stworzyły oryginalny poradnik. Ze swadą i dużym poczuciem humoru dzielą się spostrzeżeniami na temat sposobów rozwiązywania małżeńskich nieporozumień. Wystarczy przeprowadzić analizę kosztów. Albo odwołać się do teorii gier. I wziąć pod uwagę możliwą asymetrię informacji.

Paula Szuchman i Jenny Anderson piszą o tym, że każde małżeństwo posiada własną strefę ekonomiczną z ograniczonymi zasobami, przeżywającą boomy i kryzysy, a sukces albo krach na małżeńskiej giełdzie zależne są od czynników, o których istnieniu wiele par nie miało pojęcia. Aż do dziś.

Opinia o książce:

Ekonomia miłości to błyskotliwa i nowatorska książka. Jeśli jesteś klientem dokonującym racjonalnych wyborów, powinieneś ją mieć. Parę złotych za udoskonalenie swojego małżeństwa? Nie pożałujesz tego wydatku.( A.J. Jacobs, autor książki Rok biblijnego życia)

Książka pożyteczna, zajmująca i zabawna. Mówi o tym, jak skutecznie wykorzystywać strategie oparte na prawach ekonomii, żeby udoskonalić związek. […] W pierwszej minucie po skończeniu lektury zastosowałam kilka porad na mężu.(Gretchen Rubin, autorka książki Projekt Szczęście)

Fragment:

Witamy w świecie „ekonomii miłości”: sztuki stosowania ekonomii w celu minimalizowania konfliktów i maksymalizowania zysków z największej życiowej inwestycji – małżeństwa. […]

Wielu ludzi uważa ekonomię za coś nudnego, niepewnego i oderwanego od codziennego życia. Wcale się tak bardzo nie mylą. Nie bez powodu nazywa się ją „ponurą nauką”. To prawda, że ekonomiści piszą artykuły rojące się od niezrozumiałych równań, greckich liter i takich słów jak „autarkia” i „monopson”. Ale to tylko dlatego, żeby nikt inny nie zrozumiał, o czym mówią.

Tak naprawdę ekonomia jest o wiele prostsza. To nauka o tym, w jaki sposób ludzie, firmy i społeczeństwa dokonują podziału skąpych zasobów. A tak się składa, że jest to ta sama łamigłówka, którą ciągle usiłujecie rozwiązać ze swoim życiowym partnerem: jak wydatkować ograniczone zasoby czasu, energii i libido, żeby każde z was było szczęśliwe i by wasze małżeństwo kwitło.

Kilka słów o Autorze:

Paula Szuchman – zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka” i „The Daily Beast”, dawniej redaktor naczelna „The Wall Street Journal”. Mieszka z mężem i dwiema córkami na Brooklynie.

Jenny Anderson – dziennikarka pisząca dla „New York Timesa”; przez wiele lat relacjonowała wydarzenia na Wall Street, obecnie zajmuje się edukacją. Razem z mężem i dwiema córkami mieszka na Manhattanie.


7. Człowiek znikąd Moore Viviane

kategoria: literatura obca

seria: poza seriami, cykl: „rycerze Sycylii”

gatunek: powieść

data premiery: 17.07.2013

wydanie: I

oprawa: twarda obwolutowa

format: A5

liczba stron: 304-320

cena katalogowa: 39,90 zł

Nota o książce:

Czerwiec roku 1156. Zaczyna się upalne lato. Po brutalnie stłumionym buncie baronów więźniowie zapełniają lochy, a na dworze w Palermo nie ustają intrygi. Pod nieobecność władcy w pałacu królewskim dochodzi do niewyjaśnionych morderstw i niezwykle zuchwałej kradzieży. Spokój raju na ziemi, pełnego fontann i marmurów, klejnotów i jedwabi, wśród których mieszkają hurysy i eunuchowie, zostaje bezpowrotnie zniszczony.

Na domiar złego drugi po królu człowiek na Sycylii, wszechwładny emir emirów, ma nowy kłopot – zza morza przybywa Hugo z Tarsu wraz z uczniem Tankredem z Anaor, który niedawno dowiedział się o swoim pochodzeniu. A może ono poważnie zaniepokoić wiele osób na dworze… Nieprzychylny przybyszom emir nie ma jednak wyjścia, ponieważ tylko Hugo może wyjaśnić sens tajemniczego pergaminu pozostawionego przez mordercę.

Czy władzę na Sycylii pragnie przejąć groźna sekta? Kim jest zbieg z królewskiego więzienia? Jakie sekrety skrywa Hugo z Tarsu? I wreszcie czemu tak nienawidzi go rycerz w czerni? Czwarta opowieść z cyklu Rycerze Sycylii przynosi nowe zagadki i jest jak partia szachów, w której stawka jest niewiarygodnie wysoka.

Opinia o książce:

Trzeba życzyć Tankredowi długich lat życia, rozpisanych na wiele tomów.(lelitteraire.co)

Seria książek Moore zadziwia erudycją, przyciąga uwagę czytelnika niewidzialną nicią i każe mu ze zniecierpliwieniem wyczekiwać kolejnych części.( „La Gazette du Nord-Pas de Calais")

Trzeba przyznać, że autorka umie barwnie opisywać świat, do którego zabiera czytelnika. [...] Bardzo lubi swoich detektywów, wplątuje ich w skomplikowane relacje, wystawia na próbę. Ich przygody czyta się jednym tchem.
valkiria.pl

Kilka słów o Autorce:

Viviane Moore urodziła się w 1960 roku w Hongkongu. Jako fotoreporterka podróżowała po całym świecie. Pierwszą powieść opublikowała w 1997 roku. Od tamtej pory wydała dziewięciotomową sagę o błędnym rycerzu Galeranie z Lesneven; trylogię celtycką; cykl powieści rozgrywających się we współczesnej Japonii oraz powieści science fiction. Okręt przeklętych to trzecia część siedmiotomowej sagi o Normanach, Rycerze Sycylii, która we Francji rozeszła się w ponad stu tysiącach egzemplarzy. Książki Moore są tłumaczone na angielski i włoski. Autorka uprawia żeglarstwo i sport szybowcowy, jej pasją są też loty balonem. Wzięła udział w wyprawie na Spitsbergen. Marzy o wyprawie… w kosmos.

8. Moje zwierzęta. Opowiadania i fragmenty Nałkowska Zofia

kategoria: literatura faktu

seria: Biosfera

gatunek: opowiadania, wspomnienia

data premiery: 24.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 135 x 202 mm

liczba stron: 144

cena katalogowa: 34,90 zł

Nota o książce:

Ze zgromadzonych w tym tomie opowiadań i fragmentów wyłania się obraz Zofii Nałkowskiej, jakiej jeszcze nie znaliśmy. Nie tylko okazuje się wybitną znawczynią „prawiecznej, tajemnej psychologii” zwierząt, lecz także poliglotką, która w miauknięciach i poszczekiwaniach potrafi usłyszeć najgłębiej skrywane tajemnice.

Jakie czarnoksięskie sztuczki stosuje kot Hamilkar? Czy melancholijnemu Półmordkowi powiedzie się wychowywanie niesfornego Boyutka według najnowszych teorii pedagogicznych? W czym tkwi mistyczna moc sowy Wuni? Jak bardzo zaborczy może być jeż? Czy przyjaźń królika i zająca jest możliwa? Co bardziej posmakuje sarnie Basi – czekolada czy... rękopisy? I co najważniejsze: czym śmieje się pies, który nie ma ogona?

Nie na wszystkie pytania poznamy odpowiedź, bo przecież, jak twierdzi dumny Morus, nawet jego pani nie może wiedzieć wszystkiego. Bo co się wydarzyło w Wołominie... zostaje w Wołominie.

Fragment:

Filozof francuski, Descartes – naucza Półmordek – twierdził niesłusznie, że zwierzęta nie znają mowy, a stąd nie mają i rozumu. Za to Anglik Locke (Anglicy znają się zwłaszcza na psach i koniach) utrzymywał, że posiadają one zdolność empirycznego myślenia. Buffon znów, przyznając zwierzętom czucie i świadomość, odmawiał im, niestety, pamięci. Condillac utożsamiał umysł zwierzęcy z ludzkim. Co do Schopenhauera, to przyznawał on zwierzętom tylko rozsądek (Verstand), nic więcej; nie można jednak do tej jego opinii zbytniej przywiązywać wagi, gdyż widać w niej złą wolę (Wille) i fałszywe wyobrażenie (Vorstellung). Wreszcie Darwin (znowu Anglik) znalazł u zwierząt nawet objawy moralności. Co się zaś tyczy specjalnie psów, to nawet dzikie plemiona uznają ich zalety moralne. U Dakotahów, na przykład, istnieje zwyczaj zjadania wątroby psa dla nabrania dzielności. Nie chcę twierdzić, aby to była najmilsza forma uczczenia zasług, ale sam powiedz, Boyu, czego można żądać od takich Dakotahów.

Kilka słów o Autorce:

Zofia Nałkowska (1884-1954) – pisarka, publicystka i dramaturg, działaczka społeczna i kulturalna, miłośniczka zwierząt. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła pensję oraz uczestniczyła w wykładach Uniwersytetu Latającego. Debiutowała jako poetka w 1986 roku na łamach „Przeglądu Tygodniowego”, jednak czytelnikom znana jest przede wszystkim z utworów prozatorskich, m.in. powieści Granica (1935) oraz cyklu opowiadań Medaliony (1946).

9. Zakwitające dziewczęta. Opowieści ludowe o miłości i odwadze Sterck, de Marita

kategoria: literatura obca

seria: z miotłą

gatunek: opowiadania

data premiery: 30.07.2013

wydanie: I

oprawa: twarda obwolutowa

format: S 6

liczba stron: 400

cena katalogowa: 49,90 zł


10. Opowieści inicjacyjne z czterech stron świata

Nota książce:

Jak opowiadać nastolatkom o odwiecznych problemach związanych z dorastaniem? Czym różni się miłość od seksu? Dlaczego seks jest taki pociągający? Jak nie skończyć w łóżku z potworem? Jakie zagrożenia czyhają na dziewczynki i młode kobiety? Czy duma, krnąbrność i egzaltacja popłacają w dorosłym życiu? Odpowiedzi na te pytania Marita de Sterck, belgijska pisarka i antropolożka, postanowiła poszukać u źródeł, czyli w dawnych opowieściach pochodzących z różnych zakątków świata. De Sterck połączyła swój pisarski talent z antropologiczną pasją i stworzyła fascynujący zbiór legend i baśni Afryki, Ameryki, Azji, Europy i Oceanii.

Jej książka w ciekawy sposób mówi o kształtowaniu się osobowości, a także sztuce adaptowania się do życia w społeczeństwie. Zebrane opowieści uczą empatii i poszanowania dla odmienności, w niecodzienny sposób pokazują, jak dostosować się do otaczającego świata i żyć w zgodzie z innymi, a jednocześnie zachować odwagę, samodzielność, wewnętrzną przekorę i nie zatracić indywidualności. Zakwitające dziewczęta pięknie także unaoczniają to, że stopniowe wchodzenie w dorosłość nie musi pogłębiać konfliktu pokoleń, lecz może łączyć ze sobą generacje i pomagać w przekraczaniu różnic między dziećmi, rodzicami i dziadkami.

Opinie o książce:

Ta książka ucieszy nie tylko wielbicieli ludowych podań, to także przysmak dla każdego czytelnika lubującego się w soczystych historiach, które na dokładkę opowiadają o tym, skąd się wzięliśmy. Polecamy i dorosłym, i młodzieży.(„Het Nieuwsblad”)

Książka poruszająca i zaskakująca, nie tylko dzięki mocnemu językowi. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że to książka kobieca, wręcz przeciwnie – chłopcy i mężczyźni mogą się z niej sporo nauczyć. (Gazet van Antwerpen”)

Marita de Sterck nie boi się mówić o krwi. Porusza tematy, które zbyt długo ukrywaliśmy pod grubą warstwą disneyowskiego lukru.( Knack”)

Kilka słów o Autorce:

Marita de Sterck (ur. 1955) – flamandzka pisarka urodzona w Antwerpii. Studiowała komunikację społeczną, germanistykę i antropologię, obecnie pracuje jako wykładowczyni literatury, literatury młodzieżowej i antropologii w Gandawie. Jako pisarka i autorka ponad 40 książek wierzy w moc klasycznej sztuki narracji, stąd jej zainteresowanie dawnymi baśniami, które kolekcjonuje. Często są one inspiracją dla pisanych przez nią powieści młodzieżowych, takich jak Wild vlees (2000), Kwaad bloed (2006) czy De hondeneters (2009), które zdobyły zarówno uznanie wśród czytelników, jak i liczne nagrody literackie. Także Zakwitające dziewczęta czerpią ze starych ludowych opowieści, ale jest to jak najbardziej współczesna książka przeznaczona tak dla młodych ludzi, jak i rodziców, a nawet dziadków.


11.  Afrykańska love story Sheldrick Daphne

kategoria: literatura faktu

seria: Biosfera

gatunek: wspomnienia

data premiery: 31.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka

format: 135 x 202 mm

liczba stron: 456

ISBN: 978-83-7747-866-0

cena katalogowa: 39,90 zł

Barwny obraz niezwykłego życia w buszu.

Nota o książce:

Daphne, urodzona w Kenii w rodzinie brytyjskich osadników, zawsze czuła się ściśle związana z naturalnym dla niej światem afrykańskiej sawanny i zamieszkujących ją dzikich zwierząt. Kiedy wychodziła za mąż za Davida, jednego z prekursorów ochrony przyrody i pracownika nowo powstałego Parku Narodowego w Tsavo, było dla niej jasne, że chce poświęcić swoje życie opiece nad afrykańską fauną, coraz bardziej zagrożoną przez człowieka.
Założyła między innymi jeden z pierwszych zwierzęcych sierocińców, gdzie do dziś przysposabia do samodzielnego życia na wolności porzucone słoniątka, małe antylopy oraz nosorożce. Ponadto wraz ze strażnikami parku prowadzi pionierskie badania nad komunikacją i obyczajami zwierząt.
Życie Sheldrick, opisane przez nią samą szczerze i otwarcie, jest również podróżą przez cały XX wiek, tak rzadko oglądany przez nas z afrykańskiej perspektywy; od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu odbiły się również na niemych świadkach historii – dzikich zwierzętach Afryki – które dla Sheldrick i jej bliskich zawsze pozostaną pełnoprawnymi mieszkańcami Czarnego Lądu.

Opinie o książce:

Opowiadane przez Sheldrick historie są niesamowite. Z tego właśnie słynie Afryka; zarówno radości, jak i tragedie osiągają mają tu skalę większą niż gdziekolwiek indziej. Czytelników ostrzegamy: po przewróceniu ostatniej strony odczujecie pokusę, żeby sprzedać cały dobytek i dołączyć do bohaterów książki.(BostonGlobe.com)

Kilka słów o Autorce:

Daphne Sheldrick (ur. 1934) – po ukończeniu liceum, zamiast studiów, wybrała pracę w Parku Narodowym Tsavo, gdzie pomagając osieroconym zwierzętom, dokonała wielu odkryć i stała się autorytetem w dziedzinie opieki nad dzikimi zwierzętami oraz ich reintrodukcji. Otrzymała wiele wyróżnień, w tym Order Imperium Brytyjskiego oraz doktorat honoris causa uniwersytetu w Glasgow. Jej praca zainspirowała m.in. twórców serialu dokumentalnego produkcji BBC Dziennik słoni oraz filmu Dzikie z natury 3D; Sheldrick była też bohaterką jednego odcinka programu Martyny Wojciechowskiej Kobieta na krańcu świata. Afrykańska love story, wydana w 2012 roku, zdobyła tytuł bestsellera „Sunday Timesa” i „New York Timesa”. Książka ukazuje się w dziesięciu krajach. Prawa do jej ekranizacji kupiła wytwórnia Mandalay Pictures, główną rolę zagra Nicole Kidman, za kamerą stanie Philip Noyce.

12. Miłość dobrej kobiety Munro Alice

kategoria: literatura piękna

seria: Don Kichot i Sancho Pansa

gatunek: opowiadania

data premiery: 30.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 135 x 202 mm

liczba stron: 144

ISBN: 978-83-7747-857-8

tytuł oryginału: The Love of a Good Woman

przekład: Agnieszka Pokojska

cena katalogowa: 39,90 zł

Alice Munro - mistrzyni krótkiej formy – o kobietach.

Nota o książce:

Zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej. Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą na nieskończenie różnorodne sposoby.

Opinie o książce:

Munro jak zwykle wydobywa na światło dzienne wszystko, co w życiu kanadyjskiej prowincji przemilczane i zepchnięte w cień – by pokazać ludzi, którzy popełnili ten zasadniczy, pierwszy grzech: zjedli owoc z drzewa poznania. („Publishers Weekly”)

Opowiadania Munro są jak troskliwie przechowywane nagrania rodzinne, dokumentujące ważne momenty z przeszłości.( „Library Journal”)

Munro jest bez wątpienia mistrzynią. W Miłości... opisuje ludzką egzystencję z niezwykłą precyzją i elegancją najwyższej próby.(„The Washington Post”)

Te zaskakujące historie po raz kolejny przypominają, że Munro jest literacką cudotwórczynią.( Francine Prose)


Kilka słów o Autorce:

Alice Munro (ur. 1931) – wybitna pisarka kanadyjska, wymieniana wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. trzykrotnie Governor General’s Award (1968, 1978 za tom Za kogo ty się uważasz?, 1986), a w 2009 roku wyróżniona prestiżową Man Booker International Prize za całokształt twórczości. Autorka kilkunastu książek, m.in.: Dance of the Happy Shades (1968), Lives of Girls and Women (1971; przekład polski w przygotowaniu), The Moons of Jupiter (1982), The Progress of Love (1986), Friend of My Youth (1990), Open Secrets (1994; przekład polski w przygotowaniu), Kocha, lubi, szanuje… (2001, wyd. pol. 2011), Uciekinierka (2004, wyd. pol. 2009), Widok z Castle Rock (2006, wyd. pol. 2011), Zbyt wiele szczęścia (2009, wyd. pol. 2011), Dear Life (2012). Miłość dobrej kobiety to zbiór opublikowany przez autorkę w 1998 roku.


13. Niewidzialne miasta Calvino Italo

kategoria: literatura obca

seria: Don Kichot i Sancho Pansa

gatunek: powieść

data premiery: 24.07.2013

wydanie: I

oprawa: twarda obwolutowa

format: S6

liczba stron: 136

cena katalogowa: 32,90 zł

Nota o książce:

Oto na dwór Kubłaj-chana, wnuka Czyngis-chana i pierwszego mongolskiego cesarza Chin, przybywa sławny podróżnik i kupiec z Wenecji, Marko Polo. Chcąc opisać świat, którym włada imperator, pokonuje barierę komunikacyjną przy pomocy gestów, szarad i przedmiotów przywiezionych z najdalszych zakątków cesarstwa. Gdy już wprawnie posługuje się językiem chana, wdaje się z nim w wielowątkowy intelektualny dialog o istocie życia i śmierci.

Italo Calvino zabiera nas w pełną wrażeń podróż w głąb niemożliwego, wyimaginowanego cesarstwa. 55 opisów miast, 55 poetyckich impresji przeplatanych rozmowami dwóch myślicieli to jedna z tych prób badania granic literatury, które przyniosły włoskiemu pisarzowi sławę. Baśniowe krainy, nieistniejące egzotyczne miasta pojawiające się za sprawą opowieści na mapie wyobraźni w wielkim atlasie Kubłaj-chana stanowią jedyne w swoim rodzaju świadectwo potęgi języka.

Fragment:

Człowieka, który przez długi czas przemierza konno dzikie bezdroża, nachodzi tęsknota za miastem. Wreszcie dociera do Izydory, miasta, gdzie pałace mają kręte jak muszla ślimaka schody, wysadzane morskimi muszlami, gdzie rzemieślnicy celują w wyrobie lunet i skrzypiec, gdzie przybysz, jeśli nie umie dokonać wyboru między dwiema kobietami, zawsze napotka trzecią, gdzie walki kogutów przeradzają się w krwawe bitki między stawiającymi zakłady. O tym wszystkim myślał podróżny, tęskniąc za miastem. Izydora jest zatem miastem z jego marzeń: z jedną tylko różnicą. Miasto, o którym marzył, obejmowało jego samego w młodości; do Izydory przybywa w podeszłym wieku. Na rynku jest murek, gdzie przesiadują starcy, by patrzeć na przechodzącą młodzież; on siedzi w rzędzie wśród nich. Pragnienia są już wspomnieniami.

Opinie o książce:

Ze wszystkich możliwych zadań, streszczenie tej książki jest bodaj najtrudniejszym, ale w przypadku tak fantastycznego utworu jednocześnie zupełnie zbędnym.(„The New York Reviews of Books”)

Calvino był geniuszem. Przeniósł fikcję literacką na poziom, na jakim nigdy wcześniej się ona nie znajdowała, a zarazem powrócił do odwiecznych, niemal baśniowych wzorców opowiadania.( John Updike)

Calvino zdaje się mówić (to jest – pisać!), że literatura wcale nie musi maskować swej sztuczności, by zachwycać, i że mistrz słowa potrafi zrobić z nim niemal wszystko: pisząc i filozoficzny traktat, i brukową powieść.(Marcin Sendecki, „Gazeta Wyborcza”)

Styl Itala Calvina, nieżyjącego już włoskiego postmodernisty, to połączenie fantasmagorii, zabawy i logicznego wywodu.(Marta Sawicka, „Wprost”)

Kilka słów o Autorze:

Italo Calvino (1923–1985) – jeden z najważniejszych pisarzy i eseistów włoskich XX wieku. Od 1945 roku pisał dla dziennika „L’Unità”, później również m.in. dla „La Repubblica”, od 1959 do 1967 redagował własne pismo „Il Menabò di letteratura”. Przez prawie czterdzieści lat pracował w wydawnictwie Einaudi. Należał do grupy literackiej OuLiPo, której członkami byli też tacy twórcy jak Raymond Queneau czy Georges Perec. Po polsku ukazały się liczne jego nowele i powieści, m.in.: "Ścieżka pajęczych gniazd" (1947), "Wicehrabia przepołowiony" (1952),"Baron drzewołaz" (1957), "Rycerz nieistniejący" (1959), "Zamek krzyżujących się losów" (1969), "Palomar" (1983); zbiory Baśnie włoskie (1956) i Opowieści kosmikomiczne (1965) oraz Wykłady amerykańskie (1988).

Nakładem W.A.B. ukaże się także pierwsze wydanie powieści Marcovaldo (1963).


14. Zaślepienie Karin Slaughter

kategoria: kryminał, sensacja, thriller

seria: fabryka Sensacji

gatunek: powieść sensacyjna

data premiery: 10.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka

format: 123 x 195 mm

liczba stron: 272

ISBN: 978-83-7747-903-2

tytuł oryginału: Blindsighted

przekład: Piotr Kuś

cena katalogowa: 34,90 zł

Nie czytaj tego sam. Nie czytaj po zmroku. Ale koniecznie przeczytaj!

Nota o książce:

Senne miasteczko Heartsdale w amerykańskiej Georgii ogarnia panika po znalezieniu przez Sarę Linton, miejscową lekarkę i koronera w jednej osobie, zwłok Sibyl Adams – wykładowcy z miejscowego college’u. Sibyl ginie, zaatakowana przez brutalnego mordercę, w toalecie miejscowego baru, wkrótce po zjedzeniu lunchu. Zostaje okrutnie zgwałcona, na jej brzuchu morderca wycina nożem znak krzyża. A jednak dopiero w trakcie sekcji zwłok do Sary Linton dotrze cały wymiar okrucieństwa nieznanego mordercy. Dochodzenie w sprawie zabójstwa obejmuje szef miejscowej policji, Jeffrey Tolliver, były mąż Sary. Kiedy po kilku dniach zginie kolejna młoda kobieta, Jeffrey zrozumie, że zbrodnia na Sibyl Adams nie była przypadkowym i jednorazowym atakiem. Do świadomości mieszkańców spokojnego hrabstwa Grant dociera straszliwa świadomość, że w okolicy grasuje sadystyczny seryjny morderca. Jeffrey Tolliver nie jest osamotniony w śledztwie, które prowadzi. Pałająca żądzą zemsty Lena Adams, siostra zamordowanej Sibyl, jest jedyną kobietą służącą w miejscowej policji. W poszukiwaniach zabójcy uczestniczy też Sara Linton. Już wkrótce okaże się, że kluczem do schwytania mordercy jest pewien starannie strzeżony sekret z jej przeszłości. O ile morderca nie dopadnie jej pierwszy...

Opinie o książce:

Świetny powieściowy debiut.(Nigel, booklore.com)

Czasami historia wciąga cię już od pierwszego rozdziału i nie pozwala oderwać się aż do ostatniego zdania. Tak właśnie było z Zaślepieniem.(Lesley Dunlap, themysteryreader.com)

Jeśli lubisz odważne, trzymające w napięciu thriller, musisz dać szansę Karin Slaughter.(Wendy Darling, goodreads.com)

Powieść kryminalna w najlepszym wydaniu.(Michael Connely)

Kilka słów o Autorce:

Karin Slaughter (ur. 6 stycznia 1971 w stanie Georgia) – amerykańska pisarka, autorka powieści kryminalnych i thrillerów.Debiutowała w 2001 roku powieścią Zaślepienie, która została nominowana do Nagrody Sztyletu przyznawanej przez międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej (Crime Writers' Association) za najlepszy debiut. Kolejne powieści stały się międzynarodowymi bestsellerami. Jej książki, których akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu, charakteryzuje bardzo ostro zarysowane tło obyczajowe, naturalistyczny język i duża dawka przemocy. Tłumaczone na kilkadziesiąt języków, do tej pory ukazały się w sumie w blisko 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. W 2013 roku Karin Slaughter została laureatką prestiżowego konkursu Edgar Award w kategorii najlepsze opowiadanie (nagrodzony utwór: The Unremarkable Heart). W Polsce ukazały się m.in.: Zaślepienie, Upadek, Tryptyk, Pęknięcie oraz Fatum.


15. Przejęcie władzy Flynn Vince

kategoria: literatura obca

seria: Fabryka Sensacji

gatunek: powieść sensacyjna

data premiery: 17.07.2013

oprawa: miękka

format: S6

liczba stron: 544

przekład: Lech Z. Żołędziowski

cena katalogowa: 34,90 zł


Vince Flynn pozostaje królem wyrafinowanej powieści politycznej.(Dan Brown)

Nota o książce:

Stany Zjednoczone w niebezpieczeństwie! Czy istnieje ktoś, kto poświęcając wszystko, zdoła powtrzymać dramatyczny bieg wypadków?

Mitch Rapp od kilku lat pracuje jako tajny agent w CIA. Mało kto w strukturze zna jego prawdziwe nazwisko i rzeczywiste metody pracy. Jego specjalnością są sprawy beznadziejne – Mitch zajmuje się walką z terroryzmem i jest asem w rękawie służb specjalnych USA. Ten zawód wymaga od niego bezwzględności i zimnej krwi, a Rapp posiada niezbędną w tej pracy motywację – w zamachu przed laty zginęła jego sympatia. Wiedziony chęcią zemsty mężczyzna nie cofnie się przed niczym, by wygrać niebezpieczną walkę z terrorystami.

Kiedy wszystko idzie według planu i nic nie wskazuje na to, by sytuacja mogła wymknąć się Amerykanom spod kontroli, islamiści podstępem opanowują Biały Dom. Ginie wielu niewinnych ludzi, terroryści biorą zakładników. Prezydentowi Hayesowi w ostatniej chwili udaje się ukryć w bunkrze pod budynkiem. Czy aby na pewno jest tam bezpieczny? Cała nadzieja w Mitchu Rappie, tylko on może przywrócić dawny ład.

Vince Flynn w mistrzowski sposób opisuje strukturę tajnych służb USA i wiarygodnie odtwarza metody ich działania. Porusza również fundamentalny dla współczesnego świata problem walki z terroryzmem, skupiając się na sytuacji Stanów Zjednoczonych jako państwa najbardziej zaangażowanego w ten konflikt.

Opinie o książce:

Sytuacja jak z dzisiejszych czasów… Szokująca podróż za kulisy władzy… Akcja jest wyśmienita, a końcowe rozdziały budzą dreszcz emocji.( "Cleveland Plain Dealer”)

Udany thriller polityczny. Akcja biegnie z zawrotną prędkością. Gdy zaczniesz czytać, nie będziesz w stanie się oderwać.( „Times Record News”)

Świetna, wciągająca lektura(Wisconsin State Journal”)

Kilka słów o Autorce:

Vince Flynn (1966 - 2013) – pisarz amerykański. Jego thrillery polityczne publikowane od 1999 roku zyskały dużą popularność i uznanie zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Powieść Przejęcie władzy o agencie CIA Mitchu Rappie zapoczątkowała cały cykl utworów opowiadających jego losy.


 

WYDAWNICTWO UROBOROS - ZAPOWIEDZI LIPIEC 2013  1. Wilki Lokiego Armstrong K., Marr M.


kategoria: fantastyka

gatunek: powieść

data premiery: 02.07.2013

wydanie: I

oprawa: miękka ze skrzydełkami

format: 135 x 202 mm

liczba stron: 336

ISBN: 978-83-7747-883-7

przekład: Janusz Ochab

cena katalogowa: 34,90 zł.

Nota o książce:

Zanurz się po uszy w nordyckiej mitologii z nową powieścią dla dzieci autorek bestsellerów z listy New York Times’a!

W Blackwell w Południowej Dakocie wszyscy mają coś wspólnego z bohaterami podań wikingów. Każdy z mieszkańców jest bezpośrednio spokrewniony z Thorem lub Lokim. Nie inaczej jest w przypadku Matta Thorsena, nastolatka z prawdziwą pasją do rodzinnych historii. Mitologia nordycka nie ma przed nim tajemnic – chłopak wie wszystko o wikingach, sagach, bóstwach i całej armii pobocznych postaci z legend. Podobnie jak jego dwaj przyjaciele z tej samej klasy, Fen i Laurie, doskonale zna podanie o Ragnarök – zmierzchu bogów, podczas którego stoczona zostanie walka pomiędzy bogami i olbrzymami, dowodzonymi przez Lokiego. Koniec świata mogą powstrzymać tylko bogowie, a jeśli przegrają walkę, ziemia spłonie, gwiazdy zgasną, a świat zaleje morze.

I oto pewnego dnia chłopcy zdają sobie sprawę, że runy mówią jednoznacznie: Ragnarök się zbliża. Bez względu na to, jak nieprawdopodobne się to wydaje, legenda spełnia się na ich oczach. W dodatku to oni będą musieli stoczyć walkę o losy świata. Trzej przyjaciele zostaną rzuceni na głęboką wodę, ale jednego mogą być pewni: to będzie największa przygoda ich życia, niezależnie od tego, jaki będzie jej finał.

Kilka słów o Autorkach:

Kelly Armstrong i Melissa Marr to autorki powieści z listy bestsellerów New York Times’a, podzielające zamiłowanie do mitologii. Zdecydowały się połączyć pisarskie siły i stworzyć powieść fantasy dla swoich dzieci. Efektem są Wilki Lokiego.

Opinie o książce:

Nordycka mitologia przywrócona do życia, ujmujący bohaterowie i zapowiedź obiecującego rozwoju wydarzeń.( Kirkus Reviews)

Niebezpieczne przygody, szaleńcza akcja i oryginalne postaci. Zachwycająca od początku do końca.( Eoin Colfer)

To cudowna opowieść pełna ekscytujących przygód. Spodoba się zarówno dorosłym, jak i młodszym czytelnikom( Użytkowniczka goodreads.com)

Wielbiciele książek o przygodach Harry’ego Pottera będą zachwyceni.(Użytkowniczka goodreads.com)

Fragment s.34:

Odsunął się do tyłu i jego miejsce zajęła Wyrocznia. Nie podeszła do mikrofonu; jej piskliwy głos ledwie sięgał pierwszych rzędów. Matt musiał mocno wytężyć słuch, by ją zrozumieć.

Runy przemówiły – oświadczyła. – Rzucałam je wielokrotnie, a odpowiedź zawsze była ta sama. Wybraliśmy właściwie. Mamy naszego czempiona.

Matt zerknął na ojca. Ten ujął jego dłoń i uścisnął tak mocno, że Matt skrzywił się z bólu.

Tymczasem Wyrocznia przemówiła głośniej, by wszyscy mogli ją usłyszeć:

Naszym czempionem jest Matthew Thorsen, syn Paula i Patricii Thorsenów.

Matt zamarł.

 

  1. Bogowie i wojownicy Paver Michelle


kategoria: fantastyka

gatunek: powieść

data premiery: 17.07.2013

wydanie: I

oprawa: twarda

format: 148 x 210 mm

liczba stron: 336

ISBN: 978-83-7747-878-3

tytuł oryginału: Gods and Warriors

przekład: Agnieszka Walulik

cena katalogowa: 34,90 zł

Nota o książce:

Bogowie i wojownicy to pierwszy z pięciu tomów nowej sagi Michelle Paver. Po bestsellerowych Kronikach Pradawnego Mroku, których akcja toczy się w epoce kamiennej, autorka zabiera czytelnika w kolejną podróż w czasie – w epokę brązu. Bohater opowieści, dwunastoletni Hylas, jest Osobnym – wykluczonym ze swojej społeczności. Mało komu ufa, nie cofa się przed kłamstwami i kradzieżą. Ścigają go wojownicy zwani Krukami. To przez nich uciekła jego młodsza siostra. Chłopiec nie ma pojęcia, co się z nią dzieje, ale wie jedno: za wszelką cenę musi ją odnaleźć. Decyduje się wypłynąć na morze, cudem unika śmierci i trafia na niezwykłą wyspę. Na miejscu spotyka Pirrę – córkę despotycznej kapłanki, swoją rówieśniczkę, która również znalazła się tam przypadkowo. Różnią się niemal wszystkim. Wspólnie jednak muszą się zmierzyć z potęgą przyrody, gniewem bogów, wielką polityką – a także z własnymi słabościami i sobą nawzajem. A pomaga im w tym dobry duch... A właściwie Duch.

Co kryje się w głębi morza? Jaką moc może mieć nóż z brązu? I dlaczego Hylasa ścigają Kruki?

Fragment:

W ciemności ujrzała długą, wąską jaskinię pełną dziwnych połyskliwych wzgórków z żółtawego kamienia, sklepioną tak nisko, że na leżąco można było dotknąć sufitu ręką. [...] Na drugim końcu, jakieś trzydzieści kroków dalej, przebijała się ukosem włócznia pylistego światła.

Pirra oblizała usta. Jeśli to światło było w stanie dostać się do wnętrza, to może ona mogłaby się wydostać na zewnątrz?

Dysząc z niecierpliwości, ruszyła w tamtą stronę. Jaskinia była zbyt niska nawet na to, żeby się czołgać, więc Pirra przesuwała się na łokciach, odpychając się palcami u nóg. Chwyciła za jeden z żółtych pagórków i podciągnęła się na nim. Kamień był obślizgły i zsunęły jej się palce. Łatwiej było uchwycić się występu przypominającego kształtem dłoń...

Pirra zamarła.

To była dłoń. Dłoń przemieniona w skałę.

fragment

Tak jak w Wilczym Bracie, Paver tka subtelną, trzymającą w napięciu opowieść o przyjaźni, zaufaniu, honorze i tajemniczej przepowiedni. Dzieci znów mogą liczyć na wsparcie zaprzyjaźnionych zwierząt w walce z okrutnymi i tajemniczymi przeciwnikami.

Amanda Craig

Powieść Paver, pierwsza część planowanej serii, przypadnie do gustu miłośnikom fantastyki historycznej (i, oczywiście, fanom Percy'ego Jacksona) dzięki wyrafinowanemu połączeniu akcji, historii starożytnej i mitu.

“Publisher’s Weekly”

Jedna z takich historii, o jakich przeczytaniu marzysz, ale na jakie nieczęsto trafiasz.

“The Times”

Michelle Paver (ur. 1960) – angielska pisarka, miłośniczka podróży, z wykształcenia prawniczka. Urodziła się w Afryce, ale wychowała w Anglii. Po trzynastu latach zrezygnowała z kariery w dużej kancelarii prawnej w londyńskim City, by poświęcić się pisaniu. Sławę i uznanie międzynarodowej krytyki przyniósł jej sześciotomowy cykl powieści dla dzieci Kroniki Pradawnego Mroku: Wilczy brat (W.A.B. 2005), Wędrujący duch (W.A.B. 2006), Pożeracz Dusz (W.A.B. 2007), Wyrzutek (W.A.B. 2008), Złamana przysięga (W.A.B. 2009), Tropiciel duchów (W.A.B. 2010). W 2010 roku Paver wydała także powieść grozy Cienie w mroku (W.A.B. 2013). Jej książki ukazały się w ponad trzydziestu krajach.


 

 

GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.