fesstiwal słowa w piosence
--

Marzec w Krakowie pod znakiem LiteraTURY

[04.03.16]

Jedenaście miejsc i aż dwadzieścia trzy wydarzenia. W marcu literatura opanuje Kraków. Spotkania autorskie, spektakle i dramatoria. Książka będzie w marcu pretekstem zarówno do zażartych dyskusji, jak i odwiedzania wyjątkowych miejsc.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Swoje podwoje otworzą między innymi: Nowohuckie Centrum Kultury, Dworek Białoprądnicki, Wydział Polonistyki UJ, Teatr Barakah i ArtCafe Barakah, a także krakowskie biblioteki. Przed nami między innymi kryminalne dramatorium z komisarzem Montalbano, spotkanie autorskie z Zosią Papużanką i Piotrem Pazińskim oraz wirtualny spacer po Londynie. Wstęp na większość wydarzeń będzie wolny.

LiteraTURA to  inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.


KTO: Krakowskie Biuro Festiwalowe
KIEDY: 19 marca 2016, godz. 12:00
GDZIE: Instytut Francuski (ul. Stolarska 15).

Zapraszamy na kolejne Drugie Życie Książki!

W marcu fani literatury będą mogli wymieniać się książkami z okazji Miesiąca Frankofonii w Instytucie Francuskim. Będzie to wielka, bezpłatna wymiana książek, której zasady wciąż pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.

UWAGA: wymieniamy się tylko książkami w języku francuskim.

Zapraszamy do wymiany!
KTO: Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY: 1 marca 2016, godz. 12.20
GDZIE: Biblioteka Główna, ul. Masarska 14

Wykład dr Tomasza Dudka pt.: Stanisław Wyspiański – życie i działalność

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Główna zaprasza uczniów na wykład historyka, archiwisty, przewodnika po Krakowie, bibliotekarza - dr Tomasza Dudka, który przybliży słuchaczom sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego - jednego z najwybitniejszych artystów polskich, człowieka o wielkości talentów, wszechstronnego twórcy, dramaturga, poety, malarza grafika, architekta, projektanta, reformatora teatru. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja przygotowana przez wykładowcę oraz wystawka książek do tematu. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną pod nr 12-431-00-68 lub e-mailową bg@sbpkrakow.pl

   
   
3marca
       
KTO: Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY: 3 marca 2016, godz. 8.30
GDZIE: Filia nr 12, ul. Lubomirskiego 7A

Warsztaty ekologiczne pt.: Wiosenne ożywienie wśród roślin i zwierząt

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 12 serdecznie zaprasza uczniów kl. II SP do udziału w warsztatach ekologicznych, które poprowadzi Krzysztof Kus. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie budzącej się do życia po zimie. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną pod nr 12-430-37-39 lub e-mailową filia12@sbpkrakow.pl
   
   
3
marca
       
KTO: Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY: 3 marca 2016, godz. 9.30
GDZIE: Filia nr 13, Al. Daszyńskiego 22

O zwierzętach wesołych, smutnych i wiernych – spotkanie autorskie dla dzieci z Barbarą Gawryluk

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 13 zaprasza uczniów z młodszych klas SP do udziału w spotkaniu autorskim z krakowską pisarką, autorką książek dla dzieci – Barbarą Gawryluk. Pisarka opowie o niezwykłych losach zwierząt, które są bohaterami jej książek. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną pod nr 12-423-24-26 lub e-mailową filia13@sbpkrakow.pl
   
   
3
marca
       
KTO: Podgórskie Czytania Klasyki Dramatu i Powieści
KIEDY: 3 marca 2016, godz. 17.00
GDZIE: Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13

WESELE – Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego TO

Prowadzenie : Marta Półtorak Dramat St. Wyspiańskiego „Wesele” było próbą odnowienia języka symbolicznego, jakim mówi się o problemach historii i o aktualnej sytuacji Polaków. Premiera odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901. Wyspiański pokazywał gorzki obraz bezsiły społeczeństwa krępowanego potrójną niewolą - politycznego ucisku, bezwładu narodowej tradycji i nieufnego sceptycyzmu inteligencji. W "Weselu" zagrali najwybitniejsi aktorzy tamtego czasu tworząc znakomite role.
   
   
3
marca
       
KTO: Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY: 3 marca 2016, godz. 19.00
GDZIE: Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13

Polska Premiera książki "Porajmos"

Spotkanie z udziałem: Dušana Savića – autora powieści Agnieszki Żuchowskiej-Arendt – autorki tłumaczenia Adama Hliniaka – muzyka na motywach cygańskich Porajmos w języku romskim oznacza eksterminacja Cyganów przez III Rzeszę, która miała charakter równie bezwzględne i bezwzględny charakter, jak planowe mordowanie Żydów, nazwane Holocaustem.Dušan Savić, urodzony 21.8.1952. w Banja Luce. Pisze poezję i prozę. Jego ksiązki i tomy poezji były publikowane w Austrii, Bułgarii (2006); Serbii, Chorwacji i Bośni oraz w Polsce. W konkursie na opowiadanie "Simha Kabiljo" Żydowska Scena Kultury - BEJAHAD z Zagrzebia, zdobył swoją pierwszą nagrodę literacką. Mieszka i pracuje w Wiedniu.
   
   
3
marca
       
KTO: Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
KIEDY: 3 marca 2016, godz. 20.00
GDZIE: ul. Paulińska 28

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.

Aktorzy! Pisarze! Poeci! Redaktorzy! I Wy, Czytelnicy! Wspólnie czytamy, wspólnie słuchamy, wspólnie pijemy, skaczemy z balustrady, wspólnie dyskutujemy, oglądamy, śpiewamy, recytujemy, kradniemy kukurydzę, palimy, plujemy na odległość i szukamy dziury w całym! Dźwięki, obrazy i przede wszystkim SŁOWA! Przyszedł czas na wspólne penetrowanie najczarniejszych, najodleglejszych i najbardziej podejrzanych zakątków. Parafrazując Gregory’ego Corso siedzącego na stopniach portorykańskiego Harlemu – to nie będzie zabawa w poezję, tam są długi do spłacenia!
   
   
4
marca
       
KTO: Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY: 4 marca 2016, godz. 11.00
GDZIE: Filia nr 7, A. 29 Listopada 59

Przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych Art.-Re pt.: Muzykanci z Bremy

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 7 zaprasza dzieci na spektakl oparty na motywach znanej baśni braci Grimm. Przedstawienie uczy miłości do zwierząt i odpowiedzialności za nie. Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawią, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci, jak i dorosłych widzów. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną pod nr 12-411-80-96 lub e-mailową filia7 @sbpkrakow.pl
   
   
9
marca
       
KTO: LOKATOR
KIEDY: 9 marca 2016, godz. 19.00
GDZIE: ul. Mostowa 1

Spotkanie z Piotrem Pazińskim

Najnowsza książka Piotra Pazińskiego "Rzeczywistość Poprzecierana" to znakomity pretekst by spotkać się z autorem, zadać nurtujące czytelnika pytania i posłuchać rozmowy z nim, którą poprowadzi Tomasz Fiałkowski z Tygodnika Powszechnego. Po spotkaniu autor na pewno nie odmówi podpisu w książce swojego autorstwa, które można zakupić w księgarni przed i po rozmowie.   
   
   
10
marca
       
KTO: Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
KIEDY: 10 marca 2016, godz. 20.00
GDZIE: ul. Paulińska 28

Kryminalne Dramatorium odc.2 – z komisarzem Montalbano

Kryminalne Dramatorium to cykl dramatoryjny, na którym śledzimy, węszymy, szukamy sprawców zbrodni i z lupami w dłoniach podążamy za detektywami i komisarzami.Podczas drugiego odcinka zaprezentujemy najnowszą dawkę przygód komisarza Montalbano, pochodzącą z książki Andrei Camilleriego „Śmierć na otwartym morzu”. Montalbano to nie tylko komisarz, ale i smakosz znany z tego, że jest w stanie nadłożyć sporo drogi do celu, by odwiedzić kolejną lokalną restaurację. Jak zapowiada wydawca, „przez karty książki przewijają się wszyscy bohaterowie znani i lubiani z cyklu powieści – gapowaty Catarella, uwodzicielski komisarz Augello, wieczna narzeczona Livia i wierna gosposia Adelina – tyle że tak jak sam główny bohater, młodsi, bardziej optymistyczni, pełni energii i pomysłów”. I z nimi się spotkacie, by rozwiązywać zagadki kryminalne! Wstęp wolny.
   
   
10
marca
       
KTO: Księgarnia Pod Globusem
KIEDY: 10 marca, godz. 18:00
GDZIE: ul. Długa 1

On - spotkanie autorskie z Zośką Papużanką

Zośka Papużanka – autorka głośnego debiutu „Szopka”, książki nominowanej do NIKE i Paszportów Polityki - przedstawia nam bohatera swojej nowej powieści. On jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem.Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy?

Spotkanie poprowadzi Magda Miśka-Jackowska.
   
   
11 i 19
marca
       
KTO: ArtCafe Barakah
KIEDY: 11 marca 2016, godz. 22.00, 19 marca 2016, godz. 22.00
GDZIE: ul. Paulińska 28

Chochla literacka: Poeci Rocka, czyli sex, drugs and literature

Przez długi czas jej istnienia, nikt nie przywiązywał do poezji śpiewanej większej wagi - nie analizowano jej, nie celebrowano. Bo też poezja, którą się śpiewa, nie jest najzwyczajniej przez poetów do poezji zaliczana. Co jednak zrobić, gdy traktuje się teksty rockowych wykonawców jako poezję jako taką? Okazuje się, że mamy do czynienia z niezwykle barwną i osobliwą formą poetyckiej ekspresji.

„Nie wiem, czy Bruce Springsteen albo Frank Zappa zostaną zaproszeni na jakieś forum w rodzaju ‘Portery International’, a wiem, że Bob Dylan trafia na warsztat krytyków literackich dopiero dziś, kiedy przestał już być młodziutkim idolem młodzieży. I nie ma w tym nic dziwnego. Rola muzyki rockowej w przebijaniu nowego sposobu życia i środków wyrazowych służących ukazywaniu nowego sposobu przeżywania świata rośnie bardzo szybko, ale najszybciej przez ostatnie dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat" - pisał kiedyś Marek Zgaiński dziennikarz, dramaturg i tłumacz takich klasyków jak Pink Floyd, Frank Zappa, czy Bob Dylan.

Zapraszamy Was na wieczór w szalonym rytmie rockowych riffów. Tej nocy duchy wszystkich wielkich legend muzyki przybędą do nas na spirytystyczny seans, który trwać będzie do rana – obiecujemy Wam wykwintny i mocny dobór tekstów, konkursy z cennymi nagrodami i oczywiście masę dobrej muzyki granej na żywo. Pamiętajcie! Naszym spotkaniom towarzyszy formuła Open Microphone, a liczba debiutujących na naszej scenie twórców ciągle rośnie! – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi utworami lub zaprezentować ulubione fragmenty cudzej twórczości. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, i diabły wiedzą, czym jeszcze!
   
   
14
marca
       
KTO: Salon Artystyczny
KIEDY: 14 marca 2016, godz. 18.00
GDZIE: Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2

Promocja tomu poetyckiego Alicji Zemanek

Nikt nie zbiera rajskich jabłuszek.Salon Artystyczny, od początku prowadzony przez Beatę Annę Symołon, powstał w 2010 r. z potrzeby integracji środowisk poetów i artystów. SABAS-owa scena gościła już dziesiątki poetów, pisarzy i krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów.
   
   
14
marca
       
KTO: Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY: 14 marca 2016 godz. 18.30
GDZIE: Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13

Wszystko o srebrze – spotkanie wokół e-booka „Przewodnik po srebrze”

(Mennica Wrocławska 2015) z Eweliną Jasińską rozmawia Marta Półtorak Srebro jest jednym z najwcześniej używanych przez ludzkość metali, który od wieków fascynuje ludzi. Przynosiło bogactwo, ale paradoksalnie bywało też przekleństwem. Odgrywa doniosłą rolę, gdyż od tysięcy lat było i jest jednym z mierników wartości oraz zamożności. Srebru przypisywano dużą moc i siłę uzdrawiania. Okazało się, iż stare, od wieków znane upodobanie do srebrnych naczyń stołowych, sztućców czy srebrnych monet ma swoje jak najbardziej praktyczne uzasadnienie, co dziś udowodniła nauka. Stwierdzono bowiem, że srebro ma właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące. Sponsorem poczęstunku będzie Mennica Wrocławska.
   
   
15
marca
       
KTO: Literacki wtorek czytelników
KIEDY; 15 marca 2016, godz. 17.00
GDZIE: Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Niezwyczajne życie. Opowieść o Simonie i sławnych kobietach rodu Kossaków (Anna Kamińska, Simona)

***
Spotkania z literaturą, które odbywają się od kilkunastu lat w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, są okazją, by spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek oraz promować dobrą literaturę podczas rozmów o książkach w zaciszu biblioteki.

   
   
15
marca
       
KTO: Salon Literacko-Muzyczny
KIEDY: 15 marca 2016, godz. 18.00
GDZIE: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Wieczór siedemdziesiąty ósmy

Stolik Literacki:
„Szczęście w czapce niewidce” - wieczór autorski Józefa Barana

Stolik Muzyczny:
„Więcej czułości”recital Beaty Paluch, prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

Józef Baran– urodził się w Borzęcinie, gdzie przyszedł również na świat Sławomir Mrożek (przed rokiem ukazał się tom korespondencji obydwu pisarzy pt.„Scenopis od wieczności”). Autor ponad 30 książek – zbiorów i wyborów wierszy, esejów i dzienników. Wiersze poety zostały przetłumaczone na wiele języków, a osobne tomy ukazały się w USA, Rosji, Hiszpanii i w Niemczech. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich w Genewie i Nagrody Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa. W 2001 reprezentował poezję na Światowym Kongresie Poetów w Sydney. Poeta obecny w polskiej poezji od 40 lat. Występował ze spotkaniami autorskimi m.in. w USA, Australii, Brazylii, Szwecji, Rosji, Niemczech i w prawie wszystkich krajach słowiańskich. Wiersze Barana znajdują się od lat w podręcznikach szkolnych, kilka z nich wykorzystano na maturach. Chętnie sięgają po nie kompozytorzy i zespoły muzyczne (m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Beata Paluch, Hanna Banaszak, Jakub Pawlak). W grudniu 2015 roku w wyd. Zysk i S-Ka w Poznaniu ukazał się zbiór „Szczęście w czapce niewidce”, zawierający nowe utwory z lat 2009 – 2015, który poeta zaprezentuje na niniejszym salonie.

Beata Paluch– aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1984 r. gra na scenie Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Regularnie współpracuje z artystami krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Gościnnie występuje w Krakowskim Salonie Poezji, którego gospodarzem jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

***
Salon Literacko-Muzyczny to cykliczna impreza, której ideą jest promowanie dobrej literatury i wartościowej muzyki. Raz w miesiącu do Nowohuckiego Centrum Kultury zapraszamy poetów, pisarzy i muzyków, których twórczość zasługuje na szczególną uwagę. Od 2006 roku odbyło się już ponad pięćdziesiąt edycji Salonu. W tym czasie gościliśmy u nas artystów tej miary co Anna Szałapak, Leszek Wójtowicz, Szymon Zychowicz, Ilona Sojda, Julian Kawalec, Ewa Lipska, czy Józef Baran. W kameralnej atmosferze sceny teatralnej odbywają się spotkania pełne pięknych poetyckich fraz i wspaniałej muzyki.
   
   
16
marca
       
KTO: Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY: 16 marca 2016, godz. 16.00
GDZIE: Filia nr 9 os. Tysiąclecia 42

Wirtualny spacer pt. "Londyn pod ręką"

Filia nr 9 zaprasza na wirtualny spacer pt. Londyn pod ręką. Podczas spotkania przedstawiona zostanie historia stolicy Anglii, najważniejsze zabytki architektury oraz atrakcje turystyczne. Prelekcję uatrakcyjni wirtualny pokaz miasta, podczas którego uczestnicy poznają charakterystyczne miejsca Londynu.
   
   
17
marca
       
KTO: Wydział Polonistyki UJ
KIEDY: 17 marca 2016, godz. 10.00-15.00
GDZIE: ul. Gołębia 16

Seminarium II: Postfuturyzm

Przyjęta formuła zakłada jednodniowe seminarium podzielone na dwie części:

1. Panel dyskusyjny, w którym 3-4 referentów zaprezentuje krótkie wystąpienia na zgłoszony wcześniej temat. Prezentacje powinny mieć charakter interpretacyjny (preferowane będą interpretacje pojedynczych utworów literackich). Ich zadaniem jest także problematyzacja zaproponowanych w zaproszeniu kategorii teoretycznych i ukazanie ich operacyjności w konkretnych „użyciach”.

2. Warsztaty, podczas których poddamy lekturze wskazane wcześniej teksty teoretyczne oraz prezentowane w panelu referaty. Drugie seminarium z cyklu "Poszerzanie pola" poświęcone będzie tematyce postfuturystycznej.
   
   
18
marca
       
KTO: Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY: 18 marca 2016, godz. 18.00
GDZIE: Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13

Księżna na Puławach. Artystyczne inspiracje Izabeli Czartoryskiej. Prelekcja Grażyny „Giny” Jusięgi oraz wieczór poezji.

Trzpiotka, która za młodu zmieniała kochanków jak rękawiczki, z czasem przemieniła się w patriotkę i matronę. Izabela Czartoryska Odgrywała niezwykłą rolę w polityce i kulturze u schyłku I Rzeczypospolitej, a także po jej upadku. Jest jednym z symboli artystycznych polskiego oświecenia. Grażyna „Gina” Jusięga - rodowita Puławianka, Poetka i grafik. Swoje prace prezentuje zarówno w Polsce (Warszawa, Kraków, Zakopane), jak i za granicą (Wiedeń, Szwajcaria), Są to głównie akty kobiece. Autorka tomików : „Lunatyczka.” i „Odrobina tożsamości”.
   
   
19
marca
       
KTO: Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE: Instytut Francuski, ul. Stolarska 15
KIEDY: 19 marca 2016, godz. 12.00

Drugie Życie Książki - edycja specjalna z okazji Miesiąca Frankofonii

Spotykamy się w Instytucie Francuskim (ul. Stolarska 15). UWAGA: wymieniamy się tylko książkami w języku francuskim. Start o godz. 12.00.
   
   
21
marca
       
KTO: Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY: 21 marca godz. 16.00 -18.00
GDZIE: Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13

Międzynarodowy Dzień Poezji w Podgórzu

godz. 16:00 - Projekcja filmu dokumentalnego: Widok Krakowa”(2013) reż. Magdalena Piekorz

„Widok Krakowa” – film o literackim obliczu Krakowa. W rolę przewodnika wcielił się poeta Adam Zagajewski, a w filmie przywołani zostali najwięksi twórcy związani z miastem m.in. Stanisław Wyspiański, Michał Bałucki, Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, ale też Piotr Skrzynecki, Ewa Demarczyk i wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” Jerzy Turowicz.

- przerwa kawowa

godz. 18:00: Miłość zwyczajnym jest cudem - Koncert słowno-muzyczny

"Miłość zwyczajnym jest cudem": Józef Baran - poezja, Beata Paluch - piosenki do tekstów Józefa Barana, muzyka - Andrzej Zarycki, Michał Półtorak - skrzypce, Walenty Dubrowskij - fortepian.
   
   
21
marca
       
KTO: Salon Artystyczny
KIEDY: 21 marca 2016, godz. 18.00
GDZIE: Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2

Promocja tomu poetyckiego Bogusława Nowalińskiego "Na płótnie życia".

Oprawa wokalna: Barbara Leśniak

Salon Artystyczny, od początku prowadzony przez Beatę Annę Symołon, powstał w 2010 r. z potrzeby integracji środowisk poetów i artystów. SABAS-owa scena gościła już dziesiątki poetów, pisarzy i krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów…
   
   
31
marca
       
KTO: Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
KIEDY: 31 marca 2016, godz. 20.00
GDZIE: ul. Paulińska 28

Dramatorium z Ha!artem – Susan Taubes - „Rozwiązek”

Susan Taubes o swej książce napisała: „To będzie opowieść o małżeństwie (...): o nieprawdziwym małżeństwie Rudolfa Landsmanna i Kamilli Ripper, pisana z perspektywy ich córki, jak również o jej własnym, zawartym kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, które miało być prawdziwe. Małżeństwo Sophie Landsmann i Ezry Blinda, młodego rabina i wykładowcy z Wiednia, który wypatrzył ją podczas zajęć, jest na swój sposób w równym stopniu zagadkowe, co małżeństwo jej babci: dwoje ludzi, niemal nieznajomych, wspólnie podejmuje zobowiązanie na całe życie, nie poprzedzone romansem, ani zwyczajowymi zalotami, ani kolacją, ani randką w kinie. Nie padło między nimi jedno czułe słowo, nie pojawiła się żadna zażyłość. Dziwnie bezosobowe, formalne, zupełnie odarte z uczuć, a jednak w pewien sposób wygodne, dające poczucie wolności. Małżeństwo zawarte z powodu kazania, które on wygłosił przed nią tamtego wieczora, gdy się poznali, i jeszcze następnego wieczora, gdy odpowiedziała na jego oświadczyny prośbą, by ją rozdziewiczył”. Przeczytamy fragmenty książki, a po Dramatorium zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem, redaktorem książki, krytykiem, filozofem literatury i tłumaczem, redaktorem Linii Krytycznej Ha!artu.
   
   
marzec
       
KTO: ArtCafe Barakah
KIEDY: Raz w miesiącu [proszę na bieżąco sprawdzać repertuar]
GDZIE: ul. Paulińska 28

Bitwa na teksty / impreza literacka

Bitwa na teksty to absolutna nowość krakowskiego podziemia literackiego. Ring MMA, dwa mikrofony, dwoje zawodników a przystojny tylko spiker. Jest to impreza pełna metaforycznych sierpowych, poetyckich kopniaków karate i uników w stylu ninja. Przyjdźcie do nas z własnymi tekstami, stańcie twarzą w twarz z przeciwnikiem i znokautujcie go swoją twórczością. Zwycięzca zdobywa dzban piwa i chwałę, która opromienia go przez miesiąc. Po tym czasie musi znów stanąć w ringu, by bronić swego mistrzowskiego tytułu. Formuła: zawodnicy muszą przygotować po dwa teksty na formacie a4 o dowolnej tematyce na dwie pierwsze rundy. W finale zadaniem naszych bokserów jest napisanie improwizowanej formy literackiej z użyciem trzech słów podanych przez publiczność. Niech zwyciężą najlepsi. Wszystkie ciosy dozwolone!
   
   
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROGRAMIE LITERATURA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.