fesstiwal słowa w piosence
--
Festiwal Conrada

Pierwsi goście i hasło Festiwalu Conrada

[19.06.15]

Jeden z najważniejszych amerykańskich prozaików Jonathan Franzen, kultowy irańsko-amerykański pisarz Hooman Majd, dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski i Hanna Krall, legenda polskiego reportażu to pierwsi goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Tegoroczny kierunek literackich poszukiwań wyznacza hasło „Pod Prąd″. Festiwal będzie okazją do rozmowy o literaturze, która nie podąża za głównym nurtem i wyrywa nas z wygodnego letargu. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie w tym roku wręczona Nagroda Conrada dla debiutujących twórców. Festiwal organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego.

Pierwszy z potwierdzonych gości festiwalowych, urodzony w Illionois - Jonathan Franzen uważany jest za jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów współczesnej Ameryki. O niezwykłej pozycji, jaką zyskał w USA Franzen może świadczyć to, że znalazł się on na okładce czasopisma „Time″, które zaprezentowało go jako wielkiego amerykańskiego powieściopisarza. Debiutował w 1988 r. powieścią The Twenty-Seventh City (Dwudzieste siódme miasto, 2014), ale to wydana w 2001 r. książka The Corrections (Korekty, 2004) przyniosła mu światową sławę i uznanie. We wrześniu tego roku ukaże się jego najnowsza powieść pt. Purity.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Festiwalu Conrada przedmiotem szczególnego zainteresowania będą ukryte miejsca na mapie światowej literatury, mniej znane opowieści oraz jeszcze nie w pełni oswojone idee. Zaproszenie do Krakowa przyjął urodzony w Teheranie irańsko-amerykański pisarz Hooman Majd, syn dyplomaty rządu szacha, wnuk jednego z irańskich ajatollahów, w 2009 roku tłumacz prezydenta Ahmadineżada w ONZ, były tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Dzięki swojej unikalnej narracji Majd potrafi spojrzeć na wiele kontrowersyjnych zagadnień z nieoczywistej perspektywy, tłumacząc na czym polega fenomen irańskiej rewolucji i jak naprawdę wygląda codzienne życie w tym kraju. Publikuje w najważniejszych amerykańskich gazetach, m.in. w „The New York Times″, „The New Yorker″ i „Newsweek″. Polskiemu czytelnikowi znany jest jako autor książek Ajatollah śmie wątpić (2008), Demokracja ajatollahów. Wyzwanie dla Iranu (2010) oraz Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju (2013). Już w październiku spotkamy go w Krakowie!

„Pod prąd″ – przewodnia idea tegorocznej edycji festiwalu może też oznaczać rozmowę wykraczającą poza tematy lansowane nachalnie przez tabloidy i dzienniki. Kierunek taki konsekwentnie obiera Wiesław Myśliwski, pisarz kultowy i uwielbiany, wyborny stylista, określany mianem jednego z ostatnich przedstawicieli nurtu chłopskiego w polskiej literaturze. Myśliwski unika mitologizowania i nostalgicznego mówienia o wsi, pokazuje zarówno jej jasne, jak i ciemne strony, nieustannie podkreślając kluczową rolę, jaką odgrywała i odgrywa w naszym społecznym i kulturowym imaginarium. Każda z pięciu powieści, które napisał od czasu debiutu w 1967 r. zyskiwała uznanie krytyki i wielką przychylność czytelników. Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich, m. in. Nagrody Nike (dwukrotnie: w 1997 i 2007) i Nagrody Literackiej Gdynia (2007).

Kolejne ważne nazwisko na liście festiwalowych gości to wybitna reportażystka Hanna Krall. W swojej twórczości, zarówno powieściowej, jak i reporterskiej, dużo miejsca poświęca doświadczeniu Holocaustu. W swoich tekstach stara się opisać rzeczywistość, w której tragiczne wydarzenia II wojny światowej pozostawiły nie dające się uleczyć rany. Krall jest autorką głośnej książki-wywiadu z Markiem Edelmanem Zdążyć przed Panem Bogiem, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Ma na swoim koncie wiele ważnych nagród, m.in.: Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta i Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Była nominowana do Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus. Twórczość Krall to przykład konsekwentnie budowanej, w pełni autonomicznej narracji pod prąd masowym oczekiwaniom, politycznym modom czy dziennikarskiej pokusie.

Nagroda Conrada dla debiutującego pisarza Tegoroczny Festiwal Conrada to również – po raz pierwszy na taką skalę – okazja do prezentacji i promocji twórczości młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z literaturą. Po raz pierwszy w historii wręczona zostanie Nagroda Conrada – ogólnopolskie wyróżnienie dla debiutantów, brakujące ogniwo na mapie polskich laurów literackich. Nagroda w wysokości 30 000 tys. zł będzie przyznawana co roku. Laureat zostanie jednak wyłoniony nie przez jury, a przez publiczność festiwalu. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Ustanowienie Nagrody Conrada pozwoli realizować kluczowe cele zawarte w Strategii Miasta Literatury UNESCO. Fundatorem nagrody jest Miasto Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Partnerzy debiutów – program wsparcia dla wydawców

Silnym uzupełnieniem projektu wspierania młodej literatury jest program Instytutu Książki pod nazwą Partnerzy Debiutów, który będzie realizowany wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego i Festiwalem Conrada. Celem projektu jest finansowe wsparcie dla wydawców inwestujących w debiutujących autorów. Do programu będzie można zgłaszać gotowe do publikacji książki, reprezentujące takie gatunki jak powieść, opowiadanie, esej, poezja, komiks i książka dla dzieci. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca września. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Festiwalu. Zwycięskie wydawnictwa otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych na pokrycie kosztów związanych z pierwszym wydaniem książki.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO

Zwieńczeniem programu wsparcia młodych twórców będzie organizowany Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Zajęcia w ramach kursu poprowadzą znakomici pisarze, m.in. autor kultowych kryminałów Marek Krajewski i laureat Paszportu Polityki 2014 Wit Szostak, a także najwyższej klasy specjaliści z branży wydawniczej: redaktorzy z największych wydawnictw, agenci literaccy, ekspert od PR-u i psycholog twórczości. Dzięki temu aspirujący pisarze będą mieli wyjątkową okazję, by rozwijać swój literacki warsztat nie tylko pod okiem uznanych literatów, ale także doświadczonych trenerów. Kurs będzie się odbywał we wrześniu i październiku, a zwieńczy go wykład mistrzowski podczas Festiwalu Conrada. Na zakończenie kursu organizatorzy zarekomendują trzech najzdolniejszych uczestników czołowym krakowskim wydawcom. Szczegółowe informacje dotyczące kursu można znaleźć pod adresem pisz.miastoliteratury.pl. Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury.

Więcej: www.conradfestival.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Festiwal Conrada to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu, z czytelnikami spotkali się m.in.: Paul Auster, Boris Akunin, Jaume Cabré, Orhan Pamuk, Pascal Quignard, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Per Olov Enquist, Claude Lanzmann, Herta Müller, Amos Oz, Jean Hatzfeld, Claudio Magris, László Krasznahorkai, Kiran Desai, Cees Nooteboom a także doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów m.in. Wojciech Jagielski, Maciej Zaremba, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Szczepan Twardoch, Sylwia Chutnik, Zygmunt Bauman. Już po pierwszej edycji Festiwal stał się rozpoznawalną marką i symbolem wielkiego, międzynarodowego święta literatury. Relacjonują go najważniejsze polskie i europejskie media. Festiwal polecają na swoich łamach m.in.: brytyjski The Guardian oraz szwajcarski Le Courrier, opiniotwórczy tygodnik Polityka zaliczył go do prestiżowego grona 10 wydarzeń kulturalnych w Polsce mających rangę Światowa Liga, a lifestyle’owy Malemen nazwał go wprost Salonem roku.

Fundacja Tygodnika Powszechnego. Głównym celem statutowym Fundacji Tygodnika Powszechnego jest pogłębianie i promowanie demokratycznego modelu społecznego opartego na chrześcijańskich wartościach, pogłębianie idei wolności słowa oraz wolnych i niezależnych mediów, promowanie czytelnictwa i edukacji, jak również pogłębianie i promowanie kultury oraz nauki polskiej w Europie i na świecie. W statucie zapisano ponadto m.in. dokumentowanie i archiwizowanie katolickiego życia społecznego, kulturalnego i naukowego, wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej, a także działalność artystyczną oraz promowanie takiej działalności. Wśród kluczowych zadań Fundacji znajduje się także nadzór właścicielski nad dziedzictwem, jakie stanowią spuścizna i tradycja „Tygodnika Powszechnego”. Więcej: www.tygodnik.onet.pl/fundacja-tygodnika-powszechnego

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i w ramach promocji czytelnictwa podejmuje szereg działań związanych z literaturą m.in. spacery literackie, Drugie Życie Książki, literackie ławki (Kody Miasta) czy stworzenie mobilnej aplikacji Czytaj KRK! Organizuje prestiżowe festiwale: literacki Festiwal Conrada i poetycki Festiwal Miłosza, jak również festiwale Misteria Paschalia i Sacrum Profanum. Jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego PKO OFF CAMERA, czy cykl Opera Rara. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, a także operatorem wydarzeń kulturalnych w TAURON Arenie Kraków. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne tj. Krakow.travel, czy Kids In Kraków. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.