fesstiwal słowa w piosence
--

Podręczniki: Ile trzeba zapłacić za ich zgubienie?

Wydarzenia [13.10.15]

MEN przypomina zasady płacenia za uszkodzone, zniszczone lub niezwrócone podręczniki zapewnione przez resort lub kupione za środki dotacji celowej.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

a uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika do klas I i II, zapewnionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu pieniędzy.

Za każdą z czterech części „Naszego elementarza” do klasy I szkoły podstawowej będzie to 4,34 zł, a za każdą z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy II – 4,21 zł.

Jak informuje MEN, kwota ta stanowi dochód budżetu państwa. Wpłaty dokonuje rodzic ucznia na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie, numer rachunku: 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać: „zwrot za podręcznik klasa ….., część …” (podając numer części).

Podstawę prawną do takich żądań stanowi art. 22ak ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty, który mówi, że w razie uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III szkoły podstawowej.

Czytaj też: Darmowy podręcznik dla drugoklasistów

Szkoła może również żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręczników lub materiałów edukacyjnych kupionych ze środków dotacji celowej. Dotyczy to materiałów przeznaczonych do: języka obcego nowożytnego do klasy I, II szkoły podstawowej, obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasie IV szkoły podstawowej oraz obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasie I gimnazjum.

Zwrot odbywa się zgodnie z procedurą określoną przez dyrektora szkoły i stanowi dochód szkoły lub jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Kto dostanie darmowe podręczniki?

Podstawę prawną takiego postępowania stanowi art. 22ak ust. 2 i 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, według którego szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych określa dyrektor szkoły, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów.

W razie uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła podstawowa i gimnazjum może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.

 

GLK. źródło portalsamorzadowy.pl

16.10.15 15:45
/
K>
Tak może żądać, oczywiście może ale jak jakaś patologia nie zapłaci - to może co najwyżej założyć sprawę w sądzie. Z wpisowym powyżej stówy + radca prawny. A patologia i tak jest nieściągalna.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.