fesstiwal słowa w piosence
--

W IW PAX poradniki dla młodych dam i dżentelmenów

[22.06.16]

Instytut Wydawniczy PAX poleca dwa znakomite poradniki dla młodych adeptów savoir vivre czyli dobrych manier i właściwego zachowania w towarzystwie lub oficjalnych uroczystościach.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

1. 50 rzeczy, o których młoda dama wiedzieć powinna,  Kay West, John Bridges,  Bryan CurtisNota o książce:
 Chociaż zasad dobrego wychowania nie naucza sie dzisiaj tak jak dawniej, nie znaczy to, że przestały one być ważne. Nawet najbardziej znakomita studentka, utalentowana artystka czy błyskotliwa prawniczka nie zrobi dobrego wrażenia, jeśli w odpowiednim czasie nie nauczy się pisać listów z podziękowaniami, nie pozna zasad uroczystego nakrywania do stołu, nie nauczy się przyjmowania komplementów, nie będzie wiedziała, jak przepraszać, składać wyrazy współczucia czy odpowiadać na zaproszenia. Takie informacje nie kosztują ani grosza, a mimo to ich znajomość i praktykowanie zwróci się z nawiązką. Kiedy raz je sobie przyswoisz, trwać będą przy tobie przez całe życie.

Fragment książki:

Rozdział 14

Jak się zachować na proszonej kolacji

Możesz zostać zaproszona na swobodne spotkanie, gdy mama twojej przyjaciółki zaproponuje, abyś została na kolacji po tym, jak już skończycie się uczyć. Możesz też otrzymać oficjalne zaproszenie na uroczystą kolację. Wtedy najlepiej naśladować gospodynię, aczkolwiek znajomość podstawowych zasad, którymi powinien kierować się gość zaproszony do stołu, może okazać się pomocna. Poniżej znajdziesz garść wskazówek.

  • Nie siadaj przy stole, zanim nie usiądą inni goście ani po tym, jak wszyscy zdążyli już usiąść; staraj się usiąść w tym samym czasie, co inni.

  • Jeśli gospodyni nie poprosiła, aby goście zaczęli jeść i nie czekali na nią, to nie zaczynaj jedzenia do czasu, aż gospodyni usiądzie przy stole i podniesie widelec.

  • Jeśli korzystasz z bufetu, nie ładuj na talerz całej sterty jedzenia, jak gdybyś gromadziła zapasy na zimę; lepiej nabierz tyle, ile na pewno zjesz podczas jednego posiedzenia.

  • Wystrzegaj się tego, że po nałożeniu czegoś na talerz zmieniasz zdanie i odkładasz to na półmisek. Jak już coś trafiło na twój talerz, ma tam pozostać.

  • Nigdy nie nakładaj jedzenia dłonią, jeśli zapewniono narzędzia do nakładania.

  • Jeśli przy stole panuje atmosfera rodzinnego grona, a goście przekazują sobie półmiski, to powinny one krążyć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – czyli w prawą stronę. Jeśli jednak zgromadzeni podają sobie półmiski zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czyli na lewo, to postępuj tak samo jak oni.

  • Weź z koszyczka jeden kawałek chleba, a następnie przekaż koszyczek dalej. Jeśli ktoś poprosi cię o podanie stojącego przed tobą koszyczka z pieczywem, to zanim go podasz, nie zabieraj bułki dla siebie.

  • Nie sięgaj komuś nad głową; poproś, aby ci to podano. A jeśli ktoś poprosi ciebie o sól, to podaj solniczkę wraz z pieprzniczką, tak aby nie oddzielać ich od siebie. Nie podawaj niczego ponad stołem, tylko na prawo, aż ta rzecz trafi do osoby, która o nią prosiła.

Choć goście na kolacji powinni zaangażować się w rozmowę, to nigdy nie przeżuwaj z otwartymi ustami ani nie mów z pełną buzią. Jeśli czujesz, że zaraz kichniesz albo zakaszlesz, odwróć głowę od stołu i zakryj usta.

Na stole nie powinny leżeć szczotki do włosów, kosmetyki do makijażu ani telefony komórkowe. Nigdy!

Tak

Pochwal jedzenie.

Nie

Nie rozwlekaj się nad tym, że jeszcze nigdy w życiu nie jadłaś lepszej potrawki z kurczaka, albo też o ile jest ona lepsza od tej, którą przyrządza twoja mama.

Dlaczego?

Nadmiar komplementów można uznać za nieszczery, a porównywanie i umniejszanie zdolności kulinarnych własnej matki stanowi naruszenie zasad współżycia rodzinnego.

Tak

Zanim nałożysz sobie ostatni kawałek kurczaka lub bułkę, zapytaj, czy ktoś ma na nie ochotę.

Nie

Nie nakładaj sobie ostatniej porcji, nie zapytawszy uprzednio pozostałych biesiadników, czy nie mają na nią ochoty.

Dlaczego?

Jest mało prawdopodobne, że ktoś pokrzyżuje twoje plany spożycia kolejnej bułeczki, ale należy dać gościom przy stole możliwość wyboru. Jeśli ktoś inny również ma chętkę na tę ostatnią kromkę chleba, to powinien zaproponować, że się nią podzielicie.

Tak

Powiedz „przepraszam”, jeśli musisz wstać od stołu i udać się do toalety.

Nie

Nie zrywaj się nagle i nie uciekaj, nawet jeśli odczuwasz nagłą potrzebę.

Dlaczego?

Wystarczy tylko sekunda, żeby powiedzieć „przepraszam” i wcale nie musisz wyjaśniać, po co wstajesz.

Tak

Zaproponuj, że pomożesz pozbierać naczynia, podawać deser albo sprzątać po kolacji.

Nie

Nie nalegaj, kiedy gospodyni odmówi.

Dlaczego?

Gospodyni na pewno doceni twoją troskliwość, ale nie to znaczy nie. Może nie chce, byś wchodziła jej w drogę albo woli posprzątać dopiero po tym, jak goście już sobie pójdą.

Zaproszona na posiłek dama przybywa na czas, zostawia wyciszony telefon komórkowy w innym pomieszczeniu i nie trzyma łokci na stole.

Jeśli rodzina gospodarza ma w zwyczaju odmawiać przed posiłkiem modlitwę, dama postępuje zgodnie z tym obyczajem.

Przed odejściem dama zawsze dziękuje rodzinie gospodarzy za zaproszenie.

Tytuł: 50 rzeczy, o których młoda dama wiedzieć powinna . Co robić, co mówić, jak się zachować
Tytuł oryginału: 50 Things Every Young Lady Should Know
Autorzy: Kay West, John Bridges, Bryan Curtis
Przekład: Katarzyna Ciarcińska
Kategoria: Poradniki
Redakcja techniczna: Adam Wieczorek
Wydawca: Instytut Wydawniczy PAX
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Wydanie: I
Objętość: 202 strony
Format: 115x205 mm
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-211-1987-8
Cena katalogowa: 31,50 zł
Cena u Wydawcy: 28, 35 zł


Podoba mi się, kupuję:


2. 50 rzeczy, o których młody dżentelmen wiedzieć powinien, John Bridges, Bryan CurtisNota o książce:

Chociaż zasad dobrego wychowania nie naucza się dzisiaj tak jak dawniej, nie znaczy to, że przestały one być ważne. W stale zmieniającym się świecie dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody. Ta książka to przewodnik, który pozwoli ci stać się typem powszechnie lubianego i szanowanego faceta. Ktoś taki wie na przykład, jak uścisnąć dłoń przy powitaniu, umie z honorem przegrywać, potrafi prawić szczere komplementy i wie, jak wyrażać swoje opinie nie będąc przy tym agresywnym. Ponadto umie nie tylko zawiązać w sposób perfekcyjny krawat, ale – co ważniejsze – wie, kiedy go założyć.  Dżentelmenem nie staniesz się z dnia na dzień. Przed tobą długa droga doskonalenia własnych zachowań, pielęgnowania relacji międzyludzkich i przestrzegania osobistej dyscypliny. Ale wszystko to zaczyna się od najprostszych, właśnie tu opisanych spraw.

Fragment książki:

Rozdział 13

Uścisk dłoni

Ta umiejętność naprawdę robi wrażenie na starszych osobach. Jeśli nauczysz się odpowiednio ściskać dłoń, rodzice będą z ciebie dumni. Nigdy nie powinieneś tego lekceważyć, bo to może ci przynieść wiele dobrego. Dzięki tej umiejętności zrobisz też wrażenie osoby, której mogą zaufać rodzice twoich przyjaciół.

Jeżeli rodzice dostrzegą, że potrafisz odpowiednio podawać i ściskać dłoń, uznają, że wydoroślałeś. Będą cię pozytywnie oceniać, jeśli okażesz, że potrafisz się zaprezentować podczas spotkań z innymi ludźmi lub przedstawiając się innym.

Tak

Zanim wyciągniesz dłoń, zaczekaj, aż starsza osoba pierwsza poda ci swoją (zapewne każdy, kto będzie chciał uścisnąć twoją dłoń, będzie od ciebie starszy).


Nie

Uścisk dłoni ma być krótki, silny i nie wywoływać bólu. Powinno mu towarzyszyć kilka skromnych potrząśnięć.

Dlaczego?

Większość dorosłych nie przepada za tak modnymi wśród młodzieży skomplikowanymi ośmioelementowymi uściskami dłoni. Witając się z dorosłymi trzymaj się tradycji.

Tak

Zanim uściśniesz dłoń damie, zaczekaj aż ona pierwsza poda ci dłoń.

Nie

Nie miażdż damie ręki zbyt silnym uściskiem dłoni.

Dlaczego?

Pamiętaj o tym, jak wiele okropnych obowiązków musiałbyś wykonać dla starszej pani, której zmiażdżyłeś dłoń. Być może musiałbyś zrobić jej pranie, skosić trawnik albo zrobić coś równie okropnego.

Tak

Jeśli istnieje powód, dla którego nie możesz komuś podać dłoni, to wyjaśnij to osobie, która chciała uścisnąć ci dłoń. Zupełnie w porządku jest wyjaśnienie: „Właśnie reperowałem rower i mam dłonie pokryte smarem”.

Nie

Nie witaj nikogo uściskiem dłoni tylko po to, aby zaraz przepraszać, że ubrudziłeś jego dłoń smarem.

Dlaczego?

Być może osoba ta zamierzała podać ci banknot albo zrobić coś równie miłego, a teraz nie jest w stanie tego zrobić, bo upaprałeś je dłoń smarem do łożysk.

Dżentelmen śmieje się, kiedy jego dziadek udaje, że aż się zgina z bólu, gdyż uścisk dłoni młodzieńca jest tak stanowczy i mocny – ale tylko wtedy, kiedy dziadek udaje.

Jeśli dziadek naprawdę zwija się z bólu, dżentelmen nie uzna tego za zabawne. Zawsze pamięta, że należy ostrożnie ściskać dłoń starszych osób.

Dżentelmen nie komentuje tego, że czyjś uścisk dłoni jest słaby czy wiotki.

Dżentelmen stara się upewnić, że uścisk jego własnej dłoni jest mocny i przyjazny.

Jeżeli dżentelmen nosi rękawiczki, a na dworze jest bardzo zimno, to nie musi ich zdejmować, aby uścisnąć czyjąś dłoń.

Tytuł: 50 rzeczy, o których młody dżentelmen wiedzieć powinien
Tytuł oryginału: 50 Things Every Young Gentleman Should Know
Autorzy:John Bridges, Bryan Curtis
Przekład: Katarzyna Ciarcińska
Seria:
Kategoria: Poradniki
Redakcja techniczna: Adam Wieczorek
Wydawca: Instytut Wydawniczy PAX
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Wydanie: I
Objętość: 168 stron
Format:115x205 mm
Oprawa: twarda
ISBN:978-83-211-1986-1
Cena katalogowa: 31. 50 zł
Cena u Wydawcy: 28. 35 zł


Podoba mi się, kupuję: 

Opr. GLK.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.