fesstiwal słowa w piosence
--

Program Śląskich Targów Książki pełny niespodzianek

[30.09.16]

Jesteś wydawcą, bibliotekarzem, księgarzem, nauczycielem, czy animatorem kultury, a może blogerem lub po prostu miłośnikiem dobrej literatury? Już teraz zaplanuj swoją wizytę na Targach, które przez trzy dni będą gościć ponad 150 wystawców oraz 100 polskich i zagranicznych autorów.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Nowinki dla publiczności Targów

W szczegółowym planowaniu pobytu na Śląskich Targach Książki naszym gościom pomoże specjalnie przygotowana na tę okazję, darmowa aplikacja Eventory do pobrania z AppStore lub Google Play. Wystarczy zalogować się w aplikacji i odnaleźć Śląskie Targi Książki na liście wydarzeń. Wszyscy, którzy dołączą do wydarzenia, będą tam mogli znaleźć pełną listę autorów, program na scenach, spis wystawców, plan targów i wiele innych przydatnych informacji.

Odwiedzającym Targi, którzy poszukują tu konkretnych tytułów, polecamy wyszukiwarkę publikacji oferowanych na ŚTK, dostępną na stronie slaskczyta.pl i pod adresem stk.libriko.pl. Katalog Online Śląskich Targów Książki to wspólny projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego i organizatora wykonawczego ŚTK – firmy Murator EXPO. Zbudowany w oparciu o Bazę Polskiego Rynku Wydawniczego LibriKo, Katalog jest narzędziem zawierającym łatwe do wyszukania informacje o książkach z oferty wydawnictw uczestniczących w Targach, które zostały wprowadzone na rynek w ubiegłych latach. Dostęp do Katalogu przez Internet, a także w Punkcie Informacji bezpośrednio na Targach, ułatwi odnalezienie konkretnych publikacji na stoiskach wydawców.

Czytelnicy sięgający po nowoczesne rozwiązania będą mogli też znaleźć na długiej liście targowych atrakcji między innymi spotkanie poświęcone e-bookom i e-czytnikom „Puk, puk tu ebook”, organizowane przez Fundację Miasto Słów. Czym są e-booki? Jak wybrać czytnik? – to tylko niektóre praktyczne kwestie, które zostaną poruszone na spotkaniu z Krzysztofem Zemczakiem, przedstawicielem portalu www.eCzytelnik.com.

Targi to nie tylko okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi i technologicznymi nowinkami na rynku książki. To także inspiracja do aktywnego udziału w literackim świecie i wymiany pomysłów. Z tą myślą członkowie Sekcji Literackiej „Lorgus” Śląskiego Klubu Fantastyki zapraszają publiczność do udziału w spotkaniu, w czasie którego zdradzą czytelnikom, jak zaczęli pisać, i gdzie szukali wsparcia w trakcie procesu twórczego. Motywująca będzie też rozmowa Śląskich Blogerów Książkowych z lokalnymi autorami: Anną Kańtoch i Romualdem Pawlakiem, którzy opowiedzą o kolejnych etapach tworzenia, a także o tym, jak dużą wartość mają książki w ich życiu. Ponadto Śląscy Blogerzy Książkowi jako najbardziej zaczytana grupa na Śląsku już po raz drugi zachęci odwiedzających Targi do wielkiej wymiany książkowej i pobicia rekordu z ubiegłego roku, kiedy to nowy dom znalazło około 1000 książek.


Okazja dla profesjonalistów

Jak zwykle będzie nam miło gościć na Targach przedstawicieli różnych kręgów zawodowych, pracujących z książką. Od samego rana pierwszego dnia Targów zapraszamy wydawców i młodych twórców ilustracji do książek dla dzieci na spotkanie pt. „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Pięć edycji konkursu”. Dr Anna Machwic z ASP Katowice, koordynatorka projektu, w którym udział biorą studenci polskich i zagranicznych szkół artystycznych, omówi możliwości współpracy wydawców z jego organizatorami i młodymi artystami.

Doceniając nowe grupy odbiorców naszego wydarzenia, dużo miejsca poświęcamy blogerom. Specjalnie na Targi Śląscy Blogerzy Książkowi przygotowali panel dyskusyjny o literaturze, dobrym blogowaniu i współpracy z wydawcami, zatytułowany „Jak pisać recenzje, żeby coś z tego mieć?”.

Na Targach szczególnie gorąco witamy także księgarzy. W imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy / Oddziału Śląskiego zapraszamy tę grupę odbiorców na uroczyste wręczenie Nagrody Księgarzy Śląskich Genius Loci – Wiernego Opiekuna Ziemi Śląskiej dla najlepszego księgarza, pielęgnującego lokalne tradycje księgarskie.

Nie zapominamy też o bibliotekarzach, nauczycielach i pedagogach. Ciekawym punktem programu może być dla nich spotkanie z Aliną Koliński, koordynatorką projektów zagranicznych i wielokulturowych w Bibliotece Miasta Köln, która opowie o projekcie dla dzieci pod tytułem „Czy ty właściwie wiesz, jak bardzo cię lubię”, zrealizowanym w ramach obchodów 25. Jubileuszu Partnerstwa Miast Köln-Katowice. Ponadto szczególnie polecamy niedzielne spotkanie dla nauczycieli, jak i rodziców pt. „Rola umiejętności społecznych w życiu i edukacji dzieci i młodzieży”. Trener motywacyjny i autor jedynych w Polsce książek o ich rozwoju osobistym i społecznym Michał Zawadka przedstawi techniki efektywnej komunikacji z dzieckiem i nastolatkiem oraz budowania partnerstwa opartego na empatii. Nie można też opuścić jubileuszowego spotkania z okazji 25-lecia czasopisma o książce dla dzieci „Guliwer”, z udziałem znawców tematu: prof. Joanny Papuzińskiej, Idy Pierelotkin, Emilii Kiereś, Rafał Kosik, Zuzanny Orlińskiej, prof. Jana Malickiego i Anety Satławy. Dla nauczycieli i rodziców, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak sprawić aby ich dzieci mówiły po angielsku, polecamy warsztaty przeprowadzony w tym języku z autorem dwujęzycznych książeczek edukacyjnych Kuzie Nhakaniso.

Dla przedstawicieli branży, jak i mieszkańców Katowic Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała poza terenem Targów, w Klubie Królestwo wieczorną atrakcję – PechaKuchaNight (z japońskiego „peczakcza”, czyli „pogawędka”). Jest to impreza organizowana w ponad 900 miastach na całym świecie, w Katowicach odbywa się już po raz szesnasty. To rodzaj nieformalnego spotkania, w czasie którego każdy chętny może przez 7 minut przedstawić swoje pomysły i zaprezentować 20 slajdów na określony temat. Tematyką tej imprezy będą książki, wydawnictwa, biblioteki, pasje czytelnicze itp. Do udziału w tej edycji szczególnie zapraszamy bibliotekarzy, księgarzy, blogerów, osoby związane z książką i jej wydawaniem, ale także wszystkich zainteresowanych.

Szczegółowe informacje: 664 428 550, pknkatowice@gmail.com

Szkolny piątek, rodzinny weekend

Z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych przygotowaliśmy w pierwszy dzień Targów liczne spotkania i warsztaty. Dzieci w wieku od czterech do kilkunastu lat będą miały możliwość udziału w zajęciach poświęconych książkom wydawnictwa Muchomor o intrygujących tytułach: „Historie Monalizy”, „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, „Orkiestra krowy Zosi”. Dariusz Rekosz, pisarz i animator kultury przeprowadzi między innymi językowe warsztaty detektywistyczne dla młodzieży (10-15 lat). Prowadzący wyjaśni uczestnikom niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, pokaże znane i nieznane hasła, a także zabierze w świat językowych zagadek. Pod hasłem „S(ł)ów Kącik” kryją się natomiast zajęcia typograficzne dla dzieci i rodziców, przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Całe klasy i rodziny będą mogły codziennie posłuchać charyzmatycznego autora książek motywacyjnych Michała Zawadki, czy wziąć udział w ostrym dyżurze literackim, który pełnią na Targach twórcy portalu czasdzieci.pl. Do poszukiwania rodzinnych korzeni będzie namawiać autor „Sztambucha rodzinnego” Jan Rzymełka. Natomiast do wspólnego czytania eksperymentalnych bajek modułowych z redaktorami Dziennika Zachodniego zaprosi Fundacja Miasto Słów. Na stoisku Egmontu zapraszamy do specjalnej „strefy gracza”, gdzie każdy – mały czy duży – będzie mógł spróbować swoich sił w rozgrywkach na 30 różnych planszówkach.

Wielką literacką atrakcją dla najmłodszych będą warsztaty organizowane przez Bibliotekę Śląską, z udziałem gościa specjalnego – Bohdana Butenko. Książki na Targach podpisują ważne postaci literatury dziecięcej: prof. Joanna Papuzińska i Agnieszka Tyszka, ale także od niedawna znana jako autorka książek da dzieci Joanna Pakosińska. Spośród autorów wyróżnionych przez Polską Sekcję IBBY pojawią się m.in.: Barbara Gawryluk, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Dorota Suwalska i Kazimierz Szymeczko. Silną grupę autorów dziecięcych i młodzieżowych będą także reprezentować: Agnieszka Antoniewicz, Waldemar Cichoń, Elżbieta Jarząbek, Joanna Krzyżanek, Nikola Kucharska, Katarzyna Majgier, Emilia Kiereś, Lidia Miś, Asia Olejarczyk, Zuzanna Orlińska, Romuald Pawlak, Renata Piątkowska, Iza Skabek, Magdalena Zarębska, Michał Zawadka i Andrzej Żak. Nieco starszej młodzieży polecamy muzyczno-literacką improwizację wokół premierowej książki „Idol” autorstwa Marty Fox i Artura Gotza. Młodych czytelniczek nie trzeba zachęcać do spotkań z niezwykle popularną i lubianą Barbarą Kosmowską.


Codziennie książki do wygrania

Dla wszystkich odwiedzających Śląskie Targi Książki serwis Granice.pl przygotował konkurs „Manewry targowe”, w którym przez wszystkie dni będzie można wygrać nawet kilkanaście tytułów. Aby wziąć udział w konkursie, warto zwiedzanie Targów rozpocząć od stoiska serwisu Granice.pl (nr 11). Należy odebrać na nim formularz konkursowy, po czym – zwiedzając targi – poszukać odpowiedzi na zawarte w nim pytania. Po zebraniu odpowiedzi trzeba wrócić do stoiska 11, gdzie na czytelników czekają zestawy nawet do kilkunastu nagród książkowych.

Lista wystawców
Program ŚTK
Spotkania z autorami
Informacje prasowe

GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.