fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie 2011 rok

Wydarzenia [03.01.12]

2011 rok mimo kryzysu nie dał o sobie znać znacznym pogorszeniem wyników sprzedaży na świecie. Dynamikę tą "nakręcały" e-booki i różnego typu czytniki oraz tablety. Na wiodących imprezach w Londynie, Paryżu czy Frankfurcie - sprzedawana i kupowano prawa autorskie, dyskutowano o zmianach zachodzących w samej strukturze książki czy prawach autorskich. Myślę, że warto przypomnieć sobie niektóre fakty.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Styczeń 2011

1. W III kwartale 2010 roku na świecie sprzedano 4,8 miliona tabletów, z czego prawie 90 proc. stanowiły iPady firmy Apple. W całym 2010 r. sprzedano prawie 17,5 mln tabletów i 10,8 mln e-czytników.

2. Amazon.com ogłosił, że sprzedaje więcej e-booków niż książek w miękkiej okładce. To przełomowy moment w historii światowego przemysłu wydawniczego.

3. Jezus z Nazaretu 2. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania stał się bestsellerem” – tak przewidziały to niemieckie gazety o zapowiadanej premierze książki Benedykta XVI. 

4. Powieść "Tysiąc spokojnych miast" Jerzego Pilcha została uznana za jedną z 10 najlepszych powieści 2010 przez prestiżowe branżowe czasopismo – Kirkus Reviews (The Best Fiction of 2010). 

5. Powieść Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli" otrzymała francuską Nagrodę Literacką Saint-Emilion za powieść zagraniczną.


Luty 2011

1. Na rozpoczynających się 17 lutego XII Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie Instytut Książki wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie prezentowali polską literaturą na stoisku narodowym.

2. Tydzień E-książki. W tym roku obchodziliśmy  40-lecie e-książki. Najlepszą okazją, by to uczcić jest zbliżający się Tydzień E-książki, od 6 do 12 marca. To międzynarodowe święto książki elektronicznej obchodzone jest już po raz ósmy. Inicjatorką akcji (oryginalna nazwa: Read an E-Book Week) jest Rita Toews, wielokrotnie nagradzana kanadyjska autorka powieści i książek dla dzieci. Po raz pierwszy akcja została przeprowadzona w 2004 roku i szybko stała się bardzo popularna wśród Internautów. W zeszłorocznej edycji uczestniczyli miłośnicy e-książki ze 136 krajów, w tym również z Polski.

 

Marzec 2011

1. Jak zarabiać na e-bookach. Amanda Hocking młoda  26-letnia amerykańska pisarka zarabia miliony. Książki jej autorstwa kosztują od 99 centów do 3 dolarów, a ona i tak zarabia krocie. Jej dzieła występują tylko w postaci e-książek. Można je kupić w internetowej księgarni Amazon. Dziewczyna zatrzymuje 70 procent z ceny swoich utworów, miesięcznie kupuje je ok. 100 tysięcy nabywców, więc łatwo sobie wyobrazić, że Hocking raczej nie narzeka na swoje przychody.

2. Nowojorski Dom Poetów nie mógł pomieścić miłośników Herberta. Twórczość Zbigniewa Herberta stała się w czwartek przedmiotem dyskusji w nowojorskim Poets House z udziałem poetów Adama Zagajewskiego i Edwarda Hirscha oraz tłumaczki Allisy Valles.  Sala Domu Poetów nie mogła pomieścić wszystkich miłośników polskiego twórcy, toteż organizatorzy musieli ustawić w innym pomieszczeniu specjalny monitor. Pretekstem do wieczoru był tom prozy Herberta "The Collected Prose, 1948-1998", który opublikowało w minionym roku wydawnictwo Ecco Press

 

3. "Lipsk Czyta" to od 1991 roku największe w Europie święto czytelnictwa. Odbywa się ono równolegle z Lipskimi Targami Książki - Buchmesse. Swoje tytuły skierowane do dzieci i młodzieży zaprezentują autorzy z Danii, Niemiec, Anglii, Finlandii, Francji, Ghany, Norwegii, Austrii, Rumuni, Szwajcarii, Tajlandii oraz z USA. 130 autorów zaprezentuje swoje wiosenne nowości, a wśród nich znani i lubiani: Nina Blazon, Kevin Brooks, Franz Hohler, Paul Maar, Ursel Scheffler, Kai Meyer, Mirjam Pressler, Gunter Preuß, Klaus Baumgart i Joachim Massanek. Prezentując dorobek kulturalny poszczególnych krajów organizatorzy nie ograniczają się tylko do terenów targowych: całe miasto zmienia się w "Woodstock literatury", w scenę literackiego spotkania. Dzięki temu dni trwania targów stają się niepowtarzalnym maratonem czytania, który w ciągu dnia odbywa się  w halach targów, a w godzinach wieczornych w około 300 miejscach w mieście.

4. W sobotę 5 marca w Wielkiej Brytanii miała miejsce "Światowa Noc Książki". Rozdano wówczas aż milion książek. Z tej okazji specjalnie powołana komisja wybrała 25 tytułów, z których każdy będzie rozprowadzony w 40 tysiącach egzemplarzy.

5. 9 marca obchodziliśmy "Światowy dzień głośnego czytania".Inicjatorzy i organizatorzy apelowali do wszystkich o przyłączenie się do tych obchodów. W ubiegłym roku, 3 marca 2010 roku, w obchodach uczestniczyło 400.000 ludzi z 35 krajów. W Nowym Yorku zaplanowano akcję 24-godzinnego głośnego czytania na Times Square.

6.  Czesi czytają najwięcej w Europie. Średnia liczba książek w czeskim domu to 246. Tylko 2 proc. Czechów nie ma w domu żadnej książki.
Przeciętny Czech czyta średnio ponad 17 książek rocznie (u nas - tylko 12 proc. czyta więcej niż sześć książek rocznie), a 79 proc. Czechów przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę (u nas - 44 proc.). Daje im to prymat wśród europejskich czytelników.

7. Milan Kundera w "Plejadzie". Francuska Biblioteka Plejady (La Bibliothèque de la Pléiade) nie jest nagrodą, jednak nad Sekwaną jej prestiż jest równie wielki co Nobla, a przynajmniej Nagrody Goncourtów.

8. Ujawniono termin wydania kolejnego tomu bestsellerowej serii "Dziedzictwo" Christophera Paoliniego. Amerykański wydawca Random House podał datę wydania czwartego tomu - 8 listopada. W Polsce książka ukaże się zaledwie dzień później.


Kwiecień 2011

1. W szwedzkim Vimmerby ogłoszono, że tegorocznym laureatem Nagrody Pamięci Astrid Lindgren został australijski ilustrator - Shaun Tan.

2. 11 kwietnia - Międzynarodowe Targi Książki w Londynie (The London Book Fair). To najpoważniejsza po jesiennych targach frankfurckich impreza branżowa na świecie. W tym roku w targach weźmie udział 1640 wystawców z 58 krajów, wśród nich: wydawcy, agenci literaccy, księgarze i bibliotekarze. Targi nie są otwarte dla publiczności. Tegoroczny „Market Focus” to Rosja.

3. W ciągu 5 lat z tzw. dóbr kulturalnych najbardziej w UE wzrosły ceny gazet, a najmniej książek. 19 proc. Europejczyków często ogląda filmy i programy TV w obcym języku., a 7 proc. czyta zagraniczne książki w oryginale (tylko 2 proc. Polaków)


4. Venezia di Miłosz - taki tytuł nosił zorganizowany przez Instytut Polski w Rzymie wenecki festiwal Czesława Miłosza, który odbył się w dniach 13-15 kwietnia 2011 roku.

5. Tegoroczną nagrodę Pulitzera zdobyła gazeta "Los Angeles Times" w prestiżowej kategorii "służby publicznej" za ujawnienie ogromnych zarobków, jakie płacili sobie członkowie władz miejskich w borykającym się z kryzysem miasteczku robotniczym Bell w Kalifornii. W kategorii beletrystyki nagrodę otrzymała Jennifer Egan za powieść "A Visit from the Goon Squad", poświęconą dorastaniu i wiekowi dojrzałemu "w epoce cyfrowej". W kategorii dramatu wyróżniono Bruce'a Norrisa za sztuke "Clybourne Park", zajmującą się stosunkami rasowymi. W kategorii literatury faktu nagrodę otrzymał Siddhartha Mukherjee za "The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer"

6. Wykładowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu w Huelvie w Adaluzji znaleźli ponad 70 rękopisów Owidiusza. Naukowcy z filologii klasycznej z Huelvy postanowili na nowo wydać  "krytyczne"  "Metamorfozy" Owidiusza.

 

Maj 2011

1. Na dwa miesiące przed ukończeniem 100 lat zmarł wielki argentyński pisarz i myśliciel Ernesto Sabato, m.in. autor wydanych również w Polsce książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach", zwalczany za swe poglądy przez argentyńskie dyktatury wojskowe.

2. Esther Kinsky i Ryszard Turczyn zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich i niemieckich tłumaczy literatury. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Darmstadt 20 maja, w 90. urodziny patrona nagrody.

3. Amerykański prozaik Philip Roth został laureatem nagrody literackiej Man Booker International Prize - poinformowano na festiwalu pisarzy w Sydney. Nagroda o wartości 100 tysięcy dolarów zostanie wręczona 28 czerwca w Londynie.

4. Karl Dedecius jeden z najwybitniejszych tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki, ambasador polskiej kultury w Niemczech, 20 maja skończył 90 lat.

5.  Maraton czytania dzieł wszystkich Karola Maya non stop, twórcy postaci Winnetou, Old Shatterhanda i Kary ben Nemsi spotkał się w Mittweidzie w Niemczech z szerokim odzewem. Jego fantazja była niezwykła. Książki czytano w celi, w której Karol May siedział od 14 marca do 3 maja 1870 roku - spędził w niej wówczas dokładnie 51 dni w areszcie śledczym.

6. Barykada z książek na moście Karola w Pradze. Zrobili ją przeciwnicy podwyżki podatku VAT na książki i wszelkiego rodzaju publikacje. Najbardziej niezadowoleni byli turyści, którzy nie mogli podziwiać panoramy miasta. Organizatorzy protestu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że planowana przez rząd podwyżka VAT do 20 procent zlikwiduje przede wszystkim małe firmy wydawnicze.

Czerwiec 2011

1. Niemiecki przekład "Piaskowej Góry" Joanny Bator w tłumaczeniu Esther Kinsky (Suhrkamp Verlag 2011) został nominowany do międzynarodowej nagrody literackiej przyznawanej przez Haus der Kulturen der Welt i fundację “Elementarteilchen” od 2009 roku (German International Literary Award Haus der Kulturen der Welt 2011).

 
2.
8. "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego został nominowany do francuskiej nagrody Prix Jean Monnet de Littérature Européenne (Prix Cognac)

 

3. Książka amerykańskiej pisarki i dziennikarki polskiego pochodzenia Rity Cosby "Cichy bohater. Sekrety z przeszłości mojego ojca" trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa".

 
4.  Trylogia Millennium Stiega Larssona pobiła kolejny rekord sprzedaży. W niemal pięćdziesięciu krajach sprzedała się już w ponad 60 milionach egzemplarzy.

5. British Library (Biblioteka Brytyjska, BL) w partnerstwie z Google udostępniła w technologii cyfrowej 250 tys. swych bezcennych książkowych białych kruków - ogłoszono na konferencji prasowej w Bibliotece. Łącznie jest to 40 mln stron.

6. Chiński przekład Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego w tłumaczeniu Wu Lan - polonistki, która przed dwoma laty przełożyła dla Chińczyków Podróże z Herodotem - ukazał się nakładem pekińskiego wydawnictwa Xinxing (Nowa Gwiazda).

7. Hiszpańskie wydanie antologii wierszy Czesława Miłosza "Tierra inalcanzable" w tłumaczeniu Xaviera Farré, które ukazało się w Hiszpanii, znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się tomów poezji według magazynu "El Cultural". Książkę opublikowało wydawnictwo Galaxia Gutenberg.

Lipiec 2011


1. "La Sirena di Varsavia" - to tytuł książki dla dzieci, która ukazała się we Włoszech. Wyjątkowość opowieści o warszawskiej Syrence, napisanej na motywach baśni Artura Oppmana, to w dużej mierze zasługa pięknej, artystycznej szaty graficznej.


2. Słynny Kodeks papieża Kaliksta zniknął z katedry w Santiago de Compostela - poinformowała hiszpańska policja. Kodeks, zwany także Księgą św. Jakuba, uważany jest za pierwszy przewodnik po trasie pielgrzymki szlakiem tego świętego.


3. Wiersze 30 polskich poetów będą mogli przeczytać podróżujący podziemną kolejką w siedmiu stolicach w Europie i Azji w ramach akcji "Wiersze w metrze". Projekt, który zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie, jest realizowany w ramach polskiej prezydencji.  


4.  W siedzibie Instytutu Literackiego Kultura pod Paryżem uroczyście odsłonięto we wtorek tablicę pamiątkową z okazji niedawnego wpisania Archiwum Instytutu Literackiego Kultura na Listę Pamięci Świata UNESCO.

5.  Amerykański i angielski przekład Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka, który w najbliższych dniach ukaże się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, już zbiera świetne recenzje w lokalnej prasie:

 

Sierpień 2011

 

1. W Londynie ruszyła akcja "Wiersze w metrze – poetry from Poland", jedna z największych kampanii promujących polską literaturę organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
 Wiersze trzydziestu współczesnych polskich poetów zostaną zaprezentowane w metrze i przestrzeni miejskiej w ośmiu stolicach Europy i Azji. Oprócz Londynu, polska poezja zawędruje do Paryża, Madrytu, Kijowa, Pekinu i Tokio, a specjalne wystawy z wierszami znajdą się w gmachach Komisji Europejskiej w Brukseli i Luksemburgu.

 2. W Toronto trwa wojna o publiczne biblioteki. Najsławniejsza kanadyjska pisarka, Margaret Atwood (na zdj.), zaproponowała petycję do mera miasta, który w ramach oszczędności rozważa zamknięcie części bibliotek.

3. Choć nowa powieść Stephena Kinga, 11/22/63, nie trafiła jeszcze do księgarń, Hollywood już szykuje jej kinową adaptację. Reżyser Jonathan Demme, który zakupił prawa do ekranizacji dzieła, stanie za jej kamerą, napisze scenariusz oraz zajmie się produkcją wraz ze Stephenem Kingiem.

4. Amazon  wprowadził usługi wypożyczania właścicielom czytników Kindle elektronicznych wersji podręczników. Książki można będzie wypożyczać na okres od 1 do 12 miesięcy. Koszt wypożyczenia na 30 dni ma być o 80 proc. niższy niż koszt zakupu podręcznika.

5. Michael L. Ellis wybrany na Międzynarodowego Dyrektora Przewodników Michelin. Urodzony w Nowym Jorku, zawsze był smakoszem. Jako młody człowiek, studiował kulinaria w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

6. Jimmy Wales, legendarny założyciel Wikipedii, na siódmej corocznej konferencji poświęconej serwisowi ogłosił, że nikt nie chce już edytować Wikipedii. Czy jest to początek końca serwisu?

7. Angielską wersję "Audiobooka Czesława Miłosza" dołączono  do tygodnika "Times Literary Supplement". Czytelnicy mogli wysłuchać wierszy Miłosza wybranych przez Adama Zagajewskiego, czytanych przez popularnego brytyjskiego aktora Stephena Fry'a.

8. Google zawarło umowę z Hachette Livre - największym francuskim wydawcą książek, którego pozycje zostaną zeskanowane i umieszczone w sieci.
"The New York Times" informuje, że zawarte porozumienie umożliwi Google zeskanowanie dziesiątków tysięcy francuskojęzycznych książek Hachette Livre i ich udostępnienie w lokalnej wersji sklepu z e-bookami Google Editions, która ma wystartować pod koniec tego roku.

Wrzesień 2011


1. W ramach projektu "Lem w Madrycie", którego organizatorami były polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Polski w Madrycie i Babel Studio, 21 i 22 września w La Casa Encendida w Madrycie odbyła się konferencja poświęcona Stanisławowi Lemowi i literaturze fantastycznej połączona z projekcją filmów opartych na dziełach pisarza.

 
2. 6 września 2011 w wieku 64 lat zmarł Michael Hart, założyciel Projektu Gutenberg. Hart nie tylko wpadł na pomysł digitalizacji i udostępniania klasyki literatury, ale był oddany tej idei przez 40 lat.

3. Amerykanie coraz częściej sięgają po książki elektroniczne, co przekłada się na wzrost sprzedaży e-książek (e-books) odnotowany przez wydawnictwa w Stanach Zjednoczonych. Random House, największy wydawca w USA, poinformował, że 20 proc. całej sprzedaży w pierwszej połowie tego roku stanowiły książki elektroniczne. Sieć księgarni Barnes & Noble odnotowała ok. 27-proc. wzrost sprzedaży

4. Książka drukowana na papierze ma ciągle swoich zwolenników. W swoisty sposób bronili jej Zenon Fajfer i Katarzyna Bazarnik, co znalazło wyraz w ich zaprezentowanym w Nowym Jorku projekcie zwanym "Liberatura".
Kierujący Czytelnią Liberacką przy Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie pisarze i redaktorzy uczestniczyli w "Brooklyn Book Festival" goszczącym takie sławy, jak Larry McMurtry, Joyce Carol Oates i Fran Lebowitz, czy też zdobywczyni Pulitzera, Jhumpa Lahiri, która została uhonorowana nagrodą  Best of Brooklyn".

 5. Michel Houellebecq, którego od tygodnia szukano w całej Europie odnalazł się w swoim własnym domu w Hiszpanii. Pisarz nie dotarł na spotkania autorskie w Holandii i Belgii, ponieważ o nich zapomniał - informował serwis France 24.

6. "List miłosny pismem klinowym" - powieść Tomáša Zmeškala uhonorowana czeską Nagrodą Josefa Škvoreckiego. Debiut  Zmeškala, uznano w Czechach za wielkie wydarzenie literackie. I to nie tylko przez krytykę, która stawia autora w jednym rzędzie z takimi sławami jak Topol, Hrabal czy Škvorecký, ale przede wszystkim przez czytelników - już trzy miesiące po pierwszym wydaniu na rynku pojawiło się kolejne.

7. Radni Budapesztu odebrali honorowe obywatelstwo miasta słynnemu pisarzowi Akosowi Kerteszowi. Poszło o artykuł, w którym zarzucił on Węgrom, że są odpowiedzialni za holokaust, bo jako jedyni za niego nie przeprosili.

8. Francuska prasa chwali książkę o Kapuścińskim. Książka Artura Domosławskiego "Kapuściński non-fiction" to rzetelne dziennikarskie śledztwo, nie pomijające słabości wielkiego reportera - pisze "Liberation".

9. W połowie września odbyło się we Lwowie Forum Wydawców, najważniejsze targi skupiające ukraińskich wydawców. Instytut Książki uczestniczy w tych targach od 2004 roku, regularnie dostarczając wydawcom i tłumaczom informacji na temat polskiej literatury. W tym roku, na stoisku zaprezentujemy m.in. nowości wydawnicze 2011 roku oraz, z okazji obchodów Roku Miłosza, utwory Noblisty w tłumaczeniach na języki obce.
Targom towarzyszy festiwal literacki, na który zapraszani są autorzy z całego świata. W tym roku z lwowską publicznością spotkało się wielu polskich autorów: Olga Tokarczuk, Marek Krajewski, Jacek Podsiadło, Justyna Bargielska, Joanna Lech oraz Łukasz Saturczak.

Październik 2011


1. Tomas Transtroemer, tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla, uznawany za najwybitniejszego żyjącego szwedzkiego poetę, pojawiał się w noblowskich kandydaturach od 20 lat. Uhonorowano go za "zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości"


2. Po 30 latach znany francuski rysownik Albert Uderzo, współtwórca serii komiksów o Asteriksie, ogłosił, że nie będzie już dłużej tworzył przygód sympatycznego Gala. Uspokaja jednak czytelników, że mimo to ukazywać się będą nowe przygody, 84-letni Uderzo przekazuje pałeczkę młodszemu pokoleniu.
 

3. Angielski pisarz Julian Barnes został  laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "The Sense of an Ending" ("Poczucie końca"). Była to jego czwarta nominacja do tej nagrody, którą kiedyś nazwał "loterią snobów".

4. We Frankfurcie nad Menem rozpoczęły się  63. Międzynarodowe Targi Książki, będące największym na świecie spotkaniem branży wydawniczej. Swoją ofertę prezentuje 7384 wystawców ze 106 państw, w tym 41 wydawców z Polski. Gościem honorowym jest Islandia.

5. Algierski pisarz Boualem Sansal, laureat Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich, głównej nagrody Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem. To prestiżowe wyróżnienie, przyznano mu za walkę o demokrację w ojczystej Algierii.

5.  24 października - miesiąc wcześniej niż planowano - ukazała się na rynku anglojęzycznym autoryzowana biografia założyciela firmy Apple Steve'a Jobsa ze względu na jego niedawną śmierć - podał "Guardian". Książka  stała się bestsellerem portalu Amazon.com

6. Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz troje polskich autorów, Liliana Bardijewska, Joanna Kulmowa i mieszkający w Wielkiej Brytanii Jan Pieńkowski zostali nominowani do nagrody Astrid Lindgren, największej na świecie nagrody przyznawanej artystom tworzącym i promującym literaturę dla dzieci.

7. Włoski pisarz Roberto Saviano, autor bestsellera "Gomorra" o neapolitańskiej mafii, został uhonorowany brytyjską nagrodą PEN/Pinter dla zagranicznego pisarza, który - jak uzasadniono - wykazał się odwagą i był narażony na prześladowania.

8. Argentyńska służba celna skonfiskowała ponad milion książek. Władze chcą w ten sposób zmusić wydawców do drukowania książek w kraju i tym samym wspomagania rodzimego przemysłu wydawniczego - podała agencja Associated Press.

9. Książki, listy, zdjęcia i artykuły prasowe na temat Czesława Miłosza prezentowano na ekspozycji poświęconej polskiemu nobliście Czesławowi Miłoszowi na Uniwersytecie Columbia. Kończy ona na nowojorskiej uczelni uroczystości związane ze stuleciem urodzin poety.

10. Amazon rozpoczął rewolucję na rynku książki.  Amerykańscy wydawcy są przerażeni - internetowy gigant Amazon.com zaczął podpisywać w USA umowy bezpośrednio z autorami. To może być początek końca dotychczasowego systemu wydawniczego.

Listopad 2011

1. Laureatem tegorocznej Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowego francuskiego wyróżnienia literackiego, został w środę Alexis Jenni za swoją debiutancką powieść "Francuska sztuka wojny", poruszającą wątek dziedzictwa kolonialnego w Indochinach i Algierii.

 

2. Buch Wien 11. Tydzień Czytelnictwa (7-13 listopada) i Międzynarodowe Targi Książki (10-13 listopada).W tym roku Wiedeń skierował swój wzrok w stronę literatury Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności jej młodych autorów.


3. Nagrodę Renaudota
- otrzymał znany pisarz Emmanuel Carrere za biografię "Limonow" wydaną przez P.O.L. Opowiada ona o barwnej, autentycznej postaci rosyjskiego byłego dysydenta, pisarza i działacza politycznego Eduarda Limonowa.


4. 7 listopada poznaliśmy laureatów Prix Femina, jednej z najbardziej prestiżowych francuskich nagród literackich przyznawanej przez grono uznanych pisarek. Jury wyróżniło powieść "Jayne Mansfield 1967" Simona Liberatiego. 

 

5. Od 30 listopada do 4 grudnia  zorganizowano Międzynarodowe Targi Książki non/ficion w Moskwie. instytut Książki jest organizatorem polskiego stoiska na 13 Międzynarodowych Targach Książki non/ficion. 

 

Grudzień 2011

1. Fundacja The Walkley przyznała swoje cykliczne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziennikarskie w ostatnich miesiącach. Nagrodę Walkley otrzymał m.in. portal Wikileaks.


2. Amazon poinformował, że pierwszy dzień po Święcie Dziękczynienia, tzw. "Black Friday", był najlepszym w historii dla urządzeń z rodziny Kindle.Firma nie ujawniła jednak dokładnych danych odnośnie sprzedaży poszczególnych urządzeń. Podała tylko, że jeszcze przed ostatnim weekendem sprzedała ich "miliony", a w "czarny piątek" klienci kupili ich cztery razy więcej niż w analogicznym dniu przed rokiem.


3. Janina Katz, pisząca po duńsku Polka o żydowskich korzeniach, została nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Katz otrzymała nominację za tomik poezji "Skrevet pa polsk" ("Pisane po polsku")

4. Prawie 300 uczniów z 35 szkół z całej Litwy z różnym językiem nauczania uczestniczy w projekcie "Czytające szkoły - Czesław Miłosz 2011/2012", którego nadrzędnym celem jest zapoznanie się w twórczością noblisty.

5. Czterotomowe wydanie dzieł Czesława Miłosza było w mijającym roku największym hitem księgarni białoruskiego wydawnictwa Łohwinau w Mińsku – informował dyrektor księgarni i koordynator projektów międzynarodowych wydawnictwa Pawał Kaściukiewicz.


6. Książka "My z Jedwabnego" Anny Bikont znalazła się w finale tegorocznej edycji nagrody European Book Prize w kategorii esej. Polski reportaż został już wcześniej doceniony przez jury nagrody - dwa lata temu jej laureatem został Mariusz Szczygieł za książkę "Gottland".


7. Redakcja dziennika The New York Times ogłosiła listę 10 najważniejszych książek wydanych w mijającym roku. W tym prestiżowym rankingu znalazła się również najnowsza powieść Stephena Kinga.
"Dallas '63" to pierwsza książka tego autora, która została tak doceniona
przez redakcję  New York Times'a. 


8. W Kijowie po raz trzeci wręczono ufundowaną przez Instytut Polski nagrodę literacką im. Josepha Conrada. Otrzymała ją lwowska pisarka Natalka Śniadanko.  

9. W wieku 69 lat w Genui zmarł Pietro Marchesani, wybitny włoski polonista, tłumacz polskiej poezji, prozy i dramaturgii oraz jej wielki popularyzator. Był kierownikiem Katedry Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie w Genui.

10. W wielotysięcznym nakładzie we wtorek 27 grudnia ukazał się we Włoszech tomik "Pochwała snów" autorstwa uwielbianej w tym kraju Wisławy Szymborskiej. Zbiór ten otworzy wielką serię "Wiek poezji", którą wyda dziennik "Corriere della Sera".

Opr. GLK

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.