fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia rynku księgarsko-wydawniczego w Polsce w minionym 2012 roku

Wydarzenia [07.01.13]

Miniony rok mimo odczuwalnego spadku sprzedaży w księgarniach prywatnych, był dobry dla placówek sieciowych, typu Matras czy Empik. Był to także rok wielu udanych imprez targowych, wysypu nagród literackich i pod wieloma względami udanych spotkań autorskich.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Książki czytano w radiu, omawiano w telewizji. Dużo mówiono o pozytywach płynących z czytania, także tego głośnego. Wzrosło zainteresowanie biblioterapeutyczną rolą literatury pięknej. Ten rok zdominowały imprezy czytelnicze dla dzieci i młodzieży oraz Akcje Czytelnicze. Wszystko po to by czytanie znowu stało się modne i traktowane zostało jako najlepsza forma aktywnego umysłowego wypoczynku.

Styczeń 2012:

Inauguracja Roku Janusza Korczaka w ŻIHu.
5 stycznia o godz. 18.00 prof. Paweł Śpiewak dokonał Inauguracji Roku Janusza Korczaka w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Dom Wydawniczy REBIS uzyskał tytuł Gazeli Biznesu 2011. Gazele Biznesu to ranking najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw przygotowywany przez redakcję dziennika gospodarczego „Pulsu Biznesu”. To już dwunasta edycja tego przedsięwzięcia, a REBIS bierze w niej udział po raz szósty.

W maju tego roku w Szczecinie wręczona zostanie po raz pierwszy nowa, Ogólnopolska Nagroda Literacka Gryfia za najlepszą książkę 2011 roku napisaną przez polską autorkę. Wręczona zostanie podczas Festiwalu Literatury Kobiet w Szczecinie.

26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu mieli podpisać ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która wprowadzała drastyczne narzędzia służące ochronie praw własności intelektualnej i ograniczające wolności w sieci. Dzięki skrzykniętym przez internet użytkownikom sieci w całym kraju doszło do licznych protestów, blokad rządowych stron internetowych i setek tysięcy maili z listami protestujących Internautów.

W tym 26 stycznia liczba skatalogowanych egzemplarzy w systemie MAK+ przekroczyła jeden milion! Pierwsza instalacja MAK-a+ miała miejsce w kwietniu 2010 roku.  Od tego czasu liczba bibliotek korzystających z systemu systematycznie rosła. Rok 2011 został zamknięty z wynikiem 568 bibliotek korzystających z systemu (228 bibliotek głównych oraz 340 filii).

Żądanie zapłaty za niezamówione przez konsumentów produkty, nieinformowanie wprost o zamiarze zawarcia umowy, sugerowanie wygranej - to przykłady kilku z dziesięciu praktyk Reader's Digest Przegląd, które zakwestionowała Prezes UOKiK. Na przedsiębiorcę nałożono karę ponad 4,3 mln zł

Nowy krój pisma nazwany Milosz, który wygrał zeszłoroczny konkurs Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, będzie przez dwa lata bezpłatnie dostępny dla wydawców dzieł polskiego noblisty - podawał Instytut Książki.

Luty

Smutkiem napawała nas informacja, iż 1 lutego 2012 roku  po długiej chorobie, w Krakowie - zmarła w swoim domu, wybitna polska poetka Wisława Szymborska. Była laureatką literackiej Nagrody Nobla. -Umarła spokojnie, w śnie – powiedział jej sekretarz, Michał Rusinek.

2012 – rokiem trzech poetów. Obchodziliśmy okrągłe rocznice związane  z  trzema znakomitymi poetami: 200-lecie urodzin Zygmunta Krasińskiego, 110. rocznicę urodzin Władysława Sebyły oraz 50 lat od śmierci Władysława Broniewskiego.

3 lutego 2012 r. rozpoczęły się XI Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Tysiące wartościowych książek, spotkania z autorami, wydawcami i ilustratorami, premiery wydawnicze, wystawy, warsztaty i zabawy dla dzieci. Te i wiele innych atrakcji czeka na młodych miłośników książek, którzy odwiedzą pawilon 3 MTP w dniach 3-5.02.2012 r.

Biblioteka Analiz uważa, że wprowadzenie podatku VAT na książki, brak windujących sprzedaż bestsellerów spowodowało, że zeszły rok był dla rynku książki wyjątkowo ciężki. Wstępne szacunki Biblioteki Analiz mówią o 8-procentowym spadku przychodów wydawców, w złej kondycji są też księgarnie. Dane Biblioteki Analiz mówią o 8-procentowym spadku przychodów wydawców w zeszłym roku, mimo że średnia cena książki wzrosła o 12 proc. - do 38,40 zł.

Informowaliśmy, że decyzją Jednostki Certyfikacyjnej SGS Polska Sp. z o.o. System Zarządzania Jakością Firmy Księgarskiej Olesiejuk został zarejestrowany jako spełniający wymagania normy ISO 9001. Podczas audytu nie stwierdzono niezgodności i w związku z tym FK Olesiejuk ma prawo do powoływania się na certyfikację do 3 lutego 2015 roku.

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę budżetową na 2012 r. dotyczącą m.in. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Przepadła jednak poprawka dzięki, której biblioteki mogłyby liczyć na większe dotacje. Ustawa budżetowa, uchwalona pod koniec stycznia przez Sejm, przewiduje na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego ponad 2 mld 885 mln zł.

W głosowaniu na portalu Lubimy Czytać internauci z całej Polski wybrali wrocławską księgarnię "Tajne Komplety" najpiękniejszą w kraju. "Tajne Komplety" wyprzedziły m.in. księgarnie z Gdyni, Lublina i Sopotu. W plebiscycie wzięło udział 12 księgarń.

Konkurs Bologna Ragazzi Award jest dla wydawców książek dla dzieci tym czym Złote Palmy czy Oskary dla filmowców. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1000 książek z 31 krajów. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 5 kategoriach: Fiction, Non Fiction, Opera Prima (dla debiutantów, za odkrycie nowych talentów), New Horizons (sekcja krajów arabskich, Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki) i Digital (aplikacje). Główną nagrodę w kategorii Non Fiction zdobyła książka pt. "Wszystko gra" z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel i w opracowaniu graficznym Marty Ignerskiej, wydana przez Wytwórnię wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

CD Projekt RED sprzedał w 2011 r. 1,5 mln sztuk gier własnych, poinformowała spółka w komunikacie. Na tę liczbę składa się 1,1 mln egzemplarzy gry "Wiedźmin 2" oraz 400 tys. sztuk pierwszej części serii.
Gry "Wiedźmin" są oparte o bestsellerową serię opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego.


Marzec:

W mijającym roku od 4 do 10 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Tydzień E-książki. Tydzień e-książki obchodzi się na świecie od 2004 rok.

Jacek Cygan został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej za tomik "Pies w tunelu". Nagrodą Zielonej Gąski uhonorowana została piosenkarka Kasia Klich za "Bajkową drużynę". Nagrody wręczono w niedzielę w Warszawie.

Infinity Group uruchomiła polską platformę self-publishingową - czyli umożliwiającą autorom samodzielne wydawanie, promocję i sprzedaż książek, bez udziału wydawnictwa. PortPublish.com łączy w sobie funkcje nowoczesnego e-wydawnictwa i księgarni.

9 marca Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku otworzyła swoją nową placówkę - Bibliotekę Manhattan. To pierwsza mediateka na Pomorzu, to również pierwsza Biblioteka mieszcząca się w Centrum Handlowym, dostosowana do potrzeb każdego czytelnika.

Drukarnia Opolgraf znalazła się w prestiżowym gronie "Diamentów Forbesa 2012" – przedsiębiorstw mogących pochwalić się dynamicznym wzrostem swojej wartości rynkowej. Lista Diamentów Forbesa została opracowana we współpracy z firmą Dun&Bradstreet  na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm, uwzględniającej wyniki finansowe oraz wartość majątku.

14 marca Dom Wydawniczy REBIS wprowadza do sprzedaży książki w postaci elektronicznej. Oferta od początku będzie różnorodna – klasyczne powieści, biografie, kryminały i thrillery, fantastyka, jak również coś dla miłośników historii.

Jubileuszowy X Finał Kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marka Michalaka- Rzecznika Praw Dziecka, odbył się 26 marca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

12. tom (w-ż) "Encyklopedii Muzycznej PWM" pod redakcją E. Dziębowskiej zamyka 33-letnią historię jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Przygotowanie Karty Praw Podstawowych Wolności w Internecie zapowiedziało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Propozycję resortu przedstawił minister Michał Boni na zainaugurowanym w poniedziałek w Warszawie Kongresie Wolności w Internecie.

OSDW Azymut został nagrodzony Gazelą Biznesu.

Ogłoszono  pilotażowy program "Cyfrowa szkoła". Zostanie objętych nim, według zapowiedzi resortu edukacji, ok. 400 szkół prywatnych i publicznych. Od 23 marca placówki będą mogły występować z wnioskami o wyposażenie w nowoczesne pomoce dydaktyczne do organów prowadzących. Ich uczniowie i nauczyciele otrzymają przenośne komputery, tablice interaktywne, rzutniki i urządzenia umożliwiające budowę bezprzewodowej sieci komputerowej. Pilotaż ma kosztować 50 mln zł. Wyposażaniu szkół w sprzęt będą towarzyszyły szkolenia nauczycieli. W ramach "Cyfrowej szkoły" w polskich szkołach mają zostać wprowadzone e-podręczniki.

W trakcie tegorocznego Pyrkonu - 23-25 marca 2012 r. - realizowano badania dotyczące czytelnictwa literatury fantastycznej. Uzyskane wyniki pozwolą na opracowanie raportu na temat fantastyki i jej miłośników.

Już ponad milion obiektów cyfrowych - m.in. zdigitalizowanych książek, nagrań czy obiektów muzealnych - udostępniły polskie instytucje Europeanie - portalowi, który gromadzi dane o cyfryzowym dziedzictwie kulturowym europejskich instytucji. Poinformowało o tym na swojej stronie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

Kwiecień:

Powołano Fundację im.  Wisławy Szymborskiej, która będzie się opiekowała dorobkiem poetki i ustanowieniem nagrody literackiej - to postanowienia zapisane w otwartym w środę testamencie noblistki. Sekretarz poetki i wykonawca jej testamentu Michał Rusinek poinformował na konferencji prasowej, że fundacja ma się zająć spuścizną literacką Szymborskiej, jej archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek.

Wrocław Europejską Stolicą Literatury. Pięćdziesięciu zagranicznych i krajowych twórców – w tym goście specjalni: Laurie Anderson, Edmund White oraz obchodząca jubileusz 80. urodzin Krystyna Miłobędzka – zostało zaproszonych w dniach 20-22 kwietnia do rozmów o książkach przy kubku dobrej kawy w Studiu Na Grobli podczas 17. Portu Literackiego.

Podano datę wydania ostatniego tomu poezji Wisławy Szymborskiej. Niewielka objętościowo książka nosząca tytuł "Wystarczy" ukaże się 20 kwietnia. Informację podało Wydawnictwo a5, którego nakładem ukaże się ostatni tom zredagowany przez poetkę.

"Czytaj! Zobacz więcej" to kampania społeczna z okazji Światowego Dnia Książki, której celem była zmiana wizerunku książki i promocja czytelnictwa. Dziennikarze, pisarze i artyści w promocyjnym filmiku przekonują, że czytanie to przyjemny i wartościowy sposób spędzania wolnego czasu.

Rada Redakcyjna i Redakcja miesięcznika "Odra" postanowiły przyznać Nagrodę "Odry" za rok 2011 Profesorowi Januszowi Tazbirowi za zbiór napisach z wielką pasją i talentem literackim esejów historycznych "Od sasa do lasa"
Zainaugurowano przewrotną kampanię społeczną wspierającą czytelnictwo zatytułowaną: "Nie czytaj, książki są ciężkie, uzależniają"

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała po raz czwarty Nagrody im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. W 2012 roku Nagroda im. Filipa Kallimacha trafiła do rąk prof. Bogusława Śliwerskiego!

Protest elity humanistów. Wybitni warszawscy historycy zrobili to, by poprzeć prowadzoną od ponad dwóch tygodni głodówkę przeciwko ograniczaniu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Początkowo próbowano go zamilczeć, potem wyszydzić, w końcu jednak okazało się, że wspiera go coraz więcej środowisk fachowych, apolitycznych, które trudno zredukować do wygodnego pojęcia „pisowskiej dziczy”. Jednogłośnie przyjęty apel Rady Naukowej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Rada skupia "wszystkich" historyków pracujących na UJ), uchwały Rady Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Rady Naukowej Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Rady Wydziału Prawa i Administracji UJ, Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – to tylko niektóre przykłady dołączania akademickich ciał przedstawicielskich do postulatów głodujących.

Jarosław Mikołajewski, Jacek Łukasiewicz, Małgorzata Strzałkowska i Ewa Morycińska-Dzius zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej Miasta St. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy przypadł Januszowi Tazbirowi - ogłoszono w niedzielę, w przeddzień Światowego Dnia Książki.

13 kwietnia br. został rozstrzygnięty konkurs Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2011". W konkursie nagradzane są najlepsze praktyki biblioteczne służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp.Za działania przeprowadzone w roku 2011 Jury konkursu przyznało następujące nagrody:
I nagroda:
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
II nagroda:
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszynie
III nagroda:
Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Majkowskiego w Wejherowie

Od 23 do 24 kwietnia 2012 roku Województwo Małopolskie już po raz jedenasty obchodziło Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża".

6 tygodni przygotowań, ponad 40 miast, 5 minut dla książki. Kilka tysięcy osób w całej Polsce oraz w dwóch miastach Europy Zachodniej - Arucas na Gran Canarii i w Strassburgu zebrało się 22 kwietnia o godzinie 17:00, by przeczytać fragmenty powieści Marii Pruszkowskiej "Przyślę Panu list i klucz" w ramach wielkiego finału akcji "Czytamy pod chmurką"!Akcja odbyła się pod hasłem "Czytamy pod chmurką", a organizatorzy już zapowiadają kontynuację przedsięwzięcia.

"2 + 0 + 1 + 2 = 5" czyli pięć różnorodnych opowieści pięciorga wyśmienitych polskich autorów zebranych pod tytułem „2012” znalazło się w książce wydanej przez Empik z okazji Światowego Tygodnia Książki.

W dniach 20-22 kwietnia odbyły się XVIII Targi Wydawców Katolickich. Ich organizatorami są: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie. Wręczono nagrody "Feniksa". Feniks Specjalny Pro Autore został wręczony JE ks. biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu. – Bazylika przy Kawęczyńskiej jest dla mnie bardzo szczęśliwa. W 1956 roku tu zdawałem maturę, dziś otrzymałem FENIKSA. Ostatnie czym by było życie bez nagrody – mówił nagrodzony. Ogólne poruszenie wywołało wystąpienie prof. Teresy Michałowskiej, która Nagrodę FENIKS Specjalny otrzymała za Leksykon „Literatura polskiego średniowiecza” (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Praca nad tą książką zajęła mi ponad 15 lat. Sądzę w związku z tym, w jakim jestem wieku, że jest to też ostatnia książka w moim życiu – mówiła niezwykle wzruszona laureatka.
Podczas gali uhonorowano także laureatów Nagrody Mały FENIKS 2012, którą otrzymają osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla promocji książek o tematyce religijnej w mediach.W tym roku po raz pierwszy zostanie wręczony MAŁY FENIKS SPECJALNY ks. Ireneuszowi Skubisiowi, redaktorowi naczelnemu tygodnika „Niedziela”, za całościowy wkład pracy w mediach, środkach społecznego przekazu, w tym za promocje dobrych, wartościowych książek w mediach.

Wydawnictwo Mag Najlepszym Wydawcą Fantastyki w 2011 roku. W plebiscycie Fantastyka 2011 organizowanym corocznie przez portal Katedra.

Galeria Książki w Oświęcimiu została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek w Europie. Listę wzorcowych projektów opublikował World Architecture News, serwis poświęcony najnowszym międzynarodowym rozwiązaniom architektonicznym, wyróżniającym się innowacyjnością i nowoczesnością. Biblioteka oświęcimska jest jedyną na niej placówką z Polski

Klimatyczne miejsce spotkań czytelników książek - takiej ul. Chmielnej w Warszawie chcą władze dzielnicy Śródmieście. Ogłoszony właśnie konkurs na najem lokali w pobliżu deptaka ma zachęcić antykwarystów i księgarzy do sprzedaży w tym miejscu książek. Władze dzielnicy Śródmieście w Warszawie oferują księgarzom i antykwariuszom do wynajęcia pięć lokali w pobliżu skweru - poinformował na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie zastępca burmistrza dzielnicy Śródmieście Piotr Królikiewicz. Większość oferowanych powierzchni użytkowych liczy 30 m kw. Na złożenie propozycji księgarze i antykwariusze mieli czas do 25 maja.  

Maj 2012:

Niemiecki prozaik i eseista Stefan Wackwitz oraz polski pisarz i scenarzysta filmowy Andrzej Bart zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w poniedziałek kapituła wyróżnienia.

Tadeusz Konwicki, wybitny polski pisarz i reżyser, otrzymał w piątek tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał ten tytuł, przyznawany przez "Gazetę Wyborczą" od 1999 roku.

Wydawnictwo a5 i Teatr Na Woli zapraszali nas 11 maja o godzinie 18:00, na wieczór poezji Tomasa Tranströmera. Spotkanie odbędzie się z okazji premiery tomu noblisty „Wiersze i proza 1954-2004”.Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Monika i Tomas Tranströmerowie. Wiersze poety czytał Krzysztof Globisz. Spotkanie prowadzili: Antonina Turnau oraz Leonard Neuger.

III Warszawskie Targi Książki otworzyły się od czwartku 10 maja na miłośników słowa drukowanego i e-booków. WTK,  to kilkaset spotkań autorskich, promocja nowych tytułów, imprez towarzyszących, wydarzeń zorganizowanych z myślą o młodych czytelnikach, konferencji, seminariów, akcji wymiany książek i akcji czytelniczych. Odwiedziło je ok. 40 tys osób. Podczas targów odbyło się ponad 600 imprez towarzyszących - spotkań autorskich, wstaw, paneli dyskusyjnych, prezentacji. Podczas targów z czytelnikami spotkało się ponad 400 autorów.

19 maja poznaliśmy tegorocznych laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala odbyła się w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Łukasiewicza nagrodziło Marcina Świetlickiego za całokształt twórczości. Sielsiusa za debiutancki tom „Kanada” otrzymał Tomasz Bąk, a Silesiusem za książkę roku został wyróżniony Eugeniusz Tkaczyszyn – Dycki i jego „Imię i znamię”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych przy Polskiej Sekcji IBBY przyznało Nagrodę Małego DONGA wydanej przez Egmont Polska serii Trylogia czasu Kerstin Gier. W cyklu ukazały się „Czerwień Rubinu”, „Błękit Szafiru” i „Zieleń Szmaragdu”

Spotkania z pisarzami, warsztaty literackie i panele dyskusyjne złożyły się na rozpoczynający się  w Gdyni Festiwal Literaturomanie. Impreza kończyła się w sobotę galą, na której ogłoszeni zostaną laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia.

Informowaliśmy, że Firma Księgarska Olesiejuk została uhonorowana główną Nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego 2011/2012 Ikar 2012. Przewodniczący Jury wyróżniło firmę za wysoką jakość usług, innowacyjność oraz za społeczną wrażliwość. Nagroda główna została wręczona podczas Wieczoru Wystawców  3. Warszawskich Targów Książki.

Liao Yiwu, autor książki "Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych" został tegorocznym laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w piątek, drugiego dnia III Warszawskich Targów Książki w Teatrze Dramatycznym.

Od niedzieli, 13 maja trwały w Warszawie 15. Dni Książki Żydowskiej. To jedyne wydarzenie tego typu w Polsce - Dni Książki Żydowskiej są okazją do zapoznania się z nowościami wydawniczymi dotyczącymi polskich Żydów, Izraela oraz diaspory, a także do spotkania z autorami oraz wysłuchania wykładów, dyskusji i koncertów.

„Biblioteka na to czeka”
– pod takim hasłem Instytut Pamięci Narodowej wysłał swoje książki do bibliotek publicznych.
IPN postanowił wspomóc polskie biblioteki publiczne. Instytut wspólnie ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oraz bibliotekami; wojewódzkimi uruchomił projekt "Biblioteka na to czeka" wspierając biblioteki publiczne książkami, które wydał w latach 2000 - 2010.

W imieniu Organizatorów  zapraszaliśmy na Mariensztat 26 i 27 maja na Warszawski Kiermasz Książki. W programie zaplanowano m.in. spotkania z licznymi wydawcami, twórcami najpopularniejszych kampanii czytelniczych, tworzenie na żywo ilustracji książek, panele dyskusyjne, spotkania z autorami, warsztaty, Komiks&fantasy.

Z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia wydawnictwo Media Rodzina przekazało 20 bibliotekom – 20 palet książek, docierając do nich niezwykłym książkobusem. Zadaniem książkobusu ma być nie tylko transport książek, ale i promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Partnerem akcji jest Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”.

W piątek, 25 maja po raz ósmy została wręczona nagroda Transatlantyk. W tym roku otrzymała ją Yi Lijun, tłumaczka literatury polskiej na język chiński, uznana literaturoznawczyni i popularyzatorka kultury polskiej w Chinach. Laudację na cześć laureatki wygłosił profesor Aleksander Fiut. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

3.Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony" upłynęły pod znakiem spotkań z wydawcami z całej Polski, licznych nagród, bogatego programu artystycznego, w tym warsztatów literackich, plastycznych, edukacyjnych i aktorskich.Dobre Strony otworzyła Bajkowa Parada, która zgromadziła rzeszę najmłodszych czytelników, Bajarzy i Moli Książkowych.

Czerwiec 2012:

2. edycja Targów Książki dla Dzieci. Od 1 do 3 czerwca w Krakowie polskie wydawnictwa przybliżały najmłodszym świat literatury, umożliwiły spotkanie z ulubionymi pisarzami, sławnymi ilustratorami, ale przede wszystkim pokazały, że czytanie to fascynująca przygoda.

Europejski Stadion Kultury w Lublinie wystartował z 2 na 3 czerwca. Szykowano się na sobotnią Noc Kultury. W programie m.in. 270 wydarzeń, 3000 współtwórców, 250 artystów, 50 unikalnych projektów polsko-ukraińskich, 10 przestrzeni muzycznych, 8 scen teatralnych, 2 strefy kina, Aleja Kultur, kilkadziesiąt wystaw, interwencje w przestrzeni publicznej. Wiadomości24 patronują imprezie.
 
Ewa Lipska – związana z Krakowem wybitna poetka, a także eseistka i felietonistka - otrzyma 21 czerwca w Kielcach tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas kongresu Polska Wielki Projekt zorganizowanego przez Instytut Sobieskiego odbył się panel poświęcony polskiej literaturze. Udział w nim wzięli: prof. Andrzej Waśko (literaturoznawca, publicysta), prof. Maciej Urbanowski (literaturoznawca), Andrzej Horubała (pisarz, krytyk literacki). Prowadzącą była Marta Kwaśnicka.

Maciej Robert, Justyna Bargielska, Wojciech Nowicki i Iwona Chmielewska zostali laureatami XI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek - ogłoszono w ubiegły czwartek.W kategorii "poezja" jury nagrodziło tomik Macieja Roberta Collegium Anatomicum (Centrum Animacji Kultury Poznań).

Powieść „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa  zwyciężyła w plebiscycie na ulubioną książkę mieszkańców stolicy. Książka Bułhakowa, której akcja toczy się w latach 30-tych XX wieku w Moskwie, pozostawiła w tyle światową i krajową konkurencję. Zorganizowane po raz pierwszy podczas Warszawskiego Kiermaszu Książki głosowanie pokazało gusty czytelnicze warszawiaków.

Lipiec 2012:

W czwartek przypadła 120. rocznica urodzin Brunona Schulza, jednego z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownika  i grafika, twórcy m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".

22 lipca przypada rocznica urodzin Janusza Korczaka - pedagoga, pisarza, publicysty, prekursora działań na rzecz praw dziecka. Nie wiadomo jednak na pewno, która to rocznica, sam Korczak nie wiedział, czy przyszedł na świat w 1878 czy w 1879 roku.

Irlandzki pisarz  Colm Toibin i Magdalena Tulli  laureatka Nagrody Literackiej Gdynia przyjadą jesienią do Wrocławia na 8. edycję międzynarodowej imprezy - Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Magdalena Tulli, Marta Podgórnik i Marian Sworzeń zostali laureatami tegorocznej - siódmej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Przyznawana nieregularnie tzw. Nagroda Osobna przypadła z kolei Mieczysławowi Porębskiemu. Laureatów tegorocznej nagrody ogłoszono w sobotę po południu w trakcie gali, która odbyła się w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Uroczystość zakończyła trwający w Gdyni od środy Festiwal Literaturomanie.

Szanowni Państwo Dyskusyjnych Klubów Książki jest już 1000! To znaczy, że w Dyskusyjnych Klubach Książki spotyka się około, nikt tego nie wie na pewno, dwanaście tysięcy czytelników. To trochę mniej niż kibiców na stadionie narodowym, ale spotkania DKK odbywają nieskończenie częściej i bez przerwy. Sezon na czytanie trwa cały rok!

Decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników dnia 2 lipca br. Spółka Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo została rozwiązana. Likwidatorem został dotychczasowy prezes Andrzej Głuchowski. W ten sposób absolutnie najstarsza oficyna polska przestała istnieć.

Sierpień 2012


Ponad 3500 bibliotek publicznych w Polsce przez następne trzy lata będzie nadal bezpłatnie korzystać z Internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także kolejne placówki. To efekt Porozumienia, jakie 23 lipca 2012 roku zawarło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Orange Polska.

Księgarnia Naukowa im. Kopernika mieszcząca się przy ul. Kuźniczej 30/33, jedna z najstarszych placówek księgarskich, ulega likwidacji. Oficjalnie mówi się, że będzie ona przeniesiona do lokalu filii na Kuźniczą 49/55, ale po ilości dokonanych zwrotów wnioskować można, że księgarnia w dużej  części oferty naukowej zostanie po prostu zlikwidowana.

Noblista Orhan Pamuk honorowym gościem Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
 
Znamy już wyniki plebiscytu czytelników Biblioteki Śląskiej. W tegorocznej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego największą liczbę głosów (ponad 22%) zdobyła książka Zbigniewa Białasa Korzeniec.

W Polsce jest najniższe czytelnictwo w Europie, a jednocześnie mamy największy wskaźnik tłumaczeń literatury - 80 proc.! - alarmuje b. prezes Polskiej Izby Książki i kobieta, która ma lekką obsesję na punkcie promowania polskich książek. - Nie są gorsze! A wyobraź sobie, że przeczytałam ostatnio komentarz pod recenzją: "pierwszy raz nie przeszkadzało mi, że imiona bohaterów są polskie" - opowiada.

Maja Lidia Kossakowska i Jakub Ćwiek zostali laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2011. Gala finałowa odbyła się w sobotę we Wrocławiu w ramach XXVII Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2012.

Wrzesień 2012

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie ogłosiły, że laureatką nagrody Found in Translation Award za rok 2011 została pani Joanna Trzeciak za przekład wyboru wierszy Tadeusza Różewicza "Sobbing Superpower" wydanego przez wydawnictwo W. W. Norton & Company (USA).

W 2015 r. wszyscy uczniowie powinni móc korzystać z e-podręczników – powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2012/2013 w Sulęczynie. Przypomniał, że prowadzony jest pilotaż rządowego programu cyfryzacji edukacji.

Aż 15 proc. polskich piętnastolatków nie umie czytać ze zrozumieniem – przypomina Unia Europejska. I nie ma się co pocieszać, że średnia w Europie jest gorsza. Statystycznie wypadamy nieco lepiej od europejskiej średniej, bo w całej Unii odsetek 15-latków mających słabe wyniki w czytaniu ze zrozumieniem wynosi aż 19,6 proc. – pisała „Gazeta Wyborcza”.

W Warszawie zainaugurowano dzisiaj "Narodowe czytanie 'Pana Tadeusza". Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

10 września ruszyła akcja „Zaopiekuj się książką”, której organizatorem był SKOK Ubezpieczenia. W wybranych miastach na terenie całej Polski będzie można natknąć się na pozostawione w miejscach publicznych książki.Do udziału w akcji wybranych zostało 16 miast powiatowych: Biała Podlaska, Legionowo, Brzeg, Cieszyn, Zgorzelec, Łowicz, Augustów, Bochnia, Jarocin, Sandomierz, Łańcut, Braniewo, Międzyrzecz, Gryfice, Kartuzy i Lipno. Partnerem akcji jest wydawnictwo Zysk i S-ka.

 W dniach 13-15 września odbyły się w Krakowie Targi Książki Historycznej. Była to nie tylko szansa na zakup nowości wydawniczych spośród oferty ponad 80 wystawców, ale również możliwość wzięcia udziału w bogatym programie towarzyszącym. Targ Książki Historycznej towarzyszyły  II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i odbędą się w dniach 13-15 września 2012 r. w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33, Kraków).

28 września w Krakowie podczas wieczoru poezji noblistki została zainaugurowana działalność fundacji, która powstała na mocy jej testamentu. Tego dnia zostanie także zaprezentowany tomik poetki zatytułowany „Wystarczy” (wydawnictwa a5) wydany wraz z płytą, na której ostatnie wiersze Szymborskiej czyta Anna Polony.

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego po zapoznaniu się z uchwałą Rady Wydziału Polonistyki UJ i recenzjami przygotowanymi przez prof. dr hab. Annę Legeżyńską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. dr hab. Jacka Łukasiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego, popartymi uchwałami Senatów wymienionych Uczelni, postanowił przyznać godność doktora honoris causa Panu Adamowi Zagajewskiemu.

Stanisław Barańczak, Anda Rottenberg, Wojciech Smarzowski, Paweł Łysak i Fundacja Legalna Kultura znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury. Nagrody wręczył w poniedziałek szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski

W Poznaniu będzie realizowany projekt Miejski Regał Książkowy autorstwa Agaty Trykszy, który został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Poznania w konkursie Centrum Warte Poznania. Jego celem było pozyskanie koncepcji kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych wzbogacających życie kulturalne i uatrakcyjniających centrum miasta.

Październik 2012

W październiku 2012 roku Wydawnictwo Literackie współorganizowało obchody jubileuszu 75-lecia słynnej powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke. Na uroczystości przybył do Polski Miguel Grinberg, argentyński pisarz, dziennikarz i przyjaciel autora.

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbył się, zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy weekend października – w tym roku między 5 a 7 dniem tego miesiąca. Program imprezy realizowany był w wielu innych miejscach, m.in. w Textilimpeksie, Hotelu Centrum, Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Hotelu Grand, Wytwórni, Stacji Nowa Gdynia oraz w łódzkich klubach i galeriach. Tegoroczny festiwal zapowiadały dwa przedsięwzięcia okołokomiksowe. Pierwszy wydarzył się 28 sierpnia 2012 – był nim event z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Tego dnia od godz. 12.00, w łódzkim Pasażu Schillera, będzie można nie tylko przeczytać wiele dobrych komiksów, ale spotkać się z rysownikami i ludźmi zajmującymi się historiami obrazkowymi.

Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania odbyła się w dniach od 2 do 6 października 2012 roku we Wrocławiu.
Podczas festiwalu na scenie Teatru Współczesnego (ul. Rzeźnicza 12) pojawili się m.in.: Colm Toibin (Irlandia), Magdalena Tulli, David Soares (Portugalia), Marta Syrwid, Dan Lungu (Rumunia), Filip Zawada, Janusz Rudnicki, Andrzej Stasiuk, Natasza Goerke.

Podczas 16. edycji Targów Książki w Krakowie goszczono 562 wystawców. Przez cztery dni Targów blisko 34 000 zwiedzających łowiły autografy od bez mała 500 autorów. Program składał się z niemalże 800 godzin spotkań, warsztatów, dyskusji, paneli, pogadanek, seminariów. Podczas Targów akredytowało się 300 dziennikarzy, którzy mówili i pisali (i mamy nadzieję, że wciąż mówić i pisać będą) o Targach. Przed Targami, jak i w trakcie ich trwania, rekordy popularności bił fanpage Targów Książki na Facebooku, dzięki czemu Organizatorzy policzyli, że polubiło ich ponad 10 000 internautów. 100 osób wkręcono w czytanie i pytano w sondzie o to dlaczego lubią czytać.

Mocą decyzji Jury Konkursu na czele z przewodniczącym prof. Władysławem Stróżewskim w 2012 r. Nagrodę im. Jana Długosza otrzymał prof. Andrzej Friszke. Książka jego autorstwa "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" wydana nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak została oceniona najwyżej.

 EUNIC Warszawa, EUNIC Kraków i Komisja Europejska zapraszały w październiku  do Warszawy i Krakowa na Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2012. Międzynarodowy Dzień Tłumacza jest oficjalnie obchodzony 30 września, w dniu św. Hieronima, tłumacza Biblii i patrona tłumaczy.

W imieniu Organizatorów 5–7 października 2012, zapraszaliśmy do Domu Kultury Śródmieście – Scena na Smolnej 9 i Klub na Hożej 41 lok. na spotkania II Festiwal Literacki Autorów, Redaktorów i Wydawców z Polski, Słowacji, Czech i Serbii organizowany w ramach międzynarodowego projektu "Review within Review – Asymmetries in Europe 2012" (Standard IVF Grants),

Nagroda Literacka Nike dla Marka Bieńczyka za "Książkę twarzy". Finałowa gala odbyła się już szesnasty raz, po raz szósty w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Nike jest coroczną prestiżową nagrodą literacką dla polskiej książki roku. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach, laureat otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę dłuta prof. Gustawa Zemły.

Laureatem tegorocznej edycji nagrody im. Kościelskich jest Andrzej Dybczak, który otrzymał ją za książkę pt. "Gugara", o małej zapyziałej wiosce syberyjskiej, opublikowaną przez wydawnictwo Czarne. Laureat odebrał Nagrodę Kościelskich 13 października 2012 roku w Miłosławiu – dawnym majątku rodziny Kościelskich.

61 wydarzeń, w tym spotkania z ponad setką pisarzy, znalazły się w programie 4. Festiwalu Conrada, który rozpoczął się w Krakowie. Jego hasło przewodnie to: "Pomyśl: literatura!". Gośćmi festiwalu będą m.in. laureat literackiej Nagrody Nobla w 2006 r. Orhan Pamuk, Peter Esterhazy, Jeannete Winterson, Michal Viewegh, Martin Pollack i Oksana Zabużko.

Zapowiedziano polską premierę pierwszej książki "dla dorosłych" autorki bestsellerowej serii o Harrym Potterze będzie miała miejsce 15 listopada. Jej polski tytuł to "Trafny wybór". Angielski tytuł tej pozycji to "The Casual  Vacancy", książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

Tomasz Zaleśkiewicz, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula, Paulina Mechło i Jolanta Grzelka są laureatami tegorocznej, czwartej już edycji Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez magazyn „Charaktery” autorom najlepszych polskich książek psychologicznych. Nagrody wręczono za książki wydane w 2011 roku, a uroczysta gala z tej okazji miała miejsce 18 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” odebrał  Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kampanii promujących czytelnictwo "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" została wyróżniona w kategorii "kampania społeczna" w ramach nagrody  "Złotych Spinaczy". Kampanię zorganizowała Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy.

Od 24 do 26 października 2012 r. obradował w Katowicach "Krajowy Kongres Kultury Książki". Celem spotkania była próba diagnozy kultury współczesnej książki i jej kontekstów. Obrady toczyły się w dwóch miejscach: w pierwszym dniu w budynku Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12, w pozostałych w głównym gmachu Biblioteki Śląskiej przy placu Rady Europy 1

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak 2012 dla Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego za książką "Krasnojarsk Zero"  odbyła się w piątek, 12 października, o godz. 15.00, w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego, w Warszawie, przy ul. Sapieżyńskiej 10a, w sali konferencyjnej im. Jerzego Turowicza. 

7. Edycja Konkursu o Pikowy Laur, dedykowanego dziennikarzom, promującym książki i czytelnictwo w mediach. Nagroda, przyznawana przez Polską Izbę Książki, powędrowała do prof. Jerzego Jarniewicza – za promowanie książek i czytelnictwa w prasie oraz Michała Nogasia – za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych.

Warszawskie Targi Książki związane dotąd z Pałacem Kultury i Nauki zmieniają lokalizację. IV edycja imprezy odbędzie się w dniach 16-19 maja 2013 r. na warszawskim Stadionie Narodowym. Wystawcy i zwiedzający będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej miejsca, niż dotychczas.

Listopad 2012

W  dniach 7-9 listopada 2012 roku w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się szósta edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2012. Organizatorami imprezy były Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, funkcję organizatora wykonawczego pełni firma Murator EXPO.

200 tys. zł będzie wynosiła wręczana co roku we wrześniu w Krakowie międzynarodowa Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Otrzyma ją autor wierszy wydanych po polsku - w oryginale lub przekładzie. Będzie to najwyższa finansowo literacka nagroda w Polsce.

Nakładem Biura Literackiego ukazała się premierowa książka Tadeusza Różewicza "to i owo", w której czytelnik znajdzie to, co najbardziej go interesuje: nowe wiersze, groteski dramatyczne, felietony, ale i owo: rysunki (nie tylko) autorskie, rękopisy utworów, dedykacje przyjaciół pisarzy.

Nazwa i znak towarowy Wydawnictwa Ossolineum są uratowane
– powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Szef resortu zapewnił, że proces wykupienia praw do znaku towarowego oficyny został przez jego resort pomyślnie zakończony.

Wydana przez Wydawnictwo Kurhaus książka "Wielki Problem Drobniaków" zdobyła Nagrodę Economicus i pierwsze miejsce w kategorii Najlepsze Tłumaczenie Zagranicznej Książki Ekonomicznej. Wielki problem drobniaków" to pierwsza książka wydana w nowej przygotowanej przez Kurhaus serii "Nobel z ekonomii". "Wielki Problem Drobniaków" (tytuł oryginału "The Big Problem of Small Change") Thomasa J. Sargenta i Francois R. Velde to kompletne, doskonale udokumentowane dzieło o kształtowaniu się systemu monetarnego.

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznano w tym roku pośmiertnie Tomaszowi Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Nagrodzono go za tom pism zebranych „Nieodzowność konserwatyzmu”. Nagroda tradycyjnie wręczona została 11 listopada.

Stanisław Barańczak otrzymał Nagrodę Specjalną "Zeszytów Literackich" przyznaną z okazji 30-lecia istnienia kwartalnika, o czym z przyjemnością zawiadamiamy w dniu Jego 66. urodzin.

Książka "Długie ramię Moskwy" Sławomira Cenckiewicza zyskała największą ilość głosów w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” i decyzją czytelników zwyciężyła w tegorocznym Konkursie Książka Historyczna Roku!

Wydawcy – Chomikuj.pl 1:0. W dniu 5.11.2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej odrzucił zażalenie organizatorów programu partnerskiego chomikuj.pl na postanowienie prokuratora prowadzącego postępowanie przeciw portalowi chomikuj.pl i zobowiązał WEB 5 Sp. z o.o., administratora programu partnerskiego (dawniej TSNET Sp. z o.o.), do niezwłocznego wydania wszystkich danych, osób biorących udział w programie partnerskim tego portalu.

Sejmowa Komisja Kultury poparła wniosek łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Rok 2013 będzie rokiem Juliana Tuwima.

Tegoroczna Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego została dzisiaj przyznana Julii Lovell za ksiażke "The Opium War, Drugs, Dreams and the Making of China". Wojna opiumowa ma nadal wielki wpływ na relacje Chin ze światem Zachodu. "Opiumowa wojna. Narkotyki, sny i powstawanie nowoczesnych Chin" są owocem długoletnich badań nad współczesną chińską tożsamością, która wiąże się z  mitologizacją historii. 

W dniach 14-19 listopada 2012 roku odbył  się we Wrocławiu Festiwal Brunona Schulza. W zamierzeniu organizatorów festiwal ma być zarówno formą uczczenia pamięci pisarza i przypomnieniem jego dzieła, jak i wielkim świętem literatury.

Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz wydawnictwo Bellona zapraszały na kolejną XXI edycję Targów Książki Historycznej 29 listopada do Warszawy - Arkady Kubickiego pod Zamkiem Królewskim. Nagroda „KLIO” 2012 w kategorii autorskiej (nagroda III stopnia) została przyznana Małgorzacie Szpakowskiej za książkę „Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich".

Miasto Stołeczne Warszawa,  Fundacja Kultury Polskiej,  Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza,  Staromiejski Dom Kultury,  Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich  zapraszali na uroczysty wieczór  z okazji przyznania nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Marii Poprzęckiej za książkę września 2012 roku "Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie".

W wieku 92 lat zmarł czwartek w Warszawie Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz, publicysta, współzałożyciel Wydawnictwa Znak, były prezydent Krakowa. Informację tę potwierdził PAP redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski.

Kapituła Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności ogłosiła w czwartek w Gdańsku nominacje do trzeciej edycji tego konkursu. Wybrani twórcy pochodzą z Austrii, Belgii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Kazachstanu i Szwajcarii.
Nominacje otrzymali: Erwin Einzinger (Austria) - za tom "Nóż z Odessy", Guy Goffette (Belgia) - za "Pożegnania u skraju", Dorta Jagić (Chorwacja) - za "Kanapę na rynku", Jaan Kaplinski (Estonia) - za tom "Po drugiej stronie jeziora", Pandelis Boukalas (Grecja) - za "Czasowniki", Toktarali Tanżaryk (Kazachstan) - za "Stronice nocy", oraz Iren Baumann (Szwajcaria) - za "Gdy dojeżdżający są jeszcze w drodze do domu.

Grudzień 2012:

Na początku grudnia odbył się w Łodzi II Salon Ciekawej Książki - Targi Nowej Książki. Przedstawiciele branży wydawniczej zaprezentują swoją ofertę w nowoczesnym obiekcie targowym, który gwarantuje najwyższe standardy infrastrukturalne - Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy alei Politechniki 4 w Łodzi. Na targach swoją ofertę zaprezentowało ok. 90 wydawców.

2 grudnia zakończyły się 21. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Około 100 wystawców, kilkadziesiąt spotkań autorskich, ciekawe wystawy, wszędobylskie mole książkowe, zajęcia dla dzieci, spektakl ognia, kryminał w MPK - to tylko garść wrażeń tegorocznej edycji WPDK. Podczas 21. WPDK tytuł Książki Roku i nagrodę Pióra Fredry otrzymała książka "55 skarbów Polski" wydana przez Wydawnictwo Arkady.

Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY zapraszało do Sali Konferencyjnej Biblioteki Głównej m.st. Warszawy na uroczystość wręczania nagród wybitnym twórcom książek dla dzieci. Nagrody za całokształt twórczości, Medale Polskiej Sekcji IBBY, otrzymają: Liliana Bardijewska, pisarka dla dzieci i młodzieży, tłumaczka, autorka scenariuszy radiowych, filmowych i teatralnych oraz Krystyna Lipka –Sztarbałło, laureatka licznych nagród krajowych i medalu BIB’01. Jej ostatnia książka, "Dokąd iść? Mapy objaśniają świat", została nominowana do Deutscher Jugendliteraturpreis.

Wydana przez oficynę BOSZ luksusowa książka kucharska "Wykwintna kuchnia polska" została doceniona na arenie międzynarodowej i uznana przez jury prestiżowego Gourmand World Cookbook Awards za najlepszą książkę kucharską dla profesjonalistów wydaną w Polsce w roku 2012.

Z przyjemnością informowaliśmy, że Timothy Snyder za książkę „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” otrzymał tegoroczną nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki historycznej.

7 grudnia 2012 roku Firmie Księgarskiej Olesiejuk w XV edycji programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” przyznano certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2012 oraz nagrodę specjalną – „Brązowy Laur Fair Play”.

"Moje pierwsze samobójstwo" Jerzego Pilcha znalazło się w doskonałym towarzystwie na liście Best Fiction 2012 amerykańskiego magazynu Kirkus Reviev. Książka wydana przez Open Letter ukazała się na rynku amerykańskim w tłumaczeniu Davida Fricka w maju 2012.

Unijny budżet dla kultury - lata 2014 - 2020. Na program "Kreatywna Europa" złożą się dotychczasowe programy: Kultura, Media i Media Mundus. W ramach tej propozycji w ciągu 7 lat 900 mln euro ma być przeznaczone na wspieranie kinematografii i sektora audiowizualnego a 500 mln euro na pozostałą działalność związaną z kulturą (o 100 mln euro więcej niż w obecnym Programie Kultura). Kolejne 210 mln euro zasili nowy instrument poręczeń finansowych, który ma pomóc mniejszym firmom z sektora kultury w pozyskaniu kredytów bankowych o łącznej wartości 1 mld euro. 60 mln euro ma posłużyć m.in. finansowaniu polityki kulturalnej.”

Wydana przez wydawnictwo Znak Emotikon książka Michała Rusinka "Wierszyki domowe" została Książką Roku 2012, nagrodzoną tegoroczną nagrodą Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej.

Fundacja Wisławy Szymborskiej i Instytut Książki ogłosiły regulamin Nagrody im. Adama Włodka. Jest to nagroda, o którą mogą starać się pisarze, tłumacze oraz krytycy literaccy poniżej 40 roku życia. Przyznawana jest w konkursie na najciekawszy projekt literacki, który laureat będzie realizował przez 12 miesięcy. Nagroda ma postać stypendium wynoszącego 50 tysięcy złotych i wypłacanego w transzach w ciągu całego roku kalendarzowego, jaki laureat poświęci na przygotowanie swojego projektu.

Ogłoszono nominacje do nagród "Paszporty Polityki" 2012 w kategorii Literatura.
Nominowani: Kaja Malanowska (ur. 1974), za  „Patrz na mnie, Klaro” (Krytyka Polityczna), Zośka Papużanka (ur. 1978), za dostrzeżoną przez nominujących „Szopkę” (wydana przez Świat Książki) jej debiut literacki, Szczepan Twardoch (ur. 1979) za powieść „Morfina” (Wydawnictwo Literackie). Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniu 15 stycznia 2013 roku.

Historycy Timothy Snyder i Andrzej Nowak zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez dziennik "Rzeczpospolita" - ogłoszono w środę na Zamku Królewskim w Warszawie.

W opublikowanym przez Google raport Zeitgeist 2012 pokazującym najbardziej zyskujące na popularności hasła w 2012 roku w Polsce na czwartym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych osób znalazła się poetka Wisława Szymborska, która odeszła w lutym tego roku.

Dom Wydawniczy REBIS otrzymał jedną z głównych nagród konkursu "Przedsiębiorstwo Fair Play 2012" i trzynasty rok z rzędu certyfikat tego konkursu. 7 grudnia 2012 roku w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród XV edycji programu "Przedsiębiorstwo Fair Play".

"Najlepsza książka na zimę" w kategorii "poradniki" dla publikacji prof. Alina Teresa Midro "Istnieć, żyć i być kochanym. Możliwości wspomagania rozwoju dzieci z zespołami uwarunkowanymi genetycznie", która ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.

Wydawnictwo Jedność obsypane nagrodami w plebiscycie "Najlepsza książka na zimę" wortalu Granice.pl. Tytuły wydawnictwa Jedność okazały się bezkonkurencyjne w niemal wszystkich kategoriach, gdzie nagrodę przyznawali Internauci. Poniżej lista nagrodzonych tytułów:
1. Smakowite prezenty" - nagroda główna jury w konkursie "Najlepsza książka na Gwiazdkę"!
 2."Zasypianki dla dzieci" (nagroda jury i internautów w kategorii "książki dla najmłodszych", "Najlepsza książka na gwiazdkę"),
 3."Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie" (nagroda internautów w kategorii "książki dla dzieci", "Najlepsza książka na zimę" oraz nagroda jury w kategorii "świąteczne opowieści", "Najlepsza książka na Gwiazdkę"),
 4. "Tak właśnie! Bardzo mądre są baśnie" (nagroda internautów w kategorii "albumy dla dzieci", "Najlepsza książka na gwiazdkę"),
 5."Aniołowie czasu Bożego Narodzenia" (nagroda internautów w kategorii "poradniki", "Najlepsza książka na zimę")

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenie osobom zasłużonym dla kultury polskiej. W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał minister Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. Uroczystość odbyła się w Sali Nowosielskiego w Pałacu Prezydenckim. Wśród odznaczonych znaleźli się Zbigniew Czerwiński, dyrektor wydawnictwa Bellona oraz Tomasz Szponder, prezes Domu Wydawniczego Rebis.

Oryginalne meble i część księgozbioru Wisławy Szymborskiej oraz pamiątki związane z poetką znajdą się w saloniku, który w pierwszą rocznicę śmierci noblistki zostanie otwarty w Kamienicy Szołayskich w Krakowie.

Niemiecka grupa wydawnicza Verlagsgruppe Weltbild GmbH postanowiła zakończyć działalność operacyjną na rynku polskim.
Prowadzone na przestrzeni minionych miesięcy poszukiwania i próby pozyskania partnera biznesowego dla całego oddziału polskiego nie przyniosły niestety zamierzonego efektu, dlatego w obliczu zaistniałej sytuacji udziałowcy Weltbild Polska podjęli decyzję o zamknięciu spółki.

Opr. GLK

01.01.13 12:44
/
Fordon
I wszyscy żyli długo i szczęśliwie, tylko po zrobieniu bilansu w marcu 2013 okazało się, że obroty całego rynku spadły o 10%, upadło 100 kolejnych księgarń, a książki czyta jeszcze mniej osób...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.