fesstiwal słowa w piosence
--

Wydawnictwo Stentor poleca na gwiazdkę

Nowości [04.12.13]

Wydawnictwo STENTOR od 20 lat specjalizuje się w edukacji i popularyzacji wiedzy humanistycznej. Ma ono w swoim dorobku znane i popularne podręczniki do języka polskiego, historii i edukacji filozoficznej oraz wielki wybór materiałów pomocniczych z języka polskiego i różnych dziedzin kultury, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

W dziale literatury dziecięcej i młodzieżowej KORA ukazały się m.in. książki nagrodzone w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Wśród nich są laureatki Grand Prix drugiej i trzeciej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren: Czarny młyn i Arka czasu Marcina Szczygielskiego.

STENTOR poleca na gwiazdkę

1. A niech to czykolada! - Paweł Beręsewicz

 

Ilustracje: Piotr Fąfrowicz

Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć oczywiście ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej w kreowany przez niego świat, a potem… dziwi się, że tak łatwo dał się nabrać, i śmieje z własnej naiwności. Na koniec jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika? Wyśmienita lektura dla starszych i młodszych opatrzona znakomitymi ilustracjami Piotra Fąfrowicza.

III miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Podoba mi się, kupuję:

2. Arka czasu - Marcin Szczygielski

Ilustracje: Daniel de Latour

Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny – ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody…

Grand Prix w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Podoba mi się, kupuję:

3. Czarny młyn - Marcin Szczygielski

Zaniedbana, pustoszejąca wioska, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja, to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Pewnego razu w tym ponurym miejscu zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia rzeczy, które z każdym dniem coraz bardziej przypominają koszmarny sen. Ślady prowadzą do Czarnego Młyna… Dzieci muszą same stawić czoła niebezpieczeństwu, by ratować swoich rodziców i ocalić zagrożoną wieś. Kluczem do rozwikłania zagadki i sposobem na pokonanie zła stają się niezwykłe zdolności upośledzonej siostry głównego bohatera.

Ta znakomita, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań. Opowiada przy tym o niezwykłej sile przyjaźni, poświęcenia i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Nagroda GRAND PRIX i I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Podoba mi się, kupuję:

4. Ela-Sanela - Katarzyna Pranić

Ela z pozoru jest zwyczajną nastolatką – jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy z rówieśnikami. Jednak jej pochodzenie i pełna znaków zapytania przeszłość wciąż o sobie przypominają, utrudniając poszukiwanie własnej tożsamości. Ela bowiem urodziła się w Bośni podczas wojny na Bałkanach, skąd wraz z grupą uchodźców, oddzielona od rodziny, jeszcze jako niemowlę trafiła do Polski i została tu adoptowana. Dziewczynka nie wie nic o swoich krewnych, nie wie nawet, czy żyją. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie udaje się nawiązać z jednym z nich kontakt, Ela zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. Ta ciepła, subtelna, wzruszająca opowieść nie wprowadza młodego czytelnika w polityczno-etniczne zawiłości konfliktu na Bałkanach, nie epatuje jej okrucieństwem, nie pokazuje też przeżyć bohaterki w kategoriach traumatycznego doświadczenia. Poprzez osobistą historię Eli pokazuje jedynie, jak wojna – każda, sama w sobie – bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno je potem rozplątać.

II miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Podoba mi się, kupuję:

5. Wyspa mojej siostry - Katarzyna Ryrych

Ta piękna, wzruszająca książka jest próbą wniknięcia w świat osoby z zespołem Downa – świat dla nas niedostępny i niezrozumiały, choć istniejący tuż obok, na wyciągnięcie ręki. To opowieść o trudnej miłości, bezgranicznej akceptacji i więzi opartej na obustronnym poświęceniu. Taka szczególna wieź łączy nastoletnią Marysię z jej starszą, upośledzoną siostrą, która przez całe dzieciństwo dzielnie zastępowała jej matkę, dawała niezawodne oparcie i poczucie bezpieczeństwa. W miarę jak Marysia dorasta, ich role powoli się odwracają. Niepełnosprawna Pippi nie potrafi jednak zrozumieć, że jej mała ukochana siostrzyczka jest już samodzielna i zaczyna żyć własnym życiem. Gdy omal nie dochodzi do tragedii, rodzina staje przed trudną decyzją… Snując swoją opowieść, Marysia z niezwykłą czułością tworzy barwny, wyrazisty, choć miejscami utkany zaledwie z mglistych wspomnień portret siostry – silnej, odważnej, energicznej dziewczyny z genialną pamięcią i wrażliwością dziecka. Tym samym wprowadza nas w jej wyjątkowy, fascynujący, pełen tajemnic świat, choć wie, że pewnie nigdy nikomu nie uda się dotrzeć na jej wyspę.

I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Podoba mi się, kupuję:


6. Skarb Kapitana Williama Kidda - Oldřich RŮŽIČKA

Tytuł oryginału: The Treasure of Captain William Kidd

Ilustracje: Jan Klimeš

23 maja 1701 roku kapitan William Kidd został osądzony za uprawianie piractwa i stracony nad brzegiem Tamizy. Tak zakończył swój żywot jeden z najsławniejszych korsarzy. Na dzień przed egzekucją Kidd przekazał swojemu bosmanowi Nedowi Wardowi skrzynię. W jej podwójnym dnie Ned wraz ze swym wnukiem Jackiem odkryli mapę. Tak rozpoczęła się ich droga po skarb, który na dalekich Karaibach przemyślnie ukrył kapitan Kidd.

Skarb kapitana Williama Kidda to opowieść mrożąca krew w żyłach. Ale to także coś więcej. To autentyczna historia z przeszłości. Przygody opisane w książce są oparte na źródłach historycznych. W ramkach znajdują się informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w rzeczywistości. Akcja toczy się na kilku wyspach Morza Karaibskiego oraz nieopodal wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. W tych okolicach został ukryty skarb.Wnętrze książki

Ta książka to także intrygująca łamigłówka. Znajdują się w niej mapy i wiadomości od kapitana Kidda, a dysk deszyfrujący i róża wiatrów ułatwiają odczytanie tajnych kodów.
Książka jest zaproszeniem na pełną przygód wyprawę, podczas której spotkacie groźnych piratów i będziecie świadkami niezwykłych zdarzeń. Przekonacie się, czy Ned i Jack zdołają uniknąć czyhających na nich zewsząd niebezpieczeństw i czy odnajdą wskazówki pozostawione przez Kidda na drodze do skarbu.

Książka zapakowana w pudełko.

Podoba mi się, kupuję:

7. Miłosz w szkole. Szkice interpretacyjne

 

  Miłosz w szkole. Szkice interpretacyjne to zbiór interpretacji wybranych wierszy i niepoetyckich tekstów Noblisty – książka napisana z myślą o nauczycielach, studentach i uczniach szkół ponadpodstawowych. Autorami szkiców są wybitni badacze literatury i znawcy twórczości Czesława Miłosza. Ich omówienia obejmują wszystkie lub prawie wszystkie wiersze poety, które pojawiają się w podręcznikach szkolnych od szkół podstawowych po ponadgimnazjalne. Uwzględniają współczesny stan badań nad twórczością i biografią Miłosza, a także niejednokrotnie przynoszą nowe spojrzenie na jego utwory.

Spis treści:

Wstęp
Wszystkie piekła i raje –esej biograficzny (Andrzej Franaszek)

Proza eseistyczna i powieściowa

Zniewolony umysł (Andrzej S. Kowalczyk)
Dolina Issy (Anna Nasiłowska)
Rodzinna Europa (Andrzej Franaszek)
Widzenia na Zatoką San Francisco (Andrzej S. Kowalczyk)
Ziemia Ulro (Andrzej S. Kowalczyk)
Piesek przydrożny (Michał Friedrich)
Mrs. Darwin (Piotr Śliwiński)

Poezja

O książce ( Anna Nasiłowska)
Kołysanka (Piotr Śliwiński)
Obłoki (Anna Nasiłowska)
Przedmowa, W Warszawie (Michał Friedrich)
Piosenka pasterska (Anna Nasiłowska)
Campo di Fiori (Michał Friedrich)
Świat (poema naiwne) (Piotr Śliwiński)
Piosenka o końcu świata (Anna Nasiłowska)
St. Ign. Witkiewicz (Michał Friedrich)
Przedmieście (Piotr Śliwiński)
Do Jonathana Swifta (Andrzej S. Kowalczyk)
Który skrzywdziłeś (Andrzej S. Kowalczyk)
Notatnik:  Brzegi Lemanu (Jarosław Klejnocki)
Zaklęcie (Michał Friedrich)
Ars poetica (Michał Friedrich)
Tak mało (Jarosław Klejnocki)
Dar (Anna Nasiłowska)
Oeconomia divina (Andrzej S. Kowalczyk)
Rue Descartes (Jarosław Klejnocki)
Po wygnaniu (Anna Nasiłowska)
Wyznanie (Jarosław Klejnocki)
Ale książki (Jarosław Klejnocki)
Rozbieranie Justyny (Piotr Śliwiński)
To (Piotr Śliwiński)
Unde malum, Różewicz (Michał Friedrich)
Oczy (Michał Friedrich)
Druga przestrzeń (Piotr Śliwiński)
Trzy traktaty (Anna Nasiłowska)

Nota o autorach:

Aby obejrzeć zwiastun video, kliknij TUTAJ

Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podoba mi się, kupuję:

GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.