fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze w Polsce w 2013 roku

Wydarzenia [01.01.14]

2013 rok zbliża się ku końcowi. To był trudny dla wielu branż czas, w którym wydawcy liczyli każdą złotówkę. Rok wydarzeń targowych, które w naszych polskich warunkach są po prostu kiermaszami książek.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Dla wielu Wydawców to możliwość uzupełnienia sprzedaży. Dla małych i średnich firm ewentualność zaistnienia w targowej przestrzeni. Dla firm będących zapleczem technicznym dla całej branży, to dobry moment na zaprezentowanie swoich nowych technologii i aplikacji.

Ostatecznie i tak wszyscy podsumowujemy ten miniony rok wedle swojej własnej oceny i wskaźników. Duży ruch kupujących na kiermaszach potwierdza opinię, iż tzw. polski wolny rynek zdemontował strukturę dystrybucji w Polsce. Zamknięcie małych księgarni, kiosków "Ruchu" czy bibliotek wygłuszyło też potrzeby lokalnych społeczności, co do potrzeby posiadania własnego księgozbioru. Nie wszyscy przenieśli się do sieci. W grupie czterdziesto i pięćdziesięciolatków z zakupów on-line korzysta jedynie średnio ok. 8 - 9% z nich. Ogólnie licząc tylko 29% mężczyzn robi zakupy w necie i 22% kobiet (http://poradnik.wfirma.pl).To ciągle jeszcze nie przekłada się na ogólnopolską sieć internetowej sprzedaży.

Ale przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom literacko-wydawniczym, które miały miejsce w naszym kraju w mijającym 2013 roku:

Styczeń 2013:

-
Nagrody „Magazynu Literackiego Książki” rozdane. Wśród wyróżnionych nagrodą w kategorii Książki Roku w kategorii historia znalazł się "Pakt Ribbentrop – Beck" Piotra Zychowicza Domu Wydawniczego REBIS.
Oprócz nagrody głównej Dom Wydawniczy REBIS otrzymał też cztery wyróżnienia za Książkę Miesiąca:
-  w kategorii „leksykony” doceniono: Ludzi renesansu Roberta C. Davisa i Beth Lindsmith   w tłum. Aleksandry Górskiej (książka kwietnia),
- w  kategorii „proza obca” Miesiąc niedziel Johna Updike’a w tłum. Jerzego Kozłowskiego  (książka maja),
- w kategorii „biografie, wspomnienia” Joseph Anton. Autobiografia Salmana Rushdiego, w tłum. Jerzego Kozłowskiego (książka października),
- w kategorii „historia” 1493. Świat po Kolumbie Charlesa C. Manna, w tłum. Jerzego Szczepańskiego (książka grudnia).

- Radosław Romaniuk, autor biografii Jarosława Iwaszkiewicz "Inne życie" wydanej przez Wydawnictwo Iskry otrzyma nagrodę czasopisma "Nowe Książki".

- laureatem Paszportów Polityki 2012 w dziedzinie literatury został Szczepan Twardoch za powieść "Morfina" będącą odważnym  i szalonym studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji w 1939 r.

- najważniejsza część archiwum Czesława Miłosza, przekazanego Bibliotece Narodowej przez syna Noblisty, dotarła już z USA do Warszawy. Oficjalnego odbioru skrzyni, zawierającej osiem kontenerów z bezcennymi zbiorami dokonał dyrektor BN dr Tomasz Makowski wraz z grupą specjalistów w poniedziałek, 7 stycznia.

- zwycięzcą plebiscytu „Najpiękniejsze Księgarnie” organizowanego przez lubimyczytać.pl i OSDW Azymut głosami internautów została Księgarnia Edukacyjna z Zawiercia.

- w Warszawie zarejestrowane zostało stowarzyszenie Związek Małych Oficyn Wydawniczych z Ambicjami ZMOWA. Założyciele: Magdalena Papuzińska-Mill, Krystyna Bratkowska, Zuzanna Łazarewicz, Małgorzata Staniewicz i Michał Stefański.

- w TVP Kultura ruszył program "Sztuka czytania" skierowany do tych, którzy potrafią i lubią czytać. W każdym odcinku magazynu trójka znanych recenzentów: Anna Kałuża, Andrzej Franaszek i Wojciech Bonowicz dyskutować będzie o trzech książkach, a pod koniec rozmowy polecą oni widzom jedną z nich do przeczytania.

-
siedmiu wydawców stworzyło Platformę Dystrybucyjną Wydawnictw, która ma z założenia chronić ich przed marżami dystrybutorów, które osiągają poziom 50-60% ceny e-booka. Do spółki weszły następujące wydawnictwa: Czarna Owca, Nasza Księgarnia, Prószyński Media, Rebis, Sonia Draga, Wydawnictwo Literackie oraz Zysk i S-ka.  Prezesem został Marek Dobrowolski z Naszej Księgarni, a wiceprezesami Anna Gajewska z Prószyński Media oraz Marek Korczak z Czarnej Owcy.

- w grudniu 2012 przed Świętami Bożego Narodzenia 218 posłów odrzuciło obywatelski projekt ustawy przywracającej nauczanie historii w polskich szkołach. Pomimo społecznej akcji protestacyjnej w kraju i za granicą, prowadzeniu wielodniowych głodówek i długotrwałej walki o zachowanie historii w drugiej i trzeciej klasie liceum, zmian w reformie edukacji z 2008 roku, wprowadzonej jeszcze przez ówczesną minister edukacji Katarzynę Hall, nie będzie.

Luty 2013:

-
Czerwona Torebka, sieć pasaży handlowych, podpisała list intencyjny w sprawie nabycia w drodze aportu akcji sklepu internetowego Merlin.pl. Wartość transakcji wyniosła prawie 51,3 mln zł.  W liście intencyjnym podano, że właściciele akcji Merlin.pl, Real Estate Developers S.a.r.l oraz Ekart, wniosą wkład niepieniężny w postaci akcji stanowiących łącznie 99,6 proc. w kapitale zakładowym Merlin.pl, na pokrycie nowych akcji, które wyemitowane zostaną przez Czerwoną Torebkę w trybie subskrypcji prywatnej.

- do końca marca 33 księgarnie oraz 3 franczyzy Weltbildu zostaną przejęte przez działającą m.in. na rynku księgarskim spółkę Dressler.  Udziałowcem spółki jest Ipopema Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych 44. Firma tym samym przejmie również umowy najmu lokali. Nowy właściciel wyraża chęć kontynuowania współpracy z częścią obecnych pracowników sprzedanych placówek. Do czasu przeprowadzenia rebrandingu, latem br., nabywca zachowa prawo do używania nazwy obydwu marek – Weltbild oraz Świat Książki.

Audioteka stała się samodzielnym liderem rynku aubiobooków pobieranych przez Internet w Polsce (http://audioteka.pl/) i Czechach (http://audioteka.cz/). Owocem dalszej ekspansji jest otwarcie lokalnych wersji serwisu w Hiszpanii (http://audioteka.es/) i Francji (http://audioteka.fr/). Na każdym rynku Audioteka wyróżnia się wyjątkową funkcjonalnością i łatwym dostępem poprzez aplikacje mobilne na wszystkie nowoczesne platformy, w tym na iOS, Androida, Windows Phone, Blackberry, Samsung Bada i inne. Głównym dostawcą aplikacji mobilnych i rozwiązań informatycznych jest wiodący akcjonariusz K2 Internet S.A. (40%). Dodatkowo ekspansja serwisu jest wspierana przez inwestora - fundusz Giza Polish Ventures (20%), który dołączył do grona akcjonariuszy w 2012 r.

- wydawnictwo Świat Książki zostało kupione przez wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las.  Transakcja czeka na zatwierdzenie przez UOKiK. Na mocy podpisanego kontraktu prawa własności do Świata Książki, jego licencji wydawniczych oraz marki, nabyła wrocławska oficyna wydawnicza Bukowy Las.

- 14.400 złotych - za tyle wylicytowano nieznany rękopis Wisławy Szymborskiej. Dramat pt. "Zamiast: Za przeproszeniem" w zabawny sposób opisujący małżeństwo Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi, trafił w ręce prywatnego kolekcjonera. Mający osiem kart utwór stylizowany jest na średniowieczny manuskrypt. Ilustrowała go rysunkami i napisała ozdobnymi literami sama noblistka.

-  21 luty został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska w Katowicach uczciła dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów. Czytelnicy i mieszkańcy Katowic mogli w specjalnie oznakowanych punktach zgłaszać wyrazy, które warto zachować.

- 24 lutego ukazał się "List otwarty" pisarzy, wydawców do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie podjęcia natychmiastowych działań na rzecz przeciwdziałania katastrofalnej sytuacji czytelnictwa w Polsce. List podpisali m.in.: Olga Tokarczuk, Beata Stasińska, Zygmunt Bauman, Agnieszka Holland, Ewa Lipska, Agata Tuszyńska, Piotr Buras, i wielu innych.

Marzec 2013:

- 7 marca obchodzono Tydzień E-książki, które w tym roku są zaplanowano na 3-9 marca 2013.  W tym roku biblioteki doszły do wniosku, że tydzień e-booków to dobry pomysł, żeby o tej formie książki porozmawiać w ich murach. Wpadła na to np. opolska WBP planując konferencję „Biblioteka Nowe technologie w bibliotekach".

- nie przebrzmiały jeszcze we Wrocławiu echa związane z likwidacją najstarszej księgarni naukowej im. Mikołaja Kopernika częściowo przeniesionej do nowego lokalu przy Kuźniczej (po byłej szkole podstawowej) i bankructwem jednej z najstarszych (rok założenia 1958) księgarni "Pod Arkadami", a już dowiedzieliśmy się o likwidacji księgarni PWN-owskiej przy ul. Szczytnickiej.To najsmutniejszy miesiąc dla Wrocławia jako ESK 2016. Wcześniej poddał się "Marco Polo", a w listopadzie "Verset", ale Prezydent Dutkiewicz mówi: "Wrocławianie nic się nie stało".

- odbyło się w Klubie Księgarza w Warszawie pierwsze spotkanie zaproszonych przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgarzy Polskich przedstawicieli organizacji wchodzących w skład Komitetu Porozumiewawczego Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców obchodów 650-lecia księgarstwa na ziemiach polskich. 

- Amos Oz, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

- W jubileuszowym roku swojego 60-lecia Wydawnictwo Literackie
podjęło działanie, które łączy świadomość własnej historii ze śmiałym spojrzeniem w przyszłość. Ruszyło Radio WL, czyli serwis podcastowy Wydawnictwa Literackiego. Na stronie http://www.wydawnictwoliterackie.pl/#wlradio http://www.wydawnictwoliterackie.plmożna już odsłuchać pierwsze audycje.

- Fundacja im. Roberta Boscha wyróżniała w 2013 roku po raz szósty wybitnych polskich i niemieckich tłumaczy. Nagrodę im. Karla Dedeciusa otrzymują w tym roku Jakub Ekier (Warszawa) i Bernhard Hartmann (Duisburg). Nagroda wręczana jest na przemian w Polsce i Niemczech. Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 24 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Kwiecień 2013:

- Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w Polsce obchodzony jest od 2000 roku. Trwa 100 dni, zaczyna się inauguracją w Warszawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta 20 oraz szeregiem imprez w kraju, a kończy się we Wilnie. Jego organizatorem jest Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny dwumiesięcznika "POEZJA dzisiaj". W tym roku z powodu pogody święto było obchodzone 11 kwietnia, a obchody trwały do 14 kwietnia.

- książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia „Świadkowie Tajemnicy“ wydana przez wydawnictwo Rosikon Press otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2013

- Przemysław Wilczyński, autor rozmowy przeprowadzonej z ks. Janem Kaczkowskim pt. "Sklepany przez Kościół, kocham Kościół", opublikowanej w "Tygodniku Powszechnym"  tegorocznym laureatem Nagrody im. Barbary Łopieńskiej przyznawanej za najlepszy wywiad prasowy.

-
19-21 kwietnia świętowano 18. edycję festiwalu literackiego firmowanego przez Biuro Literackie w barwnym towarzystwie innych dziedzin sztuki: filmu, komiksu, muzyki, z międzynarodowym zestawem artystów, w wielopokoleniowym gronie, m.in Hertą Műller, Jorie Graham i Hasanem Blasim. Trzy dni oferowały przebogaty program, dający możliwość (niełatwego) wyboru spośród bardzo różnorodnych wydarzeń. Najwięcej uwagi przyciągały naturalnie zagraniczne nazwiska. Salę wypełniało od 30 do 200 osób (Herta Műller)

- spotkania autorskie, dyskusje, wymiany książek i plenerowe czytanie w 25 miastach - tak 23 kwietnia obchodzono w Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w ponad 30 miastach w Polsce. Ponadto organizatorzy przygotowali gry miejskie, happeningi i konkurs. A blisko 70 księgarni wzięło udział w "12. Małopolskich Dniach Książki "Książka i Róża", które rozpoczęły się w miastach południowej Polski. W ramach akcji czytelnicy kupowali publikacje z co najmniej 10-procentową zniżką oraz otrzymają symboliczną różę. 

- Joanna Kulmowa otrzymała za całość dorobku, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 w kategorii "warszawski twórca". W innych kategoriach nagrodzono m.in. Kazimierza Orłosia za powieść "Dom pod Lutnią" i poetę Krzysztofa Karaska za tom "Dziennik rozbitka".

- Marta Szafrańska-Brandt została laureatką 10. edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za tłumaczenie literackie z hiszpańskiego na polski. Jury doceniło Brandt za przekład "Listów do młodego pisarza" Mario Vargasa Llosy wydanych przez  IW Znak.

- 40 tłumaczy oraz pisarzy i poetów uczestniczyło w I Gdańskich Spotkaniach Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". Tematem przewodnim pierwszej edycji imprezy były języki skandynawskie. Wśród gości tegorocznej edycji wydarzenia znajdowali się m.in.: Adam Zagajewski, Majgull Axelsson, Marek Bieńczyk, Joanna Bator, Szczepan Twardoch, Magdalena Heydel.

- niemiecka pisarka Brigitte Kronauer oraz polski pisarz, dramaturg i eseista Eustachy Rylski zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

- Organizowana przez Narodowe Centrum Kultury kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" uznana została za najlepszą spośród organizowanych przez instytucje publiczne.

Maj 2013:

-
Matras otrzymał tytuł Dobrej Marki 2013 w kategorii: sieć księgarni! Tym cenniejszy, że jest wynikiem wyborów i opinii samych klientów! Tytuł jest przyznawany przez Biznes Trendy w dzienniku Rzeczpospolita oraz Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej.

- obchodziliśmy tydzień Bibliotekarza i Bibliotek - 8-15 maja. W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszano na "Noc Bibliotek". W tym dniu od rana dla czytelników obowiązuje abolicja - zniesienie regulaminowej opłaty za  przetrzymywanie książek. Wszystkim Bibliotekarzom i Bibliotekarkom życzymy satysfakcji z pracy oraz wielu czytelników!

- podczas obrad senackiej komisji kultury i środków przekazu na temat zrównywania szans dla książek elektronicznych Łukasz Gołębiewski z Biblioteki Analiz podał, że według szacunkowych danych polski rynek książki traci na piractwie ebooków ponad 250 milionów złotych rocznie. Jako głównego winowajcę Gołębiewski wskazał "przede wszystkim chomikuj.pl, nazywając z imienia i nazwiska firmę, która jest liderem, działa w szarej strefie i nie płaci podatku Vat od książek i czasopism wymienianych pomiędzy użytkownikami".

- Krystyna Miłobędzka została w sobotę uhonorowana Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Podczas gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym poetka obrała statuetkę Silesiusa i czek na 100 tys. zł.

- Warszawskie Targi Książki związane dotąd z Pałacem Kultury i Nauki zmieniły lokalizację. IV edycja imprezy odbyła się w dniach 16-19 maja 2013 r. na warszawskim Stadionie Narodowym. Wystawcy i zwiedzający mieli do dyspozycji dwa razy więcej miejsca, niż dotychczas, mimo to nie obyło się bez tzw. "korków".

- po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii  literackiej nagrody NIKE wyróżnienie to przypadło w udziale komiksowi - jest nim tom zatytułowany "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka.

- poznaliśmy laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2012 roku. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert zdecydowało, że w czwartej edycji konkursu nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych otrzyma Ed Vulliamy za książkę "Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy" opublikowaną przez wydawnictwo Czarne.

- w dniach 24-26 maja w Szczecinie odbył się Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni". Było to unikatowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski, organizowane w tej formie po raz pierwszy! I Festiwal Książki Słuchanej to ponad 40 niezwykłych imprez, m.in. spotkań przy książce, koncertów i spektakli promujących nową formę odbioru słowa pisanego - audiobooków.

- prof. Jerzy Jedlicki, historyk idei, odebrał nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości.

Czerwiec 2013:

-
amerykański poeta W. S. Merwin odebrał - jako pierwszy laureat - Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzymał statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.

- 5 czerwca sfinalizowano transakcję sprzedaży sklepu internetowego Weltbild.pl. Jego nowym właścicielem jest firma Ravelo, wchodząca w skład Grupy PWN. Dzięki połączeniu Weltbild.pl po raz pierwszy w historii oferuje usługę ekspresowej dostawy zamówienia, w ciągu 24h od zakupu.

-
Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizował w dniach 4-8 czerwca 2013 roku II edycję Festiwalu Literatury Kobiet Gryfia, towarzyszącego ogólnopolskiej Nagrodzie dla Autorki Gryfia. 

- odbył się I Big Book Festiwal. Gośćmi pierwszej edycji międzynarodowego festiwalu byli zagraniczni autorzy: Elif Safak, Peter Kerr, Asa Larsson, Kirsten van den Hul. . Zaplanowano ponad 50 wydarzeń z udziałem kilkudziesięciu pisarzy i ekspertów. Nowy festiwal książki sprawił, iż na dwa dni Warszawa stała się miastem czytelników.

- między 19 do 23 czerwca trwał w Krakowie 3. Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej. W programie znalazły się dyskusje panelowe i warsztaty poświęcone twórczości polskich pisarzy oraz najnowszym książkom, jakie ukazały się w Polsce.

- Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące. Do grona dotychczasowych 23 gdyńskich laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn (proza) za "Ocalenie Atlantydy", Adam Lipszyc (esej) za "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" oraz Jacek Łukasiewicz (Nagroda Osobna) za książkę o Tadeuszu Różewiczu pt."TR".  Natomiast po raz drugi znalazł się w nim poeta Andrzej Sosnowski za "Sylwetki i cienie" opublikowane przez Biuro Literackie.

- Udziałowcy Hachette Polska – spółka Hachette Livre - zdecydowała 5 czerwca o wstrzymaniu finansowania niedochodowej działalności związanej z wydawaniem książek segmentów: turystycznego, poradnikowego, oferty dziecięcej oraz literatury faktu i beletrystyki.

- Drukarnia Opolgraf zdobyła Medal Europejski przyznawany polskim firmom za europejskie standardy ich wyrobów lub usług. Nie bez znaczenia są wyróżnienia i nagrody zdobywane przez firmę, a także odpowiednie licencje i patenty.

Lipiec 2013:

- ruszyła wakacyjna V Karuzela Cooltury. Do Świnoujścia zjechało kilkudziesięciu gości ze świata nauki, kultury, polityki i gospodarki oraz tłumy widzów. Publicyści  wystąpili w debacie "Czego byś nie zrobił z miłości do ojczyzny" obok m.in. o. Macieja Zięby, Bogusława Wołoszańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Henryki Krzywonos. W Namiocie Spotkań Autorskich zaplanowano cykle spotkań. Jednym z nich było spotkanie redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" Pawła Lisickiego z czytelnikami na temat jego książki "Kto zabił Jezusa?".

- do 1 grudnia 2014 roku zostanie przygotowany program digitalizacji zbiorów Archiwum Instytutu Literackiego "Kultura" przechowywanych w Maisons-Laffitte - informował PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zgodnie z zapowiedzią ministra do 30 kwietnia 2015 r. ma natomiast powstać baza danych Inwentarz Archiwum Instytutu Literackiego "Kultura".


Sierpień 2013:

- w Gdańsku rozpoczął się 17. Festiwal Szekspirowski  Można było na nim obejrzeć 10 przedstawień z Polski, Chorwacji, Gruzji, Niemiec i Rumunii. W trakcie festiwalu  zainaugurowano kolejną odsłonę nurtu SzekspirOFF, prezentującą niezależne przedsięwzięcia artystyczne odwołujące się do dorobku Szekspira. Będą to spektakle, filmy, koncert muzyczny i słuchowisko. Oprócz artystów z Polski widzom zaprezentowali się twórcy z Australii, Rosji i Słowacji.

- w dniach 24 sierpnia do 1 września w Warszawie odbył się X Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Wypełniły go występy klezmerów i kantorów, projekcje filmowe, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania literackie, dyskusje i debat. Honorowym gościem "Warszawy Singera" był syn Isaaca Bashevisa Singera, izraelski dziennikarz Israel Zamir.

Wrzesień 2013:

opublikowano doroczny raportu Głównego Urzędu Statystycznego kulturze w Polsce w 2012 roku. Według danych przeciętny Polak wydaje rocznie na książki i inne wydawnictwa (bez podręczników szkolnych) jedynie 19,44 złotego, co stanowi 4,5% wszystkich wydatków, jakie ponosi na kulturę.

- Książka "Kapuściński non-fiction" wycofana z księgarń!

Wdowa po zmarłym reportażyście zawarła z wydawnictwem Świat Książki ugodę. Oznacza to, że kolejne wydania książki "Kapuściński non-fiction" będą mogły ukazać się po usunięciu kontrowersyjnych czterech rozdziałów. Niektóre z "zakazanych" fragmentów mówią o życiu intymnym Kapuścińskiego oraz o jego relacjach z córką.

- Szczepan Twardoch odebrał w Katowicach statuetkę Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Czytelnicy Biblioteki Śląskiej uznali jego powieść pt. "Morfina" za najlepszą książkę ubiegłego roku. To kolejne wyróżnienie dla dzieła Twardocha. Wcześniej autor odebrał za nie Paszport Polityki.

- 2
4 września 2013 roku  na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki otrzymają wspaniali artyści, których dzieła i kreacje uznane zostały przez Kapituły za najciekawsze i najwartościowsze wydarzenia literackie, muzyczne, plastyczne i teatralne 2012 roku na Mazowszu.
Kapituła Nagrody Norwidowskiej "Dzieło życia" zdecydowała o uhonorowaniu w tym roku wybitnej poetki, autorki reportaży, książek dla dzieci, słuchowisk radiowych, monografii oraz tłumaczki literatury francuskiej i anglojęzycznej - Julii Hartwig - "wielkiej damy polskiej poezji".

- 123 wydarzenia kulturalne towarzyszyły otwartym 20 września III Targom Książki w Katowicach. W programie znalazły się spotkania literackie organizowane przez Śląski Klub Fantastyki, konkurs na najlepszy blog książkowy, promocja nowej książki dla dzieci.

- wydawnictwo Muza S.A. poinformowało, że zaliczka, jakiej dokonało za prawa do publikacji najnowszej powieści Harukiego Murakamiego, jest najwyższą ze wszystkich kwot przeznaczonych na jeden tytuł w całej historii działalności wydawnictwa.

- Olga Tokarczuk została tegoroczną laureatką nagrody Vilenica przyznawanej od 1986 przez Związek Pisarzy Słoweńskich autorom pochodzącym z Europy Środkowej. Pisarka dołączyła tym samym do grona polskich laureatów Vilenicy, do którego należą Zbigniew Herbert (1991), Adam Zagajewski (1996) i Andrzej Stasiuk (2008).

-  specjalną Nagrodę Kulturalną Śląska przyznano Oficynie Wydawniczej ATUT z Wrocławia za "wieloletnią pracę: promowanie Śląska i działania na rzecz dialogu polsko-niemieckiego", nie zaś za konkretne publikacje. Uroczystość wręczenia tegorocznych nagród odbyła się w dniu 14 września w Bückeburgu (Dolna Saksonia).

Październik 2013:

-
amerykański rysownik Don Rosa, jeden z autorów komiksów z Kaczorem Donaldem, czy twórca "Thorgala" Grzegorz Rosiński - to niektórzy goście, którzy pojawili się na 24. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier, który 4 października  rozpoczął się w Łodzi. 

- Joanna Bator laureatką nagrody Nike 2013, za powieść "Ciemno, prawie noc opublikowaną przez wydawnictwo W.A.B. W swojej książce Joanna Bator, autorka głośnych książek "Piaskowa Góra" i "Chmurdalia", sięga do konwencji powieści gotyckiej, by opowiedzieć o współczesnej Polsce.

- rozszerzenie formuły o książki popularnonaukowe - to nowa propozycja XVII edycji Poznańskich Dni Książki (nie tylko) Naukowej, które 9 października rozpoczęły się w stolicy Wielkopolski. W trzydniowej imprezie wzięło udział ponad 50 wydawnictw.

- od sesji naukowej poświęconej gatunkom literatury kryminalnej rozpoczął się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Kryminału. W programie imprezy znalazły się warsztaty literackie, wykłady i dyskusje oraz spotkania z pisarzami z Polski i zagranicy. Tegorocznymi gości festiwalu byli m.in. Liza Marklund - szwedzka dziennikarka i powieściopisarka oraz amerykański pisarz Walter Mosley. Odbierze on podczas festiwalu Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, która przyznawaną jest wybitnym twórcom gatunku.

- tom reportaży "Abchazja" Wojciecha Góreckiego zdobył Nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną najlepszym tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

- w dniach 21 do 27 października w Krakowie odbył się 5. Festiwal Conrada. Gośćmi jego byli m.in.: Åsa Larsson - jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun - laureat m.in. Nagrody Goncourtów, Agnieszka Taborska - pisarka, romanistka i historyczka sztuki, a także W.J.T. Mitchell – jedna z najważniejszych postaci współczesnej amerykańskiej humanistyki.

- znana prozaiczka i profesor literatury Inga Iwasiów została wykluczona z grona jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackie dla Autorki "Gryfia". Za współpracę podziękowano jej... listownie.

- poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz został w tym roku wyróżniony tytułem Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. Gala, podczas której wyróżnienia otrzymają również inne osoby wyróżniające się piękną i poprawną polszczyzną, odbędzie się w Katowicach 10 listopada.

- historyk i politolog Jerzy Holzer, autor "Europy zimnej wojny", został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną.

- ponad 40 tysięcy osób wzięło udział w zakończonych w  Krakowie Targach Książki. Według organizatorów 17 edycja tej imprezy była rekordowa pod względem liczby zwiedzających. Swoją ofertę prezentowało na nich 570 wystawców. Goszczono ponad pół tysiąca gości - bogaty program towarzyszący, który trwał łącznie ok. 800 godzin.

Listopad 2013:

- powieść "Opowiem ci o wolności" Wacława Holewińskiego zdobyła Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

- polski poeta Adam Zagajewski otrzymał nagrodę literacką im. Eichendorffa Towarzystwa Literatury i Sztuki Wschodu w Wangen na południu kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

-
książkę "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949 - 2005" nagrodzono w konkursie Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego. Pozycja ta zwyciężyła w plebiscycie czytelników na " Najlepszą książkę naukową poświęconą dziejom, Polski i Polaków w XX wieku".

- poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono w sobotę wieczorem podczas gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie

- główną nagrodę tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 50 tys. zł zdobył Artur Pałyga za dramat "W środku słońca gromadzi się popiół". Do konkursu zgłoszono 166 dramatów, z których pięć zakwalifikowano do finału.

- w Warszawie odbył się festiwal poświęcony awangardowej twórczości Stefana i Franciszki Themersonów. Byli niezwykłą artystyczną parą, prekursorami m.in. filmu, wyprzedzającymi  poszukiwania Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka, czy Romana Polańskiego. Dni Themersonów w Warszawie, zorganizowała Fundacja Bęc Zmiana oraz Instytut Książki.

- Biblioteki w Wągrowcu (Wielkopolskie), Świątkach (Warmińsko-Mazurskie) i Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie) zajęły pierwsze trzy lokaty w tegorocznym Rankingu Bibliotek przeprowadzonym po raz trzeci przez Instytut Książki oraz dziennik "Rzeczpospolita".

- po raz 19. rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę KLIO:

- Za najlepszą publikację w kategorii autorskiej uznano książkę Stanisława Jaczyńskiego "Ocaleni od zagłady. Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej" (Bellona),
-w kategorii monografii naukowych zwyciężyła publikacja Marty Cobel-Tokarskiej "Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce" (IPN),
-główną nagrodę w kategorii varsaviana zdobył album "Ormiańska Warszawa" (Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich) Krzysztofa Stopki, Andrzeja A. Zięby, Armena Artwicha i Moniki Agopsowicz,
-w kategorii edytorskiej wyróżniono: Muzeum Pałac w Wilanowie, które opublikowało "Portret Polski. Tradycja i świadomość historyczna" Krystyny Gutowskiej-Dudek.

Grudzień 2013:

- wydawnictwo Marginesy uhonorowano w czwartek we Wrocławiu główną nagrodą w konkursie "Pióro Fredry" na Najlepszą Książkę Roku za pozycję "Gajos" Elżbiety Baniewicz. Nagrodę wręczono podczas uroczystości otwarcia 22. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

- pisarka i tłumaczka Magdalena Tulli otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono w niedzielę wieczorem podczas gali w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

- w Kijowie po raz czwarty wręczono ufundowaną przez Instytut Polski Nagrodę literacką im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Laureatką została ukraińska pisarka Tania Malarczuk.

- za 240 tys. zł Biblioteka Narodowa kupiła w domu aukcyjnym „Lamus” rękopis „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego.

 

 

Opr. GLK. źródłio: ksiazka.net.pl, www.kultura.onet.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.