fesstiwal słowa w piosence
--

Wrocław - Miasto Europejskiej Kultury 2016 - Literatura

[08.02.16]

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Niezbędne jest roztoczenie opieki nad nimi i dalsze działania w ich ramach. Sieć miast kreatywnych UNESCO, a szczególnie Miasta Literatury UNESCO, to w tym kontekście wymarzony partner nie tylko jako współpracownik merytoryczny, ale przede wszystkim niezwykle doświadczony kreator kultury, z którym Wrocław może realizować własne przedsięwzięcia, rozwijać je i pogłębiać, a także wzmacniać i dynamizować działania innych miast sieci.

W ramach ESK 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO odbędzie się mnóstwo imprez o literackich. Najwcześniej bo w kwietniu zobaczymy:

Uroczyste zakończenie Forum Pisarskiego Dzieci i Młodzieży

22 kwietnia 2016
Wrocław

Cykl warsztatów kreatywnego pisania dla zainteresowanych tworzeniem literatury uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieszkających we Wrocławiu i gminach aglomeracji wrocławskiej.

Prowadzą je specjaliści w trzech sekcjach tematycznych: proza, poezja i publicystyka literacka. Celem spotkań i zajęć warsztatowych jest rozwój umiejętności pisarskich i językowych uczestników, ich zintegrowanie wokół literatury i stworzenie wartościowych tekstów. W trakcie warsztatów uczestnicy spotkają się również z autorami – wybitnymi twórcami literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kulminację i przedstawienie efektów programu planujemy na 22 kwietnia 2016 roku.

Wstęp wolny

Europejska Noc Literatury 2016

23 kwietnia 2016

Wrocław

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu. Wyjątkowa edycja projektu promującego czytelnictwo wśród licznej publiczności poprzez prezentację niepublikowanej dotąd twórczości współczesnych pisarzy z różnych krajów. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osobistości odbędą się we wrocławskich świątyniach w dzień otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO, a tematem przewodnim edycji będzie sama książka.

wstęp wolny

Wyjątkowa edycja projektu promującego czytelnictwo wśród licznej publiczności poprzez prezentację niepublikowanej dotąd twórczości współczesnych pisarzy z różnych krajów.

Publiczne czytania w wykonaniu znanych osobistości odbędą się we wrocławskich świątyniach w dzień otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO, a tematem przewodnim edycji będzie sama książka.


Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza

23 kwietnia 2016
Muzeum Pana Tadeusza, Kamienica Pod Złotym Słońcem


To wyjątkowe miejsce na literackiej mapie miasta, Polski i Europy nie tylko pokazuje rękopis poematu, ale także próbuje wyjaśnić, dlaczego właśnie w Panu Tadeuszu wiele pokoleń szukało osobistego i narodowego wyzwolenia. Muzeum to nie tylko ekspozycje stałe i bogaty program wystaw, ale przede wszystkim innowacyjna działalność edukacyjna, która będzie współgrać z programami artystycznymi, naukowymi i wydawniczymi.

Otwarcie Muzeum będzie ważnym wydarzeniem inauguracji kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Muzeum „Pana Tadeusza” powstaje z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i dyrektora Juzwenki. Na powierzchni użytkowej ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych znaleźć się mają – oprócz ekspozycji stałej z rękopisem Adama Mickiewicza – multimedialne ekspozycje czasowe (eksponowana ma być przede wszystkim epoka romantyzmu europejskiego i polskiego), interaktywne sale edukacyjne, a także gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, pracownie muzealne i pokój seminaryjny, a także trzy przestrzenie gastronomiczne dla zwiedzających.
Organizatorzy: ESK Wrocław 2016, Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Wstęp wolny
Więcej informacji pod adresem: TUTAJ

Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS

9-15 maja 2016
Wrocław


Festiwal połączony z edycją specjalną Nagrody Poetyckiej Silesius, na który zaproszone zostaną największe polskie festiwale poetyckie, m.in.: Poznań Poetów, Miasto Poezji z Lublina i międzynarodowy Festiwal Miłosza z Krakowa.

Wszystkie one zaprezentują we Wrocławiu swoje programy, by ukazać bogactwo światów poetyckich i różne sposoby ich doświadczania. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli spotkać się z wyjątkowymi formami rozmowy i spotkania z poezją, a nasi goście poznać charakterystyczne dla Wrocławia formy jej przedstawiania.

Organizatorzy: ESK Wrocław 2016, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Fundacja Miasto Literatury, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Ośrodek Brama Grodzka

Wstęp wolny
Gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

14 maja

Teatr Muzyczny Capitol


Wyróżnienie promujące dzieła i twórców polskiej poezji, fundowane przez miasto Wrocław, przyznawane jest corocznie w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.
 

Nagrodę stanowią statuetka autorstwa Michała Staszczaka oraz czek na kwotę 100 000 zł dla laureata za całokształt twórczości, 50 000 zł za książkę roku i 20 000 zł za debiut. Gala wręczenia Silesiusa w 2016 roku będzie jednym z najważniejszych punktów Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Więcej na: www.silesius.com.pl


Słowa bez granic. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

16 maja
Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej


Tegoroczna odsłona przyznania Nagrody Kapuścińskiego przez wrocławskie jury studenckie będzie miała charakter wyjątkowy. Na pięć dni przed przyznaniem nagrody głównej w Warszawie, we Wrocławiu odbędzie się gala, podczas której studenci dokonają własnego wyboru najlepszej reportażowej książki roku 2015.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć przegląd filmów o reportażu.

Organizatorzy: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, ESK Wrocław 2016.Książka na widelcu

15 czerwca 2016
Rynek


Wrocławska Książka Kucharska – rodzinne przepisy i historia powojennego Wrocławia od kuchni. 
Festiwal książki kulinarnej towarzyszący Europie na widelcu, jednej z najważniejszych wrocławskich imprez plenerowych.

Złożą się na niego targi książki kulinarnej, spotkania z autorami, blogerami i krytykami kulinarnymi – dzięki czemu książka zaistnieje w nietypowej dla literatury przestrzeni.  Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do wspólnego pisania Wrocławskiej Książki Kucharskiej, czyli najnowszej historii Wrocławia przez pryzmat domowej kuchni. Współczesna kuchnia wrocławska to przede wszystkim kuchnia rodzinnej pamięci, często składająca się z wymieszanych, odległych tradycji kulinarnych.
Organizatorzy: ESK Wrocław 2016, Biuro Promocji Urzędu Miasta Wrocław, Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego

Wstęp wolny


Premiera Wrocławskiej książki kucharskiej

3 czerwca 2016
Rynek


Unikatowy zbiór domowych przepisów wrocławian, urozmaicony zdjęciami, opowieściami, wspomnieniami, to historia powojennego Wrocławia od kuchni, a także próba odpowiedzi na pytanie: czy w ogóle istnieje pojęcie kuchni wrocławskiej i w jaki sposób poprzez kuchnię buduje się tożsamość mieszkańców i samego miasta. Premiera z udziałem wszystkich autorów na scenie Europy na widelcu.
wstęp wolny

Więcej informacji pod adresem: www.wroclaw2016.pl/ksiazkanawidelcu2016

Gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru

4 czerwca 2016
Wrocław


Jedyna w Polsce nagroda literacka poświęcona tylko powieści sensacyjnej, kryminalnej lub thrillerowi, przyznawana w trakcie Międzynarodowego
Festiwalu Kryminału Wrocław. Nagrodę w wysokości 25 000 zł funduje Prezydent Wrocławia. Jury przyznaje także honorową nagrodę za całokształt twórczości. Od trzech lat przyznawana jest też Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru.

Organizator: Wydawnictwo EMG
wstęp za zaproszeniami 

Więcej informacji pod adresem: www.festiwal.portalkryminalny.pl


Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2015 – gala

5 czerwca 2016
Wrocław

Organizowana w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Organizator: Café Szafé,
Fundacja Czas Dzieci

Wstęp wolny

więcej informacji pod adresem: http://www.wroclaw2016.pl/festiwal-literatury-dla-dzieci
oraz www.fldd.pl


Literacki Budżet Obywatelski – II nabór

7 czerwca 2016
Wrocław


Początek drugiego naboru do projektu.

Kochasz literaturę? Martwisz się niskim poziomem czytelnictwa w swoim mieście? Masz pomysł na zwiększenie obecności słowa w przestrzeni Wrocławia? Pomożemy Ci go urzeczywistnić! 

Na początku 2016 roku zaprosimy Państwa do współpracy w zakresie realizacji założeń programowych Bibliopolis poprzez uruchomienie Literackiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie to program współfinansowania projektów promujących czytelnictwo i obecność książki w przestrzeni miasta. Najlepsze pomysły otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 5000 zł, pomoc przy realizacji, a także rozgłos jako część programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

http://wyboryliterackie.pl/​
https://www.facebook.com/wyboryliterackie/

Miesiąc Spotkań Autorskich

1 lipca – 5 sierpnia 2016
Mediateka


Festiwal odbywający się w Brnie, Ostrawie, Koszycach, Lwowie i Wrocławiu, gdzie organizuje go Miejska Biblioteka Publiczna. 

Poza coraz szerszym wachlarzem imprez towarzyszących składa się zawsze z dwóch głównych linii programowych: jedna reprezentuje literaturę rodzimą (tj. według miejsca odbywania się festiwalu – literaturę czeską, słowacką, ukraińską  i polską), a druga przedstawia literaturę kraju, który w danym roku jest gościem honorowym. W 2016 roku jest nim Hiszpania.  62 pisarzy, dwa spotkania dziennie: od 2 lipca do 1 sierpnia 2016 we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 trwał będzie międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gość honorowy edycji 2016: Hiszpania We wrocławskiej edycji MSA, organizowanej od 2011 roku, co roku biorą udział czołowi pisarze i poeci polscy (gośćmi byli m.in. Małgorzata Szejnert, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli, Anna Janko, Ryszard Krynicki, Jacek Bocheński, Stefan Chwin, Jerzy Kronhold, Karol Maliszewski, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga, Marek Bieńczyk i wielu innych), czescy, słowaccy oraz pisarze z kraju, który w danym roku jest gościem honorowym (dotychczas były nim: Słowenia, kraje niemieckojęzyczne, Szkocja, Ukraina). Podczas spotkań autorzy m.in. czytają fragmenty swoich tekstów; teksty pisarzy zagranicznych tłumaczone są na język polski i emitowane na ekranie. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.


Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki

28–31 lipca 2016
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych


Celem zlotu jest uhonorowanie członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski w dziesięciolecie istnienia ruchu przez zaproszenie tysiąca z nich wraz z Instytutem Książki na wielkie wydarzenie artystyczne, „literacki Woodstock”, gdzie będą mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami, publicznych czytaniach i koncertach, poznać się i wymienić doświadczeniami.

W czasie Zlotu odbędzie się też pierwsze, nieoficjalne jeszcze, wykonanie hymnu książki. Gospodarzami zlotu będą Dyskusyjne Kluby Książki z regionu Dolnego Śląska. 

​Organizatorzy: Instytut Książki, ESK Wrocław 2016, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki

Wstęp wolny na część wydarzeń


Gala wręczenia Nagrody im. Janusza A. Zajdla | Polcon

20 sierpnia 2016, godz. 20:00
Kompleks Hala Stulecia


Tradycyjnie już w trakcie Polconu przyznana zostanie przez uczestników konwentu Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, powołana
do życia w 1984 roku.

Nagroda trafia do twórców najlepszego opowiadania i powieści opublikowanej w poprzednim roku kalendarzowym. Kompleks Hali Stulecia

Organizatorzy: Fundacja Pro
Fantastica, ESK Wrocław 2016
www.polcon2016.pl

Wstęp za zaproszeniami

 

5. Bruno Schulz. Festiwal

10 – 16 października 2016
Wrocław

Festiwal kreujący pozornie nieprzystające do siebie wydarzenia i łączący je w unikatowy sposób – gry miejskie, slamy, happeningi
i koncerty ze spotkaniami autorskimi, dyskusjami poświęconymi literaturze, kulturze i sztuce oraz konferencjami i lekcjami dla młodzieży.
Tegoroczna edycja festiwalu zostanie poświęcona problemowi granicy.

Bruno Schulz. Żyd urodzony w Drohobyczu. Niski, szczupły i niepozorny człowiek, który w szarym garniturze przemykał ulicami swojego miasta. Pisarz, malarz i grafik, który zarabiał jako nauczyciel rysunku i robót ręcznych. Introwertyk i gawędziarz. Wizjoner powołujący do życia dziwaczne, amorficzne światy. Klasyk, po którego dorobek sięgali znani i cenieni filmowcy: bracia Quay i Wojciech Jerzy Has. Pechowiec, który zginął zastrzelony w czasie II wojny światowej. W dokumencie Adama Sikory opowiadają o nim dawni znajomi, świadkowie jego życia i śmierci. Z warstwą rzeczywistą przenikają się konfabulacje i fantazje: sceny z udziałem aktorów, w których widzimy Schulza pogrążonego w pracy lub prowadzącego towarzyskie rozmowy, oraz animacje, w których ożywa jego mroczna twórczość. To wszystko składa się na wielobarwny portret człowieka o dość skromnej biografii i wyjątkowo bogatym życiu wewnętrznym.

Opracowanie: Piotr Mirski

Organizatorzy: Wydawnictwo EMG, Miejska Biblioteka Publiczna, Departament Edukacji Urzędu Miasta Wrocław
www.brunoschulz.dybook.pl

Wstęp wolny


Gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

15 października 2016
Teatr Muzyczny Capitol


Najważniejsza nagroda w dziedzinie prozy polskiej i twórczości tłumaczonej na język polski, przyznawana corocznie pisarzom z Europy Środkowej, podejmującym tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszającym do refleksji i pogłębiającym wiedzę o świecie innych kultur.

Nagrodę, którą stanowią statuetka autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 000 zł, otrzymuje autor najlepszej książki opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Od 2014 roku gala wręczenia odbywa się w trakcie Bruno Schulz. Festiwal.

Organizator: Wydział Kultury
Urzędu Miejskiego Wrocławia
www.angelus.com.pl

Wstęp za zaproszeniami

Kultura i prawa człowieka – wrocławskie komentarze

14 listopada 2016
Publikacja

Wrocław wnosi swój wkład w europejską debatę wokół prawa obywateli do kultury. „Kultura i prawa człowieka – wrocławskie komentarze” to kompendium wiedzy o powiązaniach między prawami kulturalnymi a prawami człowieka. Obejmuje takie dziedziny, jak: wolność słowa i swobody wyrazu, prawa religijne i językowe, prawo dostępu do kultury czy prawa mniejszości.

Wydawnictwo „Kultura i prawa człowieka – wrocławskie komentarze” zostanie zaprezentowane w polskiej i angielskiej wersji językowej i będzie trwałą pozostałością po Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Za opracowanie odpowiada międzynarodowy zespół specjalistów, prawników, ludzi kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych, polityków, dziennikarzy. Jego szefem jest prof. Andreas Wiesand z Bonn.

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

1-4 grudnia 2016
Wrocławskie Centrum Kongresowe Hali Stulecia


Jedno z trzech (obok Tar­gów Książ­ki w Kra­ko­wie i War­szaw­skich Tar­gów Książ­ki) li­czą­cych się i wy­so­ko o­ce­nianych wydarzeń tego typu w kraju. 

Pro­pa­guje li­te­ra­tu­rę o wy­so­kich wa­lo­rach li­te­rac­kich oraz ar­ty­stycz­nych i ty­po­gra­ficz­nych. Targom towarzyszą spotkania z pisarzami, debaty, wykłady, wystawy oraz program warsztatów kreatywnych dla dzieci i młodzieży. Stałym elementem jest prestiżowy konkurs i nagroda „Pióro Fredry” przyznawana wydawcom za najlepszą książkę roku.

Organizator: Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek
www.wpdk.pl

Wstęp wolny

Gala wręczenia nagrody Pióro Fredry za Najlepszą Książkę Roku

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek od pierwszej edycji imprezy. Celem naszego Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku.

Nagrodami w Konkursie są dyplomy oraz dzieła sztuki, które powstają w pracowniach wrocławskich artystów. Wyobraźni autorów stawiamy tylko jedno „ograniczenie” – prace powinny nawiązywać do nazwy konkursu i jego Patrona. Dotychczas „Pióra Fredry” tworzyli dla nas m.in. prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Magdalena Wrońska, Ireneusz Kiziński, Paweł Jaszczuk i Agnieszka Leśniak-Banasiak.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce.

Organizator: Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek
www.wpdk.pl

Wstęp za zaproszeniem


GLK. Informacja nadesłana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.