fesstiwal słowa w piosence
--

Czytaj lokalnie - kampania społeczna - podsumowanie

[11.04.16]

Portal Księgarski związany ze środowiskiem księgarskim nie tylko swoją nazwą stara się nagłaśniać sprawy związane z różnego rodzaju akcjami wspierania środowiska księgarskiego, szczególnie księgarzy niezależnych. Niech ten artykuł podsumowujący krakowską akcję społeczną „Czytaj lokalnie" zapoczątkuje nowy głos w tej sprawie.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

W  listopadzie  i  grudniu 2015  roku  w  Krakowie odbyła się  akcja „Czytaj  Lokalnie" – ogólnomiejska inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i krakowskiego środowiska księgarskiego , której celem była zintegrowana  promocja  i  popularyzacja księgarni stacjonarnych jako centrów kultury i miejsc tworzenia się więzi społecznych.

„Czytaj Lokalnie"  było próbą odwrócenia negatywnego dyskursu jaki narósł przez ostatnie lata wokół księgarni stacjonarnych. Z żalem spostrzegliśmy, że księgarnie pojawiały się w centrum zainteresowania opinii publicznej najczęściej, kiedy upadały, bądź kiedy była mowa o upadku handlu detalicznego i zaniku etosu zawodu, nieuchronnej cyfryzacji społeczeństwa oraz rozwoju rynku e-booków.

Uważamy, że taka sytuacja była i jest nie tylko niesprawiedliwa dla wielu prężnie i z powodzeniem działających w Krakowie i całym kraju księgarni, ale nie pomaga w żaden sposób kreowaniu mody na czytanie i budowaniu świadomości księgarni jako miejsca kulturotwórczego, społecznie istotnego.

Czytanie i budowaniu świadomości księgarni jako miejsca kulturotwórczego, społecznie istotnego

Nowe krakowskie księgarnie:

Książkoteka (ul. Dolnych Młynów 3/1, Szafa Pełna Książek (ul. Krakusa 7).

W krakowskich księgarniach odbywa się co roku niemal 300 wieczorów autorskich, dyskusji,warsztatów, projekcji filmowych, slajdowisk podróżniczych– w samej księgarniokawiarni De Revolutionibus ponad 70 rocznie. Tłumy gromadzą też wieczory z podróżnikami w księgarni Bonobo oraz spotkania w Lokatorze, Massolicie czy księgarni Pod Globusem.

 

 

Tylko w ostatnim roku w Krakowie powstały przynajmniej cztery nowe, konceptualne, bardzo oryginalnie zaprojektowane miejsca,będące przykładem nowoczesnego myślenia o księgarni jako miejsca spotkań i miejsca dla wartościowej literatury - Microscu w miasteczku studenckim AGH, „Książkoteka" z bardzo bogatą i atrakcyjną ofertą książek dla dzieci na Dolnych Młynów, „Jak wam się podoba" na Stradomiu oraz „Szafa Pełna Książek" – księgarnia historyczna i antykwariat przy ul. Krakusa, w starym Podgórzu.

Mamy przy tym poczucie, że niestety ciągle za mało mówi się o zjawiskach pozytywnych, pokazujących, że książka i lokalne księgarnie jako miejsca rozwijające czytelnictwo mogą być czymś atrakcyjnym i niezbędnym Brytyjski
"The Bookseller"pisał niedawno , że żyjemy w złotych czasach dla niezależnych księgarni, a sam Amazon,gigant sprzedaży internetowej, uważany za jednego z głównych sprawców problemów, światowego rynku książki, otworzył w tym roku w USA swoją pierwszą... księgarnię stacjonarną.

To niechybny znak, że papierowa literatura ma się jak najlepiej, a potrzeba fizycznego kontaktu z książką w księgarni pozostaje niezmienna i ponadczasowa!

 

Księgarnia Ha-art!Elementy akcji:

Na akcję składał się:

Cykl wywiadów z pracownikami i znanymi bywalcami krakowskich księgarń;

- Gadżet promocyjny–materiałowa torba

Torba Kup Pan Cegłę została zaprojektowana przez Przemka Dębowskiego–uznanego krakowskiego grafika, autora okładek dla min. wydawnictwa Karakter. Na torbach znalazło się dowcipne, znane z epoki Polski Ludowej hasło z dopiskiem, że w krakowskich księgarniach każdy znajdzie coś dla siebie.

Torba była gadżetem, którego idea wyszła od samych księgarzy. Spotykaliśmy się kilkakrotnie roboczo omawiając pomysły na akcję. Niemniej ważnym aspektem  Czytaj lokalnie była też integracja bardzo różnorodnego środowiska krakowskich księgarzy wokół wspólnego celu , jakim jest kreowanie swego rodzaju lokalnego patriotyzmu konsumenckiego - torba wydawana była w wybranych krakowskich księgarniach stacjonarnych w prezencie do 3 zakupionej jednocześnie książki, stanowiąc zachętę i dodatek do przedświątecznych książkowych zakupów.

Massolit Books & Coffee

Osiem zrealizowanych w ramach akcji wywiadów złożyło się na wciągający materiał, w którym pracownicy i użytkownicy księgarni podzielili się swoim doświadczeniem miejsca, gdzie lubią spędzać czas. O swoich ulubionych krakowskich księgarniach opowiedzieli min.:

- Tomasz Pindel (iberysta,publicysta,  specjalista w Instytucie Książki- księgarnia Hiszpańska i Bonobo)

- Mateusz Pakuła (dramatopisarz i dramaturg, laureat oraz kilkukrotny finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej- Lokator)

- Zośka Papużanka (pisarka, teatrolożka, autorka głośnej debiutanckiej Szopki w 2012 roku - Księgarnia Pod Globusem)

- Ziemowit Szczerek (dziennikarz, pisarz i tłumacz, autor min. Przyjdzie Mordor i nas zje, laureat Paszportu „Polityki”– Księgarnia Ha!artu)

- Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta, dziennikarz, autor książek dla dzieci –
De Revolutionibus)

- Aleksander Krawczuk (historyk starożytności, były Minister Kultury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego -  Matras 1610)Księgarnia Lokator

Dzięki wywiadom poznaliśmy min. historię ostatniego na liście– nestora krakowskich bibliofilii najwierniejszego klienta księgarni przy Rynku Głównym 23 (stały bywalec od 80 lat!), usłyszeliśmy o długich kolejach losu krakowskiego Lokatora - dziś unikalnej księgarniokawiarni, wydawnictwa i pracowni graficznej w jednym , niegdyś pubu i księgarni, w którym powstawały min. powieści Jerzego Franczaka, Łukasza Orbitowskiego i (już na ul. Mostowej) sztuki samego Pakuły.

Dowiedzieliśmy się, po co kupować pierwsze wydanie Pana Tadeusza i który "biały kruk" okazał się być najdrożej sprzedaną polską książką XX wieku, oraz która ulica Starego Miasta w Krakowie była tradycyjnie związana z handlem książkami (Szpitalna).

Żywe, dynamiczne dialogi pozwoliły wniknąć w wyjątkowy mikrokosmos księgarni hiszpańskiej Elite i Bonobo, dzielących wspólny lokal przy Małym Rynku 4, Massolitu , będącego od 2001 roku nieformalnym centrum dla anglojęzycznej społeczności Krakowa czy środowiska redaktorów, redaktorek, aktywistów i aktywistek skupionych wokół księgarni, wydawnictwa, fundacji, czasopisma i portalu Ha!art. Wywiady zrealizowane z udziałem min. redaktorek i redaktorów
serwisu„ Popmoderna”(młody,prężnie rozwijający się portal kulturalny z Krakowa) ukazały mniej znane oblicze życia literackiego Krakowa–autentyczne mikrospołeczności i ośrodki bezcennego, bo oddolnego i spontanicznego życia kulturalnego.

Wywiady ukazywały się w odcinkach na łamach portalu Lubimy Czytać (ogólnopolski portal miłośników książek, największa w kraju baza recenzji i opinii), magazynu O.pl (czołowy polski serwis informacyjny o kulturze), "Dwutygodnika" (opiniotwórczy magazyn kulturalny, tworzony pod auspicjami
Narodowego Instytutu Audiowizualnego) i krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej":

- Lokator (Lubię tu być), Dwutygodnik” http://www.dwutygodnik.com/artykul/6244-lubie-tu-byc.html

- Antykwariat Rara Avis (Książki mogą być też fetyszem),-niec-sabina-misiarz-filipek-ksiazki-rowniez-moga-byc-fetyszem/

- Massolit (Niektórzy myśleli, że jesteśmy jakąś szurniętą sektą), O.pl magazyn.o.pl/2015/david-sekta/

-Bonobo/Księgarnia Hiszpańska (Dom poza domem),„Dwutygodnik”
www.dwutygodnik.com/artykul/6273-dom-poza-domem.html

-Pod Globusem (Dla tych, którzy lubią pogadać), „Wyborcza” (Artykuł ukazał się wyłącznie w wersji papierowej)

- Matras 1610 (Książki to najlepszy lek dla umysłu), Lubimy Czytać lubimyczytac.pl/aktualnosci/6393/czytaj-lokalnie-iwygraj-torbe

- Ha!art (Sylwetka i spokój ducha),Lubimy Czytaćhttp://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6425/czytaj-lokalnie-i-wygraj-torbe

Wszystkie wywiady zostały skatalogowane i są dostępnie na stronie Miastoliteratury.pl pod poniższym linkiem: miastoliteratury.pl/program/czytaj-lokalnie/

3. Zasięg

W akcji uczestniczyły łącznie 34 krakowskie księgarnie. W tej liczbie zmieściły się praktycznie wszystkie niezależne (nie sieciowe) księgarnie w Krakowie, które były szczególnie istotne w kontekście akcji. Pozbawione często możliwości udzielania preferencyjnych rabatów i dostępu do wielu nowości wydawniczych w wyniku bezlitosnej wojny cenowej i braku uregulowania polskiego rynku książki, posiadające ograniczone możliwości przebicia w mediach, stanowiły w sposób naturalny o sensie i zasadności całej akcji . Torbę można było zdobyć nie tylko w centrum Krakowa, ale także min. w Nowej Hucie na os. Centrum B, na Grzegórzkach, w Podgórzu i w Starej Krowodrzy.

Pełna lista księgarń, które wzięły udział w akcji:

- Bonobo- księgarnia podróżnicza

- Księgarnia Hiszpańska Elite

-Bona Książka i Kawa

-De Revolutionibus Books & Café

-Czuły Barbarzyńca w Krakowie

- Główna Księgarnia Naukowa

-Główna Księgarnia Szkolna

-Jak wam się podoba–sklep z książkami

-Czytanie,ul. Kalwaryjska 54

- Czytanie,ul. Długa 39

- Czytanie ul. Królewska 88

- Czytanie, ul. Starowiślna 93a

- Czytanie,Nowa Huta–Os. Centrum B 4

- Księgarnia Edukator

- Księgarnia Jedynka

- Księgarnia Hiszpańska Elite

-Księgarnia Korporacji Ha!art

- Księgarnia Matras

-Księgarnia Młoda i Muzealna

-Księgarnia Pod Globusem

- Księgarnia PWM w Krakowie

-Księgarnia PWN w Krakowie

- Księgarnia|Wystawa

- Księgarnia Italicus

- Książkoteka

- Lokator Kawa & Książki

- Massolit Books & Coffee

- Matras 1610

- Microscup

- MOCAK Bookstore

-Muza Salon Książki

- Spółdzielnia „Ogniwo”

- Szafa Pełna Książek

- Świąteczny Kiermasz w budynku starego Dworca Głównego (organizator: Księgarnia Pod Globusem)

2500 wyprodukowanych toreb rozeszło się w nadzwyczaj szybkim tempie, ściągając do różnych księgarń mieszkające w sąsiedztwie osoby, które nigdy wcześniej tam nie zaglądały. Otrzymaliśmy liczne relacje i bezpośrednie zapytania o torby widziane „w internecie”.

GLK. źródło: miastoliteratury.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.