fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce

Wydarzenia [29.12.09]

Od przeszło sześciu lat Portal Księgarski zamieszcza podsumowanie "najważniejszych wydarzeń rynku wydawniczo-księgarskiego". Ten rok był mimo "zawieszenia" kilku imprez targowych bogaty w różne wydarzenia, szczególny "wysyp" widoczny był w kategorii nagród literackich.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Fundują je wydawcy, stowarzyszenia, fundacje, miasta. Jednak daleko nam jeszcze do naszych niemieckich sąsiadów, gdzie właściwie każde większe miasto, land ma swoją nagrodę literacką lub stypendium.

Mimo tak wielu wydarzeń bilans dla branży według mnie wychodzi na "0". Od początku bowiem tracąc cenny czas, powracamy "od zera" do porządkowania własnego podwórka....vide cztery nowe "Komisje PIK-u...", które będą "wypracowywać"....stanowiska, pisma, opinie.

A czy nie można prościej - przy jednym stole: wydawcy, księgarze, bibliotekarze i np. członkowie Sejmowej i Senackiej Komisji Kultury, a także przedstawiciele Ministerstwa - powołując jeden wspólny "Roboczy stały Zespół", który zająłby się wszystkimi sprawami  po kolei, zamiast tych czterech komisji? Ale pewnie inaczej się nie da...

A oto najważniejsze według mnie wydarzenia w tym segmencie rynku, które miały miejsce w mijającym 2009 roku.

Styczeń:

1. Sejm ogłosił 2009 - Rokiem Juliusza Słowackiego. W 2009 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Posłowie w projekcie uchwały zaznaczyli, że ich obowiązkiem jest uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach pisarza.

2. Również  2009 rok - w związku z 10-tą rocznicą śmierci Jerzego Grotowskiego - wielkiego reformatora teatru i pięćdziesiątą rocznicą utworzenia przez Jerzego Grotowskiego Teatru Laboratorium - senacka Komisja Kultury ogłosiła wspólnie z UNESCO - Rokiem Grotowskiego. 

3. Stefan Bratkowski dziennikarz i publicysta odebrał w Poznaniu nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowioną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono podczas spotkania noworocznego  u Marszałka.

4. Mieszkający w Szwecji dziennikarz i pisarz Maciej Zaremba Bielawski otrzymał tytuł doktora honoris causa jednej z najbardziej prestiżowych szwedzkich uczelni - Uniwersytetu w Lund.

5. Nagrodę Edytorską Polskiego PEN-clubu otrzymała w poniedziałek Hanna Kirchner za monumentalne wydanie z rękopisu, opracowanie i opatrzenie komentarzem Dzienników Zofii Nałkowskiej.

6. Podczas gali, która odbyła się w Teatrze Narodowym, "Paszport Polityki" w dziedzinie literatury zdobyła Sylwia Chutnik za debiutancką książkę "Kieszonkowy atlas kobiet".

7. 29 stycznia nakładem wydawnictwa "Znak" ukazał się nowy tomik Wisławy Szymborskiej zatytułowany "Tutaj". Tytułowy utwór nowego tomu oraz wiersze takie, jak "Przed podróżą", "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach", "Mikrokosmos", "Metafizyka" to małe traktaty filozoficzne, pokazujące, iż przypadek Szymborskiej jest dowodem na to, że są poeci, którzy bywają filozofami.

8. Rusza Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. To pierwsza odsłona projektu "Miasta Kraków", Fundacji „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu instytucji i podmiotów wspierających. I edycja festiwalu zaplanowana jest na czas od 3 do 7 listopada 2009 r. i naturalnie łączy się Targami Książki w Krakowie przypadającymi w 2009 r. na dni od 5 do 8 listopada.

9. Krakowski Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Powstał w 1959 roku jako odpowiedź na apel "Tygodnika Powszechnego", aby utrwalić w postaci książek dorobek środowiska związanego z nim i miesięcznikiem "Znak".

Luty

1. Książka Odwet. Prawdziwa historia braci Bielskich autorstwa dwójki znanych reportażystów "Gazety Wyborczej" może być plagiatem - pisze DZIENNIK. Na razie skrytykowali ją recenzenci.  Agora wycofuje się z promowania tej pozycji.

2. Rusza pierwsza edycja corocznego konkursu na "polską książkę audio". Akcję organizuje wiodąca platforma cyfrowa Nexto.pl zarządzana przez NetPress Digital wraz z Biblioteką Analiz.

3. Ogłoszono projekt "Przeczytane w tłumaczeniu" . To wspólne przedsięwzięcie 13 narodowych instytutów kultury i ambasad państw europejskich zrzeszonych w EUNIC - Europejskim Związku Narodowych Instytutów Kultury (European Union National Institutes for Culture) oraz Punktu Informacji o Rynku Książki, reprezentującego Frankfurckie Targi Książki w Polsce.

4. Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca powstania w warszawskim getcie, uczestnik Powstania Warszawskiego i demokratycznej opozycji w czasach PRL - otrzymał z rąk ambasadora USA Victora Ashe, szklaną statuetkę "Nagrody Wolności im. Jana Karskiego".

5. 21 lutego przypadł Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W 2009 roku obchodzimy MJO już po raz dziesiąty. Z tej okazji wielu wydawców m.in. Langenscheidt Polska sprzedawało swoje publikacje w promocyjnych cenach. Warto dzięki nim odświeżyć znajomość języka polskiego, która nie zawsze jest tożsama z jego używaniem.

6. VII Finał kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, której głównym koordynatorem jest Fundacja ABCXXI.  Gala w warszawskim Teatrze Żydowskim stała się dla organizatorów okazją do podziękowania licznym wolontariuszom oraz firmom i instytucjom, które promują kampanię czytania i na różne sposoby wspierają działania Fundacji.
Nagrodę specjalną za całokształt twórczości otrzymał profesor Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, autor książek dla dzieci takich jak "Bromba i inni" czy "Antycyponek".

7. Pod koniec 1998 roku ukazał się pierwszy numer wrocławskiego pisma kulturalnego Rita Baum. Z rej okazji świętowano 10-lecie ukazywania się tego ważnego literackiego nieregularnika.

8. Parlament Europejski śladem Komisji Europejskiej zaakceptował utrzymanie zredukowanych "0" stawek VAT w tym sektorze do 2011 roku oraz zgodził się na poszerzenie podatkowej definicji książki o nowe formaty - audio i e-booki.

9. Protest wydawców uniwersyteckich przeciw cofnięciu wsparcia finansowego dla podręczników akademickich. List był  wyrazem obaw przed skutkami wycofania w tym roku pomocy dla podręczników akademickich, które spowoduje wstrzymanie wydania wielu niezbędnych podręczników, a także zapaść lub nawet upadek wyspecjalizowanych wydawnictw naukowych i niepowetowane straty dla nauki polskiej. List sygnowali Henryk Podolski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, Piotr Dobrołęcki, wiceprezes Polskiej Izby Książki, oraz Danuta Trzpil, przewodnicząca Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych PIK.

Marzec

1. W IX LO im. Juliusza Słowackiego otwarto wystawa z okazji obchodów roku wieszcza. Wernisaż rozpocznie Juliuszadę - cykl impręz przypominających o ważnych rocznicach związanych ze Słowackim i wrocławskich wątkach w jego biografii. W tym roku przypada m.in. 200. rocznica urodzin poety, 25. rocznica odsłonięcia jego pomnika we Wrocławiu i 50. rocznica nadania IX LO imienia Juliusza Słowackiego. Organizatorzy obchodów będą też przypominać o związkach Słowackiego z Wrocławiem.

2. Odczytaniem fragmentów Księgi Rodzaju rozpoczął się w niedzielę w Poznaniu V Maraton Biblijny. Przez blisko 2 tygodnie ok. 1500 osób czytało Pismo Święte. W tym roku po raz pierwszy czytanie miało miejsce także poza Poznaniem.

3. IX Warszawskie Spotkania Komiksowe odbyły się 14 - 15 marca 2009 roku w klubie Palladium. Warszawskie Spotkania Komiksowe są cykliczną imprezą kulturalną o charakterze popularyzatorsko-integracyjnym, mającą na celu prezentację tego ciągle mało znanego w Polsce medium kultury popularnej, będą.cego odrębną sztuką, którą warto poznawać.

4. 23 kwietnia 2009 po raz trzeci w Polsce obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. W obchody zaangażowane były środowiska bibliotekarzy, księgarzy i wydawców, które niespełna rok temu zawiązały Komitet Porozumiewawczy, by połączyć swoje działania na rzecz promocji czytelnictwa. Przez cały ubiegły rok organizowano konkursy, akcje promocyjne, happeningi, których kulminacją był 23 kwietnia 2009 - Światowy Dzień Książki.

5. 13 marca 2009 roku Nina Karsov otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za "edycję dzieł Józefa Mackiewicza" w wydawnictwie Kontra.

6. W Warszawie, przedstawiciele samorządu mazowieckiego i bibliotekarze podpisali porozumienie na rzecz rozwoju bibliotek. Mazowsze jest pierwszym regionem, gdzie podpisano takie porozumienie; Program Rozwoju Bibliotek obejmie jednak cały kraj.

7. Ryszard Wojnakowski i Renate Schmidgall zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Karla Dedeciusa, przyznawanej od czterech lat przez Deutsches Polen-Institut w Darmstadt za osiągnięcia translatorskie oraz działalność na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami.

8. W Londynie zaczęły się właśnie pierwsze wydarzenia "Roku Polskiego" w Wielkiej Brytanii. Obejmie on ok. 200 imprez i potrwa do wiosny  2010 roku. O prestiżu niech świadczy fakt, iż honorowy patronat nad całością roztoczyli: królowa Elżbieta II oraz prezydent RP.

9. Mijają cztery lata od I Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej. Mając w pamięci to niezwykle udane spotkanie, Instytut Książki postanowił zorganizować w tym roku II Kongres. Odbył się on w dniach 4-6 czerwca 2009 r. w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kwiecień

1. W ramach programu ministra kultury "Biblioteka +", do końca roku 2009 lub na początku roku 2010, we wszystkich gminnych bibliotekach w Polsce powinien być dostępny szerokopasmowy internet - poinformował w środę dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden.

2. Otwarcie "House of Albums": pierwszej w Krakowie księgarni z albumami.
House of Albums to 1500 tytułów w wielu językach, 10 kategorii tematycznych, edycje ekonomiczne i specjalne w cenie od 20 do 38 tys. złotych. Specjalna przestrzeń do oglądania albumów. Nowoczesne, designerskie wnętrze. Wyjątkowe eksponaty z zakresu książki ilustrowanej. Miejsce dla kolekcjonerów, hobbystów, grafików, projektantów, architektów, fotografów.

3. Ogłoszono listę pięciu powieści, wśród których czytelnicy wybiorą laureata pierwszej edycji "David Gemmel Legend Awarg for Fantasy". Znalazła się wśród nich angielska edycja "Krwi elfów”"Andrzeja Sapkowskiego.

4. Polska po raz pierwszy weźmie udział w konkursie na Europejską Nagrodę Literacką. Celem Nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie wymiany literackiej w granicach Europy i rozbudzenie zainteresowania dziełami nie tylko literatury krajowej.

5.  Ruszyła 14. edycja festiwalu literackiego Port Wrocław 2009. Trzydzieści książek w dwadzieścia cztery godziny: tyle premier i festiwalowych godzin proponuje wszystkim prawdziwie rozkochanym w dobrej literaturze Biuro Literackie, organizator Portu.

6. Stanisław Barańczak został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS za całokształt pracy twórczej. 

7. Nagrodę Silesiusa za książkę poetycką roku otrzymała zasłużenie Krystyna Miłobędzka, za tom "Gubione" /Biuro Literackie/.

8. Rozpoczęła się piąta edycja V Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT – czyli drugiej odsłony "4 Pór Książki". Rozmachowi geograficznemu towarzyszy bogaty programowy: festiwal obejmuje wszelkiego rodzaju literaturę „gatunkową” – fantastykę, horror, literaturę „kobiecą”, obyczajową, dziecięcą i młodzieżową, kryminał, sensację i komiks.

9. Piotr Fornelski za przekład "Gdy umarł Don Kichot" Andrésa Trapiella (Noir Sur Blanc) oraz Janusz Wojcieszak za "Medytacje o Don Kichocie" José Ortegi y Gasseta (Muza) odebrali w Krakowie Nagrody Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie 2008 roku.

Maj

1. Historycy Jerzy Jedlicki, Magdalena Micińska i Maciej Janowski z Instytutu Historii PAN za książkę "Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918" otrzymali nagrodę specjalną w 50-lecie przyznawania Nagród Historycznych "Polityki".

2.  Wikimania, doroczny światowy zlot użytkowników, administratorów, programistów i osób w inny sposób związanych z wszelkimi projektami wiki, organizowany przez Fundację Wikimedia, odbędzie się w 2010 roku w Gdańsku.

3. 20 maja przypadła 90. rocznica urodzin Gustawa Herlinga Grudzińskiego, jednego z najciekawszych polskich pisarzy emigracyjnych, autora m.in. "Innego świata". Wydawnictwo Literackie rozpoczęło edycję "Dzieł zebranych" tego pisarza, które ukazywać się będą w latach 2010-2019.

4. Blisko 500 wydawców z 31 krajów wzięło udział w 54. Międzynarodowych Targach Książki, które odbyły się w dniach 21-24 maja w warszawskim PKiN. Gościem honorowym imprezy była w tym roku Rada Europy.

5. Wydawnictwu Ossolineum jednemu z najstarszych narodowych edytorów, którego długi sięgają już 3 mln zł, grozi upadłość. 

6.
 Ogłoszono listę nagrodzonych książek do słuchania w konkursie Książka Audio 2008. Wyróżnienia zostały przyznane 6 najlepszym książkom audio wydanym do końca 2008 roku.
Lista zwycięzców według kategorii:
Dla dzieci i młodzieży:   Księga Dżungli: - Rudyard Kipling (Promatek Audio) – Lektorzy: Adam Hutyra, Marcin Nowakowski.
Kryminał i sensacja: Zły - Leopold Tyrmand (Agora S.A.) – Lektor: Marek Kondrat.
Literatura faktu i reportaże: Astor Piazzolla. Moja historia - Natalio Gorin (Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.) – Lektor: Waldemar Malicki.
Literatura piękna: Folwark zwierzęcy - George Orwell (Muza S.A.) – Lektor: Tadeusz Sznuk.
Poradniki/Inne: Praktyczne metody osiągania sukcesu cz.1 Zdobywanie fortuny - M.R. Kopmeyer (Audioclub Sp. z o.o., Bellona S.A.) - Lektor: Jan Wilkans.
Oprawa graficzna: Imperium. Postscriptum - Ryszard Kapuściński (Agora S.A.) oraz dwa wyróżnienia w tej "kategorii dla książek":
„Folwark zwierzęcy – George’a Orwella (Muza S.A.) i
Merde! Rok w Paryżu - Stephena Clarke’a (Biblioteka Akustyczna).

7. Found in Translation Award jest doroczną nagrodą przyznawaną za najlepsze tłumaczenie literatury polskiej na język angielski. W tym roku laureatką Nagrody została Antonia Lloyd-Jones za przekład Ostatniej wieczerzy Pawła Huelle. Książka pod angielskim tytułem The Last Supper ukazała się nakładem Serpent's Tail w listopadzie ubiegłego roku.

8.  Ogłoszono Program Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Billa i Melindy Gates. Program Rozwoju Bibliotek będzie realizowany w latach 2009-2013. Szczególnie skierowany jesty do małych gminnych bibliotek. Ponad 28 milionów dolarów przekazanych przez Fundację Billa i Melindy Gates ma być przeznaczone na szkolenia bibliotekarek i bibliotekarzy, wsparcie teleinformatyczne bibliotek, wzmacnianie całego systemu bibliotecznego oraz pakiet działań informacyjnych i promocyjnych. 1867 placówek bibliotecznych z całej Polski zakwalifikowało się do pierwszej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. 612 bibliotek gminnych i 1255 filii otrzyma ważne wsparcie merytoryczne, organizacyjne i technologiczne. Biblioteki w małych miejscowościach będą mogły szybciej stać się nowoczesnymi centrami wiedzy i aktywności lokalnej.

9. "Złodziejka książek" autorstwa Markusa Zusaka uniwersalna w wymowie powieść zyskała uznanie czytelników w każdym wieku. O tym, że jest znakomitą lekturą również dla dzieci, świadczą wyniki konkursu na "Dziecięcy Bestseller Roku 2008". Książka zachwyciła obydwa gremia jurorskie Nagrody PS IBBY, sprawiając, że Wydawnictwo Nasza Księgarnia otrzymało dwie statuetki - "Małego i Dużego Donga".

10. „Spółka Kolporter zamyka swoje 24 salony multimedialne, będące konkurencyjną dla sklepów sieci Empik. Z powodu kryzysu nie przynoszą one takich zysków, jakie powinny” - czytamy w komunikacie.


Czerwiec:

1. 
Po raz drugi, od 4 do 6 czerwca br. spotkali się w Krakowie tłumacze literatury polskiej z całego świata. Cztery lata po I Światowym Kongresie Tłumaczy Literatury Polskiej, wzięli oni udział w organizowanym przez Instytut Książki II Kongresie Tłumaczy, nad którym honorowy patronat objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bez ich arcyważnej pracy nie było by polskich książek w księgarniach i bibliotekach całego świata

2. Andrzej Sapkowski został laureatem nagrody David Gemmel Award for Fantasy za angielskie wydanie pierwszej części sagi o wiedźminie "Król Elfów" (The Blood of Elves")

3. Jury konkursu "Europejska Nagroda Literacka 2009" postanowiło przyznać główną nagrodę Jackowi Dukajowi za książkę "Lód", opublikowaną w 2008 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

4. Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku - przyznaną wczoraj po raz pierwszy przez "Gazetę Wyborczą" - dostał Gunnar S. Paulsson za "Utajone miasto", książkę o Żydach ukrywających się poza gettem w Warszawie w latach 1940-45.

5. Laureatką "Nagrody Transatlantyk w 2009 r". została Biserka Rajčić, tłumaczka literatury polskiej na język serbski. Przez czterdzieści pięć lat pracy translatorskiej przetłumaczyła i opublikowała 77 książek ze wszystkich dziedzin humanistyki (poezja, proza, eseistyka, filozofia, teatrologia, politologia, historiografia itp.).

6. Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski został wybrany przez członków Konferencji Dyrektorów Europejskich Bibliotek Narodowych na trzyletnią kadencję do Zarządu Biblioteki Europejskiej - poinformowali przedstawiciele Biblioteki Narodowej.

7. Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia w Teatrze Miejskim w Gdyni, pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, już po raz czwarty wręczyła nagrody w trzech kategoriach: poezja, proza oraz eseistyka. I tak laureatem nagrody w kategorii "poezja" został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, za tom zatytułowany "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach", opublikowany przez Biuro Literackie.
W kategorii "proza", tegoroczny literacki laur Gdyni otrzymał Marcin Świetlicki za kolejną część swojej kryminalnej serii zatytułowaną Jedenaście, wydaną przez krakowską ioficynę Irka Grina - wydawnictwo EMG.
Ostatnią kategorią była "eseistyka". A tu jedyną pewną laureatką okazała się prof. Maria Poprzęcka za pracę pt. Inne obrazy, opublikowaną przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

8. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że celem nowelizacji prawa autorskiego ma być "lepsza ochrona praw autorskich i wyeliminowanie reliktów PRL", nie przewiduje się zaś obowiązku rejestrowania w sądzie blogów, czy innych prywatnych stron internetowych.

Lipiec:

1. 10-lecie Programu Translatorskiego ©POLAND. Już od 10 lat wspiera on
finansowo przekłady literatury polskiej na języki obce.

2. Najdalej w połowie przyszłego roku zostanie wydany pierwszy śląski elementarz. Twórcy ślabikorza, bo tak po śląsku nazywa się to wydawnictwo, liczą, że będzie to kolejny krok w staraniach o uznanie śląskiego za język regionalny.

3. Pół miliona zwiedzających, 15 wystaw, 9 festiwali, 27 koncertów i 5 konferencji przybliżających mieszkańcom Wysp Brytyjskich polską historię, sztukę, muzykę, film, teatr, literaturę i taniec - to dotychczasowy bilans Polska! Year - Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.

4. Jesienią 2009 roku Wydawnictwo "Karakter" rozpoczęło edycję dzieł wybitnej amerykańskiej intelektualistki, Susan Sontag.

5. Wybitny filozof Leszek Kołakowski nie żyje. Miał 82 lata. "Z wielkim żalem przyjęliśmy tę wiadomość" - powiedziała w piątek rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Chałasińska-Macukow.

6.  Kryzys w Empiku. "Pełna Kultura niepłacenia" – taki tytuł widnieje na pierwszej stronie najnowszego wydania dziennika "Puls Biznesu" (wydanie z 13 lipca). "Z zewnątrz eleganckie salony, a w środku pustka jak w wiejskim GS-ie - Tak o firmie Macieja Dyjasa mówią wkurzeni wydawcy".

7. W Białymstoku, rodzinnym mieście Ludwika Zamenhofa, rozpoczął się oficjalnie  94. Światowy Kongres Esperanto. Bierze w nim udział blisko dwa tysiące miłośników międzynarodowego języka z całego świata. Zaprezentowano ponad 200 tytułów klasyki światowej i współczesnej.

8. Wydawnictwo Znak anonsuje publikację pierwszej z serii "50 książek na 50-lecie" Znaku. Powieścią rozpoczynająca cykl są"Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej" w nowym przekładzie Antoniego Kroha.

9. Nie będzie rozstrzygnięcia drugiej edycji konkursów "Cogito" (literatura piękna) i "Opus" (muzyka poważna), bo Telewizja Polska i Polskie Radio nie mają pieniędzy na przyznanie dwóch nagród po 200 tys. zł.

Sierpień:

1. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się telefon komórkowy z możliwością
wgrywania i odsłuchiwania audiobooków czyli nagrań książek. Urządzenie ma możliwość wgrywania powieści z serwisu audioteka.pl. Pierwszą książką wgraną za darmo w sprzedawanych telefonach będzie 13-godzinne nagranie powieści "Zwycięzca jest sam" Paulo Coelho w interpretacji Andrzeja Mastalerza.

2.  Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów oraz Księgozbiór Nieświeski zostały wpisanie na międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO.

3. Krzysztof Zanussi otrzymał w Kalabrii nagrodę literacką przyznawaną w mieście Palmi. Nagrodę tę - "Premio Palmi" - przyznano mu za uwagę dla kultur zmarginalizowanych - poinformowała kalabryjska prasa.

4. Spotkania z aktorami grającymi w "Gwiezdnych Wojnach", pisarzami, prelekcje, wykłady i liczne sesje gier to niektóre atrakcje Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2009, który w dniach od 27 do 31 sierpnia odbywał się  w Łodzi. Rafał Kosik otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za powieść Kameleon. Nagrodę za opowiadanie otrzymała Anna Kańtoch za Światy Dantego.

5. Księgarnia Internetowa Gandalf.mobi uruchomiła mobilny sklep internetowy. Serwis umożliwia zakup towarów z dowolnego miejsca - a wszystko dzięki dostępu do Internetu przez telefon komórkowy.

6. 24-letnia niemiecka pisarka Sabrina Janesch, laureatka stypendium "Stadtschreiber ohne Grenzen", będzie piastowała stanowisko "pisarza miejskiego" w Gdańsku.

 Wrzesień:

1. W dniach 23-25 września 2009 r., odbył się w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Kongres Kultury Polskiej. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych bieżącego roku. Zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, powinien dać początek do rozmów, działań środowiskowych  na rzecz przekształcenia kultury "urzędniczej", w kulturę obywatelską?

2. Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden przedłożył Marszałkowi Sejmu RP Bronisławowi Komorowskiemu „Apel do parlamentów Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych w sprawie ogłoszenia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza"

3. 9 września 2009 roku ruszyła przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, strona edukacyjna dla dzieci www.kula.gov.pl.

4. Poetka Julia Hartwig otrzymała 9 września, amerykańską nagrodę im. Czesława Miłosza. Wręczył ją ambasador USA Victor Ashe podczas uroczystości w jego warszawskiej siedzibie.

5. Autor wydawnictwa a5 - Tadeusz Dąbrowski został laureatem  Nagrody Kościelskich 2009 za tom "Czarny kwadrat" wydany w kwietniu 2009 roku.

6. Wybitny tłumacz poezji polskiej na język francuski Roger Legras odebrał w poniedziałek w Paryżu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Uhonorowano go w ten sposób za tłumaczenia dzieł m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

7. Po raz ósmy rozdano Nagrody im. Cypriana Norwida. W dziedzinie literatury nagrodzony został Ernest Bryll za książkę "Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006-2007" wydaną przez Księgarnię św. Jacka.

8. 30 września, w dniu śmierci św. Hieronima, chyba najsłynniejszego tłumacza i ich patrona, autora przekładu biblii z greki i hebrajskiego na łacinę, na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza.

9. Laureatem II edycji "Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2009" został Józef Hen, którego wyróżniono za całokształt dokonań. Zwycięzca otrzymał czek na 100 tys. zł oraz pamiątkowy dyplom i medal.

Październik:


1. W październiku w stolicy Małopolski odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego imienia  Czesława Miłosza. Udział w tym wydarzeniu wzięli m.in.: Wisława Szymborska, Adam Zagajewski, Seamus Heaney, Dubravka Ugrešić i Hans Magnus Enzensberger. Miejscem wieczorów autorskich i debat panelowych były wnętrza krakowskich kościołów, synagog, teatrów i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2. Pod koniec października uległa likwidacji wrocławska "Kapitałka" - filia poznańskiej księgarni naukowej o tej samej nazwie. Poznańska "Kapitałka" znajdzie się w sieci księgarni naukowych PWN.

3. "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego laureatką Nagrody Literackiej Nike 2009. Tom wydany przez Biuro Literackie został tym samym najczęściej wyróżnianą książką tego roku.

4. 5. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania był spotkaniem miłośników krótkiej formy literackiej. Podczas tegorocznej edycji odbyły się spotkania autorskie, prezentacje, warsztaty kreatywnego pisania, konkurs dla tłumaczy, program klubowy. Zaproszenie do Wrocławia przyjęli pisarze z USA, Niemiec, Norwegii, Izraela i z Rosji.  Wrocławskie Centrum Sztuki WRO (ul. Widok 7) oraz w Kawiarnia "Literatka" (Rynek) gościły autorów z całej Europy. Festiwal rozpoczął także działalność wydawniczą, której efektem są antologie „Zaraz wracam” i „Projekt mężczyzna”.  

5. Parlamentarzyści koła poselskiego Polska XXI zarzucili  rządowi, że "wycofuje się z odpowiedzialności za sferę kultury". Wezwali także do zwiększenia wydatków budżetowych przeznaczanych na ten cel.

6. Jacek Dehnel, Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek odebrali 15 października, w Katowicach statuetki Śląskiego Wawrzynu Literackiego w plebiscycie na Książkę Roku 2008. Po raz 10. nagrody przyznała Biblioteka Śląska.

7. W Rzymie zainaugurowano  7 edycję festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Do 27 listopada w teatrach, kinach i salach koncertowych Wiecznego Miasta zaprezentowane zostaną polska sztuka, dramaturgia, kinematografia i muzyka.

8. 11 edycji  nagrody sezonu wydawniczo-księgarskiego 2008/2009 - IKAR 2009. Jury postanowiło przyznać "Ikara 2009":  Markowi Krawczykowi,
- za aktywność i kreatywność działań dla zachowania i popularyzacji dorobku Jerzego Giedroycia, „Kultury” i Instytutu Literackiego.
1.wyróżnienia honorowe: Bogdanowi Szymanikowi (wydawnictwo Bosz z Leska),
-   za szczególną dbałość o poziom edytorski i graficzny bogatej
     oferty wydawniczej oraz różnorodne przedsięwzięcia promujące
    książkę i czytelnictwo. 
2. wyróżnienie: Bibliotece Publicznej im. Władysława Jana Grabskiego w dzielnicy Ursus m. st. Warszawy,
-   za  różnorodność działań kierowanych do czytelników w różnym wieku, podejmowanie inicjatyw o zasięgu międzynarodowym bez szkody dla działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz wysoki stopień zaangażowania w realizację projektów unijnych.

Listopad:

1. W Krakowie odbyła się pierwsza edycja nowego festiwalu literackiego im. Josepha Conrada. Gośćmi festiwalu byli m.in. Roberto Calasso, Per Olov Enquist, Pascal Quignard, Etgar Keret i Jorgi Saval. Projekt organizowany był przez Miasto Kraków, Fundację "Tygodnika Powszechnego", Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Targi Książki w Krakowie.

2. Delphine de Vigan autorka książki "Podziemne godziny" ("Les heures souterraines") została laureatką tegorocznej edycji nagrody polskich studentów "Lista Goncourtów - polski wybór 2008".

3. Około 25 tys. osób odwiedziło 13. Targi Książki w Krakowie. W czterodniowej imprezie uczestniczyło 480 wystawców i 370 autorów. 

4. Nagrodę Polskiego PEN Clubu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu dzieł literatury polskiej na język hiszpański odebrał  w Warszawie Fernando Presa Gonzalez - tłumacz i wykładowca języka i literatury polskiej na uniwersytecie w Madrycie.

5. Laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza został Bronisław Wildstein za powieść "Dolina nicości", która "opisuje polską rzeczywistość ostatnich lat" -  powiedział Marek Nowakowski w laudacji , przewodniczący jury nagrody.

6. Mariusz Czubaj, autor książki "21:37", otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w 2008 r. Nagrodę wręczono we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Grudzień:

1. XVIII Wrocławskie Promocje Dobrych Książek - 4 dni, 4000 więcej odwiedzających, 4 rozstrzygnięte konkursy.

2. Czeski pisarz emigracyjny Josef Skvorecky otrzymał w sobotę "Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus". Nagrodzony został za książkę "Przypadki inżyniera ludzkich dusz", opublikowaną przez wydawnictwo Pogranicze.

3. Mariusz Szczygieł otrzymał unijną nagrodę literacką „European Book Prize" za książkę „Gottland". To wybór reportaży poświęconych Czechom, ukazujących ich na tle skomplikowanej historii XX wieku. Uroczystość wręczenia wyróżnień przyznawanych za promowanie europejskiej różnorodności odbyła się w Europarlamencie w Brukseli. 

4. Wydawnictwo Bosz zostało w czwartek uhonorowane główną nagrodą w konkursie "Pióro Fredry" na "Najlepszą Książkę Roku" za książkę "Ach! Plakat filmowy w Polsce" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej. Przyznanie nagrody odbyło się podczas uroczystości otwarcia 18. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

5. Spotkania autorskie, wystawy i konkursy, a także wydarzenia muzyczne i teatralne złożą się na dwa tygodnie święta książek w Toruniu. Podczas odbywającego się w tym mieście po raz 15. Festiwalu Książki zaplanowano w tym roku zarówno imprezy dla młodych czytelników, jak i dla dojrzałych smakoszy literatury.

6. Młodzi kaligrafowie z całej Polski rywalizowali w siódmej edycji Konkursu Ładnego Pisania. Rozstrzygnięcie nastąpiło na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwyciężczynią tegorocznej edycji Konkursu Ładnego pisania została gimnazjalistka z Dębna, Joanna Frankiewicz, zdobywając tytuł "Najładniej piszącego ucznia 2009" i stypendium.

7.  "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki zostało wybrane Książką Roku 2009 dla Dzieci Polskiej Sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

8. "Cuda się zdarzają". Pod takim hasłem odbyła się  impreza urodzinowa a5 – wydawnictwa, które już od dwudziestu lat promuje prozę, poezję i eseistykę z najwyżej półki. Bez zbędnej fety, ale za to z poetycko- ludzkim obliczem w krakowskim Centrum Manggha uczczono jubileusz pracy edytorskiej Elżbiety i Ryszarda Krynickich.  Dozgonna chwała im za to.

9. Nominacje do Paszportów w kategorii literatura zostały ogłoszone przez Tygodnik Polityka. W tym roku nominacje do "Paszportów Polityki" w kategorii literatura otrzymali: Agnieszka Drotkiewicz, "Teraz" (W.A.B., 2009) Jacek Dukaj, "Wroniec" (Wydawnictwo Literackie, 2009) Piotr Paziński,
"Pensjonat" (Nisza, 2009)

10.   Dziennikarskie " Polskie Pulitzery rozdane". Dziennikarski Laur dla reportażystki i pisarki Hanny Krall,  Główna Nagroda Wolności Słowa dla Patrycji Gruszyńskiej-Ruman z Polskiego Radia wręczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

11. Od 11 grudnia 2009 r. w ramach Europejskiej Biblioteki Cyfrowej - Europeana (http://europeana.eu/) dostępne są zasoby kilkudziesięciu polskich bibliotek cyfrowych, które skupione są wokół Federacji Bibliotek Cyfrowych (http://fbc.pionier.net.pl/) sieci PIONIER.

 

Opr. GLK

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.