fesstiwal słowa w piosence
--

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce 2010 roku

Wydarzenia [10.01.11]

Jak co roku wchodzimy w okres podsumowań, tworzenie "raportów" z działalności, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia w danej branży. Mijający rok dla wydawców, mimo, iż był trudny, i krył w sobie liczne "sieciowe" pułapki, był mówiąc kolokwialnie - nie najgorszy. Najgorsze może być dopiero przed nami.

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Ale, żeby nie było minorowo i negatywnie, to przypomnijmy sobie "najważniejsze" wydarzenia branży wydawniczo-księgarskiej mijającego roku.


Grudzień 2010

1. Apel polskiego PEN Clubu do władz Białorusi o bezzwłoczne uwolnienie i zapewnienie opieki medycznej Uładzimirowi Niaklajewowi, poecie i tłumaczowi, byłemu prezesowi Białoruskiego PEN Clubu i Związku Pisarzy Białoruskich, kandydującemu w wyborach prezydenckich.

2. Najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego - zostanie wręczony Wisławie Szymborskiej, poetce, laureatce literackiej nagrody Nobla

3. Rok Czesława Miłosza, który będzie obchodzony na Litwie i w Polsce w 2011 roku, przyczyni się do zbliżenia obu narodów - taką nadzieję wyrazili organizatorzy litewskich obchodów.

4. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów został opublikowany ostateczny projekt "rozporządzenia dotyczący okresu przejściowego". W porównaniu z poprzednim projektem różni się on dodaniem punktu w rozdziale 11, iż okresem przejściowym zostają objęte także książki w magazynach wydawców, ujęte w spisie z natury z dnia 31.XII. 2010 roku.

5. 17 grudnia 2010 r. w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników XIII edycji programu "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Podczas Gali Finałowej, Dom Wydawniczy REBIS, otrzymał certyfikat
"Przedsiębiorstwa Fair Play".

6. Dnia 15 grudnia 2010 r. łączna liczba publikacji w zbiorach polskich bibliotek cyfrowych przyłączonych do Federacji Bibliotek Cyfrowych przekroczyła pół miliona.

7. Największe krajowe targi książki zostają w Krakowie! Po publikacji "GW" organizatorzy otrzymali w końcu zgodę na wykorzystanie ul. Centralnej jako drogi dojazdowej do nowej hali wystawienniczej.

8. Firma Księgarska Jacek Olesiejuk otrzymała po raz czwarty certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2010.  

9. W Bibliotece Narodowej odbył się kongres inaugurujący obywatelską koalicję Republika Książki, której celem jest przeciwdziałanie spadkowi czytelnictwa w Polsce.

10. Laureatem tegorocznej edycji konkursu o nagrodę Angelusa został Węgier - György Spiró za książkę Mesjasze. Tym samym nagrodzono również tłumaczkę zwycięskiej prozy – Elżbietę Cygielską.

11. W Warszawie zaprezentowano "Projekt Paktu dla Kultury, czyli propozycje zmian w finansowaniu kultury i działalności kulturalnej. Jedna z propozycji to podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do, co najmniej, 1 proc. od 2012 roku.

.12 Tegoroczną nagrodę WPDK "Pióro Fredry" zdobyły: Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską za III tomową edycję „Listów” Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego).

13. Margines, ale..." - taki tytuł nosi nowa książka Tadeusza Różewicza, w "odkrywczym" opracowaniu red. Jana Stolarczyka. Składają się nań szkice krytyczne, rozprawy, wykłady i listy autora "Kartoteki".  

Listopad 2010

1. V odsłona Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2010. Jego ranga rośnie, w tym roku zagranicznymi gośćmi byli Joe Nesbo, Mons Kallentoft, Stefán Máni, Taavi Soininvaara i wielu innych.
Nagroda Wielkiego Kalibru dla debiutantki Joanny Jodełka, za "Polichromię".
Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości dla Joe Nesbo.

2.
PIK-owy Laur 2009, za promowanie książek i czytelnictwa w prasie:
dla Katarzyny Janowskiej - Przekrój
. Laudację wygłosił Piotr Marciszuk - piórem Piotra Dobrołęckiego.
../index.php?eID=tx_cms_showpic&file=uploads/pics/jo_nesbc3b8.jpg&width=500m&height=500&bodyTag=&wrap= | &md5=926c7f54c43d5ebd668cdb504025ab65

3. Ogłoszenie Roku Różewicza było jedną z ostatnich decyzji ustępującej rady miejskiej Wrocławia.  Na zorganizowanej z tej okazji wystawie Biuro Literackie pokaże maszynopis "Kartoteki", a później 35 polskich poetów złoży hołd twórczości poety na specjalnym wieczorze autorskim.

4. 24-28 listopada odbył się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Reportażu "Warszawa bez fikcji" organizowany przez Instytut Reportażu i Instytut Książki.

5. Sejm przyjął w czwartek jednogłośnie uchwałę o objęciu patronatem Polskiego Słownika Biograficznego, tworzonego już od 75 lat. Wydawnictwo to obejmuje całość narodowej historii, nauki i kultury.

6. Jeden z najwybitniejszych polskich socjologów, filozof, eseista prof. Zygmunt Bauman został odznaczony w dniu swoich 85-tych urodzin, złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

7. Autor książki "Gorycz zwycięstwa" - profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Nurek został laureatem 13. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza.

8. Nagrodę polskiego PEN Clubu wręczono Leszkowi Engelkingowi w czwartek w warszawskim Domu Literatury. Uhonorowano w ten sposób tłumacza, poetę i krytyka literatury za wybitne przekłady prozy i poezji z języka angielskiego, rosyjskiego, czeskiego i słowackiego.

9. Inne światy, inne języki" to tytuł drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. W tym roku chcemy zaprezentować różne style myślenia, nieznane literackie tradycje, fascynujące osobowości. Będziemy zderzać Wschód z Zachodem, prozę z poezją, literaturę z komiksem, filozofię ze sztuką. Gośćmi będą: laureatka tegorcznej Literackiej Nagrody Nobla Herta Müller, Amos Oz i Claude Lanzman.

10. W konkursie na "najlepszą książkę akademicką" na Targach Książki Akademickiej i Naukowej Academia 2010, wyróżniona została praca dr Darii Hejwosz „Edukacja uniwersytecka i kreowanie elit społecznych” wydana przez Oficynę Wydawniczą Impuls.

11. Rekordowa liczba ponad 30 tys. osób odwiedziła zakończone w niedzielę 14. Targi Książki w Krakowie - poinformował rzecznik prasowy targów, Paweł Cyz.

12. W dniach 29 listopada do 5 grudnia 2010 r odbyła się XVI edycja Toruńskiego Festiwalu Książki, wydarzenia organizowanego wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, które już po raz kolejny gościło w Dworze Artusa.

13. W dniach 25–28 listopada 2010 roku, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie (plac Zamkowy 4), odbyły się, organizowane już po raz 19-ty przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej Targi Książki Historycznej.

14. „Najlepszą książką popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku” została wydana przez Dom Wydawniczy REBIS książka Olega Zakirova Obcy element. Dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej.

15.
2 listopada odbył się w Krakowie 2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada.

16.
Laureatem Konkursu na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA (sezon 2009/2010) została książka Marca Polo „Opisanie świata" za „Eleganckie i pełne szacunku dla czytelnika opracowanie graficzne oraz staranne wykonanie".

Październik 2010

1. 30-31 października 2010r. w Galerii Krakowskiej (przy Avanti - poziom plus 1) każda osoba pełnoletnia  mogła zostać współautorem książki rozpoczętej przez noblistę Hertę Muller – gościa specjalnego tegorocznych 14. Targów Książki w Krakowie (4-7 listopada 2010r.)

2.
Zmarł Ludwik Jerzy Kern - "człowiek instytucja"; polski pisarz, poeta, satyryk, tłumacz, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci m.in. "Ferdynanda Wspaniałego". Przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem krakowskiego "Przekroju". Miał 90 lat.

3. Najnowszą powieść Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse",
(nominowanego do Nagrody Nike za "Gesty"), uznano w wielu recenzjach, za "świetnie skonstruowany, ironiczny traktat o współczesności. Zabawny i przerażający zarazem. Prowokacyjny i obrazoburczy". Pretenduje do tytułu "Książka Roku 2010".

4. Profesor Paweł Boski i prof. Bogdan Wojciszke zostali laureatami Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez redakcję „Charakterów” za najlepsze książki psychologiczne.

5. Wrocław proponując "Przestrzenie dla piękna" znalazł się na krótkiej liście nominowanych do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pozostałe miasta walczące o tytuł to: Lublin, Gdańsk, Warszawa i Katowice. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu w lipcu 2011.

6. Dramaturg, poeta i eseista Tadeusz Różewicz skończył 89 lat. Z okazji urodzin jednego z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych wrocławskie teatry przygotowały specjalną ofertę. 

7. Prezentacje krótkich form literackich pisarzy z Polski i zagranicy oraz przegląd adaptacji filmowych to główne wydarzenia rozpoczynające we Wrocławiu 6. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania.

8. Tadeusz Słobodzianek został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike za dramat "Nasza klasa". Wśród siedmiu książek, które w tym roku znalazły się w finale nagrody był to jedyny dramat.

9. "Jedz, módl się, kochaj", Elizabeth Gilbert osiągnęło nakład 300 tysięcy egzemplarzy

Wrzesień 2010

1. 30 września o godzinie 18:00 otwarcie nowej siedziby Biura Literackiego w Przejściu Garncarskim 2. Wydarzenie uświetnił wernisaż prac Eugeniusza Geta-Stankiewicza i Tadeusza Różewicza zatytułowany "Nauka chodzenia". 

2. Promocja książki, wystawy, happeningi, performance, koncerty - to były główne imprezy kończącego się w Gdańsku II Festiwalu "Grassomania 2010. Czas i Grass".

3. John Irving, jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy amerykańskich, odwiedził Polskę w dniach 7-9 września 2010, w ramach europejskiej trasy promującej jego najnowszą, wydaną w tym roku w Polsce powieść "Ostatnia noc w Twisted River".

4. "Dzieła zebrane" Jana Pawła II zostały nominowane do Nagrody TOTUS 2010 w kategorii ,,Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II".

5. Włodzimierz Nowak odebrał Nagrodę Literacką im. Georgia Dehio za książkę „Obwód głowy”. Wyróżnienie wręczono 23 września na X Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Berlinie. Za całokształt twórczości nagrodę im. Georgia Dehio otrzymał Martin Pollack, pisarz i tłumacz literatury polskiej na niemiecki.

6. Laureatem Kościelskich 2010 został wrocławianin, Marcin Kurek, autor poematu "Oleander" wydanego w serii poetyckiej Zeszytów Literackich.

7. Wręczono nagrodę Found in Translation przyznawaną przez Instytut Książki oraz Instytuty Kultury Polskiej w Londynie i w Nowym Jorku. W tym roku laur za najlepszy przekład literatury polskiej na język angielski otrzymała Danuta Borchardt za tłumaczenie "Pornografii" Witolda Gombrowicza (Grove Atlantic, USA).

8. Znakomity amerykański rysownik serii komiksów o "Batmanie" Norm Breyfogle, twórca komiksów fantasy Yves Swolfs z Belgii czy hiszpański rysownik "Kaczora Donalda" Cesare Ferioli - to niektóre gwiazdy 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który zakończył się w Łodzi.

9. W tym roku w Warszawie już po raz szósty odbył się festiwal performance poetry (Spoke'n'Word Festival), który łączy w sobie występy poetów zagranicznych ze slamami poetyckimi dla poetów z Polski.

10. Instytut Goethego przyznał medale za zasługi w krzewieniu języka niemieckiego zagranicą i wkład w rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej. Laureaci to: socjolog John Spalek, poeta Fuad Rifka i filozofka Agnes Heller.

Sierpień 2010

1. Książka Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" została uznana za Książkę Roku 2009 w tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach. 

2. Podczas uroczystości zamknięcia europejskiego konwentu miłośników fantastyki Eurocon 2010 (w tym roku połączonego z Polconem i Parconem pod nazwą Tricon), który odbywał się w dniach 26-29 sierpnia br. w Cieszynie, poznaliśmy laureatów nagród ESFS (Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction). Nagrodę „European Grand Master” w tym roku otrzymał Andrzej Sapkowski.

3. 500 artystów - w tym Nigel Kennedy, Michał Urbaniak, Krzysztof Penderecki z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Daniel Olbrychski, Tadeusz Rolke - wzięli udział w międzynarodowym VII Festiwalu Kultury Żydowskiej " Warszawa Singera".

4. Niepowtarzalna kolekcja 2 600 tytułów z serii "Klasyka Virtualo" w formacie ePUB – najwygodniejszym na e-czytnik. Pliki ePUB od Virtualo są odczytywane przez 95% e-czytników dostępnych w Polsce.

5. W Cieszynie odbył się Konwent Miłośników Fantastyki Eurocon 2010. Najważniejsza na starym kontynencie konferencja poświęcona szeroko rozumianej fantastyce. Rozpoczęła w czwartek 26 sierpnia i potrwa do 29 sierpnia do niedzieli.  Tegoroczny Eurocon 2010  był  wspólnym przedsięwzięciem fanów z Polski, Czech i Słowacji. Połączył imprezę ogólnoeuropejską odbywającą się od 1972 r. (co roku w innym kraju), z Polconem ‑ najważniejszym dorocznym fantastycznym konwentem w Polsce oraz czesko-słowackim Parconem.
Gośćmi Euroconu byli m.in: Orson Scott Card, laureat prestiżowych nagród Hugo i Nebula za powieści „Gra Endera” i „Mówca umarłych”, Steven Erikson, kanadyjski twórca cyklu fantasy „Malazańska Księga Poległych”, Andrzej Sapkowski, autor przetłumaczonych na kilkanaście języków opowiadań i powieści o Wiedźminie oraz popularnej w Polsce i Czechach historyczno-fantastycznej trylogii husyckiej, Miroslav Žamboch, czeski fizyk jądrowy i pisarz, a także Juraj Červenák, słowacki autor opowiadań i powieści, łączących elementy magii i miecza ze słowiańską mitologią.

6. 17 sierpnia 1991 r. to symboliczna data narodzin polskiego internetu. Tego dnia po raz pierwszy nawiązana została łączność w protokole IP (Internet Protocol) między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem w Kopenhadze. Internet pojawił się w Polsce stosunkowo szybko - wkrótce po jego "cywilnej" premierze.

7. Poezja polska na nowo? Odświeżanie klasyki w Biurze Literackim. W serii "44. Poezja Polska od nowa" w każdym roku BL planuje publikację co najmniej trzech tomów, które zaprezentowane zostaną podczas Portu Wrocław w ramach specjalnego wieczoru autorskiego. Liczba "44" oznacza ilość utworów w każdym z wyborów. Redaktorem oraz autorem oprawy graficznej liczącej trzydzieści tytułów serii będzie Artur Burszta. Zapoczątkuje ją 8 października, w setną rocznicę śmierci Marii Konopnickiej, poetki, publicystki i działaczki społecznej, tom wierszy  pt. Złotniejący świat. Książka pod redakcją Piotra Matywieckiego,

8. 4 sierpnia 2010 r. Julia Hartwig, poetka, eseistka, tłumaczka, odchodziła swoje 85. urodziny. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej im. Jurzykowskiego, Nagrody PEN Clubu, amerykańskiej Thornton Wilder Prize, austriackiej im. Georga Trakla oraz Nagrody Ministra Kultury za całokształt twórczości i Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury.

9. Prowadzona przez Billa Gatesa i jego żonę fundacja przekaże 3350 bibliotekom na terenach powodziowych w Polsce, komputery, drukarki, oprogramowanie oraz umożliwi dostęp do internetu.
W ramach “Programu Rozwoju Bibliotek”, którego partnerem obok fundacji Gatesów jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, biblioteki otrzymają milion złotych.

10. Ossolineum skończyło praktycznie operację skanowania gromadzonych przez zakład rękopisów, które po II wojnie zostały we Lwowie. W ciągu czterech lat wykonano 2,5 miliona skanów. We wrocławskiej czytelni przy ul. Szewskiej można już przeglądać m.in. archiwa wielkich polskich rodów i dokumenty własne biblioteki.

Lipiec 2010

1. Sławomir Mrożek, klasyk polskiej dramaturgii skończył 80 lat. We wrześniu zostanie opublikowany pierwszy tom jego "Dzienników", z tej okazji odbył się też festiwal "Mrożek na XXI wiek".

2. Sąd zakazał publikacji książki znanego reżysera Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik" - do czasu zakończenia procesu cywilnego, jaki wydawcy i jemu samemu wytoczyła za tę publikację Weronika Rosati. Komentarze w mediach były jednoznaczne: to "zły" precedens". 

3. W Puszczykowie pod Poznaniem zmarł  wybitny eseista, krytyk teatralny i literacki Andrzej Falkiewicz - poinformował PAP bliski współpracownik zmarłego. Falkiewicz miał 81 lat.

4. Z ustawy o systemie oświaty po cichu zniknął przepis gwarantujący, że rodzice nie będą musieli co roku kupować nowych podręczników - ujawniał „Dziennik Gazeta Prawna”.  Poprzednie regulacje dopuszczały trzy podręczniki do jednego przedmiotu, obowiązujące minimum trzy lata. To pozwalało na sprzedawanie używanych książek młodszym rocznikom.W tym roku cena podstawowego kompletu podręczników wzrosła do ok. 700 zł.

5. Już ponad 220 tysięcy egzemplarzy "Niani w Nowym Jorku" sprzedanych w Polsce! Książkę opublikowało wydawnictwo ZNAK.

6. W pierwszej połowie 2010 roku liczba Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce, wzrosła do 733 (to jest o 96 w stosunku do 2008 roku). Kluby skupiają obecnie ponad około 6000 członków, którzy spotkali się w pierwszej połowie 2010 roku blisko 4000 razy.

7. Największy wydawca edukacyjny w Polsce - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne - obchodziły w lipcu tego roku swoje 65-lecie. Z okazji rocznicy z organizowano konkurs na wspomnienia związane z oficyną.

8. Jak dowiedzieliśmy się, księgarnie Warszawskiego Domu Książki zostały zamknięte (ok. 37) a ich majątek zajął komornik na poczet zaległych niepłaconych czynszów.

9. W 2011 roku otwarte  będzie Międzynarodowe Centrum Dialogu, które powstaje w rewitalizowanym dworze w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie należącym przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. 6 lipca br. wmurowano kamień węgielny pod to centrum. Placówka, którą tworzy w Krasnogrudzie Fundacja i ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, ma służyć międzynarodowemu dialogowi.

Czerwiec 2010

1.
W ostatni weekend czerwca Gdańsk stał miastem komiksów. Swoją trzecią odsłonę będzie miał bowiem Bałtycki Festiwal Komiksu – GDAK – impreza dla fanów medium, a także dla tych którzy dopiero chcieli by poznać ciekawy świat sztuki sekwencyjnej. Gośćmi GDAK-u byli: Rutu Modan, autorka „Ran wylotowych”, Olivier Schrauwen twórca „Mojego syna” oraz ponownie Yoshimasa Mizuo - wieloletni redaktor komiksowego wydawnictwa Kodansha oraz producent takich hitów, jak „Akira” czy „Ghost in the Shell”.

2. Podczas czerwcowego posiedzenia FEP w Rzymie prezes Polskiej Izby Książki dr Piotr Marciszuk, został wybrany na vice-prezydenta FEP (Federation of European Publishers) Po dwuletniej kadencji na tym stanowisku automatycznie obejmie funkcję prezydenta tej organizacji.

3. W kilku polskich miastach raz w tygodniu wolontariusze czytają dzieciom na podwórkach książki, zwykle bajki. Akcja "biblioteki podwórkowe" ma najmłodszych przekonać do lektur, które nie muszą się kojarzyć tylko ze szkolnym obowiązkiem. Akcję organizuje Ruch ATD Czwarty Świat.
Projekt trwa w Polsce już dwa lata - dotąd w Warszawie, Kielcach i Lidzbarku; w najbliższych dniach przyłączą się do niego Mięcierzyn i Strzelce Opolskie.

4. Laureatem Nagrody Transatlantyk w 2010 roku został Pietro Marchesani, tłumacz literatury polskiej na język włoski.

5. Minęło 99 lat od dnia urodzin Czesława Miłosza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, laureata literackiego Nobla. W rocznicę urodzin poety Instytut Książki rozpoczął przygotowania do Roku Miłosza, który obchodzony będzie w roku 2011.

6. "Ścieżka Kapuścińskiego", upamiętniająca ulubioną trasę porannych spacerów reportera po Polach Mokotowskich i okolicach warszawskiej Biblioteki Narodowej, została otwarta dla publiczności.

7. "Mroczna strona mocy" - dni fantastyki we Wrocławiu, to obecnie jedna z największych imprez w kraju poświęconych fantastyce. Impreza, nieprzerwanie od 7 lat, rozwija się programowo oraz frekwencyjnie: w ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 1800 osób, w tym kilkudziesięciu gości (twórców fantastyki) z Polski i zagranicy. Tegoroczną edycję tworzyła rekordowa liczba 11 bloków programowych, w ramach których odbyły się działania z zakresu wszystkich najważniejszych aspektów dotyczących fantastyki.

8. Kapituła Nagrody Literackiei Gdynia, pracująca pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, w "kategorii poezja" zdecydowała się wyróżnić Justynę Bargielską za tomik „Dwa fiaty”, wydany nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zwycięzcą tego wieczoru został również Andrzej Stasiuk za powieść „Taksim” (Wydawnictwo Czarne). Trzecią osobą, która otrzymała statuetkę – „Gdyńską Kostkę Literacką” oraz czek na 50 000 zł jest Ryszard Koziołek – literaturoznawca, autor książki pt: „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy” (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego).

9. Rozpoczęła się trzecia edycja letniego Festiwalu Literackiego "Literaturomanie", towarzysząca Nagrodzie Literackiej GDYNIA.
W gronie kilkudziesięciu "Gości festiwalu"  pojawią się: Olga Tokarczuk, Darek Foks, Justyna Bargielska, Szczepan Kopyt, Jakobe Mansztajn, Piotr Matywiecki (laureat Nagrody Literackiej Gdynia w 2008 r.), Przemysław Owczarek, Jarosław Zalesiński, Wojciech Boros, Tadeusz Dąbrowski.

10. Prof. Maria Janion została laureatką Nagrody Specjalnej Kongresu Kobiet.
- Maria Janion należy do najwybitniejszych humanistów naszej epoki - mówiła odczytując laudację Magdalena Środa z rady programowej Kongresu.

11. Zakończyło się gorące jubileuszowe 5. Bieszczadzkie Lato z książką" organizowane przez wydawnictwo BOSZ. W tej nad wyraz udanej imprezie
W namiotach na rynku w Lesku i Sanoku swoje publikacje prezentowały uczestniczące w tegorocznych letnich spotkaniach z książką  wydawnictwa: Akapit Press, Bellona, BOSZ, Debit, Marginesy, Prószyński i s-ka, Publicat, Rebis, W.A.B., Wydawnictwo, Literackie, Znak, Zysk i s-ka.  

12. Wydawcy idą na wojnę z portalem chomikuj.pl. Pod koniec sierpnia Polska Izba Książki złoży pozew zbiorowy przeciwko portalowi Chomikuj.pl, skąd za darmo można ściągnąć pirackie wersje książek. W czerwcu na wojnę z piratami z Chomikuj.pl. ruszyła muzyczna firma Hapro Media.

13. Zależy Ci na zdrowych i przejrzystych zasadach przyznawania środków na kulturę? Liczysz na zwiększenie na ten cel wydatków z budżetu państwa? Nie zwlekaj i podpisz petycję w sprawie zwiększenia budżetu na kulturę.
Pod adresem culture.pl i na stronie Obywateli Kultury (link do strony: obywatelekultury.pl/zloz-swoj-podpis/) można było przeczytać apel do premiera Donalda Tuska i złożyć pod nim podpis. Sprawa jest ważna i niecierpiąca zwłoki - chodzi o budżet,. i 1% PKB na kulturę i sztukę.

14. Pomysł na ratowanie bibliotek.
Trzeba zmienić prawo, żeby likwidowanie szkolnych bibliotek i łączenie ich z publicznymi nie było możliwe.
Taką propozycję zmian przygotował ZNP razem z nauczycielami - bibliotekarzami. MEN na razie nie mówi „nie”. Swoją propozycję nauczyciele zaprezentowali 16 czerwca podczas konferencji „Przyszłość bibliotek szkolnych”, którą w Warszawie zorganizowali Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

15. 9 czerwca  po siódmy raz obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Do akcji bookcrossingu przyłączyła się cała Polska. Powstało 35 nowych oficjalnych półek bookcrossingowych w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, hotelach. Książki uwolniono także w ponad 130 nieoficjalnych miejscach – na dworcach, przystankach, w centrach handlowych, pociągach.

Maj 2010

1.
We Wrocławiu, w dniach od 28 do 30 maja, odbyła się pierwsza edycja Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży - Dobre Strony. Mimo zmiennej pogody wielu wydawców uznało je za udane. W namiocie na Rynku zaprezentowało się ok. 25 wydawców.

2. Podczas majowego weekendu (29 i 30 maja) wszyscy miłośnicy książek mieli okazję spotkać się na Warszawskim Kiermaszu Książki i Prasy. Na Rynku Mariensztackim stanęło łącznie 67 namiotów, w których swoją ofertę zaprezentowało 72 wystawców: księgarnie oraz czołowi polscy wydawcy (m.in.: Wydawnictwo Iskry, Muza, Wydawnictwo Bellona, Bosz, Wydawnictwo Stentor, Wydawnictwo Trio, Wilga, Wydawnictwo Literackie, Media Rodzina, Zysk czy Wydawnictwo Czarna Owca i inni), nie zabrakło też oferty warszawskich antykwariatów i nowości wydawniczych. Imprezę odwiedziło blisko 10 tys. gości.

3. Jean Hatzfeld za książkę "Strategia antylop" otrzymał przyznaną po raz pierwszy Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego.

4. Deszcz nagród dla albumu "Chopin" Wydawnictwa BOSZ.
Główna nagroda w 50. konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku  w kategorii "Albumy",  Nagroda honorowa w konkursie "Edycja Chopin 2010", Towarzystwo Bibliofilów Polskich wyróżniło także Nagrodą honorową prof. Władysława Plutę za "opracowanie graficzne albumu". Nagrody zostały wręczone podczas I Warszawskich Targów Książki 13-16 maja 2010r.


5. Warszawskie Targi Książki
  odbyły się po raz pierwszy w Pałacu Kultury i Nauki w dniach 13-16 maja 2010 roku z udziałem 312 wystawców, przez cztery dni odwiedziło je blisko 28 000 gości.
Na targach akredytowało się ponad 270 przedstawicieli mediów, zapowiedzi i relacje z imprezy ukazały się w wiodących tytułach. Odbyło się ponad 300 różnorodnych wydarzeń programowych: dyskusji, seminariów, konferencji, spotkań z autorami, wystaw, uroczystości wręczenia nagród, szkoleń, prezentacji.

6. Podczas 55. Międzynarodowych Targów Książki ogłoszono Laureatów Papierowego Ekranu - konkursu na najlepszą stronę internetową o książce. Tegorocznym zdobywcą Papierowego Ekranu został Ryms, wortal o książkach dla dzieci i młodzieży.

7. Odbyły się XVI Targi Wydawców Katolickich. Przez trzy dni w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie za sprawą Targów gościła literatura religijna.
Od 7 do 9 maja swoją bogatą ofertę zaprezentowało 137 wystawców. Gościem Honorowym Targów było włoskie wydawnictwo Elledici.

8. W trakcie uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy zwycięzców Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Za całokształt twórczości - Piotr Sommer, za książkę roku "Powietrze i czerń" Piotr Matywiecki, za debiut roku Jakobe Mansztajn, za tom zatytułowan „Wiedeński high life”  (Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne „Portret”).

9. Seria "Kroki/Schritte", obchodzi swoje pięciolecie. W ciągu tego czasu wydano 39 książek w serii literatury współczesnej niemieckojęzycznej w tłumaczeniu na język polski. Jak zaznaczają twórcy serii, jest ona skierowana do wymagającego czytelnika, szukającego wyzwań intelektualnych.

10. Poziom czytelnictwa w Polsce jest najniższy od początku historii badań - ogłosiła Katarzyna Wolff podczas sesji jubileuszowej z okazji 55 lat istnienia Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. 62 proc. Polaków nie miało przez rok kontaktu z żadną książką!, grozi nam "zapaść cywilizacyjna"

11. 1350 woluminów, w tym kilka starodruków pochodzących m.in. z XVIII w., 70 tytułów czasopism muzycznych z wielu krajów, blisko 300 płyt - tak wygląda kolekcja Holendra, prof. Alberta Dunninga, podarowana Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

12. "Fundacja Billa i Melindy Gatesów zawarła z nami porozumienia, w wyniku których zobowiązała się wnieść w sumie 30 milionów dolarów w przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy w kwietniu ubiegłego roku pod nazwą Program Rozwoju Bibliotek" - ujawnił  "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jerzy Koźmiński, były ambasador Polski w USA, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

13. Sieć komórkowa Orange uruchomiła nowy serwis - audioteka.orange.pl, który umożliwia zakup audiobooków. Książki można pobrać w dwóch wersjach: pełnej o wyższej jakości dźwięku oraz light do wgrania na komórkę lub odtwarzacz mp3. Obecnie w serwisie dostępnych jest 6000 godzin nagrań. Oferta serwisu będzie stale powiększana o nowości wydawnicze i bestsellery.

14. Równo 450 książek dla dzieci, wszystkim i całkowicie za darmo, udostępnia w Internecie Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Na wirtualnej półce znaleźć można m.in. opowieści o kapitanie Nemo Juliusa Verne, Sindbadzie Żeglarzu Bolesława Leśmiana i Pimpusiu Sadełko, spisane przez Mruczysława Pazurka (pseudonim Marii Konopnickiej).


15. W dniach 8-11 września 2011 roku do Wrocławia przyjadą najwybitniejsi twórcy kultury oraz intelektualiści - nie tylko z Europy w ramach zapowiadanego EKK - ogłosiło Biuro Promocji Miasta oraz Wydział Kultury.

Kwiecień 2010

1. 15. edycja Portu Wrocław 2010 odbyła się w dniach 23 i 24 kwietnia. Festiwal Biura Literackiego ulokował się tym razem Na Grobli, w Studiu Instytutu Grotowskiego.  W największym corocznym święcie poezji w Polsce udział wzięło blisko 70 twórców, odbędzie się bez mała 40 poetyckich czytań, wyemitowanych zostało około 30 filmów, zaprezentowano 20 premierowych książek. Pośród licznych spotkań, dyskusji, koncertów oraz projekcji nie zabrakło oczywiście znamienitych gości z zagranicy. 15 edycję Portu uświetnili swoją obecnością Zsófia BALLA, Péter KÁNTOR i István KOVÁCS. Zza wschodniej granicy dotarli Kārlis VĒRDIŅŠ (Łotwa) i Ostap SŁYWYNSKI (Ukraina).

2. Gazela Biznesu 2009 dla Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk. Tytuł ten został przyznany Firmie Księgarskiej przez dziennik „Puls Biznesu” w ramach X edycji rankingu najbardziej dynamicznych małych i średnich firm już po raz piąty.

3. Dnia 14 kwietnia 2010 roku jury w składzie: Dorota Koman (przewodnicząca), Maria Kulik, Krystyna Liszyk, Joanna Olech, Hanna Szeliga przyznało nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Nagroda DONGA”.
Jury postanowiło, co następuje: Dużego Donga otrzymuje wydawnictwo BAJKA za książkę Zielony i Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej z il. Piotra Fąfrowicza, piękną baśń filozoficzną z ważnym przesłaniem etycznym.

4. Wydawnictwo Bosz z Olszanicy przystąpiło do realizacji kolejnego ambitnego przedsięwzięcia. W ramach obchodów "Roku Chopinowskiego" jeszcze w tym miesiącu ukaże się szczególna pozycja – luksusowy album „Chopin” w wersji polskiej i angielskiej.
Autorem tekstu jest prof. Mieczysław Tomaszewski, jeden z najwybitniejszych polskich muzykologów, a oprawę graficzną opracował uznany projektant Leszek Szurkowski. Redaktorem tomu jest Joanna Kułakowska-Lis.
Niestandardowy, duży format, specjalnie dobrany papier, płócienna oprawa, kolorystyka i projekt graficzny tworzą niepowtarzalną, harmonijną całość”, czytamy na stronie internetowej wydawcy. Jej cena detaliczna będzie wynosić między 450 a 500 zł.

5. Jasielska Biblioteka Publiczna „Mistrzem Promocji Czytelnictwa 2009”.
22 kwietnia 2010 r. w Audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagrody, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki.

6. Coraz większym problemem sieciowego piractwa staje się kradzież książek. Wydawcy postanowili wydać wojnę piratom - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Wynajęto firmy detektywistyczne mające ustalić "najbardziej aktywne pirackie" punktów reprograficznych.

7. Rośnie  też problem piractwa książek audio. Cierpią na tym i wydawcy i dystrybutorzy. Bartłomiej Roszkowski, Prezes Zarządu NetPress Digital Sp. z o.o. napisał krótki, ale treściwy list do wydawców w sprawie wspólnych konkretnych działań, które każdy z wydawców może podejmować, aby aktywnie usuwać swoje treści z nielegalnych serwisów. Na pierwszy ogień idzie serwis Chomikuj.pl.

8. Jak co roku 23 kwietnia, w  Światowym Dniu Książki, poznaliśmy laureatów VII edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za tłumaczenie literackie 2009 roku.  Laureatką tegorocznej Nagrody została Katarzyna Okrasko, za tłumaczenie Sekretnej historii Costaguany (Historia secreta de Costaguana) Juana Gabriela Vásqueza (wyd. Muza).  Jury przyznało również wyróżnienie Tomaszowi Pindlowi za tłumaczenie "Gorączki w Hawanie" (Pasado perfecto) Leonardo Padury (wyd. Znak).

9. 30 autobusów, w których z głośników płynęły głosy lektorów czytających książki, m.in. utwory Sapkowskiego i Reymonta, wyjechało w piątek na ulice Warszawy. Tego dnia - 23 kwietnia - przypadał Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

10. W ubiegłym roku sprzedano w Polsce audiobooki za 19,9 mln zł – wynika z raportu Nexto.pl. Wobec roku 2008 oznacza to wzrost o 18,5 proc.
– To dużo, zwłaszcza że 2009 rok był kryzysowy i sprzedaż książek spadła – mówi Bartłomiej Roszkowski, prezes Nexto.pl, autor raportu.

11. prof. Michał Heller˙został laureatem tegorocznej nagrody im. ks. Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości".

12. Od 9 kwietnia wyznaczono krakowską STREFĘ WOLNEGO CZYTANIA - literacką stronę miasta. Strefa Wolnego Czytania jest dla tych, którzy wybrali czytanie i postawili na literaturę: czytelników, wydawców i animatorów kultury. Dla wszystkich, którzy pokazują innym jak żyć książką w mieście żyjącym z książek.  Do akcji przyjęto i zaakceptowano 50 takich miejsc.

13. 130 tysięcy egzemplarzy książki "Kapuściński non-fiction" Artura Domosławskiego sprzedało się w ciągu miesiąca od premiery (książka ukazała się na rynku w ostatnich dniach lutego).

14. Z dniem 1 kwietnia 2010 roku wydawanie czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejął Instytut Książki. Zarządzenie ministra, podpisane 18 marca 2010 roku, wyłącza Zakład Wydawniczy Czasopism Patronackich ze struktury Biblioteki Narodowej i przenosi go w całości do Instytutu Książki.

Marzec 2010

1. W sobotę i niedzielę 27-28 marca w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyła się "Konferencja Wikimedia Polska 2010". Była to piątą tego rodzaju imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

2. Białoruski poeta Uładzimier Arłou został laureatem pierwszej edycji nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności" przyznawanej w Gdańsku. Laureat za tom "Prom przez kanał La Manche" w przekładzie Adama Pomorskiego otrzymał pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł.

3. W dniach 26-28 marca 2010 w Poznaniu odbył  się Pyrkon – największy festiwal fantastyki w Polsce. Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Klub Fantastyki "Druga Era". W tym roku Pyrkon obchodzi okrągłą - dziesiątą - rocznicę.  Zaplanowaliśmy ponad 300 punktów programu oraz moc innych atrakcji".  Jak co roku, podczas Pyrkonu nie zabrakło prelekcji i paneli dyskusyjnych, spotkań z ulubionymi autorami, LARPów, sesji RPG, pokazów walk przygotowanych przez bractwa rycerskie oraz turniejów bitewnych i karcianych.

4. We wtorek, 09.03.br. , podpisaniem aktu notarialnego powołano „Targi Książki” spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „Targi Książki”, w której 60% udziałów posiadają wydawcy a 40% „Murator EXPO” sp. z o.o. Umowa spółki jako priorytetową określa działalność związaną z organizacją targów, wystaw i kongresów.

5. W marcu Merlin.pl obchodził swoje 11. urodziny. Wartość towarów sprzedanych w tym czasie za pośrednictwem sklepu osiągnęła prawie 0,5 mld złotych. Produkty kupowane w Merlin.pl znajdują swoich odbiorców w 104 krajach na całym świecie.

6. Krakowski Salon Poezji obchodził swoją 300 edycję. To inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Spektakularnym sukcesem jest statuetka Nike przyznana Krakowskiemu Salonowi Poezji za najciekawszą działalność kulturalną w regionie w roku 2003.

7. VIII Finał kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom
,  odbył się 8 marca 2010 r. (poniedziałek) w Teatrze Żydowskim w Warszawie (Pl. Grzybowski 12/16). Gościem specjalnym Gali była znakomita pisarka Małgorzata Musierowicz. Autorka otrzymała najwyższą nagrodę Fundacji (statuetkę Cała Polska czyta dzieciom) za całokształt twórczości.

8. W miejsce dotychczas realizowanego programu „Homines Urbani”, w marcu 2010 roku Stowarzyszenie Willa Decjusza ustanowiło nowy, dwuletni program stypendialny „Dagny”. Jego adresatami są młodzi pisarze z Niemiec, Ukrainy, Polski i Norwegii.+

9.
Redakcja i Rada Redakcyjna miesięcznika "Odra" postanowiły przyznać nagrodę za rok 2009 Magdalenie Grochowskiej za książkę "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" (Świat Książki).

10. Laureatką tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej PEN Clubu została Maria Bokszczanin, uhonorowana za opracowanie pięciotomowego wydania listów Henryka Sienkiewicza. Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek w Warszawie.

Luty 2010

1. Sklep internetowy Merlin.pl osiągnął w ubiegłym roku 101 mln zł przychodu ze sprzedaży, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast wskaźnik EBITDA serwisu na koniec 2009 roku wynosił 1,5 mln zł.

2. Zakończyły się kolejne IX Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży. Podczas uroczystości otwarcia wręczono doroczne nagrody - Pegaziki.
Statuetki, wykonane wg projektu Bohdana Butenki, trafiają co roku do wybitnych twórców i osób zasłużonych dla promocji książek dla dzieci. Tym razem Pegazika w kategorii Twórca Książek dla Dzieci otrzymał Józef Wilkoń, a w kategorii Przyjaciel Książek dla Dzieci - Polska Sekcja IBBY.

3. W ramach programu "Comenius Regio" bibliotekarze z  lokalnych łódzkich szkół spotkali się ze słoweńskimi nauczycielami na konferencji "Biblioprewencja - książka pomaga ludziom".  Z tej okazji łódzcy bibliotekarze, pedagodzy oraz nauczyciele z lokalnych szkół spotkali się ze swoimi kolegami zza słoweńskiej granicy podczas konferencji "Biblioprewencja - książka pomaga ludziom". Całość miała miejsce w 5 lutego w Urzędzie Miasta Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 104.
Pochwała dla książek - Ta konferencja jest szczególnie ważna w dobie wypierania czytelnictwa książek przez internet i inne media.

4. Nie będzie zakazu publikacji książki o Ryszardzie Kapuścińskim - "Non fiction" Artura Domosławskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o wydanie takiego zakazu do czasu wyroku w sprawie, jaki wytoczyła autorowi książki. O wydaniu takiego postanowienia dowiedziała się we wtorek PAP w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od decyzji, której szczegóły na razie nie są znane, można się odwołać.

5. Adam Pomorski, pisarz, tłumacz i krytyk literacki został wybrany prezesem polskiego PEN Clubu. Dotychczasowy prezes, Władysław Bartoszewski, został wybrany honorowym prezesem stowarzyszenia.

6. W lutym otwarto Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Przeniesie najmłodszych w zaczarowany świat bajek.  W kalendarzu imprez wiele niespodzianek. Tylko w 2010 roku Europejskie Centrum Bajki ma odwiedzić prawie 200 tysięcy maluchów. Jego budowa kosztowała 24 mln zł.

Styczeń 2010

1. Dom Wydawniczy REBIS najlepszym wydawcą roku 2009! To pierwsze wydawnictwo spośród powstałych po 1989 roku, które otrzymało to prestiżowe wyróżnienie. Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się: Wydawnictwo Literackie (2008), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (2007), Wydawnictwo Naukowe PWN i Grupa Wydawnicza PWN (2006) oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2005).

2. Prawie dwa miliony widzów uczestniczyło w 2009 roku w "Polska! Year" - Roku Polskim w Wielkiej Brytanii. Zainaugurowany w kwietniu ubiegłego roku sezon potrwa do sierpnia; dominować w nim będzie muzyka Fryderyka Chopina.
"Polska! Year" to w sumie ponad 200 wydarzeń w 26 miastach Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii, w tym ponad 50 koncertów, 50 wystaw, 20 projektów teatralnych i tanecznych, 12 konferencji, wiele publikacji. To jedna z najbardziej udanych " kulturalnych akcji" promujących Polskę.

3. Grupa Telekomunikacji Polskiej rozpoczęła podłączanie gminnych bibliotek do szerokopasmowego internetu w technologii przewodowej i radiowej - podało w środowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

4. Coś takiego zdarza się raz na... czterysta lat! W dobie zamykania księgarń taka informacja może pokrzepić najbardziej nawet zatwardziałych pesymistów.
Świętowano nieprzerwane 400-lecie istnienia w jednym miejscu, aktualnie "Matrasowskiej" księgarni przy krakowskim Rynku 23, wcześniej "Suszczyński i Ska" Istniejące w Krakowie w XVI i XVII w. księgarnie mieściły się często przy
Rynku Głównym, ich dzieje stanowią czytelny obraz kultury miasta, jego ekonomicznego i gospodarczego rozwoju oraz roli księgarzy w tamtych czasach.

5. Najcenniejsze, najbardziej poszukiwane oraz najbardziej zniszczone zbiory Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego zostaną zdigitalizowane i udostępnione w ramach rozpoczynającego się właśnie projektu "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" (JBC).

6. W sobotę 16 stycznia 2010 roku firma BOSZ obchodziła potrójne święto: 20-lecie istnienia księgarni BOSZ, 15-lecie Wydawnictwa BOSZ i oficjalne otwarcie drukarni cyfrowej BOSZ. Uroczystości miały miejsce w świeżo wyremontowanym budynku przy ulicy Przemysłowej 14, gdzie mieści się nowa siedziba oficyny.

7. W połowie grudnia 2009 w Bibliotece Narodowej odbyło się spotkanie zespołu roboczego wydawców i bibliotekarzy w sprawie ograniczenia liczby egzemplarzy obowiązkowych. Strona bibliotekarzy potwierdziła stanowisko wyrażone na poprzednim spotkaniu 26 października ubiegłego roku, które sprowadza się do akceptacji zmniejszonej liczby drukowanych egzemplarzy obowiązkowych do 5 (pięciu) i przeznaczonych dla: Biblioteki Narodowej (2 egz.), Biblioteki Jagiellońskiej (2 egz.) oraz biblioteki wojewódzkiej właściwej dla siedziby wydawcy (1 egz. – tzw. egzemplarz regionalny), jednakże od czasu, gdy zostanie wprowadzony egzemplarz elektroniczny dostępny przez wszystkie inne biblioteki obecnie uprawnione do otrzymywania drukowanego egzemplarza obowiązkowego. Wejście takiego rozwiązania w życie możliwe jest najwcześniej na początku 2011 roku.

8. Pod względem poziomu "penetracji internetu" Polska jest piąta od końca w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z danych Gemiusa i IAB. Największy odsetek mieszkańców korzysta z sieci w Estonii.

9. Z okazji jubileuszu dwudziestolecia Księgarni BOSZ oraz piętnastolecia Wydawnictwa BOSZ, Rada Polskiej Izby Książki jednomyślnie postanowiła przyznać panu Bogdanowi Szymanikowi, dyrektorowi Wydawnictwa BOSZ honorowy tytuł "Przyjaciela Książki".

10. Podczas pierwszej w nowym roku 2010  debaty w Sejmie nad informacją ministra kultury "o stanie kultury", posłowie zwracali uwagę na takie niepokojące zjawiska, jak ograniczenie wydatków na zakup nowości bibliotecznych oraz zmniejszenie budżetów muzeów Historii Polski i II Wojny Światowej.
I co? I nic, Vat na książki być musi, spadek czytelnictwa pewnie też, nie wspominając o "kondycji bibliotek szkolnych i publicznych"....
Mamy kryzys, i trzeba to "przeżyć"...

W nowym roku artykuł o tym, jak dotrzeć do nowych potencjalnych klientów, którzy wg. statystyk zarabiają więcej od średniej krajowej, i mają  w swoich portfelach pieniądze, może również na książki.

Opr. GLK.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.