fesstiwal słowa w piosence
--

Moje historyczne i reportażowe bestsellery 2013 roku

Wydarzenia [23.12.13]

2013 to kolejny rok, który wydawcy uznali mimo wielu udanych imprez targowych za bardzo ciężki dla całej branży. No i te 19,00 zł, które statystyczny Polak wydaje na książki, z wyłączeniem podręczników szkolnych. .

Dział Prawo Autorskie sponsoruje ZAIKS

Myślę, że można się pokusić o jego wstępną ocenę.
Według mnie liczba wydanych tytułów nie powtórzy rekordu z 2011 roku, kiedy to odnotowano publikację ok. 34 tys. tytułów, w tym ponad 4 tys. pierwszych wydań Spadają za to rok do roku nakłady w poszczególnych kategoriach wydawniczych. Nawet największy miłośnik drukowanego słowa nie jest w stanie rozpoznać więcej niż 1/3 z oferowanych na rynku księgarskich tytułów. Stąd co roku pojawiają się na różnych stronach internetowych listy książek polecanych, bestsellerów wiosny, lata, jesieni czy zimy. Dołączają do tego plebiscyty: na najlepszą książkę historyczną roku, psychologiczną, reporterską, science-fiction, non-fiction itp.

Moją listę bestsellerów i książek ważnych, które należałoby znać otwiera nowa publikacja Sławomira Cenckiewicza "Wałęsa. Człowiek z teczki", opublikowana przez poznańskie wydawnictwo Zysk i Ska.

Książkę oprotestował ostatnio nasz były Prezydent, więc pewnie sprzedaż jeszcze wzrośnie, a znając zapobiegliwość Polaków, niektórzy wzięli się już za jej przepisywanie i skanowanie.

"Tak demaskatorskiej książki o Lechu Wałęsie jeszcze nie było! Ostry, odkrywczy i nowatorski publicystyczno-historyczny pamflet będący odpowiedzią na zalew kłamstwa o „naszej ikonie”. Kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy!"

Miejsce drugie przeznaczyłem dla tytułu: „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005” pod red. Sławomira Cenckiewicza, również opublikowaną przez wydawnictwo Zysk i Ska.


Po niezliczonej ilości przekłamań i zwykłych kłamstw na temat Lecha Kaczyńskiego, grupa badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza  przygotowała pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Trzecie miejsce, jeszcze na podium zdobył tytuł: „Resortowe dzieci. Media” autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego oraz Macieja Marosza. Jest to pierwszy tom pięciotomowej serii. W pozostałych częściach zostanie opisany świat służb, polityki, biznesu i nauki.Książka, która zasługuje na miejsce czwarte to zbiór dokumentów, opracowany przez Witolda Bagieńskiego i Piotra Gontarczyka „Afera 'Żelazo" w dokumentach MSW i PZPR”, opracowanie: Witold Bagieński i Piotr Gontarczyk, opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Bandyci, służby i czołówka PZPR. Afera „Żelazo” w nowej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

"Afera „Żelazo”. To była jedna z największym afer kryminalnych, jakie wyszły na jaw, a które rozegrały się na najwyższych szczytach peerelowskiej władzy. W kwietniu 1984 w Ministerstwie Sprawa Wewnętrznych w Warszawie na Rakowieckiej pojawił się mężczyzna w średnim wieku. Mieczysław, jeden z braci Janoszów, bohaterów całej historii. Powoływał się na wieloletnią współpracę z wywiadem PRL i wspólną realizację typowo przestępczych przedsięwzięć na Zachodzie Europy…

Zdecydowanie polecam tym, którzy chcą głosować na farbowane listy z SLD i specsłużby, a także marzą po cichu o powrocie PRL-u bis, kapitana Klossa i czołgu 102.

Ex aequo piąte miejsca zajmują na mojej liście dwa tytuły:

"Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą" Grzegorza Górnego, opublikowane przez wydawnictwo Rosikon Press.


"Książka „Sprawiedliwi“ opowiada o Polakach, którzy podczas okupacji hitlerowskiej ratowali Żydów, a wielu z nich przypłaciło to nawet życiem (jak np. rodziny Ulmów, Kowalskich czy Baranków). Autor przypomina, że po to, by uratować jednego zbiega z getta, potrzebna była pomoc co najmniej dziesięciu wtajemniczonych Polaków. Hanna Krall wspominała łańcuszek aż 42 ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w ocalenie jej życia jako małej dziewczynki. Konspiracja w obronie Żydów była więcej zjawiskiem znacznie szerszym niż się zwykło uważać".oraz "Obłęd ’44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie" Piotra Zychowicza, opublikowane przez Dom Wydawniczy REBIS.


Dlaczego Polskie Państwo Podziemne, z którego tak jesteśmy dumni, nie uchroniło 130 tysięcy naszych rodaków wymordowanych przez Ukraińców? Dlaczego zbrojne ramię tegoż państwa – Armia Krajowa – nie obroniło przed hitlerowskimi mordercami 150 tysięcy Polaków w Powstaniu Warszawskim? Dlaczego w ramach akcji «Burza» ta sama AK dopuściła się kolaboracji z sowieckim okupantem? Obłęd ’44 Piotra Zychowicza wywoła falę świętego oburzenia" (fragm. recenzji Krzysztofa Masłonia)

Szóste miejsce ex aequo zasłużenie dla książki Michaela Dobbbsa pt. "Sześć miesięcy w 1945". Od wojny światowej do zimnej wojny", przekład: Władysław Jeżewski, opublikowana przez wydawnictwo MAGNUM oraz Jonathana Littella - "Zapisków z Homs".

Trzech starych, zmęczonych mężczyzn. Jeden śmiertelnie chory, drugi uzależniony od alkoholu i hazardu, obok nich paranoik z kryminalną przeszłością, odpowiedzialny za śmierć wielu niewinnych ludzi. Ci trzej siedzący na morzu ruin mieli decydować o losie milionów zgwałconych kobiet, okaleczonych mężczyzn i osieroconych dzieci..(fragm. recenzji, Adam Stohij, Portal Księgarski, www.ksiazka.net.pl) )

oraz dla Jonathana Littella za - "Zapiski z Homs", przekład: Magdalena Kamińska-Maurugeon, wydawnictwo Literackie.

Mistrzowski reportaż z masakrowanego miasta, pisany na gorąco w samym centrum wydarzeń.

Serie z kałacha, naloty, bombardowania.
Tłumy na demonstracjach i krwawe represje władzy.
Inwigilacje, pobicia, tortury w więzieniach.
Snajperski obstrzał na ulicach.
Brutalne gwałty na kobietach.
Podrzynanie gardeł dzieciom…


W tym piekle Jonathan Littell spędził piętnaście długich dni.
Najgorsze jednak miało dopiero przyjść.

 

Siódmą pozycję na mojej liście zajmuje tytuł: "Czterdzieści dni Musa Dah", Franza Werfela, opublikowana przez wydawnictwo Zyska i Ska.

Ostateczne rozwiązanie "kwestii ormiańskiej", do którego doszło w czasie I wojny światowej, to zbrodnia ludobójstwa do dziś niepotępiona, którą przypomniał światu niedawno turecki noblista Orhan Pamuk...Czterdzieści dni Musa Dah, poruszająca epicka powieść, oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych, opisuje na przykładzie losu kilkudziesięciu bohaterów zbrodnię ludobójstwa, jakiej dopuściło się państwo tureckie na narodzie ormiańskim w roku 1915. W czasie kiedy po Europie szalała wielka wojna na terenie starożytnych ziem ormiańskich na południowy zachód od Morza Kaspijskiego Turcy zaczynają systematycznie eksterminować swoich chrześcijańskich poddanych. Skala opisywanych przez autora okrucieństw i mordów jest porażająca: całe ormiańskie wioski wyrżnięte szablami, setki ludzi palonych żywcem, spychanych w przepaście, obdzieranych ze skóry, topionych w morzu, wreszcie sławetny "marsz śmierci" setek tysięcy deportowanych Ormian na syryjską pustynię. Historycy szacują ogólną liczbę ofiar tego ludobójstwa na 1,5 miliona...Ósme miejsce przyznałem nowej książce Wiktora Suworowa pt."Tatiana -tajna broń", opublikowaną przez Dom Wydawniczy REBIS.

Suworow wnikliwie analizuje kulisy dojścia do władzy i okres rządów Nikity Chruszczowa, następcy samego Józefa Stalina. Szczególną uwagę poświęca Suworow polityce zagranicznej i wojskowej ZSRS, który konsekwentnie przygotowywał się wówczas do III wojny światowej. Działaniom dyplomatycznym Rosjan – m.in. zgodzie na neutralność Austrii, ale utrzymywaniu podziału Niemiec – towarzyszyły rozbudowa armii i opracowywanie nowych strategii militarnych.

W tym kontekście na pierwszy plan wysuwa się ponura postać generała Gieorgija Żukowa, znanego zwłaszcza z operacji na poligonie tockim, podczas której wykorzystano najnowszą radziecką broń – bombę atomową RDS-4 „Tatiana”.

Dziewiąte miejsce ex aequo dla dwóch zbiorów reportaży:

Lydii Cacho traktujący o handlu żywym towarem zatytułowany "Niewolnice władzy", przekład: Katarzyna Kuś, Paweł Wolak, wydany przez wydawnictwo MUZA.


Handel żywym towarem to drugi najbardziej dochodowy czarny biznes na świecie. Reportaże Lydii Cacho ujawniają bezlitosną machinę współczesnej pornokracji.

oraz  "Bukareszt. Krew i kurz" Małgorzata Rejmer, opublikowane w serii: "Reportaż", przez wydawnictwo Czarne.W „Bukareszcie..” został ukazany czas rewolucji w formie dramatu, a także okresu po niej w którym Rumuni doświadczają konsekwencji czasów komunizmu i wyraźnie nie mogą sobie z nimi poradzić: zarówno w sensie odbudowania państwa i funkcjonowania w nim, jak i odnowy mentalnej. Niektórzy uważają, że jest gorzej niż kiedykolwiek – teraz, po przemianie. Trochę jakby nie mogli przyjąć prawdy o tamtych czasach. Odczuwanie nostalgii za czasami okrutnego tyrana zakrawa z perspektywy obserwatora „z zewnątrz” na syndrom sztokholmski...
(frag. recenzji Agnieszki Grzgorzewskiej, Portal Księgarski, www.ksiazka.net.pl)

Dziesiątą pozycję na mojej liście zajmują "Żydowscy kolaboranci Hitlera” Ireneusza T. Lisiaka wydaną przez Capitol Book.Autor książki łamie niepisaną zasadę milczenia wśród historyków i porusza „zakazany” temat współpracy Żydów z Niemcami w czasie II wojny światowej. „Żydowscy kolaboranci Hitlera” to niezwykle ciekawe, bogato udokumentowane opracowanie, ukazujące niechlubną stronę losów narodu żydowskiego.

Interesujących i pasjonujących tytułów wystarczyło by na przynajmniej dwie takie listy. Rok 2013 był Rokiem Książek Historycznych i Reporterskich. Dokumentalistyka wtargnęła do księgarni mocnym akcentem. To bardzo dobrze, gdyż nawet mój trzydziestoletni syn Gabriel junior zapalony miłośnik fantasy i science-fiction kupił sobie "Obłęd 44" Zychowicza, przeczytał go w ciągu paru dni i pożyczył od kolegi jego „Pakt Ribbentrop-Beck”. To dobrze rokuje na przyszłość dla wydawców książek historycznych.

Zdecydowanie według mnie rok należy do polskich autorów i ich oryginalnych prac. A dokładnie, do  dwóch poznańskich wydawnictw: Zysk i Ska i Domu Wydawniczego REBIS. Doskonale sekundowali im Instytut Pamięci Narodowej, wydawnictwo Czarne, MUZA SA., MAGNUM, Capital Book, FRONDA.

Ww wtorek "Moje beletrystyczne bestsellery roku 2013", w czwartek "Literackie hity fantasy i science-fiction 2013 roku".

 

Opr. GLK.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu Księgarskiego,
nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść i zastrzegamy sobie prawo do usunięcia komentarza bez podania przyczyny.
Zasady umieszczania komentarzy w Portalu Księgarskim.
Widzisz naruszenie zasad – zgłoś to redakcji (redakcja@ksiazka.net.pl).

Dodaj komentarzy

Adding an entry to the guestbook
CAPTCHA image for SPAM prevention
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.